BAL Geldautomaten in Scherpenisse en Poortvliet weg door dalend gebruik Regiotaxi dicht gat in openbaar vervoer Sint-Maartensdijk voor Oranjeroute aangemeld Ton verschil bij rioolheffing Rabobank verwacht verdere terugloop en kijkt naar de kosten De Supermarkt van Halsteren Fietsers van vierdaagse door wespen geplaagd bij Schelphoek 3 75V3751 Donderdag 27 augustus 2009 65e jaargang no. 41 Bezoek de AUTOSHOW op de Eendrachtsweg tijdens de braderie AUTOBEDRIJF Veen smeult in Scherpenissepolder Toerdeloo koopt bank St. Philipsland Huishoudelijke hulp 230.000 euro tekort Geen geld wozoco in Scherpenisse Extra schoonmaak gemeentehuis voor preventie van griep De geldautomaten van de Rabobank in Poortvliet en Scherpenisse verdwijnen per 1 oktober. Dat heeft de bank in een huis aan huis verspreide brief laten weten. De inwo ners worden verwezen naar Sint-Maartensdijk of Tholen. Verschillende van hen reageren afwijzend. Maar in beide dorpen blijft het gebruik ver beneden de ondergrens die de Rabobank hanteert, zegt regiodirecteur Rini Mathijssen. Aderlating Poorthove Mogelijk met openstelling gemeentehuis Sint-Maartensdijk is bij de provincie aangemeld voor opname in de Oranjeroute. Tevens verzoeken b. en w. de mogelijkheden en kosten om Sint-Maartensdijk 'beter op de kaart te zetten'. Het college streeft er naar dat de smalstad daadwerkelijk als Oranjeplaats kan worden ge promoot. Hiervoor wordt eenmalig 20()0 euro uitgetrok ken en jaarlijks 500 euro. Proef voor twee jaar; tot 75 jaar geen indicatie Met ingang van 1 september wordt in de gemeente Tho len de regiotaxi ingezet als aanvulling op het bestaande openbaar vervoer. Het gaat om een proef van twee jaar. Gemeenten in de Oosterschelderegio en de provincie Zeeland willen op deze manier een oplossing bieden voor het eventuele vervoersprobleem van een beperkte groep inwoners. Dat ontstond eind 2006 met het vervallen van de belbus, het collectief vraagafhankelijk vervoer. Binnen 30 km Vier cafés met braderie langer open zie www.plus.nl Wattstraat 3, Tholen fE^ndrachtbode, de Thoolse Courant Pbstbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland oon 0166-657007 b.g.g. 653474 'elefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Mogelijk door het warme en droge weer is bij A. Duijnhouwer aan de Lage Broekweg in de Scherpenisse polder het veen gaan smeulen. Al bijna een week lang roken de bewo ners een rooklucht zonder dat ze konden ontdekken waar het vandaan kwam. In de polder ligt het veen op sommige plekken vlak onder de kleilaag. Duijnhouwer: „Ik weet wel dat het vroeger vaker voorkwam als de slootkanten werden opgestookt. Dan ging het veen branden en dan kreeg je het moeilijk uit. Maar kan ten opstoken mag niet meer." Het veen bleek nu op de dam vlakbij de woning te smeulen. Duijnhouwer ontdekte het toen hij bessen wilde plukken van de vlierstruik langs de slootkant. „Ik zakte weg en toen zag ik de rook. Toen wisten we waar de rooklucht vandaan kwam." De be woner belde de brandweer. Arco Kunst van de brandweer nam er vrij dagochtend poolshoogte. Hij kende het verschijnsel veenbrand wel naar niet op Tholen. „Ik heb maar geadvi seerd om het nat te maken." Duijn houwer legde de tuinslang in het gat en 'rommelde er wat met de spa* in. Het veen hield op te smeulen. Kinderopvang Toerdeloo in Steen bergen heeft met de Rabobank over eenstemming bereikt over aankoop van het voormalige bankkantoor aan de Schoolstraat in Sint Philips land. 