'Zodra mijn huiswerk op orde was, huppatee, na school de garage in' Thoolse pastorie weer bewoond is Postbode en bloemist weten dat Orgeltocht op drukste zaterdag van het jaar Autobedrijf Bal uit Tholen viert veertigjarig jubileum Overkomst ds. Meijer verdient tien met gouden randje Brand Inbraak Liturgie Donderdag 2 juli 2009 EENDRACHTBODE, DETHOOLSE COURANT Auto's, auto's, auto's. Het is dé interesse van Marco Bal. De eigenaar van het autobedrijf uit Tholen weet dan ook niet beter. Hij is opgegroeid in het bedrijf dat eerst van zijn vader Kees en moeder Adri was. Die zijn nog steeds niet uitgekeken op de voertuigen, want hoewel ze met pensioen zijn, werken ze allebei nog dagelijks in de zaak. De familie viert dan ook de verjaardag van de Re- naultgarage aan de Wattstraat mee, samen met het perso neel. Die bestaat sinds gisteren veertig jaar. Showroom Schadebedrijf Lange dagen Oldtimers Beste Bron „De postbode en de bloemist zijn er inmiddels wel achter dat de pastorie weer bewoond is. We weten dat we wel kom zijn", zei ds. W. Meijer (35) zondagmiddag tijdens de intrededienst in de Hervormde Gemeente van Tholen. Toch is de familie Meijer het nog niet gewend op de nieu we standplaats, maar dat ligt zeker niet aan de zorgen van kerkenraad en kerkrentmeesters van de Hervormde Ge meente rond de overkomst uit Yerseke. „Dat verdient een tien met een gouden randje", zei ds. Meijer tijdens de druk bezochte intrededienst in de monumentale kerk. Verdeeldheid Gemeente niet Goede vangst Kees Bal was 21 jaar oud toen hij .garagehouder werd. Hij werkte bij een BMW-verkoper aan de Een drachtsweg 13. Die moest van de importeur uitbreiden met een vesti ging in Bergen op Zoom. Kees bleef in zijn eentje in Tholen werken, dat nevenvestiging werd. Hij vroeg of hij de zaak in Tholen kon overne men en dat gebeurde. Op 1 juli 1969 werd de garage officieel van Kees. Al gauw groeide hij en hij kocht er steeds een stukje bij. De panden waar nu de schilder, de makelaar en de bakker zitten en later de hoek om. met het pand van de fietsenma ker aan de Bebouwdendam. Aan vankelijk deed Kees alleen reparatie aan auto's. Hij had een werkplaats met twee bruggen. Het eerste personeelslid kwam in 1970. Dat is Kees Bovée uit Tholen. De voormalige Halsternaar werkt nu nog steeds in de zaak en daarmee is hij al 39 jaar in dienst. Later volg den er meer. waaronder Kees zijn broer Rinus Bal. Tegenwoordig werken er in totaal 17 mensen bij Bal, inclusief hijzelf en de oproep krachten. De verkoop van auto's kwam erbij. Eerst waren het voornamelijk ge bruikte auto's, maar er kwamen ook nieuwe modellen bij. Met de bouw van een kleine showroom, daarmee was Bal de eerste op het eiland, kreeg Kees in 1978 zijn dealerschap voor Renault. Zoon Marco vertelt: „We hadden eerder al British Ley- land met Mini's en Morris en derge lijke, maar dat werkte niet van beide kanten. Het ene dealerschap ging weg en het andere kwam er vrijwel direct achteraan." Bal verkocht al Renaults die hij haalde bij Bijl in Sint-Maartensdijk, de huidige Renault Maat in Sint- Annaland. Bijl vroeg aan Bal of hij Ook dealer wilde worden en zo was het rond. Overigens- was de showroom van toen niet meer te vergelijken met die van nu. „Er kon den vier of vijf auto's in. In die tijd hadden we ook niet echt een voor raad." Met de aankoop van de ruimte aan de Bebouwdendam werd de showroom uitgebreid naar zo'n twintig auto's. Een logisch gevolg daarvan was de stijging