1 'Voordat ik in dienst kwam, was ik al aan het werk: praten hoefde niet meer' 'Dit was een hele goede klas, heel actief en toch goede cijfers' Vanaf 17 juli Zomeracties! Hulde aan het Thools college Proefjaar Sociaal werk scoort hoog 1 1 imabo 1 II Donderdag 16 juli 2009 EENDRACHÏBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Engelstalig Passende lens i Oud-Vossemeerse Titia Geuze jubileert bij Ben van der Heiden optiek Tennisvakantie Sterk Voetstapjes Calvijncollege Tholen zwaait 50 leerlingen uit bij diplomauitreiking Op het nippertje Stemmen van lezers Populistisch gebral over welstand, gelukkig trapt commissie op de rem Man licht gewond ongeval Vossemeer Ze houdt van afwisseling en toch heeft ze al 25 jaar dezelfde baan. Titia Geuze uit Oud-Vossemeer viert haar jubileum bij Ben van der Heiden optiek in Halsteren. De 47-jarige opticien gaat nog elke dag met plezier naar haar werk. „Natuurlijk heb je wel eens een baaidag." Het is het technische dat haar aanspreekt in het vak én de afwisseling. „Alle facet ten komen voorbij, je bent niet continu met hetzelfde bezig." Geuze is opgegroeid op de boerde rij. „De Wouter, dat is voor iedereen wel een begrip. We hadden met na me akkerbouw en schapen." Het buiten zijn, dat is wat haar altijd heeft getrokken. Maar na de mavo aan 't Rijks in Bergen op Zoom kiest ze voor een vervolgopleiding in de mechanica, omdat ze aanleg heeft in exacte vakken. „De land bouwschool kon altijd nog. Ik dacht, ik ga eerst een vak leren." Ze gaat naar de vakopleiding voor op tiek, Christiaan Huygens, en in het laatste jaar loopt ze stage bij Ben van der Heiden in Halsteren. Het is dan 1982 en zij is naast Ben de eni ge werkneemster in de zaak. Als ze haar diploma in ontvangst neemt, besluit ze er een jaartje tus senuit te gaan. „Ik dacht, dit heb ik nu voor elkaar, dus ik mag wel even iets anders ggan doen." Ze wilde aanvankelijk in het buitenland stage lopen. „Maar verder dan Duitsland of België hadden ze niets te bieden. Daarom bleef ik maar dichtbij huis, in Halsteren." Ze wil verder kijken in de wereld en daarom gaat ze na haar stage naar Australië. Ze gaat daar negen maanden werken op een grasmelkveebedrijf op het eiland Tasmanië. „Dat was het grootste grasmelkveebcdrijf van Australië. Ik molk tussen de 500 en 600 koei en, twee keer op een dag. Eigenlijk wilde ik naar een schapenbedrijf, maar dat kon niet. Het was of de koeien of niet gaan." De keuze valt voor Australië vanuit praktisch oogpunt. „Ik wilde ver weg, maar het liefst Engelstalig, dat is wel zo handig. Amerika was ik al geweest, want daar had mijn broer gezeten. Dus dan maar naar de an dere kant van de wereld." Na het werk bij de koeien, reist ze nog twee maanden rond over het ei land en komt dan weer naar huis in Oud-Vossemeer. „Ik dacht, eerst even bijkomen, de schapen scheren en bij Ben melden dat ik terug ben." Ze gaat een praatje maken, maar dat haalt aanvankelijk weinig uit. Maar later gaat de telefoon of ze even op zaterdagmiddag langs wil komen. „Voordat ik in dienst was, was ik al aan het werk. Ben dacht, om vier uur moet het wel lukken, maar hij had het toch nog druk toen ik kwam. Ik liep meteen door naar de werkplaats, maar hij vroeg me of ik niet even wat klanten wilde helpen. Ik was slechts een jaar weggeweest, dus ik moest het nog wel kunnen." Ben heeft ondertussen zijn conclu sies getrokken. „Hij zei, praten hoeft niet meer, je bent al