LABO BAL 'Weegbrug en coupure moeten voor Sint-Philipsland behouden blijven' 3 £3 Gemoederen verhit over havengebied Sint-Annaland Friese brandewijnkom wordt nader onder de loep genomen AUTOSCHADE? Nog driegea's dicht op Tholen Bergenaar 90 dagen vast Drie Tholenaren in wielerronde De Supermarkt van Halsteren imabo 11 3'fZH Donderdag 10 september 20# 65e jaargang no. 43 Goud voor Geelhoed brons voor Govers Vrijwilligers willen meehelpen aan herstelgemeente wil eerst beleid opstellen De weegbrug en de coupure aan de haven in Sint-Philips land moeten behouden blijven. Jan Kempeneers van de heemkundekring Sint Philippuslandt en i juwkundig ont werper Leo Walpot hielden er maandagavond een vurig pleidooi voor in de commissie ruimte. De heemkundekring deinst er niet voor terug om sponsors te zoeken, zei Kempe neers. Hij vroeg niet meteen om geld, maar wel om steun van de gemeenteraad. Die wil echter eerst een gemeentelijk monumentenbeleid opstellen. Het voorstel van de heem kundekring kan daar dan bij worden betrokken. Het wordt dan een kwestie van objecten aan te wijzen en er geld voor uittrekken. Het ging ook over prossen en opperen. 'B. en w. moeten in beweging komen Senior Games op eiland starten met voetbal Voetbal Deze week VOORKOM DUBBELE MAANDLASTEN! 00K IN CRISISTIJD KOOPT MERCARI DIRECT UW HUIS! 0162-372211 www.mercari.nl zie www.plus.nl Meestoof heeft interesse in schilderij Chris Lanooy voor autoschades bij alle meken complete schadeafhondelirj bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrf Voltstraat 2,Tholen, tel. 166-607060 idrachtbode, de Thoolse Courant bus 5, 4697 ZG Sint-Annaland oon 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ook in Tholen, Sin-Maartensdijk en Sint-Annaland woiden er geldautoma ten gesloten bi j de Rabobank. Het gaat hier echter om Je binnenautomaten die alleen tijdens kantooruren bereik baar zijn. De biitenautomaten die 24 uur gebruikt kinnen worden, blijven gewoon open. De binnenautomaten zorgden v<x>r extra capaciteit wanneer er buiten memen stonden fe wachten. Bovendien gebruikte de Rabobank die binnenautomaten voor geldservice aan ouderen die zelf niet konden of wilden pinnen. Een medewerker van de bank nam dan via een algemene pas geld op voor betrokkene. Die service ver dwijnt nu per l oktober omdat de drie binnenautomaten verwijderd worden. Ze worden in andere vestigingen inge zet, waar oudere apparaten staan die aan vervanging toe zijn. Op deze ma nier spaart de Rabobank Oosterschel- de kosten. De banken moeten grotere buffers aanleggen die bovendien voor een groter deel moeten bestaan uit hard kapitaal. De voorzitters van de centrale banken zijn het dinsdag we reldwijd eens geworden over verbete ring van de kwaliteit van de buffers. In tegenstelling tot andere grote banken heeft de Rabobank geen miljarden- steun van minister Bos gekregen. De Thoolse regiodirecteur Rini Mathijs- sen wil nog niet nader ingaan op de sluiting van de binnenautomaten om dat er volgens hem eerst met de be trokken partijen overlegd moet wor den. De 18-jarige inwoner van Bergen op Zoom die nn de braderie in Tholen vier mensen aanreed, blijft nog tot 15 december vast zitten. De raadkamer van de Middelburgse rechtbank heeft de hechtenis gelijk voor 90 dagen ver lengd en dat is volgens een woord voerder van het Openbaar Ministerie uitzonderlijk. Meestal gebeurt dat maar voor 30 dagen. De Bergenaar reed rond half vier in de nacht van za terdag op zondag 30 augustus in de Bebouwdendam in op vier mensen, onder wie twee politieagenten. Zij konden zich ternauwernood in veilig heid brengen d(x>r opzij te springen. De man was daarvoor over het terras van de Sixties