'Goedhart heeft durf, visie en vertrouwen in eigen mensen' Japanners willen Zeeuwse merklap van rechts naar links bekijken Sierbestrating Van Haatten Waterschap stelt werken uit om lasten niet te laten stijgen Tholen strijdt voor jongerenprijs Irene 15 cent Hcv fiantuen (MMVI de&trtitiety Cursus over geld Vogels tellen op Oesterdam Snoepen tijdens Kinderboekenweek Cursus wonen in historisch pand Venkelstraatje en molen de Verwachting in krant van Nagasaki 15 Flupland Waslijst Zware fundering Fabriek in China Grote order India Raakvlakken 4696 RJ Stavenisse Donderdag 1 oktober 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Kooplieden Het Venkelstraatje en de romp van molen de Verwach ting uit Tholen prijken in kleur in een Japanse krant. Het is een foto van het borduurwerk van Janny Aalbrechtse en Iza van Gorsel uit Tholen. Eef de Jonge nam de krant mee van haar reis naar Japan waar ze meehielp om 'de langste merklap van de wereld' op te hangen. stoplappen uit deze eeuwen." De Jonge wees er op dat de bloemen rand van de lap van Margaretha ge kozen is om bij de grote merklap als omlijsting te dienen. De familie Smijtegelt was oorspronkelijk af komstig van Tholen. Margaretha was de dochter van notaris Smijte gelt; en haar oom was Bernardus Smijtegelt. dominee in Middelburg. Het was voor haar de eerste keer dat ze in Japan was. Ze is nog vol in drukken omdat alles nieuw was, zegt ze. Dat begon al in het vlieg tuig vol Japanners. ..Vriendelijk en beschaafd. We waren de enige vier Westerlingen. De mensen zitten stil, je hoort ze niet praten." Ook het begroeten was nieuw. Japan ners doen hun handen tegen elkaar en maken een buiging. „Toen we als groep op de foto wilden, vroeg ik aan een voorbijganger, een jongen, of hij dat wilde doen. Toen ik mijn camera terugkreeg, boog ik. Hij boog en toen boog ik weer. En toen boog hij weer, maar één keer buigen is genoeg." Als oud-docent kostuumgeschiede nis en mode, viel het haar op hoe, in ieder geval in Nagasaki, de vrouwen bijna allemaal een broek dragen en kousen dragen. „Dat moet wel want als je bij iemand binnen komt, doe je je schoenen uit en krijg je sloffen. De vrouwen waren mooi gekleed. Modieus. Het is niet voor niks dat er een aantal Japanse modeontwerpers de toon aangeven." Het Zeeuwse gezelschap bezocht ook de muur die rond Deshima werd gebouwd om de Hollanders te beletten contact te hebben met de inheemse bevolking. Binnen de mu ren hield van oktober 1736 tot okto ber 1737 de Fluplander Jan van der Gruijsse een dagboek bij. Hij is rond 1700 in Sint Philipsland gebo ren en trad op 7 november 1717 in dienst van de VOC. Als adelborst voer hij met het schip Raadhuis van Vlissingen (VOC-kamer Zeeland) naar Batavia. Op 23 juli 1728 kwam hij in Deshima aan. In 1736 werd hij aangesteld als opperhoofd. Hij overleed op 23 juli in 1738 en werd begraven in Pulau Tioman, een ei land 32 kilometr uit de oostkust van Maleisië. Jan was de zoon van Jo hannes van der Cruijsse die van 1695 tot zijn dood in 1711 predikant was in Sint-Philipsland. De merklap is er nog tot en met 13 december te zien. Daarna wordt hij geëxposeerd in het Historisch Mu seum van Nagasaki en moet Eef weer terug om hem op te hangen. Hoe lang hij daar zal hangen is nog niet bekend. De gemeente Tholen gaat morgen aan een jury duidelijk maken waar om zij in aanmerking moet komen voor de Jong Lokaal Bokaal. Deze jaarlijkse prijs is een beloning voor gemeenten die jongeren serieus ne men en ze stimuleren om mee te doen, mee te denken en mee te beslis sen over alles wat voor jongeren belangrijk is. En die daar ook iets mee doen in hun beleid. Afgelopen jaar is de gemeente Borsele op de eerste