Patrick van Schetsen wil bal in de voeten hebben Capelle: nieuwe impuls nodig bij Vosmeer 'Samen met je leeftijdgenoten maak je steeds stapjes vooruit' Topscorer Corne de Frel bij Noad tussen de palen Kampioen reserves en duivenman voor discipline Keeper overziet hele veld en begrijpt trainer precies WHS moet in elke linie durven voetballen Nick de Lang ziet Tholense Boys meedoen voor de prijzen Donderdag 27 augustus 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Meedoen voor de bovenste plaatsen en als het even kan een periodetitel in de wacht slepen. Volgens Patrick van Schetsen behoort dat dit seizoen voor WHS tot de moge lijkheden. Behalve het resultaat telt voor Van Schetsen ook de manier waarop het doel wordt gerealiseerd. De 21-jarige spits uit Sint-Annaland hoopt wat dat betreft op een ommekeer. „Vorig jaar was ik op een gegeven moment alleen maar lange ballen aan het doorkoppen. Daar beleef ik geen plezier aan en dat is toch waar het spelletje voor is bedoeld. We moeten durven voetballen, in elke linie." Voetbalseizoen weer van start Opbouw Derde klasse Kippenvel Emoties Paar jaar i Geen randzaken Hij staat aan de vooravond van zijn derde seizoen in de hoofdmacht. Nick de Lang (20) wordt algemeen be schouwd als een van de grootste talenten bij derdeklasser Tholense Boys. Met zijn spelinzicht en traptechniek heeft De Lang zich in korte tijd ontwikkeld tot een speler waar op gerekend wordt, ook als het even wat minder gaat. Inspiratie Keuzes Zwaar werk Kiezen tussen een spits die er elk jaar een stuk of vijftien in legt of een doelman die treffers voorkomt. Dat is in de aanloop naar dit seizoen het grootste dilemma voor Ko Stoutjesdijk, de trainer van Noad '67 uit Sint Philips- land. De man waar het allemaal om gaat: Corné de Frel, tot voor kort goaltjesdief en nu mogelijk sluitpost in Flupland. Tot de winterstop, het beoogde moment waar op eerste doelman Jan van Duuren van zijn knieblessure terugkeert. De Frel blijft er nuchter onder. „Meevoetbal- len is voor deze keeper in ieder geval geen probleem." Beginnersfouten Zwaar seizoen Bescheiden Zaterdag 5 september be gint de nieuwe voetbalcom petitie 2009/2010. De zes derby's in de derde klas met Noad'67, Tholense BQys en WHS zullen de meeste toe schouwers trekken. Thole- naar Nick de Lang blikt voor uit. samen met Fluplander Corné de Frel en Setallan- der Patrick van Schetsen. Het was vorig jaar een vreemd sei zoen voor Patrick van Schetsen. Het eerste deel maakte hij mee als supporter in New York. Van Schet sen was in Amerika vanwege zijn stage als student .international bu siness language.' Via het inter net bleef hij op de hoogte van de prestaties van zijn club. WHS draaide als een tierelier en miste de eerste periode op een haar na. Zelf beperkte Van Schetsen het voetballen in die maanden tot een wekelijks potje op zaterdag in Central Park. Na de winterstop sloot hij aan bij WHS. Juist in die fase kwam het team in een neer waartse spiraal terecht, vooral om dat bepalende spelers als Matthijs Bruijnzeel en Pieter Lindhoud te maken kregen met blessures. Ook Van Schetsen kon de ploeg niet op sleeptouw nemen. „Met de snelheid van Pieter voorin werkte het systeem van lange bal len van achteruit prima. Ik ben een ander type speler en heb de bal graag in mijn voeten. We hebben er als ploeg wel over gesproken, maar het was te laat in het seizoen om het spelsysteem te veranderen. We bleven tenslotte meedoen voor de prijzen en dan ga je ook niet ex perimenteren. Voor mij persoonlijk was het ook moeilijk om jets te roepen. Ik was er tenslotte een halfjaar uit geweest. Dan