Tholenderwijs 'Een volgende keer kunnen we op de braderie elf kramen méér kwijt' Vangst voor nachtvlinderproject niet spectaculair in Poortvliet Mantelzorgers let op! Smerdiek leeft! heeft een website! www.smerdiekleeft.nl Omruilen bromfietscertificaat tot 1 oktober 2009 mogelijk Hoogspanningskabel zou Thoolse horizon aantasten Slikken van De Heen nieuwe plek voor veldonderzoek Donderdag 6 augustus 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 week 32 Donderdag 6 augustus 2009 Geachte inwoners van Sint-Maartensdijk e.o. Via dit persbericht willen wij u laten weten dat vanaf heden onze website actief is. Wij nodigen u dan ook van harte uit eens een kijkje te nemen op het volgende adres: Braderie Sint-Maartensdijk treft het bijzonder goed met het weer De Slikken van De Heen en Plaat van de Vliet, bij Sint Philipsland, lijken een interessant gebied voor het nacht vlinderproject van de vlinder- en libellenwerkgroep Zee land. „In juni hebben we daar in één keer 91 soorten ge vangen, waarvan zeventien nieuwe", vertelt coördinator Anton Baaijens. Zaterdagmorgen was hij in Poortvliet, om daar de lichtval te controleren. Rustige nacht U wordt uitgenodigd voor de tweede bijeenkomst van de mantelzorggroep op dinsdag 25 augustus a.s. om 14.00 uur bij de Krabbenkreek in Sint-Annaland. Deze keer maken we een wandeling door de Thoolse natuur van 14.00 tot 16.00 uur. We starten bij Chaletpark de Krabbenkreek, Nieuwlandseweg 2 te Sint-Annaland (bij de jachthaven). Na de koffie lopen we langs de Krabbenkreek en door de polder terug. Deze middag is gratis. Het doel van de mantelzorggroep is om mantelzorgers een plaats te bieden om even te ontspannen en lotge noten te ontmoeten. Een plaats om eens even van je af te praten zonder je te schamen voor watje werkelijk voelt. Een gelegenheid om nieuwe contacten te leggen. Waarom? Mantelzorgers denken in de eerste plaats aan de ander. Dat is goed, maarhet is ook belangrijk om regelmatig aan uzelf te denken. Heb ik tijd genoeg voor mezelf, mijn gezin, de andere kinderen. Leef ik gezond, kan ik af en toe ontspannen, heb ik voldoen de tijd voor een hobby of sport. Dat is nodig om de zorg vol te houden. In deze groep hebben we het daar over en stimuleren we elkaar om aandacht te hebben voor onszelf. Het doel is om na een bijeenkomst weer opgefrist naar huis te gaan. Misschien met een tip van een ander of gewoon alleen mét een goed gevoel. Voor wie? De mantelzorggroep is er voor elke mantelzorger, voor wie u ook maar zorgt: uw partner, uw kind of uw ouder. Kosten? De kosten worden laag gehouden, koffie/thee en fris zijn gratis. Bij een extra activiteit wordt een eigen bij drage gevraagd. Aanmelding? Graag! Dat kan bij het steunpunt mantelzorg van de gemeente Tholen. Elke werkdag van 10.00 uur tot 12.00 uur 0166-668315 of via de mail: mantelzorgvrijwilligers@tholen.nl Heeft u vervoer nodig of vervangende zorg? Neem dan contact met ons op. Een geschoolde vrijwilliger kan de zorg die middag van u overnemen. Ongetwijfeld heeft u reeds eerder in de lokale pers kennis genomen van ons bestaan. Wij zijn een groep mensen die zich in wil zetten om de leefbaarheid in ons dorp te behouden en zo mogelijk te verbeteren. Om dit doel te bereiken ondernemen we allerlei activiteiten, voeren overleg met verschillende instanties, werken samen met diverse organisaties om een leuker, leefbaarder dorp te krijgen. Vanzelfsprekend kan iedereen op onze aandacht rekenen en kunt u ons te allen tijde benaderen via het emailadres dat u op de site kunt vinden. Wij zien uw vragen, opmerkingen en goede ideeën graag tegemoet. Met vriendelijke groeten, Smerdiek leeft! Bromfietscertificaat Bromfietscertificaten die zijn afgegeven voordat het rijbewijs AM werd ingevoerd (1 oktober 2006) blijven nog geldig tot 1 oktober 2009. Voor deze datum moet dit certificaat op het gemeente huis zijn omgewisseld voor een bromfietsrijbewijs (categorie