LABO BAL Kunstwerken Heidemeij roepen vragen op over verleden havens Voor 3 uur bluswater op bedrijventerreinen Ballonnen voor De Kraal Meer mannen dan vrouwen raken in jaar hun baan kwijt r AUTOSCHADE? Groentebroer op één na beste De Supermarkt van Halsteren imabol ESSELINK 3^.3-3^H. Donderdag 24 september 2009 65e jaargang no. 45 Vrouwenbond net geen halve eeuw Info Oosterschelde op panelen campings Gemeente start proef bladkorven Meerpalen Sint-Annalandboot Scherpenisse, stalen plattegrond Sint-Maartensdijk Meerpalen op het Havenplein in Sint-Annaland, een boot met havenwerkers aan de Spuidam in Scherpenisse en een stalen plattegrond op de Haven in Sint-Maartensdijk. Het zijn drie kunstwerken die de herinnering aan de ver dwenen havens van de drie dorpen levend moeten hou den. Gisteren presenteerde directeur C. Joosse van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij (KNHM) in het gemeentehuis de drie ontwerpen. Het onzichtbare zichtbaar maken is het thema. Maar of de gemeente ze zal overnemen, is nog niet zeker. Lastiger De afgelopen twaalf maanden zijn vooral veel Thoolse mannen hun baan kwijtgeraakt. Uit cijfers van UWV werkbedrijf blijkt dat het aantal werkloze mannen met 92 is toegenomen, terwijl de stijging onder vrouwen tot tien beperkt bleef. Eind augustus zaten 231 mannen en 199 vrouwen zonder werk. De 430 werklozen zijn er zes min der dan in de maand juli. Scherpenissenaar wil betere veiligheid De bluswatervoorziening op bedrijventerreinen moet verbeterd worden. De brandweer zou over 1000 m3 wa ter moeten beschikken om 3 uren te kunnen blussen. Dat schrijft een inwoner van Scherpenisse naar aanleiding van de grote brand bij pindabakkerij Katjang Pedis in Sint-Maartensdijk. B. en w. zijn ermee bezig, laten ze weten aan de Scherpenissenaar, die zijn zorgen uitte over de brandveiligheid en het oprukken van de industrie rich ting de bebouwing van Scherpenisse. Veel te beperkt l 'A VOORKOM DUBBELE MAANDLASTEN! 00K IN CRISISTIJD KOOPT MERCARI DIRECT UW HUIS! 0162-372211 www.mercari.nl zie www.plus.nl t, voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Héijboer. Dc Algemene Vrouwenbond in Oud- Vossemeer houdt er mee op. „In no vember hebben we nog een gezamen lijk etentje om de kas leeg te maken. Daarna is het gebeurd", vertelt Toos Istha. Zij vormt samen met voorzitter Jenny Mantel en secretaris-penning- meester Thea van der Zande het be stuur. Het trio probeert al langer tever geefs opvolgers te vinden. Niemand van de 25 leden wil het overnemen, bleek ook weer tijdens de jaarverga dering op 15 september. Daarnaast is de animo voor de maandelijkse bij eenkomsten al enkele jaren tanende, zegt mevrouw Istha. „De dames heb ben het te druk, of vinden de onder werpen niet aansprekend. Daarom heeft het bestuur vorig jaar de leden zélf thema's laten kiezen. Maar tot meer belangstelling heeft dat niet ge leid." Alles bij elkaar resulteerde dat in het besluit om dc vereniging op te heften. Om daarmee te wachten tot na het vijftigjarig bestaan in april, daar voelde het bestuur niets meer voor. De Algemene Vrouwenbond is in april 1960 opgericht als afdeling van het NKV. de rooms-katholieke vakbond. Ze begon met veertig leden. In 1980 besloten de leden om als zelfstandige club buiten de bond verder te gaan. De zeven Oosterscheldecampings, waaronder op Tholen De Muie en De Pluimpot, krijgen informatiepanelen van het nationaal park Oosterschelde. Voorzitter Lillipaly van het nationaal park overhandigt vanmorgen in Scher penisse het eerste bord aan voorzitter Verburg van de samenwerkende cam pings. Op iedere camping komen drie panelen: één met algemene informatie over het nationaal park. één met infor matie over de natuur, en één met infor matie over de betreffende camping. De zeven hebben de handen ineen ge slagen om te laten zien dat er op en rond de Oosterschelde veel te beleven is. Ze volgden bovendien de cursus gastheerschap van het nationaal park. waarin hen kennis werd bijgebracht over natuur, landschap, cultuurhistorie en recreatie. Zo zijn ze in staat om hun gasten goed te informeren over het na tionaal Park Oosterschelde. De pane len. die dankzij een Europese subsidie gerealiseerd konden worden, passen in het 'parelsnoer' van