mmg 'Mensen uit de stad leven hier in de voortent van hun caravan' Krabben uit de Oosterschelde brengen acht euro per kilo op Niet wachten met terug kopen gemeentehuis Jolanda Prins beoogd voorzitter PvdA-afdeling Lievensberg start piaspoli Oogstdemo met trekpaarden op akker in Scherpenisse Donderdag 6 augustus 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Camping Stavenisse aan de Scheldseweg bestaat dit sei zoen veertig jaar. Voor de gasten van de camping maar ook voor de inwoners van het dorp is er een feestpro gramma met voor elk wat wils. De festiviteiten beginnen vrijdag met het optreden van de band Carfield en duren tot en met zondag 16 augustus. Bovendien wordt mo menteel hard gewerkt aan de uitbreiding van het terrein. Er is al drie hectare langs de zeedijk ingezaaid met gras. Voor meer ruimte, meer privacy en meer groen. De cam pings op Tholen gaan samen met de VVV aan de weg timmeren om Tholen bij toeristen onder de aandacht te brengen. Anita en Ed Bingo van Dré Camping Stavenisse bestaat veertig jaar en viert dat met feestweek Potje kaarten Tholen onbekend Kinderclubs Uit de oude doos Vragen PvdA over sport gehandicapten Stemmen van lezers Vacature sinds vorig jaar vacant na vertrek Sijl Jolanda Prins uit Sint-Maartensdijk is kandidaat-voorzitter van de PvdA-afdeling Tholen. Prins is nu penningmeester. De functie van voorzitter is sinds de laatste ledenvergade ring vorig najaar vacant toen Ruud Sijl uit Oud-Vossemeer wegens verhuizing naar Ammerzoden aftrad. Zwoegende en zwetende paarden zijn dinsdag op het perceel van de familie Hage aan de Hartogsweg in Scherpenisse te zien. De stichting Het werkend trek paard Zeeland geeft dan van twee tot negen uur een de monstratie van hoe vroeger de tarwe werd geoogst. Een tiental paardenhouders brengen daarvoor 25 Zeeuwse trekpaarden meegenomen. Niet langer wordt echter de rust en de ruimte aangeprezen. Dat thema wordt in de nieuwe campagne verla ten. De nieuwe slogan wordt: Tho len dat is mooi Zeeland. Er komt een nieuwe folder en een website. „We gaan er voor zorgen dat de mensen ons beter kunnen vinden," zegt Kees Menheere een van de ex ploitanten van de camping. Langs de rand van het nieuwe ter rein is een vijver gegraven. Er staan rietkragen langs de rand. De eerste reigers op zoek naar kikkers zijn al gesignaleerd. Ook eenden weten de plas te vinden. Door het flauwe ta lud heeft de vijver een natuur- en kindvriendelijke oever gekregen. De uitbreiding past binnen het plan om de kwaliteit van de camping te ver beteren. Er komen op het nieuwe gedeelte 35 toeristische plaatsen, voor gasten met een toercaravan en twintig plaatsen voor stacaravans. Op nog eens twintig kavels komen chalets, legt Kees Menheere (52) uit die samen met zijn vrouw Thea Menheere-van de Sanden (46), zijn zus Anja (45) en haar man Kees Na gelkerke (58) de camping exploi teert. Samen bijna alweer twintig jaar. Op het nieuwe terrein komen voor een groot deel nieuwe gasten. De camping is een echte familie camping. Er komen hele families naar Stavenisse. Vooral uit Noord- Brabant en België. Ongeveer een derde is zuiderbuur. Een handvol gasten komt uit Duitsland. De gas ten komen voor de gezelligheid en Vanaf vrijdag tot en met zondag 16 augustus is er een feestweek voor de jubilerende camping. Morgen (vrijdag) begint dat om half tien met een optreden van de band Garfield. Zaterdag vanaf half acht wordt de voorronde van de playbackshow- gehouden. Zondag is er 's avonds vanaf acht uur een zangavond in de grote tent. Maandagavond is er vanaf acht uur Back to the playback, met optredens van 'sterren' van vroeger. Dinsdag is er vanaf half