BAL Eis: 8 maanden cel fraude faillissement Heijboer geeft toe: gemeenteraad had nieuw besluit moeten nemen 'Drie heren die elk hun eigen ideeën doordrijven' Wandelaars Sint-Maartensdijk en Scherpenisse tegelijk op pad SGP wil bij Stavenisse drie in plaats van vier windmolens 7^3- Donderdag 2 juli 2009 65e jaargang no. 33 Profiteer van de f40» jubileumacties AUTOBEDRIJF Wethouder K.A. Heijboer gaf het maandagavond in de ad viescommissie ruimte toe. B. en w. hadden de gemeente raad moeten vragen of ze akkoord zou gaan met het ver hogen van de opbrengst uit windenergie van 22,5 MW naar 54 MW. Dat is niet gebeurd. En dat zat niet alleen de oppositiepartijen dwars. Pas nadat hem het vuur aan de schenen was gelegd, erkende hij de omissie. Al gebruikte hij aanvankelijk termen die de zaak leken te verbloemen. De SGP kwam met een nieuwe variant op de proppen. Drie in plaats van vier windmolens bij Stavenisse. De SP- afdeling Tholen spint garen bij de kwestie die de gemoe deren nu al maanden bezig houdt. Voor- en tegenstanders van buiten de politiek hebben nu hun zegje gedaan. Picknick iedihgl 2e vernieuwd) website! Voor omtrekken gelden aan b.v. in Sint Philipsland Veroordeeld Raadslid G.J. Hoek (VVD) over welstand I)eze week Bijbeldag voor jeugd campings Scherpenisse Subsidie Poorthove Tóch dweilbands op braderie Vossemeer Anna Jacobiaan stoort zich aan klok Gasthuiskapel in Afrikaanse sferen Wattstraat 3, Tholen bibuo^n Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdèg 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Volgende week donderdag moet de kogel door de kerk. De gemeenteraad neemt dan een beslissing. Komen er wel of geen windmolens bij Stavenis se? En als ze er komen worden het er dan drie in plaats van vier. Voor de SGP is de geplande turbine bij de Poesdreef een struikelblok, zei P.W.J. Hoek van de SGP. Hij zei dat zijn fractie zich wel bestuurlijk verant woordelijk voelt voor het vastgestel de beleid. Maar om er dan achteraf kritiek op te hebben zoals RFT, ABT en CU, vond hij niet fair. Voor de SGP blijft het nodig dat de gemeente een actieve bijdrage levert aan het op wekken van energie uit wind. Maar de fractie wil het aantal molens be perken tot drie. ..Niet meer. Het heeft een impact op het Thoolse landschap. We hopen hiermee dat er voor de bur gers en de ondernemers die er al een paar jaar mee bezig zijn. mee te leven is." Om de bouwer, de vereniging Zeeuwind. te compenseren zouden er mogelijk drie turbines kunnen komen met meer dan 3 MW opbrengst. Hoek werd door zijn voorstel en het accepteren van het verruimen van de opbrengst, meteen op de huid gezeten door J.j. van 't Hof (ABT) en M.J. Klippel (RFT). Ze begrepen niet waarom de SGP die zelf heeft inge stemd met het besluit om 22.5 MW op te wekken, daar nu van afwijkt. Volgens Klippel is er geen nieuwe af weging gemaakt. En dat nam hij de SGP kwalijk. Ook E. van der Wal- Vermeulen (PvdA) kon het niet an ders zien dan dat de raad besloten heeft tot 22,5 MW te gaan en dat de raad opnieuw moest beslissen als dat zou veranderen. Ook de PvdA had een voorstel verwacht van b. en w. om van de koers af te wijken. B. en w. hebben dat volgens haar gedaan zonder de raad daarin te betrekken. Volgens haar had die koerswijziging onderbouwd moeten worden zodat de raad een definitief besluit had kunnen nemen. B. en w. houden vast aan de vier loca ties voor windmolens. En wijzen op het streven van het rijk om meer ener gie op te wekken met windenergie. Niet de opbrengst is voor b. en w. lei draad maar het aantal windmolens dat op Tholen en Sint-Philipsland moet verrijzen. Het kabinet streeft volgens het dagelijks bestuur naar 4000 MW op land. Daarbij zijn de Thoolse molens ook verwerkt. Het Thoolse aandeel van 22.5 MW uit 2001 bedraagt 1,5 procent op de tota le bijdrage. In het nieuwe landelijke streven zakt de Thoolse bijdrage vol gens het voorstek bij 54 Mw in 2009 naar 1,35 procent op het totaal. B. en w. vinden het dan ook uit oogpunt van duurzaamheid belangrijk om een bijdrage te leveren terwijl er geen ex tra windparken nodig zijn. aldus het voorstel. Ook volgens FJ.A. Hommel (VVD) had de raad moeten beslissen om naar 54 MW te gaan. „Als ik het voorstel lees, heb ik het gevoel dat het college niet terug wil naar de ge meenteraad. Hij vroeg zich af waar om dat niet is gebeurd. En wat de ge meente