plek geëindigd. Dit jaar zit de gemeente Tholen bij de veertien genomi neerde gemeenten, waaronder ook Veere. Op 19 november reikt minis ter Rouvoet de prijs uit. Vervolg van Goedhart. Het vervangen van de oude machi nes was geen optie, volgens De Hond. „Het zou slechts de kostprijs verhogen en het is moeilijk om aan nieuwe vakmensen te komen." Er was ook behoefte om meer verschil lende functies toe te gaan passen voor toekomstige producten. En de platen moeten ook efficiënter wor den benut zodat er minder afval kost. Dat afval moest beter worden gescheiden. De Hond noemt het een voorbeeld van maatschappelijk ver antwoord ondernemen. Ook zouden de computersystemen moeten wor den gekoppeld. De machine moest ook berekend zijn op de groei van de productie. Belangrijk was ook om het tekenprogramma voor de verschillende producten te handha ven om ook een enkel stuk te kun nen ontwerpen. Het was een hele waslijst aan eisen. Begin 2007 is er door een kleine projectgroep begonnen met een haalbaarheidsonderzoek. „Bij een geautomatiseerd systeem met stan daard plaatafmetingen moeten ook meerdere kleine producten uit één plaat worden gehaald. Bij de fabri cage van een enkel stuk per order, krijgt je weer meer afval. Dat wil den we juist niet. Om dat op te los sen moesten ongeveer vijf orders worden gecombineerd." Maar dat leidde meteen weer tot een volgend probleem, zegt De Hond. „Want hoe weet je welk onderdeel uit de plaat voor welk order is bestemd en wie sorteert dit allemaal uit?" Ook het uitsorteren moest worden geauto matiseerd, was de conclusie. Het werd een zoektocht naar een systeem dat niet bestond. In heel Europa zocht Goedhart leveranciers en ging het bij bedrijven kijken naar mogelijke voorbeelden. Ze waren er niet. Volgens De Hond wordt er in de plaatwerkbranche met twee soor ten machines gewerkt; eentje die enkel stuks fabriceert en eentje (een volledig geautomatiseerde) voor massaproductie. „We wilden het beste van alle twee, maar de leve ranciers reageerden sceptisch. Maar we waren er van overtuigd dat het niet alleen de oplossing voor ons zou zijn, maar ook voor andere be drijven. Dus we besloten om geen concessies te doen, maar het con cept verder uit te werken en partners te zoeken die er in wilden stappen." Er volgde een serie van gesprekken. Over de functies van de ponsmachi ne die gaatjes ponst in de platen (waar later de buizen door worden geleid voor de doorvoer van lucht). Over de software voor de compu ters, over de organisatie, de service en de mogelijkheden van een geau tomatiseerd magazijn. „De software lag moeilijk. Wat er was, was niet geschikt voor de graad van automa tisering die we wilden bereiken. Om het hele systeem te automatiseren en te koppelen met de bestaande computersystemen moest er geheel nieuwe software worden ontwik keld om het tot een succes te maken. Dat hebben we uiteindelijk zelf ont wikkeld." Er kwam een investeringsplan van totaal 2,7 miljoen voor het plaatbe werkingscentrum, voor de nieuwe hal en de nieuwe kantbanken (die platen buigt om de koelers in de ge wenste vorm te brengen). In juni 2008 verstrekte Goedhart de op dracht aan Trumpf als hoofdleveran ciers, in samenwerking piet Stopa voor het magazijn en Somatech, die bij Goedhart al sinds begin jaren ne gentig andere automatiseringspro jecten realiseerde. „We hielden zelf de leiding over het project en waren ook verantwoordelijk voor het kop pelen van de bestaande systemen en de integratie in het orderproces." Voor het nieuwe plaatbewerkings centrum moest een nieuwe hal wor den gebouwd. Dat was volgens De Hond een geluk omdat de productie er zo min mogelijk door werd ver stoord. De hal is 60 bij 20 