SAS wil geslaagde havendag in Stavenisse vervolg geven Musica Nautica in Sint-Annaland Nieuwe brandweerkazerne Tholen wordt kopie van Sint-Annaland MfWW.ARDIKEUKINS.Nl 'Zelfde naam straten kan verwarring geven' Perceel aan de Grindweg bij afslag Thoolse brug EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 27 augustus 2009 Zon, muziek, sport, nostalgische motoren, terrassen en gezelligheid De zon stond aan de lucht, de terrassen zaten vol, de mu ziek viel in de smaak en de sfeer was goed. De havendag in Stavenisse was zaterdag een succes. „Iedereen was enthou siast, er is geen wanklank gevallen", zegt Flip de Rijke van de stichting Actief Stavenisse (SAS). De stichting wil de havendag jaarlijks herhalen en stelde daarom voor de win naar van het volleybal vast een wissel beker beschikbaar. Deze ging naar het Dreamteam SC Stavenisse 3. Moturen Ponton in de haven wordt overkapt Chr. Koopman over navigatie Thoolse ambulance Straatnamen op Tholen met dezelfde naam kunnen ver warring geven voor de ambulance. Dat zegt Chr. Koop man van de cliëntenraad van de regionale ambulance voorziening Zeeland. Hij stelde er vragen over aan het bestuur van Connexxion Amulancezorg. De nieuwe brandweerkazerne die aan de Grindweg bij de Thoolse brug komt, wordt een kopie van het gebouw aan de Veilingweg in Sint-Annaland. Met deze keuze van b. en w. worden kosten bespaard. Het ontwerp van archi tectenbureau Van den Berge en Laban uit Kapelle kan voor de tweede keer op Tholen dienst doen. Controleurs Nicola 15 cent Bestuurders bijpraten over West-Brabant Werkgelegenheid Tholenaar opgepakt voor overval Discriminatie 18% Cursus puber en echtscheiding Geen geld voor de kleine kernen Het was zaterdagmorgen vroeg wel even schrikken voor de organisatie van de havendag. „Het water stond zó hoog, dat ongeveer twee meter van de kade onder stond", vertelt Dé Rijke. Daarmee stond het deel blank dat door de'gemeente met dranghekken is afgezet omdat de damwand niet stabiel is. Liet de zon zich *s morgens niet zien. rond de middag veranderde dat en vanaf half een liepen de terrassen vol. Het Schorrekoor uit Sint-Annaland opende de havendag rond het mid daguur en de zangers waren zó en thousiast dat het optreden uitliep. „We hebben vervolgens alles ge woon een half uur opgeschoven. Aan het einde van het programma was met een uitloop rekening ge houden. Daardoor zaten we bij de finales van het beachvolleybal weer precies op schema." Aan het volleybal deden zeven teams mee. Het derde team van camping Stavenisse haakte voortij dig af omdat enkele spelers in tijd nood kwamen. De wedstrijden ver liepen vlekkeloos, hoewel er wel eens een bal in het water van de ha ven viel. En één speler verzwikte zijn enkel, maar dat viel achteraf mee. De uitslag: 1. Dreamteam SC Stavenisse. 2. camping Stavenisse 2, 3. SC Stavenisse 2, 4. SC Stavenisse 4. 5. camping Stavenisse 1, 6. SC Stavenisse 1. In de finale klopten Eduard de Rijke, Jos v.d. Jagt, Mat thias Moerland, Jacco Knuist en Robert Lindhout van SC Stavenisse team twee van de camping. Het le verde hen de trofee voor de winnaar op, de wisselbeker en een zoen van SAS-secretaris Sanne Piasmans. Ook voor de nummers twee en drie waren er bekers. Tussen de wedstrij den door hadden groepjes jongelui de gelegenheid om zich op het zand te vermaken met het balspel. De pauzes in het volleybal werden bovendien gebruikt voor muzikaal Het was zaterdagmiddag goed toeven op de zonovergoten terrassen aan de Stavenisser haven. Om te zorgen dat artiesten zaterdagavond tijdens de tweede editie van Musica Nautica in de haven van Sint-Annaland niet nat worden als het regent, wordt het ponton overkapt. Dat is een van de maatregelen die het organiserend comité heeft genomen voor het muzikaal evenement in de openlucht. vertier. Eerst bracht het shantykoor De Bossche maten uit Oudenbosch bekende zeemansliederen. Daarna volgde het Nederlandstalig repertoi re van het Halsterse amusements koor In vuur en vlam. dat een week eerder ook optrad op de mosseldag in Yerseke. Het publiek, dat onder parasols genoot van een verfrissend drankje, kon het allemaal