van de ver koop van auto's. Omdat volgens Marco het centrum van de stad niet echt een goede plek is voor een au tobedrijf verkasten ze mede om die reden in 1991 naar de huidige loca tie aan de Wattstraat. „Hier hebben we ruimte om de auto's ook buiten te stallen en zijn er meer mogelijk heden om uit te breiden." De werk plaats telt vijf bruggen en na nog een uitbreiding in 2001 passen nu tegen de dertig auto's in de showroom. „Ook hebben wij toen van de gemeente een stuk grond bij- gekocht, waarmee we extra parkeer plaatsen hebben gerealiseerd." Met de verhuizing kwam Marco, toen 20 jaar oud. in de zaak als v.o.f.-lid. Het was voor hem van zelfsprekend. „Je groeit er gewoon in." Als klein jongetje kwam hij al in de garage kijken en zodra hij uit school kwam, kwam hij klusjes doen. „Zodra mijn huiswerk op or de was, huppatee, weer de garage in. In het begin simpele dingen, wielen verwisselen, auto's wassen en poetsen." Hij ging naar de Lts in Sint-Maartensdijk en werd monteur. „Ik heb de nodige cursussen gedaan tot het voldoende was om ook de zaak te kunnen regelen. Het was meteen al duidelijk dat ik later het bedrijf zou overnemen." Marco vindt het de normaalste zaak van de wereld. „Dat /.ie je vaker in kleine gemeenschappen dat het bedrijf overgaat van vader op zoon. Soms loopt het anders, maar wij kunnen het goed met elkaar vinden." Marco's jongere zus Jolanda (30) is niet zo zwaar aangestoken door de autoliefde van haar familie. „Zij heeft de opleiding voor kapster ge daan, maar zè is nu sluiswachter." Vorig jaar heeft Marco het bedrijf volledig overgenomen. Zijn vriend in Evelyn nam daarbij de zorg voor de administratie en boekhouding over van zijn moeder. Marco had Aan de Eendrachtsweg was Kees een keer goed benauwd toen de cafetaria op een meter van zijn bedrijf in vlammen opging. „Wij woonden boven de garage waar ook een olievoorraad bij stond. We hebben Marco, die toen nog heel klein was, bij de buren ge bracht, de visboer Jo Schot Toen hebben we het pand leeggere- den, de gasflessen weggehaald en de waardevolle papieren in vei ligheid gebracht. Gelukkig is het pand behouden gebleven. Er was alleen een paar ruiten kapot." Autobedrijf Bal viert met haar 17 medewerkers het veertigjarig bestaan. V.l.n.r. staand: Theo Groeneveld cotechmonteurMariëlle van Langerak werkplaatsadministratieRuben Molegraaf (cotechmonteur), Rinus Bal (monteur), Han den Engelsman (tankstation), Huib Leunis magazijn en garantie), Kees Bovée (hoofdmonteur techniek), John van Aert plaatmedewschadebedrijf), eigenaar Marco Bal, Roland van Oers (calculator/spuiter schadebedr.), Kees Bal Zittend: Louise van Twist (tankstation), Evelyn llaze en Adri Bal. Op de foto ontbreken de drie oproepkrachten van het tankstation: Nicole Veraart, Jolanda Buitenhuis en Simon van Lit. eerder al in 2002 het naastgelegen autoschadebedrijf gekocht. Dat heet nu Labo-Bal. „Labo was al een be kendheid en daarom heb ik mijn naam er maar achter geplakt." Kees verklaart de overname: „Het is een wet van Meden en Perzen dat je maar een keer in je leven het pand van je buurman kunt kopen, dus dan moet je die kans pakken." Met tiet autoschadebedrijf heeft Bal ook het erkende Renault schadecer- tilicaat binnengehaald. „We kunnen volgens de laatste normen schade repareren aan alle automerken. We hebben ultramoderne apparatuur en we kunnen ook voor alle verze keringsmaatschappijen opdrachten uitvoeren." Naast auto's verkoopt Bal ook