ga je niet ineens vertellen hoe het moet." In het komende seizoen moet WHS volgens Van Schetsen laten zien dat het wel degelijk verzorgd kan spe len. De terugkeer van Hans van den Ouden op het oude nest is daarbij een meevaller. „Hij is rustig aan de bal en heeft bij WC ervaring op gedaan in de tweede klasse. Daar moet WHS zijn voordeel mee kun nen doen." Ook van routinier Pa trick Ketting wordt een belangrijke bijdrage in de opbouw verwacht. „Maar in feite moet bij elke speler de knop om. Verdedigers moeten durven inspelen, middenvelders moeten meedoen zonder bal en spitsen moeten leren soms ook naar de bal toe te bewegen. Het vraagt tijd om zo'n grote omschakeling in „De streekduels tegen Tholense Boys en Noad bezorgen je kippenvel", zegt WHS-spits Patrick van Schetsen. denken voor elkaar te krijgen. Op termijn denk ik dat we er als ploeg beter van worden en dat het speel- plezier groter wordt." Over zijn eigen toekomst neemt Van Schetsen de komende maan den een beslissing. Voorlopig werkt hij in een kassencomplex in Steenbergen, in de aubergineteelt. De jonge Setallander twijfelt tus sen verder studeren of passend werk zoeken. Tot die tijd kan de voetballiefhebber op de Waaje ge nieten van zijn kwaliteiten als voetballer. Van Schetsen gaat er vanuit dat hij het seizoen bij WHS afmaakt. „Maar met mijn oplei ding is het duidelijk dat mijn toe komst niet op het eiland ligt." Met WHS hoopt hij tot het eind in de race te blijven voor de prijzen. „We mogen ons niet meer ver schuilen achter de smoes dat we een jong elftal zijn. De kern van het team speelt alweer zo'n drie tot vier jaar samen in het eerste. Het is tijd dat die jongens hun verant woording nemen. Daar reken ik ook mezelf toe. 'Aan de andere kant mogen we niet vergeten dat WHS twee seizoenen tegen degra datie heeft gespeeld en vorig jaar maar één competitiehelft naar be horen heeft gepresteerd." Internos en ex-tweedeklasser Seolto ziet Van Schetsen als de belangrijkste kandidaten voor de titel. Ondanks zijn internationale oriëntatie kijkt hij uit naar de streekduels met NO AD'67 en Tholense Boys. „Bij die wedstrijden staat er net wat meer publiek langs de kant. Dat geeft kippenvel als je het veld opkomt of een leuke actie maakt. Uiteindelijk is daar allemaal om te doen: ple zier hebben, lekker voetballen. Als dat lukt komen de resultaten van zelf." Derde klasse Het zelfvertrouwen bij Vosmeer opvijzelen en de discipline aantrek ken. Dat is de dubbele doelstelling waarmee de nieuwe hoofdtrainer Adrie Capelle dit seizoen aan de slag gaat. De 45-jarige Capelle, de man uit eigen kring, weet dat het karwei niet gemakkelijk is. Het zon dagteam is piepjong, hoewel bijvoorbeeld een routinier als John Vroegop weer beschikbaar is. Geduld is nodig. „Binnen twee tot drie jaar moet Vosmeer weer voor het linkerrijtje spelen. Tot die tijd ligt het accent op groeien en bouwen." vuile werk niet schuwde. In de rug van coryfeeën als Hans en Rien Va ders knokte hij op het middenveld. Leo Polderman was nog zo iemand voor wie Capelle zich graag wegcij ferde. Na zijn actieve loopbaan koos hij enkele jaren bewust voor de luw te. Hij wijdde zich aan de duiven sport, nog zo'n passie die tot op de dag van vandaag zijn leven beheerst. Pas in het spoor van zijn zoon Robin keerde Capelle terug in de schoot van de club. Het bekende verhaal: een handje helpen bij het jeugdelftal van leider Henk Potappel leidde tot tal van functies door de jaren heen, in de jeugdafdeling en bij de senio ren. Ondertussen klopt zoon Robin aan de poort van de hoofdselectie en wordt bij de jeugd het jongere broer tje