AM). Na deze datum is het certificaat niet meer geldig en dus niet meer omwisselbaar. Het is niet nodig om het bromfietscertificaat om te wisselen als u voor 1 oktober 2009 een autorijbewijs haalt; u krijgt dan namelijk automatisch het AM-rijbe- wijs op het rijbewijsdocument bijgeschreven. Wie een bromfietscertificaat gaat omruilen tegen een rijbewijs AM moet hiervoor betalen en een recente goed gelijkende pasfoto meenemen. Duplicaat Duplicaten worden niet meer door het CBR verstrekt. Wie zijn of haar bromfietscertificaat verliest, moeten naar het gemeentehuis om een rijbewijs AM aan te vra gen. Een uitzondering op de regel zijn mensen aan wie door de gemeente geen rijbewijs AM kan worden afge geven. Voor hen wordt tot 1 oktober 2009 nog een duplicaat aangemaakt bij het CBR. Voor het aanvragen van een rijbewijs AM heb je je certifi caatnummer nodig. Omdat de gemeente dit nummer niet kan nazien, kun je dit nummer bij het CBR opvragen. Theorie examen Het rijbewijs AM wordt vanaf 1 oktober 2006 verkregen na het behalen van het theorie examen. Praktijkexamen Het praktijkexamen voor brom- en snorfietsers en brommobielen wordt naar verwachting op 1 januari 2010 ingevoerd. Op de braderie waren onder meer oosterse beelden en tapijt te koop. De middenstandsvereniging Smalstad is tevreden over het verloop van de braderie in Sint-Maartensdijk. „Het is voor alle partijen goed ge weest", zegt voorzitter Arjan van Ommen in een reactie. „We hebben het ontzettend getroffen met het weer." Op de Markt waren als gevolg van de herinrichting minder standplaatsen beschikbaar, maar daar over heeft Van Ommen geen onvertogen woord gehoord. Hel zonnige weer trok 's morgens al velen naar het centrum van de smalstad. Ze troffen er een breed aanbod aan producten aan. „Ik ben vanaf de Haven over heel de brade rie gelopen. En dan was aan het aanbod eigenlijk niet te merken dat er een stuk minder kramen waren. De diversiteit was goed", zegt Ar jan van Ommen. Hij is te spreken over de samenwerking met Euro- markt, die de organisatie van de braderie voor de middenstandsver eniging ter hand nam. „Het bureau heeft goed geluisterd naar onze wensen over diversiteit en spreiding van het aanbod van etenswaren." Op de Markt waren verschillende terrassen ingericht: op het midden terrein en vóór het oude gemeente huis. 's Morgens was het daar nog niet zo druk, maar later op de dag draaiden ze uitstekend. De ijsverko pers, die er meerdere aanwezig wa ren, konden zich geen betere dag wensen. Braderiebezoekers snuffel den in de kramen met een uiteenlo pend aanbod van kleding, sieraden en zonnebrillen. De Ds. de Bres straat was goed gevuld met deelne- mertjes aan de kinderbraderie die hun oude spulletjes aan de man brachten. Ook verschillende vereni gingen probeerden de clubkas te spekken. Korfbalvereniging Emer- go verkocht loten, de welfare van het Rode Kruis bood handwerken aan en de plattelandsvrouwen ver zorgde als vanouds fraaie bloem stukken. Ze werden ter plekke ge maakt, maar ook tevoren hadden de leden zich al ingespannen. Maar goed ook, want ze vonden gretig af trek. Wie iets kocht, mocht boven dien gratis meedoen aan een raad- spel. Hoeveel klokken telt liet carillon van de Maartenskerk en wat is het totale gewicht? Het juiste antwoord was 40 klokken en 1854 kilo, maar velen zaten daar mijlen ver naast. Niet mevrouw Hage uit de Burg. Bouwensestraat in Scher- penisse. die er met 36 klokken et] 1800 kilo het dichtst bij zat. The Small Town Dancers hadden hun houten dansvloer zoals gebruikelijk uitgelegd en trokken met hun linc- dance het nodige publiek. Carin van der Kleijn, die speciale taarten maakt en daar ook cursussen in geeft, trok de aandacht met een taart waarop het wapen van Sint- Maartensdijk afgebeeld stond. In de Kaaistraat was het aantal standplaatsen beperkt. Er zaten en kele kinderen met hun spulletjes, en er stond een paar kramen. Verder was de