BAL Visserij inzetten naast vestingstad bij vergroten bekendheid Tholen Drie varkensboeren doen mee aan proef Natuursteen en tegelvloeren! Raad wii duidelijkheid over transactie Deehoeve Provincie: niet meer kassen bij Sint-Annaland Deel Hiksedijk wordt afgesloten De Supermarkt van Halsteren imabol ESSELINK 'Dat je van A naar B kunt zeilen, is goed voor je zelfvertrouwen' Donderdag 9 juli 2009 65e jaargang no. 34 Profiteer vande &40 U jubileumacties AUTOBEDRIJF Schilderij cadeau Emmaüsgangers Veel schade bij inbraak huisarts in Oud-Vossemeer Woningen Noord vóór uitbreiding elders; vraagtekens bij ontsluitingsweg Om het stadje Tholen meer bekendheid te geven, kan het thema visserij mogelijk meer bijdragen dan het thema vestingstad. Dat was de boodschap die mevrouw C. La- ban de gemeenteraad vorige week meegaf in de commis sie bestuurszaken. „Maak gebruik van iets waar Tholen écht om bekend is", zei ze. Postweg Noord Na bouwvak aanleg biobedfilter Barbecueën ABT trekt amendement in na toezegging college Deze week zie www.plus.nl De Kraal heeft primeur met schoolzeden in Tholen ■3^53 - J Wattstraat 3, Tholen jrachtbode, de Thoolse Courant :bus 5, 4697 ZG Sint-Annaland ..Joon 0166-657007 b.g.g. 653474 Tetfax 0166-657008 •■É-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556. Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Hervormde Gemeente Oud-Vos- semeer kreeg onlangs vanuit Dja karta een bijzonder cadeau: een schilderij met een voorstelling van de Emmaüsgangers. Het is een ge schenk van de zoon van oud-inwo ner Jaap Rijstenbil die in de Indone sische hoofdstad woont. Hij luistert er, via de website, geregeld naar de preken van ds. Scheurwater die via de kerktelefoon ook op internet worden geplaatst. Als blijk van waardering voor die mogelijkheid, werd het schilderij cadeau gedaan. „Het spreekt, met diepe kleuren, enorm aan", vertelt kapper Leen Rijstenbil, een oom van de schen ker. Kerkrentmeester Erik Troost meldt dat het schilderij een plekje krijgt in het verenigingsgebouw. Bij een inbraak in de huisartsen praktijk te Oud-Vossemeer is een paar honderd euro gestolen, maar de bijkomende schade is vele malen groter. „Dat loopt in de duizenden euro's", zegt mevr. Van de Weijer. „Vier deuren zijn met een breekij zer opengebroken. Alles is ont wricht, kozijnen en sloten zijn flink beschadigd en ook de kassa is ka pot." De inbraak gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag rond drie uur. Tijdens deze on weersnacht vallen geluiden als van inbrekers minder snel op. Overi gens woont de huisarts ook niet meer bij zijn praktijk aan de Raad huisstraat. De inbrekers kwamen via de achterkant van het pand bin nen. Gisterochtend moest er eerst veel rommel opgeruimd worden voordat de huisarts aan de slag kon, maar het spreekuur ging gewoon door. Even na de inbraak in Oud- Vossemeer kreeg de politie melding van harde knallen aan de Kotter- straat in Tholen. Ter plaatse geko men zagen agenten dat was gepro beerd om een grote ruit van de Aldi te vernielen. De provincie doet een beroep op de gemeenteraad van Tholen om de glastuinbouw bij Sint-Annaland niet verder te laten uitbreiden. Als de raad niet luistert, maken gedeputeerde sta ten van Zeeland gebruik van hun be voegdheid om onderdelen van be stemmingsplan buitengebied niet in werking te laten treden. De toegesta ne i4,7 ha kassen bij Sint-Annaland is al volledig benut na de uitbreiding bij tuinder Kaljouw aan de Oudè- landseweg maar b. en w. willen nog meer ruimte geven voor glastuin bouw, terwijl het omgevingsplan van de provincie dat niet