bui tenboordmotoren en opblaasboten. Daar is Kees op dc Eendrachtsweg al mee begonnen. „We zijn ver woedde watersporters. We zeilen graag", zegt Kees. Hij richt zich te genwoordig vooral op de buiten boordmotoren. De benzinepomp van Shell is ook meeverhuisd van de Eendrachtsweg naar de Wattstraat. Die is gegroeid tot een compleet tankstation niet winkel en wasstraat. „We zijn er voor de algehele verzor ging van de auto. zowel technisch als cosmetisch." Mensen kunnen daarom ook hun auto bij Bal laten poetsen. Het autobedrijf heeft in het veertig jarig bestaan al twee keer een crisis doorstaan. In de jaren "70 was er een oliecrisis en later in de jaren '80 was er een werkloosheidsgolf. En nu, met dc kredietcrisis, is het weer een spannende tijd. Kees: „We pro beren hier ook weer goed door te komen. Het loopt wel door. maar het is allemaal wat minder. In de werkplaats is het wel drukker." Mar co vindt dat hij niet mag mopperen in deze tijd. „We hebben 'een poosje heel weinig tot niets verkocht, maar nu staan er weer zeven klaar om af te leveren. Dat heeft denk ik ook met het ontvangen van het vakantie geld te maken dat mensen weer wat doen." Bal heeft in de jaren ook een aantal prijzen gewonnen. „We zijn twee keer masterdealer van Renault ge worden. Dat wil zeggen dat je alles goed voor elkaar hebt. zoals klantte vredenheid en het aantal verkopen." Die klanttevredenheid heeft Bal hoog in het vaandel staan. „We heb ben veel vaste klanten. We richten ons dan ook sterk op service en klantenbinding." Een andere prijs komt van de provincie. In 2006 kreeg Bal het Ei van Columbus voor kleinschalige duurzaamheid. Kees heeft zich daarmee bezig gehouden. „Het gaat om verstandig omgaan met energie en het niet verkwisten", zegt Marco. Bal heeft weinig personeelsver loop. na Bovée is Rinus met 26 jaar Als ondernemers hebben Kees en Marco veelvuldig oog in oog ge staan met inbrekers. Sterker nog, veel. inbrekers, kwamen niet zomaar met hun buit weg. „We zijn er altijd nogal vlug bij", zegt Marco. Zo was er een keer een man die een greep in de kas van het kantoor aan de Eendrachtsweg deed. „We zaten koffie te drin ken en Marco zag ineens iemand weglopen en wegrijden in een witte Ford escort. Op het kantoor stonden drie bureaus met 16 la den, maar hij wist precies welke hij moest hebben." Marco rende de man te voet achterna en Kees met de auto. „Bij de notaris voor de deur in de Hoogstraat hadden we hem te pakken. We hebben hem afgeleverd op het politiebureau." Dat was ongeveer twintig jaar geleden. Een andere keer aan de Wattstraat zag Marco na het werk ineens twee benen uit het raampje van de woning bij het be drijf bungelen. „We hebben hem bij zijn benen vastgepakt en naar buiten getrokken. Daarna hebben we hem in de kantine opgesloten tot de politie kwam." Het blijkt, vader en zoon zijn onverschrokken. Kees: „Als ze aan mijn spullen zitten, ben ik in alle staten." het langst in dienst en Huib Leunis volgt met 20 jaar. Kees Bovee is op zijn zestiende bij Bal komen wer ken. „We ijn eigenlijk met zijn tweeën begonnen. Ik was alleen met de baas en we hebben van alles meegemaakt. Je maakte lange da gen en 's avonds om elf uur was .je nog bezig. Ook op zaterdag tot ze ven uur. Toen wist je niet beter." Bovee maakt tegenwoordig kortere dagen op zijn werk. maar hij heeft niet meer vrije lijd. „Nu hebben mijn twee dochters allebei een ei gen huis gekocht, dus daar heb ik veel werk mee.". Rinus Bal (58) was