BAL 'Gemeente moet oude gemeentehuis in Sint-Maartensdijk maar terugkopen' Eerste vakantiebij beldag succes Braderie in smalstad zonder oliebollen Euterpe Padden in Vroonstede belangrijker dan kinderen? Quisf) De Supermarkt van Halsteren Donderdag 30 juli 2009 65e jaargang no. 37 Profiteer «O* van de &40J jubileumacties AUTOBEDRIJF Speelmansplaten in overtreding Halve ton nodig voor Burkina Faso Muziek, kermis en braderie smalstad Restauratie kerk Scherpenisse gereed zie www.plus.nl Problemen met parkeren in Scherpenisse, Stavenisse wil hogere kade De gemeente moet het monumentale gedeelte van het voormalige gemeentehuis in Sint-Maartensdijk maar te rugkopen. Dat zei voorzitter Wim Brevet van de Thoolse ondernemersfederatie in de smalstad na afloop van de schouwronde met ondernemers en ambtenaren. Volgens Brevet verloedert het gebouw aan de Markt als het lang leeg staat. Volgens de ondernemers is dat nu al het geval. In Stavenisse, Scherpenisse en Sint-Maartensdijk zijn er klachten over het onkruid in de straten. Meldpunt Dranghekken Spullen verloren bij brand in pindafabriek De braderie die zaterdag in Sint-Maartensdijk wordt ge houden, moet het zonder de oliebollen van muziekver eniging Euterpe doen. De vereniging heeft alle spullen die nodig zijn om oliebollen te bakken verloren bij de brand in de pindafabriek Katjang Pedis. Oud papier Moeder uit Sint-Annaland schrijft wethouders Zijn padden belangrijker dan de veiligheid van onze kin deren? Dat vraagt C. Elenbaas uit Sint-Annaland zich af naar aanleiding van de aanleg van een biotoop voor de be schermde rugstreeppad in Vroonstede in haar dorp. De verontruste moeder dringt aan op maatregelen om te voor komen dat kinderen in het water vallen en verdrinken. l)eze week Hervormde Gemeente Scherpenisse wil volgend jaar week Vele restanten dames en kinderschoenen: 75% korting Kinder-, dames- en herencollectie zomer 2009: 50% korting Wattstraat 3, Tholen endrachtbode, de Thoolse Courant |ostbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland efoon 0166-657007 b.g.g. 653474 telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Speelmansplaten Ontwikkeling b.v. uit Tholen en Tasta Bouw b.v. uit Leeuwarden hebben een formele waarschuwing van de provincie ont vangen. Ze zijn zonder vereiste ver gunning gestart met de bouw van twee recreatiewoningen op de Speelmansplaten bij de Oesterdam. Het water en een deel van het land in de buurt van de woningen is aan gewezen als Vogelrichllijngebicd en valt onder de Natuurbeschermings wet. Het bestemmingsplan voor de bouw van 75 woningen is weliswaar goedgekeurd, echter onder beding dat er voor de realisering van het plan een extra vergunning werd aan gevraagd op basis van de Natuurbe schermingswet. Die is niet aange vraagd. De provincie gaat ervan uit dat de aanvraag om een vergunning alsnog wordt ingediend. De stichting Jongeren voor Jonge ren heeft zo'n 25.000 euro ontvan gen voor hun waterpompproject in Burkina Faso. En volgens penning meester Carolien Fase wordt dat be drag nog hoger, omdat nog niet al het geld, zoals dat van de Zevendor- pentocht, binnen is. De stichting is bezig met een subsidieaanvraag voor het project. Het streven is om 50.000 euro in totaal in te zamelen, want naast de waterpomp wil de stichting de bestaande school uit breiden en daarbij een groentetuin aanleggen. De waterpomp waarvoor 8000 euro nodig is, heeft prioriteit. De stichting en de oprichter, de jon- gerenraad van Tholen, overhandi gen in augustus het ingezamelde be drag aan Harmke Mulder, de