Afscheidscadeau pastoraal werker aandenken hervormde gemeente Gehandicaptenlift voor watersporters in de baai bij Van Duivendijk Tholen vanaf €4,95 UÜJ Braderie in Tholen met 150 kramen www.interieur-paauwe.nl Donderdag 27 augustus 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Tijdens de braderie, morgen en overmorgen in Tholen kunnen bezoekers aan de Grote Kerk de aquarel zien die door Francesco Antonietti is gemaakt van het monumen tale gebouw. Ook zondag is het werk nog te zien, maar dan voor de leden van de kerk. Daarna gaat het werk naar Oude Tonge. Het is het afscheidscadeau van de kerkgemeenschap aan Piet van 't Hof die acht jaar lang als pastoraal werker actief was voor de kerk, maar sinds 1 juli als dominee is bevestigd in Oude Tonge. Aquarel Antonietti van Grote Kerk in Tholen te zien tijdens braderie Licht en donker Grote lijnen Gezelligheid Voor watersporters komt er een gehandicaptenlift. De gemeente Tholen heeft opdracht gegeven om voor 9000 euro zo'n voorziening te maken. „We zijn hiermee rede lijk uniek, want in de directe omgeving is er niet zo'n ge handicaptenlift in een jachthaven. Het is een promotie voor Tholen", zegt Willem van der Meer van de afdeling welzijn van de gemeente. Blijven meedoen met bezuinigingen bij de dagopvang? Poes vergiftigd Andrea Cook is bezig aan een schilderij in het Kunstencentrum in Tholen. De aquarel van Francesco Antonietti van de Hervormde kerk in Tholen als voorbeeld van 'kunst in opdracht'. Francesco Antonietti werkt aan een ets van moten de Verwachting aan de Vlasmarkt. Kerkrentmeester Leen Moerland van de Hervormde gemeente is zeer ingenomen met het resultaat. „Ik heb het op de voet kunnen vol gen en het zien groeien. Ik vind het mooi." Moerland was zo enthou siast dat hij een deel van het schil derij in wording, de koorkerk, als bureaublad op zijn computer scherm plaatste. De aquarel is een geschenk van de kerk aan Van 't Hof. Een beetje verlaat, geeft Moerland toe, maar dat heeft te maken met de aard van het cadeau. Een waterverfschilderij gemaakt door beeldend kunstenaar Frances co Antonietti. Moerland: „Bij het afscheid hebben we een Statenbij bel gegeven, maar die kun je overal krijgen. Dit is een blijvend aanden ken aan de hervormde gemeente. De tijd was er te kort voor om het bij zijn afscheid te kunnen geven. We hebben Van 't Hof erg gewaar deerd. Hij was erg betrokken." De kerkrentmeester liep samen met Antonietti een paar rondjes rond de kerk om te bepalen van welke kant het gebouw het beste kon worden weergegeven. Het is gezicht op de kruisbasiliek vanuit de Minneput- testraat. Hierdoor krijgt de ge meentelijk toren minder accent en het kerkgebouw des te meer. „Het probleem was," zegt Anto nietti dat er kastanjebomen voor staan. Als kunstenaar kun je die wegdenken en weglaten." Zo is het gebeurd. De kijker ziet de hele kerk vanuit de door kerkrentmees ter en de kunstenaar gekozen hoek. Zonder bomen ervoor. Antonietti maakt werk in opdracht. Dit is er een voorbeeld van. „Ik kan het op maat maken. Als cadeau is het heel leuk. Je kunt het nergens anders kopen. Persoonlijker kan het niet." Moerland beaamt dat. „We hadden ook voor het silhouet van Tholen kunnen kiezen, maar dat is minder persoonlijk dan een schilderij van de kerk zelf. Ik ben er vast over tuigd dat het een mooi plekje zal krijgen in de pastorie in Oude Ton ge." Het formaat van het werk is in overleg met Van 't Hof en zijn vrouw Joke gekozen: de pastorie heeft geschikte wanden in de ruime kamers met een hoog plafond. Antonietti maakte eerst verschil lende schetsen en foto's. „Die heb ik verder uitgewerkt met potlood, zodat de verhoudingen en het per spectief klopten. Toen ben ik weer gegaan om de sfeer van het kerkge bouw te proeven. Het punt is dat het geen bouwtekening mag wor den, maar dat de sfeer van het ge bouw er in terug is te zien. Dat kan niet met een foto, maar wel met een aquarel." Het gaat dan volgens hem om het spel van licht en don ker. En het zodanig met 'ingeto gen' kleuren