'Directeur Johan Bosters ver wacht er na de herfstvakantie met de opvang te kunnen beginnen. Planologisch is de zaak rond, ook het bodemonderzoek is volgens hem in orde. Bosters denkt één tot twee maanden nodig te hebben voor aanpassing van het gebouw. Toerde loo begint met een dagopvang voor twaalf kinderen, en tien plaatsen voor buitenschoolse opvang. Bij ongewijzigde omstandigheden loopt het tekort op huishoudelijke hulp op tot 230.000 euro. Dat leiden b. en w. af uit het eerste kwartaal overzicht. De oorzaak hiervan zijn de nieuwe tarieven die per 1 januari ingingen op grond van de wet maat schappelijke ondersteuning (WMO). Vorig jaar waren de uurtarieven 14,50 euro en 22 euro voor respec tievelijk H1 en H2-hulp. Na 1 janu ari is dat 20,93 en 25,16 euro. Er zit een verschil van 100.000 euro tussen .de raming en de werkelijke opbrengst van de rioolheffing over 2009. Dat blijkt uit de tussentijdse rapportages per 1 april en per 1 juli van SaBeWa, die voor de gemeente Tholen de belastingen en heffingen int. De gemeente heeft de oorzaak nog niet precies kunnen achterha len. Het kan zijn dat het aantal ri oolaansluitingen dat begroot was, hoger is dan in werkelijkheid. Ver der kan de verhouding eigenaar/ge bruiker afwijken van het aantal dat geraamd is. In de kadernota 2010 is geen extra bijdrage opgenomen voor het nog te bouwen woonzorgcentrum aan de Laban Deurloostraat in Scherpenis se. Dit hebben b. en w. laten weten aan de stuurgroep wonen, zorg en welzijn. Die krijgt voor 2010 een bedrag van 82.226 euro, maar dat moet worden verdeeld over acht in plaats van zeven woonzorgcentra. Een extra bijdrage voor Scherpenis se, waarom de stuurgroep had ge vraagd, zit er niet in. Het gemeentehuis in Tholen wordt nu extra schoongemaakt als een van de preventieve maatregelen in ver band met de Mexicaanse griep. Vooral de oppervlakken die vaak met de handen worden aangeraakt, krij gen extra aandacht. Aan de ambtena ren zijn speciale doekjes beschikbaar gesteld waar reinigingsmiddel op zit voor het desinfecteren van beeld schermen en toetsenborden. In de toiletten zijn papieren handdoekdis pensers opgehangen en desinfecte rende zeeppompjes neergezet. Per werkruimte is een flesje handalcohol verstrekt. Ook zijn er heldere han denwasinstructies opgehangen. Piet Slootmaker windt zich op over het verdwijnen van de geldautomaat in Poort\'liet, maar realiseert zich dat het besluit is genomen. „Het gebruik van onze geldautoma ten neemt sterk af. Steeds meer mensen pinnen bij hun aankopen, en bankieren via internet", geeft Ma thijssen aan. Een ontwikkeling die doorzet, want de regiodirecteur ver wacht dat de komende jaren het be talen via de mobiele telefoon en sms een grote vlucht zal nemen. „Jonge ren zijn daar aan gewend. Maar ook steeds meer ouderen gaan met tele bankieren aan de slag." Dat een aantal geldautomaten op korte termijn aan vervanging toe is, was voor Rabobank Oosterschelde aanleiding om het gebruik, de kosten en de spreiding onder de loep te ne men. Behalve in Poortvliet en Scher penisse verdwijnt de voorziening ook in Dreischor, Zonnemaire en 's- Heer Arendskerke. „Er is goed naar gekeken", aldus Mathijssen. De bank had de landelijke norm voor het gebruik al versoepeld, maar zelfs dan bleef het gebruik in beide Thoolse dorpen daar nog onder. Dat er reacties van klanten zouden komen op de aangekondigde maat regel, had de bank verwacht. Ma thijssen benadrukt dat de Rabo haar klanten heel serieus neemt. Ze wil in gesprek gaan met met mensen voor wie het verdwijnen van de geldauto maten écht een probleem vormt. „Wat blijft is de TNT geldservice. Indien noodzakelijk, kan daarvan gebruik worden gemaakt." De Thoolse regiodirecteur vindt dat ook best gekeken kan worden naar wat er blijft. „We hebben nog steeds geldautomaten in zes plaatsen op Tholen en Sint Philipsland. Daar houden we ze ook overeind." De Ra bobank