aan de Kaay gereden, waarbij meubilair werd beschadigd. Volgens de OM-woordvoerder is de verlenging van de hechtenis zo fórs omdat er twee politiemensen bij wa ren. Dat telt zwaarder dan de aanwe zigheid van gewone burgers bij het in cident. Over het motief is nog niets duidelijk geworden. Hij wordt ver dacht van poging tot doodslag. De Bergenaar heeft geen dubbele nationa liteit, waarover een getuige vorige week in het bericht sprak. Twee Thoolse judoka's zijn dinsdag en woensdag in de prijzen gevallen •bij de Senior Games in Goes. De 56- jarige Huub Geelhoed uit Sint-Maar tensdijk behaalde gisteren een gouden plak op het onderdeel grondwerk, dinsdag pakte hij het zilver bij het staande werk. Geelhoed was inge deeld in de gewichtsklasse tot 81 kilo. Geelhoed had er helemaal niet opge rekend. Hij is een half jaar geleden weer begonnen met trainen en viel veertien kilo af. „Het is fantastisch. Ik ben weer begonnen omdat mijn kin deren judoën en omdat, mijn familie een sportschool heeft." Op het toer nooi waren judoka's uit Nederland, België. Portugal en Duitsland. Geel hoed is van plan om volgend jaar ook weer mee te doen. Judoka Rinus Govers (63) uit Oud- Vossemeer behaalde de derde prijs en kreeg de bronzen plak in zijn catego rie. Ook hij was ingedeeld tot 81 kilo. Woensdag kon hij vanwege een bles sure niet meedoen. Twee broers van Huub Geelhoed vie len ook in de prijzen: Wim (71pakte het goud en Gilles (65) haalde even eens een tweede plaats. De Tholena- ren Geelhoed en Govers zijn allebei judoleraar bij sportschool Geelhoed in Goes. Govers is ook instructeur en bestuurslid bij JVOV, judovereniging Oud-Vossemeer. Bij het dammen speelde Hans van Akkeren uit Sint-Maartensdijk in Ka- pelle remise tegen de Russische spe ler Sergey Kuropatov. Het dammen duurt una tut 13 i «ptoinbnii De weegbrug en de restanten van de coupure op de hoek aan de haven van Sint-Philipsland horen Jan Kempeneers bij de geschiedenis van het dorp. Volgens Kempeneers is vooral de weegbrug niet weg te denken uit het dorp. Voor de bevolking is het vol gens hem een karakteristieke .plek en dient de weegbrug voor sloop be houden te worden. „Het ligt in de mond van de inwoners opgesloten. Als ze afspreken om ergens naar toe te gaan, dan is dat: we vertrekken bij de weegbrug." Volgens Kempe neers is het vanouds ook een plaats waar bejaarden samen komen om een praatje te maken. Om de dingen van de dag te bespreken. De weeg brug is eigendom van de CZAV en wordt niet meer gebruikt. Omdat de weegbrug op het punt staat te ver dwijnen, trekt de heemkundekring aan de bel. Kempeneers zei dat het behouden van de weegbrug breed wordt gedragen. Dat mede door dit plan de vereniging er 200 nieuwe leden bij heeft gekregen. „Deze aanwas tot 515 leden kan er niet los van worden gezien." De coupure is volgens hem een hoofdstuk apart. Volgens Kempe neers behoorde Sint Philipsland in 1953 materieel tot de zwaarst ge troffen gemeenten in het rampge bied. „Daarom acht ik dat het zeker bewaard moet blijven als een aan denken, beter gezegd als een monu ment, dat ons herinnert aan deze Ramp." De voorman van de heemkunde kring ziet weegbrug en coupure sa men als één geheel, als een histo risch monument, 'dat in de onmiddellijke omgeving van de pas volledig gerestaureerde molen niet weggedacht kan worden.' Kempeneers zei dat de heemkunde- ring er niet voor terug zal deinzen zelf sponsors te zoeken,. Het klonk bijna dreigend, maar het zal de wet houder en de leden van de commis sie als muziek in de oren hebben ge klonken. Verder is een aantal vrijwilligers bereid om de handen uit de mouwen te steken. Maar Kempeneers ziet het wel graag be geleid