vorm te geven zodat de geschiedenis van het gebouw voelbaar wordt. „Je moet er geen Middellandse Zeetafereel van ma ken. Ik heb geprobeerd de eeuwen oude kerk in zijn volle glorie meer te zetten." Antonietti staat zelf ook in een lan ge geschiedenis van de schilder kunst. Hij voelt zich daar ook in thuis. Als vakman. Kunstenaar als een specialistisch beroep. Zoals in de zeventiende eeuw een kunst schilder, een schoenmaker, een bakker en een slager gewoon naast elkaar bestonden. „Het is een am bacht. Veel later is kunst buiten de maatschappij geplaatst." Zo kon hij ook zaken op het schil derij van >de kerk weglaten. De klimbeugels op de daken die er op aan zijn gebracht om ladders aan te haken tijdens reparaties. „Er zullen mensen zijn die zeggen dat het niet helemaal klopt. Dat is ook zo. Maar de beugels zijn niet essentieel voor de kerk." Moerland glimlacht. „We hadden ze liever ook niet ge zien, maar het was verplicht." Duidelijk is te zien dat de kerk in fasen is gebouwd. Aan de stijlen in de bouw, maar ook aan het materi aal dat is gebruikt. In. Antonietti's weergave ïs dat in kleur gebeurd, bruinige en grijze tinten. Hij heeft er diepte ingebracht door de weg die langs de kerk loopt naar achte ren toe 'weg te laten lopen in zijn omgeving'. Het gebouw staat ook in zijn omgeving, met rechts kleine huisjes en links een stukje van de muziektent. „Op die manier wordt het heel herkenbaar." De monumentale kerk vraagt om een monumentaal formaat schilde rij. Het werk is ongeveer 100 bij 60 centimeter. Antonietti beheerst meerdere technieken. Naast water verfschilderijen maakt hij ook werk in olieverf. Hij tekent met potlood en maakte etsen. Van klas siek tot modern. De opdrachtgever mag het zeggen. „Dat is werken in opdracht." Volgens de kunstenaar gelden voor alle disciplines die hij beoefent dezelfde principes: het spelen met het licht. „Dat is wat je schildert. Het licht. En als iemand me vraagt wat ik het leukst vindt, dan vind ik - als ik goed naar me zelf luister - de afwisseling het leukst." Opdrachtgevers zijn parti culieren maar ook gemeenten, ker ken en scholen. Het werk van An- toniettie hangt onder meer in het gemeentehuis, in de Kraal in Tho len, de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse en in de Bethel- kerk in Sint-Annaland. Van alle technieken zijn er voor beelden te vinden in het Kunstcen trum aan de Dalemsestraat waar hij samen met zijn partner Andrea Cook ook cursussen geeft. Samen runnen ze ook Atelier 28, op de hoek van de Botermarkt met de Da lemsestraat. Samen werken ze aan muurschilderingen. Is hij de man van de details, zij is de vrouw van de grote lijnen. Zeven jaar geleden kwamen ze naar Tholen. Ze hebben door hun activiteiten een impuls gegeven aan het kunstleven in het stadje. Een van de nieuwste loten is het kun strondje op de eerste zaterdag van de maand, langs tien expositie ruimtes in c(e binnenstad. Ze heb ben door'hun aanpak het verhevene dat nog vaak aan kunst kleeft, tot normale proporties teruggebracht. Antonietti: „Er komt steeds meer belangstelling voor kunst. Het is niet hoogdravend zoals sommigen denken. Wij richten ons op de wen sen van het publiek. Zoals dat in de zeventiende eeuw gebeurde. Via de cursussen tekenen, schilderen, pa pier maken en etsen, maken we contact met het publiek. Door ze stap voor stap te leren, helpen we ze vooruit. Dat is het belangrijkste. Dat ze vooruitgang merken." Voor kinderen tussen acht en twaalf zijn er speciale kindercursussen. De cursussen zijn goed bezet. Cur sisten die doordeweeks oefenen, kunnen elke zaterdagmiddag ook terecht in het Kunstcentrum. Vol gens Cook komt het voor dat op zo'n zaterdagmiddag jong en oud naast elkaar staan. „Beiden zijn dan bezig met creatieve dingen. Ze leren van elkaar ondanks het ver schil in leeftijd." Dat creatief bezig zijn is volgens hen heel belangrijk. Zeker in een wereld waarin steeds meer moet. Volgens Antonietti heeft de mens heid altijd getekend en geschilderd. Hij verwijst naar rotstekeningen uit