Veel bezoekers gewoon nieuwsgierig, makelaar spreekt van kandidaatkopers Oude ambachten op vernieuwde Markt 'Gemeente speelt geen rol bij coördineren evenementen' C.A. Scherpenisse en Zn. B.V. Drukke open dag appartementen oude gemeentehuis Smurdiek Ongeveer duizend bezoekers expo Schuiven met de ambtenaren Hotel Kom krijgt terras gemeentehuis Burgemeester Nuis bij opening Markt in Sint-Maartensdijk: Donderdag 16 juli 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Wat nu als je de eerste bent die een appartement koopt? Dan ben je helemaal alleen!" Tineke Bosman spreekt haar zorgen uit tijdens de open dag van Vakantie Make laar in Sint-Maartensdijk. Die stelde zaterdag de appar tementen in het nieuwbouwgedeelte van het oude ge meentehuis, aan de Blauwstraat, open voor publiek. André Zwoferink van pandeigenaar Nieuwenhuis plan ontwikkeling (NPO) in Rijssen had zijn antwoord op Bosman al klaar: „Dan heb je lekker veel ruimte." De grond- en bestratingswerkzaamheden van de Markt in Sint-Maartensdijk werden uitgevoerd door: Aannemingsbedrijf Vierlinghweg 39a, Bergen op Zoom Tel. 0164-234926 Ongeveer 1000 bezoekers telde Kees Kleppe op de foto tentoonstelling in Scherpenisse die zaterdag werd geslo ten. Dat zijn er ongeveer evenveel als twee jaar geleden. Voor de 700 foto's en de krantenknipsels over het dorp was veel animo, zegt Kleppe. 'Budget leefbaarheid is en kómt er niet' ABT kijkt naar Brabant voor beleid werkgelegenheid Oud archief heeft budget hard nodig Verbeterd Ergernis Het gemeentebestuur heeft geen rol bi j het coördineren van evenementen. Ook bij het verlenen van vergun ningen is het niet aan de gemeente om daarbij te kij ken naar het aantal activi teiten op dezelfde dag. „Dat moeten de organisa toren zelf doen." Bosman neemt samen met haar man Mark. zoontje Ruben (6 maanden) en schoonmoeder Brandine een kijkje in de apparte menten. „Gewoon uit nieuwsgie righeid. hoe het er van binnen uit ziet." Ze zijn niet de enigen. Veel dorpsgenoten nemen een kijkje in het elf appartementen tellende complex. Zwoferink en de ver koopmakelaar vingen de belang stellenden op om informatie te ge ven. Speciaal voor de gelegenheid is er één modelwoning ingericht: num mer 19, op de eerste verdieping. En dat is juist de plek waar des tijds de wethouders Goossen en Heijboer het verkoopcontract voor de projectontwikkelaar hebben ge tekend. Het idee van appartementen in een voormalig gemeentehuis is op zich niets mis mee. zou je zeggen. Maar tot nu toe, sinds de overdracht be gin vorig jaar, is er nog geen enke le koper geweest. Daarom is nu ge kozen voor een andere aanpak. Nieuwenhuis regelde aanvankelijk zelf de verkoop, maar heeft nu een makelaar in de arm genomen. Die hield zaterdag een open dag met een volledig ingerichte woning. ..Blijkbaar kunnen de meeste men sen er anders niet doorheen kij ken". denkt Zwoferink. Hij denkt dat het werkt, want hij spreekt aan het begin van de mid dag over een aantal potentiële ko pers die geïnteresseerd zijn in een appartement als tweede woning. Want dat is de insteek met Vakan tie Makelaar als verkopende partij. Maar Zwoferink denkt dat de wo ningen ook erg geschikt zijn voor starters op de woningmarkt en voor oudere mensen. Alles is ge lijkvloers, er is een lift naar de eer ste verdieping en de appartemen ten worden opgeleverd met gespoten muren, badkamer en keu ken. „En ze zijn betaalbaar", vindt Zwoferink. De woningen variëren in prijs van ruim 156.000 euro tot ruim twee ton. Het kleinste appartement heeft een oppervlakte van 87 vierkante meter en de grootste 117. De laat ste is ook de modelwoning. Eén woning heeft een tuin. Dat is het enige vierkamer appartement, de rest bestaat uit drie kamers. Bal kons zijn niet aanwezig. Zwofe rink vertelt, dat zolang er nog geen bestemming is voor het oude ge deelte van het gemeentehuis, waar