worden door de afdeling bouwzaken van de gemeente. Hij onderstreepte het belang van de weegbrug door te stellen dat er rond 1970 een grote woning- en gebou wensanering op Sint-Philipsland heeft plaatsgevonden. „Toen zijn ook panden verdwenen die als beeldbepalende elementen zijn te beschouwen." Wethouder C.L. van Dis wees er op dat er in oktober een notitie komt om te bekijken of er een gemeente lijke monumentenlijst moet komen. „Dan hebben we een toetsingskader want er hangt wel een prijskaartje aan." Op de vraag van J.P. Bout (CDA) meldde Kempeneers dat er al 2500 euro is toegezegd door het Prins Bernhardfonds. J.L. Hage (CU) had begrepen dat met het op knappen 20.000 tot 25.000 euro is gemoeid, maar dat is volgens Kem peneers uit de lucht gegrepen. „We zitten dichter bij de helft. Maar er zijn nu al vrijwilligers, in zekere zin kun je die beunhazen noemen, die er op hun vrije zaterdag aan willen werken. Het zijn geen mensen die er aan gaan prossen (knoeien -red.)" Volgens Walpot hangen de kosten ook af van wat er allemaal mee wordt genomen bij de opknapbeurt. „Het gaat om een omgeving met een nieuw appartementencomplex. De kosten kunnen variëren van 5000 tot 10.000 euro." Op de vraag van E. van der Wal-Vermeulen (Pv dA) of het een hartenkreet was of een verzoek om geld, zei Kempe neers dat hij om steun vroeg. „Mis schien heeft de gemeente nog wel ergens 30 of 40 vierkante meters klinkers liggen. De gemeente zal er niet arm van worden." De coupure zit volgens Kempeneers aan de weegbrug vast. Maar er zijn stukken afgereden, zei hij. Kempe neers stelde voor eens met de burge meester en de wethouders rond de tafel te gaan zitten om het belang van het behoud uit te leggen. „Dan moet er een lampje gaan branden." Of er ook weer een hok komt om de schotbalken in onder te brengen, was nog maar de vraag, zei Walpot. „Dat heeft te maken met de stich- tingskosten en met het onderhoud." Klippel zei zelf ook nog wel herin neringen te hebben aan de gezellige drukte rond de weegbrug in de 'pee- tied', toen de suikerbieten op de ha vens werden gestort voordat ze naar de suikerfabrieken werden ver voerd. „Het lijkt ons goed daar iets van te bewaren voor het nageslacht. Er is al zo veel verdwenen. Laten we het idee omarmen." Hij wilde dat de gemeente het financieel on dersteunt. „We laten toch Flupland niet in de steek?" Volgens hem kan het geld uit de pot onvoorzien wor den gehaald. Er was sympathie voor het pleidooi van Kempeneers, maar de meeste fracties willen toch eerst een maandje wachten om een gemeente lijk monumentenbeleid op te stellen voordat ze er een uitspraak over kunnen doen. Bout bood aan zelf mee te werken aan het herstel van de weegbrug. Hij kan dan wel niet metselen, zei hij. „Maar opperen kan iedereen." ZIE VERDER PAGINA 5 De vergadering van de commissie ruimte maandagavond was nog maar net begonnen of de gemoederen raakten verhit over het project havengebied Sint-Annaland. In een van de laatste vergaderingen voor de vakantie be loofde wethouder Goossen dat er maandag een voorstel zou liggen met een exploitatieberekening. Het stond niet op de agenda en daar maakten CU, ABT, RFT en PvdA zich boos over. SGP noemde de ophef symboolpolitiek. J. van 't Hof (ABT) bond de koe de bel aan. Hij begreep niet waarom het voorstel niet op de agenda staar ter wijl het wel was toegezegd. „Wij moeten de agenda zelf maken," vond hij. Ook J.L. Hage (CU) trok van leer. „We zijn ernstig teleurgesteld dat er geen voorstel op tafel ligt. Bovendien heeft ondernemer Gunter van Cl000 sindsdien niets meer gehoord van de gemeente." Volgens Hage .zijn er al cijfers voor de exploitatieberekening bekend. „Zo kan