dl Straks weer naar school iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiE Je ontmoet veel oma's in paniek, omdat ze hun kleinkind kwijt zijn Vakantiebaan: 'Schommels vind ik het leukst' Wat is jouw favoriete speeltoestel? m Harder met zand op de glijbaan Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Op zijn kop als een aapje Tom de Wilde uit Stavenisse is strandwacht 'Ik ga naar de achterloopklas' 'Ik hoef niet meer zo ver te fietsen' Jip Neele gaat naar groep 7 Net verhuisd, weer nieuwe school lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nog een paar weken en dan beginnen de scholen weer. Ga je naar een nieuwe klas, andere school of ga je wer ken? Vind je het spannend of zie je het wel? Altijd al met een jeep over het strand willen scheu ren? Of met een snel bootje de kust verkennen? Tom de Wilde uit Stavenisse doet het. De 18-jarige student aan de Zeevaartschool in Vlissingen heeft een vakantiebaantje dat hij nooit meer op wil ge ven. Hij werkt bij de reddingsbrigade aan de kust van Renesse. Dat doet hij inmiddels al drie jaar. Elke vakantie vertoeft hij drie weken op het strand op zoek naar gevaarlijke situaties. Donderdag 27 augustus 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 V. «3» Arendo Weijler is een echte stuntman. „Schommels vind ik het leukst." De 8-jarige Setallander gaat zo hoog mogelijk met de schommel en springt er dan vanaf. ,,Dan kun je best ver springen", vindt hij. Met zijn geschommel op andere speel-, toestellen heeft hij wel eens brokken gemaakt. In speel- tuin Vrij en Blij is hij wel eens van de 'draaimolenschom mel - de rode paal - gevallen en toen brak hij zijn sleutelbeen. Dus daar gaat hij maar niet fiS. meer op. Maar op de band daarnaast kruipt hij wel vaak. ,,Het is leuk als je tegen de paal botst." Ook daarmee heeft hij zich wel eens bezeerd. „Ik kwam een keer met mijn fioofd tegen de paal. Dat deed maar een beetje pijn." De Eendrachtbode wil graag schrijven over onderwerpen die jongeren interes seren. Mis je iets op deze pagina, heb je vragen over bepaalde zaken en wil je hier graag het antwoord lezen, of heb je an dere tips? Laat het ons weten. Maak van de jongerenpagina jouw pagina en geef je ideeën door aan de redactie via jongerenpagina@eendrachtbode.nl Met het mooie weer is lekker schommelen, spelen in het zand en draaien op een draaimolen in trek. De Eendrachtbode nam een kijkje in de speeltuin Vrij en Blij in Sint-Annaland. We hebben de kinderen gevraagd wat hun favoriete speeltoestel is en waren uiteraard be nieuwd waarom. Stefan van 't Hof en Kees Slager, beiden zeven jaar oud, doen graag veel samen. Ze zijn dan ook neefjes en wonen allebei in de Voorstraat in Sint-Annaland. In speeltuin Vrij en Blij gaan ze het liefst samen van de grote glijbaan. Stefan vertelt waarom. „Omdat die heel hard gaat en hij is heel hoog." Kees is het daarmee eens. „Vooral als je eerst zand erop gooit, ga je hard." De jongens vouwen een rand van hun t-shirt om daar zand in te scheppen. Vervolgens klimmen ze op de toren van de glijbaan. Eerst zand lozen en dan, glijden maar. Ook leuk vinden ze het draaimo- lentje met stoeltjes. Hoe dat heet? Geen idee. Ze hebben het over dat draaiding. „Die gaat lekker snel en je wordt er hartstikke duizelig van." Leuk dus. Conclusie: De jongens houden van snelheid. Joran Fase (7) houdt van aapje spelen. Dat doet hij aan het touwenklimrek in speeltuin Vrij en Blij. Of. zoals hij het noemt, de rode touwen. De Sint-Annalander klimt zo hóóg als hij kan, klemt zich met zijn benen vast aan de touwén, en laat zich dan achterover hangen. Het resultaat: hij bungelt als een aapje op zijn kop aan de touwen en laat zijn armen daarbij zwieren. Een ding is hij wel vergeten 'V Tom is een volleerd strandwacht. Hij heeft al op zijn zesde leren reddend zwemmen bij de reddingsbrigade van Bergen op Zoom. Toen hij wat ouder was, ging hij een keer naar een aspiranten weekend van de strandwacht, dat elk jaar wordt gehouden. Dat beviel hem zo goed, dat hij zijn diploma's is gaan halen. Hij heeft de drie strandbrevetten die nodig zijn voor een strandwacht: basis, A en B. Bij alles leert hij ook EHBO. Denk niet dat Tom de hele dag mensen aan het redden is. „Het is heel veel preventief werk. Je ontmoet veel oma's die in pa niek zijn, omdat ze hun kleinkind kwijt zijn tijdens hun dagje strand." Ook let hij erop dat mensen niet te ver van de kust af zwemmen. „Die vragen we of ze terug willen gaan, omdat ze anders in moeilijkheden kunnen komen met de stroming." Veel mensen drinken te weinig of hebben last