BAL Hoge kilo-opbrengst gewassen, lage prijzen voor Thoolse boeren 'Van Dijke slachtoffer geworden van recessie' Groei van werkloosheid Tholen komt tot stilstand Mogelijk eerste geval van Mexicaanse griep in Tholen Gezonken Dreamtime gelicht in haven van Sint-Annaland Intrede Punt in katholieke kerk Havendag met beaehvolleybal Goed oogstseizoen, maar mineurstemming bij akkerbouwers De Supermarkt van Halsteren Donderdag 6 augustus 2009 65e jaargang no. 38 Profiteer ff van de jubileumacties AUTOBEDRIJF Tholenaar in huis aangehouden Waarschuwing zwembad Gorishoek De oogst van tarwe, aardappelen en uien is op Tholen en Sint Philipsland in volle gang, maar de prijzen van de landbouwproducten zijn laag. De opbrengst per hectare is hoog, maar de stemming onder de akkerbouwers is door de tegenvallende prijzen in mineur. Deze week wordt het grootste deel van de tarwe van de akkers ge haald. De silo's lopen vol. Bij de CZAV in Sint-Anna land wordt het graan op het terrein gelost en weer in vrachtwagens geladen voor transport naar de afnemers. Vlas Noodweer Doorsta rt montagebed rijf na fa i I lis seme nt Montagebedrijf Van Dijke b.v. uit Sint-Annaland onder zoekt de mogelijkheden van een doorstart nadat de recht bank in Middelburg het faillissement van het bedrijf uit sprak. Er werkten veertien mensen bij Van Dijke, voornamelijk installatiemonteurs. Curator B. van Leeu wen zegt dat de onderneming het slachtoffer is geworden van de recessie. Busjes In juni is het aantal werkloze Tholenaren niet verder toege nomen. Bij UWV werkbedrijf staan 416 inwoners inge schreven, blijkt uit de recentste cijfers van de uitkeringsin stantie. Dat is net zoveel als in mei. Alleen in Sint-Maartensdijk en in Tholen was er een toename van werkzoekenden, met respectievelijk vijf en twee. Er zijn 190 Thoolse vrouwen en 226 mannen op zoek naar een baan. I)eze week zie www.plus.nl Dinsdagmiddag rond kwart voor vijf stak het zeiljacht Dream time zijn neus weer boven water. Dat gebeurde nadat de boot door het kraanschip Morgenstond uit Tholen van de bodem van de haven in Sint-Annaland was gelicht. Het schip was vol water gelopen. De oorzaak van het zinken is niet bekend. 1J5Z - ïfS'i Wattstraat 3, Tholen idrachtbode, de Thoolse Courant •stbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland ifoon 0166-657007 b.g.g. 653474 'elefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 19-jarige man uit de gemeente Tholen is dinsdagmorgen rond halt" drie in zijn woning aangehouden. Hij was even daarvoor, omstreeks kwart over een, tegen een op de Stoofdijk in Stavenisse geparkeerde auto aangereden. Daarna reed hij door, maar de politie kwam hem aan de hand van getuigenverklaringen op het spoor. Het bleek dat de man. een beginnend bestuurder, meer dan anderhalf keer de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken had. Hij moest /.ijn rijbewijs inleveren. De intrededienst van Mieke Punt. die predikant wordt yan de vrij/inni ge geloofsgemeenschap NPB (Ne derlandse Protestanten Bond), wordt vanwege grote belangstelling niet in het eigen kerkgebouw aan de Oude- landsestraat. maar in de katholieke kerk aan de Markt in Tholen gehou den. Haar voorganger, dominee Dick Peters, zal haar zondag bevestigen. De dienst begint om half drie. De Stichting Actief Stavenisse denkt een alternatief gevonden te hebben voor het programma voor de Havendag op 22 augustus in het dorp. Beaehvolleybal op het haven- plateau moet de activiteit Fiets 'em erover vervangen. De ludieke wed