toestaat. Be staande bedrijven mogen tot maxi maal 4 ha groeien, maar de gemeente wil niet dat men aan een maximale maat gebonden is. De provincie vindt dat strijdig met het beleid. Gedepu teerde staten schrijven de brief naar aanleiding van de 5de herziening van bestemmingsplan buitengebied, dat 29 januari 2004 is vastgesteld en nu van een groot aantal ambtelijke wijzi gingen is voorzien. Maandag a.s. organiseert water schap Zeeuwse Eilanden een in loopavond over de verkeerssituatie op de Hiksedijk bij Oud-Vossen- meer. Tussen 19.30 en 21.00 uur kan men binnenlopen in De Vossenkuil om te praten met een wegendeskun- dige. In 2001 hebben de gemeente en het waterschap de nieuwbouwwijk in Oud-Vossenmeer op een veilige ma nier willen ontsluiten met een op- en afrit naar de dijk. Om het nog ver keersveiliger te maken, willen de in stanties een deel van de dijk afsluiten zodat er minder kruispunten ont staan. Het asfalt gaat er daar uit. Tij dens de inloopavond licht het water schap de plannen toe en kunnen belanghebbenden hun mening geven. De fuiken van visser Jo Boogert hangen te drogen aan de dijk hij Cromvliet in Tholen en vormen voor toeristen een bezienswaardigheid. In de toekomstvisie voor de binnen stad wordt het vestingverleden van Tholen gepresenteerd als een kans om meer mensen (toeristen) te trek ken en zo het economisch draagvlak te vergroten. Tholen zou lid moeten worden van de Vereniging van Ne derlandse Vestingsteden. En aan sluiting zoeken bij het Brabantse project Zuiderwaterlinie. De ves tingwerken zouden herkenbaarder gemaakt moeten worden, en aller hande activiteiten op touw gezet rond het thema vesting. Mevrouw Laban had zo haar beden kingen. „Tholen als vesting neerzet ten kost geld. En waar haalt u dat vandaan?" zei ze bij het inspreek- recht. Het verwonderde haar dat de vesting in een onder bewoners en ondernemers gehouden enquête al leen bij de sterke punten werd ge noemd en niet bij de zwakke. De Thoolse woont aan de Ten Anker- weg en kijkt uit op de Vest. Ze bena derde de helft van haar medebewo ners en moest 'verbijsterd' vaststellen dat slechts één ervan op de hoogte was van de plannen met de beplante afgegraven stadswallen. „De reacties die ik kreeg waren niet positief." Op informatieavonden over de plannen kregen onderne mers en bewoners van de binnen stad de gelegenheid om hun mening kenbaar te maken. Het resultaat daarvan wordt in de plannen meege nomen. „Maar zijn 134 meningen dan bepalend voor zo'n vér strek kend plan, waar Tholen 7600 inwo ners telt?" hield mevrouw Laban de commissie voor. „Ik verwacht van de raad dat ze de verdere stappen kritisch volgt", gaf ze aan. Ze advi seerde om de visserij te benutten voor de naamsbekendheid van Tho len, omdat het stadje daar nu ook.al om bekend is en nog altijd een flink aantal inwoners in die bedrijfstak werkt. De CU heeft het thema visserij re cent ook voorgesteld, zei A.G. van de Sande in een reactie op het be toog van mevrouw Laban. „Visserij, landbouw, het leeft onder de bevol king. En er is daarover veel kennis aanwezig." De SGP vond de visse rij, naast de vestinggedachte, een historisch verantwoord thema. Woordvoerder P.W.J. Hoek zag daarbij een rol voor de heemkunde kring. De parkgedachte voor de wallen zou volgens hem op gespan nen voet kunnen staan met de ves ting. „Publiek dat op vestingen af komt, is. geïnteresseerd in gereconstrueerde historie in plaats van een park. Dat laatste is meer de beleving van de bewoners. De echte freak wil schone, hoog opgetrokken wallen zien." Maar volgens VVD'er F.J.A. Hommel gaat het om