van een zonnesteek. Die mensen behandelt Tom dan. Actie Natuurlijk is er ook wel eens echte actie. „Maar ik heb nog nooit iemand uit het water gevist." Tom heeft wel eens moeten assisteren toen een man onderkoeld uit het water kwam. leder een vaq de post heeft dan zijn eigen taak. Die wordt verdeeld door de dagcommandant, want die persoon heeft de leiding over de strandwachters. „De traumahelikopter moest komen en de ambulance. Ik moest zorgen dat de weg vrij was voor de ambulance en een ander moest zorgen dat de traumahelikopter een landingsplek had. Je moet de mensen op afstand houden, het strand vrijmaken en de slagboom bij de oprit open doen." Ook vallen e? veel mensen van hun paard op het strand. „Dat gebeurt vrijwel altijd als we aan het eten zijn. De paarden mo gen namelijk 's avonds vanaf zeven uur het strand op. Er zit een manege vlakbij en dan komen er mensen die niet zo goed kun nen rijden met een paard op het strand." Maar Tom heeft niet alleen de ruiters moeten helpen. „Er is ook wel eens een paard doodgegaan op het strand. Dat moesten we wegslepen, omdat het anders wegspoelde." Toen een keer een vrouw werd geraakt door een stuntvlieger, had ze een klaplong. Tom heeft toen ook geassisteerd. „We- wachten soms wel eens op actie, maar als het uiteindelijk ge beurt, is het wel dikke stress." De strandwacht is in principe van 15 juli tot 15 augustus elke dag op het strand. En daarvoor, vanaf Hemelvaart, is de post in de weekenden open. De strandwachten zijn er ook als het niet zulk mooi weer is en er vrijwel geen mensen op het strand zijn. „Dan moeten we ons zelf bezighouden." Ze gaat niet over, maar ze blijft ook niet zitten. Maaike Langenhuizen (13) zit in de derde klas van de havo op het Roncalli in Bergen op Zoom. „Ik loop achter en ga daarom naar de achter loopklas." De Poortvlietse is niet de enige. Ze komt met 31 leerlingen in die klas, zoals haar vriending Zoë Ooms uit Steenbergen. „Je gaat gewoon verder met waar je was." Het is een systeem van het Roncalli. Als ze bij is met haar werk, komt ze in de gewone derde klas. Maaike Langenhuizen (links! en klasgenoot Zoë Ooms. Ze zat op 't Rijks in Bergen op Zoom, maar nu gaat ze naar het Westerpoortcollege in Tholen. Colinda Suurlant (13) uit Stavenisse had niet veel voldoen des. Ze deed de brugklas voor havo/mavo en gaat na de zomervakantie naar de vmbo-brugklas. Ze vindt het wel leuk. „Nu hoef ik niet meer zo ver te fietsen." Wel staat ze nu vooreen ander dilemma. Ze ziet haar vriendin Riki Assis straks wat minder denkt ze. Met haar zat ze samen op 't Rijks. Maar haar andere vriendin, die net als Riki uit Poortvliet komt, Sharona Verkerk, zit ook op het Westerpoortcollege. Die ziet ze dus wat vaker. Colinda Suudant uit Stavenisse. Boten Als Tom bij de strandwacht is, slaapt hij op de post op het strand, met een clubje van acht personen. „Het is net vakantie. Om half negen gaat de wek ker en dan bouwen we de post op. We doen de luiken open, hijsen de vlaggen en leggen de boten aan de kant. Dan gaan we ontbijten en rond twaalf uur loopt het strand vol. Dan gaan we patrouilles doen en staat er iemand op de uitkijktoren, 's Avonds eten we samen. We koken of houden een barbecue." Tom heeft het baan tje niet om geld te verdienen. „Het is meer hobby, we krijgen een lichte ver goeding van 17 euro per dag. De Stavenissenaar heeft iets met boten. Hij zit ook bij de scouting in Tholen, waar hij leiding geeft aan de zeeverkenners. En in Vlissingen leert hij voor maritiem officier, waarmee hij op grote zeeschepen kan gaan varen. Aan het eind van de maand gaat hij voor vijf maanden met een groot schip meevaren voor een stage. Waarheen die reis gaat, weet hij niet. „Ik weet alleen dat ik moet opstappen in Kaap stad." Jip Neele gaat naar groep 7 van de School met de Bijbel in Poortvliet. Ze is tien jaar oud en vindt het gewoon bij haar leeftijd horen. „Ik vind het niet echt spannend." Jip Neele uit Poortvliet. Voor hem is eigenlijk alles nieuw. Anthony Moer land (13) woont nog maar net in Tholen. Hij is ver huisd vanuit Westkapelle en heeft voor de vakantie nog een maand op basisschool Ter Tolne gezeten. En nu gaat hij alweer naar een nieuwe school: het Roncalli in Bergen op Zoom, naar de brugklas voor havo/vwo. Hij is al gewend aan al die verandering en vindt het niet spannend meer. Het heeft ook zo zijn voordelen. „Het is nu minder ver fietsen. Vanuit Westkapelle had ik zo'n 20 kilometer moeten fietsen en nu volgens mij maar zo'n 14." Anthony Moerland uit Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 9