in dienst bij de vroegere baas van zijn broer Kees. „Toen de zaak in Bergen op Zoom ermee stopte, kwam hij bij zijn broer in dienst. „Daar heb ik nooit problemen mee gehad, ik zie hem gewoon als mijn baas." De liefde voor auto's kan hij wel verklaren. „Als je jong bent. is dat leuk." Te genwoordig heeft hij dat wat min der: „Nu moet je eigenlijk elektro- nicus wezen." Ook hij is net als zijn broer gek van boten. „Als ik straks klaar ben met werken, wil ik met mijn motorboot naar Denemar ken varen." De 37-jarige Huib uit Oud-Vosse- meer wilde graag het autovak in. „Mijn vader kwam altijd tanken bij Kees en vroeg een keer of hij geen personeel nodig had. Ik mocht langskomen op gesprek en het was gelijk prijs." Hij vond het eigenlijk leuker werken op de oude locatie in de Eendrachtsweg. „Mensen die hun dagelijkse rondje deden, wip ten nog eens binnen." Van monteur in de werkplaats is Huib op kantoor terechtgekomen. „Ik ben van lie verlee het magazijn ingerold. Latei- kwamen daar ook de garanties bij en wat receptiewerk." Hij mist het sleutelen best. „Het is zelden dat ik nog eens wat mee kan doen, maar na zoveel jaar heeft iedereen zijn eigen taken gekregen." Zelf is Kees Bal het werk ook nog niet beu. „Ik ben weliswaar met pensioen, maar ik ben 's morgens de eerste die de deur open doet en ben 's avonds de laatste die weg gaat." Maar Kees noemt zichzelf geen baas meer. „Marco is de di recteur. Hij springt in waar nodig, maar zijn kerntaak is de receptie en de verkoop." Marco gaat zeer positief de toe komst tegemoet, hoewel hij niet weet of die aan de Wattstraat gaat plaatsvinden. Het liefst zou hij daar willen blijven, maar hij is er nog niet met de gemeente uit, die met Plan Noord het industrieterrein op de schop wil gooien. De gesprek ken lopen nog. „Ik wil hier lekker blijven zitten. Ik zit toch keurig hier? Er komen hier Veel mensen langs. Ook mensen van buitenaf zien je vanaf de weg. Alleen nu even niet met die grote zandbak voor de deur." Er wordt op dit mo ment een rotonde op de Grindweg aangelegd. Wel is het bedrijf nog bereikbaar tijdens de werkzaamhe den. Bal heeft het volgens eigen zeggen druk zat. Ook zijn hobby ligt op een laag pitje. Marco verzamelt mi niaturen van Renault en BMW en hij heeft een collectie oldtimers. Hij heeft er acht. maar die staan weggeborgen in een loods. „Ik heb geen tijd om erin te rijden." Zijn topper is een BMW 2002 turbo van 1975. „Daar zijn er 1874 van ge maakt en er staat er één van hier." Ze verkopen wil hij in principe niet. „Als iemand er naar vraagt, dan moet ik er heel goed over na denken." De familie Bal vindt dat ze zonder haar medewerkers nooit het veer tigjarig bestaan had kunnen realise ren. „Die zetten zich volledig in voor het bedrijf. Daarom gaan we een feestje organiseren voor het personeel. Voor de klanten komen er leuke acties aan, want we zijn blij met onze trouwe klantenkring en hopen de mensen in de toekomst nog lang van dienst te mogen zijn." Kees Bovée uit Tholen is met 39 jaar het langst in dienst bij autobedrijf Bal. Hij was ook het eerste personeelslid naast Kees Bal. De Noors/Estse organiste Ines Maidre gaf op $en van de drukste Thool- se evenementendagen van het jaar, zaterdag 20 juni, drie concerten die tot de - helaas zeer weinige culturele hoogtepunten gerekend kunnen worden, die ons eiland jaarlijks kent, zegt orgelkenner Job Jansens uit Tholen. Water was het thema van de orgel tocht. In de met veel zorg