strijd, waarbij deelnemers via de ka de zolang mogelijk over een baan over het water moeten proberen te fietsen, is namelijk komen te verval len op last van de gemeente. De damwand in de haven is in slechte staat en daardoor is de veiligheid niet te garanderen. SAS zegt voor het beaehvolleybal al mondeling ij toezegging van de gemeente te lieb- I ben gehad. Waarschijnlijk komen er twee beachvolleybalvelden. Teams van vier personen kunnen zich voor het beachvolley inschrijven bij Flip de Rijke tel. 0166-692385. De dag wordt verder gevuld met optredens van shantykoren, er /.ijn oude scheepsmotoren te bezichtigen en er zijn diverse kramen en terrassen. Camping Gorishoek aan de Goris- hoeksedijk in Scherpenisse is door de provincie op de vingers getikt voor het niet bijhouden van het logboek over de behandeling van het water in het zwembad. De vennoten van de camping hebben een formele waar schuwing gekregen. Bij controle op 21 juli bleek dat het logboek vanaf 1 juni niet meer is bijgehouden. In het logboek worden allerlei za ken genoteerd zoals het geschatte aantal zwemmers per dag, welke fil ters er zijn gereinigd en op welk tijdstip, wanneer de bodem van het zwembad is schoon gemaakt, wan neer en hoeveel chemicaliën voor de zuivering van het zwemwater is toegevoegd, hoeveel water zijn toe gevoegd en of er bijzonderheden zijn die van belang zijn voor de hy giëne. Afgesproken is dal het log boek vanaf 22 juli weer wordt bijge houden. Bij Scherpenisse worden de uien van akkerhouwer Nico Vermuë uit Poortvliet geoogst. Overal in de polders grommen de combines over het land. Trekkers met de goudgele korrels rijden al' en aan. Alle gewassen profiteren van het goede groeiseizoen. De meeste producten kunnen dan ook wat vroeger van het land worden gehaald. Eind vorige week werd er al wintertarwe gedorst. De op brengst is goed. Graanhandelaar Gilles Dijke uit Scherpenisse schat dat er negen tot tien ton per hectare wordt geoogst. „Met uitschieters naar elf. Dat geldt voor alle rassen. Ook voor de broodrassen waar wij in doen." Volgens Dijke zijn de omstandig heden voor het graan gunstig ge weest. „Zeker. Zon en op tijd re gen. Eind juni. begin juli is het afgekoeld. Dat vult de korrel goed af." zegt hij. De karrenvrachten die bij hem gelost worden, lopen vol gens hem als 'als water in de put.' „Binnen in de put /ingt het ge woon," zegt de handelaar lyrisch over het product. De prijs laat echter nog te wensen over: I I euro per honderd kilo is volgens Dijke niet om over naar huis te schrijven. „Het zou het dub bele moeten zijn. maar het is min der slecht dan vorig jaar." Twee jaar geleden was een uitschieter. Toen steeg de vraag naar tarwe door een grotere vraag naar voed sel in Azië en door droogte in bij voorbeeld Australië. „De prijzen waren toen heel hoog omdat er een gebrek was. Dat is nu niet het geval en er was toen ook nog geen reces sie zoals nu." Een telefoonronde langs de graan- producerende landen leert Dijke dat de opbrengsten in Noordwest- Europa over het algemeen prima zijn. „Van midden-Frankrijk tot Denemarken mankeert er niks aan. maar ten zuiden van de Alpen en in Oost-Europa zijn ze veel min der." Over de prijsontwikkeling is hij 'licht optimistisch'. Dijke ver wacht nog wel eep lichte stijging, maar die zal volgens hem niet het niveau halen van twee jaar geleden. „Het gevaar is dat graan dat in Eu ropa. bijvoorbeeld in Zuid-Duits- land en in Oostenrijk, niet goed van kwaliteit is en terug geklas seerd wordt, in het veevoer terecht komt. Dat