de oudheid. „Als je schildert, maak je de wereld zoals jij die ervaart, of wenst te ervaren. Je zet de tijd even stil. Gebruikt je hersenen op een andere manier. Verstand en intuïtie gaan samen. Dat komt over je als ontspannend. Alleen dan kan er iets creatiefs uitkomen." Ze schatten dat ze al zo'n 400 cur sisten hebben gehad. Sommigen exposeren zelf al, zoals Sylvia van der Laar, Nelly van Weenen en Jan de Kok. Op de jaarlijkse Kunstrou te in Tholen of elders. Zelf doen Antonietti en Cook ook mee aan de Kunstroute. „Velen komen terug voor de gezelligheid. Dat is het so ciale aspect van het Kunstcentrum. Daarom hebben we het reuze naar ons zin in Tholen. Voor ons is het hier heel prettig wonen. De rust en de fijne werksfeer. We hebben niet het gevoel dat we in een museum wonen zoals je dat in Veere hebt." Door het maandelijkse kunstrondje komen er ook bezoekers van buiten de gemeente. Uit Roosendaal. Bre da. Middelburg. Werkendam. „Ze kijken hun ogen uit. Ze zijn ver baasd over hoe mooi het hier is. Ze wisten het niet.". Momenteel maakt Antonietti een ets van de molen de Verwachting in Tholen die volgende week zaterdag officieel wordt geopend. Het is een presentje voor Karla Peijs, de com missaris van de koningin van Zee land. „Hopen dat het op tijd klaar is." Komend weekend is hun werk te zien in Ootmarsum, een stadje dat zich volgens Antonietti ontwikkeld heeft als een kunststadje. Er doen dit jaar bijna 250 kunstenaars mee. Ook Adriënne Kusters uit Tholen en oud-ThoIenaren Veronie Rens (Renesse) en haar dochter Inge Rens (Bergen op Zoom) zijn er present. Aan de werf van Van Duivendijk in Tholen komt een lift voor watersporters. Arend-Jan Luten uit Hoogerheide, oud-inwoner van Tholen, nam het initiatief en besprak het idee met de gemeente en de Rabobank. „Ik heb zelf een boot en mijn broer Peter woont in Tholen en is gehandicapt. Om mensen ipet een rolstoel veilig aan of van boord te laten gaan, is een lift nodig. De baai bij Van Duivendijk is een ideale plaats in Tholen. Het is een groot winstpunt voor de jachtha ven als die gehandicaptenlift er komt en voor mezelf vind ik het een over winning dat het initiatief gelukt is." Rabobank Oosterschelde betaalt er uit het coöperatiefonds 2500 euro aan mee en de gemeente betaalt het restant van 6500 euro. Kinl uit Hal steren, het constructiebedrijf van Tholenaar Theo van Gurp, heeft de opdracht gekregen. „Het is een compleet nieuw ontwerp", vertelt Willem van der Meer. „Het gaat om een mobiele lift die opgeborgen wordt in een kast en die op een openbaar stuk bij Van Duivendijk wordt aangebracht. Na een keuring krijgen we een veiligheidscertificaat en dan kan de lift dit najaar nog in gebruik genomen worden." Arend-Jan Luten spreekt over ,een hele waardevolle voorziening.' „Het is mooi dat zowel de gemeente als de Rabobank hieraan meedoen. Ik ben al een jaar met het idee bezig. Toen ik een nieuwe boot had ge kocht en mijn broer niet mee kon, liep ik tegen het ontbreken van een gehandicaptenlift in de jachthaven van Tholen aan. Zo'n tillift zie je ook wel in zwembaden.. Er is elek triciteit voor nodig en de plek waar de lift komt, moet altijd vrij blijven. Daarom moet je het ook willen, maar gelukkig wilde Van Duiven dijk eraan meewerken." In principe is de lift voor iedere boot geschikt. De gemeente Tholen is opdrachtgever, financier en eige naar van de mobiele gehandicapten lift voor watersporters. Stemmen van lezers Op 1 januari 2007 heeft de nieuwe wet de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO) zijn intrede gedaan. Het doel van de WMO is dat iedereen kan meedoen in de maatschappij. De WMO is een wet die de gemeente verantwoordelijk maakt voor de zorg en welzijn van haar inwoners. In on ze mooie gemeente Tholen is het bij na allemaal goed geregeld onder de leiding van onze deskundige wethou der Marianne Velthuis. Per 1 januari 2010 verandert de AWBZ-z.org. Dui zenden ouderen - onder wie ook op Tholen - dreigen hun dagopvang te verliezen. Gemeenten weigeren deze