NPO ook eigenaar van is, bewo ners gebruik kunnen maken van de daar bijbehorende tuin. Dat er ve'el mensen alleen maar een kijkje komen nemen, vindt Zwofe rink niet erg. „Dat is alleen maar goed, want ze kunnen hun ervarin gen verder vertellen. De meesten zijn positief." Dat zijn niet alle be zoekers over de lift. Die heeft een open constructie. Het is een soort bakje dat omhoogschuift. Een aan tal gebruikers klaagt over het ge vaar voor kleine kinderen. Die zou den met hun vingers tussen de lift en de schacht kunnen komen. Ook is hij niet erg groot. Als Tineke met haar kinderwagen de lift ingaat, kan Mark er nog amper bij. De ruimte van de woningen bevalt wel. Brandine vindt de apparte menten verrassend groot. „Het is jammer dat het niet loopt. Ze heb ben zo hun best gedaan er iets moois van te maken en het ver koopt gewoon niet." Vakantie Ma kelaar heeft de verkoop van de ap partementen zaterdag gestart. Verkoopmakelaar Jan-Willem Pol man is vol goede moed. „Ik ben met meerdere heel serieuze kandi daten bezig. We hebben zaterdag een hele drukke dag gehad en ie dereen was ,heel lovend over het appartementencomplex. Maar het gaat allemaal niet zo snel in deze markt. Er moeten verschillende offertes bekeken worden en de bank zit er nog tussen. Een huis is nooit binnen een paar dagen ver- Tineke Bosman kijkt aandachtig rond in de modelwoning van het appartementencomplex in het voormalige gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Op de achtergrond is haar man Mark (met zoontje Ruben) in gesprek met André Zwoverink van NPO. Aan tafel is een bezoeker in gesprek met de makelaar. kocht. Maar het zou echt goed zijn voor Sint-Maartensdijk als er ko pers kwamen." De Bosmans zijn blij met hun ei gen stekje, maar ze kijken wel zeer ondërzoekend rond. Interesse om er zelf te gaan wonen is er niet, en wordt ook niet gewekt. „Ik vind het echt wat voor ouderen. Ik zie hier nog geen jonge mensen in", concludeert Tineke. mand zich laat afschrikken door het gebrek aan buren in het com plex, dat als eerste koper het geval zou kunnen zijn. „Eentje moet de eerste zijn. Maar er zijn ook al partementen in één keer kopen, dan heb je ook gelijk een vereni ging van eigenaren." Mogelijk wordt er weer een open dag gehou den, maar eerst wordt het effect Zwoferink is niet ongerust dat ie- plannen dat een man of acht de ap- van deze dag afgewacht. „Er waren veel mensen uit het dorp maar ook bezoekers uit Muiden, As sen, Zetten, Purmerend, Etten-Leur, Reewijk, Leerdam, Ede en Valkens- waard. Oud-Scherpenissenaars of mensen die hier familie hebben of hadden." Er waren volgens hem ook mensen uit het dorp die vijf keer terug zijn gekomen om alle foto's goed te be studeren. Velen vulden namen in van personen op oude foto's die bij Kleppe niet bekend waren. Of brachten fotoalbums mee met nieuw materiaal voor zijn collectie die al maar groter wordt. In het gasten boek lieten de bezoekers weten wat ze van de expositie vonden. 'Een mens blijft naar zijn roots zoeken.' of 'Prachtige bijdrage aan het weer op de kaart zetten van Scherpenis se'. Kleppe is onder de indruk van de positieve reacties „Het is weer een stimulans. Ik doe het niet voor mezelf, want ik kan ze elke dag zien, maar voor Scherpenisse. Om wat meer mensen op het dorp te krijgen. En zo Scherpenisse wat le ven in te blazen. Het voorziet in een behoeftp." Het was volgens hem ook een soort reünie voor mensen die elkaar al lang niet hebben gezien. Kleppe heeft alweer zoveel nieuwe foto's dat hij weer een fotoboekje uit gaat geven, zegt hij. Leefbaarheid moet nadrukkelijker op de Thoolse politieke agenda ko men. Dat vindt de CU. die daarvoor in de gemeenteraad met een motie kwam. Maar slechts ABT en RFT steunden die. De andere fracties vonden dat er al genoeg gebeurt op dat terrein. „Het is een constante die binnen