Remi gezien als een absoluut ta lent. Nog een punt wat in het voor deel van Capelle spreekt: hij is De zondagtak van Vosmeer maakte vorig jaar een bizar seizoen mee. Het tweede elftal werd glansrijk kampioen, onder leiding van Adrie Capelle nog wel. Ook het derde team sleepte de titel binnen. Onder tussen was het kommer en kwel in de hoofdmacht. Te vaak haalde de club de krantenkolommen met weer een gestaakte wedstrijd, hoewel Vos meer lang niet altijd de boosdoener was. Ondertussen haakten potentiële basisspelers af, teleurgesteld in de resultaten en de aanpak van de in middels naar Lepelstraatse Boys vertrokken trainer Johan Nagtegaal. Later in het seizoen kreeg Nagtegaal bovendien te maken met ernstige problemen in de familiekring en drukke werkzaamheden in het bui tenland, waardoor zijn greep op het groepsproces verslapte. Capelle maakte het als leider van de reserves allemaal van nabij mee en bevond zich in een spagaat. Hij profiteerde bij de reserves van de aanwezigheid van ervaren spelers als Ruud Kou wen, Louis van der Laak en de klas se van Toon Kouwen. Andere spe lers zochten hun heil in het derde elftal. Soms nam Capelle ook de trainingen van de hoofdmacht waar en zag hij de andere kant van de me daille: een groep die niet meer in zichzelf geloofde, krampachtig op zoek naar zekerheid, snakkend naar het eind van de competitie. Terugkij ken wil Capelle het liefst niet meer. „Ik heb veel waardering voor alles wat Johan Nagtegaal hier heeft ge daan. Maar natuurlijk was het voor Vosmeer een droevig jaar. Geen sportieve resultaten en telkens nega tief in het nieuws. Als vereniging krijg je dan toch een naam. Het mag duidelijk zijn dat het bestuur heeft aangegeven dat het dit seizoen an ders moet." Adrie Capelle wordt bij Vosmeer ge zien als de ideale man die voor nieu we impulsen kan zorgen. Iemand met een indrukwekkende staat van dienst binnen de vereniging. Als speler bereikte hij de mijlpaal van 250 wedstrijden in de hoofdmacht. Capelle was een voetballer die het De enige vertegenwoordi ger in het zondagvoetbal en ook de enige vijfdeklasser, Vosmeer, heeft een nieuwe trainer. Adrie Capelle blikt vooruit op de nieuwe com- 8 petitie. Hij denkt een paar I jaar nodig te hebben om I Vosmeer weer in het linker rijtje te krijgen. getrouwd met Anneke, een dochter van clubicoon Jan Verreijen. Ook heeft hij in het dagelijks leven de no dige ervaring opgebouwd in leiding gevende functies. Anders dan zijn voorganger Johan Nagtegaal wees Capelle het voorstel af om zich ook bezig te houden met het zaterdagelf tal. Een onmogelijke combinatie, zegt hij daarover. „Op zaterdag zitje boordevol emoties over die wed strijd. Terwijl je je op dat moment al bezig moet houden met de zondag. Ook doordeweeks is de belasting te zwaar. Om de discipline te bewaken, moet je er als trainer-coach bovenop zitten. Dan heb je aan één elftal „We beginnen met het beladen duel tegen Lepelstraatse Boys, het nieuwe team van Johan Nagtegaal", zegt opvolger Adrie Capelle, de nieuwe trainer van Vosmeer. meer dan genoeg." Capelle is blij met de inzetbaarheid van oudgediende John Vroegop. „Ie mand met veel aanzien en prestige bij de jongere spelers. Mijn verleng stuk in het veld." Mogelijk wordt in de voorste lijn ook weer een beroep gedaan op Jacco Vaders, nog zo'n pion die zijn sporen heeft verdiend. Van junioren als Robin Capelle, Je remy Stolwijk en Leroy van Mierlo wordt verwacht dat ze in alle rust bij de reserves rijpen, dit vanwege het ontbreken van een A-jeugd bij Vo smeer. De beloftes Jeffrey Kruf, Ric ky de Klerk en Jeffrey Driehuis zijn volgens Capelle