dochter van wethouder M. Velthuis, die zich in Afrika bezig houdt met de realisering van het waterpomp project. Vandaag (donderdag) vrijdag en za terdag is er in Sint-Maartensdijk vo lop vertier. Met het vijfde Muziekfes tival, kermis en braderie. Vanavond tussen acht en elf uur staan op de Markt tijdens het festival de jaren ze ventig en tachtig centraal met dj Bas- sie (Rinic Moerland), vrijdagavond komt Kaas, de Roosendaalse cover band die vorig jaar in de smalstad ook al op de planken stond. Voor en na hun optreden draait dj Bassie mu ziek. Zaterdag is het weer braderie op de Markt. Kaaistraat en Haven. De on dernemersvereniging Smalstad ver wacht ongeveer tachtig kramen. Op de Markt kunnen er vanwege de herinrichting nu minder staan. De braderie duurt van 10 uur 's och tends tot 8 uur 's avonds. De Hervormde Gemeente Scherpe nisse kerkt vanaf zondag weer in de vertrouwde monumentale kerk. In verband met een ingrijpende restauratie van de binnenkant van dit gebouw, zijn de diensten sinds 11 januari in het verenigingsge bouw De Hoeksteen gehouden. Het karwei is nu geklaard. Afgelo pen week maakten gemeenteleden de opgeknapte dorpskerk schoon, de banken zijn teruggezet, de ge luidsinstallatie in orde gemaakt. Het improviseren is na ruim zes maanden voorbij. Oud-predikant ds. Lohuis gaat zondag in beide diensten voor. PLUS PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren Tel: 0164 68 32 71 De schouwronde op de Markt met v.l.n.r. ondernemer Nardi Bos, ambtenaren Hendrik Kieviet, Kees Meijboom en Jan Geers, ondernemer Arjan van Ommen en voorzitter Wim Brevet van TOF, de Thoolse ondernemersfederatie. De gemeente verkocht het voorma lige gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk aan Nieuwenhuis Project ontwikkeling in Rijssen, maar die slaagde er tot nu toe niet in een ko per te vinden. Het gebouw staat nu ruim anderhalf jaar leeg. „Het is het historische gezicht van Smurdiek, maar ook van heel Tho len. Het pand verdient een goede invulling. Het is een prachtig ge bouw om concerten in te geven of tentoonstellingen in te richten. De middenstand is bang dat er niets ge beurt. Die ongerustheid moeten jul lie wel overbrengen," zei hij tegen de drie ambtenaren aan het einde van de' wandeling over de Markt. Bij de schouwrondes in Tholen, Sint-Annaland en Poortvliet liep ook wethouder F.J. Goossen mee, maar die was verhinderd en werd ook niet vervangen. Volgens Brevet moet de gemeente niet passief blij ven als de projectontwikkelaar niet met een oplossing komt. „De ge meente moet er actief mee bezig zijn. En alle zeilen bijzetten. Als het nog vijf jaar leeg staat, dan is het te laat." Het onderhoud van het voormalige gemeentehuis, of het gebrek daar aan. was één van de 36 punten waar de ondernemers aandacht voor vroegen. Het wringt des te meer nu de Markt helemaal is vernieuwd. „Daar zijn we trots op. Smurdiek had het ook echt nodig om weer trots te zijn. De bevolking heeft groot gelijk gehad in haar opstel ling naar de gemeente dat er niets gebeurde. De heringerichte Markt draagt bij aan het opkrikken van Sint-Maartensdijk. Het dorp had gewoon onderhoud nodig." Nu de Markt gereed is, valt het des te meer op dat de Haven uit de toon valt. Aan het eind van de Kaaistraat stop het abrupt, moest ook acquisi tieambtenaar H. Kieviet toegeven. Maar het opknappen van de Haven is volgens hem niet opgenomen in een investeringsplan. Ook gezien de economische toestand zal het geen voorrang krijgen, meende hij. Ondernemer N. Bos merkte op dat er nog steeds een bushalte is