Hersteld hervormden hadden ook Maartenskerk graag gewild Smerdiek Leeft krijgt inwoners niet aan het opruimen van tuinen Verkoping voor Scheldeoord levert bijna zeven mille op i tt Houte Jacht wil fuiken ontwijken en vaart vast op zandbank PKN draagt alleen 22 ha bouwland en spaargeld over Eerste bewoners trekken in woonzorgcomplex in Stavenisse Donderdag 1 oktober 2009 EENDRACHÏBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De pastorie in de Hazenstraat, 22 ha bouwland, nog een perceel land van de diaconie en het grootste deel van het spaargeld worden door de PKN om niet overgedragen aan de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Maartens dijk. Het kerkgebouw, de Maartenskerk en het daarbij gelegen verenigingsgebouw Calvijn blijven echter ei gendom van de Protestantse Kerk Nederland. Beide ge bouwen krijgt de HHG in erfpacht voor ieder 1 euro per jaar. Rouw- en trouwdiensten Vier ton In 2010 Even dienke is spel over Zeeland Het motorjacht Felix is vrijdag vastgelopen op een plaat in de Krabbenkreek. Het kwam droog te liggen en is 's avonds net voor hoogwater door de Mistral van bergings bedrijf Van den Berge uit Stavenisse vlotgetrokken. Om dat de motor van het elf meter lange jacht stuk was, is het naar de haven van Sint-Annaland gesleept. Burendag in Sint-Maartensdijk flopt maar Krina Vroegop gaat door Bedroevend Schoenendozen Logeerkamer interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Dat is de voorziening waarmee de kleine synode van de PKN, die uit 32 leden bestaat, vrijdag heeft inge stemd. Behalve voor Sint-Maartens dijk werd tegelijk een voorziening getroffen voor de Utrechtse ge meente Maartensdijk en de Zuid- Hollandse gemeente Ridderkerk. Van de bijna 1200 leden die in 2003 in Sint-Maartensdijk tot de Her vormde Gemeente behoorden, zijn op 98 na alle leden overgegaan naar de Hersteld Hervormde Kerk. Die werd 1 mei 2004 gevormd omdat verschillende kerkgangers het niet eens waren met de fusie van her vormden. gereformeerden en luthe ranen in de PKN. De 98 leden blij ven lid van de Hervormde Gemeente, die voor het verder func tioneren samengevoegd moet wor den met een andere Hervormde Ge meente. Dat kan de plaatselijke Hervormde Gemeente Rehoboth zijn of een andere PKN-gemeente, zegt ds. Wisgerhof, voorzitter van de commissie van bijzondere zorg in de PKN. „De Hervormde Ge meente Sint-Maartensdijk (de 98 le den) valt nu onder het bestuur van de classis Zierikzee. Dat is de tijde lijke kerkenraad, want hoe klein ook, de Hervormde Gemeente Sint- Maartensdijk bestaat wel voort", al dus de CBZ-voorzitter. Volgens hem zal in overleg met de betrokkenen wel duidelijk moeten worden waar de 98 kerkleden naar toe gaan. De Maartenskerk had voor de scheuring al een stichting vermo gensbeheer gevormd, waarin de ei gendommen wareq ondergebracht. Volgens ds. Wisgerhof had een ar rest van de Hoge Raad eerder al dui delijk aangetoond, dat wat in de stichting was ondergebracht, tot de eigendommen van de PKN behoor de. De voorziening die nu getroffen is, houdt in dat de Hervormde Ge meente (PKN) het recht behoudt om tegen vergoeding van kosten kerk diensten (op zondag twee keer en op feestdagen 1 keer) en andere kerke lijke activiteiten (rouw- en trouw diensten) te houden in het kerkge bouw. De HHG blijft verantwoorde lijk voor het onderhoud. „De Maar tenskerk is geen klein kerkje, dus het onderhoud vergt het nodige", zegt de CBZ-voorzitter. „Maar de 22 ha bouwland brengt, aan pacht wat op en die grond is ook wat waard. Er ligt dus een stevig steun tje in de rug. Bovendien is de erf pacht maar 1 euro en alle gelden - op een klein deel na - worden