gekozen programma-onderdelen werd dit thema prachtig uitgewerkt. Om tien uur werden de deelnemers in het Trefpunt van de Hervormde kerk te Sint-Annaland gastvrij ontvangen met koffie en een bolus. Om half elf begon het eerste concert op het mooie Leeflang-orgel uit 1977, evenals de andere concerten vooraf gegaan door een korte toelichting door ds. Van Kooten uit Scherpenis- se. Om de klank van de orgels zo goed mogelijk tot zijn recht te laten ko men, werd een programma-onder deel verwisseld met een onderdeel dat gepland stond op het orgel in de Grote kerk in Tholen. Vervolgens vond om twaalf uur het tweede concert plaats op het voor de meesten meer bekende van Dam-or- gel uit 1832 in de Grote- of O.L. Vrouwekerk te Tholen. Jammer dat de deelname aan deze orgeltocht zo gering was. maar zij die er wel wa ren. hebben kunnen genieten van dc schitterende klanken van dit prach tige orgel. Om half twee had iedereen zich naar de Gasthuiskapel begeven voor de zeer verzorgde lunch, die als welkom intermezzo in de tocht was ingepland. De zeer gezellige bijeen komst, waar ondermeer mensen uit Tholen en Scherpenisse, maar ook uit Chaam en Ridderkerk samen aan een tafel zaten, werd afgesloten met een lied, waarbij het van Vulpen-or gel uit 1979 als begeleiding werd gebruikt. Zodoende konden de aan wezigen ook van de klank van dit ninkrijk moet uitgebreid worden", aldus dhr. Bazen. Ouderling-kerkrentmeester M. Po lak, oud-voorzitter van de beroeps commissie, wenste ds. Meijer en zijn gezin een gezegende tijd toe in Tholen. „Blijf in uw prediking bij de Bron van alle goed. Het gaat dus niet om verstand, inzicht en visie, maar om de beste Bron. Vertrouw geheel en al op Hem. Wij zijn maar bedelaars." Ouderling Polak riep de gemeente op om de nieuwe predi kant met een biddend hart te ont vangen. „Dan kan hij rijkelijk uitde len uit Gods woord. Dat we in Zijn bescheiden, maar zeer mooie orgel een indruk opdoen. Het slotconcert was om drie in de Ichthuskerk in Tholen. Een orgel gebouwd door fa. van Vulpen in 1964. Bij de plaatsing in Tholen in 1982 voortreffelijk geïntoneerd op deze ruimte door Johan Keijzer van de fa. Leeflang. Een prachtig con cert ter afsluiting van een geweldig mooie orgeltocht waarvan de deel nemers erg genoten hebben en waarvan ze hopen dat dit een ver volg krijgt. Ines Maidre werd bij alle concerten voortreffelijk geassisteerd door Wim van Kempen, tie vaste organist van de Ichthuskerk. De orgel liefhebbers waren mevr. Lanooy-van Dalen. ds. Van Kooten die als gastheer fungeerde en ook de lunch geregeld had en Jan Kleppe die een heel mooi programmaboek je had samengesteld, compleet met prachtige foto's en documentatie betreffende de bespeelde instrumen ten. erkentelijk voor de organisatie van deze Thoolse orgeldag. Job Jansens. blijft het jammer vin den, dat er op de 20ste juni zoveel evenementen waren. „Door een ge brek aan samenwerking enerzijds en een onmogelijkheid om uit te wij ken naar een andere datum ander zijds, waren er alleen al in Tholen drie evenementen. Er blijven nog zoveel zaterdagen over dat er niks te doen is, dat je je afvraagt of dit no dig is. Sommige mensen waren nu verplicht aan het ene evenement mee te werken, tervCijl hun hart ei genlijk bij het andere lag", aldus Job Jansens. waarheid mogen wandelen", zei ou derling Polak, die de gemeente ds. Meijer staande Psalm 121:4 liet toezingen. De predikant dankte alle sprekers. „Maar we danken in alles God. op