is, zegt hij. de enige bank die in alle woonkernen geldautoma ten heeft geplaatst. Dat traditionele beeld gaat veranderen. Want ook de Rabobank moet op de kosten letten. Landelijk heeft de Rabobank een zwaar eerste halfjaar gehad, zo heeft de nieuwe topman Piet Moerland gi steren bekendgemaakt. Door hevige concurrentie op de spaarmarkt staat het renteresultaat bij de lokale ban ken zwaar onder druk. Via aanvul lende kostenreducties wil de Rabo haar solide vermogenspositie behou den. Ondanks het zware weer boekte de bank landelijk nog 1,3 miljard winst in het eerste halfjaar. De Rabo is volgens het vakblad Global Finan ce de op 5 na veiligste bank ter we reld. Coby Hage van de Dorpsgemeen schap noemt het triest dat de geld automaat uit Scherpenisse ver dwijnt. Maar ze trekt er niet over aan de bel bij de bank. „Dat helpt toch allemaal niks. We moeten het aanvaarden. Maar het betekent wel weer een aderlating voor het dorp. Iedere keer gaat er wat weg. er blijft niets over1', zegt ze. Toen enkele ja ren geleden de brievenbus van de bank voor betaalopdrachten ver dween. reageerde mevrouw Hage wél namens de Dorpsgemeenschap. Ze wijst met name op de oudere in woners voor wie het verdwijnen van dergelijke voorzieningen ongemak oplevert. „Die telebankieren niet. Moetje dan alleen maar uitgaan van jonge mensen?" Uit de brief die is verspreid, conclu deert mevrouw Hage dat de geldauto maat niet terugkomt in het toekomsti ge woonzorgcentrum. „Daar is sprake van geweest, maar de bank was er niet zo fel op." Vorig jaar nog, stelde de PvdA-fractie in de gemeenteraad vra gen over het buiten gebruik zijn van de geldautomaat op zondag, wat een voorwaarde bleek te zijn van eigenaar Noom van het pand in de Kerkstraat waar de automaat is geplaatst. Na 1 oktober zal de voorziening volledig uit het dorp verdwenen zijn. „Alles gaat naar de grote dorpen", verzucht mevrouw Hage. „Niet dat ik Sint- Maartensdijk de mooie Markt niet gun. Die vind ik zelf ook prachtig. Maar hier verdwijnt alles. En het woonzorgcentrum schiet ook maar niet op. De gymzaal staat er nog steeds en die moet er eerst voor wor den afgebroken. De mensen in het dorp worden er moedeloos van." Tóch zijn er lichtpuntjes. Mevrouw Hage is er blij mee dat de wielerwedstrijd Omloop van Tholen door Scherpenis se komt. En dat er in het dorp start plaatsen zijn voor de wandel- en de fietsmeerdaagse die het evenementen comité Smalstad organiseert. In Poortvliet belde Piet Slootmaker meteen naar het kantoor in Goes om zijn ongenoegen kenbaar te maken, toen hij de brief kreeg waarin het verdwijnen van de geldautomaat (en het oplaadpunt voor de chipknip) wordt aangekondigd. „Niet voor mij persoonlijk, ik heb een auto. Maar oudere mensen kunnen niet meer in het dorp om geld. Er gaat weer wat weg, er blijft niks over. Ik heb altijd gedacht dat de geldautomaat in De Poorthove zou komen, maar daar staat niets over in de brief." Sloot maker maakt zich geen illusie dat zijn protest nog wat zal veranderen. „Het besluit is genomen, dat draai je niet meer terug." Hij heeft de kwestie aangekaart bij dorpsgenoot Kees Slager van de SP. Ook Kees Meertens, die zelf lid is geweest van de raad van toezicht van de Rabobank, begrijpt niets van de nu genomen beslissing. „Eerst moesten de kleine kantoren weg omdat ze te duur waren met twee personeelsleden. Er kwamen geld automaten voor terug. En die ver dwijnen nu ook. Ze zouden te duur zijn, maar ik vind dat die best geld mogen kosten. Het bestuur vergeet dat de kleine kantoren de Rabobank groot hebben gemaakt", is zijn kri tiek. ZIE VERDER PAGINA 7 De Oranjeroute is een kaart met plaatsen waar interessante informa tie over het Huis van