informatievoor zieningen rond de Oosterschelde. De gemeente Tholen plaatst vanaf vrijdag bladkorven in Sint-Annaland. Tholen en Sint-Maartensdijk. Het gaat om een proef die loopt tot het einde van de herfst. In deze korven kunnen inwoners hun bladeren kwijt, om de overlast van vallend blad van bomen' te verminderen. Omdat de groene afvalbak soms ontoereikend is om alle bladeren in te verzamelen, worden de bladkorven als extra verza melpunt geplaatst. In totaal worden er zeven korven weggezet in de Tienho ven en op de hoek van de Burgemees ter Baasstraat en Raiffeisenstraat in Sint-Annaland. in de Hertenkamp, Mosselaan en Molenvlietsestraat in Tholen en de Westpoort en Meerkoet laan in Sint-Maartensdijk. De korven worden eens per week geleegd door het gemeentebedrijf, met een vracht wagen met afzuiginstallatie. Daarom wordt gebruikers ook verzocht alleen bladeren in de korven te gooien. De reguliere werkzaamheden, zoals het vegen van goten en het onderhoud, gaan gewoon door. Als een bladkorf vol is, kan dit gemeld worden via het meldpunt gemeente Tholen, tel. 0166-667667. De Groentebroer uit Sint Philipsland is tweede geworden bij de verkiezing van de beste (ambulante) groenteman van het jaar. Het bedrijf van de broers Den Haan. dat op elf standplaatsen groente en fruit verkoopt, was één van de drie finalisten. Daarmee waren de ondernemers al in hun nopjes. Per soonlijke aandacht voor de klant, en het enthousiasme waren volgens de jury de sterke punten. Op de vakbeurs Innofresh in Rotterdam werd maan dag de winnaar bekend: Krut.s uit Lei den. De verkiezing gebeurde op grond van onaangekondigde keurin gen door een onbekende klant en een vakjury, en een test van de vakkennis. Het beeld van de boot aan het Pluimpotterrein in Scherpenisse, v.l.n.r. Kees Fase van de heemkundekring, Kees Joosse van de Heidemeij, Wally Blaas van de heemkundekring en Marinus Geuze, vertegenwoordiger voor Zeeland bij de Heidemeij. De KNHM is een ideële organisatie die een positieve bijdrage aan de leefomgeving wil leveren. Jaarlijks is er ongeveer 2,2' miljoen euro te besteden. Het geld komt voor een groot deel uit het dividend dat ze als aandeelhouder van Arcadis (voor malige Heidemij) ontvangt. Voor ve le oudere Tholenaren is de Heidemij een bekende klank. De maatschappij was actief in de verkaveling van on ze streek in de jaren vijftig en zestig. Voorzitter Wally Blaas van de heem kundekring Stad en Lande Tholen was betrokken bij het project voor alle drie de dorpen. Hij leverde his torische informatie, en samen met Kees Fase foto's voor de kunste naars die de opdracht kregen het the ma uit te werken. Na de waters noodramp van 1953 stond veiligheid centraal. Er werden dammen aange legd. Oude geulen werden afgeslo ten van het open water, havens ver legd. Joosse is zeiler en komt regelmatig met zijn boot naar Tholen. Bij zijn bezoek aan Sint-Annaland miste hij de silo van de CZAV. „Het was een persoonlijke aanleiding. Ik miste de identiteit van de haven en heb toen hulp gevraagd aan de heemkunde kring om er draagvlak voor te zoe ken." Zo werd de Dorpsgemeen schap Sint-Annaland om advies gevraagd. Voor de watersportvereni ging Sint-Annaland liet Tom van Gurp zijn licht er over schijnen. Hij deed dat ook voor Sint-Maartensdijk als inwoner, samen met Wim Brevet, oud-directeur van De Rieburch. In Scherpenisse werd de hulp gevraagd van Kees Kleppe die oude foto's van het dorp verzamelt en er exposities mee samenstelt. De Heidemeij pre senteerde het plan ook aan de wet houders C.L. van Dis van openbare werken en K.A. Heijboer van finan ciën, 'om enthousiasme te wekken', zegt Joosse. Blaas: „Voor Sint-Annaland was het ontwerp al klaar, maar daar is nog niks mee gedaan. Daar is het wach ten op de nieuwe inrichting van het havengebied. Er is door de gemeente toegezegd dat het geïntegreerd zal worden." Het gaat om een rij schui ne meerpalen die de kade van de ou de haven richting de dijk aan de ha ven volgen. Kunstenaar is Bianca Runge. Voor Scherpenisse is gekozen voor een boot en havenwerkers die zak ken aan het laden zijn. De vorm van de oude haven is nog wel terug te vinden op het Pluimpotterrein, maar is nu omgeven door bomen en strui ken. Blaas: „Het is een model van een boot in staal tussen het benzine station en het praathuisje. Het is een herkenbaar beeld. Zo ging het vroe ger in de haven." Het beeld kost 25.