het gemeentelijk beleid aan wezig is", aldus J. Oudesluijs (Pv dA). „Er zijn geen hiaten", vond FJ.A. Hommel (VVD). Volgens de CU gebeurt er nu te wei nig. A.G. van de Sande gaf een op somming: subsidieregeling woning verbetering, dorpsplannen, aandacht en steun voor detailhandel, dorpsra den, proef bewonersplatform, uit breiding local board, schrappen bi bliotheekvoorzieningen, uitbreiding sportaccommodaties en schrappen budget kleine kernen. Volgens het CDA klopt dit laatste niet. „Het is een jaar uitgesteld", zei J.P. Bout. Maar Van de Sande was stellig: „Het budget t's er niet en kómt er niet." Wethouder Velthuis zag de motie van de CU als een poging om leef baarheid op de politieke agenda te krijgen, zei ze. „Maar we zijn steeds bezig, het is een sectorale aanpak. Voor een startnotitie, zoals u die wilt, is geld nodig en dat is er niet." Als het aan ABT ligt, schuift de gemeente met personeel op mo menten dat het nodig is. De ge meente moet meer als een bedrijf opereren. zei fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne onlangs in de gemeenteraad. „Snel inspelen op een veranderende markt." Volgens het raadslid waren er in mei en ju ni nauwelijks bouwaanvragen, zo dat in zijn optiek de betreffende medewerkers voor andere zaken ingezet konden worden. „Bijvoor beeld de voorbereidingen voor de plannen aan de zuidkant van Sint- Maartensdijk en bij de haven in Sint-Annaland." Een motie met het oogmerk om Tholen méér met West-Brabant te laten samenwerken op het terrein van de werkgelegenheid, is door ABT teruggenomen. De fractie had willen aansluiten bij een ge meenschappelijke regeling om zo toegang te krijgen tot het RPA (re gionaal platform arbeidsmarktbe leid) West-Brabant. Maar in Bra bant zijn ontwikkelingen gaande om die regeling om te vormen, zo blijkt. „We doen in het Zeeuwse mee in dergelijke fora", aldus wethouder Velthuis. Na de zomer wordt de commissie bestuurszaken bijgepraat over sa nering van gemeenschappelijke regelingen in Brabant, waar dat ook Tholen aangaat, zei de burge meester. ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Bou logne was met die toezegging te vreden gesteld. Het budget voor het oud archief van de gemeente is dit jaar volledig no dig. Het geld wordt gebruikt voor een verdere digitalisering van ar chiefstukken, en voor het inhuren van personeel voor het DIS-project (documentair informatiesysteem). Het gemeentebestuur antwoordt dat op vragen van de Christenunie, die een beeld wil krijgen van eventuele ruimte in het budget voor het ar chief. Dit naar aanleiding van een opmerking van de PvdA in de com missie samenleving om geld voor het archief eventueel te gebruiken voor de openbare bibliotheek. Voor DIS is in de jaren 2006 t/m 2008 al 211 mille aan personeels kosten uitgegeven, blijkt uit het ant woord van b. en w. Beheer en on derhoud van het archief vergde in diezelfde periode 28.500 euro voor Véiligheidsregio. In de begroting 2010 van de Veiligheidsregio Zee land is de bijdrage van Tholen ge raamd op 10,22 euro per inwoner, een totaalbedrag van 258.676 eu ro. Het is prachtig zomerweer, dus de terrassen zijn een trekpleister. Voor het gemeentehuis aan de Markt irf Sint-Maartensdijk komt er een terras bij. Het nieuwe hotel Kom heeft vergunning gekregen van b. en w„ Het gaat nog om een proef die tussentijds en in het na jaar beoordeeld zal worden. Het college bekijkt daarna of het mo gelijk is om ook op andere plaat sen een terras te plaatsen. Er zijn al algemene voorwaarden voor op gesteld. Zo mogen terrassen geen obstakel vormen voor hulpverle ningsdiensten, evenmin voor voet gangers, minder validen en slecht zienden. Brandweer en ambulance moeten een minimale doorgang van 3.50 m breed en 4.20 m hoog hebben. Minder validen hebben minimaal 1.50 m nodig. B. en w. stellen eisen aan het terrasmeubi- lair, parasols, windschermen