Houte Gouden jubileum Krijt Op Tijd gevierd met etmaal lang biljarten Lij die Kot prolongeert titel eilandencup 'Cultuur moet bloeden door steun lokale omroep' Batho knokt in Tilburg voor zege Jacoba van Beieren verliest uit Emergo is ongeslagen koploper Brooijmans bij ploegwedstrijd Koersballen Zwembaden drie campings goed 'Welstandsvrij bouwen positief' Geen groene bus voor Tholen Geen 5000 euro voor hulp AED's Donderdag 1 oktober 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Reserve en jeugd Jeugd wint ook rara interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Bij Vossemeerse club gaan gezelligheid en prestatie hand in hand De oudste biljartclub van Oud-Vossemeer bestaat een hal ve eeuw. Krijt Op Tijd, of KOT zoals ze in het dorp be kend is, viert dat met een 24-uurs biljartmarathon in clublokaal café De Hoop. Om beurten nemen de twintig leden vanaf zaterdagmiddag één uur de keu ter hand om te proberen in een uur tijd zoveel mogelijk punten te maken. Twee ronden Jongeren s$6 Dames Winterdubbel Velthuis laakt handelwijze van Klippel Het cultuurbeleid is uitgekleed omdat de meerderheid van de gemeenteraad 4000 euro subsidie extra heeft ver strekt aan de lokale omroep. Voor het ontsluiten van mo numenten is zodoende maar 8500 euro over. In de ge meenteraad betreurden SGP, VVD een CDA het dat het cultuurbeleid daardoor onvoldoende uit de verf zal ko men. M.J. Klippel (RFT) kwam met een amendement om er nog iets van overeind te houden. Volkomen nieuw Wegpoetsen 2000 euro herdenking 65 jaar bevrijding Rekenkamer vraagt suggesties onderzoek De badmintonners van Batho uit Tholen hebben zondag een 2-6 over winning geboekt tegen Tilburg 7. Hoewel de uitslag anders doet ver moeden, moesten de Tholenaren toch nog knokken in Brabant, getuige de twee driesetters. Vijf partijen waren een makkelijke prooi voor de gasten, gezien de uit slag van onder meer de damesdub- bel. Anja Lindhout en Saskia v.d. Sande trokken de partij met 9-21 en 6-21 naar zich toe. Ook solo deed Lindhout het goed met 9-21 en 2-21 Martijn de Jonge had een taaie te genstander, want pas na drie sets mocht hij zich de winnaar noemen: 21-18, 17-21 en 6-21. Samen met Ferry Lammers speelde hij ook een driesetter, maar die werd beslist in het voordeel van de thuisploeg. Dia na v.d. Berge verloor haar partij in twee sets, Edwin Sundermeijer won die van hem in evenveel sets. Samen wonnen ze gemakkelijk het dubbel spel met 8-21 en 10-21 Tonian van Elsacker hield één puntje voor Tholen in de thuiswedstrijd van het tweede team tegen het derde van Bladel Hooge- loon. Hij won in twee sets met 21-13,21-7 en zorgde zo voor de 1-7 uitslag. Manon Verkamman, Stefan Bout. Mariëlla van Zetten. Martijn Brander en Hélène Diele- man verloren allemaal in twee sets hun en kelspel en de mixen. In de dubbelspelen verzetten zowel de heren als de dames zich flink, zodat ze zich pas na drie sets gewon nen gaven. Batho UI 1 reisde ook af naar Tilburg, maar leed daar net als het tweede team een 7-1 nederlaag. Sant van Winsen en Anouk Brandewijk konden in hun mix koppel nög een puntje meepakken met 20- 22 en 13-21. Het eerste herenteam van Jacoba van Beieren heeft zaterdag verlo ren van de titelfavoriet in de hoofdklasse van de herfstcompeti- tie. Het werd op bezoek bij Yerse- ke 5-1 in het nadeel van het ten- nisteam uit Sint-Maartensdijk. Ruud Schot en Curtis Goedege- buure speelden de eerste dubbelpar- tij en zorgden voor een positieve start van de competitiedag. In een sterke wedstrijd versloegen zij met 6-1 en 6-2 de op papier sterkere Yer- sekenaren. Op de andere baan knokten Michael Bazen en Antal Joppe voor wat ze waard waren in hun dubbelpartij. Ditmaal bleek echter de sterkste op papier ook in werkelijkheid de sterk ste en met een