Oranje-Nassau te bezoeken is. Het betreft niet zo zeer een route die gevolgd moet worden, maar meer een overzichts kaart met interessante punten. Er zijn al verschillende Nederlandse steden in de kaart opgenomen, zoals Breda en Delft. Het is mogelijk om, via de provin cie. een voorstel te doen om Sint- Maartensdijk op te laten nemen in de Oranjeroute. Daar zitten wel een aantal voorwaarden aan verbonden. Zo moet er bijvoorbeeld ook echt wat te zien zijn. „Helaas is er echter niet veel meer zichtbaar van de his torie", zeggen b. en w. Van het voor malig kasteel in Sint-maartensdijk is niet veel meer te zien. Maar er zijn opties. Zo kunnen er bijvoorbeeld informatieborden worden geplaatst op de plaats van het voormalige kas teel, de kasteeltuinen kunnen zicht baar gemaakt worden of het voor malige gemeentehuis aan de Markt Zou toegankelijk kunnen worden voor publiek. Voorzitter Wim Brevet van de Thoolse Ondernemers Fede ratie (TOF) heeft tijdens de schou- wronde met ambtenaren van de ge meente en bestuursleden van de middenstandsvereniging de oproep gedaan om het gemeentehuis terug te kopen. Nu staat het namelijk te verpauperen omdat er na ruim 1,5 jaar nog steeds geen bestemming voor is. De Oranjeroute biedt misschien mo gelijkheden voor een zinvolle be stemming, maar b. en w. spreken al leen over 'opties die allemaal nog open liggen'. „Enerzijds wordt er intern onderzoek gedaan naar de mogelijkheden voor deelname. An derzijds is besloten Sint-Maartens dijk aan te melden bij de provincie, zodat ook daar nader onderzoek ge daan kan worden wat nodig is om de smalstad op te nemen in de Oranje route", aldus b. en w. De proef voor zogenaamd 'grijs ver voer' is bedoeld om die groep mensen op te vangen, die niet in aanmerking komen voor een vervoerspasje vol gens de wet maatschappelijke onder steuning (Wmo), maar wel moeite hebben met reizen. Ouderen komen ervoor in aanmerking, maar ook men sen met een mobiliteitsbeperking die (nog) niet in aanmerking komen voor Wmo-vervoer en inwoners zonder ei gen vervoer. Voor de eerste groep worden de criteria voor de Wmo iets versoepeld. De leeftijd wordt ver hoogd van 70 naar 75 jaar. Boven die leeftijd heeft men geen indicatie meer nodig en dat levert een kostenbespa ring op, want de Ciz-medewerker hoeft de aanvrager tussen 70 en 75 jaar nu niet meer te bezoeken en evenmin allerlei papieren in te vullen. Via het servicenummer van de regio taxi of de website kan men minimaal 1 uur van tevoren een rit boeken voor reizen tussen 7.00 en 24.00 uur binnen de hele Oosterschelderegio, behalve Schouwen-Duiveland en Borsele. Daarbuiten naar het bussta tion van Oude Tonge en de NS-sta- tions Bergen op Zoom, Middelburg en Vlissingen met een1 maximum van 30 km per rit. Voor de regiotaxi van Wmo-vervoer op maat heeft men wel een vervoerspas nodig, die voor 10 euro bij de gemeente verkrijgbaar is. Deze pas is een jaar geldig en niet overdraagbaar aan anderen. Voor een rit betaalt men een basistarief van 1,75 euro en 35 cent per afgelegde kilometer. Per jaar mag men met de ze pas maximaal 1000 km reizen. Wanneer er geen openbaar vervoer meer is van en naar de kleine ker nen, kan men tussen 19.00 en 24.00 uur gebruik maken van de regiotaxi, die wordt uitgevoerd door Con- nexxion taxi services. De gemeente Tholen financiert de ruimere opzet van de regiotaxi voor het Wmo-vervoer op maat. De pro vincie Zeeland betaalt de proef met het aanvullend verv'oer in de avon duren. Deze week Tom de Wilde uit Stavenisse volleerd strandwaeht in Renesse Karolina Witkowska vindt dat Poolse scouts meer discipline hebben Adrie Capelle moet bij Vosmeer voor nieuwe impulsen zorgen EN VERDER... Gehandicaptenlift