twee een kindermiddag en fancy fair met clown Boemus. Woens dag treden Frank en Mirella tij dens de Hollandse artiestenavond die om acht uur 's avonds wordt gehouden. Op donderdag is de fi nale van de Thoolse playback show, vanaf half twee. Vrijdag avond zijn Ed en Anita uit Tholen te gast. Zij beginnen hun optre den om negen uur. Zaterdag wordt vanaf zeven uur 's avonds de marathonbingo gehouden. Zondag wordt het jubileum afge sloten met een eetfestijn vanaf zeven uur. het buitenleven. Thea: „Ze zoeken elkaar op, gaan bij elkaar op visite. Of het zijn passanten die blijven hangen omdat ze het hier leuk vin den of omdat ze hier vroeger ook hebben gestaan." Maar ook de kinderen van de eerste generatie gasten, hebben een vaste stek gevonden op het terrein. Kees Menheere: „De mensen die hier hun jeugd hebben meegemaakt, staan er weer met hun kinderen. Het is een sociaal gebeuren. Iets wat ze missen in de stad. Ze zijn hier veel meer buiten en hier kunnen ze hun kinde ren loslaten. Ze hebben ruimte om te spelen en er is een zwembad voor kinderen. Dat is heel belangrijk." Het zwembadje ligt achter de kanti ne aan de voorkant van het terrein. Vanaf het terras is het goed te zien. Menheere heeft er wel plannen voor, zegt hij. „Als er weer financië le ruimte is, willen we het wel ver groten, niet verplaatsen. Er is veel werk aan. Of er nu 2 of 220 man in zwemmen, we zijn er altijd mee be zig om het goed te onderhouden." Het opvallende aan camping Stave nisse is dat er tussen de stacaravans straatjes van gras liggen. Keurig ge schoren gazon waar kinderen op blote voeten kunnen spelen. De gas ten genieten van de rust op dit stuk je van het eiland Tholen. Achter de dijk ligt de Oosterschelde. Vele gas ten hebben een bootje en gaan vis sen in de zeearm. Op een van de veldjes staan fuiken te drogen. Er is ook een vaste ploeg met duikers die van de onderwaterwereld komt ge nieten. Toch zijn er minder vaste gasten dan twintig jaar geleden, zegt Menhee re. „Toeristen maken een bewustere keuze. Dat is een verschil met toen wij hier begonnen. Mensen kwamen met hun caravan. Er was toen veel meer volk. Er waren 210 eenheden, nu 170. Dat is toch veertig minder dan voorheen." Het geeft duidelijk aan dat er veel is veranderd. Dat heeft onder meer te maken met de eisen die aan de brandveiligheid worden gesteld, zegt Menheere. „Er moet meer ruimte tussen de cara vans komen. Dat gaat niet van de ene op de andere dag." Het resultaat van de verandering is al op verschil lende plaatsen te zien. Is het zwembad een belangrijke plaats op de camping, ook de kanti ne met het cafetaria neemt een voor name plek in. Die wordt beheerd door Kees en Anja Nagelkerke. De kantine is in de loop der jaren uitge breid. Maar er zit nog steeds het ge bouwtje in dat 1969 op het terrein verrees. Anja: „Je staat er van ver steld hoeveel mensen er komen om De exploitanten van de camping v.l.n.r. Kees Menheere, Thea Menheere-van de Sanden, en Anja Nagelkerke-Menheere en Kees Nagelkerke. een hapje te eten. We hebben een kleine kaart. In het hoogseizoen zijn we alleen voor de gasten bezig, maar daarbuiten worden er ook feestjes en partijen gehouden. Er komen ook steeds vaker fietsers die om een kopje koffie komen." Als het druk is, helpt Thea mee. „We hebben ook een gezellig terras waar heel goed gebruik van wordt ge maakt. Ook door mensen uit het dorp." Het cafetaria is in de zomer van 12 tot 12 geopend. Anja: „Het gaat de hele dag door, maar als je 's nachts open zou gaan, dan zou het ook nog gewoon doorgaan." Nagelkerke is blij dat de gemeente wat soepeler is gewordeh voor de kantines op de campingterreinen. Ze krijgen