Poolse scouts op bezoek in Tholen Tuincentrum Heijboer heropent na een grondige verbouwing Bertus van Remmerden zorgt voor passie en betrokkenheid Register veiligheidskundige uit Sint-Maartensdijk Voorlichting over risico's rampen Alleen muren en spanten van winkelpand stonden nog overeind Tholen in bedrijf Alleen zoet water bij Vossemeer Donderdag 27 augustus 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Timo eet zijn boterham dubbelgevouwen De Poolse Weronica is gek op water Aike loopt straks strak in het gareel Poolse scouts hebben meer discipline Onderzoek vooraf bij trouwen elders Alleen de muren en de spanten stonden nog over eind. Voor de rest is het Tuincentrum Heijboer aan de Paasdijkweg 16 in Poortvliet helemaal ver nieuwd. Aan de buitenkant valt de etalage op. Voor heen zaten er deuren. Nu kunnen klanten er naar binnen kijken en maakt de winkel veel meer deel uit van het tuincentrum van Piet en Bep Heijboer. Mor gen is de heropening. Bollen kweken Faalkosten Onafhankelijkheid Duurzaam ondernemen Scouting Heenetrecht heeft een week scouts uit het Poolse llawa te gast. De havcevze lopen mee met de zeeverkenners. Hoe ervaren ze het en wie kampe ren er op het scoutingterrein in Tholen. Met behulp van leidster Maizena Skubij (19) en scout Adam Sakowski (16), die de Engelse taal het beste onder de knie hebben, hebben we twee Poolse scouts ondervraagd en natuurlijk ook aan de Tholenaren gevraagd wat zij van hun gasten vinden. Timo Giljam (15) uit Sint-Annaland vindt het moeilijk om met de Poolse scoutinggasten te praten. „Een hoop spreekt geen Engels. Daarom is het wel handig dat een aantal van hen optreedt als tolk." Ondanks dat hij de he le week zoveel Pools hoort, kent hij slechts een paar scheldwoorden. „De Polen zeggen heel vaak iets van kurwa ofzo. Geen idee wat het betekent, maar ik weet wel dat het een scheldwoord is.De Thoolse scouts zijn zeeverkenners en die activiteiten zijn nieuw voor de Po len. „Sommigen zijn doodsbang als we gaan varen. Maar we stellen ze gerust dat er niets kan gebeuren. Ik £it al sinds mijn zevende bij de scouting en ik ben nog nooit omgeslagen met mijn boot.De straks vierdejaars gymnasiast van het Juvenaat in Bergen op Zoom is elke zaterdag bij de scouting en gaat met elk kamp mee. Dan staan er altijd boterhammen op het ontbijt. Zoals de Po len hun boterham eten. heeft hij niet eerder gezien. „Ze vouwen hem niet dubbel, ma^r eten hun boterham ge woon zo plat uit de hand." Weronica Kruszewska vindt het ontzettend leuk op het Thoolse kamp. De 13-jarige Poolse is gek op water en vindt het dan ook leuk dat er zoveel wordt gezeild bij de Thoolse scouting. „We hebben in Polen twee meren, maar daar doen we niet zoveel mee bij de scouting. Wij gaan wel eens kajakken in een beek in het bos.Naast de scouting in llawa houdt ze zich graag bezig met die ren. Ze rijdt recreatief paard en springt graag. Ze zit in haar gewone kleren aan het ontbijt en dat is een verschil met de Thoolse scouts. Die hebben bij alles hun uniform aan. De Polen hebben verschillende pakjes voor jongens en meisjes. De jongens hebben een groene blouse en de meisjes een grijze. Ze trekken ze alleen aan bij officië le gelegenheden, anders hangen ze keurig op een kle dinghanger. En als er een speld of iets anders opzit, dan heeft die betekenis. In Tholen kleden de scouts hun uni- fornj voor de lol met buttons en dergelijke aan. Weronica haalt er haaf schouders over op. Ze vindt het wel best. Aike Bosman vindt het wel gezellig dat de Polen te gast zijn bij de Thoolse scouting. Hij kent er al een aantal van vorig jaar, toen zij in Polen op bezoek waren. De 16-jari- ge Tholenaar is onder de indruk van de discipline die de Poolse scouts hebben. Ze gaan namelijk keurig in de rij staan, zodra er een leider op zijn fluitje blaast. Zoals het er bij Heenetrecht aan toe gaat, vindt hij wel best. Hij knijpt er af en toe