smalle straat leeg. wat voor al te maken heeft met de veilig heidseisen. Van Ommen: „Op heel het braderieparkoers hebben we ten aanzien van de brandveiligheid op safe gespeeld. Inmiddels hebben we de zaak nader bekeken, en ge concludeerd dat we elf kramen méér kwijt kunnen." Op de hoek met de Haven was een klein terras, er schuin tegenover waren voor de liefhebber volop aardbeien te koop. Even verderop probeerde een koopman het publiek te verleiden om kaas te komen proeven. Peter van der Sterren was 's morgens nog bezig om houtjes te kappen. De Poortvlietenaar bracht zijn rookoven in gereedheid om pa lingen te roken. Op het parkeerter rein aan de overkant van de straat kon de jeugd - groot en klein - zich prima vermaken met de verschillen de kermisattracties. Inmiddels is de kermis uit Sint-Maartensdijk ver trokken en heeft zijn tenten opge slagen in Sint-Annaland. Gemeente krijgt steun andere Zeeuwse overheden Het gemeentebestuur wil, uit landschappelijke overwegingen, geen bo vengrondse hoogspanningskabel over Tholen. Dit zou een 'horizon aan tastend element' zijn, schrijft het college in een zienswijze naar aanlei ding van de startnotitie voor een milieueffectrapportage betreffende een nieuwe hoogspanningsverbinding tussen Borssele en de landelijke ring. Wanneer in Borssele méér elektrici teit wordt opgewekt, wat in het lan delijke beleid is voorzien, is de be staande hoogspanningsleiding niet toereikend om dat allemaal te trans porteren. Daarom wordt een nieuwe 380 kV verbinding gebouwd tussen Borssele en de landelijke ring. In het voortraject worden de milieuef fecten bekeken van verschillende varianten. Eén daarvan gaat over Thools grondgebied (ten zuiden van de lijn Stavenisse-Oud-Vossemeer). In het bezwaar richting het Bureau Energieprojecten (dat eind juni is ingediend) wijst het gemeentebe stuur erop. dat het Thoolse land schap op dit moment niet door een hoogspanningsleiding 'of een ande re vorm van grootschalige infra structuur' is aangetast. Kunstwerken gerelateerd aan het water en de openheid horen bij het landschap en de historie ervan, en op dat vlak is er dan ook geen sprake van conflic ten. Maar dat ligt, wat het gemeen tebestuur betreft, anders met een nieuw element als een bovengrond se hoogspanningsleiding. Het Thoolse college wijst erop dat binnen het gebied dat voor de 380 kV verbinding onderzocht wordt, belangrijke natuur- en landschaps waarden aanwezig zijn. Dat zich in samenhang daarmee op Tholen re creatie en toerisme heeft ontwik keld. En dat in de startnotitie geen enkele melding wordt gemaakt van de status van nationaal park die de Oosterscheldc heeft. Het Thoolse gemeentebestuur on derschrijft tevens een gezamenlijke Zienswijze van de provincie en de Bevelandse gemeenten Borsele, Goes, Kapelle en Reimerswaal. Daarin wordt de optie om met de verbinding vanaf Zuid-Beveland de Oosterschelde over te steken naar Tholen, afgedaan als 'onbespreek baar en naar onze mening op voor hand niet realistisch'. De overheden kunnen zich niet voorstellen dat een bovengrondse oversteek van dit wa ter een serieuze en haalbare optie is. Ten aanzien van Tholen wordt ge wezen op het redelijk authentieke en typisch Zeeuwse landschap 'zon der detonerende onderbrekingen'. In het gezamenlijke stuk wordt ge steld dat een nieuwe 380 kV verbin ding geen verslechtering voor het Zeeuwse landschap mag opleveren. Verder wordt gesproken over com pensatie door 150 kV lijnen onder gronds aan te leggen, of de nieuwe te combineren met een bestaande 150 kV leiding waardoor deze laat ste deels (in de Zak van Zuid-Beve land) zou kunnen verdwijnen. Het meest optimale vinden de overhe den dat er één lijn komt ten noorden van de A58 en de spoorlijn. Verder willen ze onderzocht hebben of het aantal kruisingen van de bestaande hoogspanningsleiding met de rijks-, de provinciale en de spoorweg ver minderd kan worden. De VVD-fractie in de Thoolse