wel in staat om zich te onderscheiden in het eerste elftal. Voor de naar WC vertrokken doel man Gerwin Hoek is John Aarnoud- se de logische opvolger. „Een goeie keeper die ook lekker in de groep ligt en waar ik vorig jaar bij het tweede prima mee heb gewerkt." Blij is Capelle met het feit dat oud speler Rini Plompen, samen met Barry de Hond, de bégeleiding van het tweede elftal voor zijn rekening neemt. „Er zijn nu goede afspraken met alle elftallen. Vorig jaar hadden we te vaak discussie over het afstaan van spelers." Net als zijn voorgan gers ziet Capelle zich wel gecon fronteerd met een probleem: het ont breken van een middengroep. „Tussen onze jonge spelers en de paar routiniers gaapt een diep gat. Er is een hele generatie tussenuit geval len. Daardoor is ook een breuk in het overdragen van ervaring ont staan." Het maakt de uitdaging voor Capel le alleen maar groter. „Vertrouwen en discipline, daar zullen we voort durend op moeten hameren. Vorig seizoen schoten de jongens op een gegeven moment de bal maar blind naar voren. Zo lang de bal op de an dere helft was, zouden ze in ieder geval geen doelpunt tegen krijgen. Die gedachte moet eruit. Ook moe ten we ons leren concentreren op het voetballen zelf. Vorig jaar was iedereen bezig met randzaken: de scheidsrechter, de tegenstander, met alles, behalve ons eigen spel." Voor Capelle is het ultieme doel duide lijk. „Tegenstanders moeten weer respect krijgen als ze tegen ons spe len. Iedereen moet weten dat er een moeilijk middagje te wachten staat, als ze tegen Vosmeer spelen. We moeten weer leren knokken, maar wel op de goede manier." De eerste proeve van bekwaamheid legt Vo smeer af tegen Lepelstraatse Boys, het nieuwe team van Johan Nagte gaal. „Dat mag je gerust een bela den duel noemen." Misschien wordt er door de buiten wacht zelfs teveel druk op zijn nog jonge schouders gelegd. De Lang gaat er niet echt onder gebukt. Eén ding staat voor hem vast: hij wil het beter doen dan vorig jaar. „Het is me vies tegengevallen. Ik heb niet laten zien wat ik kan." Niet alleen Nick de Lang hield een vervelend gevoel over aan het vori ge seizoen. Heel Tholense Boys presteerde ondermaats. Pas op de slotdag van de competitie werd de gradatie afgewend. „We lieten het te vaak liggen. Ook hebben we een aantal malen ongelukkig verloren, met een beslissend tegendoelpunt in de slotfase. Voor een deel was dat pure pech. Toch moeten we het vooral bij onszelf zoeken. We kon den niet het verschil maken, hoe wel we er wel de spelers voor heb ben." Mede door de vele blessures en schorsingen in de smalle selectie werd er door trainer Jacco Theunis- se vaak met de pionnen geschoven. Ook De Lang was regelmatig het slachtoffer. Hij werd zowel op het middenveld als in de voorste lijn gebruikt. De jonge speler kent zijn plaats. „Ik ben met beide posities tevreden. Het liefst speel ik op tien, achter de spitsen. Daar heb ik bijna mijn hele leven gespeeld. Ik ver deel graag het spel, als ik daar de ruimte voor krijg." Bij vrije trap pen is De Lang met zijn krachtig schot een belangrijk wapen voor Tholense Boys. „Ik sta er wel vaak bij. Maar er zijn er meer die het kunnen." De Lang komt uit een echt voetbal nest. Zijn vader Cees maakte een generatie of wat geleden ook deel uit van het vlaggenschip van Tho lense Boys. Tot op de dag van van daag is zijn moeder Gré Potappel een onmisbare schakel in het ver enigingsleven, net als haar vriend Peter Baan. Met zoveel inspiratie in zijn directe omgeving was het vanzelfsprekend dat Nick de Lang lid werd van Tholense Boys. Ande re eerste elftalspelers als Xander Rens, Jan