het cul tuurhistorische aspect. Ten aanzien van de visserij stelde hij, dat beide thema's elkaar kunnen versterken. „Maar zoek op het gebied van re creatie en toerisme naar een thema dat Tholen uniek maakt." M.J. Klip- pel (RFT) miste aandacht voor de verbondenheid van Tholen met de visserij in de plannen, zei hij. Wet houder F.J. Goossen vond aandacht voor het thema visserij 'een prima suggestie'. „En de landbouw na tuurlijk." Wat de vesting betreft, droomde Goossen al hardop over het organiseren van vestingdagen in Tholen. De bundeling van toekomstige ont wikkelingen en plannen voor Tho len werd uitvoerig in de commissie besproken. Zoals de uitbreiding van scholen en sportaccommodaties, en de toekomst van het zwembad. Het gemeentebestuur wil drie varianten doorrekenen. ABT was daar blij mee, maar voor de SGP is het niet nodig. Die fractie steekt in op ver plaatsing van het sportcomplex. „Steek in de andere varianten geen energie, dat bespaart tijd en geld", zei Hoek. Van RFT mag het sport complex naar buiten de stad, maar Klippel wilde wél de verschillende varianten laten doorrekenen. „Je moet een keuze kunnen maken op basis van feiten." De CU zou de sportvelden het liefst op de huidige plek houden en niet 'verbannen' naar de rand van Tholen. Maar aan gezien uitbreiding in dat geval niet mogelijk is, noemde Van de Sande de Postweg als optie, zowel qua be- i reikbaarheid als veiligheid. Om de ruimtenood van de scholen op te lossen, mag daar van ABT nadruk kelijk het uitruilen van (delen van) gebouwen tussen scholen bij be trokken worden. Ten aanzien van het zwembad vond CDA'er J.P. Bout dat Thqlen dat moet houden. Maar over de plek waar het moet liggen, wilde hij - uit gedaagd door Hoek - geen uitspraak doen. Voor de opmerking van de SGP'dat het voor het CDA overal kon, dus ook bijvoorbeeld in Sint- Maartensdijk, had Bout duidelijk geen waardering. Een verschil van mening was er verder tussen CU en PvdA ten aanzien van de uitbreiding van Meulvliet in verband met over bezetting. Dat dit in de vorm van een tweede sporthal zou moeten, verras te de sociaaldemocraten, zei J. Ou- desluijs. Hij wist niet beter of er was een gymzaal nodig voor het onder wijs. Daarover was Van de Sande 'perplex en bijna verbijsterd'. Zijn fractie stelde er eind 2007 schrifte lijke vragen over en kwam nog met een motie, toen nieuwbouw van Haestinge in Sint-Maartensdijk aan de orde was. Oudesluijs kon het zich niet herinneren. Wat toekomstige woningbouw be treft, wil de SGP de ontwikkeling van plan Noord voorrang geven bo ven uitbreiding van Tholen aan de zuidwestkant. „En bekijk naar welke huisvesting er vraag is", zei Hoek, die de VVD aan zijn zijde vond. ZIE VERDER PAGINA 7 Na de bouwvak begint varkenshouder Van Duijnhoven aan de Noor- mansweg in Poortvliet met de aanleg van een biobedfilter om de stank overlast uit de stallen te beperken. Dat zei wethouder C.L. van Dis don derdagavond in de commissie ruimte. Tegelijkertijd wordt er een meetprogramma aangekoppeld dat bij moet houden hoe groot de re ductie van de stankhinder is. Voor de proef hebben zich ook twee ande re varkenshouders bereid gevonden mee te doen. En de vakgroep var kenshouderij van de ZLTO heeft belangstelling getoond in de Thoolse aanpak van de stankhinder. „Fantastisch dat de varkenshouder hun maatschappelijk verantwoord ondernemen tonen,"zei de wethou der enthousiast. De tweede varkenshouder die mee wil doen is Welvaarts uit Boxtel. Hij wil aan de Bitterhoekseweg 2 een varkensstal bouwen, het perceel op de hoek met de Bram Groenewe: geweg. De vergunning werd