BAL Inwonertal Tholen groeit nog, maar wel steeds minder hard Burkina Faso krijgt geld voor waterpomp Tholen koeltechniek is failliet verklaard Polen aan de bolus in het gemeentehuis Geboorteoverschot in zes van de acht woonkernen Brand in airco bij Budelpack De Supermarkt van Halsteren -$<75$-b?S4 Donderdag 20 augustus 2009 65e jaargang no. 40 Profiteer A van de 1^0 jubileumacties AUTOBEDRIJF Inbrekers bezoeken autobedrijf Bal Vuurwerk terug op braderie Tholen Barakken Dalemhof zijn verkocht zie www.plus.nl Bleef de groei van het inwonertal van Tholen in 2008 voor het eerst sinds jaren beneden de honderd, die trend zet door. In de eerste zes maanden van dit jaar nam de be volking toe met maar 29 mensen. Dat is nog met de helft van de aanwas in de eerste helft van 2008. Op 1 juli telde Tholen 25.398 inwoners. Helft getrouwd Ouderen Joth overhandigd woensdag cheque in Tholen Het project Burkina Faso van de jongerenraad Tholen gaat de volgende fase in. Er wordt daadwerkelijk gestart met de aanleg van een waterpomp bij een school in Poa en daarvoor krijgen Harmke Mulders en Rafaël Zongo woensdag symbolisch een deel van het tot nu toe ingeza melde bedrag overhandigd. Pand Kaaistraat Sint-Maartensdijk leeg Te weinig marge bij lopende projecten en teruglopende opdrachten zijn volgens curator mr. J.A. de Waard de oorzaak van het faillissement van Tholen koeltechniek uit Sint-Maartensdijk. Het pand aan de Kaaistraat 8 was al een paar maanden geleden ontruimd. Deze week 46 Poolse scouts uit llawa, waarmee de gemeente Tholen vriendschaps banden onderhoudt, werden maandagmorgen op bolussen getracteerd. In de hal van het gemeentehuis kregen ze vriendelijke woorden te horen van burgemeester Nuis en voorzitter Herman Bosman van scouting Hee- netrecht. Eerst proefden ze echter van de Thoolse lekkernij, die er ook bij de Polen inging als zoete koek. De jongens en meisjes uit llawa blij ken net zulke zoetekauwen als hun Thoolse leeftijdsgenoten. Wattstraat 3, Tholen endrachtbode, de Thoolse Courant ostbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland 'telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Marco Bal werd zondagmorgen rond kwart voor acht gewekt door het alarm van zijn autobedrijf aan de Wattstraat in Tholen. „Ik ging op na der onderzoek uit en begreep dat er dieven in huis waren." Ze hebben onder andere een telefoon, een digi tale camera en een navigatiesysteem meegenomen. En meer van dat mee- neembare spul." Bal schat het scha debedrag rond de 1500 tot 2000 eu ro. Hij vermoedt dat er één dief binnen is geweest en dat zijn com pagnons buiten hebben staan wach ten. Het moet volgens hem in min der dan een kwartier tijd gebeurd zijn „Ze hebben de deur openge maakt, zijn binnengeweest en weer vertrokken." Bal, die naast de zaak woont, is nu nog beter op zijn hoede en kijkt of hij zijn bedrijf nog beter kan vergrendelen. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. Maandagavond om kwart voor twaalf rukte de brandweer van Sint- Annaland uit voor een alarm bij Bu delpack in Poortvliet. Het automa tisch brandalarm ging af en bo vendien waren er nog mensen aan het werk bij het verpakkingsbedrijf aan de Paasdijkweg. Er werd een rookontwikkeling geconstateerd die afkomstig bleek te zijn van een air co-installatie. De brandweer kon met een schuimblusser de brand be dwingen. „De bedrijfshulpverlening van Budelpack en het automatisch brandalarm hebben goed gewerkt", stelt officier van dienst Arco Kunst van de Thoolse brandweer tevreden vast. De vrijwilligers waren om 1 uur terug in de kazerne. Een traditie is na twee jaar terugge keerd op de jaarmarkt in Tholen. De ondernemersvereniging Tholen (OVT) heeft het voor elkaar gekre gen om de braderie, die volgende week vrijdag en zaterdag wordt ge houden, af te sluiten met vuurwerk. „Vanwege het 50-jarig bestaan van de OVT leek mij dit een goed mo ment", zegt voorzitter Toine Klaas- sen. De kosten worden gedekt uit de lidmaatschapsgelden van de OVT. De voorzitter denkt dat het volgend jaar dok weer op het programma staat als ze opnieuw een vergunning krijgen. Toine Klaassen van de OVT denkt dat het vuurwerk, dat vanwe