meter. Het bijzondere is echter dat er maar liefst 104 heipalen van 20 meter de grond in zijn gegaan voor een extra zware fundering van het magazijn. In Duitsland krabde men zich achter de oren: heien kende men niet. Er is plaats voor 210 pallets van drie bij anderhalve meter. De belasting voor de vloer is 40 ton per vierkante me ter. De hal is voorzien van energie zuinige verwarming. Boven de ka chel aan het plafond zit een ventilator die de warme lucht naar beneden blaast. De dakpanelen zijn geluidabsorberend. Het betekent dat de arbeidsomstandigheden ook zijn verbeterd." Na de aankoop van de robot werd een tweede projectgroep samenge steld. Die kreeg volgens De Hond een (linke vinger in de pap. Daarin zaten medewerkers van verschillen de afdelingen. Van plaatwerkerij, te kenkamer, werkvoorbereiding, on derhoud en automatisering. „Ieder kreeg zijn taak. Alle medewerkers van de plaatwerkerij wilden mee werken. Ze waren heel enthousiast. Er is een groep voor de nieuwe lay out en kantbanken en een groep voor de bediening van de nieuwe machine samengesteld. Met de plaatwerkers is bijvoorbeeld geke ken hoe hoog de uitvoertafels van de platen moesten komen en welk type kantbank met buighulpen er moest worden aangeschaft. Ook op de tekenkamer en de werk voorbereiding werd de werkmetho de gewijzigd. In plaats van dat een order door de tekenaar helemaal wordt klaargemaakt, wordt een or der nu zo ver voorbereid dat deze daarna verwerkt kan worden voor het plaatbewerkingscentrum. Daar is volgens De Hond een nieuwe functie voor in het leven geroepen. De nieuw ontwikkelde software is de schakel tussen de planning en de machine. Het computerprogramma selecteert eerst de tekeningen van de onderdelen en dan wordt het productieplan voor de plaatwerkerij gemaakt. Vertegenwoordigers van de leveran ciers bevestigen hoe bijzonder het project was. Teus Vonk van Trumpf vertelde dat het een uniek project voor Gea en voor Trumpf was. „Het is geen machine die we verkopen, maar een concept." Volgens Ton Derksen van Somatech is er niet één machine in de wereld die zo draait als bij Goedhart. „Het is het resul taat van het klimaat bij Goedhart dat gekenmerkt wordt door visie en durf en het vertrouwen in eigen mensen. Er is gevraagd aan de plaatwerker hoe de machine moest werken. Het antwoord was: een druk op de knop waarmee het materiaal in de machi ne wordt gestopt en er als product weer uitkomt. Een droom werd hier werkelijk gerealiseerd." Na de toespraken was er een recep tie. Later op de middag werd het personeel verwacht in Haestinge voor de jaarlijkse bijeenkomst. Het Duitse beursgenoteerde moe derbedrijf GEA is ook actief in Chi na. Bij de stad Suzhou, ongeveer 150 kilometer ten westen van Shanghai is GEA begonnen met de bouw van een fabriek. Hoofd tech nische dienst Peter Poot van Goed hart is gevraagd mee te helpen bij het aanschaffen en plaatsen van ma chines, en het trainen van het perso neel. Er gaan zo'n tien tot vijftien Chinezen werken, zegt Poot. „Ik ben er twee weken geweest en heb voornamelijk Duits gesproken met de Duitse collega's. Chinees spreek ik niet. Toen ik het Duits weer om moest zetten in Engels viel dat niet mee. Een paar woorden maar." Met de Chinese gemeente heeft de pro vincie Zeeland een band. Karla Peijs, commissaris van de koningin bezocht de provincie. De productie van koelers in China is voor de lo kale markt. Wat omvang betreft heeft een Indi aas fruitbedrijf bij GEA Goedhart haar grootste opdracht geplaatst. Het gaat om een investering van 800.000 euro, roestvrijstalen koe lers. Algemeen directeur Erik de Jonge. „Ze worden allemaal hier in Sint-Maartensdijk gemaakt. Dat is drie weken