in 1999 al verleend Welvaarts wilde er een bedrijf bouwen van 5086 vierkante meter voor 5600 vleesvarkens, maar heeft meer ruimte nodig in het ka der van dierenwelzijn. Het bouw vlak is 1 hectare. In 2007 is de pro cedure door de gemeente stilgelegd omdat er meerdere onderzoeken no dig waren. De derde varkenshouder is Van Hal van het bedrijf Cochon aan de Prics- termectweg in Poortvliet. Aanlei ding was de bespreking van het mi lieujaarverslag over vorig jaar. Volgens J.L. Hage (CU) nemen de klachten over stank toe. Vooral be woners van de Dalempolder in Tho len hebben last van de stank. „Het gaat om bepaalde tijden als de stal len worden gelucht. Kunt u er met de vakgroep eens over praten om er afspraken over te maken wanneer dat gebeurt Volgens de wethouder hangen de klachten vaak samen met de weersomstandigheden. Tempera tuur en wind spelen er een belangrij ke rol in. Bij het spoelen van de go ten wordt er geventileerd. „Daar is niet veel aan te doen. We moeten ons op het biobedfilter richten waar mee de hinder tot 90 procent gere duceerd kan worden." M.J. Klippel (RFT) stelde voor rechtstreeks afspraken te maken met de bedrijven om het spoelen en ven tileren op een ander tijdstip te doen. „En niet wanneer mensen 's avonds barbecueën." Dat leek Van Dis wel wat ver gaan. „Hoe lang doen men sen dat, van zeven tot twaalf?" Van Dis wilde het voorstel wel bespre ken, zei hij. H. Nieuwenhuis (PvdA) zag er ook wel wat in. „Er kan reke ning gehouden worden met de windrichting bijvoorbeeld." J.M. Aarnoudse (SGP) was ingeno men met het feit dat er al drie var-, kenshouders mee willen doen met de proef die nu ook door de vak groep varkenshouderij van de ZLTO zal Worden gevolgd. Zijn fractie nam destijds het voortouw om sa men met de Thoolse varkensboeren maatregelen te nemen tegen de stankoverlast. „Dit is een mooi voorbeeld om zaken samen te doen." De gemeenteraad wordt door burgemeester en wethouders volledig geïnformeerd over de gang van zaken betreffende de ruiling van de Dee hoeve bij Tholen, en over de beslissingen die daarover nog genomen moeten worden. Wethouder Heijboer heeft dat toegezegd na vragen van ABT. Deze fractie trok daarop dinsdag een amendement in, waarin werd voorgesteld geen geld voor dit projeet in de begroting op te nemen. De gemeente verkocht de Deehoeve aan de Postweg in 1998, en kocht die zeven jaar later voor ruim 1,8 miljoen euro opnieuw aan. Strate gisch. om ze als ruilobject in te kun nen zetten. In de loop van 2007 is het grootste deel van de bijna 44,75 hectare grond geruild met of ver kocht aan de familie Van der Wel. Wat resteerde waren de gebouwen met anderhalve hectare grond. April vorig jaar brandde de schuur af, in het najaar trokken krakers in de leegstaande woning. De gemeente onderhandelde op dat moment met vijf partijen over het afstoten van de boerderij. Daaraan verbonden was de verwerving van gronden voor de aanleg van een langzaam verkeers weg tussen de Vrouwendijk en de brug over het Schelde-Rijnkanaal. Eind september lieten burgemeester en wethouders op vragen van ABT weten, de onderhandelingen in het laatste kwartaal van 2008 te willen afronden. De transactie zou naar verwachting 'minimaal budgettair neutraal' afgewikkeld worden. „Dat staat in schril contrast tot de in de kadernota gevraagde 327.000 eu ro", zei ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne in de raadsverga dering. Dat bedrag behelsf de grond- inbreng 'om niet', terwijl voor 2011 een ton is opgenomen als aandeel in de aanlegkosten van de weg. In een memo liet wethouder Heijboer de raad