een horecabestemming. De kantine is,wat het café is in een buurt van een stad of in een dorp: jong en oud komen er samen. Een van de Vlaamse campinggas- ten, Dré de Clerck, verzorgt er al meer dan 25 jaar het spelletje bingo. Kees Nagelkerke: „Er is hier geen leven zonder bingo van den Dré." De camping is in 1969 begonnen door Jan en Riet van de Sanden uit Roosendaal, de ouders van Thea. Het terrein bestond al. Het was van Kees Mol. Thea was tien jaar toen ze er met haar ouders ging wonen. in een oude schaftkeet van aanne mer Adrie van der Werff. „Mijn va der was stoffeerder. We woonden in een flat in Roosendaal. Hij wilde een huis kopen en zag in een adver tentie dat de camping te koop stond. Hij wilde graag voor iets voor zich zelf gaan beginnen. Een cafetaria, maar dat wilde mijn moeder niet. Een camping vond ze leuker." Het echtpaar pachtte het terrein eerst. „In het begin reden we heen en weer. Mijn vader was heel de winter hier, mijn moeder minder vaak. In 1972 zijn we hier gaan wo nen. Mijn moeder lag in het kraam bed van mijn zusje Marianne." Er was toen een kleine kantine. „De mensen hadden 'f avonds niks. Ze kwamen er elke avond naar toe. Het was één grote familie. Ze kwamen een potje kaarten." De camping was niet aangesloten op het elektriciteits net. Stroom kwam uit een aggregaat. Het apparaat stond op het terrein te ronken, „ledereen ging om twaalf uur weg. Mijn vader zei dan dat het ding uitging. Als hij naar bed ging, dan ging iedereen naar bed." De kantine van toen staat er nog steeds. Tenminste het oude gedeelte. In de loop der jaren is het gebouw uitgebreid. Er stonden toen volgens Thea 25 tot 30 mensen op het ter rein. „Kleine caravan netjes. Eerst stonden de mensen met tenten aan de dijk. Mensen uit Antwerpen lie ten er de hele week hun spullen staan. Totdat de gemeente daar een eind aan maakte. Toen is met de camping begonnen." De plaatsen zijn nu veel groter dan veertig jaar geleden. Ze variëren nu van 180 tot 200 vierkante meter. Gasten komen nu met een stacara van van vier bij tien meter, zegt Menheere. „Of een toercaravan van drie bij elf meter, met een voortent. Die is heel belangrijk. Mensen leven op de camping in de voortent. Daar om moet je ze ook meer ruimte bie den." Van de Sanden kocht er een groot stuk terrein bij, in de jaren tachtig werden alle staplaatsen op de riole ring aangesloten. Weer veel later kwamen er weer kavels bij en werd er volgens Menheere een tv-circuit aangelegd. „We waren een van de eersten. Nu is het normaal. En nu hebben we het alweer over een draadloos internetnetwerk. Ze ko men iedere keer met wat anders." Het was voor het viertal niet van zelfsprekend dat ze de camping gin gen runnen. Het was vanwege de scheiding van Thea's ouders ruim twintig jaar geleden dat Kees en Thea nadrukkelijk in beeld kwamen. Thea: „Mijn moeder heeft het eerst een jaartje alleen gedaan. Wij wilden een gezin gaan stichten. Ik wilde niet in mijn eentje beginnen." Haar man Kees was vrachtwagen chauffeur bij De Grauw in Bergen Tholen moet beter in de markt worden gezet, zegt Kees Men heere. Hij is secretaris van de samenwerkende campinghou ders Tholen. De campinghou ders willen Tholen als toeris tisch gebied meer bekendheid geven. „We willen een goede marketing voor de bedrijven. Dat was voorheen nooit no dig, maar er zijn campings die nu met lege plekken zitten. Tholen is nog te onbekend. En onbekend maakt onbe mind." De begrippen rust en ruimte komen niet terug in de nieuwe campagne. Tholen, dat is mooi Zeeland wordt nu het motto. „Er komt meer de nadruk op wat er te doen is. We verwijzen naar de haven tjes en het streekmuseum, de