werk. Het is een van de vele orders die het bedrijf verwerkt. De opdracht uit India is het gevolg van het acquisitiebeleid op het In diase continent. Sinds een jaar is er een verkoper actief die opereert vanuit Thailand. „Dat is een succes. Met de totale installatie van de koe lers is 8 tot 10 miljoen gemoeid." Volgens De Jonge zijn de producten ook lokaal te koop. „Voor de helft van de prijs of minder, maar wordt er toch gekozen voor Europese kwa liteit." Niet de wethouder van economische zaken F.J. Goossen maar de wet houder van sociale zaken M.A.E. Velthuis opende de nieuwe plaat werkerij. Dat heeft te maken met het werkgeversservicepunt (WSP) dat sinds oktober vorig jaar in het U WV Werkbedrijf op het gemeentehuis is gevestigd. Goedhart is lid van het werkgeversservicepunt. „Er zijn raakvlakken. Goedhart is ook be langrijk voor de werkgelegenheid." Hoofd personeelszaken Rien Smits legt uit dat hij in de adviesgroep zit van de WSP De Jong Lokaal Bokaal is in het leven geroepen om goede initiatieven en praktijken op het gebied van jonge- renparticipatie zichtbaar te maken. Vooraf vindt er een uitgebreid selec tietraject plaats, waarin jongeren zelf mede bepalen welke gemeenten in de top drie terechtkomen. De organisatie van het traject voor de Jong Lokaal Bokaal is in handen van de Nationale Jeugdraad. Zowel gemeentevertegen woordigers als jongeren konden via de website www.jonglokaalbokaal.nl hun gemeente nomineren. Daarna is er een voorselectie gehouden aan de hand van een korte feitenlijst over lo kale jongerenparticipatie per gemeen te. Die konden de genomineerden zelf invullen en daarbij werden bewijs stukken aangevoerd als beleidsstuk ken en verslagen. Tholen gaat morgen knokken voor één van de drie finaleplekken waarbij de jongerenraad van Tholen gaat hel pen. Een team van eerstejaars studen ten pedagogiek van de Hogeschool Utrecht komen op bezoek. Ze stellen kritische vragen en inventariseren wat er zoal gedaan wordt op het gebied van jongerenparticipatie. De Joth wil Dinsdag 29 september: Doré 14, Frieslander 10-11. Nicola 12, Ei genheimer 14. Bildtstar 12-14, Irene de initiatieven in de gemeente laten zien zoals de jeugdbeleidverkiezin- gen, de workshopdagen voor de leer lingen van de twee middelbare scho len in Tholen en het project creëer je eigen hangplek waarbij jongeren aan de burgemeester en wethouders kon den laten zien hoe hun ideale hang plek eruit ziet. De Joth leidt de stu denten rond over het eiland. Ook wethouder Velthuis en andere ambte naren die te maken hebben met jeugd en jeugdbeleid werken mee aan de beoordeling. De jongerenraad geeft rond kwart voor vier een presentatie jeugdpartici- patie in de raadszaal van het gemeen tehuis. Daarna is er tot vijf uur een in formatiemarkt en een fotopresentatie jeugdzaken in de hal van het gemeen tehuis. De presentatie en de markt zijn toegankelijk voor belangstellenden. De studenten maken een rapport over hun bevindingen, dat vervolgens be oordeeld wordt door een onafhanke lijke, deskundige jury, bestaande uit professionals en jongeren. De jury draagt uiteindelijk drie finalisten voor, die tijdens de prijsuitreiking in het zonnetje worden gezet. 