ge veiligheidsvoorschriften in de Zwarteweg wordt afgestoken, vanaf de dijk prima te zien zal zijn. De pijlen gaan rond half tien. als de schemer invalt, de lucht in. De barakken in de Dalempolder in Tholen zijn volgende maand weg. Woningcorporatie Castria heeft de houten'woningen verkocht aan een kassenbedrijf in Kapelle die ze vóór 11 september ophaalt. De wo ningen zijn bijna twee jaar gebruikt voor tijdelijke huisvesting van be woners van üe voormalige Ten An kerflat en voor de nieuwe bewo ners van woonzorgcentrum Dalemhof. Daarvoor stonden ze in Sint-Annaland als tijdelijke huis vesting van bewoners van zorgcen trum De Schutse. Een deel van die units is achtergebleven in Sint-An naland als tijdelijk onderkomen voor de twee basisscholen in het dorp. Voor dat deel hebben zich in middels twee serieuze gegadigden gemeld bij Castria. „Het is gek, maar even dachten we dat we er niet vanaf konden en nu kunnen we kiezen aan wie we ze willen verko pen", zegt Ko Droogendijk van Castria. Hoeveel er voor de barak ken in Dalemhof is betaald, weet hij niet precies. „In elk geval is het minder dan een ton voor alleen het gebouw. Er zijn oncjerdelen los verkocht, zoals de platen waarop ze staan." Hoewel Castria een klein deel nieuw heeft gekocht, is een ander deel ook nog (voor dat op Tholen kwam) gebruikt door een zorgcentrum in Rotterdam. „Ze be ginnen dus aan hun derde of vierde leven." PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie I.M. Al een reeks van jaren is in Tholen de natuurlijke aanwas verantwoordelijk voor de groei van het inwonertal. Jaar na jaar is er een geboorteoverschot. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn in de gemeente 154 kinderen geboren. Dc natuurlijke groei blijft voor Tho len belangrijk, maken de cijfers dui delijk. Want tegenover een geboor teoverschot van 50 staat een vertrekoverschot van 21. Uit voorlo pige cijfers van de gemeente en ge gevens van het CBS blijkt dat er in de eerste helft van dit jaar 154 kin deren zijn geboren (77 jongens en 77 meisjes) en 104 inwoners zijn overleden (58 mannen en 46 vrou wen). Er zijn 315 mensen van elders in Tholen komen wonen (165 man nen en 150 vrouwen), maar er zijn er 336 uit de gemeente vertrokken (167 mannen en 169 vrouwen). Die aantallen zijn inclusief 57 mensen die uit het buitenland zijn gekomen en 29 die juist naar een ander land zijn gegaan. Ten opzichte van het eerste haltjaar van 2008 is nu het geboorteover schot met 50 kleiner (toen 70), ter wijl er nu ook een vertrekoverschot is wat het bevolkingscijfer negatief beïnvloedt. De aanwas van de Thoolse bevolking het afgelopen haltjaar was in juni het grootst met een plus van 46; in mei en februari kwamen er twaalf inwoners bij, in januari vier. De maanden maart en april gaven juist een afname te zien, met respectievelijk 31 en 14 inwo ners. In zes van de acht woonkernen zijn meer kinderen geboren dan er in woners overleden. Alleen voor Sint-Annaland en Stavenisse valt de balans negatief uit met een sterfteo- verschot. In Sint-Annaland werden 18 kinderen geboren en overleden 20 inwoners, in Stavenisse staan 14 overlijdens tegenover 13 geboorten. Het grootste geboorteoverschot kent Oud-Vossemeer: 18, dankzij 27 geboorten en maar 9 overlijdens. Sint Philipsland/Anna-Jacobapol- der volgt met 14 (15 geboorten, één sterfgeval), dan komt Tholen met 11 (46 geboorten en 35 overlij dens). Sint-Maartensdijk komt met 16 geboorten en elf overlijdens uit op een geboorteoverschot van vijf, Scherpenisse op drie (9 geboorten, 6 overlijdens) en Poortvliet op twee (10 geboorten, 8 overlijdens). Kijkend naar mensen die zich van buiten de gemeente hier vestigden, en die naar elders vertrokken, dankt opnieuw Oud-Vossemeer daar de grootste plus aan: 23. Sint-Anna land kreeg er twee inwoners bij, maar alle andere kernen kenden meer vertrekkers dan nieuwkomers. Sint-Maartensdijk -18. Sint Philips- land -11, Poortvliet -9, Stavenisse - 4, en zowel Tholen als Poortvliet -2. Binnen de gemeente zijn afgelopen halfjaar 257 mannen en 254 vrou wen op een ander adres gaan wo nen. Iets meer dan tien procent (2635 mensen) van de Tholenaren woont in het