drukt dan de prijs." Vrijdagmiddag werden de uien van akkerbouwer Nico Vermuë uit Poortvliet geoogst. Dat gebeurde met gloednieuwe uienrooiers van loonbedrijf Hage uit Scherpenisse. Op het perceel in de Slabbecoorn- polder in Sint-Maartensdijk reden de twee rooiers achter elkaar om de uien op het perceel van 7,5 hectare te oogsten. Elk nam één bed mee van anderhalve meter. Aan de voor zijde van de trekker zit een klapper die de stelen van de 'juun' afslaat, achter zit de rooier die de uien op een zwad legt. René Slager en •Theo Steenpoorte begonnen tegen het eind van de ochtend aan het karwei en'waren 's avonds klaar. Vermuë geniet van de machines die nog 'zo mooi blinken' van nieu wigheid. Het geeft volgens hem tenminste een positief beeld in de ze tijden van slechte prijzen voor de landbouwers. Vermuë huurt er grond van Piet Mulders uit Sint-Maartensdijk. Volgens de akkerbouwer zijn de prijzen slecht. „De uien zijn nog niet verkocht, maar op het ogenblik doen ze vier tot vijf cent per kilo. Ook de prijs voor de aardappels is laag. De knollen zijn op zich prachtig, maar wat de prijzen be treft zitten wij een beetje in een re cessie." Doré doet op de veiling in Sint-Annaland niet meer dan 12 tol 15 cent per kilo. De oogst van wintertarwe begon vorige week al. Volgens Vermuë is het voor de vroege soorten tarwe niet uitzonderlijk dat ze eind juli al worden geoogst. Na de oogst van de wintertarwe, is de gerst aan de beurt. Twee weken later volgt dan de zomertarwe. „Toch is alles vroeger dan vorig jaar. Het vlas in de Smaalzijpolder is twee weken geleden al gemaaid. Dat is bijzon der vroeg." De stengels van het vlas liggen nu op het land te 'rotten' en woFden nog een keer gekeerd voordat ze in de rollenpers gaan en in de schuur worden opgeslagen. Door de gunstige weersomstandig heden zijn de gewassen dit jaar goed gegroeid, zegt ook Vermuë. Hij verwacht daardoor hoge kilo opbrengsten. „Dat zie je nu ook al aan de suikerbieten die pas in sep tember en oktober worden ge oogst. Die zijn al heel groot. Ook de cichorei doet het goed. Alle ge wassen hebben op tijd regen ge had." Voor de fruittelers bij Poortvliet zijn de omstandigheden minder gunstig geweest. Door het nood weer van enkele weken geleden is er veel schade toegebracht aan ap pels en peren. Tijdens het nood weer vielen er in een korte tijd ha gelstenen zo groot als knikkers. Ze sloegen gaten in de vruchten en in de bladeren van de fruitbomen. „Van Dijke is het slachtoffer gewor den van niet betaalde rekeningen van twee grote faillissementen. Dat heeft geleid tot het niet kunnen be talen van openstaande rekeningen. Zeg maar gerust dat hij het slacht offer is van de recessie." De gevolgen van de neergang in de economie komen steeds dichter bij. Eerder raakte Den Engelsman Keu kens in Tholen iri de problemen. Die maakte een doorstart. Van Dijke was vooral actief op de markt met het installeren van keukens. Het faillissement is een hard gelag voor het bedrijf, zegt directeur M.J. van Dijke. „Een zeer ingrijpende zaak. We hebben er een jaar tegen gevochten. Je wilt het gewoon niet accepteren. Je doet wat je kan om anderen, zoals het personeel en de leveranciers, niet te beschadigen. Het begon met één bedrijf dat fail liet ging waarvan we geen geld meer kregen. Zo hebben we er drie gehad. Dan praat je over tonnen. Onze bedrijfsvoering is niet zó dat we dat opgebracht krijgen." Het montagebedrijf bestaat nóg maar vijf jaar. Het startte met vijf personeelsleden, maar groeide snel tot