waar nu lukraak wordt geparkeerd. „De entree naar de Kaaistraat is nu niet fraai." Brevet stelde voor een en an der tijdelijk te herstellen. Maar ambtenaar J. Geers vroeg Brevet wat dat dan wel niet gaat kosten. „En als dan blijkt dat over drie jaar het hele gebied opnieuw wordt in gericht in verband met alle plannen aan de zuidkant, dan krijgen we te horen waarom we er niet mee ge wacht hebben." Voorzitter A. van Ommen van de Ondernemersver eniging Smalstad begreep wel dat er geen spijkers met koppen konden worden geslagen. „Maar de onvre de daarover is er. Jullie kunnen het alleen maar meenemen." Van Ommen ging samen met de ambtenaren de hele lijst af. Over de plek van de glasbak, de (eenzijdige) beplanting op de Markt, de blauwe zone en de handhaving op zaterdag, het onkruid in de straten en op het plein voor het voormalige gemeen tehuis. het onderhoud van de pomp en de verkeerssituatie op de Markt en in de Kaaistraat. Een van de punten betreft de nieuwe verkeers borden op de Markt bij de pomp. De gemeente heeft er bewust voor gekozen als proef kleine borden (voor éénrichtingsverkeer) op te hangen, maar volgens de onderne mers vallen ze onvoldoende op. Mogelijk worden ze vervangen of lager gehangen. Een ander punt be treft het gebruik van de blauwe zo ne. Volgens Van Ommen is de zone te klein en wordt er niet gehand haafd. Volgens ambtenaar K. Meij boom wordt er wel degelijk hand havend opgetreden door de buitengewoon opsporingsambte naar. Ook op vrijdagavond en zater dagochtend als het druk is met win kelend publiek. Hij benadrukte dat het na verloop van tijd opnieuw zal worden bekeken. Bos wees op het vele onkruid dat in de straten omhoog schiet. Dat is niet alleen een klacht van onderne mers maar van veel meer inwoners, zei hij. Volgens Geers is dat een ge luid dat ook bij de andere schouw rondes naar voren kwam. Brevet onderstreepte dat en zei dat het be leid voor het onderhoud van straten en pleinen moet worden herzien. Ten aanzien van het onderhoud van straten en plantsoenen kunnen in woners. als er sprake is van zwerf vuil of overmatige groei van on kruid, altijd bellen naar het meldpunt van de gemeente, tele foon 667667. In Stavenisse leidde ondernemer J. de Koster het gezelschap rond over de Voorstraat, Van der Lek de Clerqplein en de haven. Hij had an dere ondernemers gepolst maar ook een verlanglijstje gekregen van Flip de Rijke, voorzitter van de stichting actief Stavenisse. Die had er be stemming Tholen 2025 bij gepakt. De Koster vroeg aandacht voor de toegankelijkheid van zijn winkel voor rolstoelgebruikers en klanten met een rollator. „Boodschappen zijn moeilijk in te laden." Bij Ele- nahof aan de Poststraat is het trot toir voor rolstoelgebruikers en mensen met een rollator niet toe gankelijk. De Poststraat staat echter al wel op de investeringslijst voor vernieuwing. Op de parkeerplaats bij de Elenahof is er overlast van luizen die in de bomen huizen. ZIE VERDER PAGINA 3 Op zaterdag 13 juni werd het bedrijf op het industrieterrein in de as ge legd. Ook de loods naast Auto Work Shop van C. Niemantsverdriet aan de Pluimpotweg waar Euterpe spul len opsloeg, ging in vlammen op. Dat was een tent. een bakoven met toebehoren, maar ook de aanhang wagen van de vereniging die ge bruikt werd om de grote trom en de pauken in te vervoeren. Plus het bord waar alle sponsors van de mu ziekvereniging op stonden. Het bord werd gebruikt bij concerten. Volgens secretaris Giovanni Geuze van Euterpe is het nu zonder spullen heel lastig voor de vereniging. „We moesten beslissen