15, bonken 22, aanvoer 63 ton. Donderdag 24 september: Doré 13, Frieslander 10-11, Nicola 12-13, Ei genheimer 13-14, Bildtstar 14, aan voer 48 ton. PilOOtWGQ 5 (naast het sportveld) Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30-21.00 uur zaterdag van 7.30-18.00 uur Tel.: 0166-692977 www.sierbestratingvanhaaften.nl kees@sierbestratingvanhaaften.nl Tholenaren die niet goed weten hoe ze met hun budget het einde van de maand moeten halen, kunnen vanaf 9 november de cursus Omgaan met Geld van de stichting maatschappelijk werk en welzijn Oosterschelderegio (SM- WO) volgen. Hiermee wil de SMWO inspelen op de economische crisis. In de cursus wordt geleerd welke soorten uitgaven er zijn, hoe uitgaven kunnen worden bijgehouden, het opstellen van een begroting, hoe te besparen en van welke regelingen er gebruik kan worden gemaakt. Er zijn zes wekelijkse bij eenkomsten op maandagavond in het gebouw van de thuiszorg aan de Dr. Ta- zelaarstraat in Sint-Maartensdijk. Inschrijven kan nog tot 12 oktober via tel.nr. 0166-662055 op werkdagen tussen half negen en half tien 's morgens. Het is zaterdag de internationale vogelkijkdag. Euro Birdwatch. De vogel werkgroep van de natuurvereniging Tholen doet daaraan mee. De leden gaan vogels tellen vanaf het eerste bankje op de Oesterdam, net voorbij de Bergse Diepsluis. Ze beginnen te tellen vanaf negen uur en doen dat tot.ongeveer vier uur 's middags, afhankelijk van het weer en de vogeltrek. Vogelbescher ming Nederland is dit jaar gestart met een internationale campagne voor de bescherming van trekvogels, de Born to Travel campagne. De gegevens die de telling opleveren, worden verzameld en in heel Europa gepubliceerd. Het wordt smullen tijdens de Kinderboekenweek. Die gaat woensdag van start en duurt tot en met 17 oktober. Het thema is 'Aan tafel! Eten en snoepen in kin derboeken' en daar spelen ook de Thoolse biebs op in. Alle kinderen krijgen iets te smikkelen als ze meedoen aan de acties van de bibliotheken in Sint-An- naland, Sint-Maartensdijk, Sint Philipsland en Poortvliet. De kinderen van groep 1 en 2 kunnen een kleurplaat inkleuren, groep 3 tot en met 8 kan een puntzak ophalen in de bieb en deze versieren. Degene die hem het mooiste ver siert, krijgt vulling in de puntzak. Er zijn in totaal vier prijzen per bibliotheek. Alle kinderen kunnen in de bibliotheek zelf proberen puzzeltjes op te lossen en daarnaast worden de boeken die met het thema te maken hebben uitgestald. V», Eef de Jonge met de Japanse krant met de foto van de merklappen uit Tholen. Kleine 22 miljoen euro minder investeren in drie jaar Om de belastingtarieven de komende twee jaar gelijk te houden, moet het waterschap Zeeuwse Eilanden noodgedwongen minder investeren. Jaarlijks ongeveer acht miljoen euro. Het betekent dat een aantal pro jecten op de lange baan wordt geschoven. De Stoofweg in Sint-Anna- land bijvoorbeeld. En werken op Sint Philipsland en Tholen in het ka der van waterbeheer. Het is een wens van de algemene vergadering van het waterschap om de lasten voor de inwoners de ko mende twee jaar gemiddeld niet te laten stijgen. Dat kan niet zonder te snijden in de investeringen, is eerder dit jaar aan de commissie economi sche zaken duidelijk gemaakt. Vol gende week buigt het algemeen be stuur zich over een voorstel van het dagelijks bestuur om jaarlijks 40 procent te bezuinigen. Voor de ko mende drie jaar was respectievelijk 18 miljoen 20,8 miljoen en 21,8 mil joen euro aan investeringen gepland. De algemene vergadering heeft het geld nog maar gedeeltelijk beschik baar gesteld: voor volgend jaar is 4,3 miljoen gevoteerd, voor 2011 ander half miljoen en voor 2012 nog niets. Het dagelijks bestuur stelt voor om volgend jaar 6.7 miljoen te bezuini gen, bijna 7,9 miljoen in 2011 en ruim 7,1 miljoen in 2012. In het voorstel zijn de waterkeringen bewust buiten de bezuinigingsopera tie gehouden. Maar verder wordt overal gesneden. De komende jaren wordt bijvoorbeeld vijf tot zes kilo meter fietspad minder aangelegd dan gepland. Aan maatregelen voor fiets en autoverkeer wil het schap de ko mende periode 2,8 miljoen minder uitgeven, en aan beplanting acht ton. Aan de duurzame en