tweemaal 6-3 verlies voor de mannen van Jacoba van Bei eren werd de tussenstand 1 -1 Na een korte pauze gingen de enkel wedstrijden van start. Curtis trapte af tegen de kopman van Yerseke. On danks een goede wedstrijd was deze een maatje te groot voor Curtis, en met 6-2 en 6-3 ging dit punt richting de thuisploeg. Ruud Schot speelde de tweede enkel. Al gauw werd dui delijk dat Ruud vermoeid was door een lange tennisweek tijdens de clubkampioenschappen van Jacoba van Beieren. Het lukte hem niet zijn normale tennisniveau te halen en de tegenstander profiteerde daar meteen van. Met 6-1 en 6-2 pakte hij de 3-1 voorsprong voor Yerseke. Michael Bazen kon in de eerste set goed mee met zijn tegenstander in het enkelspel, maar verloor deson danks de set met 6-3. In de tweede set was daarna het verzet gebroken en met 6-0 zorgde de thuisploeg er voor dat de overwinning haar deze dag niet meer kon ontgaan. Captain Antal Joppe was de laatste die nog voor een extra puntje kon zorgen. Maar ook hij moest zijn meerdere erkennen. Met een 6-2 en 6-3 verliespartij werd de eindstand 5-1 voor de titelfavoriet. De Thoolse mannen spelen zaterdag hun laatste uitwedstrijd in deze competitie tegen de nummer laatst Renesse. Daarna zullen de heren met drie thuiswedstrijden voor de boeg de nodige punten moeten pak ken om ervoor te zorgen dat ook volgend seizoen Smurdiek een team in de de hoogste klasse mag uit brengen. Petra de Jong (5x), Gerrie Antho- nisse (2x), Marco v.d. Hoek en Ja- co Rip waren zaterdag de helden van Emergo in de wedstrijd tegen DSO 4. Zij zorgden voor de doel punten, waardoor de teller opliep tot 9-7 in het voordeel van de Smurdiekse korfballers. Wel had de ploeg het. door twee af wezige spelers, flink moeilijk. Toch nam de thuisploeg in de openingsfa se door een hoog tempo de leiding. Na 20 minuten was er een 5-1 voor sprong voor de rood-zwarten, maar daarna kroop DSO langzaam dich terbij. Bij de rust was de marge ver kleind tot 6-4. In de tweede helft be gon het hoge tempo van de eerste helft zich te wreken bij de Tholena ren. De gasten kwamen op 6-6 en le ken daarna erop en erover te gaan. Emergo richtte zich toch weer op en zette in de slotfase weer aan. Het se niorenteam blijft hierdoor ongesla gen koploper. De B-jeugd 'won ook. Met een ruime marge van 6-1 versloegen zij VIOS op eigen veld met treffers van Renske de Rooij (2x), Kees Bentschap Knook, Yvette van Dijk. Lotte Muis en Adriënne van Splunter. De thuisploeg was vanaf het begin scherp in de verdediging en aanvallend kwam er door snel, geva rieerd spel een aantal kansen voor de ploeg uit Sint-Maartensdijk. Bij de rust was het dan ook 3-0. In de tweede helft bleef de ploeg goed doorgaan en werden de gasten compleet overspeeld. VIOS scoorde nog wel een keer. maar de zege was voor de Tholenaren. Emergo Cl met een 4-4 gelijkspel moest genoegen nemen in de thuiswedstrijd te gen Seolto. Het spel golfde op en neer en beide ploegen wisten de korf regelmatig te vinden, zodat de ruststand 3-3 was. In de tweede helft werd het spel wat langza mer, zodat geen van beide teams een gat sloeg. De slotfase werd ontsierd door een onvriendelijk incident tussen twee speel sters, maar na 4-4 kwam er geen veran dering meer in de score. De korf was de ze wedstrijd een prooi voor Nicky Leemreijze, Giulia Priem. Amber Stout- jesdijk en Nicole Vermaas. Het C2-team gaf Good Luck weinig kansen en met 2-0 ging de partij dan ook naar Emergo. Er werd goed rondge speeld in de aanval en verdedigend zat het potdicht, zodat Good Luck nauwe lijks kansen kreeg. Sanne Jansen en Ilse Leemreijze zorgden voor de punten. Emergo E moest tegen het ongeslagen Tjoba en deed dat goed. Het werd 3-2 op eigen veld. De ploeg speelde snel rond in de aanval en in de verdediging werden