BAL 'Ik wil mensen overtuigen van de aannemelijkheid van Gods bestaan' Vossemeers bedrijf gaat naar Tholen Hemi is de sleutel voor Fluplander Maarten den uitbreiding Welgelegen getrouwd met Marie Quist Tarwe volgens de nieuwste techniek gezaaid, op ouderwetse wijze geoogst Weer brandje op jacht Krammersluis Onkruid kan 1500 euro kosten De Supermarkt van Halsteren 3^53 Donderdag 13 augustus 2009 65e jaargang no. 39 Profiteer van de ^40| jubileumacties AUTOBEDRIJF De toestemming van de provincie Zeeland voor uitbrei ding van het bedrijventerrein Welgelegen II bij Tholen is afhankelijk van de vestiging van Hemi uit Halsteren. Komt het bedrijf in hout- en metaalinterieurs met 175 medewerkers naar Tholen, dan is er geen vuiltje aan de lucht. Als Hemi echter niet komt, kan het gemeentebe stuur de uitbreiding vergeten. Groengordel Eén ding is zeker, hij wil het christelijk geloof gaan ver dedigen. Maar hoe, waar en wanneer, dat weet hij nog niet. Jos de Keijzer uit Tholen is maandag vertrokken naar Minnesota in de VS om 'master of arts in christian thought' te worden. Hij neemt zijn vrouw Mary (44) en dochter Saromani (10) met zich mee. De studie is te ver talen als christelijke filosofie en zijn doel is verder ko men in de apologetiek. „Dat is het verdedigen van het christelijk geloof met overtuigende argumenten." Het woord is afgeleid van het Griekse apologia, wat verdedi gend spreken is ofwel een pleidooi houden. Grote stap Op zoek Bedrijfsgebouwen mogen 12 m worden Tijdelijke huizen voor fruitplukkers Zomermarkt met paling en Zumba zie www.plus.nl Toekomst en verleden kwamen dinsdag samen op de graanakker van Lies Hage aan de Hartogsweg in Scherpenisse. Met een via de satelliet (gps) gestuurde tractor heeft de boer de tarwe ingezaaid. Maar er kwamen oude landbouwwerktuigen, voortgetrokken door paarden, aan te pas om het graan te oogsten. Het was vroeger hard werken op het land en voor de tarweoogst was destijds meer mankracht nodig dan tegenwoordig. Maar zoveel mensen als dinsdag daarbij aanwezig waren, waarschijnlijk niet. Het zag namelijk zwart van de mensen bij de historische oogstdemonstratie met trekpaarden, die de stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland van twee tot zeven uur op het perceel hield. Voor velen was het nostalgie, net als voor wethouder K.A. Heijboer, een voorma lig landarbeider, die met een rondje op een aflegger het evenement opende. Thoolse Jos de Keijzer laat alles achter om het geloof te verdedigen Wico Units vertrokken naar Roosendaal Deze week Kabellegger Marconi Oranje (voorheen Dura Vermeer/ Hommel) uit Oud-Vossemeer verhuist naar Tholen. Tij delijk wordt de ruimte gehuurd van Wico Units aan de Slabbecoornweg in afwachting van nieuwbouw op Wel gelegen. Wico is vertrokken naar Roosendaal en dat bete kent een Thools bedrijf minder met 6 medewerkers. Dit is Plek Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsfand waarin opgenomen de Thoólse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Tiny Meijer woont op de camping in Scherpenisse voor rust en natuur ZIE VERDER PAGINA 5 Provincie keurt anders bestemmingsplan niet goed Braber is zestig jaar „Dan ontstaat er een veel te grote ijzeren voorraad aan industrie- grond", zeggen gedeputeerde sta ten van Zeeland in een reactie op de derde herziening van het voor ontwerp-bestemmingsplan bedrij vengebied Slabbecoornpolder- Welgelegen. Het gaat nog maar om vooroverleg tussen provincie en gemeente, want het bestem mingsplan is formeel nog niet in procedure. De actuele situatie "met het verzoek van Hemi voor 4,2 ha grond noopte b. en w. echter tot actie. Volgens de provincie heeft de ge meente een helder en geactuali seerd overzicht van de bedrijven terreinen op het eiland verstrekt. „Daaruit blijkt, dat als het nieuwe bedrijf zich daadwerkelijk gaat vestigen, de programmering in overeenstemming is met het pro vinciale beleid. Als Hemi echter onverhoopt niet komt. ontstaat er met vaststelling van het bestem mingsplan een veel te grote ijzeren voorraad industriegrond in uw ge meente." B. en w. erkennen dat ook in hun begeleidende brief aan de provin cie. Als de verplaatsing van Hemi niet doorgaat, zullen b. en w. geen voorstel aan de gemeenteraad voor leggen voor