klimaatbesten- dige inrichting van watersystemen - en dus aan de kwaliteit - wil het wa terschap niet tornen. Ze kiest er daarom voor om de gebiedsgerichte aanpak en stedelijke waterplannen over een langere periode te spreiden en zó de komende jaren te bezuini gen. Het zal in 2020 in plaats van 2015 gerealiseerd zijn. Dat heeft on der meer gevolgen voor het aanpas sen van stuwen en opmalingen in Sint Philipsland (anderhalve ton in 2010 en 45 mille in 2011 gepland), het realiseren van meer waterber ging in Anna Jacobapolder (3,7 ton in 2010 en 2,3 ton in 2011) en in de Luysterkreek (40 mille in 2010). Verder blijven de gemalen in de Van Haaftenpolder bij Oud-Vössemeer (175 mille in 2011) en De Noord bij Sint-Maartensdijk (296 mille in 2011 en 444 miile in 2012) evenmin buiten schot. En in de vergoeding voor een optimalisatiestudie van het afvalwatersysteem in Sint-Maartens dijk (een ton in 2010 en een halve ton in 2011 gepland) gaat eveneens het mes. Op tractiemiddelen (zoals kranen en tractoren) wordt de besparing van 40 procent niet gehaald: een half mil joen op een totale investering van drie miljoen euro. Maar méér vindt het bestuur niet verantwoord omdat anders het onderhoudsniveau in het geding komt. Door het totale pakket aan voorgestelde maatregelen blij ven de kapitaallasten van de investe ringen in de jaren 2010 tot en met 2012 gehandhaafd op 21 miljoen eu- Na de succesvolle lezingenreeks over de Thoolse streekgeschiedenis komt heemkundekring Stad en Lan de van Tholen, in samenwerking met het gemeentearchief, met een nieuwe cursus: wonen in een historisch pand. Bedoeld voor mensen die meer willen weten over de geschiedenis van hun monumentaal of historisch pand, én voor geïnteresseerden in de geschiedenis van gebouwen. Op zes maandagavonden, van 2 november tot en met 7 december, worden ver schillende aspecten belicht, veelal aan de hand van concrete Thoolse voorbeelden. Welke geheimen over de bouwgeschiedenis liggen in een pand zelf opgesloten? Hoe kan aan de hand van archiefstukken de ge schiedenis van een pand en zijn be woners ontrafeld worden? Ook op vragen over onderhoud en restauratie wordt ingegaan, evenals op wel stand, monumentenbeleid en subsi diemogelijkheden. De Hora en fauna op en rond monumentale gebouwen komt eveneens aan bod. Naast de zes avonden is er een 'uitstapje' in het programma opgenomen naar het Huis Lichtenbergh en molen De Ver wachting in Tholen. De bijeenkomsten zijn stèeds om half acht in het gemeentehuis in Tho len. Aanmelden voor deelname kan bij de heemkundekring. Burg. Ver- sluijsstraat 34, 4698 AS Oud-Vosse- meer of email secretaris@heemkun- detholen.nl. vaartboten. Een wijk die Wassenaar heet en alles op ware grootte." De kist met de lap en het ophang- systeem was hun al vooruit gereisd. In het museum ontmoetten de Zeeu wen de Japanse borduurgroep Fuk- katsu uit Nagasaki die in 2000 op bezoek was in Middelburg en erg onder de indruk was van het collec tieve borduurwerk. „Er waren vele nieuwsgierige blikken toen de kist werd geopend. De directie van het museum en het park, vertegenwoor digers van de prefectuur van Naga saki, de directie van het Historisch Museum in Nagasaki en anderen. Volgens Eef klonk diep uit de Ja panse kelen een zacht goedkeurend gebrom. Met zijn vijftienen werd aan het klaarmaken van het ophang- systeem gewerkt. „Maar toen we de volgende dag de lap wilden ophan gen, schrok de directie enorm. Ze stonden vol ongeloof te kijken hoe wij de lap van linksaf begonnen op te hangen. Dat kon echt niet, zeiden ze. Ja, dat kan wel, zeiden we. Nee, dat kan niet, zeiden zij. De lap is zo geborduurd dat hij van links naar rechts lopend moet worden