de gevaarlijkste spelers van de gasten goed onder controle gehouden. In de eerste helft werd er dan ook een 2-1 voorsprong genomen. In de tweede helft bleef het tot het einde spannend, maar de Tholenaren wisten de marge van één doelpunt vast te houden. Didi Franke, Suzanne de Jong en Stephanie Lange- veld waren de doelpuntenmaaksters. Met 4-1 via Bas Crezee (2x), Jarno Jan sen en Ellen de Jong versloeg het F-team zaterdag Stormvogels. De eerste helft ging moeizaam, maar in de tweede helft kwamen de rood-zwarten op stoom en werden er doelpunten gemaakt. Programma zaterdag: Zevenbergen- Emergo 1 12.45 u.; Ventura Sport-Emer- go B 12 u.; Blauw Wit-Emergo Cl 10 u.; ZKV-Emergo C2 10 u.; Emergo E-Seol- to 9.30 u.; Fortis-Emergo F 9.30 u. Ko Brooijmans gaat zaterdag de Thoolse eer verdedigen tijdens het open provinciaal kampioenschap trekpaardploegen in Terhole. De Tholenaar reist met twee paarden af naar het Zeeuws-Vlaamse land. Er doen in totaal zes tien inspanningen mee aan de wedstrijd van de stichting Het werkend trek paard Zeeland. De wedstrijd is van tien uur tot kwart over vier op het per ceel aan de Havendijk 7 van de familie H. van de Meer. Uitslagen van de gespeelde koers- balwedstrijden van: Meulvliet: 1. mevr. R. Bolier en mevr. A. Hilgerson 35 p.; 2. mevr. D. Lindenberg en mevr. J. Verbrae- ken 30 p.; 3. mevr. J. Bos en J. Sprenkels 23 p.; 4. mevr. L. Ver schoor en W. Bijl 22 p.; 5. mevr. C. Sprenkels en mevr. L. van Bale 21 p.; 6. mevr. N. Deurloo en W. Deur- loo 18 p. Gezelligheid vóór Alles/Sint-Maar tensdijk: 1mevr. C. van Mierlo en C. van Gorsel 46 p.; 2. mevr. W. Kloet en mevr. T. Breure 40 p.; 3. T. Goode en mevr. A. Bocxe 34 p.; 4. C. Breure en A. Poot 28 p.; 5. mevr. M. Dane en W. Bijl 16 p. Oud-Vossemeer: 1. mevr. C. van Mierlo 30 p.; 2. mevr. R. Nagtegaal en mevr. J. van Houte 23 p.; 3. me vr. C. Havermans en mevr. L. Wee- zenaar 21 p.; 4. mevr. L. van Poort vliet en mevr. D. van Dijke 20 p.; 5. mevr. N. Minheere en mevr. C. Wil- sing 11 p. Een controle van de provincie Zeeland op drie Thoolse campings leverde geen bijzonderheden op. Bij caipping de Muie van J. Bakker in Sint-Maar tensdijk werd de naleving van de wet hygiëne veiligheid badinrichtingen en zwemgelegenheden gecontroleerd. Daarbij werden geen strijdigheden met de vergunning geconstateerd. Hetzelfde was het geval met camping Stave- nisse van C. Menheere aan de Scheldseweg en camping 't Oude Dorp van Zilvermeer b.v., aan de Keetenweg in Stavenisse. Advertentie I.M. Ad Goedegebuure (links) en Peter de Jager maken zich gereed voor hun onderlinge biljartpartij. Ze worden gadegeslagen door (v.l.n.r.) bestuurslid Felix Rommers, penningmeester Chris Burgers, voorzitter Henk van Daalen en secretaris Pieter Droogers. Voorzitter Henk van Daalen opent de wedstrijd tegen zijn zoon Corné, een oud-lid van de club. En hij speelt zondagmiddag om één uur ook de 25ste en laatste partij, tegen Ton Kruf die een aantal ja ren uitbater is geweest van het clublokaal. De marathon is geen wedstrijd waaraan prijzen zijn verbonden. „Maar de punten wor den wél geteld en genoteerd. Net zoals het totale aantal beurten en de poedels (missers - red.)", zegt penningmeester Chris Burgers. Als de Eendrachtbode hem spreekt, is hij bezig de partijen voor de marathon in te delen. „Er moet ook 's nachts gebiljart wor den. Je probeert zoveel mogelijk met ieders wensen rekening te houden." Na de laatste partij zon dagmiddag zijn de leden van de jubilerende club gezellig bij el kaar. Een receptie houdt het be stuur niet. Van eind september tot begin maart biljarten de leden van KOT weke lijks, en werken dan twee competi tieronden af. Het A-team op vrij dag- en het B-team op maandagavond. Gemiddeld worden per avond vijf partijen gespeeld. Burgers: „Tussendoor zijn er vier bekerwedstrijden. En eind decem ber, rónd de feestdagen, ligt de on derlinge competitie stil. Dan wordt in De Hoop een driebandentoernooi georganiseerd." KOT speelt in de onderlinge competitie het librespel. Daarbij maakt een speler een punt wanneer de speelbal beide andere biljartballen geraakt heeft. Bij elke partij zijn, naast de beide biljarters, een teller en een schrijver nodig. Dat doen de andere leden om beur ten, waarbij iedereen zijn beurt krijgt. Hoeveel punten een speler moet maken, verschilt. „Het moy enne van de leden varieert van 0.6 tot 2,15. Danny Vaders (ook be stuurslid - red.) heeft dat hoogste moyenne op zijn naam staan", ver telt Chris Burgers die een jaar of twintig bij KOT biljart. Precies weet hij het niet, want veel clubarchief is er niet bewaard gebleven. Het langst lid, rond de veertig jaar. is Rien Goudzwaard. Voorzitter Henk van Daalen is ook al meer dan 38 jaar bij de club ac tief. Hij noemt het cafébiljart, waar KOT voor kiest in plaats van aan sluiting bij de biljartbond, meer ge zelligheids- dan prestatiegericht. „Maar er wordt tijdens de partijen wél serieus gebiljart." De gezellig heid is echter een nadrukkelijk as pect voor de biljarters. En waar er bij de bondscompetitie uit- en thuis wedstrijden zijn, wordt de onderlin ge competitie volledig in het eigen clublokaal gespeeld. Behoefte om tegen clubs uit andere plaatsen te spelen, wat in het verleden wel is gebeurd, is er op dit moment nau welijks. KOT is vanaf het begin in café De Hoop aan de Ring geves tigd. Van Daalen: „Eén jaar moesten we noodgedwongen uitwijken naar de Vossenkuil. Toen was het café tij delijk gesloten door het vertrek van de uitbater." De club is op 5 oktober 1959 opgericht in het café, waarvan toen Rinus van der Zande uitbater was. Eén van de initiatiefnemers was Frans Hommel Abr.zn., die meer dan een kwart eeuw secreta ris/penningmeester is geweest. Bij het zilveren jubileum had KOT 25 leden. Toen al waren er twee teams die op verschillende avonden biljartten. Er is zelfs nog een C- team geweest, en een driebanden team. Maar vooral de laatste jaren kent de club erg veel verloop, aldus voorzitter Van Daalen die vindt dat de mentaliteit van sommige leden te wensen overlaat. „Er zijn in de loop van de tijd best veel jongeren bij KOT komen biljarten. Een aantal is gebleven, maar velen vertrokken al na korte tijd." Bij De Hoop is een groepje jongeren inmiddels op de woensdagavond gaan biljarten. Zij hebben hun clubje Bot gedoopt. Naast de marathon van komend weekeinde is er op zaterdag 10 ok tober de jaarlijkse feestavond van Krijt Op Tijd, die eveneens een jubi leumtintje krijgt. De winnaars van de eilandencup, v.l.n.r. Curtis Goedegebuure, Lijdie Kot en Martijn v.d. Graaf. Lijdie Kot heeft haar titel in de GoedWare Eilanden Cup individueel geprolongeerd. Ze versloeg zondag in de finale bij TOV in Oud-Vosse meer Emy Hommel. In de hoogste klasse bij de heren (4/5/6) ging de wisselbeker naar Curtis Goedegebuure, die tevens organisator en spon sor van de wedstrijd is. Martijn v.d. Graaf won bij de herenklasse 7/8/9 van titelverdediger Cent van Dijke en mag zich ook een jaar lang de beste tennisser van de gemeente Tholen noemen. Martijn v.d. Graaf beet de spits af tegen Cent van Dijke. Cent was on geslagen de finale ingekomen en Martijn was na zijn verliespartij in zijn eerste wedstrijd in de poule steeds beter gaan spelen gedurende het toernooi. Martijn ging furieus van start en won de eerste set overtuigend met 6-1Ook in de tweede set bepaalde Martijn het spelbeeld en dwong Cent in de verdediging. Cent kwam wel iets beter in zijn spel dan in de eerste set, maar kon niet onder de druk van Martijn uitkomen. Met 6-2 won Martijn de tweede set en tevens de