het niet." Ook M.J. Klippel (RFT) ergerde zich er aan. „We hebben aangespoord op spoed, maar we hebben niks nieuws meer gehoord." E. van der Wal-Ver- meulen (PvdA) wees er op dat er een informatieavond voor bewoners komt. Ze vond het juist daarom des te vreemder dat er nog geen voorstel was. „Ook Cl(XX) heeft niks meer ge hoord na het laatste gesprek." Voorzitter H. Geluk wees er echter op dat de leden een memo van de wet houder ontvangen waarin wordt uitge legd waarom het voorstel wordt uitge steld. Wethouder K.A. Heijboer vertelde dat Goossen wèl contact had gehad met Gunter. De toezegging was volgens hem 'overhaast' gedaan. „Pas vandaag hebben we cijfers bin nen gekregen. Dat moet eerst goed uitgezocht worden. Daarom kunnen we er nu niet over spreken." Hage vond dat de commissieleden 'telkenmale' worden teleurgesteld. „Wij kunnen ook zeggen: volgende vergadering hebben we de cijfers." Heijboer zei dat er eerst een 'informe le bijeenkomst' over komt, maar dat die niet op I oktober zal plaatsvinden maar later in de maand. Van 't Hof vroeg zich af welke waarde b. en w. aan de commissie toekent. „We maken concrete afspraken met de wethouder. We hebben een collegi aal bestuur. Dus verwachten we een antwoord van het college." Klippel dreef de zaak nog verder op de spits door te vragen 'wie er nu eigenlijk de agenda van de commissie bepaalt.' Geluk verwees nogmaals naar het schrijven van de wethouder over het uitstel. Van 't Hof greep naar zijn hoofd: „We willen het college in be weging brengen. We zitten hier voor een ondernemer die elke tien jaar zijn inrichting moet aanpassen." Klippel zei zich te schamen dat er in een half jaar nog geen duidelijkheid voor Gunter is. Het was namelijk op 14 april dat de ondernemer ingespro ken had in de commissie over de trage voortgang van het project. Toen hij dacht dat wethouder Heijboer om zijn reactie zat te lachen, zei hij daar wat van. Maar Heijboer zei dat hij zat te praten met zijn buurman, ambtenaar G. Vos. ZIE VERDER PAGINA 5 Tot nu toe kunnen de wielerrondes van de Senior Games die morgen in Tholen worden gehouden op slechts drie Thoolse deelnemers rekenen. In totaal telt de deelnemerslijst 105 renners, minder dan aanvankelijk ver wacht werd. Wel heeft het evenement de interesse van twee hekende Neder landers: schrijver en fervent wielerliefhebher Tim Krahbé en triatleet Roh Barel rijden mee. Verder staan er drie vrouwen, zes Belgen, een Nieuw-Zee- lander en een Engelsman op de lijst. Het aantal deelnemers kan nog groei en, want inschrijven kan nog tot en met vijf voor twaalf morgenochtend. De wielerwedstrijden voor sporters vanaf 50 jaar starten morgenmiddag om twee uur in de Luchtenburgse- weg bij het gemeentehuis in Tholen, waar ook wordt gefinisht. Er zijn twee wedstrijden: één over 120 kilo meter voor mannen en vrouwen on der de zestig en één over 90 kilome ter voor zestigplussers. Het startsein voor de 90 kilometer klinkt om vijf over twee. De verwachte finishtijden zijn voor de 90 kilometer om half vijf en voor de 120 om half zes. De route voor de 120 kilometer pakt Sint Philipsland en Ossendrecht mee en gaat verder net als de 90 ki lometer over Woensdrecht en de Thoolse dorpen Oud-Vossemeer, Sint-Annaland. Stavenisse, Sint- Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet. Het aantal verkeersregelaars mag wat Piet van der Vlies van de ge meente Tholen betreft nog groeien. Hij noemt de 48 vrijwilligers die zich hebben aangemeld 'een aantal waarmee we redelijk uit de voeten kunnen'. De organisatie heeft daar naast de beschikking over 25 motor rijders die van het ene doorkomst punt naar het andere kunnen rijden. Het is nu mogelijk