beke ken." Het was een van de eerste ver schillen die Eef meemaakte. „Dus werd er met tegenzin geaccepteerd dat de Japanse bezoekers voor hun idee, een verkeerde route moesten lopen om onze lap de bekijken. Er werd al snel een bordje met een looproute neergezet." Toen de lap eenmaal hing werd het gezelschap betrokken bij alle offi ciële bijeenkomsten die weren ge houden vanwege het 400-jarig jubi leum. In 1600 deed het zeilschip De Liefde voor het eerst Japan aan. Ne gen jaar later kreeg de Oost-Indi sche Compagnie toestemming er een handelspost te vestigen. In Hira- do, een paar uur rijden van Nagasa ki. In 1639 besloot Japan zich af te sluiten van buitenlandse invloeden en de contacten met Westerse mo gendheden te verbreken. Alleen de Hollanders mochten blijven. De kooplieden mochten zich niet men gen met de inlandse bevolking en trokken zich terug op het eilandje Deshima. vlak voor de havenstad Nagasaki. Ruim twee eeuwen lang vormde Nederland voor Japan de enige verbinding met het Westen. Bij de opening van de tentoonstel ling liet Eef de nagemaakte lap van de 12-jarige Margaretha Smijtgelt uit 1762 zien. „Die had ik als voor beeld meegenomen om te laten zien wat een merklap precies is en hoe een merklap uit de 17de en 18de eeuw er uit zag. Ook om te laten zien dat Door ons gedaen gemaakt is in de traditie van de merk- en Zo stond het ook als kop in het dag blad De Nagasaki Shimbun Num mer één van de wereld: 125 lang. „Er staat een lange streep om aan te geven dat de merklap heel lang is." Dat vertelde de tolk aan Eef Ze heeft de krant al laten kopiëren voor de Thoolse borduursters. Aan de merklap Door ons gedaen werkten 243 Zeeuwen waarvan 28 uit Tholen. Het borduursel hangt nu in het museum van Huis ten Bosch, het paleis dat de Japanners er in de buurt van Nagasaki hebben nage bouwd. De romp van de Verwachting is in middels een heuse molen geworden. Het Venkelstraatje is hetzelfde ge bleven. De merklap geeft een beeld van de tijd en wordt volgens De Jonge steeds belangrijker. „Er staan al zoveel zaken op die er niet meer zijn, zoals de veerboten op de Wes- terschelde. Over honderd en over duizend jaar kunnen de mensen zien hoe het hier is geweest." Als het borduurwerk uit 2000 maar goed wordt bewaard. Dat is ook een van de zorgen van Eef die samen met Mia Elmot ambassadrice is van de merklap. Samen met haar, haar man Jaap de Jonge en tentoonstel lingsbouwer Ben Muis vloog ze naar Japan om de merklap op te hangen ter gelegenheid van 400 jaar Japans-Nederlandse betrekkingen. De provincie Zeeland is eigenaar van de merklap. Ze bood ze aan voor een expositie in Japan. Het werd heel druk in en rond het Hollandse dorp dat de Japanners er bouwden. „De mensen kregen va kantie. Dat hebben ze twee keer per jaar. als de lente en de herfst begint. Steeds een week. Ze nemen in die weken maar drie dagen op. Dan ne men ze het er ook van. Ze hebben heel weinig vakantie. Het zijn kei harde werkers. Ze hebben niet veel tijd voor een hobby. Werk is hun le vensvulling. Er waren veel gezinnen met kinderen. De hotels in Huis ten Bosch waren allemaal bezet." Het Zeeuwse gezelschap kon vier dagen in het hotel blijven, maar moest voor een nacht naar een ander omdat ze al lang van te voren waren volgeboekt. Het gezelschap had een reis van 26 uur achter de rug toen ze in het dorp Huis ten Bosch aankwa men. „Een vreemd gevoel geeft dat als je tussen de Domtoren, de waag van Gouda en het Centraal station van Amsterdam loopt met daarach ter hotel Amsterdam. Huizen met trapgeveltjes, grachten met rond .•-•"Ir Na de opening bekijken personeel en genodigden de machine.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 15