best waar deren. De Rijke: „De koren zelf wa ren ook enthousiast. Het was na tuurlijk schitterend weer en daf bepaalt de sfeer op zo'n dag." Hij hoofde ook van palingroker Peter v.d. Sterren en de snackkraam posi tieve geluiden. Wie het ook naar de zin hadden, waren Marcel v.d. Waal uit Helle- voetsluis en Georg Becker uit Roc- kanje. Het tweetal is gek van oude motoren. Verzamelt die, reviseert ze en houdt ze aan de praat. En ze staan ermee op allerlei evenemen ten. Ook in Stavenisse was er veel bekijks voor de oude, pruttelende machines. Deutz, Wolseley, meest al watergekoeld. Ze werden bij voorbeeld gebruikt om f water te pompen, een slijpsteen of appara tuur van schapenscheerders aan te drijven. Ze proberen de oude ma chines overal vandaan te halen, want nog steeds komen er voor de dag. Terwijl ze toch vijftig, zeven tig of soms zelfs bijna honderd jaar oud zijn. „Gaan ze stuk, dan is het de kunst om te proberen onderde len te vinden om ze weer aan de praat te krijgen", zegt Van der Waal. Hij houdt een thermometer in verschillende waterreservoirs. Bij de ene geeft deze zestig graden aan, bij de andere dik over de 75. „Het is gewoon leidingwater. Om het voor het publiek leuk te maken, gooien we er wel eens eieren in of een rookworst." Het tweetal ver diept zjch ook in de technische de tails en in de geschiedenis van de machines. „Je probeert ze zo oud mogelijk op de kop te tikken. Dat je een stapje terug kunt gaan in de tijd, dat is het mooie", zegt Becker. De korenmolen bij het havenkanaal draaide er zaterdag lustig op los. 's Avonds stond ze in het licht, dank zij de verlichting die SAS ervoor heeft geregeld. „Net als tien jaar geleden, bij het 400-jarig bestaan van Stavenisse", zegt Flip de Rij ke. „De bedoeling is om de molen ook de rest van het jaar te verlich ten." Vorig jaar moest het optreden van Accelerando worden gestaak van wege de hevige regenval. De muzi kanten regenden kletsnat. Naast de verlichte artiestenponton komt een ponton voor de gasten en sponsoren van Musica Mautica. Be langstellenden kunnen de optredens volgen van de wal of van hun boot jes in de haven. De Lionsclub Tholen verhuurt weer bootjes van de Thoolse scouting die dicht bij de artiesten liggen afge meerd. Musica Nautica brengt een licht klassiek programma. Vanaf half negen start het hoofdpro gramma met een intrada van Moni que de Rooij en Mariëlle Streun. Daarna is het de beurt aan het harp- duo Bilitis, sopraan Natalya Kraevs- ky, mezzo-sopraan Ekaterina Le vental, bas Julian Hertman, tenor Alex Vermeulen, violist Dimitri Ivanov. pianist André Telderman en Hét Concertkoor uit Bergen op Zoom. Met een korte onderbreking duurt het optreden tot half elf. Voor gasten en genodigden is er een voorprogramma op het terras van de Buutengaets met blaaskapel Dak d'r Af van Euterpe uit Sint-Maartens dijk. De toegang is gratis. Georg Becker (links) praat met enkele bezoekers van de havendag over zijn passie: oude motoren. Dat deed hij naar aanleiding van de gebeurtenissen in Putten^waar door weigeren van het navigatiesysteem van. de ambulances en de politiewa gens een dodelijk slachtoffer viel. De ambulances in Zeeland maken gebruik van dezelfde systemen. Koopman wijst er op dat er in de gemeente straatnamen zijn met de zelfde naam. „Er is een Nieuweweg in Poortvliet maar ook in Stavenis se. Hoe goed zit dat in het sys teem?" Volgens Koopman wordt dat wel re gelmatig in de gaten gehouden maar hij wilde weten hoe de ambulance op de hoogte wordt gesteld van bij voorbeeld nieuwe straten in de ge meente. Volgens M. Wildschut van Con nexxion Ambulancezorg zijn er meerder partijen die informatie aan leveren aan Citygis, de basis voor de routenavigatie van de ambulan ces. Volgens Wildschut leveren ge meenten de informatie over nieuwe wegen, aanpassing van de infrast ructuur aan bij een landelijk carto grafisch bedrijf die contact heeft met onder andere Citygis voor het aanleveren van kaartmateriaal. City gis verwerkt dit en levert volgens afspraak één keer per twee maanden de nieuwe gegevens aan de ambu lancedienst. 