buitengebied. Op 1 juli woonden er iets meer mannen dan vrouwen in de gemeen te Tholen, respectievelijk 12.746 en 12.652. Bijna de helft van de Thole naren (12.155 of 48 procent) is ge trouwd of geregistreerd partner, vijf procent is gescheiden (1233), vijf procent weduwe of weduwnaar (1358) en de rest (10.652 of 42 pro cent) is ongehuwd. Per woonkern is het aantal inwoners als volgt, met tussen haakjes de ver deling in mannen en vrouwen: Tholen 7745 (3777 m, 3968 v) Poortvliet 1711 (859 m, 852 v) Scherpenisse 1766 (904 m, 862 v) Sint-Maartensdijk 3526 (1810 m, 1716 v) Stavenisse 1768 (882 m, 886 v) Sint-Annaland 3431 (1716 m,1715 v) Oud-Vossemeer 2760 (1414 m, 1346 v) Sint Philipsland 2691 (1384 m, 1307 v). Bevolkingsprognoses geven aan dat vanaf 2025 de Zeeuwse bevolking zal teruglopen in plaats van groeien. Voor Tholen wordt nog tot 2030 een groei voorzien. Maar het lijkt erop dat die niet zo sterk zal zijn als in de jaren vóór 2008. Castria Wonen en vier West-Brabantse woningcorpo raties stellen in hun recent gepresen teerde woonvisie dat de woning bouwplannen die gemeenten maken, te hoog gegrepen zijn gezien de ver wachte krimp van de bevolking die zich landelijk zal manifesteren. Met de werkelijke woonbehoefte houden de overheden geen rekening, stellen de corporaties. De gemeente Tholen steekt in de woonvisie. die voor een periode van tien jaar is opgesteld, in op 1500 nieuwe woningen. Dat is gebaseerd op een analyse van een onder de in woners gehouden onderzoek én be volkingsprognoses. Van dat aantal is 80 procent bedoeld om aan de Thoolse woningbehoefte te vol doen, 20 procent - huizen in de wat hogere prijsklasse - voor mensen die van elders komen. Huisvesting voor ouderen krijgt, met het oog op de toenemende vergrijzing, een ho ge prioriteit in de gemeentelijke plannen. Verder is iets meer dan een kwart van de nieuwbouw voor star ters en jonge gezinnen, en iets min der dan een kwart voor andere ge zinnen. De gemeente zet in op doorstroming en verkoop vann huurwoningen. Castria wil de komende jaren met name in Sint-Maartensdijk verou derde huurwoningen opknappen. ZIE VERDER PAGINA 3 Dat was in juli ruim 24.000 euro, maar enkele weken geleden vertelde penningmeester Carolien Fase van de stichting Jongeren voor Jongeren dat de 25.000 euro zou worden over schreden. De cheque met het beno digde bedrag voor de aanleg van de waterpomp wordt om vijf uur in de Gasthuiskapel in Tholen aan de con tactpersonen in het Afrikaanse land gegeven. De jongerenorganisatie Tholen heeft besloten om alvast te beginnen met de uitvoering van het project, omdat de mensen in Burkina Faso, één van de armste landen ter wereld, de wa terpomp hard nodig hebben. Aan vankelijk werd er gewacht tot er meer bekend was over mogelijke subsidietoekenning, zodat het beno digde bedrag van zo'n 60.(XX) euro gehaald wordt. Speciaal voor dit doel heeft de jongerenraad vorig jaar een stichting opgericht. Jongeren voor Jongeren. De stichting bestaat uit vijf personen waaronder de twee jongerenraadsle- den Ralf Smits (voorzitter) en Anne- loes Oudesluijs (lid). De andere le den zijn Tholenaar Pieter Mulders (secretaris), die gevraagd is vanwege zijn connectie met het land via zijn dochter Harmke. Carolien Fase (penningmeester) uit Sint-Annaland en Jan de Viet (lid) uit Tholen. Het aanleggen van de waterpomp kost 8000 euro. maar de jongeren raad wil meer betekenen voor Burki na Faso. De waterpomp komt bij een school in de regio Poa en daarnaast wil de Joth ook een groentetuin re aliseren en de schoollokalen uitbrei den. De regering van het Afrikaanse land heeft namelijk aan de stichting Volonfaire, waaraan Harmke Mul ders en Rafaël Zongo zijn verbon den. verzocht om de school in het dorpje Raio te verbeteren. De kosten daarvoor, in totaal 51.009 euro, zijn uitgesplitst in het bouwen van drie extra klaslokalen (34.950 euro), een woongebouw (9153 euro), een toi letgebouw voor de leerlingen (3275 euro) en een voor de woning (1463 euro) en een gebouw met keuken (2168 euro). Met de verbouwing van dc school en de aanleg van de waterpomp wil de Joth stimuleren dat er meer kinderen naar school gaan. Nu moeten de meeste