of we op korte termijn andere spullen zouden aan schaffen, of dat we later een actie zouden houden. Het is jammer dat we niet mee kunnen doen op de bra derie, want het loopt altijd goed." Dat was echter niet het enige punt waardoor het oliebollen bakken voor de braderie werd afgeblazen. Volgens Geuze zijn er ook proble men met de stroomvoorziening voor de bakoven in de stand van Euterpe. „Wc betrokken de stroom altijd van een van de ondernemers, maar dat was dit jaar ook moeilijk. Er moest eigenlijk te veel in een korte tijd ge beuren." Het bestuur heeft nu besloten om in het najaar een actie te gaan houden om nieuwe spullen aan te schaffen. „We gaan dan gewoon op de Markt oliebollen bakken. Lekker centraal, zoals we dat altijd hebben gedaan. Onze oliebollen verkopen namelijk altijd goed." Geuze hoopt dat er voldoende geld binnenkomt om weer een aanhang wagen te kopen die voorzien kan worden van het logo van Euterpe. „Daar kijken mensen naar als je er mee over de weg rijdt, maar ook als we ergens optreden." Is de vereniging gedupeerd door de brand, met het inzamelen van oud papier gaat het goed. Prima zelfs, zegt Geuze. „Sinds de container van de Juliana van Stolberg aan de West- vest weg is, is het bij ons aan de Sportlaan drukker geworden." Wel moet de container daar binnenkort verdwijnen voor de bouw van het nieuwe Haestinge. Het bestuur is zo goed als rond met een ondernemer op het industrieterrein, zegt de se cretaris. „Een paar honderd meter verder." Ze schrok van de niet afgebakende waterpartijen toen ze onlangs op be zoek was bij familie in de nieuw bouwwijk. Ze schreef een brief naar de wethouders Heijboer en Goossen over de kwestie. 'De nieuwbouw wijk Vroonstede in Sint-Annaland begint vorm te krijgen. Mooie hui zen, waterpartijen, speelplaatsen en sinds kort ook een biotoop voor rug- streeppadden. Wat mij echter opvalt, en wat me zeer zeker ook zorgen baart, is dat in deze nieuwe wijk met jonge gezinnen en kleine kinderen de speelplaatsen direct naast het wa ter worden aangelegd. Toen ik deze week door de wijk fietste om op be zoek te gaan bij familie, werd ik be paald bij de biotopen voor de pad den. Deze zijn netjes afgezet met gaas, zodat de padden niet doodge reden kunnen worden op de weg. Maar tot mijn grote verbazing zijn de speelveldjes, die direct grenzen aan het aflopend talud met grote plassen water, niet afgebakend voor de kinderen. Bij mij rijst de vraag: 'Zijn de padden belangrijker dan de veiligheid van onze kinderen?' Familie en vrienden wonen in de nieuwe wijk. Haar zoontje van vijf wil spelen op het speelplekje als ze er op bezoek is. Maar het diepe wa ter met veel riet is slechts op enkele meters afstand en is niet afgerasterd, schrijft mevrouw Elenbaas aan de wethouders. 'Ook bij het trapveld bij de ingang van de nieuwe wijk loopt het talud af naar het water toe. Er zijn hier no ta bene voetbaldoeltjes geplaatst! Als de kinderen een balletje trappen, rolt deze zo naar beneden het water in. Hoe groot denkt u dat de kans is dat er een kind in het water valt? Er is immers geen afrastering rond de ze waterpartijen.' Ze maakt zich zorgen over de veilig heid in de nieuwe buurt van haar dorp en wijst erop dat dit jaar al 've le kinderen zijn verdronken in Ne derland.' Ze wijst er op dat onlangs nog een kindje van vijf jaar is ver dronken. 