aangeno men." Na het weekend stond ze al in de optiekzaak. Ze is officieel op 17 juli 1984 in dienst gekomen. Titia leert daarna bij voor het aan meten van contactlenzen. Ze is te genwoordig de contactlenzenspe- cialist. „Iedereen heeft zo zijn rol in de winkel." Zij geeft de voorkeur aan de werkplaats. „Iets van het be gin af opbouwen en maken." De brillen maken ze namelijk zelf bij Van der Heiden, zoals glazen inslij pen, monteren en reparaties. „Het hele plaatje is natuurlijk meten en we leveren een product dat je hand matig moet maken af." Toch wil ze het contact met de klanten niet mis sen. Als ik de hele dag achterin zou zitten, zie ik geen mensen, en dat wil ik toch ook niet. Met mensen omgaan is ook belangrijk. En een leuke bril uitzoeken voor een klant doe ik ook graag." En dat klanten ook graag door haar geholpen worden, blijkt tijdens dit interview. Een aantal klanten wil het liefst dat Titia even advies geeft, of een bril afstelt. Ze vinden haar het beste. Ook collega's komen tijdens het gesprek om haar mening vragen over meetgegevens. „Soms heb ik bijna het idee dat het mijn eigen zaak is." Daar heeft ze bewust niet voor gekozen, maar die kans heeft ze wel gehad toen Ben van der Hei den met pensioen ging. „Ik ambieer die verantwoordelijkheid niet." Ger- rit Atres, die begon als stagiair en later de tweede vestiging in Tholen leidde, is nu ook eigenaar van de winkel in Halsteren, die overigens aanvankelijk aan de Vogelenzang zat en nu in de Dorpsstraat. Titia heeft in Atres een andere baas ge kregen. „Ik ken Gerrit al jaren, dus dat is geen punt." Het werk is door de jaren heen in principe niet veranderd, maar de techniek is wel uitgebreider. „Je kunt tegenwoordig elektronisch me ten. Daarmee kun je in plaats van twee punten ineens veel meer me ten. Je hebt meer mogelijkheden. De basis blijft nodig, alleen kun je er meer aan toevoegen. Zo kun je nu hele fotobeelden van een oog op de computer vastleggen en de verande ring van een oog volgen, terwijl je vroeger alleen meetgegevens in ge tallen had. Nu dus ook in beelden." Een ander verschil is de manier van meten. „Vroeger keek je alleen naar de top van het oog en nu nemen we het hele oogoppervlak mee. Daar mee maak je in theorie een passende lens, maar je moet altijd naar de Titia Geuze houdt zich het liefst bezig met het technische gedeelte van haar vak als opticienmaar het is de afwisseling die haar al 25 jaar boeit. praktijk blijven kijken. Zit die lens ook prettig? Zo niet, dan kan dat bijvoorbeeld met de spanning van je ooglid te maken hebben." Ze heeft een poosje in Tholen ge werkt, maar tegenwoordig is ze voornamelijk in Halsteren te vin den. Dat heeft te maken met de werkverdeling over de vestigingen. Inmiddels heeft Titia vijf collega's in de Brabantse winkel. Haar jubi leum is met alle collega's gevierd door middel van een zeiltocht over de Oosterschelde en een etentje. De klanten kennen Titia inmiddels ook al na al die jaren en sommigen weten ook wat ze nog meer kan dan ogen meten. „Er was een keer een klant die kwam vragen of ik haar an gorageitjes wilde scheren. Dat wil ik wel voor je doen, zei ik." Naast het werk als opticien, dat ze voltijds doet, draagt ze nog steeds een steen tje bij aan de boerderij van haar ou ders, waar haar moeder nog steeds woont. Haar vader had Texelaars, waarmee hij één van de topschapen- fokkers van Tholen was. Hij had tus sen de 50 en 100 fokooien. Na