over gedragen. Alle belangen zijn goed afgewogen", zegt ds. Wisgerhof. De Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Maartensdijk is teleurgesteld over de beslissing van de PKN en zal net als eerder in Poortvliet ge beurde, beroep aantekenen. Kerken raad, kerkvoogdij en de /stichting vermogensbeheer gaan de situatie bespreken, maar voor ds. J. Joppe is het al duidelijk, dat de zaak met de ze uitspraak niet afgerond is. „We hebben best wel goed met de CBZ gesproken en steeds hebben we ge zegd: draag het kerkgebouw aan ons over. Dat is nu niet gebeurd, even min als het verenigingsgebouw Cal vijn. Onze gemeente gaat het onder houd niet betalen als het niet in eigendom overgaat. Zo'n monu mentaal kerkgebouw is heel kost baar. We hebben een begroting ge maakt en voor de komende tien jaar verwachten we 400.000 euro aan onderhoud. De muren aan de bin nenkant moeten bijvoorbeeld aan gepakt worden. En de stookkosten van zo'n gebouw zijn ook behoor lijk hoog. Voor verenigingsgebouw Calvijn waren we bezig met uitbrei dingsplannen, maar hoe moet dat nu verder?" In Poortvliet was er eerder wel een soortgelijke uitspraak, maar het ver schil is volgens ds. Joppe dat in Sint-Maartensdijk de eigendommen in een aparte stichting zijn onderge bracht. Hij betwist ook het aantal van 98 le den dat tot de PKN behoort. „Vol gens ons zijn er dat maar 30 tot 40 als je ziet wat de PKN daarvoor van ons vermogen heeft ingehouden om pastorale zorg te blijven verlenen, Het interieur van de kerk in Sint-Maartensdijk met een van de nieuwe psalmborden. dan moet je je afvragen of dat wel reëel is." De predikant voelt zich gesterkt door een recente uitspraak bij een kort geding met de HHG Melissant. „Alles bij elkaar is het een hele trieste ontwikkeling, die niet alleen moeilijk is, maar die je ook verdrie tig maakt. Wij hebben vanaf het be gin geprobeerd om de gemeente bij elkaar te houden. Er zijn ook gastle- den van de PKN in de Maartenskerk die deelnemen aan het Heilig Avondmaal. Die willen geen onrust, net zo min als de Hervormde Ge meente Rehoboth dat wil. Maar met zo'n beslissing als vrijdag is het duidelijk dat we nog niet uit de pro blemen zijn." In de uitspraak wordt over bijna 1200 leden in 2003 ge sproken. maar volgens ds. Joppe is er sprake van ,een grote rand' van mensen in Sint-Maartensdijk die minder met- de kerk meeleven. Op zondag zijn er 4Q0 kerkgangers in de Maartenskerk. Na de kerkscheuring van mei 2004 zijn er nu 55 definitieve voorzienin gen getroffen ten behoeve van Her steld Hervormde Gemeenten. Eer der gebeurde dat voor Poortvliet, waar eind november vorig jaar een soortgelijke voorziening als voor •Sint-Maartensdijk werd getroffen. Ook daar werden kerk- en vereni gingsgebouw voor vijftig jaar in erfpacht uitgegeven. De gebouwen bleven eigendom van de PKN, maar het grootste deel van het diaconaal en kerkrentmeesterlijk vermogen werden overdragen. De HHG Poortvliet is echter in beroep ge gaan tegen die voorziening en dat zal volgens ds. G.J. Wisgerhof, voorzitter van de commissie van bijzondere zorg in de PKN, in de loop van 2010 behandeld worden. Dan zullen ook voor de laatste zes Hersteld Hervormde Gemeenten nog voorzieningen worden getrof fen. Zowel de HHG Sint-Maartens dijk als de HG Sint-Maartensdijk (die onder de classis Zierikzee valt) kunnen binnen 30 dagen in beroep gaan tegen de beslissing van de kleine synode. Ds. Wisgerhof ver wacht dat de notariële akten voor overdracht van landerijen en de pastorie pas in de loop van 2010 passeren om een en ander juridisch af te werken. Even dienke heet het kennisspel over Zeeland dat Kees Slager en zijn zoon Seije hebben