Wiens wederkomst wij de gemeente van Tholen dienen voor te bereiden. Dat we tot aller zegen het Woord van Hem hier mogen openen." Ds. Meijer hield zijn intredepreek uit Efeze 3:16-19, het Onze Vader van Paulus: ....opdat Christus door het geloof in uw harten wone. In de morgendienst was hij door ds. A.P Voets bevestigd aan de hand van Psalm 90:16: Laat Uw werk aan Uw knechten gezien worden en Uw heerlijkheid over hun kinderen. Opvallende afwezige was het ge meentebestuur. Zowel de burge meester als de vier wethouders wa ren allemaal verhinderd. „En ik zou broeder Moerland nog wel voor wil len dragen voor een lintje, maar he laas kon de burgemeester er niet zijn", zei ds. Meijer. Kerkrent meester Leen Moerland had bij herhaling naar het gemeen- Voor de familie Meijer was echter al snel duidelijk dat het Tholen werd. „God wees ons de richting. Toen de Thoolse kerkenraad net vertrokken was, zei mijn vrouw: volgens mij kan ik de koffers wel gaan pakken." In verband met de controle van me vr. Meijer in het ziekenhuis van Gent (Belgie) is het vier kinderen (van 5 t/m 12 jaar) tellende gezin Ds. W. Meijer (35) uit Yerseke deed zondagmiddag intrede in de Hervormde Gemeente Tholen met een preek uit de brief van Pau lus uit Efeze 3.16-19. Marielle Klavers-Wessels bespeelde het Van Dam orgel in de Grote Kerk bij de samenzang uit de Psalmen 75:1: 108:1 en 2; 121:4:45:1; 133:1 en 3; 116:1 en 10 en Gezang 5: 3, 9 en 10 (Gebed des Heeren.) Henk Quist was de organist zondagmorgen tijdens de bevesti- gingsdienst door ds. A.P. Voets, die preekte uit Psalm 90:16 met 2 Korinthe 4: 1-12 als tweede lezing. De samenzang was uit de Psalmen 113:1 en 2; 119:76; 111:12 en 3; 90:9; 17:4 (gewijzigde tekst); 102:16 en de Morgenzang vers 3 en 4. aan Zuid-West Nederland gebon den. De in Veenendaal geboren Willem Meijer was eerst leraar in het basis onderwijs en stopte als adjunct-di recteur om na het afronden van zijn studie theologie 5,5 jaar geleden naar zijn eerste gemeente Yerseke te gaan. Beroepen uit Nieuwe Tonge en Veen zegde hij af om naar Tholen te kunnen gaan. „De Zeeuwse klei is wel heel hecht. Dank aan de Hee- re die ons hier naar toe wilde bren gen. Ik ben mijn gezin dankbaar dat ze willen volgen. Dat we vanmid dag intrede mogen doen. is een zaak van gebed en dankbaarheid." Nu ds. Meijer in Zeeland blijft, kan hij ook zijn bestuurszetel bij het Calvijncollege blijven behouden. De Hervormde Gemeente Tholen vergt echter meer tijd dan in Yerse- ke, waar hij voor 80% werkzaam was. In Tholen wordt dat een hele week. Wat kerkgangers betreft, is Tholen drie keer zo groot als Yerse ke en qua leden is Tholen zelfs vijf keer groter. Ds. Meijer bedankte de consulent, ds. L.W. den Boer uit Sint-Philips- land, evenals pastoraal medewerker kandidaat PM. van 't Hof uit Sint- Annaland, die zondag a.s. zelf intre de doet als predikant in Oude Ton ge. Ds. Den Boer wacht weer een nieuwe taak in het bestuur van de classis Zierikz.ee. De consulent wenste ds. Meijer een goede vangst toe in Tholen. „Van visser der mensen in Yerseke mag u nu in Tholen het net van het evange lie uitwerpen. Uw vrouw en kinde ren mogen meevaren en ik hoop dat jullie je als een vis in het water zul len voelen. Kerkenraad, wees zuinig op deze nieuwe vissersman. Onge twijfeld zijn er verschillende voor keuren. De een wil het net liever over de linker kant uitgooien, de an der weer aan de rechter kant. De een wil de gemeente met zachtheid be