zijn overlijden is de schapenhouderij af gebouwd en alleen de akkerbouw is nog over. „Dat houdt een buurvrouw en een collegaboer voor ons bij, maar met hoogtijdagen springen mijn broer en ik bij. Ik houd het erf bij en doe de administratie." Vroeger reed Titia paard, haar vader was oprichter van de Eendrachtrui- ters, maar vanwege ouderdom van het paard is ze daarmee gestopt. Ze heeft twee keer een whiplash opge lopen en daardoor krijgt ze met in tensief paardrijden last van haar nek. Ze richt zich nu meer op ande re sporten, zij het op recreatief ni veau. Ze tennist bij Eegedima. „Competitie spelen kan- sowieso niet, want dat is meestal op zaterdag en dan moet ik werken." Ze wil ook nog wel eens een bal over het net slaan bij volleybalvereniging AVC en ze skiet graag. „Ik heb allerlei hobby's, maar het verschuift steeds." Vroeger speelde ze ook to neel, bij de plattelandsjongeren, de Rederijkers en de jaarlijkse feestdag van De Eendrachtruiters. „Maar daar heb ik nu geen tijd meer voor." Tegenwoordig fotografeert ze graag. „En dan het liefst landschappen. Bij voorkeur geen mensen." Reizen doet ze nog steeds graag en dan gaat de fo tocamera ook mee. „Maar ik ben het tegenovergestelde van een Japanner. Mensen vragen soms, was je hele maal alleen op vakantie, omdat er nie mand op je foto's staat?" Ze kan erom lachen. Ze heeft zo haar vaste vrien dinnen voor elke activiteit of reis die ze onderneemt. „In het voorjaar ga ik meestal met een vriendin naar Ierland. Daar komt zij vandaan. Met een ande re vriendin ga ik graag op tennisva kantie. De laatste was in Turkije, 's Morgens nemen we twee uur les en daarna hebben we vrij om andere din gen te doen." Ze is al in veel landen geweest - Portugal, Griekenland. En geland. Turkije, Egypte, Malawi, Tu nesië, Zwitserland. Oostenrijk en zelfs Duitsland („Voor een korte va kantie was dat wel leuk") - maar ze wil nog verder reizen. Ze gaat in elk geval twee keer op een jaar op reis, maar haar wens is om langer en vaker weg te gaan. „De laatste tijd blijf ik een beetje in de buurt en maak ik wat kortere reizen. Mijn moeder wordt na melijk (X)k een dagje ouder en dan wil ik er liever voor haar zijn. Die lange vakanties, die komen wel weer. Van reizen krijg ik nooit genoeg. Je zal ook nooit aan me zien dat ik naar huis wil." Ze is dan ook vrijwel nooit voor bedtijd thuis, zegt ze. „Ik moet er al tijd op uit, anders merk je dat aan mijn humeur." Titia wil nog wel een poosje blijven werken, maar nogmaals 25 jaar, vindt ze toch wel te lang. „Doorwerken tot mijn zeventigste zie ik niet zitten. Ben van der Heiden zei het ook bij zijn af scheid: Nou, het was toch altijd leuk, maar op een gegeven moment is het genoeg." „Zoveel jongelui die een diploma hebben behaald. Een groep met zulke mooie cijfers, dat is toch wel bijzonder", zegt Han Geluk donderdag bij de uitreiking van de vmbo-diploma's op het Calvijncollege in Tholen. Er zijn 50 van de 52 leerlingen geslaagd. Zonder herexamens. „Dat heb ik nog niet meegemaakt", zegt vestigingsdirecteur Peter Kunst. „Dit was een hele goede klas." De feestelijke ceremonie in de kantine van het schoolgebouw aan de Zoekweg draaide uiteraard om de behaalde resul taten. Maar daarbij werd vooral ook stilgestaan bij de rol van God hier bij. Er werd meerdere malen een dankwoord aan de Heer gericht en de wens uitgesproken dat de leerlingen Hem blijven volgen. „Wat kun je nou beter doen op