twintig personeelsleden om de vele opdrachten te kunnen uitvoe ren. Vorig jaar werd Van Dijke met de eerste tegenslag geconfronteerd. „Toen hebben we al gezien dat er ingegrepen moest worden en zijn we naar veertien man gegaan." Van Dijke huurde een bedrijfsruim te in de Spastraat op het bedrijven terrein. Voor de werkzaamheden had de onderneming veertien bus jes, waarvan enkele via een lease- contract. Curator Van Leeuwen is bezig met het inventariseren, taxe ren en waarderen van de bezittin gen. „Met een deel van het bedrijf willen we een doorstart maken. De schuldeisers zijn nog niet helemaal in kaart, maar dat zijn er ongeveer veertig." Van Dijke hoopt dat het lukt om het bedrijf voort te kunnen zetten, om dat er ondanks de moeilijke situatie op de markt voldoende werk is om een doorstart te maken. Samen met een investeerder is hij bezig om een nieuw bedrijf op te zetten. Bij de Kamer van Koophandel is de nieuwe onderneming al ingeschre ven als D.M.K. Montage b.v. i.o. (in oprichting). Het is gevestigd aan de Ceciliaweg 4 in Sint-Annaland: het pand van Ardi Keukens waar Van Dijke veel werk voor deed. Ruim helft werkzoekenden korter dan jaar zonder baan Na vijf maanden op rij een stijgende lijn te hebben vertoond, is de groei van de werkloosheid in Tholen in juni tot stilstand gekomen. Of dat blijvend is, zal de toekomst leren. In Stavenisse, Poortvliet en Sint Phi- lipsland/Anna Jacobapolder waren in juni net zoveel inwoners werk loos als in mei. Een afname was er in Scherpenisse (-4), Sint-Annaland (-2) en Oud-Vossemeer (-1). Bij de mannen steeg het aantal met twee, bij de vrouwen nam het aantal werkzoekenden met datzelfde aan tal af. Per woonkern is het aantal werklozen in juni als volgt: Tholen 126 (62 mannen. 64 vrouwen); Sint- Maartensdijk 104 (53 m, 51 v); Oud-Vossemeer 48 (28 m, 20 v); Sint Philipsland 35 (18 m. 17 v); Sint-Annaland 33 (23 m, 10 v); Poortvliet 26 (15 m, I I v); Scherpe nisse 23 (14 m, 9 v); Stavenisse 21 (13 m, 8 v). Met een stijging van vijf (naar 7732 totaal) was ook de toename van de werkloosheid in Zeeland minimaal. Wel moet de kanttekening gemaakt worden, dat mensen met een deel- tijd-ww uitkering zich niet als werk zoekend hoeven in te schrijven. En dat er nog altijd flink wat meer men sen zonder een baan zitten dan een jaar geleden. In Tholen zijn dat 70 inwoners meer. in heel Zeeland gaat het om 824 mensen. Daarmee is de groei van de werkloosheid in Tho len relatief groter dan in Zeeland, twintig tegen twaalf procent. In het Zeeuwse kregen in juni 4561 inwo ners een werkloosheidsuitkering van het UWV; er waren die maand 551 nieuwe inschrijvingen, terwijl 485 uitkeringen werden beëindigd. ZIE VERDER PAGINA 3 Oud-Tholenaar Matthijs Kettelerij presenteert elektrische auto Anja Nagelkerke-Menheere runt cafetaria op camping Stavenisse TT-bezoeker Teun Struijk uit Stavenisse was al jong actief op de motor EN VERDER... Drie auto's betrokken bij ongeval in Sint-Maartensdijk Jolanda Prins beoogde voor zitter PvdA-afdeling Tholen Krabben uit Oosterschelde le veren acht euro per kilo op STREEF UW C.F.I.UK NA LANGS EEN WEG DIE OOK TOT HET GELUK VAN ANDEREN LEIDT Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De Mexicaanse griep heeft waarschijnlijk ook Tholen bereikt. „We hebben het uit de wandelgangen van horen zeggen, maar het is nog niet officieel bevestigd", zei J. Nieuwenhuijzen van de gemeente Tho len gisteren. Die formele bevestiging zou van de GGD Zeeland moeten komen, maar navraag bij die instelling