gemaakt. Het heeft 2400 vragen en antwoor den over tal van Zeeuwse onderwer pen die de Slagers hebben opgedist uit de geschiedenis, geografie, cul tuur, sport, folklore, klederdracht en dialect. Het spel wordt op donderdag 8 okto ber om vier uur gepresenteerd in het Kerkje van Ellesdijk in Ellewouts- dijk. Slager zal daar vertellen over de totstandkoming van het spel. Se ije Slager (journalist bij Trouw) zal de vier kandidaten voortstellen uit de verschillende regio's. Dat zijn Tholen en Schouwen-Duiveland, Noord- en Zuid- Beveland, Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen. Ze heb ben allemaal een andere kleur: blauw. rood. geel en groen. Aan hen wordt ook het eerste exemplaar overhandigd. Daarna wordt het spel gespeeld. Vader Slager is dan de quizmaster. Binnen een half uur moet de winnaar bekend zijn. Die krijgt een prijs. De middag wordt opgeluisterd door troubadour Engel Reijnhoudt. Ook voeren de uitgevers van het spel het woord. Het echtpaar aan boord van de Felix raakte helemaal in paniek toen hun jacht een beetje scheef viel, en alar meerde de kustwacht. Ze dachten dat het scheepje zou omvallen en la gen onbeweeglijk aan de hoge kant in het gangboord toen de Mistral ar riveerde. „Ze durfden zich pas te bewegen toen we hen duidelijk had den gemaakt dat er niets kon gebeu ren", vertelt A.C. van den Berge. Het bootje lag op dat moment bijna helemaal droog en de berger kon er niet bij komen. Hij moest wachten tot het hoog water was (rond half negen). De eigenaar had de Felix zo'n 500 meter uit het vaarwater gestuurd. Hij vertelde Van den Berge dat hij fuiken had willen vermijden, want hij had gehoord dat die wel eens in de vaargeul staan. Maar dat ef bo ven de zandbank waar hij overheen voer bijna geen water stond, be greep de man niet. Als kaart had het stel een wegenkaart van Nederland aan boord. Maar ze vonden dat Zee land daar zo klein op stond. De Felix kwam praktisch droog te liggen op een zandbank in de Krabbenkreek. De burendag van Smerdiek leeft is zaterdag een flop geworden. Er was maar één inwoner die zich van te voren had aangemeld om bij iemand anders in de tuin te werken. Er waren vier aanv ragen voor hulp. Krina Vroegop was de enige die zich had opgegeven. „Een zielige vertoning, heel triest", zegt ze. Maar ze laat zich niet uit het veld slaan. De volgen de keer doet ze weer mee. De opzet van de dag was om mensen samen hun straat, wijk of tuin op te laten ruimen. Alle inwoners kregen daarvoor een brief van Smerdiek Leeft en konden zich aanmelden. Krina deed dat, maar ze was de eni ge. Er waren vier aanmeldingen van mensen die om hulp vroegen. Omdat er maar een wilde helpen, vielen de andere drie hulpvragers automatisch af. Ze ging bij een weduwe aan de Koekoeksweg aan de slag. „Ik heb er lekker de stoep geveegd. Om in de tuin te werken was het te droog. Ik doe zoiets heel graag. Ik ben blij dat ik het gedaan heb, maar ik begrijp niet dat er niet meer mensen zijn die mee willen helpen. Het liefst had ik met een paar man een paar straten doorgetrokken om de boel op te rui men. Er ligt overal troep. De straten van Smurdiek worden smerig." Ze betreurt het dat er weinig mensen hebben meegedaan, maar ze geeft het niet op. „Als we het bijltje er bij neergooien dan gebeurt er niets. Als er weer wat gedaan wordt, geef ik me weer op. Voor de organisatie is het ook jammer dat er bijna niemand meedeed." De gemeente plaatste vier contai ners, een op de hoek Bloemenlaan en Hogeweg, een op de parkeerstrook aan de William Boothstraat, een aan de Westvest en een in de Koningin Julianastraat. Toch waren er ook initiatieven van mensen die zich niet