zo'n avond waarop we met zijn allen bij elkaar zijn dan de Heere de eer te geven?", zegt algemeen directeur A.J. Vogel nadat Kunst de bijeen komst heeft geopend. Hij roept op tot het zingen van vers 1 en 2 van psalm 9, waarbij Paul Heijboer be geleidt op het orgel, en besluit die met een dankgebed. „We willen Gods zegen vragen om de dingen te kunnen doen die leiden tot Gods eer." Vervolgens vraagt hij om even stil te staan en achterom te kijken. „Stilstaan bij de laatste dingen die je tegen elkaar zegt, waarmee zeg je elkaar gedag?" Hij haalt voorbeel den uit de Bijbel aan, waarbij mo menten van afscheid worden be schreven. „Daarbij werd soms ook een opdracht gegeven." Hij vertelt van Mozes die voor de mensen nog een keer de wet van de Heere voorleest, voordat hij af scheid neemt. Dan leest hij voor uit 1 Kronieken 28: 5-10. Dat verhaal gaat over koning David die aan zijn zoon Salomon vertelt welke belofte hij van de Heere gekregen heeft. Dat Hij zegt dat Hij voor Salomon een vader zal zijn, als hij leeft vol gens Zijn geboden. Vogel vertelt dat God die belofte ook aan de leerlin gen die voor hem zitten heeft gege ven. „Jullie ouders hebben met jul lie aan het doopfond gestaan. Toen heeft Hij beloofd een vader voor jul lie te zijn. Wat heb je daar tot nu toe mee gedaan?" Vogel legt uit dat je sterk moet zijn om te leven volgens Gods wet. „Wees sterk en doe het. Maar hoe sterk moet je zijn? Wie sterk wil zijn, moet zich aan de Heere vastklampen. Wie stoer wil zijn, leeft op zichzelf. Die heeft al verloren. Wie op de Heere ver trouwt, heeft al gewonnen." Vogel wenst de leerlingen een bijzondere toekomst toe. „Doe dat watje wil en probeer een mooie baan te vinden. Dat is best allemaal belangrijk. Maar laat vooral God je weg laten leiden en verlies hem niet uit het oog. „Heb de Heere lief. Houdt mijn geboden. Doe het!" Psalm 147, vers 6 wordt gezongen en dan wordt overgegaan tot de di plomauitreiking door Han Geluk. „Sommigen hebben een mijlpaal bereikt met de eerste in het gezin die een diploma heeft behaald. Bij mij in het gezin neemt de laatste het diploma in ontvangst." Hij vertelt dat hij de leerlingen van deze lich ting bijzonder actief vond in activi teiten organiseren. „Het betekent dat jullie tijd over hadden." Veront waardigde geluiden klinken uit de zaal, maar de leerlingen kunnen er ook om lachen. „Het schuurde ook wel eens tussen ons, af en toe werd er met een deur gesmeten, maar het kwam toch altijd weer goed." Hij legt uit dat hij bij elke leerling iets kenmerkends probeert te zeggen, maar dat hem dat niet bij iedereen zal lukken. Maar bij de eerste leer ling is het wel gelijk prijs. „We dachten niet dat hij het meteen zou halen", zegt hij als hij Leon Aar- noudse oproept om zijn diploma op te halen. De leerlingen krijgen van dominee Joppe een Bijbel of een an der boek als ze hun diploma hebben getekend en hij wenst ze Gods ze gen toe. Dat mag hij ook doen bij zijn zoon Matthijs. Het levert de no dige hilariteit in de zaal op zodra Matthijs zijn vader een hand geeft en het boek De Christenreis van John Bunyan in ontvangst neemt. Kunst neemt vervolgens, na een koffiepauze met gebak, het woord. „We hebben samen de tocht ge maakt. De voetstapjes gaan nu alle kanten op." Hij zegt dat hij het ieder Voor Matthijs Joppe uit Sint-Maartensdijk was het een bijzondere diplomauitreiking, hij krijg het gewilde papier net niet uit handen van zijn