levert niet meer op dan dat er sprake is van zes besmettingen in de hele provincie volgens de laatste meting van maandag. „Wij registreren alleen voor de hele regio en hebben de afspraak met het RIVM dat de exacte locatie niet naar bui ten wordt gebracht", zegt GGD-voorlichtster Corrv Brand. Mocht er wel een dergelijk griepgeval in Tholen zijn, dan wordt volgens Brand de gemeente ingelicht. En die brengt dat vervolgens naar buiten. „Als het zo is. zouden we dat publice ren via Tholenderwijs of een ander •bericht in de Eendrachtbodc." Men sen kunnen, als ze vragen hebben, naar de gemeente bellen. Maar die kan niet meer doen dan het geven van de algemene tips zoals die landelijk gelden: onder meer hand of zakdoek voor de mond bij nie/cn of hoesten, handen regelmatig wassen en ruimten ventileren. Binnenkort worden er in heel Nederland folders verspreid met informatie over de Mexicaanse griep. Dat er een grote uitbraak komt. daar wordt ook in Tholen rekening mee gehouden. Nieuwenhuijzen: „De ge meente neemt, achter de schermen, maatregelen zoals elk bedrijf dat zou moeten doen. Wc zijn bezig met hel kunnen waarborgen van de continuï teit van de gemeente als bedrijf. De verwachting is dat er voor een periode van een week óf twaalf, tien procent van de mensen binnen een bedrijf of de gemeente ziek is. Er wordt gere kend op een uitval van dertig procent van de bevolking, omdat een deel daarvan bijvoorbeeld voor zijn zieke familielid moet zorgen." ZIE VERDER PAGINA 7 PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie LM. Vermoedelijk heeft het schip zichzelf opgehangen, zegt J. van den Berge van het bergingsbedrijf uit Stavenisse. Hij heeft van de watersportvereniging Sint-Anna land de opdracht gekregen om de Dreamtime te bergen. Maar volgens havenmees ter C. Smits is dat niet waarschijnlijk. „Het is heel frappant. Om acht uur 's och tends was er nog niks aan de hand. Om negen uur lag hij onder water, terwijl het om half tien nog laag water moest worden. Ik snap het niet." De eigenaar uit Eindhoven was op dat moment niet bereikbaar, Daarom besloot de watersportvereniging de Dreamtime te laten lichten. Het jacht van tien meter leng te lag op ruim zes meter diepte toen een duiker de stroppen bevestigde. I Iet 40 me ter lange kraanschip paste net tussen de steigers om bij het jacht af te meren. De operatie trok veel publiek. Op de steiger vlakbij het schip hadden zich kijkers verzameld die met hun boot in de jachthaven liggen. Op het water dobberden (rub berboten om het lichten vanaf het water te bekijken. Ook vanaf de kade en de ha- vendijk sloegen belangstellenden de operatie gade. Die verliep vrij vlot. Toen een maal de stroppen onder de boot waren bevestigd, kon de Dreamtime naar boven worden getild. Eenmaal boven water werd het luik opengeschoven en kon Van den Berge een pomp in de kajuit laten zakken. Hij schat dat er 15.000 tot 16.000 liter water in de boot gelopen was. Het water werd er uitgepompt. De Dreamtime bleek echter niet beschadigd. Het schip werd vervolgens naar het dok van Busmariteam gebracht waar het uit het water werd gelicht. Het zeiljacht heeft een vaste ligplaats aan de steiger in de haven. Smits vindt het een vreemde zaak dat niemand van de omliggende gasten iets gemerkt heeft. „Ze lagen ervoor, ernaast en erachter. Dan hoor je toch ccn touwtje kraken of water borrelen?" De Dreamtime wordt onder grote belangstelling uit het water van de haven in Sint-Annaland gelicht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1