'Dit is dus de meest ac tuele informatie die wij ontvangen en uiteraard gebruiken.' Zelf levert de dienst ook gegevens aan Citygis, antwoordt Wildschut. Het gaat dan vooral om afwijkingen die het personeel van de ambulance zelf heeft opgemerkt. Bijvoorbeeld een paaltje dat niet is verwerkt in het systeem. Connexxion beschikt in Noord-Holland en Zeeland over speciale controleurs die de bestaan de routes van Citygis narijden en eventuele aanpassingen met Citygis doornemen. Op de veiling in Sint-Annaland blij ven de aardappelprijzen stabiel. De aanvoer haalde na het weekeinde niet meer de vijftig ton. Woensdag 26 augustus: Frieslan- der 10-11, Nicola 15, Eigenheimer 15, Bildtstar 15, bonken 23, drielin gen 7, kriel 35-42, aanvoer 46 ton. Dinsdag 25 augustus: Doré 14, Frieslander 10-11, Nicola 15, Bildt star 15, bonken 23, drielingen 7, kriel 35-41aanvoer 44 ton. Maandag 24 augustus: Doré 14, Frieslander 10-11, Nicola 15, Ei genheimer 15. Bildtstar 15, bonken 22-23, drielingen 7, kriel 35-41, aanvoer 32 ton. Vrijdag 21 augustus: Frieslander 10, Nicola 15, Eigenheimer 15, Bildtstar 15-16, bonken 22-24, drie lingen 7, kriel 35, aanvoer 59 ton. Donderdag 20 augustus: Doré 13, Première 10, Frieslander 11. Nicola 15, Eigenheimer 15, Bildtstar 16, kriel 36-41, aanvoer 15 ton. Voorzitter P. van der Velden van de intergemeentelijke samenwerking West-Brabant komt op dinsdag 8 september de leden van de Thoolse raadscommissie bestuurszaken bij praten over de plannen om de sa menwerking concreet uit te werken. Van der Velden zal de actuele stand van zaken toelichten. De commissie is openbaar, de vergadering begint om half acht. De rijksuitkering uit het gemeente fonds valt dit jaar voor Tholen 11.342 euro hoger uit dan aanvan kelijk was berekend. Over 2008 daarentegen krijgt de gemeente een, minimaal bedrag minder: 992 euro. Advertentie I.M. Het gebouw in Sint-Annaland be valt ook goed bij de brandweer. Al leen moet de instructieruimte/kanti ne op de bovenverdieping in Tholen groter worden. Naast de blusgroep is er ook nog een duikgroep, dus er moeten meer brandweerlieden tege lijk in kunnen. Door een herschik king van de verdieping, waar ook een spreekkamer is, lukt dat zonder problemen. Op de bovenverdieping is tevens nog een keuken, voorraad- ruimte en berging. Sint-Annaland heeft een adem- luchtwerkplaats en die hoeft er in Tholen niet te komen. Daarente gen weer wel ruimte voor de dui kersuitrusting, maar die wordt sa mengevoegd met die van de gewo ne brandweerkleding. Op de bega ne grond van het gebouw van 21.90 x 16.50 meter is evenals in Sint-Annaland plaats voor drie brandweerwagens. Beneden is er ook een technische ruimte, opslag van vloeistof, opslag voor het korps, opslag voor de blusgroep, toiletten en douches. Buiten is er de fietsenberging, al zal het aantal brandweerlieden dat per auto naar de nieuwe kazerne komt, groter worden. Deze ligt immers aan de rand van de stad. duj weer verder weg voor brandweerlieden die in de wijken Molenhoek, Buitenzorg en Stadszicht wonen. Menigeen vraagt zich af, of er in de betrekkelijk kleine hoek bij de oprit naar de Thoolse brug rich ting Halsteren nog wel zo'n brandweerkazerne met parkeer plaatsen gebouwd kan worden. Volgend jaar zal dat zichtbaar worden, maar er worden nog bo men gekapt, zodat het bestaande perceel woydt vergroot. Er moeten ook nog energievoorzieningen aangelegd worden. De gemeenteraad wordt voorge steld om 880.000 euro beschik baar te stellen: daarvan is 3 ton voor grondverwerving, 550.000 euro voor de bouw (bij de bouw- aanvraag staat een raming van 373.000 euro-red) en 30.000 euro voor de inrichting van de brand weerkazerne. Bij de rondetafelconferentie in verband met de economische cri sis noemden b. en w. de Thoolse brandweerkazerne een van de pro jecten die naar voren gehaald zou worden om de lokale werkgele genheid te stimuleren. De investe ring stond echter al in de begro ting 2009, dus in financiële zin kon er al in januari mee begonnen worden, maar het is de vraag of de bouw nog in 2009 begint. Naar verwachting is de bouwvergun ning over drie maanden rond en kan in oktober de aanbesteding plaatsvinden. Misschien dat de