vader, dominee J. Joppe. maar wel een boek en felicitaties. Het Calvijncollege verwelkomt voor het nieuwe schooljaar 107 nieuwe leerlingen, dat zijn er vijf meer dan voorspeld. Zij gaan waarschijnlijk, zodra zij de derde en de vierde klas bereiken, de vruchten van het proef jaar plukken. De school gaat namelijk in 2010 starten met het vak tech nologie en met tweetalig onderwijs. Na de zomer beginnen de voorbe reidingen. Directeur Peter Kunst noemt het schooljaar 2009-20210 een proefjaar. „We willen het niveau van Engels opkrikken. Het tweetalig onderwijs op het vmbo is een nieuw fenomeen in Nederland. Wij zitten bij de pioniers. Dertig procent van de lessen worden straks in het Engels gegeven. Wiskunde is daar geschikt voor, maar ook de les Engels kan volledig in het Engels worden gegeven." De effecten van het vak tech nologie worden getoetst bij de leerlingen die na het examen naar het mbo gaan. Waar de school ook mee wil starten zijn maatschappelijke stages. Iedere leerling in de eerste en derde klas gaat dan voor tien uur vrijwilligerswerk doen naar eigen keuze. „Dat komt vanuit de overheid. Die wil meer maatschappelijk bewustzijn bij de jeugd creëren. Er is ook subsidie voor en daar maken we graag gebruik van", aldus Kunst. jaar een stukje moeilijker vindt om afscheid te nemen. Hij hoopt dat de leerlingen de sporen van de Heere Jezus mogen volgen en dat ze niet de andere kant opgaan. „De maat schappij lijkt heel tolerant, maar ik merk tegenwoordig toch een ver schil met vroeger. Het zou zomaar kunnen dal je wordt aangesproken op je christen zijn. Datje wordt uit gescholden, omdat je naar een kerk gaat. Het staat ook in de Bijbel, de Heere zegt zelf dat de vervolgingen zullen komen. Maar ik hoop dat de Heere jullie de kracht geeft om overeind te blijven." Hij wenst de leerlingen het allerbeste toe. Dan is het tijd voor dankwoorden. Allereerst van de leerlingen. Eline den Braber uit Stavenisse neemt daarvoor het voortouw. „We zijn echt niet altijd zulke lieverdjes ge weest, maar we hebben het toch naar ons zin gehad." Ze biedt namens de leerlingen excuses aan voor als ze iets verkeerd gedaan hebben en be dankt de leraren. „We hebben een goede band met elkaar opgebouwd en vooral het laatste jaar kende veel leuke momenten." Ze noemt een kerstdiner, een reünie voor oud-leer lingen die de vierdeklassers hebben georganiseerd en een lesmarathon. Bij al die gebeurtenissen maakten leerlingen, waaronder Eline, deel uit van de organisatie. „Maar zonder de steun van de docenten was het niet mogelijk geweest." Namens de leraren is er ook een dankwoord. Drie docenten nemen plaats achter een tafel waarop voor elke leerling een kaart ligt met een persoonlijke tekst. Door het oplezen van anekdotes, wordt duidelijk om welke leerling het gaat. Zodra ie mand zich aangesproken voelt, staat hij op om de kaart en een roos in ontvangst te nemen. Maar dat gaat niet altijd goed. Soms staat er nie mand op die zich herkent in de woorden, maar op het eind zijn toch alle kaarten verdeeld. Het levert soms wat schaamte op bij sommi gen, vooral als het over verliefdheid gaat, maar voor het overgrote deel is er veel lol om de eigenschappen van bepaalde leerlingen. Leen Geluk uit Philipsland bedankt de school namens de ouders. Hij vertelt dat zijn zoon Jorian het maar op het nippertje heeft gehaald, om dat hij weigerde te leren. Na veel Van de 50 geslaagden van het Calvijncollege gaan er