LABO BAL Sluiting bibliotheek raakt Poortvliet diep in het hart Gemeente betaalt UWV voortaan zelf Badkame m i Afblazen windmolens leidt tot hogere kosten Voor de inwoners voldeed uiüeenpost aan de eisen I imabo Emergo en De Zwaluw verhuizen voor nieuwbouw AUTOSCHADE? Beperkt voetbal door de droogte Bouw Hemi stap dichterbij De Supermarkt van Halsteren -2JS3 Jj.Sc/ Donderdag 17 september 2009 65e jaargang no. 44 Griep en alcohol onderwerpen gesprek kerken Drie mille voor muzieksubsidies Vrouw als lid welstandscommissie Katholieke kerk Tholen in trek Het besluit om de bibliotheek in Poortvliet op te heffen, is.onbegrijpelijk en moet worden teruggedraaid. Dat was woensdagavond in de commissie samenleving de klem mende boodschap van gebruikster C. Hofland en C. Sla ger, initiatiefnemer van een actie om de basisvoorziening voor het dorp te behouden. Om het beroep kracht bij te zetten, werden door Slager 286 bezwaarschriften aange boden aan raadslid A. G. van de Sande, voorzitter van de commissie. In totaal 435 inwoners ondertekenden het verzoek. Kosten Omgevallen boekenkast Sluiting dorpshuis Dienstverlening werkzoekenden gegarandeerd Arbeidsverplichting Kinderopvang Zeeuwind vraagt raad om heroverweging Deze week Prijs scheepswerf Van Duivendijk zie www.plus.nl voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 drachtbode, de Thoolse Courant tbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland efoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Burgemeester Nuis, wethouder Vel thuis en gemeentesecretaris Nieuw koop praten vandaag met afgevaar digden van de kerkbesturen in de gemeente Tholen. Dat gebeurt elk jaar en de gespreksonderwerpen voor vandaag zijn: voorbereiding op de mogelijke grieppandemie, socia le gevolgen van de economische cri sis, eenzaamheid van ouderen, nota horecabeleid en nota volksgezond heid. De kerkbestuurders kunnen ook nog andere punten aan de orde stellen. De koninklijke fanfare Accelerando uit Sint-Annaland en het Feestco mité Flupland krijgen elk 1500 euro subsidie van de gemeente Tholen. De eerste vereniging voor de orga nisatie van de muziekmarathon, waarbij van vrijdagavond 2 tot za terdagavond 3 oktober 24 uren ach ter elkaar gemusiceerd wordt. Daar voor moeten verschillende ruimten in de Wellevaete extra gehuurd wor den en de gemeente komt daarin Accelerando tegemoet. De fanfare wil via sponsoring geld inzamelen voor nieuwe instrumenten en een aanhangwagen die het slagwerk e.d. vervoert naar concerten elders. Daarnaast kan de stichting de Luchtballon in Ossendrecht op een bijdrage rekenen. Het Feestcomité Flupland heeft de activiteiten in middels achter de rug. want zater dag werd het Kaoifeest gehouden, wat de gemeente ook financieel heeft gesteund. De conditie van de Thoolse voetbal velden is zó slecht, dat er maar één wedstrijd per veld gespeeld mag worden. Dat hebben de clubs giste ren te horen gekregen van de ge meente. „Door de aanhoudende droogte is de groei volledig uit het gras. Speelschade herstelt ook niet meer", zegt ambtenaar sportzaken Piet van der Vlies. Afgelopen week einde had consul Hoek van Dijke van Tholense Boys de velden op De Bent al afgekeurd, waardoor zes jeugdwedstrijden afgelast moesten worden. Het heeft al weken niet of nauwelijks geregend. En ook de ko mende week acht het KNMI de kans groot op droog en vrij warm weer. „Door de droogte zijn de velden enorm kwetsbaar. Hier en daar wordt wel wat beregend, maar dat helpt niet. Er is een bui van zeker 30 tot 40 millimeter nodig." De speel- beperking blijft tot nader order van kracht. Een vrouw kijkt anders aan tegen een woning dan een man. Dat zei raadslid J.P. Bout (CDA) bij het be handelen van het jaarverslag van de welstandscommissie. Daarom zou het goed zijn om eens een vrouw zitting te laten nemen in de com missie die nu uit drie heren bestaat. Zie verder pagina 5. Maar liefst 240 mensen bezochten zaterdag de rooms-katholieke kerk aan de Markt in Tholen tijdens de open monumentendag. Dat is 200 meer dan vorig jaar en een record sinds het begip van de open monu mentendagen, zegt M. Rietbergen van de parochie verrast. Zie pagina 9 Met een positief advies van de wel standscommissie is de bouw van Hemi Winkelrinrichting op Welge legen II een stap dichterbij geko men. Het bedrijf pakt het groots aan op een kavel van 56.000 vierkante