(XX) euro en is een ontwerp van Danny van Rijt uit Geersdijk. In Sint-Maartensdijk lag het zoeken naar een geschikte plek lastiger. Op de Haven is vooral het gebouw met de cafetaria, het VVV-kantoor en café beeldbepalend. De projectgroep noemde het beslist geen sieraad voor het plein. Kunstenaar Van Rijt maakt in zijn ontwerp duidelijk dat het plein vroeger een andere functie heeft ge had. Hij maakte een stalen beeld van de oude plattegrond van het dorp toen het nog in open verbinding stond met de Oosterschelde. en het huidige stra- tenpatroon. Blaas: „Dit verwijst weer op een hele andere manier naar vroe ger dan de boot in Scherpenisse." Van Gurp noemt h?t '$en leuk idee om de oude situatie voor de volgen de generatie in kaart te brengen.' „Het is een mooi gebaar in het kader van de leefbaarheid en de herken baarheid van de dorpen." Dit beeld kost 35.000 euro en wordt mans hoog. Het kunstwerk voor Sint-Maar tensdijk in staal. Ook Blaas is erg ingenomen met het project. „Ieder heeft er zijn steentje aan bijgedragen. De Heidemeij heeft het voorbereid en de ontwerpen gefi nancierd. De uitvoering zal mogelijk in combinatie gedaan worden met andere werken." Volgens de voorzit ter van de heemkundekring zijn het kunstwerken die de voorbijganger verwijzen naar het verleden. „Ze moeten vragen gaan oproepen: waarom staat het daar? Ze moeten interesse wekken bij de toeschouwer om zich in het verleden te verdiepen. Dat is de achtergrond van het the ma." Sterkste stijging bij jeugd, maar veruit kleinste groep Het aandeel van de mannen in het totale aantal Thoolse werklozen steeg afgelopen jaar van 42 naar 54 procent. Een forse toename, ondanks dat vorige maand het aan tal met zeven afnam. Bij de vrou wen kwam er in augustus één werkzoekende bij. Van de acht woonkernen was er vorige maand in maar twee een stijging: Sint- Annaland (3) en Oud-Vossemeer (2). In Tholen bleef het aantal pre cies gelijk, in de andere vijf nam het af. Het meest in Stavenisse. waar vijf inwoners minder werk loos zijn dan in juli. De groei met 102 werklozen in de afgelopen twaalf maanden (van 328 naar 430) betekent dat de werkloosheid in de gemeente Tho len met bijna eenderde is gestegen. In het Zeeuwse als geheel bleef de stijging in die periode beperkt tot krap eenvijfde (van 6660 naar 7954), zodat Tholen het een stuk slechter doet. In Scherpenisse was de toename met 53 procent het grootst, in Sint Philipsland met 13 procent het kleinst. Maar alles is relatief. Want de 430 werklozen van nu staan in schril contrast tot de 974 Thoolse mannen en vrou wen die precies 25 jaar geleden een baan zochten (eerder in dat zelfde jaar waren het er zelfs meer dan 1250). Verhoudingsgewijs is het aantal werklozen jonger dan 27 jaar het meest gegroeid: met 32 ofwel 78 procent. Toch maakt deze groep (73 inwoners) nog maar 17 pro cent uit van het totale aantal Thoolse werklozen. Want de helft is 45 jaar of ouder. Een jaar gele den gold dat nog voor 58 procent van het totaal. Het is de enige groep waarvan méér vrouwen aan de slag konden; ondanks dat ze groeide van 191 naar 214 inwo ners, daalde het aantal vrouwen met tien. De middengroep, 27 tot 45 jaar, telt 143 inwoners en dat is eenderde van het totaal. Een jaar geleden waren in deze leeftijds groep 96 Tholenaren op zoek naar een baan. Per woonkern is het aantal werklo zen per eind augustus als volgt, met tussen haakjes de aantallen van augustus vorig jaar: Tholen 133 (102). Sint-Maartensdijk 104 (81). Oud-Vossemeer 51 (37). Sint-Annaland 38 (27), Sint Phi lipsland 34 (30), Poortvliet 29 (21), Scherpenisse 23 (15) en Sta venisse 18(15). De Scherpenissenaar stelt na de tegorie 3.1.. De grootste afstand die brand bij Katjang Pedis op 13 juni vast dat zijn dorp. aan de westzijde van het bedrijventerrein in Sint- Maartensdijk. 