hadden aange meld. Zo ruimde Piet Polderman de tuin op van zijn buurman in de Bloe menlaan die daar zelf niet toe in staat is. En de broertjes Hirdde (9) en Sjoerd Quist (7) in de President Ken- nedystraat hielpen bij de buren Op den Brouw mee om takken van bo men en struiken uit de tuin af te voe ren naar de container. De jongens bo den spontaan hun hulp aan, zegt Diana op den Brouw die geholpen wordt door haar dochter Myrthe. „We gaan verhuizen en omdat we een huurwoning hebben, moet de tuin leeg van de woningstichting. Er zijn nog geen nieuwe huurders be kend anders hadden we die kunnen vragen of we de struiken kunnen Ia- ten staan." Ze maken dankbaar ge bruik van het feit dat de gemeente de container in de buurt heeft gezet. „We wisten dat de container er zou komen."* Ook Jan van Tilborg van Smerdiek Leeft noemt de deelname aan de bu rendag bedroevend. „Het is teke nend. Je moet de mensen aan de voordeur gaan halen. We hebben het geprobeerd." Het bijbrengen van ge meenschapsgevoel is geen gemakke lijke taak, zegt Van Tilborg. „Mensen zeggen niet gauw: hé buurman, kom je ook een bakje koffie doen. Dat lukt niet. Het is een maatschappelijk probleem." Willy de Kreek, die namens de ge meente actief is voor Smerdiek Leeft, wijst er op dat de containers toch goed gebruikt zijn. „Het uitein delijke doel is toch de leefbaarheid te verbeteren. Zo'n burendag is een manier. Mensen kunnen er zelf ideeën voor aanbrengen." Volgens haar is het een kwestie van lange adem. „Het heeft wel een aantal ja ren nodig." 's Middags was er vanaf drie uur op de Markt een springkussen voor de jeugd, vanaf vijf uur waren er kraam pjes met streekproducten, broodjes en saté, jam en fruit. Er was een man met een draaiorgeltje. Het was zacht nazomerweer. Het springkussen trok veel kinderen aan, maar voor de an dere activiteiten was weinig animo. Bij Carin van der Kleijn konden be zoekers raden naar het gewicht van een door haar gemaakt 'burendag- taart'. Er deden 26 personen aan mee. De taart woog 1175 gram. Hen- ny Bos uit de Koningin Julianastraat was er met 1156 gram het dichtst bij. Ze kreeg de taart. Een andere tegen valler is dat muziekvereniging Euter pe niet meedeed. Vrijdagavond liet Euterpe weten niet voldoende men- sen op de been te kunnen brengen. Te laat om nog een andere blaaska pel of dweilband te regelen, zegt Van Tilborg. Demi Overbeeke (13) en Robin van Tilborg (13) stonden er met hun schoenendozen voor Edukans. Een ontwikkelingsorganisatie die een ac tie houdt voor kinderen in Malawi, Oeganda en Irak. Ze delen schoenen dozen uit die gevuld kunnen worden met schoolspullen (schriften en pot loden), speelgoed, een knuffel, toilet spullen en slippers. Demi: „Toen we ons wilden aanmelden moesten we dat via een bestaande vereniging of zoiets doen. We konden ons via Smerdiek Leeft opgeven. Smerdiek Geeft is afgeleid van Smerdiek Leeft." Ze hebben folders en posters en voor de scholen is een docenten map beschikbaar. De meiden hebben een voorbeelddoos gemaakt en een doos die niet deugt. Daarin zitten on der meer speelgoedwapens, een spie gel en een flesje water. Het is niet voor iedere bezoeker me teen duidelijk waar het om gaat, lacht Robin: „Er zijn mensen die denken dat we schoenen verkopen." De gevulde dozen kunnen tot 14 no vember worden ingeleverd bij Robin in de Kaaistraat 7. Smerdiek Geeft is door de twee meiden (Demi zit op het Moller en Robin op 't Rijks in Bergen op Zoom) opgezet. Myrthe op de Brouw en Hirdde en Jeroen Quist (v.l.n.r.) brengen takken in de container aan de William Boothstraat. v 1- Dominee Gerritse die naar Canada is verhuisd, bezocht zaterdag samen met Rino