titel. Daarna gingen de dames de baan op voor hun finale. Bij de dames was er maar een enkele klasse waarin gestreden werd. Hierin stond titel verdedigster Lijdie Kot in de finale tegen de thuisspelende Emy Hom mel. Beiden waren elkaar al in de poulefase tegengekomen en toen was Lijdie met een eenvoudige tweeset overwinning duidelijk de sterkste. Maar ditmaal ging het an ders. Emy ging sterk van start en won met 6-3 de eerste set. Maar vanaf de tweede set ging de ervaring van routinier Lijdie steeds meer mee spelen. Ook doordat de wedstrijd steeds zwaarder werd door de warmte en benauwdheid deze dag. Lijdie knokte zich terug in de wed strijd en won de tweede set met 6-2. In de derde set gaf Emy nog een maal alles om de wedstrijd naar zich toe te kunnen trekken, maar Lijdie had de partij onder controle en gaf hem niet meer weg. Met nogmaals 6-2 prolongeerde zij haar damestitel. Tegelijkertijd met de dames waren ook de heren uit de 4/5/6 klasse de baan opgegaan voor hun finale. Hierin stonden dit jaar Ruud Schot en Curtis Goedegebuure. Twee be kenden van elkaar die voor de vier de maal dit seizoen tegenover el kaar stonden voor een tennisfinale en tevens eikaars teamgenoten zijn tijdens de herfstcompetitie. En dat was duidelijk te merken tijdens de wedstrijd. Beide spelers kennen el- kaars zwakke en sterke punten door en door en zo werd de wedstrijd al gauw een strategisch schaakspel. De eerste set ging richting Ruud Schot. Met heel vast tennis dwong hij Curtis in de fout en het werd al snel 6-3. Vanaf de tweede set veran derde Curtis zijn spel en kwam hij meer in de wedstrijd. Ook hier be gon de warmte en benauwdheid de spelers parten te spelen. En na een slopende set die Curtis met 6-3 won, moest er nog een beslissende derde gespeeld worden. Deze set kenmerkte zich door lange rally's met weinig fouten van beide ver moeide spelers. Maar uiteindelijk maakte Curtis de minste fouten en met 6-3 in de laatste set nam hij de titel mee naar huis. De GoedWare Eilanden Cup krijgt een nieuw onderdeel. Deze winter wordt het toernooi uitgebreid met een winter dubbel. Leden van de gemeentelijke tennisverenigingen kunnen zich met een vaste partner uit hun eigen of ande re vereniging inschrijven voor de he ren-, dames- en/of mixdubbel in een A- en een B klasse. Deze koppels gaan ge durende tien speeldagen uitmaken wie de beste tennisduo's van de twee eilan den zijn. De wedstrijden worden vrij dags gehouden op de weerbestendige baan van tennisclub Sint-Annaland en zondags op de kunstgrasbanen van Ja coba van Beieren te Sint-Maartensdijk. Inschrijven kan tot en met 15 novem ber. De aftrap is op 27 november in Sint-Annaland. De finales zullen op zondag 7 maart gespeeld gaan worden op het sportpark van Jacoba van Bei eren. Inschrijven kan via www.toer- nooi.nl. en via www.eilandencup.nl waar tevens meer informatie is te vin den over de spelregels en speeldagen. De twee laatste speelrondes van de GoedWare Eilanden Cup voor tennis zijn deze en volgende week zondag. Hij kwam in aanvaring met wethou der M.A.E. Velthuis omdat het raadslid informatie had ingewonnen bij een ambtenaar, waar zij niets van wist. De dekking van het subsidiebe drag van 4 mille voor Omroep Tho len werd gevonden bij de middelen die nog over waren voor het nieuwe cultuurbeleid. Er restte nog 12.500 euro en daarvan gaat 4000 naar de omroep. Het opstellen van een Thoolse canon, aandacht voor dia lect, tradities en volkscultuur is nu niet meer mogelijk, zei H.W. van Eenennaam (SGP). „Er blijft nu maar 8500 euro over voor het ont sluiten van monumenten. Er wordt geknibbeld aan de cultuur." De SG- P'er liet nog maar eens weten dat ze tegen waren geweest om geld voor de omroep beschikbaar te stellen uit die pot. Ook F.J.A. Hommel (VVD) betreurde