'een groot risico loopt.' „De grens van het bedrijven terrein ligt hemelsbreed op nog geen 30 m van de bebouwde kom van Scherpenisse en ongeveer 50 m tot de eerste woning. Begin dit jaar nog is een gebouw gerealiseerd op het laatste stukje bedrijfsgrond tegen Scherpenisse aan. Angst is er nog steeds dat het bedrijventerrein ver der naar de kom van Scherpenisse zal gaan uitbreiden." B. en w. zien echter, wat ruimtelijke ordening betreft, geen problemen. „Wat milieuzonering betreft, vallen de bedrijven die het dichtst bij Scherpenisse zijn gelegen, onder ca- aangehouden moet worden bij deze bedrijven is 50 meter. Dit wil zeg gen dat in principe binnen 50 meter van deze bedrijven geen nieuwe.wo ningen gerealiseerd kunnen worden. De woning die het dichtst bij de be drijven is gelegen, staat op een af stand van 70 meter." De Scherpenissenaar noemt de blus- capaciteit voor het industrieterrein Sint-Maartensdijk 'veel te beperkt.' „Dat is een reden dat de brand zich zo kon ontwikkelen en er vrij laat in allerijl allerlei brandweervoertuigen naar deze brand moesten komen." ZIE VERDER PAGINA 3 Deze week Andreas Vroegop scoort vier keer in één helft derbv Stavenisse-Snierdiek NPV verwent mantelzorgers met wandeling in Pluimpot - £ÊM i Kinderen vermaken zich bij open dag speeltuin Vrij en Blij in Sint-Annaland EN VERDER... Julie Diemei uit Sint-Maartensdijk haalt steun uit hond bij kankerbehandeling Oud-fysiotherapeut Henk Nieuwenhuis opent praktijk van Cindy Bogert in Tholen CONVERSATIE IS DE KUNST OM MET VEEL WOORDEN NIETS TE ZEGGEN OF ZWIJGEND ALLES TE ZEGGEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's HA PLUSGrinwis Dorpsstraat 75-77 WW Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Advertentie I.M. Bij basisschool De Kraal gingen gistermiddag ongeveer 150 ballonnen de lucht in om alle vernieuwingen van het afgelopen jaar officieel in te luiden. De jongste daarvan is de start van de samenwerking met kinderopvang Toerdeloo. De Kraal biedt samen met Toerdeloo buitenschoolse opvang (bso) in het schoolgebouw aan de Zoekweg. Daarnaast is deze zomer het schoolplein uitgebreid met een activiteitenpad en is begin dit jaar een extra lokaal geplaatst in de vorm van een noodgebouw. Met een ruk aan een touw onthulden vier kinderen samen met bestuursvoorzitter Piet Swarthoff de nieuwe naamzuil bij de ingang van het schoolterrein. Daarop zijn nu zowel de naam van de school als van de kinderopvang te zien. De eer was aan Piene Maris en Luca van der Eijk van de naschoolse opvang en Lars Boot en Gina Verolmen van De Kraal. Daarna lieten alle schoolkinderen samen met de kinderen van de opvang de ballonnen los. Die hadden de kleuren van de beide lo go's: paars, oranje, rose en blauw. Het kind waarvan de ballon het verst weg wordt gevonden krijgt een prijs. Het initiatief om de kinderopvang in de school te vestigen, komt van De Kraal. Directeur Astrid Ottenheym: „Veel ouders kwamen met vragen, zoals hoe moet dat dan tra school als mijn kind hier op school komt? Daar had ik geen antwoord op en daarom dacht ik, we moeten toch iets kunnen regelen. Daarnaast was de af stemming tussen de bso en de school niet vlekkeloos en liepen veel kinderen te gen wachtlijsten aan." De Kraal zocht contact met diverse partijen. „Toerdeloo ging er positief op in." De naschoolse opvang is toegankelijk voor alle kinderen, maar Ottenheym verwacht vooral kinderen van de nabijgelegen scholen. Er is plek voor zo'n dertig kinderen. Nu maken er tien kinderen gebruik van. Omdat de school flink aan het groeien is, is er in januari een noodgebouw ge plaatst op het schoolplein. Een klas was twee jaar aangewezen op het speellokaal en krijgt nu les in het nieuwe klaslokaal. Er zijn 140 leerlingen. Op de plek waar struiken stonden, is in de zomer een activiteitenpad aangelegd op het speelterrein. „Er stonden wat verwaarloosde struiken en die hebben we opgeruimd. We willen dat de kinderen lekker kunnen bewegen en daarom heb ben we een parcours van speeltoestellen neergezet." Gistermiddag konden ouders met hun kinderen een kijkje nemen in de school. De kinderen konden zich laten schminken door de leidsters van Toerdeloo, Jac queline van Os en Ellen Muller. Die zorgen vijf dagen in de week, van zeven uur 's morgens tot zes uur 's avonds, voor de kinderopvang. Op het schoolplein van De Kraal zijn ballonnen opgelaten voor de onthulling van het nieuwe naambord, het activiteitenpad en een nieuw klaslokaal. 43 43

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1