'Ik verzoek u dan ook dringend tijdig maatregelen te tref fen om ook deze speelplaatsen vei lig te maken en niet te wachten 'tot het kalf verdronken is'. Pronier parketvloeren Jan van Gorsel uit Oud- Vossemeer met pensioen Jeugd vermaakt zich op spelletjesdag Sint-Maartensdijk Niek van I)ijke uit Sint-Annaland pakt brons op WK karate EN VERDER... Diamanten echtpaar Van de Ree-Westdorp in Sint-Maartensdijk Fluplander rijdt met scootmobiel dijk af Duikploeg Tholen haalt schaap uit sloot VOOR IEDER LIGT DE HORIZON ANDERS Dit nummer bestaat uit 12 pagina's scboenmode ST.-MAARTENSDIJK Ds. de Bresstraat 10 Het is de eerste keer dat de Hervormde Gemeente van Scherpenisse een vakantiebijbeidag houdt, maar me de-organisator Jan Kleppe vindt het nu al geslaagd. „Volgend jaar willen we een vakantiebijhelweek hou den met drie of vier dagen." Ongeveer 30 kinderen van diverse campings, maar ook van het eiland, heb ben gisteren de activiteiten op en bij camping De Pluimpot in Scherpenisse bijgewoond. De kinderen zijn 's morgens met een legertruck op de ver schillende campings - De Pluimpot, De Zeester. De Hoeve, Gorishoek en De Muie - in de buurt opgehaald. Dat was spannend voor de circa vijftien vrijwilligers, want ze wisten vooraf niet hoeveel kinderen er op de truck zouden stappen. Die reed ook langs de openbare basisschool in Scherpenisse. De kinderen van die school waren ook uit genodigd, want de va kantiebijbeidag is er niet alleen voor het ver- maak, maar vooral ook voor evangelisatie. „We hopen dat we zo veel mogelijk mensen in contact kunnen bren gen met het geloof in dé Hecre Jezus", vertelt Kleppe. Daarom krij gen de deelnemers aan het eind van de dag niet alleen een kinderbijbel mee, maar ook allerlei standaardcollectie: 25 Advertentie I.M. informatie voor hun ouders, zoals een klein boekje met ver halen over het geloof. De kinderen luisterden aan het begin van de morgen naar Bijbelse vertellingen en leerden een lied dat als volgt begint: Lees je Bijbel, bid elke dag. Geïnspireerd door het verhaal over Filippus en de Kamerling mochten de kinderen daarna een boekrol maken. Want in het verhaal komt er ook een boekrol voor waarin wordt verteld over Jezus Christus. Met krijtjes, lijm. kleurplaten en teksten op papier hebben de kinderen elk hun eigen exemplaar gemaakt dat ze mee naar huis mochten nemen. Esmeralda Matser vond het allemaal wel leuk. maar ze verheugde zich het meest op de middag. Enthousiast: „Dan spelen we trefbal." De tienjarige Almelo se bezocht samen met haar broertje Christiaan (8) de vakan tiebijbeidag. Dat was vlakbij, want ze logeert met haar ou ders op camping De Pluimpot. Ze kent wel Bijbelverhalen van school, maar ze gaat nooit naar de kerk. „Wel met Kerst een keer, maar toen zat mijn broertje mij te pesten en kregen we ruzie in de kerk. Daarom ga ik maar niet meer." Naomi Droster (7) uit Ossendrecht praat thuis wel met haar ouders over het geloof. „Wij hebben thuis wel twee Bijbels", liet de zevenjarige Sam Waterman uit IJsselstein weten. Hij deed samen met zijn tweelingzus Merel mee. Manon Mouji (8) uit Scherpenisse was helemaal alleen. „Mijn zus wilde niet meedoen, omdat er verder niemand uit haar klas was en mijn broertje is nog te jong." Ze gaat wel eens naar de kerk.. „De Rehoboth in Sint-Maartensdijk." De kinderen kregen pannenkoeken voor de lunch en gingen daarna schatgraven op het strandje. Kleppe: „We hebben kistjes met zakjes chips begraven." Daarna werden nog spel letjes gedaan op het strand en werd het ingestudeerde lied gezongen waarna de kinderen weer naar de campings wer den gebracht. De eerste vakantiebijbeidag van de Hervormde Gemeente Scherpenisse is door ongeveer dertig kinderen bezocht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1