en andere terrasafscheidingen. Ter rasverwarming is niet toegestaan in de millenniumgemeente Tholen. Aan het commerciële gebruik van de openbare ruimte hangt ook een prijskaartje. Tot en met' 3 tafels moet er 22,70 euro per jaar be taald worden, t/m 6 tafels 45,50 euro, t/m 9 tafels 68,20 euro en voor een terras met meer dan 10 tafels moet een onderneming 90,90 euro aan de gemeente beta len. Duurzaam ondernemen. De pro vincie Zeeland heeft Marcada uit Wagenberg opdracht gegeven voor 8140 euro een brochure uit te bren gen voor deskundigheidsbevorde ring op het gebied van duurzaam ondernemen in het midden- en kleinbedrijf. muiieren kwam bij de gemeente te rug. „Een ongewoon groot percen tage", vond Van Dis. Nuis was van mening dat bewoners, Ondernemersvereniging Smalstad. het evenementen comité Smalstad en de werkgroep Smerdiek Leeft uitstekend hadden samengewerkt om van de Markt iets moois te ma ken. Voor de leerlingen van de basis school was dat het sein om tiental len gekleurde ballonnen los te laten die een toen aanzienlijk bewolkte lucht versierden. Die lucht was voor de muziekver eniging Euterpe aanleiding om het buitenoptreden naar de trouwzaal van het voormalige gemeentehuis te verplaatsen. Daar was veel belang stelling voor het feestconcert. Euter pe bleek een orkest waaraan de luisteraars, door het swingende pro gramma en de kwaliteit van de mu zikanten, veel plezier beleefden. Schot: Euterpe had het programma in tweeën gedeeld. Toen de lucht donker werd, waren ze huiverig om buiten te spelen. Maar even voor het tweede optreden, klaarde het wat op en had het orkest best naar buiten kunnen gaan." Daar stond intussen de Valley Sound bigband uit Roosendaal op gesteld. Met op de lessenaar 22 nummers om het publiek aange naam bezig te houden. Met de klas sieke bigbandbezetting (vijf saxo foons, 4 trombones, slaggitaar, basgitaar, slagwerk en percussion), speelde het orkest onder leiding van Peter -Bogers de sterren weer aan de hemel. Later op de avond, rond half tien was het publiek zo uitgedund dat de meeste stoelen op het terras leeg waren. Het evenementencomité had verder met de organisatie weinig van doen gehad, vertelde Schot. „Wij hebben samen met Smerdiek Leeft voor de ondernemersverenging wat hand en spandiensten verricht. Zoals het plaatsen van dranghekken, de aan schaf van de ballonnen en de ver zorging van het geluid." Schot vindt dat de hernieuwde Markt de inwoners van het dorp meer bindt. „Je merkt aan de praat in de straat en in de winkels dat de leefbaarheid is verbeterd. Er is ook steeds meer samenwerking tussen de verschillende organisatoren van evenementen binnen het dorp. Er heerst een meer ontspannen sfeer dan voorheen. Het klikt." Advertentie I.M. de aanschaf van apparatuur, teke- ningenkasten en het informatiesys teem Ruurd. Aan digitalisering van archiefbestanden is 74 mille uitge geven, aan digitalisering van de Thoolsche en Ierseksche Courant en onderhoud aan Ruurd 4500 euro, restauratie van archiefbestanden en schilderijen vergde vijf mille en aan presentatiemiddelen is acht mille uitgegeven. In 2006 was structureel 230.000 eu ro beschikbaar voor plaatsing van het oud archief in het gemeentehuis. Daar is 66.626 euro aan kapitaallas- ten en een inkoopvoordeel van 9300 euro afgetrokken. In 2007 is van het restant 60 mille gebruikt voor een vervulde vacature. Een mosterdmaker uit Zierikzee trekt de aandacht op de boerenmarkt in Sint-Maartensdijk. De Markt in Sint-Maartensdijk is klaar en dat zullen de mensen weten. Na de feestelijke ceremonie op vrijdagavond is de opening za terdag gevierd met een boerenmarkt. Bezoe kers troffen een aantal kramen met streek producten aan. Erg druk was het niet, op de doorkomst van de Zevendorpentocht na. Maar de ondernemers klaagden niet. Vooral een mosterdmaker uit Zierikzee trok