handelen. de ander meer met harde hand. Hoe het ook zijn. God be stuurt Zijn kerk. ook in Tholen", al dus ds. Den Boer. De sinds enkele weken aangetreden voorzitter van de classis Zierikzee. ds. M. de Zeeuw, wenste de nieuwe predikant in Tholen toe dat hij met vrucht in deze wijngaard mag wer ken. „Er zijn daarbij verschillende manieren van kijken: elkaar scherp houden en elkaar bemoedigen. Ik ben blij dat u beide kunt." Namens de plaatselijke Christelijk Gereformeerde Kerk, Hersteld Hervormde Gemeente en de Gere formeerde Gemeente sprak K. Ba zen. die ds. C. de Jongste verving omdat die in het ziekenhuis lag. terwijl ds. De Boer verhinderd was. Hij noemde het een groot voorrecht om weer een eigen predikant te mogen hebben. „Dat is Gods werk. Er is een band en ook herkenning met uw gemeente. Er is verbonden heid door de organisatie van dc herdenking van Hervormingsdag en de gezamenlijke vergadering van de kerkenraden. Eigenlijk moet er diepe smart zijn dat onze wegen op zondag scheiden en dat wij zo verdeeld over de wereld gaan. Om onze wil wordt Zijn naam niet geeerd. maar gelasterd. Zijn ko- De klank van de torenklok van de Grote Kerk in Tholen is hetzelfde als die in het Zwitserse dorp waar de familie Meijer vaak de zomerva kantie doorbrengt. „We voelen ons hier in Tholen op vakantie. Wc zijn nog aan het ontdekken." Een ont dekking deed de predikant al in de pastorie aan de Molenvlietsestraat, waar op de zolder een halve cent uit 1903 werd gevonden. „We vroegen ons af welke vorige bewoner die verloren is." In elk geval niemand van de lange rij predikanten die in toga plechtig de Grote Kerk binnenkwam bij de intrededienst. Maar liefst vijf oud predikanten waren aanwezig. De laatst vertrokken predikant, ds. Ver- nooij. maar ook de alleen bij de ou dere generatie nog bekende ds. Den Hoed. En tussen hen in ds. De Reu ver en ds. Wullschleger. Opvallend was ook de aanwezigheid van ds. N. den Ouden, die is overgegaan naar de Heystelde Hervormde Kerk. maar voor wie het in de grote consistorie ook een goed weerzien was met zijn voormalige gemeente. Van de zus- tergemeenten van het eiland waren er vertegenwoordigers, alsmede van de plaatselijke kerken in Tholen. tehuis gebeld om toch een afgevaar digde van b. en w. bij de intrede dienst te krijgen en ook het woord te laten voeren. Het was hem echter niet gelukt. Toen hij te horen kreeg dat wethouder Van Dis de bevesti- gingsdienst zondagmorgen zou bij wonen, wees Moerland erop dat daar geen gelegenheid is om het woord te voeren. „Jammer", zegt Moerland, „want bij het afscheid van ds. Meijer in Yerseke was de burgemeester van Reimerswaal er wel en die voerde ook het woord. En dat is in Tholen toch ook altijd gebruikelijk." Volgens ds. Meijer zijn predikanten 'vreemdelingen.' „Ze komen en gaan op Gods tijd. Hier in Tholen is het er dan toch van gekomen. Het werd bijna een beroep via de achter deur", zo herinnerde ds. Meijer aan het feit dat dc kerkenraad van Tho len hem niet officieel kwam horen voordat het beroep werd uitge: bracht. „Ik had er al een aantal ke ren gepreekt, dus ze kenden me al. Bovendien was dat al het derde be roep in vier weken dat ik ontving, dus het was al onrustig genoeg in Yerseke", zegt de predikant in een toelichting. Na de intrededienst maakte men druk gebruik van de. gelegenheid om ds. en mevr. Meijer welkom te heten als nieuwe predikant van de Hervormde Gemeente Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7