natuurgebieden en het eten van mossels en oesters." op Zoom. maar woonde al wel op de camping. Menheere: „Ik heb nooit gepland dat we dat over zouden ne men. Via Thea ben ik er in gerold. Van het een kwam het ander. Ik heb eerst gevaren, toen op de vrachtwa gen gezeten en toen kwam dit op mijn pad. Dan ga je toch alles eens afwegen. Maar in het beging heb ik in de winter nog vaak vrachtwagen gereden, hoor." Zijn zus Anja Menheere werkte in de SRV winkel van Johan en Kees Nagelkerke in Sint-Maartensdijk en trouwde met Kees. Ze kwam al lan ger op de camping door het werk van haar broer. In 1990 stapten ze over van de SRV-zaak naar de cam ping. Kees Nagelkerke heeft er geen spijt van. „Ik was met de winkelwa gen van maandagochtend tot zater dagmiddag op pad. Op zondag was «ik ook al een paar uur bezig voor de zaak." Met zijn vieren besloten ze de camping te exploiteren. Elk echtpaar had toen één kind. Ze gingen met zijn zessen in het huis van Thea's ouders wonen. Nagelkerke: „In de zomer maak je wel veel uren, maar je bent wel altijd bij je gezin." Het werk op de camping is makkelijk te combineren met de opvoeding van de kinderen. Daar zijn ze het alle vier over eens. Thea's moeder Rietje, is nog volop actief op de camping. Ze is nu 72 jaar en heeft een caravan op de cam ping. Ze kookt voor de kinderen en help mee met de afwas. Al ongeveer dertig jaar wordt er op de camping christelijk jeugdwerk verzorgd. Vier weken lang is er een team jongeren actief die activiteiten voor kinderen verzorgt. Er staat een grote tent op het terrein waar een team van jongeren boven de achttien kinderclubs houden. Het zogeheten Dabarteam (Dabar is het Hebreeuws voor woord en daad) is een christelij ke beweging van en voor jongeren, verbonden aan de protestante kerk in Nederland. Dit jaar is er een club met vrijwilligers uit Sint-Annaland ac tief. Menheere: „Daar wordt dank baar gebruik van gemaakt, terwijl de meeste ouders van de kinderen van huis uit katholiek zijn." Er worden in de tent ook een aantal diensten gegeven. Op het terrein staat ook de pastor om de diensten te verzorgen en het team te ondersteu nen. Arjan Geluk is dit jaar aanwe zig. Maar als er een dienst wordt ge geven, komen er volgens Menheere meer mensen uit het dorp naar de tent dan gasten van de camping. De camping gaat met de uitbreiding een nieuwe fase in. Menheere: „We zijn er al jaren mee bezig. Nog voor de crisis. Toen groeiden de bomen nog tot aan de hemel. Mensen koch ten toen ook nieuwe caravans. Dat is tot stilstand gekomen. We kregen ho gere vaste lasten. Daarom moesten we investeren. We hebben met min der mensen en een ander bestedings patroon te maken. Maar wij geloven er wel in. Een goede zomer zou voor ons ook heel aangenaam zijn." Om het jubileum te vieren, komt er een grote feesttent. Niet op het ter rein. maar op het perceel tegenover de camping. Het programma is be stemd voor jong en oud en niet alleen voor de gasten van de camping, maar ook voor de inwoners van het dorp. Die ene foto waaraan u een bij zondere herinnering heeft, of die foto van dat unieke moment. Heeft u bijvoorbeeld nog een foto van de oversteek van het veer bij Oud-Vossemeer, de aanleg van de Oesterdam of de strenge winter van 1963? De Eendrachtbode is op zoek naar foto's van lezers die gemaakt zijn op Tholen of Sint Philipsland. Let wel. geen baby-, trouw- of klasse foto's. Wij zijn benieuwd naar het verhaal achter de foto. Wilt u dat delen met de rest van onze lezers? Stuur uw foto naar ons op of breng hem langs. Vertel uw herin nering erbij. Vermeld naam, adres, telefoon nummer vergezeld van een (uitge breide) toelichting bij de