aardig wat bekijks. In het oude gemeentehuis aan de Markt is tot en met 25 juli op zaterdag de fo totentoonstelling over oude Thoolse boerde rijen te zien die eerst in het gemeentehuis in Tholen hing. Die heeft de heemkundekring Stad en Lande van Tholen op verzoek van Marijn van Son van Hotel Kom! verhuisd naar het monumentale pand in Smurdiek. Het was de eerste openstelling van het ge meentehuis sinds de sluiting begin 2008. Be zoekers konden de trouwzaal en de raadzaal betreden waar de foto's hingen. Een enkeling vond het jammer dat andere ruimten waren afgesloten voor publiek. De tentoonstelling is zaterdags te bezoeken van tien tot vier uur. Euterpe speelde vrijdagavond vanwege het slechte weer in de trouwzaal van het voormalige gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Niettemin was er vorige week vrij dagavond veel volk op de been om de officiële opening van de her nieuwde markt mee te vieren. De duo-presentatoren Nuis en Van Dis spraken om en om hun tevredenheid uit over het resultaat. Nuis maakte met het oog op de hernieuwde Markt de vergelijking met het pro gramma Kunst en Kitsch waar ie mand een oud schilderij liet taxeren dat na een opknapbeurt een veel voud waard was van het ongerestau- reerde exemplaar. Van Dis herinnerde de talrijke luis teraars aan de oude situatie. Met te kleine trottoirs, te snel rijdende au to's en ergernis over.de geparkeerde auto's van het personeel van de Ra bobank en van ambtenaren. „Nadat de Lidl- en de Sparsupermarkt deel uit gingen maken van het dagelijkse decor van de markt en nadat het ambtenarenapparaat in januari 2008 verhuisde naar Tholen, kwam er let terlijk ruimte voor verbetering." De gemeente liet inwoners en on dernemers meepraten over de herin richting van de Markt Bijna de helft van de uitgezette enquêtefor- Dat zei burgemeester W. Nuis vrij dagavond voordat hij samen met wethouder C.L. van Dis de her nieuwde Markt in Sint- Maartens dijk opende. Een aantal organisato ren van de diverse activiteiten in de verschillende woonkernen van de gemeente hadden daar al eerder om gevraagd, maar de laatste jaren is activiteit konden melden. „Een soort overkoepelend orgaan. Die fe deratie bracht de clubs met elkaar in contact als er sprake kon zijn van concurrentie. De laatste jaren ge beurt dat niet meer. Met als gevolg dat er nu soms extreem veel dingen te doen zijn op dezelfde dag." Schot pleit toch voor een gemeente lijke rol in de coördinatie. „Daar komt, vanwege het opmaken van de evenementenkalender, toch alle in formatie bij elkaar. De ambtenaar die die kalender bijhoudt, zou een club kunnen waarschuwen dat er op de opgegeven datum nog meer staat te gebeuren en dat wellicht kan wor den uitgeweken naar een andere da tum. Dan is het aan de organiseren de vereniging om daar al dan niet op in te gaan." daarvan niets meer terecht geko men. zeggen Flip de Rijke van stichting actief Stavenisse en Siem Schot van het evenementencomité Smalstad. Het gebrek aan coördinatie betekent volgens hen dat er bijvoorbeeld op een zomerse zaterdag op het eiland drie of vier evenementen worden gehouden en dat daardoor het pu bliek min of meer wordt gedwongen een keus te maken. Daardoor komen er per evenement minder mensen. Voorbeelden zijn er te over. Tijdens de braderie van Sint Philipsland vond in Sint-Annaland de schout en schepenenrace plaats. Tevens was er de Thoolse havendag. Het afgelopen weekeinde idem dito. Het Schorre festival in Sint-Anna land, de Zevendorpentocht in Oud- Vossemeer, plus de jaarmarkt. Ter wijl in Sint- Maartensdijk de feeste lijkheden rond de opening van de hernieuwde markt plaatsvonden. Schot: „We hebben gemerkt dat er daardoor minder publiek naar Smurdiek kwam." Volgens hem is er ooit een federatie geweest waar de diverse kernen hun

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7