meter, waarvan 45.000 vierkante meter in gebruik wordt genomen voor het pand en het buitenterrein. Zie pagina 7. Op de publieke tribune luisteren PoortvUetenaren naar het pleidooi om het sluiten van de uitleenpost ongedaan te maken. Wethouder M.A.E. Velthuis liet dui delijk blijken dat de handtekening actie wat haar betreft mosterd na de maaltijd is. Ook had zij twijfels bij de door de bezwaarmakers genoem de argumenten. „Er zijn pertinente onjuistheden verteld." Zowel Hofland als Slager maakten gebruik van het spreekrecht in de commissie. Volgens Hofland ver dwijnt met de bibliotheek een deel van de saamhorigheid uit het dorp. „Het besluit treft de inwoners, jong en oud. diep in het hart." Juist in een tijd van recessie is het in de be leving van Hofland een verkeerd be sluit om inwoners te dwingen lid tb worden in de stad Tholen. „Denk daarbij aan de extra autokosten of de kosten van openbaar vervoer." Hofland noemde de service van de vrijwilligers in Poortvliet bovendien uniek. „Zij kennen de bezoekers en hun wensen. Vaak worden boeken vooraf al apart gelegd." De meerderheid van de gemeente raad besloot in april om de biblio theek in Poortvliet te sluiten, on danks bezwaren van de vrijwilligers. Voor Slager en de SP-Tholen reden om huis aan huis bezwaarschriften rond te brengen en op te halen. De ondertekenaars waren volgens Sla ger vol onbegrip over het raadsbe sluit. „Want waarom zou er nu weer een basisvoorziening als de biblio theek dicht moeten in ons dorp, waarvan de leefbaarheid toch al zo op de tocht staat. Ik hoef u maar te herinneren aan de recente ellende met de geldautomaat." Slager vroeg zich ten overstaan van de commissie af waarom de biblio theek nu precies dicht moet. „Het kan toch niet zijn vanwege de kos ten. Iedereen weet dat de biblio theek draait op de belangeloze inzet van vrijwilligsters, die al tientallen jaren dat werk met plezier doen. Bovendien is ze gevestigd in het dorpshuis, dus dat kunnen de kosten ook niet zijn. Het kan ook niet zijn omdat er geen boeken worden ge leend en het dus een overbodige in stelling is. In tegendeel: het aantal leden van de bibliotheek is de laat ste tijd toegenomen." Slager zei in de krant gelezen te hebben dat de bibliotheek niet vol doet aan de eisen en niet is gecertifi ceerd. Ook zou de wethouder de bi bliotheek 'een omgevallen boekenkast' hebben genoemd. Met name die opmerking vond Slager ongepast. „Zo'n kwalificatie vind ik kwalijk en tekenend voor een tech nocraat, die te ver van de mensen is komen te staan. Mensen, die zich zo alleen maar in de steek gelaten voe len." Slager vroeg zich af of de raadsleden de bibliotheek in Poort vliet eigenlijk wel kenden. ..Ik vrees van niet, want dan zou u hebben ge zien dat ze heel goed voldoet aan de eisen. Maar dan aan de eisen van de gebruikers. Dat zijn zowel oude mensen die met hun rollator naar de Langestraat kunnen komen, als moeders met jonge kinderen, die ze hier de liefde voor het lezen bijbren gen. Die mensen moeten straks naar Tholen reizen om daar in een gecer tificeerde bibliotheek dezelfde boe ken te lenen. Ik weet dat sommigen dat gewoon niet kunnen. Die pakt u de mogelijkheid af om boeken te blijven lezen." Slager noemde de voorgenomen sluiting een onbegrij pelijk besluit, waarmee geen enkel doel is gediend. Hij deed daarom een klemmend beroep op de com missieleden om het besluit terug te draaien. „Poortvliet zal u er dank baar om zijn." Na het aanbieden van de handteke ningen aan commissievoorzitter Van de Sande kwam Velthuis in het ver weer. Volgens haar hadden de be zwaarmakers de verkeerde procedu re gevolgd door de handtekeningen aan te bieden aan de commissie. Het behandelen van'bezwaarschriften is een taak van het college, iets wat de commissieleden in tweede termijn ook erkenden. In overleg met de wethouder werd besloten om de kwestie in de komende vergadering van de commissie opnieuw op de agenda te zetten, waarbij het college vooraf een duidelijk standpunt zal formuleren. De grootste partijen Pv dA en SGP gingen met tegenzin ak koord met dat voorstel. Zij vinden op voorhand dat de sluiting moet worden doorgezet. Velthuis voelde zich in haar wiek geschoten door de argumenten in de open brief aan de inwoners, waarmee de huis aan huis actie in Poortvliet was gevoerd. De initiatiefnemers verdenken het ge meentebestuur ervan