foto. Als u per e-mail verzendt, foto niet verkleinen (in origineel formaat versturen) en versturen met on derwerp 'uit de oude doos' naar redactie@eendrachtbode.nl (ui teraard ook met uw contactgege vens). Per post: Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland. De PvdA heeft aan het gemeentebe stuur vragen gesteld over voorzienin gen voor mindervalidcn op het gebied van mobiliteit en sport. Wélke voor zieningen worden verstrekt en hoe wordt dat aan de doelgroep kenbaar gemaakt, willen de gemeenteraadsle den Eefke Bastianen en Jan Heshof weten. Hun vraag is ingegeven door acties die particulieren in Tholen van tijd tot tijd houden om mindervaliden in staat te stellen aan sport te doen of mobiel te blijven. 'Mogelijk is bij de doelgroep onvoldoende bekend wat er wordt verstrekt door de gemeente', aldus de PvdA'ers. VERVOLG WERKLOOSHEID In de leeftijdscategorie 15 tot 27 jaar groeide het aantal werkzoekenden in juni met vijf tot 65, terwijl dat er een jaar eerder nog maar 36 waren. Het aantal werkloze vrouwen in deze cate gorie bleef onveranderd op 27 staan. De toename komt dus volledig op het conto van de mannen, een stijging van 9 naar 38. Ook in de categorie 27 tot 45 jaar namen de mannen het afgelo pen jaar de groei van de werkloosheid voor hun rekening: een verdubbeling van 28 naar 56. Het aantal vrouwen bleef 76, zodat in deze leeftijdsgroep totaal 132 Tholenaren als werkzoe kend geregistreerd staan. De categorie werklozen van 45 tot 65 jaar groeide de afgelopen twaalf maanden van 206 naar 219 inwoners. Maar hier daalde het aantal ingeschre ven vrouwen van 101 naar 87. Wat de mannen betreft is het beeld gelijk aan dat bij de andere leeftijdsgroepen, een toename van 105 naar 132. Een rade- re analyse leert dat bij de Thoolse ze stigplussers het aantal mensen zonder een baan het afgelopen jaar is afgeno men: van 69 naar 61. Van de 416 inwoners zonder een b^an zijn er 240 - 147 mannen en 93 vrou wen - een jaar of korter werkloos. Van deze groep zijn 93 mensen nog geen drie maanden op zoek naar werk. Het Lievensberg ziekenhuis in Ber gen op Zoom start dit najaar met een nieuw behandeltraject voor kinderen met blaasproblemen en urinewegin fecties. Op de nieuwe piaspoli wor den kinderen vanaf vijf jaar gezien door een kinderurotherapeut en de kinderarts. Indien nodig vindt er ook overleg plaats met de uroloog en/of de psycholoog. Leren plassen en poe pen (zindelijk worden) in de eerste levensjaren gaat bij de meeste kinde ren vanzelf. Soms doen zich proble men voor. Als een kind de blaas- en bekkenbodemspieren niet goed leert gebruiken, kan dat leiden tot verstop ping of plasklachtcn, zoals te vaak, te weinig of op het verkeerde moment plassen, urineweginfecties en bed plassen. In sommige gevallen is er sprake van een aangeboren afwijking aan de urinewegen. Het ziekenhuis voert een blaasdrukmeting uit en stuurt de kinderen eventueel door naar een 'plasklas'. Daar leren de kinderen onder leiding van een kin derurotherapeut omgaan met hun piasproblemen. De gemeente moet het oude gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk maar te rugkopen. Deze mededeling van W. Brevet in de krant van vorige week is de reden van mijn schrijven. Voorop gesteld dat dit monumentale pand en naastgelegen panden nooit verkocht hadden mogen worden. Historisch erfgoed dat zo'n belangrijke plaats inneemt in Sint-Maartensdijk en in omgeving Tholen, dat verkoop je niet. Dat dient te allen tijde het rijke bezit te blijven van de gemeente. Dit ook mede gelet op het verleden. Bij de (ver)bouw van het gemeentehuis - officieel in die tijd stadhuis genoemd - in 1628 is in de kosten