met 26 meer dan de helft naar het Hoornbeeck college in Goes. De meesten (vijf) kiezen daar voor de opleiding sociaal pedagogisch werker. Vijf gaan leren voor verpleegkundige, één daarvan doet dat aan het Kellebeek college. Ook vijf geslaagden volgen na de vakantie de opleiding voor onderwijsassis tent en één daarvan doet dat aan het Hoornbeeck in Rotterdam. Vier kandidaten staan op voor de secretaresseopleiding en één daarvan gaat dat aan het Zoomvlietcollege doen. Eén leerling gaat sport en beweging doen, twee administratief medewerker, drie commercieel medewerker binnendienst, twee sociaal agogisch werken en twee gaan leren voor verzorgende. Het Markiezaatcollege volgt op grote afstand op de twee de plaats met vijf leerlingen. Daar gaan de technische studenten naar toe om te leren voor timmerkracht. assistent installatiemonteur dakbedek king en autotechnicus. Drie leerlingen gaan naar de havo aan het Cal vijncollege in Goes. Een enkeling gaat leren voor schipper Rijn- en bin nenvaart, één wordt maritiem officier, en er heeft een leerling de wens om kok te worden, een ander schilder en één bedrijfsleider open teelt. gepraat met de school en zijn zoon is het toch gelukt, laat hij weten. Het is voor hem zijn vierde en laat ste zoon die een middelbare school diploma haalt. Drie daarvan deden dat op het Calvijncollege. „Wat me is bijgebleven is het plezier dat ze, zonder uitzondering, op deze school hebben gehad." Hij denkt dat het komt door de kleinschaligheid, maar ook door het geloof dat via het onderwijs wordt meegegeven. „Alle kinderen herkennen zich hier op school." Hij vraagt de leerlingen om vooral door te leren en dat ze dat mogen doen onder Gods zegen. Dominee Joppe sluit namens de raad van toezicht af. „Leerlingen, ouders, andere belangstellenden. Wat ik wil zeggen heb ik samenge vat in een boekje. Geslaagd. Ik wil naar het Woord toe. Want alleen daarin kun je het ware geluk vinden. Ik hoop dat je Gods woord zult blij ven lezen en zult blijven onderzoe ken. en dat je ook de dagopeningen niet zult vergeten." Psalm 146 vers 3 en 4 wordt gezongen en vervol gens bidt de dominee samen met de aanwezigen. De leerlingen krijgen de kans om persoonlijk nog een woord met hun leraren te spreken en een hand te geven. Velen maken daar gebruik van alvorens huis waarts te keren. Ze hebben het licht gezien. Hoera! B. en w. van Tholen gaan zich fel verzetten tegen de mogelijke komst van een bovengronds hoogspan ningsnetwerk over het eiland. „Een tracé van hoge masten ontsiert het landschap, dat nog redelijk authen tiek Zeeuws genoemd mag worden". Bravo! De hakken in het zilte zand. Toeristen blijven weg als ze gecon fronteerd worden met grootschalige infrastructurele kunstwerken. „Die hebben we nog niet, die horen hier niet en die willen we niet" tetteren de regenten, aangemoedigd door hun collega's van de Bevelanden. Gelijk hebben ze! Tenslotte maakt het ei land deel uit van het nationale land schapspark de Oosterschelde en die status vereist dat je respectvol om gaat met de leefomgeving. Dit is werkelijk groot nieuws! Ook voor al degenen die zich verzetten te gen de komst van een nieuwe genera tie windturbines bij Stavenisse, bij Anna-Jacobapolder en Sint-Maar tensdijk. Het is gedaan met de detone rende onderbrekingen in het open Thoolse landschap! En de inwoners van Sint-Annaland kunnen weer rustig slapen. Amper 2 jaar geleden trachtte een toen nog niet