kinderen zo'n vijf kilometer lopen om water te halen en gaan daarom niet naar school. Als ze het water bij de school kunnen halen, kunnen ze dat na hun schooltijd me teen mee naar huis nemen, is de ge dachte. In totaal gaan zo'n 6000 van de 30.000 inwoners van de regio Poa gebruikmaken van de waterpomp, volgens de Joth. De jongerenraad heeft het geld inge zameld door middel van verschillen de acties zoals een plonsbad bij de Natte Kernenslag van vorig jaar en onlangs door gesponsord mee te lo pen met de Zevendorpentocht. De Joth wil zich ook ter plekke inzetten voor het project. ZIE VERDER PAGINA 5 Niet alleen het bedrijf, ook de twee vennoten van de vennootschap on der firma, M.E.M. Jochems en zijn vrouw N.M.P. Tonnaer, zijn door de Middelburgse rechtbank failliet ver klaard. Volgens de curator is het faillissement aangevraagd door han- delscrediteren. die naast de bank en de belastingdienst de schuldeisers zijn. „Personeel was er niet meer. Vorig jaar is de laatste medewerker vertrokken." Tholen koeltechniek was actief op het gebied van aircon ditioning, koel- en vrieskasten. De curator is de schuldenlast nog ver der aan het onderzoeken. „De inven tarisatie is nog niet klaar, ik moet nog een compleet beeld zien te krij gen." Duidelijk is in elk geval wel dat het pand in eigendom was van de vennoten. „Ik moet alleen kijken of de opbrengst hoog genoeg is om de hypotheekschuld te kunnen aflos sen." De Waard, die tijdens de vakantie waarneemt voor zijn collega Van Leeuwen, houdt zich ook bezig met de afwikkeling van het faillissement montagebedrijf Van Dijke uit Sint- Annaland. „Volgende week ver wacht ik meer duidelijkheid over een doorstart", zegt de curator. Er zijn plannen om met 8 van de 14 ontsla gen medewerkers verder te gaan on der de naam D.M.K. montage b.v. Wegens gebrek aan baten is het fail lissement van Fabcon services b.v. aan de Simon Lindhoutstraat 1 in Tholen door de rechtbank van Breda opgeheven. Jan Westdorp speelt veertig jaar orgel in Stavenisse Tanja Schoonen woont en werkt op de camping in Scherpenisse Bezoekers zomermarkt Poortvliet eten volop ijs EN VERDER... Sint-Annalanders opgeschrikt door bijenvolk Nog geen 'geel' hij Thoolse vogels GERECHTIGHEID VEREIST MACHT, VERSTAND EN WILSKRACHT Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vorig jaar brachten Thoolse scouts een bezoek aan Polen, nu was er sprake van een tegenbezoek. Bij elkaar bijna negentig scouts verblijven in grote tenten op de oesterputten en in de scoutingge- bouwen. De reis verliep voorspoediger dan gepland, want zondagmorgen arriveerde de bus al in Tholen, waar de scouts van de Heenetrechtgroep voor een warm welkom zorgden. Maandag lie pen de scouts van de oesterputten naar het gemeentehuis, waar de vlaggen van Polen en llawa waren gehesen. De burgemeester hield zijn toespraak in het Engels, want de ambtenaar die altijd alles voor hem in het Pools vertaalt, was op vakantie. „En Pools is niet de gemakkelijkste taal"; zei Nuis. Nu vertaalde een van de Poolse begeleiders zijn woorden van het Engels in het Pools. Onder de 46 Poolse scouts bleken namelijk maar zeven meisjes en jongens Engels te spreken. Meestal ontvangt hij bezoekers uit Polen op het llawa-plein in de vleugel van het gemeentehuis waar de kamers van dc raadsfracties zijn. Daar was echter te weinig ruimte voor zo'n grote groep scouts en begeleiders, onder wie voorzitter Gre Boelhouwers en Harm Venekamp van de Thool se stichting die de contacten met llawa onderhoudt. Burgemeester Nuis bracht dit voorjaar sa men met ambtenaar Mies v.d. Weele nog een bezoek aan Polen, waarbij hij ook een school aan deed. Hij riep de scouts van de Hejsnetrecht op om de trots van Tholen hoog te houden en een goed gastheer te zijn'voor hun Poolse vrienden. Dinsdag bezochten ze Neeltje Jans bij de Oos- terscheldekering, gisteren zwommen ze in de Spetter, waar ze ook spelletjes deden, 's Middags liepen de scouts naar Bergen op Zoom en zeilden van daaruit terug naar Tholen. Zie ook pagina 11. Poolse en Thoolse scouts werden door het gemeentebestuur getracteerd op bolussen en limonade.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1