heipalen er nog net voor de kerst vakantie in gaan, maar anders wordt het begin 2010. De welstandscommissie keurde het plan deze maand goed met toe passing van antracieten bakstenen voor de gevels, stalen golfplaat sandwich elementen, zwart voeg werk, metallic aluminium kozij nen, ramen en deuren, witte dak goten of boeidelen en rode dakbedekking van stalen sand- wichplaten. De brandweerkazerne aan de Grindweg vervangt die aan het Slachtveld, vlakbij de stadskern en Ten Ankerweg. Behalve voor Tholen hebben de plaatselijke vrijwilligers ook nog een functie voor Oud-Vossemeer en Poort vliet, die geen eigen brandweer meer hebben. Vrijdag heeft de Zeeuwse politie in Stellendam een 35-jarige Tholenaar aangehouden die wordt verdacht van de overval en de mishandeling van een 30-jarige taxichauffeur in Oost-Souburg. Dat gebeurde op zondag 19 juli. Eerder hield de poli tie in Vlissingen al een 31-jarige man uit Bergen op Zoom aan. Hij was ook bij de overval betrokken. De 35-jarige man uit de gemeente Tholen is naar de gevangenis Toren- tijd in Middelburg gebracht waar hij .wordt ondervraagd. De politie kwam beide verdachten op het spoor na een uitgebreid onderzoek. Er werken tien rechercheurs aan de zaak. Het slachtoffer is door de po litie over de aanhouding geïnfor meerd. Hij herstelt thuis van zijn verwondingen. Naar omstandighe den gaat het goed met hqm, aldus de politie. Achttien procent van de inwoners van Tholen is de afgelopen twaalf maanden gediscrimineerd. Dat blijkt uit een onderzoek van het Anti Discriminatie Bureau Zeeland dat eind mei is uitgevoerd. Schouwen- Duiveland staat aan de top met 23% en in Kapelle - de voormalige woonplaats van premier Balkenende - wordt met 11% het minst gediscri mineerd. Van de dertien Zeeuwse gemeenten staat Tholen op de vijfde plaats. De raadscommissie samenle ving had hierom gevraagd. Daar was ook gesproken over een onder zoek naar de woon- en leefsituatie van Oost-Europese werknemers. De gemeente heeft echter nog steeds niet kunnen achterhalen, hoeveel Polen, Roemenen en Bulgaren er waar wonen op Tholen en Sint Phi- lipsland. B. en w. verwachten ook niet meer dat zo'n duidelijk over zicht er dit jaar nog komt. Indigo Preventie van Emergis start in de regio Tholen met een cursus Puber en Echtscheiding. De cursus is be doeld voor jongeren van twaalf tot en met zeventien jaar die het moeilijk vinden dat hun ouders gescheiden zijn. Het is een groepstraining voor jongeren die worstelen met de schei ding van hun ouders. Het uit elkaar gaan van de ouders kan leiden tot ge voelens van onveiligheid en angst. Tijdens de cursus leren de pubers praten over hun gevoelens. Ook leren ze wat de scheiding betekent voor hun eigen (relationele) ontwikkeling. De training bestaat uit acht bijeen komsten van anderhalf uur. Vooraf is er een kennismakingsgesprek tussen de jongere, de trainer en eventueel de ouder(s). De cursus is gratis en wordt zo dicht mogelijk bij de woonplaats van de deelnemers gegeven. De cur sus start zodra er voldoende aanmel dingen zijn. Aanmelden of meer in formatie vragen kan bij Indigo Preventie, telefoon 0118 62 51 13 of e-mail preventie<s>indigozeeland.nl. De financiële middelen ontbreken om in de gemeentebegroting 2010 weer een bedrag op te nemen voor de leefbaarheid kleine kernen. Dat is het ant woord van b. en w. op het verzoek van een inwoner om dat juist wel te doen. Hij maakte zich bezorgd over het niet opnemen van een budget voor de klei ne kernen. Eerder gebeurde dat wel, maar toen voerden b. en w. aan dat het geld niet allemaal werd gebruikt. Elke post die geschrapt kan worden, is nu welkom gezien het financieel zwaarder weer dat op komst is bij gemeenten en provincies in verband met de recessie, waardoor het rijk veel minder be lastinginkomsten heeft. Bovendien zijn o.a. de banken zwaar gesteund met belastinggeld en de geldkraan in Den Haag heeft ook zijn grenzen. Voorbij de nieuwe rotonde aan de Grindweg in Tholen wordt rechtsvoor de nieuwe brandweerkazerne gebouwd, naast het fietspad. Rechtsachter is de oprit naar Halsteren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 8