verlichte wethouder hen een 10 verdiepingen tellende peperbus te verkopen als Landmark - een duur woord dat hem werd ingefluisterd door projectontwikkelaars en dat moet verhullen dat het gaat om een gigantische lichtgevende kolos. Blij kens de nieuwe visie is ook dat ont sierende element op de kop van de jachthaven dus van de baan! Natuur liefhebbers die zich aansluiten voor een natte laarzentocht door het onge repte schorrengebied ten oosten van Sint-Annaland, kunnen ongestoord de horizon af blijven speuren: hun blik zal niet verstoord worden door een detonerende onderbreking in het stille landschap. Blijven de Setallanders nog wel zitten met de vijf windturbines aan de Oude Nol, maar dat zal niet lang duren. De technologische ontwikkelingen gaan zo snel dat die over luttele jaren niet rendabel meer blijken. Pardon, ik be doel: dan zal blijken dat ze nooit ren dabel zijn geweest. Het staal waaruit ze vervaardigd zijn, wordt gesmolten in ovens die branden op steenkool: de niet geringe hoeveelheid veil' bevat kwalijke oplosmiddelen; de mensen die er tegenaan moeten kijken worden ongelukkig. In een omtrek van 50 km2 is de door het college geroemde Zeeuwse horizon aangetast. De mi lieuwinst is dus nul. Bovendien draai en ze voorlopig niet op gratis wind maar op tonnen subsidie. De astrono mische ontwikkelingskosten zorgen ervoor dat windturbines pas na 20 jaar werkelijk gaan opleveren waarvoor ze bedoeld zijn: schone energie. Die bij de Kreekraksluizen worden na 12 jaar om redenen van voortschreidend technologisch inzicht vervangen, dat meldt het glossy magazine Zeeland van energie-leverancier Delta. Ze hadden dus nog 8 jaar moeten draaien om een begin te maken met het inlos sen van hun belofte. We zullen natuurlijk nooit weten on der welke omstandigheden het colle ge het wijze besluit heeft genomen om zich af te keren van de idee dat de vooruitgang koste wat kost gediend moet worden. Maar ik vermoed dat het een zeldzaam bezield moment is geweest. Een waarachtige geuzen daad die getuigt van geïnspireerd lei derschap. Zo'n team van verantwoor delijke bestuurders zou ieder eiland zich wensen. Merkwaardig is wel de zinssnede in het protest van b. en w. dat zich tot op de huidige dag geen conflicten vcxir- doen in het landschap en dat „aanwe zige elementen die gerelateerd zijn aan water en de openheid van dat landschap daar historisch gezien in thuis horen" Wat bedoelen ze daar mee'? Die windturbines? Nee toch? Marcel Warmenhoven, Sint-Annaland. Ik schreef hier al eens dat de op drachtgever buigt als een knipmes als hij het 'welstandskamertje' verlaat, immers hij had zojuist een gratis ad vies gekregen van een, door ons bur gers betaalde, welstandscommissie bestaande uit architecten.. Zijn bouwkundig tekenaar knipte mee: zijn zwart verdiende vakantie geld was zojuist veilig gesteld. Dat de commissie zo werkt, werd onomsto telijk duidelijk uit het verhaal over het gebouwde landhuis voor de familie van de Graaf in Sint-Maartensdijk. Zij waren tevreden over de gekregen ad viezen. het was er beter op geworden. Is dat zo? Raadslid Hoek van de VVD bralde ook nog wat over de welstand. „Er zouden drie heren zijn die enz." Popu listisch tromgeroffel van de bovenste plank. Slechts kiezerswinst als doel. Wat jammer toch dat hij zich niet als echte liberaal profileerde. „Ieder voor zich, ook in het wel standskamertje. de commissie voor de beoordeling, de bouwkundig