uitbreiding van Welge legen II. „Het al dan niet doorgaan van de vestiging van het bedrijf is daarmee voorwaarde voor de pro vinciale instemming met dit be stemmingsplan. Op het moment van vaststelling van het plan door de gemeenteraad, dient de vesti ging aantoonbaar vastgelegd te zijn", zeggen gedeputeerde staten. Een tweede aspect is de landschap pelijke inpassing van Welgelegen II. B. en w. willen pas bij de volgende uitbreiding een groengordel aanleg gen, maar de provincie verlangt dat het nu al gebeurt. ZIE VERDER PAGINA 5 EN VERDER... Mieke F'unt bevestigd als predikant NPB in Tholen Jan Kempeneers trekt foto's uit de oude doos DE STORM SCHAADT HET STOPPELVELD MINDER DAN HET KOREN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De 43-jarige Jos komt naar eigen zeggen uit een evangelisch nest. Zijn ouders zijn Jaap en Reke de Keijzer. De laatste week voor hun- vertrek, heeft het gezin bij hen doorgebracht aan de Leguitsedijk in Botshoofd, het buurtschap bij Oud-Vossemeer. De familie van Jos steunt hem in zijn keuze en heeft hem zelfs gesponsord, maar het was wel even schrikken voor zijn ouders. „Wat heb je nu weer bedacht, zeiden ze. Ze waren natuurlijk niet zo heel blij, want ou ders willen graag hun kinderen dichtbij zich houden. Ik heb het ze uitgelegd en toen zijn ze in gaan zien dat ik deze stap moet gaan zetten. Ze zagen Gods hand erin." Het is nogal wat, de familie gooit haar leven om. Jos had een goede baan bij Boom communicatie in Goes waarin hij zich in negen jaar heeft ontwikkeld van opmaker (dtp'er) naar ontwerper en uiteinde lijk bedenker van reclamecampagnes (art-director). Hij heeft ontslag geno men. Hun huis aan de Kuipersdreef in Tholen hebben ze verlaten. Het is in overleg met de woningcorporatie onderverhuurd. Want voorlopig zul len ze ooit terug moeten komen. „We hebben een non-immigrationvisum. We moeten terug." Voor Mary is het ook een grote Stap. Zij is Pakistaanse en nadat ze door Jos ten huwelijk is gevraagd in 1993, komt ze in Nederland wonen. Dat is in het begin heel moeilijk voor haar. vertelt ze. Ze kende namelijk hele maal niemand en moest een nieuw leven opbouwen. Ze was in Pakistan juf op een basisschool, maar in Ne derland heeft ze zich vooral ingezet als vrijwilliger bij verschillende or ganisaties en als huisvrouw en moe der. Naar Amerika gaan, ziet ze als de juiste keuze, maar ze heeft er ook gemengde gevoelens bij. „Het is moeilijker om deze stap te zetten dan toen ik vanuit Pakistan naar Neder land kwam. Ik weet niet wat het is. Leeftijd denk rk." Maar ook, weten wat haar te wachten staat, denkt ze. Hoewel ze niet in een volledig vreemde wereld terecht komt. In St. Paul. de plaats waar ze naar toegaan, woont familie van haar. Daar gaan ze de komende drie jaar bij doorbren gen. Ze zijn er al meerdere malen op bezoek geweest. Het is voor Jos niet nieuw dat hij er voor kiest om te gaan leven in het te ken van het geloof. In zijn jongere ja ren wilde hij graag pianist worden en ging daarom naar het conservatori um. „Het liep niet lekker en daarom stopte ik ermee." Hij deed een jaar niets. „Toen kwam het besef, ik ga heen met de interkerkelijke organisa tie Operatie Mobilisatie." Hij ging meevaren op het evangelisatieschip Logos. Toen hij er net drie maanden opzat, liep het op de klippen voor de kust van Argentinië. Dat was op 4 ja nuari 1988 en het wrak ligt er nog steeds. Overigens ziet Jos symboliek in die datum. „Dat was op de ver jaardag van mijn vrouw, die ik toen nog helemaal niet kende, heel bij zonder." Hij heeft in de acht jaar dat hij voor Operatie Mobilisatie werkte, maar even evangelisatiewerk gedaan. „Ik was in het begin gewoon alge meen medewerker. Dat betekent dat je vooral je handen uit de mouwen moest steken. Pas later ben ik met een pakket boeken onder de arm het land in getrokken." Hij kwam via Noord-Amerika in Pakistan terecht, waar hij via het zendingswerk Mary leerde kennen. 