bijgedragen door prins Frederik Hendrik, heer van Sint-Maartensdijk. Reden was dat de gemeente in die tijd niet alle kosten kon dragen. Een en ander is ook duidelijk te lezen op de steen bo ven de ingang. Frederik Hendrik, en na hem alle leden van het huis van Oranje, hebben deze titel van heer of vrouwe gedragen. Ook onze vorstin, H.M. de koningin. Het is een van haar titels. Alleen al daarop gelet is verkoop van dit prachtige gebouw toch niet voor te stellen. Maar het is wel gebeurd door het huidige ge meentebestuur. En vrijwel iedereen in de gemeenteraad heeft hier maar klakkeloos mee ingestemd. Want men moest wel om de kosten van het nieuwe gemeentehuis te kunnen be talen. Dit kan en mag nooit een ex cuus zijn om dit prachtige gebouw maar te verkopen. Het is, en dat zal ook blijken in de toekomst, een kapi tale fout. Daarom, nu het nog kan. te rugkopen. Daarmee niet wachten zo als reeds is gezegd, want dan kan het te laat zijn. Het terugkopen zal heel wat breder gedragen worden door de bevolking dan het besluit uit 2(XX) en daarna de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Dan denk ik dat het gemeentebestuur veel vertrouwen zal winnen bij de bevolking. Als men dit niet doet, zal dit later zeer betreurd worden. Het gebouw is het waard. Zoals genoemd voor tentoonstellingen en concerten. Maar ook om daar weer huwelijken te voltrekken. Velen uit Sint-Maar tensdijk en omgeving zijn hier sinds 1971 getrouwd. Ook mede daardoor hebben velen een band met het ge bouw. Ook het terughangen van de schilderijen (panelen). Deze horen in de smalstad en nergens anders. En aan welke andere mogelijkheden nog valt te denken. Voor openstel ling en bezichtiging kan men ook een bijdrage van de bezoekers vra gen. In Sint-Maartensdijk is nu een prach tige markt. En dan daar het prachtige stadhuis, het is het alleszins waard. Ik denk toch dat zeer velen uit Sint- Maartensdijk en op Tholen dat ook vinden. Dit gebouw, een sieraad voor Sint-Maartensdijk en Tholen, mag nooit in vreemde handen overgaan. Het moet blijven, het beeldbepalende oude stadhuis, indachtig het rijke verleden van de trotse smalstad Sint- Maartensdijk. Dus gemeentebestuur, werk eraan voor het te laat is. C. Kwaak, oud-inwoner Sint-Maartensdijk, Rondsel 36, Halsteren. Bij opkomend water worden aan het dammetje de meeste krabben gevangen, met spek en kip. De krabben die langs de oevers van de Oosterschelde worden gevangen leveren in Antwerpen acht euro per kilo op. De schaaldieren verdwij nen in de pannen van Thaise restau rants. Ze worden in een beslagje van pittige kruiden gebakken of verwerkt in een soep. In december (rond de feestdagen) stijgt de prijs tot tien euro per kilo. Dat vertelt een van de Zuid-Aziatische vrou wen aan 'het dammetje' bij het strandje tussen Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. Behalve Thaise- zijn er ook regel matig Vietnamese families die langs de zeearm naar voedsel zoe ken. Mossels, oesters, kokkels en garnalen zijn geliefde zeevruchten. Sommige vrouwen dragen een hoed tegen de zon. Gehurkt op de stenen zijn ze urenlang bezig. De Ooster schelde lijkt even op het leven in de Mekongdelta. Een vleugje Azië langs Tholen. Het dammetje is ooit opgeworpen om langer water vast te houden voor de badgasten. Het beslaat uit een damwand van hout. Aan de bin nenzijde blijft een plas staan waar kinderen nog in kunnen spelen als het eb is. Aan de binnen- en buiten zijde is de wand verzwaard met ste nen. De bovenrand van de wand is ongeveer twintig centimeter breed en te belopen. Via en stuw loopt het water in en uit. Bij hoog water stroomt het water in de meeste ge vallen