wel eens stiekem tussenuit. „Ik ga soms even snel langs huis als ik iets nodig heb, want ik woon hier vlakbij. Maar je mag tijdens het kamp eigenlijk niet weg. Toch gaat hij straks een strakker regime op zoeken. Hij gaat na zijn opleiding aan het Westerpoort- college (straks vierde klas, kaderberoepsgerichte leer weg, sector sport en veiligheid) naar de marine. „Ik wil marinier worden." Hij heeft er inmiddels ook het uiterlijk voor, want een leidster heeft haar nieuwe tondeuse op zijn hoofd uitgeprobeerd. Hij is er een beetje benauwd voor wanneer zijn foto in de krant komt. „Mijn moeder heeft nog niet gezien dat ik mijn kop heb kaalgescho ren." „Tholen is mooi, maar het is kleiner dan ik dacht", zegt de Poolse Karolina Witkowska. Ze had gedacht dat het stadje net zoiets als llawa zou zijn. De 13-jarige scout ziet nog meer verschillen met haar Thoolse collega's. „Wij doen meer aan traditie, zoals uit het hoofd leren wie de oprichters van de scouting zijn. Ook zijn wij echte land- scouts. Wij lopen veel, ondanks dat we een meer in de buurt hebben. Als we willen, kunnen we boten lenen van clubs uit de buurt, maar dat doen we nooit." Ze vindt dat de Poolse scouts veel meer discipline wordt bijgebracht, maar ze denkt dat de Thoolse scouts vaker lol hebben. „Wij hebben ook wel lol. maar niet altijd. We zijn vaker serieus.Ze vindt dat de Poolse scouts ook actiever met het scouting zijn bezig. We doen heel vaak spelletjes, zit ten rond het kampvuur en zingen vrijwel altijd liedjes." Ka rolina gaat net als Weronica naar de eerste klas van het gymnasium in llawa, de lm. Mikolaja Kopernika. VERVOLG VAN RABOBANK De inwoners van Scherpenisse wor den vanaf oktober door de bank naar de geldautomaat in Sint-Maar tensdijk verwezen, op ruim twee ki lometer van het dorp. De Poortvlie- tenaren worden op twee mogelijkheden geattendeerd: de smalstad op dik zes kilometer of Tholen op iets meer dan zeven kilo meter afstand. In Stavenisse blijft de geldautomaat gehandhaafd vanwe ge de afstand naar een alternatief. Hiervandaan is het ruim zeven kilo meter naar Sint-Maartensdijk en dik acht naar Sint-Annaland. Voorzitter Flip de Rijke van stichting Actief Stavenisse zit in een klank bordgroep van de bank waarin de geldautomatenkwestie enkele weken geleden aan de orde is geweest. „We hebben het met zijn allen gewild. We gaan naar een maatschappij met al leen nog plastic geld. In de meeste winkels kun je pinnen", stelt hij. Het is volgens De Rijke een ontwikke ling die niet is te stoppen. In de klankbordgroep heeft de Stavenisse- naar begrepen dat het handhaven van alle geldautomaten niet te betalen is. „Het is een onrendabele toestand. We passen ons gewoon aan aan wat de maatschappij ons biedt." De gemeente gaat voorlichting ge ven over de risico's van rampen in de Thoolse situatie. Dat hebben b. en w. besloten. Het gaat om actieve communicatie over risico's waaraan mensen blootstaan. Als mensen van te voren weten aan welke risico's zij zijn blootgesteld, welke maatrege len getroffen zijn om de kans op een incident of ramp te minimaliseren en wat zij zelf kunnen doen mocht er onverhoopt toch iets gebeuren, dan kunnen zij daar ten tijde van een incident of ramp hun voordeel mee doen, zegt het college. Onder zoek wijst uit dat mensen minder snel in paniek raken en dat de kans op adequaat handelen groter is, waardoor de gevolgen van een ramp niet nodeloos groter worden. B. en w. van Tholen hebben gekozen voor enkele speerpunten die in de politie ke/bestuurlijke belangstelling staan. Dit zijn 1. ongevallen op het water 2. ongevallen met brandbare-/explo- sieve stof 3. ziektegolf 4. overstro ming 5. uitval nutsvoorziening. De keuze wordt beperkt gehouden om niet als gemeentelijke overheid te communiceren over risico's die mo gelijkerwijs ook door de Veilig heidsregio Zeeland worden opge pakt omdat deze breed in de provincie voorkomen. Invoering