dat er op bepaal de kruisingen geen verkeersregelaar staat. Vrijwilligers kunnen zich van daag nog aanmelden. Morgenoch tend is er om 11 uur in Meulvliet een instructie voor de verkeersrege- laars. Vanavond wordt één van de vier voorrondes van het voetbaltoernooi voor 45-plussers op sportpark De Bent in Tholen gespeeld. Wethou der Cees van Dis verzorg de aftrap om vijf uur. Er worden tot zeven uur zes wedstrijden van twintig mi nuten gespeeld met teams van ze ven spelers. De poule op Tholen be staat uit Baronie (Zuid_ I), De Zon (West I), SJC (West II) en De Bata- ven/MCO (Oost). Op drie andere plekken in Zeeland worden van avond de andere voorrondes ge speeld en de winnaars van elke pou le ontmoeten elkaar zaterdag in de finale. Die wordt in Middelburg ge houden. Lee.v ook op pagina 15. (portretten senior games/ drie musketiers) Roxanne Amoh drie maanden stage in Kenia Bennie van Poortvliet wint bij jeugd Smashtoernooi Judith van der Vlies kwart eeuw peuterleidster bij ülleke Bolleke EN VERDER... Concordia in Tholen viert 125-jarige hestaan Fractievergoeding mag van deel raad afgeschaft Tholense Boys deelt tegen Seolto eerste klap uit ER IS MAAR ÉÉN SCHATTIG KIND IN DE WERELD EN ELKE MOEDER HEEFT HET Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Él PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Advertentie I.M. Een schilderij van Chris Lanooy dat mevrouw Westdorp uit Nunspeet in be zit heeft, is gisteren door taxateurs van het Zeeuws Veilinghuis gewaardeerd op 1000 tot 1250 euro. Streekmuseum De Meestoof, dat een collectie van het werk van Lanooy bezit, is met mevrouw Westdorp in onderhandeling over aankoop van het kunstwerk. Het toont het pad naar de Matterhorn. Het echtpaar Westdorp - hij is afkomstig uit Stavenisse - combineerde een kijkje op de taxatiedag die het veilinghuis in het museum in Sint-Annaland hield, met fami liebezoek. Ze arriveerden net op een stil moment, dat de taxateurs gebruikten om te lunchen. Behalve het schilderij van de in Sint-Annaland geboren Lanooy (1881- 1948) brachten ze een kleiner schilderij mee en twee delftsblauwe tegeltableaus. Er kwamen 100 mensen om oude voorwerpen en kunstwerken op hun waarde te laten schatten. Bezoekers kregen een nummertje en wachtten in de koffiekamer geduldig hun beurt af. Esther - haar achternaam wil ze niet in de krant - legt een puntige metalen bol op tafel die met een ketting aan een stuk hout zit. Aan getroffen tussen het plafond van een oud woninkje in Sint-Annaland dat mo menteel wordt verbouwd. Ze wist niet wat het was, maar museummedewerker Gerard Van Seer herkende er een 'goedendag' in, een middeleeuws handwapen. Maar de juiste benaming is strijdvlegel. De taxateur vertelt Esther dat het verbo den is om zo'n wapen te bezitten. En hij zegt dat het niet oud is. „Aan de naden in het metaal zie je dat het industrieel vervaardigd is. Bovendien zie je geen en kele slijtage." De steel is van berkenhout gemaakt. Mevrouw De Boer uit Sint-Annaland heeft een begin 20ste eeuws schilderij van G.F. van Schagen (1880-1968) laten zien. Het toont het Friese dorp Drongrijp. „Dat heeft voor ons waarde omdat we daar vandaan komen", zegt ze. Ook en kele stukken Fries zilver komen voor de dag. Twee loderijn- of snuifdoosjes van rond 1860. „Ze zijn heel fijntjes gemaakt, biedermeier. Heel gaaf ook nog, niet gedeukt", zegt de taxateur. Volgens hem brengen ze op een veiling 150 tot 200 euro op. Een zilveren gcboortelcpel is 400 tot 500 euro waard. Zie verder pagina 9. pe zi/veren brandewijnkom van mevrouw De Boer wordt in de koffiekamer van het streekmuseum nauwkeurig bestudeerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1