Willem Hopmans en de na een beenbreuk revaliderende Lauran Contant zijn van dezelfde lichting. Vooral met Hopmans, net als hij middenvelder, heeft De Lang een bijzondere band. „We spelen al van jongs af aan samen. We weten precies wat we aart el kaar hebben." De Lang is trots dat hij de geel zwarte kleuren verdedigt. „Dat ge voel groeit met de jaren. Samen met je leeftijdgenoten maak je stapjes vooruit." Hij is ook gehecht geraakt aan De Bent, het sportpark dat op de nominatie staat om te verdwijnen. De Lang heeft zich er nog niet bij neergelegd. „Ik hoop dat we er blijven. Het is dicht bij huis. het heeft een mooie kantine en het ligt mooi. Ik kom er heel mijn leven en zou het zeker mis sen." De Lang heeft vertrouwen in het „Het vorig seizoen viel me vies tegen, maar nu laat ik zien wat ik kan aldus Nick de Lang van Tholense Boys. komende séizoen. Niels Hopmans is na zijn beenbreuk weer topfit. Ook langdurig geblesseerde spe lers als Laurens Bovenberg, Joris van Dijke, Carlo Heijboer en Tijs Nijmeijer zijn opnieuw in beeld. Bovendien heeft nieuwkomer Da vid Abekasis (Rockanje) tijdens de oefenperiode laten zien dat hij de voorste lijn van extra waarde kan zijn. „In de breedte zijn we sterker dan vorig jaar. Zeker in de aanval hebben we meer keuzes." Door de jaren heen is echter voor al de defensie bij Tholense Boys het zorgenkindje. Het team mist in die lijn een echte leider, iemand die als rustpunt fungeert en met een goede beginpass lijn in het spel brengt. De Lang glimlacht als hij die kritiek hoort. Hij zoekt een diplomatiek antwoord. „Het gaat erom dat we achterin de juiste combinatie vinden." Voor zichzelf heeft De Lang de lat hoog gelegd. „Ik wil van waarde zijn voor het elftal. Voor mij is het belangrijk om niet te snel te reage ren als het even tegenzit. Ik laat me nog teveel uit mijn spel halen door een zware overtreding, een beslissing van de scheidsrechter en soms door iets wat medespelers zeggen. Ik moet me concentreren op mijn spel en me niet laten aflei den door randzaken." De uitbouw van zijn talent wordt deels belemmerd door zwaar werk in de metaal. Bovendien maakt De Lang vaak extra uren. Hij is jong en de centjes zijn belangrijk. „Daardoor moet ik wel eens een training laten schieten. Ik probeer iedereen te vriend te houden, de baas en de club. Soms is het schip peren." Af en toe gaat het mis: bij de cruciale wedstrijd tegen The Gunners, waarin Tholense Boys vorig seizoen het derdeklasser schap veilig stelde, arriveerde De Lang te laat. Prompt werd hij ge passeerd door coach Theunisse. „Door de wekker heen geslapen. Vermoeidheid. Je bent jong en je denkt dat er geen grenzen zijn. Maar natuurlijk voel ik het als ik veel heb overgewerkt. Dan speel ik zaterdags als een krant." Over de kansen van Tholense Boys in het nieuwe seizoen is hij optimistisch. „Ik denk dat we de kwaliteiten hebben om bovenin mee te draaien. Misschien behoort zelfs promotie tot de mogelijkhe den." De Frel praat met het nodige voorbehoud over de kwestie. De concurrentiestrijd met Pieter de Wachter is tenslotte in volle gang. Feit is dat de Fluplandse topsco rer in de voorbereiding twee keer in de week onder de lat staat. Op donderdag wordt hij onder handen genomen door keeperstrainer Wim van de Burg. Dinsdags hou den de Fluplandse keepers elkaar scherp. Ook in de oefenwedstrij den krijgen ze beiden hun kans. Natuurlijk kruipt bij De Frel het bloed soms waar het niet gaan kan. „Ik schiet op de trainingen heus nog wel eens op doel. Dat kan ik nu eenmaal moeilijk la ten." Veel zal ook afhangen van de alternatieven in de voorste lijn. Volgens