OV-chipkaart. Six Sen ses uit Hilversum gaat voor 195.000 euro, exclusief btw, voor de provin cie Zeeland een communicatieplan maken voor de invoering van de OV-chipkaart. (L y Twee ambtenaren van publieksza- ken en handhaving gaan voortaan beoordelen of er verzoeken voor hu welijksvoltrekkingen buiten het ge meentehuis gehonoreerd worden. B. en w. hebben dat besloten naar aan leiding van een evaluatie. Als een bruidspaar wil 'trouwen op locatie' is de gemeente verplicht om de aan gevraagde plek te beoordelen. Bij de enkele verzoeken die zijn inge diend valt de gemeente op, dat bruidsparen er vaak voor kiezen om thuis of op een andere plek dan het gemeentehuis de huwelijksplechtig heid te laten plaatsvinden. Tot nu toe kwamen twee medewerkers van de afdeling publiekszaken de situ atie beoordelen op ceremoniege- richte eisen. Vaak blijkt echter dat na de plechtigheid het feest op de zelfde plaats wordt voortgezet. En daaraan zitten verplichtingen vast vanuit het Gebruiksbesluit. Indien men een bijeenkomst organiseert voor meer dan 50 personen, moet men een gebruikersmelding doen. Er zitten dan eisen aan vast op het gebied van brandveiligheid, vlucht routes, enz. Daarom heeft het colle ge besloten voortaan de locatie te laten beoordelen door een mede werker publiekszaken en een mede werker vergunning en handhaving. Op deze manier ontstaat een inte graal advies, waarin meteen alle voorwaarden worden meegenomen. Het tuincentrum is gevestigd op het perceel waar vroeger Johannes Be velander vee hield. De winkel is in de oude stal ondergebracht maar be halve enkele deuren herinnert er niets meer aan de oude bestemming. De ruimte van ongeveer 100 vier kante meter is licht, open en over zichtelijk geworden. Echt een win kel. maar dan gelegen aan de drukke verkeersverbinding naar het bedrij venterrein en naar Sint-Annaland. Voor klanten goed bereikbaar met de auto en de fiets. Het assortiment is in de loop der ja ren steeds verder uitgebreid. Ze be gonnen in 1988 met de verkoop van bolchrysanten toen ze nog in de Stoofstraat woonden. In 1994 ver huisde het echtpaar naar de Paas dijkweg. Ze bleven chrysanten ver kopen. In 1995 kwam de verkoop' van buitenplanten er bij. In het na jaar van 1997 verbouwde hij de stal. Hij brak de voerbakken weg en ega liseerde de vloer. In het voorjaar van 1998 was het gereed. „Er was toen nog een bloemenwinkeltje in het dorp. Dat stopte en vanaf die tijd zijn we ook bloemen en kamerplan ten gaan verkopen." In die tijd werd ook een grote loods op het terrein gebouwd. „Toen hadden we de schuur over om snijbloemen te ver werken." De schuur werd winkel maar vanaf de weg gezien, was het voor klanten niet als zodanig te herkennen. Bep: „Van voren zag je niks. De mensen dachten dat het voornamelijk buiten gebeurde. Als ze binnen kwamen om af te rekenen viel het hen pas op. We wisten niet dat je dit ook had, zeiden ze dan." De vloer was voor de verbouwing ongelijk. De ruimte werd verwarmd met een gevelkachel. Piet: „Er moest een centrale verwarming ko men met nieuwe leidingen. Maar Piet en Bep Heijboer in de winkelruimte die helemaal is vernieuwd. dan zit je weer met radiatoren aan de muur. Toen hebben we besloten om vloerverwarming aan te leggen. Dan houd je de muren vrij voor de tafels en de stellingen." Van het een kwam het ander, zegt de 57-jarige Heijboer, maar het vervangen van het dak en het opknappen van de voorgevel was aanvankelijk het be langrijkste. Dat leverde veel ruimtewinst op. En dat komt het uitstallen van de bloe men en planten en andere artikelen ten goede. Bep: „We kunnen het as sortiment veel beter presenteren. Er zijn klanten die nu pas zien wat we allemaal hebben." Het echtpaar runt de zaak samen, maar ze krijgen hulp van vrienden en kennissen. Het assortiment is groot: tuinplanten, kamerplanten, groenteplantjes, tuin- en bloemza den, potgrond, meststoffen, bestrij dingsmiddelen, tuinbeelden, tuin- meubeltjes. vogelhuisjes en waterputjes. Ook maken ze boeket ten. Bep (52) die ook Heijboer als ach ternaam heeft, is aan de Oud Schoondorpseweg in de bloemen grootgebracht, vertelt ze. Ze de den er in gladiolen, tulpen en zaadbloemen. 