dagopvang over te nemen, nu deze niet meer vergoed wordt. Gemeenten en Rijk wijzen naar elkaar, zonder dat de gedupeerden hulp krijgen. Ge meenten hebben miljoenen gekregen om mensen op te vangen die door be zuinigingen tussen wal en schip val len. Ook in onze gemeente Tholen zijn veel van deze ouderen daar de dupe van! Ik doe een dringend be roep op het college van b. en w. met alle raadsleden om de kwetsbare groep mensen niet in de kou te laten staan maar juist te helpen! Chr. Koopman, Sint-Maartens dijk, voorzitter NPV Tholen. Vorige week is in de Kluutlaan in Sint-Maartensdijk onze poes vergif tigd. Andere bewoners in onze buurt kunnen ook getroffen worden door deze laffe daad. Let dus goed op uw kinderen en huisdieren. C. Hage, Sint-Maartensdijk. XP Openingstijden: Donderdag en vrijdag: 13.00-17.30 uur Zaterdag: 8.00-12.00 uur Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164- 27 15 00 www.logus.nl Advertentie I.M. Het centrum van Tholen bruist morgen en zaterdag, want dan staan on der andere de Dalemsestraat, de Kerkstraat, de Botermarkt, de Markt en de Hoogstraat weer vol met kramen voor de braderie. Die is morgen van een tot negen uur en zaterdag van negen tot negen. Het programma dat de drie cafés op de Kaaij hebben samengesteld gaat zaterdag wat langer door. Daar is een podium met live muziek van één tot elf uur. Er is een aanbod van uiteenlopende artikelen en activiteiten verdeeld over ongeveer 150 kramen, zoals modear tikelen, lederwaren, cadeauartikelen, diverse verzorgingsproducten, oude ambachten en sportdemonstraties. De magen kunnen gevuld worden met Surinaamse broodjes, hamburgers, .vis, poffertjes en meer. Verder zijn er standwerkers die hun producten op zo origineel mogelijke wijze aan de man proberen te brengen. Zaterdagmorgen van negen tot één is de gebruikelijke kinderbraderie. En sinds gisteren staat op het havenplateau de kermis. Een vuurspuwer zorgt zaterdag voor spektakel. Deze 'master of fire' vraagt met zijn show aandacht voor taai- slijmziekte. Omdat zijn dochter aan deze ziekte lijdt, heeft hij een fonds opgericht om geld in te zamelen met als doel de levenskwaliteit van patiën ten te verhogen en onderzoek te ver richten. Er kan worden meegedaan aan lijntrek, er is een scooterbaan, eendjes vissen en ballengooien. Kin deren kunnen ook een ponyritje ma ken tijdens de braderie. Zaterdag is er een gordelsimulator, een auto die on dersteboven wordt gekanteld waarna de inzittenden- uit de gordel moeten zien te komen. Op de binnenplaats van de Gasthuiskapel organiseert de stichting Chr. jeugdwerk Tholen ver schillende activiteiten. En in de Re- gentessestraat is er zaterdag tussen 9 en 4 uur een rommelmarkt van de hulporganisatie Dorcas. Café-restaurant Hof van Holland, ho tel-restaurant Zeeland en eetcafé The Sixties hebben voor het podium op de Kaaij een programma samengesteld met de nadruk op het Nederlandstali ge lied. Heel wat gezellige meezin gers passeren de revue en worden uit gevoerd door artiesten uit eigen land. De Klienkers van muziekvereniging Concordia treedt op. tussen half twee en twee uur en tussen half drie en drie uur. Het Thoolse meezingkoor Oor ons us treedt op van drie uur tot half vier. Met onder andere zeemansliede ren. Een band speelt muziek uit de ja ren zestig en zeventig. Zaterdagavond rond half tien wordt het vuurwerk af gestoken. waarmee een traditie in ere is hersteld. Wel kan de wind nog roet in het eten gooien. Bij windkracht 5 wordt het afgelast. Bij wijze van proef geldt er voor vier cafés een langere openingstijd: Hart van Tholen. The Pub. Hof van Hol land en hotel Zeeland sluiten tijdens de twee dagen van de braderie pas om drie uur. Zoals gebruikelijk is het centrum tij dens de braderie afgesloten. Voor par keren worden automobilisten verwe zen naar de voormalige oesterputten, .w Ontdek u/elke meubelen in de opruimingscoWectie zijn op: Vraag naar de uoorwaarden in de winkel. dvjeé20 k 01^ Advertentie I.M. S'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3