het dat de extra bijdrage aan de omroep uit het potje voor de cultuur is gehaald. „Dit is het resul taat. Maar we zijn het wel eens met het voorstel, ook al is 8500 euro een schamel bedrag. Jammer dat het zo is gelopen, maar dat is het gevolg van de democratie." Hetzelfde geluid was te horen bij M. Ligtendag (CDA). „Het cultuur beleid moet bloeden door een beslis sing die op emotionele motieven is genomen. We hadden liever de be groting afgewacht en de 4000 euro elders gezocht." Ze stelde voor het geld te gebruiken dat vrij komt als de vergoeding voor het ondersteu nen van de fracties wordt afgeschaft. „Dan hoeven we niet te beknibbelen op cultuurbeleid." E. Bastianen (Pv dA) herinnerde eraan dat ook haar fractie liever de begrotingsbehande ling had afgewacht. „Maar voor ons voorstel was geen steun." J.J.P.A. Boulogne (ABT) vond dat de steun Voor de omroep gerecht vaardigd was. Hij accepteerde het feit dat er nu minder voor het cul tuurbeleid over is. Van Eenennaam vroeg of ABT ook bereid was het geld te halen door het inleveren van de fractievergoeding. Volgens Bou logne was dat niet aan de orde: „U kunt uw vergoeding inleveren. Stort het maar naar de omroep." Klippel tapte uit een ander vaatje. Het was voor hem niet duidelijk wat er van de 8500 euro nodig is om de monumenten te ontsluiten en wat er nodig is voor het opstellen van de Thoolse canon. Hij had er de amb tenaar voor geraadpleegd die de zaak behandelt. Klippel kreeg te ho ren dat de 8500 euro elk jaar nodig is om de monumenten open te kun nen stellen. „Het bedrag voor de Thoolse canon is maar eenmalig. Dus besteedt daaraan én aan het im materieel erfgoed volgend jaar het bedrag en zet in 2011 het bedrag in voor de monumenten. Dat is een be gaanbare weg." Klippel had er een amendement voor klaarliggen. Maar wethouder Velthuis reageerde alsof ze het in Keulen hoorde donderen. „Ik ver baas me over de informatie van de heer Klippel. Dit is volkomen nieuw voor ons." Van Eenennaam op zijn beurt was weer verbaasd dat de wethouder dat nog niet wist. Hij vroeg om een re actie op het amendement. Als die er niet zou komen, kon hij het amende ment niet steunen, zei hij. Volgens Bastianen was het niet nodig om het vast te leggen. Er kan volgens haar elk jaar een andere keuze worden gemaakt. Klippel vond het echter een logische keuze. „Als je nu be sluit om het aan de monumenten te besteden, dan kun je dat niet zomaar weer terugdraaien. Daarom eerst de Thoolse canon, omdat die maar één keer gemaakt hoeft te worden." J.P. Bout (CDA) zei dat Klippel was geschrokken van de reactie van wet houder Velthuis en moest conclude ren dat hij een vergissing moest wegpoetsen. Maar Klippel zei dat hij 'niet zomaar schrikt.' Hommel was het eens met Bastianen. En zei dat hij zich niet kon voorstellen dat u; wethouder andere informatie heeft dan Klippel. Het geld dat vrij komt door het afschaffen van de fractievergoeding ('laaghangend fruit') wilde hij niet meteen een an dere bestemming geven. Dat moet volgens hem bij de begrotingsbe handeling gebeuren. Het bevreemdde Velthuis bijzonder dat er 'langs het college van b. en w. heen allerlei informatie opgedoken wordt'. Ze noemde het een merk waardige wijze van handelen. „De interpretatie die hij er aan geeft, lijkt strijdig met wat wij er aan geven. De bedragen zijn aannames. We weten nog niet welke keuze de raad maakt." Klippel reageerde op zijn beurt weer verbaasd. Hij bestreed dat hij langs b. en w. heen werkt. „Nota bene staat de naam van de behandelend ambtenaar op het voorstel. Ik heb bij die persoon telefonisch om een toe lichting gevraagd. Meer niet." Velthuis ontraadde het amendement. „Als we nu kiezen voor het open stellen van de monumenten dan wil dat niet zeggen dat we daar voorjaar en dag aan