over de rand en verdwijnt het helemaal onder water. Op, tussen en onder de stenen krioelt het van leven: kreukels, krabben, mossels, pokken, garnaal tjes en wieren. Vooral bij opkomend water komen ze tot leven. Kreukels gaan kruipen en krabben verlaten hun schuilplaats om op jacht te gaan naar voedsel. Het is deze vis sers om de krabben te doen. De meestal uit Vlaanderen afkomstige families vangen de beesten met een kippenbil of een speklapje als aas. De krabben slaan er graag hun scharen in. Ze worden opgevist aan een touwtje en met een netje uit het water geschept. Het netje wordt vervolgens leeggegooid in een em mer. Op een dag kan een geoefende visser op deze manier vijftien kilo krabben vangen. Een van de Thaise vrouwen, gehurkt langs de water kant, vertelt dat ze samen met haar man op één dag 30 kilo heeft ge vangen. Ze worden thuis in een zak in de diepvries gedaan en bewaart. Als het water weer is gezakt en de slikken komen bloot, dan wordt het werkterrein verlegd. De vissers gaan dan kruipend met hun emmer over de drooggevallen plaat om kokkels te zoeken die net onder het slik leven. Paul van de Wal uit Sint-Maartens dijk stelde zich toen kandidaat maar dat stuitte op protest omdat zijn vrouw Ellen van der Wal-Ver meulen actief is voor PvdA in de gemeenteraad. Tijdens een roerige vergadering in Haestinge zag hij af van zijn kandidatuur. De vacature bleef onvervuld. Het bestuur liet de zaak vervolgens een poosje rusten om de gemoederen weer wat tot bedaren te brengen. Op de eerstvolgende ledenvergade ring, in het najaar, kan Prins geko zen worden. Het bestuur zal haar aan de leden voordragen. Tot die tijd kunnen zich ook nog andere kandidaten melden, al verwacht se cretaris Chiel van der Linde niet dat het storm zal lopen. „Het vin den van bestuursleden is niet zo moeilijk, maar voor de functie van voorzitter zijn de meesten kop schuw. Dat gaat niet zo makkelijk. Prins wil dit doen. Ze kan dit ook aan." De andere bestuursleden zijn Peter Suurland uit Scherpenisse en oud voorzitter Jac van Akkeren uit Tho len. Aan het bestuur is ook de frac tievoorzitter Jan Oudesluijs uit Sint-Maartensdijk toegevoegd. De beoogde voorzitter Jolanda Prins werkt op het centrum voor werk en inkomen (arbeidsbureau) dat is on dergebracht in het gemeentehuis in Tholen. Volgens Van der Linde is het één van de zaken die de PvdA op de rails moeten zetten, vóór de ge meenteraadsverkiezingen volgend jaar. Twee zeltbinders, die worden voort getrokken door drie paarden, maaien het graan en binden dit in schoven. Een vijftal authentieke menwagens rijden rond om de schoven op te la den en naar de dorsmachines te bren gen. Er wordt <x>k getoond hoe de schoven op 'stuken' worden gezet en hoe met graan sneed met de sikkel. Er zijn oude machines als een vork- jesschudder en een zwadkeerder en er is te zien hoe het graan zonder dorsmachine met de vlegel wordt 'uitgeslagen en in een windmolen wordt geschoond. Vrouwen in kle derdracht brengen de 'stuten' rond voor de noeste werkers. Een speaker geeft uitleg over de demonstratie. Kinderen kunnen meerijden op de wagens, maar ook plaatsnemen in een carrousel dat wordt voortbewo gen door een paard. Een hoefsmid laat zien hoe hij de paardenhoeven van nieuwe ijzers voorziet en er kan worden geraden naar het gewicht van een paard. Het programma wordt aangepast bij minder goed weer en bij slecht weer. zoals vorig jaar. wordt het afgelast en eventueel een week verzet. Informatie hierover is verkrijgbaar bij P. Hannewijk vóór elf uur op de dag zelf via telefooniv". 0113-581561 of via www.trekpaar- den.nl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3