dat het ophef fen van de bibliotheek een opstapje is naar een totale sluiting van 't Ou we Raed'uus. Velthuis bestreed die visie. „Het zijn pertinente onjuist heden die hier beslist niet moeten blijven hangen." Voor de klanten van het UVW-Werkbedrijf in Tholen verandert er na de sluiting op uiterlijk 31 december 2010 helemaal niets. Wethouder M.A.E. Velthuis maakte dat woensdag in de commissie samenleving nog eens haarfijn duidelijk. Voor een bedrag van 100.000 euro op jaarbasis stelt de gemeente volgens Velthuis de dienstverlening veilig en hoeven cliënten niet naar Bergen op Zoom of Goes. „Alleen de financiering wordt anders." De raad van bestuur van het UWV heeft besloten dat de vestiging in Tholen vanwege bezuinigingen dicht moet. Ook de huidige recessie heeft volgens Velthuis niets aan dat voornemen veranderd. Om de re-in tegratie van werkzoekenden niet in gevaar te brengen, wil het gemeen tebestuur daarom zelf de kosten van de vestiging voor haar rekening ne men, dit in een gedeelde verant woording met het kantoor van UWV-Werkbedrijf in Bergen op Zoom. Voor overlapping en dubbel werk, zoals sommige commissiele den vreesden, hoeft volgens de wet houder niemand bang-te zijn. Bin nenkort volgt een uitgewerkt voorstel, waarin precies wordt uit gelegd hoe het door de gemeente betaalde kantoor gaat werken. De commissie liet unaniem weten dat het positief zal staan tegen het be schikbaar stellen van de gevraagde 100.000 euro. ..Hoewel het wel erg veel geld is", aldus M. Ligtendag (CDA). Volgens Velthuis gaat het om een investering die zich terug verdient. „Betere uitstroomresulta ten, dus besparing op de uitkerings lasten." Een ruime meerderheid van de com missie kan zich vinden in de door het college voorgestelde afschaffing van Work-first, een vorm van re-in tegratie waarbij een cliënt die een uitkering aanvraagt direct aan het werk word' o.ezet. Velthuis was vroeger een fervent voorstander van dit instrument en is nu tot ander in zicht gekomen. Verplicht aan de slag in bijvoorbeeld laaggeschoolde pro- ductiearbeid leidt volgens haar vooral tot korte termijnresultaten, demotivatie en agressie bij de deel nemers. Veel van hen komen boven dien niet duurzaam aan de slag en vallen snel terug in de uitkering. „Dan krijg je draaideurmensen. We zetten in op een duurzame uit stroom. Daardoor bereik je op ter mijn meer en het is ook meer in het belang van de mensen zelf." Behal ve M. Ligtendag (CDA) kon ieder een zich in dit voorstel vinden. Het CDA maakt in de komende raads vergadering haar standpunt bekend. Namens de SGP vroeg H.W. van Eenennaam aandacht voor de veran derde positie van alleenstaande ou ders met jonge kinderen ouder dan 5 jaar. In de nieuwe wettelijke regelin gen krijgen zij ook een arbeidsver plichting opgelegd. In het verleden bestond de mogelijkheid om een ontheffing te krijgen voor een al leenstaande ouder met jonge kinde ren tot 12 jaar. Binnen de wettelijke marges moet de gemeente volgens Van Eenennaam ruimhartig optre den en in individuele gevallen een uitzondering maken, als daar een dwingende reden voor is. ..Niet ie dere ouder wil zijn kind naar de kin deropvang brengen. Maatwerk is nodig." Binnenkort wordt de ge meentelijke beleidsnota re-integra- tiebeleid openbaar gemaakt. De voorkeuren van de commissie krij gen daarin een plaats. Zeeuwind wil dat de gemeenteraad het besluit om geen nieuwe windmo lens bij Stavenisse te bouwen, heroverweegt. Dat schrijft de voorzitter van de vereniging, J. Lasseur aan burgemeester en wethouders. Vol gens Lasseur heeft het besluit nadelige gevolgen voor de bestaande windmolenparken op Tholen en Sint-Philipsland. Punt is dat met de gemeente afspra ken zijn gemaakt over de kosten van netinpassing. B. en w. rekenden die kosten geheel toe aan de initiatief nemers. Daarop is volgens Zeeu wind een 'uniek concept' ontwik keld: een particulier net waar producenten en afnemers van ener gie op zijn aangesloten. Daar is een investering van ruim 10 miljoen mee gemoeid. Door het besluit van de gemeenteraad kan dit nu niet doorgaan, aldus Zeeuwind. Daardoor zijn de overblijvende windparken op Tholen aangewezen op de wettelijk verplichte aanslui ting van Delta. Voor dit bedrijf is de oplossing die Zeeuwind had be dacht, niet aantrekkelijk. Nu het particulier net niet van de grond kan komen leidt dat 'tot kosten