watersporters in baai Van Duivendijk in Tholen Tweede bekerronde gloort voor Tholense Boys en Smerdiek EEN LAND DAT DOOR DE ZEE WORDT BESPOELD IS NOOIT KLEIN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Vier horecabedrijven in Tholen zijn tijdens de braderie langer open. The Sixties, Hof van Holland, Hotel Zee land en Hart van Tholen hoeven de deuren komend weekeinde pas om drie uur 's nachts te sluiten in plaats van om twee uur. Ze werken mee aan een proef. Ook de terrassen mo gen later dicht: op vrijdag om één uur 's nachts en op zaterdag om mid dernacht. Normaal zijn ze tot elf uur open. De gemeente grijpt de brade rie aan om deze eenmalige proef uit te voeren. In de eerder dit jaar door de gemeenteraad vastgestelde hore- eanota staat een proef met een later sluitingstijdstip tijdens een 'groter evenement' expliciet genoemd. Hoe het is verlopen, wordt later met de verschillende belanghebbenden geë valueerd. S PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie I.M. De deelnemers aan de fietsvierdaagse in Tholen wisten op de startavond niet zo goed wat ze moesten. Bij het vertrek begon de regen te vallen. Tege lijkertijd was de temperatuur nog zo hoog, dat het niet lokte om regenkle ding aan te trekken. Gelukkig voor de fietsers ging het niet doorregenen en werd het al snel weer droog. Op het punt waar Kaaij, Wal. Brugstraat en Bebouwdendam samenkomen, was het maandagavond weer een redelijk chaotische drukte. Regelmatig moesten auto's zich langs wachtende of net opstappende fietsers 'wringen'. Op het terras van The Sixties zaten de dames van de huisvrouwentrim gereed om de deelnemers aan de fietsvier daagse in te schrijven en van een routebeschrijving te voorzien. Toen de druppels gingen vallen, werd de inschrijftafel achteruit gezet onder de luifel. Met 122 deelnemers zijn er dit keer zo'n 25 minder opgestapt dan vorig jaar. Moge lijk zijn er nu nog wat meer mensen met vakantie. Behalve uit Tholen. waren er fiet sers uit Oud-Vossemeer en Poortvliet gekomen. „De aanplakbiljetten die ik ieder jaar in Poortvliet hang, helpen dus", stelt Lenie Goorden nuchter vast. Ze meldt dat heel wat deelnemers de route van 15 of 25 kilometer op een elektrische fiets afleg gen. Mogelijk verklaart dat, dat wat meer mensen dan anders voor de langere route kiezen. Het zijn er zo'n dertig, die op de eerste avond bij de drinkpost aan de Schelphoek erg veel last ondervinden van wespen. Dinsdag was het weer een stuk beter, zodat fietsers die maandag de korte route had den gereden, alsnog voor de langere kozen. Elke avond is er een stop waar de deel nemers iets te drinken krijgen. De route via Brabant - die jaarlijks op het program ma staat - moest noodgedwongen aangepast worden. „De Vrouwenlandseweg wordt geasfalteerd en is ook 's avonds niet te berijden. Nu was het hard nodig dat die verbeterd werd, maar dat het uitgerekend deze week moet gebeuren", zegt me vrouw Goorden. Ze werkte een alternatief uit via de Tholenseweg en de Janneland- seweg. Vanavond is de slotavond. Lenie Gwrden is tevreden over de belangstelling. „Er rijden toch ook weer heel wat gezinnen mee. En ondanks dat de medailles een dubbeltje duurder zijn geworden, komen we uit de kosten." De huisvrouwentrim or ganiseert de fietsvierdaagse inmiddels zestien jaar. „Zolang er dames van de groep bereid zijn, blijven we het doen. En anders houden we ermee op. dan is het gebeurd. We waren destijds, toen de toerclub ermee stopte, eigenlijk invallers", legt mevrouw Goorden uit. A Door een paar druppels regen laten de deelnemers aan de Thoolse fietsvierdaagse zich niet weerhouden. ér*

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1