tekenaar voor het ontwerp, hij moet het zelf maar oplossen", zouden zijn woorden geweest kunnen zijn. Maar daar win je geen kiezers mee, die worden boos als ze beoordeeld worden. Meehuilen met de wolven in het bos dus. Frappant in deze is het dat een aantal jaren geleden diezelfde partij, welis waar van provinciewege, zich uit sprak over de nieuw gebouwde gara ge in Poortvliet die het aanzicht van Poortvliet aardig zou verzieken. Dat nooit weer" werd er toen gesproken. Welstand een barrière: vast en zeker, maar het is het minst van twee kwa den. Welstand uitbannen is geen op tie. Waar vroeger de architectuur in het dorp werd bepaald door de metse laar en de timmerman als eeuwenoud ambacht - de mens als de maat aller dingen - dat kennen we niet meer. Nu hebben we een aannemer nodig die I zich bedient van wat de industrie hem (ons) biedt. Niets is meer onmogelijk en zouden we daar geen rem op zetten dan wordt het een chaos van 'voor elk wat wils'. De bouw is een modever schijnsel geworden en dat leidt tot ge drochten. althans dat is wat welstand vaak te zien krijgt als onbekwamen zich er mee bemoeien en gelukkig trappen zij soms op de rem. De hand in eigpn boezem steken, ho maar. Liever een beschuldigende vin ger, dat is veel makkelijker en de in dustrie zorgt wel voor de olie op het vuur. Tom Moerland, Poortvliet. Bij een eenzijdig ongeval is maandagavond op de Molendijk bij Oud-Vosse meer rond tien voor elf een 22-jarige bestuurder licht gewond geraakt. De man raakte in de bocht van de weg af en raakte een boom. Vervolgens vloog de wagen weer omhoog tegen het talud waar het voertuig tegen een andere boom tot stilstand kwam. De man werd uit de wagen geslingerd. Omdat niet bekend was of er nog meer inzittenden waren, werd de brandweer van Tho len opgeroepen om assistentie te verlenen. Het bleek dat er sprake was van één inzittende. Brokstukken van de auto lagen verspreid over de weg, het motorblok lag ongeveer vijftig meter verder. Het slachtoffer was niet met een aanspreekbaar. Hij werd op een brancard gelegd en door het ambulance personeel en de brandweer naar de weg gedragen. De man werd met de am bulance naar het Erasmus medisch centrum in Rotterdam gebracht. In eerste instantie leek het erop dat de bestuurder - gezien de ravage - er ernstig aan toe was. Volgens de politie heeft hij geluk gehad. Hij liep enkel wat kleine verwondingen op aan zijn kin en wat schrammen. VERVOLG VAN HIKSEDIJK „En dat is heel gevaarlijk." Volgens haar is de bestaande route nu ook goed te gebruiken voor het land- bouw verkeer. Daar wees ook akker bouwer Heestermans van de Leguit- sedijk op die de rou^e gebruikt om zijn percelen te bereiken. Ook zij vond dat met de weg onderlangs de dijk het verkeer in de wijk wordt ge bracht. „Je krijgt dan ook dat het verkeer gaat afremmen en optrek ken." Voor Jaap de Jager, lid van het da gelijks bestuur van het waterschap, was de boodschap na nog geen uur de reacties van de bezoekers te heb ben gehoord, ook helder. „Dit moet zo blijven." Bij het waterschap was al één bezwaarschrift binnen. Alle reacties van maandag worden ge bundeld. Een samenvatting ervan wordt in september naar de inspre kers gestuurd. Die kunnen er dan weer op reageren. In oktober wordt dan een voorstel gemaakt voor het dagelijks bestuur. Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164 - 27 15 00 www.logus.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3