's Winters was het bollen pellen. Piet pelde er ook bollen. Het hangt allemaal van toevalligheden aan elkaar, zegt Piet, maar volgens Bep bestaat toeval niet. In ieder geval gingen ze zelf toen ze 35 jaar geleden pas getrouwd waren ook bollen kweken. Later bloemen voor de zaadproductie en weer later snijbloemen en droog bloemen. Toen Heijboer een zaai- machine kocht, nam het bedrijf een vlucht. „We gingen toen aan huis bolchrysanten verkopen en dat liep als een trein. Dat zijn we in 1994 toen we hier naar toe ver huisden, blijven doen. Er kwam ook steeds meer vraag naar perk- planten en geraniums en naar vas te planten." Stonden de planten voorheen veel meer in en op kisten, nu zijn er ta fels gemaakt waardoor alles veel beter gepresenteerd kan worden. De gangen tussen de tafels zijn ruim. Dat heeft het echtpaar ge daan om het ook voor rolstoelge bruikers toegankelijk te maken. Van een straatmakersbedrijf met 2 medewerkers tot en met het inter nationaal opererende Boskalis concern met vele duizenden perso neelsleden. Bertus van Remmer den (36) uit Sint-Maartensdijk voorziet ze allemaal van adviezen op het gebied van veiligheid en ef ficiencyverbetering. Hij is register veiligheidskundige en 'lead audi tor' om controles uit te oefenen op het gebied van VCA- en NEN-en- ISO-certificaten. „Het moet elk jaar beter gaan hij de bedrijven en het is voor mi j een leuke uitdaging om daaraan mee te helpen", zegt Van Remmerden. Hij begon in juli zelfstandig met zijn onderneming AQSS: Adept Quality Safety Services. Negen jaar had de inwoner van Sint-Maar tensdijk al ervaring opgedaan in de ze branche en vorig jaar trof hij de voorbereidingen om voor zichzelf te beginnen. „Als je zeker bent van je kennis en kunde, maakt het niet uit om in een economisch mindere periode zelfstandig te beginnen. In de praktijk blijken er veel collega's te zijn die politieagentje willen spe len, maar ik vind dat het allemaal werkbaar moet blijven. Je moet praktisch te werk gaan. Wij gebrui ken echt geen andere wet- of regel geving, maar maken toch het ver schil. Simpel gezegd, snappen wij het spelletje. Niet door zaken door de vingers te zien, want veiligheid en kwaliteit zijn van uitermate groot belang voor bedrijven, maar door onze passie en betrokken heid." Bertus van Remmerden is van alle markten thuis en als het moet, splitst hij zelfs een tros. „Ik kom uit een schippersfamilie en zelf heb ik ook een technische opleiding gehad, dus ik weet wel van wanten. En het werk is heel divers, dus leuk om te doen." Zijn dienstverlening is zeer divers. Veiligheidskundige ondersteuning, advisering op het gebied van NEN- cn ISO 9001. VCA, VCU, OSHAS 18001, ongevallenonderzoek. hef trucktrainingen. werkplekinspecties en het maken van risico-inventarisa ties en -evaluaties. Ten aanzien van risico-inventarisatie houdt de veilig heidskundige zich ook bezig met een aantal verdiepingen zoals ge luid- en trillingenonderzoek, fysieke belasting en biologische agentia. „Een RI&E is een verplichting voor bedrijven en de arbeidsinspectie controleert steeds strenger, dus elk bedrijf moet alles goed op orde heb ben. Wat is er ook mooier dan een organisatie bij te staan voor een cer tificeringstraject en te zien. dat er 4 Veiligheid en kwaliteit zijn van uitermate groot belang voor bedrijven zegt Bertus van Remmerden. bij de medewerkers ongemerkt een proces tot leven komt waardoor de medewerkers gemotiveerd zijn en hun inbreng automatisch verhogen. Dan ontstaat er een positieve golf door de organisatie." Als medewerker van advies- en in genieursbureaus deed hij bij tal van bedrijven en instellingen ervaring op. Bouw- en