Priem de verkoping van de Oud Gereformeerde Gemeente in Stavenisse. Op de voorgrond de zussen Jeanine Dorst-van Haaften en Leonie Dorst-van Haaften. De verkoping voor de ouderenzorg van de Oud Gereformeerde Gemeen te in Nederland in Stavenisse heeft zaterdag ruim 7000 euro opgebracht. Het was de eerste keer dat de kerkelijke gemeente op het eigen terrein van het woonzorgcomplex Scheldeoord aan de Weth. C.J. Moerland straat de spullen aan de man konden brengen. Vandaag (donderdag) be trekken de eerste bewoners het nieuwe complex met 12 appartementen. De opbrengst van de verkoping en van de sponsoring wordt gebruikt om eventuele leegstand op te van gen, zegt Piet Oosdijk. „De landelij ke organisatie plaatst het gebouw, de kerkelijke gemeente hier neemt de leegstand op zich. Als er geen leegstand is dan kunnen we het geld gebruiken voor andere dingen." Het is de derde verkoping van de ou derzorg voor het Scheldeoord. Voor heen werd het terrein en de loods van Van Haaften aan de Pi loot weg gebruikt. Via sponsoring is al 3000 euro binnen. „Samen zitten we dan aan de 10.100 euro. We verwachten nog wat na en dan komen we op 11.000 euro." Daarnaast zijn er ook behoorlijk wat ondernemers die diensten leveren, zegt hij. „Dat is toch een teken van saamhorigheid." Behalve het parkeerterrein achter het gebouw was ook een deel van het doodlopende straat naast het ge bouw bezet. Er was een springkus sen voor de jeugd, maar ook een viswagen. Grote trekpleister was de rommelmarkt. Daar kwamen ook belangstellenden van buiten het dorp op af. Huub Dorst verkocht spullen bij opbod: 'petroliestelle- tjes', stoelen, kastjes, emaillen em mers, stomers, peebotters, een klok, een set tuinstoelen, een koperen lampje en serviesgoed. De twee oranje emaillen emmers (met het opschrift aardappelen en groenten) werd ingezet met drie euro, maar wisselden uiteindelijk voor 21 euro van eigenaar. Petroleumstellen doen het minder goed. Eentje werd voor twee uur aangeboden en voor twee euro verkocht. Voor een ledikantje van drie euro was helemaal geen animo. Het werd teruggezet. Voor een smal kastje met een marmeren blad was meer belangstelling. Het bracht 42 euro op. De twee stomers werden voor 16 euro verkocht, maar weer terug geschonken. De tweede keer werden ze voor 20 euro ver kocht. Er waren ook kippen, (hennen en één haan), twee duifjes, reproduc ties, streekproducten, tuinspullen, klompen, bloemen en planten, boe ken en cadeauartikelen verkocht. In de zaal van het complex werden stoffen verkocht en er was een kof fiehoek ingericht. Bezoekers kon den zich ook laten fotograferen. Ou ders lieten vooral foto's van hun kinderen maken. In het gebouw waren ook al mensen bezig om de appartementen in te richten. Vanaf vandaag trekken de eerste bewoners er in. Een woning is bestemd voor drie of vier demen terende ouderen of ouderen die an dere zorg nodig hebben. De zorg wordt verleend door De Schutse in Sint-Annaland. Er zijn nu drie aan meldingen voor. Volgens Dorst zijn er nu vijf bewoners die 24-uurs zorg nodig hebben. Om de zorg te verle nen zijn drie formatieplaatsen be schikbaar. Er zijn volgens Dorst acht personeelsleden voor aange trokken. Daarnaast kan er een be roep worden gedaan op vrijwilli gers. Doordat er zorg wordt verleend komt er een oud-inwoner van het dorp uit Ten Anker in Tho len terug naar Stavenisse. De logeerkamer in de Scheldeoord wordt gebruikt als zusterpost. In el ke kamer komt een zogeheten zorg- telefoon voor mensen die nog geen zorg nodig hebben. De Schutse be gint 12 oktober met het verlenen van zorg. Advertentie LM. tr

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5