vast zitten. Er zijn aan loopkosten en structurele kosten. Jaarlijks zijn er keuzes te maken." Klippel kreeg van geen enkele frac tie steun en trok het amendement in. Het voorstel werd met 10 tegen 7 aangenomen. Het werd gesteund door PvdA. VVD (Hoek ontbrak), CU en ABT (Van Doorn ontbrak) Tegen waren SGP, CDA en RFT. De geluiden over de proef met wel standsvrij bouwen zijn positief. Dat zei F.J.A. Hommel (VVD) in de ge meenteraad. De liberalen wachten met spanning de evaluatie volgend jaar af. Zo zijn de regels voor de aanbouw aan huizen aan de achter zijde versoepeld. Mogelijk kan het worden uitgebreid, zei hij. Het amendement van RFT om een gemeentelijke monumentenlijst op te stellen werd verworpen. Alleen CU en ABT steunden M.J. Klippel van de RFT. Klippel vond dat de lijst er moet komen. In het voorstel bij de aanbevelingen bij het welstandsbe- leid 2008 komt dat niet uit de verf. Daarin wordt de keuze pas gedaan bij het maken van een startnotitie voor een lokale monumentennota. „Erg open geformuleerd", zei hij. De bussen op Tholen rijden in elk ge val tot 2014 nog op diesel. Busmaat schappij Connexxion heeft onlangs bussen die op aardgas rijden gelan ceerd. maar die doen voorlopig alleen dienst op de Bevelanden en Walche ren. Zeeland is de eerste provincie die op zo'n grote schaal (43 bussen) overgaat op groene bussen. In Tholen is twee jaar geleden gekozen voor de schoonst mogelijke dieselbus volgens de Euronorm. Er was toen nog geen sprake van aardgasbussen. Er is voor Noord-Zeeland (waaronder Tholen) afgesproken dat daar voorlopig nog gebruik wordt gemaakt van de scho nere dieselbussen. B. en w. hebben een verzoek van de landelijke lekenhulpverlening met AED's bij nader inzien afgewezen. Het college had eerder 5000 euro toegezegd, maar nu de intentiever klaring ondertekend moest worden, bleken de omstandigheden gewij zigd te zijn. De meldkamer van de politieregio Zeeland wil degenen die een hartdefibrillator kunnen be dienen, nu via een sms-bericht alar meren. In de gemeente Tholen zijn in alle woonkernen een of meerdere AED's aanwezig. De gemeente Tholen geeft 2000 eu ro voor de herdenking van de slag om de Schelde en de bevrijding van Zeeland, binnenkort 65 jaar geleden. Dit op verzoek van de commissaris van de koningin Karla Peijs. In de week van de geschiedenis (17 tot en met 25 oktober) en in de herfstva kantie zijn er activiteiten voor de jeugd op vliegveld Midden-Zeeland. Op 30 oktober opent prinses Mar griet het bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Daaraan gaat een groot se bevrijdingstocht door Zuid-Beve land vooraf met meer dan 100 histo rische voertuigen en vele veteranen. Inwoners en organisaties kunnen bij de rekenkamercommissie sug gesties indienen voor het onder zoeksprogramma 2010. Daarbij le nen onderwerpen die betrekking hebben op persoonlijke belangen zich niet voor onderzoek door de commissie. Ook is het niet goed mogelijk om de effecten te onder zoeken van actuele onderwerpen waarover de discussie nog maar pas is afgerond, of zelfs nog loopt. De commissie - die ook voor Schou- wen-Duiveland dienst doet - kijkt vooral naar beleid en maatregelen die al enige tijd gelden. Ze heeft in de achterliggende periode acht on derzoeken afgerond. Voor Tholen loopt nu nog een onderzoek naar het grondbeleid in relatie tot grote projecten. De criteria die de rekenkamercom missie hanteert bij de keuze van on derwerpen, zijn te vinden op de website van de gemeente. Wie sug gesties voor onderwerpen heeft, kan deze indienen bij het secretariaat: Papeweg 56, 4471 BH Wolphaarts- dijk. of email rkc-sch-tho@v3- ap.nl. Eerst overleggen kan ook, met voorzitter Bert van 't Laar, tel. 0164-686143 of 010-2972486.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 13