metaalbedrijven, de petrochemische industrie, maar ook de Koninklijke Luchtmacht en on derwijsinstellingen. Bij Budelpack II in Poortvliet onderzocht Van Remmerden de fysieke belasting en de blootstelling van de medewer kers aan wasmiddelen. Ook bij Sa- bic IP in Bergen op Zoom deed hij een aantal onderzoeken. „Als de veiligheid in het geding komt, ligt het bedrijf stil, dus is er alles aan gelegen om de faalkosten te beheer sen en efficiënter te werken." De wet- en regelgeving is constant in beweging en daarom gaat Bertus van Remmerden ook regelmatig op cursus. In september over de Machi nerichtlijn. „Eind dit jaar moeten al le machines voldoen aan de Machi nerichtlijn. dus er is weer volop werk aan de winkel." In oktober volgt een cursus Frans. „Engels en Duits beheers ik al, maar Frans is ook nog een belangrijke taal." Als register veiligheidskundige moet hij onafhankelijk kunnen ope reren, zowel ten opzichte van het bedrijf als de medewerkers. „Dat betekent wanneer je controles uit voert op VCA-examens in de petro chemie en de bouw, je geen oplei dingen in die sectoren mag verzorgen. Wanneer een bedrijfson- derzoek wordt uitgevoerd, is daar vaak een directielid en/of een pre ventiemedewerker bij. Ook dan wordt objectiviteit verwacht, want het gaat om de veiligheid en die toets je aan de wet- en regelgeving. Het is gemakkelijk datje dan vakin houdelijke kennis hebt, maar alles lichten we door: vanaf het moment van acquisitie tot en met de nazorg van een produkt of dienst." Voor het Defensie Helikopter Com mando schreef de adviseur uit Sint- Maarteasdijk een handboek voor vliegveiligheid, kwaliteit, lucht- waardigheidsborging. arbo en mi lieu. „Aangezien elk bedrijf anders is - je moet het immers afstemmen op de mensen en de processen - is het allemaal maatwerk." Ook in een economisch minder goe de periode moet je juist niet op de veiligheid bezuinigen," vindt Van Remmerden. „In een onzekere tijd worden er juist meer fouten ge maakt. Ook rond de vakantie wor den er sneller fouten gemaakt, dus moet iedereen extra waakzaam zijn en de procedures goed doorlopen. Het accent ligt daarom op gedrags- beinvloeding: hoe kunnen de mede werkers de veiligheid, dus de kwali teit. verbeteren." In zijn vrije tijd doet Bertus van Remmerden aan canyoning met bij voorbeeld afdalingen van 60 meter in een waterval. „Dat vereist con centratie en discipline, maar je doet deze sport altijd met vijf mensen en in de Vlaamse club waarvan ik lid ben, is het ook altijd gezellig." Bouwbesluit, binnenvaartreglement. arbowetgeving, dat is allemaal ge sneden koek voor de veiligheids kundige uit Sint-Maartensdijk. Be halve nieuwe ontwikkelingen is ook de controle op bestaande zaken een belangrijk aspect. „Er zijn 1 miljoen VCA-certificaten en 5% daarvan is vals. Die fraude moeten we met controles tegengaan." Duurzaam ondernemen is een steeds belangrijker punt voor bedrij ven. „Ik kijk bijvoorbeeld of er niet beter zonne-energie kan worden be nut in plaats van een dieselaggre gaat in te zetten. Papierverbruik bij e-mails is ook een aspect van duur zaam ondernemen." Bertus van Remmerden is met zijn bedrijf AQSS gevestigd aan de Bloemenlaan 57 in Sint-Maartens dijk. telefoon 0166-664043, www.aqss.nl (Advertentie LM.) Amper een week na het weer open zetten van de zoet water inlaatpunten op Tholen, Sint Philipsland en Zuid-Beveland. is de blauwalg weer terugge keerd. Daarom heeft waterschap Zeeuwse Eilanden maandag bijna alle in laatpunten weer gesloten. Alleen het inlaatpunt bij gemaal Drie Grote Pol ders bij Oud-Vossemeer is nog open. De verwachting is echter dat deze ook gesloten moet worden. De inlaatpunten waren sinds 18 augustus weer open nadat ze op 6 augustus werden gesloten wegens de aanwezigheid van blauwalg. Blauwalg produ ceert giftige stoffen waar mens en dier ziek van kunnen worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7