9 Jos komt in de tussentijd tot het besef dat hij zich meer wil gaan verdiepen in het geloof en gaat theologie op hbo-ni- veau studeren. „Die studie heb ik af gemaakt, maar daar kun je niet zoveel mee op de arbeidsmarkt. Ik ben nog even vervangende leraar geweest, maar dat beviel niet. Uiteindelijk ben ik in de reclame terecht gekomen." Er breekt een periode aan van leven van dag tot dag. „Ik was een beetje een gesettelde burgerman met een baan in de reclame. Ik probeerde fi nancieel iets op te bouwen, maar ver der schoot het niet echt op. We waren wel gelovig, maar we hadden het idee dat het niet genoeg was. We waren als echtpaar op zoek naar God." Jos en Mary voelden allebei dat ze het anders wilden gaan doen. maar ze konden er hun vinger niet opleggen hoe ze een ommekeer moesten ma ken. Totdat Jos op een dag de weg kreeg gewezen. „Ik weet niet zo goed hoe ik het moet uitleggen. Het ge beurde gewoon. Het was drie jaar ge leden. Ik zie het als een geloofsverdie ping. God vertelde me wat ik moest doen in mijn leven. Ik wist gewoon dat dat de weg was. Hij vertelde mij dat ik naar Amerika moest gaan." Jos vertelt dat hij dat besef kreeg, toen ze weer een keer bij de familie in Amerika waren geweest. Ineens drong het tot hem door hoe het voor zijn vrouw moest zijn om telkens weer afscheid te moeten nemen van haar familie. „Ik wist het wel, maar ik had nog nooit zo diep had stilgestaan daarbij. Ineens besefte ik hoe moeilijk het voor haar moest zijn om zonder haar familie te leven. Dat was een heel emotioneel moment voor me. Ik wist toen gewoon, we moeten naar Amerika. We gaan. God wakkerde het vuur aan en als gevolg daarvan werd mijn relatie met Hem een stuk inten ser." ZIE VERDER PAGINA 5 Voor de tweede keer in acht dagen is de brandweer van Sint Philipsland zondag gealarmeerd voor een brand in het motorcompartiment van een jacht. Kort na half zes 's middags gingen de piepers af. Op precies de zelfde plek als de vorige zondag, de ingang van de jachtensluis aan de zoute kant van de Krammersluizen, was door onbekende oorzaak brand ontstaan aan boord van een scheep je. Het rookte flink en de opvaren den haalden de nodige kostbare spullen van boord. Toen de brand weer arriveerde, was het vuur al uit zichzelf gedoofd. Na een controle konden de mannen dan ook weer in rukken. Wie zijn tuintje niet goed bijhoudt, riskeert een dwangsom van 1500 euro van de gemeente. Een bewoner van de Molenstraat in Oud-Vosse meer heeft het wel erg bont ge maakt. In zijn verwaarloosde tuin is de begroeiing zo uit de hand gelo pen, dat het erf vervuild is en daar hebben ook de buren last van. B. en w. besloten de overtreder te ver plichten om het onkruid snel te ver wijderen. Gebeurt dat niet, dat krijgt hij van de gemeente een dwangsom van 250 euro per week met een maximum van 1500 euro. Bedrijfsgebouwen op de industrie terreinen Slabbecoornpolder en Welgelegen bij Tholen mogen ho ger worden. B. en w. bereiden de derde herziening van het desbe treffende bestemmingsplan voor en uit het voorontwerp blijkt, dat de maximale goot- en boeiboordhoog- te wordt verruimd van 10 naar 12 meter. Nieuwe bedrijven als Van Trier uit De Heen, Hemi uit Halste ren en Marconi Oranje uit Oud-Vos semeer kunnen straks op Welgele gen profiteren van de aanpassing door hogere gebouwen neer te zet ten. Ondanks de 416 werklozen die bij het UWV werkbedrijf in Tholen staan ingeschreven, moet fruitteler De Wit uit Oud-Vossemeer pjukkers van ver weg halen. Dat was ook in 2007 en 2008 al het geval. De Wit wil daarvoor vier tijdelijke wonin gen neerzetten op de Hiksedijk. B. en w. hebben besloten hiervoor een gedoogbesohikking te geven vanaf volgende week tot en met 24 okto ber. Dan moet de fruitpluk weer achter de rug zijn. Het activiteitencomité Poortvliet organiseert zaterdag van twaalf tot acht uur de zomermarkt in het dorp. Tijdens het evenement wordt voor de twaalfde keer de Thoolse paling- rookwedstrijd gehouden, met om half zeven de prijsuitreiking. Er zijn diverse kramen met daarnaast een kinderbraderie in de Lange- straat. Er is een springkussen en om kwart over twee is er een kinderdis co in de grote tent bij het Kerk plein. Daarna wordt om kwart over drie een demonstratie Zumba gege ven, een vorm van fitness geba seerd op Latijns-Amerikaanse dans. De show wordt afgesloten met een workshop waarbij men zelf Zumba kan proberen te beoe fenen. Om kwart over vier tonen de Country Line Dancers van café 't Centrum hun kunsten. De Musi- calXpres geeft een demonstratie met professionele podiummake-up. Belangstellenden kunnen een me tamorfose ondergaan, maar dienen zich hiervoor vooraf op te geven via jorina@musicalxpres.nl of 06- 211066839. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie I.M. Prachtig, vindt Hage het: „Het graan is volgens de nieuwste techniek gezaaid en wordt nu op ouderwetse wijze geoogst. Het zou de kenner opvallen dat de tarwe in kaarsrechte sporen is gezaaid. En dat terwijl ik 's avonds ben begonnen en pas in het donker om twaalf uur klaar was. De satelliet vertelt de weg. Je kunt nog zo je best doen om recht te zaaien, maar zonder gps lukt het je nooit zo precies. Dat is het leuke van deze dag. Die grote tegen stelling van hoe het vroeger ging en nu." Hij geniet met volle teugen van al die mensen op zijn land. „Probeer maar eens iets te organiseren waar zoveel publiek op af komt. Dit trekt zowel mensen van hier, maar ook toeristen." De oud-voorzitter van de ZLTO afde ling Tholen is gevraagd of hij zijn land beschikbaar wilde stellen. „Ik werk er enthousiast aan mee." Vorig jaar zou de demonstratie ook op zijn land plaatsvinden, maar vanwege hevige regenval is daar toen vanaf gezien. De organisatie is toen uitgeweken naar Schouwen-Duiveland. Gezinnen uit de streek, opa's en oma's met kleinkinderen, maar ook mensen die herinneringen ophalen, komen kijken. Ze komen ogen tekort. Er lopen drie enorme paarden voor een zelfbinder. het zijn Zeeuwse trekpaarden, een werkpaardenras dat vroeger veel voor het werk op het land werd gebruikt. De zelfbinder maait het graan en bindt het in schoven, maar er wordt nog een stap verder terug in de tijd gedaan met een aflegger. Die wordt voort getrokken door twee paarden, bestuurd door één van de broers Van Dijke uit Sint-Annaland. De aflegger maait al leen het graan en beschikt nog piet over de techniek om de strohalmen te binden. Dat wordt met de hand gedaan. Zie verder pagina 12 De Fluplandse molenaar Jan Reijngoudt heeft als oude ambachtsman uiteraard oog voor de ouderwetse wijze waarop het graan wordt geoogst. Hij komt samen met zijn kleinzonen Jan Kunst rechts) en Job van Belzen naar de historische oogstdemonstratie kijken. Jos, Mary en Saromani de Keijzer uit Tholen zijn vertrokken naar Amerika, waar Jos apologetiek gaat studeren. Mariska Nagelkerke uit Stavenisse droomt van werk in hotel op Saba Marconi Oranje met bijna 60 mede werkers blijft echter behouden voor Tholen. De bedrijfsleider hoorde van het vertrek van Wico en nam contact op met de familie Hoogen- doorn. die nog steeds eigenaar is van de gebouwen en het terrein. Marconi, dat enkele maanden gele den de Vossemeerse vestiging van Dura Vermeer/Hommel overnam, was op zoek naar een andere plek. „En dat is op korte termijn gelukt", zegt woordvoerder Ad Verhees. „Wat kantoorruimte betreft, is de nieuwe huisvesting net toereikend. We benutten drie verdiepingen, ook de voormalige woning van de fami lie Hoogendoorn. De loods is echter een stuk groter dan in Oud-Vosse- meer. Je kunt er met auto's draaien en keren. Ook het terrein rondom het pand is prima geschikt voor ons. Het is echter maar tijdelijk, want on ze directie praat al met de gemeente Tholen over nieuwbouw. Het is dui delijk het streven van Marconi om in deze contreien te blijven." Ad Verhees krijgt 1 september de beschikking over het pand van Wi co. „We moeten dan nog het nodige inrichten, zodat we ernaar streven om 1 november in Tholen te begin nen. Op het kantoor en in de werk plaats zitten we met een kleine twin tig mensen, maar het overgrote deel van onze zestig medewerkers zit buiten. Na de overname zijn er een zevental personeelsleden vertrok ken, zodat we nog een aantal vakbe kwame fitters kunnen gebruiken." Wico Units kwam 1 januari 2008 in andere handen. De familie Hoogen doorn droeg het bedrijf over, maar bleef eigenaar van het onroerend goed, dat verhuurd werd aan de nieuwe eigenaren. Tot november vo rig jaar woonde de familie Hoogen doorn er nog, maar toen kwam de bovenwoning vrij. Het opzeggen van de huur kwam als een verras sing, want in principe was er een contract voor vijf jaar met de optie om het 31 december open te breken. Dankzij het feit dat er een nieuwe huurder gevonden werd, maakte Wi co nog eerder de ruimte vrij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1