die via het bedrijfsresultaat voor rekening komen van de aandeelhouders, dat is de Zeeuwse gemeenschap.' Ook kan nu aan de levering van groene stroom aan bedrijven op Tholen en in de regio Bergen op Zoom niet worden voldoen, zegt Zeeuwind. En dat betekent geen be sparing op de transportverliezen, transportkosten en stroomverkoop- kosten. Volgens Lasseur heeft het wegvallen van hét particulier net ne gatieve effecten op de bedrijfsvoe ring van deze bedrijven, de wind- parken en het netwerk. Alle andere windenergieprojecten op het eiland hebben volgens Zeeuwind te lijden onder de uitspraak van de raad. Ook grondeigenaren die opstelrecht ver lenen aan de windmolens missen in komsten. De brief staat vanavond bij de ingekomen stukken van de ge meenteraad. Wim Deurloo uit Sint-Maartensdijk veertig jaar bij Goedhart Monique de Rooij uit Sint-Annaland speelt trompet in New York Hans van Dijke uit Tholen negende op Senior Games wielrennen EN VERDER... Collecte voor molen De Vier Winden in Sint-Annaland ZOEK UW TROOST SLECHTS IN WAT NIMMER VERGAAT: IN DE NATUUR EN IN DE GEDACHTE Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Dirk van Duivendijk van de scheepswerf in Tholen kreeg op de dag van de duurzaamheid in het ge meentehuis een aanmoedigingsprijs voor het nog duurzamer maken van zijn onderneming. De 43-jarige on dernemer was er door verrast, zei hij tegen Bert van Leerdam. Hij kreeg een kanskaart van 950 euro. Zie pagina 5. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 j Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Advertentie I.M. Aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk was het zaterdagochtend een drukte van belang. Leden van de postduivenvereniging De Zwaluw en van de korf balvereniging Emergo waren bezig hun clubgebouwen leeg te halen en hun spullen te verhuizen. Maandag is de sloper begonnen met het weghalen van de clubgebouwen in verband met de nieuwbouw van Haestinge op die plek. Emergo verhuist naar het huidige Haestinge. De club heeft het vergaderzaaltje aan de voorkant toegewezen gekregen om de leden van de bezoekende club te ontvan gen, zegt voorzitter Jasper van der Linden. In Haestinge zelf is de kamer boven het podium aangepast voor overlegruimte omdat het vergaderzaaltje beneden door Emergo wordt gebruikt. „Afgelopen week is bij het clubgebouw het water en de stroom al afgesloten. De sloper heeft de sleutel van het gebouwtje al." Voor de ver eniging is in Haestinge een aparte deur gemaakt zodat ze niet via de hoofdingang naar binnen hoeven. De deur naar de foyer is afgesloten. Emergo blijft in Haestinge en gaat niet over naar het nieuwe dorpshuis. De club telt 70 leden en zal in de toekomst, na de sloop van het oude Haestinge over tien jaar. een eigen onderkomen moeten bouwen. Voor De Zwaluw ligt het anders. Die krijgt voor het volgend vliegseizoen twee tijdelijke onderkomens bij de gemeentewerk plaats op het bedrijventerrein aan de Pluimpotweg. Tot die tijd slaan ze hun spullen tijdelijk op in een schuur van voorzitter Dik de Wilde. Tafels, stoelen, kasten, kor ven, een koelkast, een keukenkast, alles wordt opgeladen op de wagen van duiven melker Hans Heijboer. Ook het naambordje van p.v. De Zwaluw gaat mee. De tijde lijke huisvesting komt op een groenstrook voor het pand van Hage, zegt Adrie Scherpenisse. „Pas als het nieuwe dorpshuis klaar is, verhuizen we naar het oude Haestinge. Daar kunnen we terecht in de pilarenzaal." Het gebouwtje aan de Sport laan stond er sinds 1988. De Zwaluw heeft nu nog dertien leden. De club krijgt in het bestaande Haestinge een degelijk onderkomen. Dat gebouw wordt afgebroken, maar Scherpenisse gelooft niet dat dit snel gebeurt. „Kijk maar eens naar de oude kleuterschool aan de Radda Barnenstraat. Dat staat er ook nog steeds." Hoewel het clubgebouw aan de Sportlaan vaak onbeheerd staat, is er volgens Scherpenisse in al die jaren niets gestolen. Ook dc muziekvereniging Euterpe moet met de container voor het inzamelen van oud papier verkassen. Gewoonlijk staan er twee, nu staat er nog één. Het bestuur heeft nog geen andere plek gevonden. Zie ook pagina 10. Voorzitter Jasper van der Linden van Emergo verhuist de spuiten van het oude clubgebouw dat achter het clubgebouw van duivensportvereniging De Zwaluw staat. 43 43 'Ir

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1