De Frel beschikken spe lers als Rob den Engelsman en Koen van Dijke over alle kwalitei ten die een spits moet hebben. „Dat zijn allebei jongens voor plus tien. Die leggen ze heus wel in het netje. Zeker van Rob mo gen we iets verwachten nu hij twee keer kan trainen. Hij viste altijd, maar heeft gekozen voor een bestaan op de wal. Wij zijn er blij mee." Voor De Frel (30) zelf is een leven tussen de palen niet vreemd. Bij de A-junioren verdedigde hij het doel. Later was hij tweede man achter Huib van Westen en ook was hij al eerder doelman in de hoofdmacht, totdat het grote talent Kees Lozekoot zijn opwachting maakte. Daarna ontpopte hij zich als een doelpuntenmaker, dankzij zijn kopkracht en neusje voor de goal. De voorbije weken heeft hij zich in het doel regelmatig ver baasd. „Je hebt zoveel overzicht. Je ziet het hele veld voor je en be grijpt precies wat de trainer be doelt. Zaken als sneller terugzak ken in de positie bij balverlies, het veld klein houden en slimmer voetballen. We hebben veel jonge spelers die soms nog beginners fouten maken. Daar ligt voor mij ook een taak. Coachen, sturen, heel anders dan in de spits. Ook daar praatje veel, maar in die posi tie vraag je vooral om de bal. Nu heb ik het totaalbeeld en krijg je vanzelf een heel andere verant wóórdelijkheid." De Frel verwacht een zwaar seizoen voor Noad '67. Die voorzichtigheid wordt deels ingegeven door de erva ringen in de vorige competitie. De Fluplanders moesten tot het eind „Noad moet geniepiger en brutaler worden, zoals vroeger", aldus Corne de Frel, voormalig spits en nu doelman. knokken om uit de degradatiezone weg te blijven. Smaakmaker Iwan Geense raakte al snel geblesseerd. Ook waren er enkele binnenbrand jes die maar met moeite konden worden gesust. Volgens De Frel was het vooral de absentie van Geense die Noad meteen op achterstand zet te. „Dat scheelt twee spelers. Iwan is de man in het veld. Hij maakt het verschil." Met de komst van Seolto en Rillandia is de derde klasse dit jaar bovendien sterker geworden, meent De Frel. „Het is belangrijk dat we goed starten. Ineens een paar punten pakken, waardoor het ver trouwen groeit. Vorig seizoen raak ten we veel te snel onzeker. We kwamen behoorlijk vaak op voor sprong, maar even zoveel keer in casseerden we meteen ook een te gendoelpunt. Daar gaan we weer, hoorde je de ploeg telkens denken." De Frel rekent erop dat Noad ko mend seizoen verder doorgroeit. „We moeten geniepiger worden, brutaler. Daar stonden we vroeger om bekend. Op een of andere ma nier is dat de laatste jaren een beetje weggeëbd. Het heeft zeker ook te maken met het feit dat we een jong team zijn." Noad kan volgens De Frel enkel maar sterker worden. „We moeten beter de sterke kanten van elke speler leren benutten en de minde re punten ontwijken. We zijn nu eenmaal een dorpsclub, een ver eniging die geen spelers koopt. Dat houdt in dat je geen complete voetballers hebt en eikaars beper kingen moet accepteren." Noad opent het seizoen met een duel te gen Rillandia, een voormalige club van Ko Stoutjesdijk. Een vereni ging bovendien waar de trainer nog altijd veel contacten heeft. Een mooie competitieopening lijkt gegarandeerd. Over de sportieve verwachtingen is De Frel beschei den. Natuurlijk beseft hij ook dat een prestatietrainer als Stoutjes dijk in zijn derde Fluplandse jaar graag wil oogsten. „Stiekem hoop je daarop. Persoonlijk denk ik dat het niet realistisch is. Over twee tot drie jaar staat er een echt team. Nu moeten we eerst maar zien dat we boven de streep eindigen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 17