ge meenteraad had over deze kwestie schriftelijke vragen gesteld. De vraag om stappen te ondernemen, is in de vorm van het bezwaarschrift gehonoreerd. De liberalen waren verder benieuwd naar de gevolgen voor ontwikkelingen op het gebied van woningbouw en recreatie. Daarop heeft het college geant woord dat mócht de verbinding over Tholen er komen, dat dan in principe wordt voorkomen dat wo ningen in de magneetveldzone ko men te liggen. Anton Baaijens trekt een gaas over de lichtval voor nachtvlinders in de Poortvlietse tuin. Dc werkgroep brengt in heel Zee land de nachtvlinders in kaart, een project dat zes jaar omvat en nog tot 2012 duurt. Op vaste plekken worden 's nachts, op gezette tij den. onder meer met lichtvallen (houten bakken met een lamp) vlinders gelokt. De soorten en de aantallen worden genoteerd, waar na de beestjes worden los gelaten. Het veldonderzoek moet uiteinde lijk een nachtvlinderatlas opleve ren. een beschrijving van de in Zeeland voorkomende soorten. De vangst in Poortvliet is om de gegevens voor de maand juli aan te vullen, legt Baaijens uit. Hij komt ook in het najaar nog een keer terug bij de familie Stolk van de Zeeuwse Tuinkamer. Verder wordt de Slikken van De Heen als nieuwe plek onder de loep geno men. Volgens Baaijens ziet het er daar veelbelovend uit. „Daar van gen we met witte lakens. Er is geen elektriciteit, dus een lichtval is daar niet te gebruiken." Dc vangsten leveren informatie op over zowel de soorten als de aan tallen nachtvlinders die voorko men. „Zeeland is verdeeld in hon derd uurhokken van vijf bij vijf kilometer. We proberen steeds ook een referentie te hebben van het landschap", legt Anton Baaijens uit. De vallen worden dan ook niet per definitie geplaatst op plekken waar veel vlinders zitten. Poort vliet is wél een goede plek als het om aantallen gaal, maar qua soor ten niet bijzonder. De afgelopen twee jaar zijn op Tholen en Sint Philipsland 264 verschillende soorten waargenomen; 233 soor ten in 2007. en vorig jaar 198 soorten. Dat had de werkgroep te voren niet verwacht. „De'gedachte was: het is op Tholen allemaal polder." In 2007 is er op vijf plek ken veldonderzoek gedaan: de eendenkooi in Anna Jacobapolder. het Rammegors bij Oud-Vosse- meer, de Brecdenviietsedijk in Sint-Annaland, de Pluimpot bij Sint-Maartensdijk, en de Scherpe- nissepolder. Vorig jaar waren er vier plekken waar de lichtvallen werden geplaatst: Botshoofd bij Oud-Vossemeer. het Oudeland bij Tholen, de Hogeweg in Poortvliet, en in Sint-Annaland. ln Poortvliet telt Baaijens zaterdag morgen zo'n 200 nachtvlinders. Hij registreert 41 verschillende soorten. Van een paar zitten er enkele tiental len in de lichtbak, maar van de mees te treft hij slechts enkele exemplaren aan. De beestjes zitten doodstil op de eierdozen die in dc houten kist zijn geplaatst. Baaijens haalt ze een voor een vanonder het gaasgordijn dat hij over de bak heeft gespannen. De coördinator schudt de namen van de beestjes simpel uit zijn mouw: bruine wapendrager, kleine beer, huismoeder, hyena, grote worteluil, grijze stiftspanner. spurrie-uil en brandvlekvlinder. Hij kent ze bijna allemaal op zicht, maar heeft twee veldgidsen bij zich voor het geval dat. De meeste 'uultjes', zoals ze in het dialect bekend zijn, zijn bruin of grijs van kleur. Maar er zijn ook witte en groene exemplaren, en een enkele ro de. „Dit keer is het niet zo spectacu lair, het is een vrij rustige nacht ge weest", stelt Baaijens vast. Hij had gehoopt dat er wat belangstellenden zouden zijn voor de vlinders, maar die laten het afweten. Als alles is ge registreerd. wordt de lichtbak vast ge reed gemaakt voor de volgende keer en in de schuur van de familie Stolk opgeborgen. Over het werk van de vlinder- en li bellenwerkgroep én het nachtvlinder- project is meer informatie te vinden op de website www.vlinlibzeeland.nl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 9