vorige week weten, dat het de bedoeling is dat J. van der Wel eige naar wordt van het complex én van de omliggende gronden die hij mo menteel pacht. Na de overdracht zou Van der Wel de opstallen slopen, waarvoor de gemeente in januari een sloopvergunning heeft afgegeven. Boulogne: „In het memo lees ik dat het overleg met de provincie over de landbouwverkeersweg nog niet is af gerond, en dus ook de ruiling nog niet heeft plaatsgevonden. De ge meenteraad heeft het bedrag van 327 mille ook nog niet goedgekeurd." ZIE VERDER PAGINA 2 Piet van 't Hof uit Sint-Annaland aan de slag als predikant Thoolse korte afstand/.wemster Zoë Braai scoort bij zwemmarathon Piet Gladdines kijkt terug op veertig jaar bakkerij in Tholen EN VERDER... Leerlingen Westerpoort winnen roeiwedstrijd met zelfgemaakte boot Dertien natuurouders helpen mee aan duurzaam leefmilieu HOE MEER AFGUNST MET OPWEKT, HOE MEER REDEN MEN HEEFT TOT TEVREDENHEID Dit nummer bestaat uit 18 pagina's PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 SCHITTERENDE VLOERTEGELS Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Advertentie I.M. 43 Jullie zijn de eerste klas in Zeeland die zeilies krijgt op school." Dat zegt zeilinstructeur Eric van Dommelen woensdagochtend tegen vijf meisjes uit groep 8 van basisschool De Kraal in Tholen. Ze hebben dus een primeur. „Maar vergis je niet, dit kost heel veel geld", wrijft hij de meisjes in. „De school heeft haar spaarpot geleegd en de rest vdn het geld heeft de zeil- school aangevuld." Alle leerlingen uit groep 8 krijgen, opgedeeld in groep jes, vier lessen van twee uur in de haven van Tholen. „Daarna weten jullie hoe het is om te varen met een optimist." Het idee om zeilies te geven als onderdeel van het lespakket op de basisschool, heeft Van Dommelen opgedaan via de Roefeldag in Tholen. Hij werd benaderd door een moeder en hij was er meteen voor in. Hij ging kijken in Sneek. waar ze in 2006 zijn begonnen met zeillessen op school. „In Friesland heb je ook schoolschaatsen. Ze vinden dat onderdeel van hun cultuur. Wij als Zeeuwen hebben een zeilcultuur." Van Dommelen vertelde het zelf weer door aan Patricia de Jager, een andere moeder die hij kent. Zo is het bij de montessorischool terecht gekomen. Direc trice Astrid Ottenheym: „Ik was direct enthousiast, want ik weet hoe het is om te zeilen. Datje van A naar B kunt zeilen, het besef datje dat kan, is ontzettend goed voor je zelfvertrouwen." Ze vertelt dat het goed past bij het onderwijs van De Kraal. „Zelf ontdekken. En het is een stukje bewegingsonderwijs. Ook zijn we bezig met het project water. Daarin zit aardrijkskunde, natuurkunde en ge schiedenis." Ottenheym is lyrisch over wat de kinderen kunnen leren van zeilen. „Ze leren respect te hebben voor de omgeving, sociale vaardigheden, want ze moeten el kaar helpen en ze leren te letten op het weer. Want als het gaat onweren kun je beter niet gaan zeilen." Als het bevalt, wil De Kraal volgend jaar weer zeillessen opnemen in het pak ket. „Maar het blijft steeds bij vier lessen, want dat is betaalbaar voor ons. Op den duur willen we het uitbreiden naar de hele bovenbouw en kijken we of het betaald kan worden uit de ouderbijdrage." Zie verder pagina 7. m «p# Kinderen van De Kraal leren zeilen onder schooltijd. Lobke van den Dop voorgrond), Tess Cordewener Anneko DiepeveenRoxin van Zetten en Seline de Keijzer mochten de spits afbijten. Achter zeilinsiructeurs Eric van Dommelen en schooldirecteur Astrid Ottenheym. tweede van voren), Daan van de Ree en 1. w

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1