doet als er geluidsoverlast is. Of de gemeente dan handhavend op treedt. „Net zoals bij de horeca." En i)l" de gemeente een garantie kan ge ven dat omwonenden geen slagscha duw ondervinden van de wieken. J.L. Hage (CU) hamerde ook nog maar eens op de taakstelling van 22.5 MW die inmiddels ruimschoots is be reikt. Hij wilde meer weten over de rol van de gemeente bij het mogelijk maken van het aansluiten van de par ken op het elektriciteitsnet. Hage noemde het de bestuurlijke verant woordelijkheid van b. en w. om Zeeuwind in te lichten over de be reikte opbrengst die door de raad im mers was afgesproken. J.P. Bout (CDA) was het eens met het voorstel. Hij zei datje niet tegen een hogere opbrengst kan zijn. „Wat kun nen we nog meer doen om milieu winst te leveren?" Volgens Bout past dat ook binnen.de millenniumdoelen waar de gemeente zich voor inzet. Hij zei het wel vervelend te vinden dat de discussie over de koerswijzi ging niet is gevoerd en zei ook niet blind te zijn voor de maatschappelij ke onvrede die is ontstaan. Hage viel zijn buurman aan. „Wat denkt u van het vastgestelde beleid. Daar hoor ik niks over. We hadden toch andere af spraken gemaakt?" Bout antwoordde dal hij op internet had 'gegoogled' en had gevonden dat het rijk heeft be paald naar 4000 MW te gaan. Hage iiad ook 'gegoogled' en zei dat hij daar niets over had gevonden. Volgens Van 't Hof probeerden b. en w. de raad "krampachtig van de reali teit af te houden'. Hij hekelde de wij ze waarop het college had 'gedreigd' dat er schadeclaims zouden komen als de windmolens bij Stavenisse af zouden worden geblazen. „Waarom is er niet gekeken naar schade van burgers?" De fractie vond dat er geen uitvoering wordt gegeven aan het raadsbesluit. Hij riep b. en w. op om op een zonnige middag te gaan pick nicken aan de Grote Nol in Sint-An naland bij het windmolenpark. „Daar kunt u pretries ervaren hoe we Tholen ontdoen van rust en ruimte." ZIE VERDER PAGINA 5 ér: i 1 Vi; •llfc www.geilings.keurslager.nl Een 41- jarige inwoner uit Valkenswaard heeft een kwalijke rol gespeeld bij de overname van de (failliete) Phoenix Sint Philipsland b.v. Tot die conclusie kwam donderdag officier van justitie J. Huisman. Zij eiste bij de rechtbank in Middelburg acht maanden cel wegens bedrieglijke bankbreuk. De man zou inkomsten uit de boedel van Phoenix hebben verzwegen aan de curator. In haaf cis nam dc officier nog twee soortgelijke gevallen van bankbreuk en valsheid in geschrifte mee. „Hij maakt er een sport van om in b.v.'s te handelen en ze vlak na de overna mes te verkopen. Deze man is hard leers, want hij is al eerder voor oplichting en verduistering veroor deeld", zei ze. De Phoenix-zaak speelde in 2004. Verdachte J. E. kocht als bestuurder van een stichting in Zaandam voor het (symbolische) bedrag-van 1 euro de aandelen van de Fluplandse b.v., die op het punt stond failliet te gaan. Daarin zat een privé-lening van 81.000 van het leidinggevende echt paar. De vrouw, financieel directeur van Phoenix, had ten overstaan van de rechtbank verklaard de financiële administratie te hebben overgedra gen aan de stichting in Zaandam. Met de overname van de aandelen zou het ondernemerspaar in één klap van de privéschuld zijn afge weest. Ook zou er in een rekening courant een schuld van een ton niet zijn gemeld. De curator deed aangif te toen hij vermoedde dat er gelden aan de b.v. waren onttrokken en er geen administratie \yas. Het was zo gezegd een lege b.v., zonder debi teuren- en crediteurenbestand. Via advertenties in landelijke dag bladen diende verdachte zich als bestuurder van verschillende stich tingen aan als koper van vennoot schappen met schulden. Zo wordt «hem ook bedrieglijke bankbreuk bij twee andere b.v.'s in de Randstad verweten. Ook daarvan had hij'als bestuurder van een stichting de aan delen gekocht, maar ook bij die overnames ontbrak het aan een deugdelijke balans c.q. administra tie. Volgens de officier heeft de man de boekhoudgegevens bewust uit het zicht van de curator gehouden, zo dat de schulden niet gekend waren. Verder zou bij het opmaken van de notariële akte over de aandelenover- dracht valse opgaven zijn gedaan. Raadsman A. Bals vroeg zijn cliënt, die niet op de zitting ver scheen, van alle stralbare feiten vrij te spreken. „Voor het overnemen van b.v.'s is hij niet strafbaar. Dat gebeurt dagelijks. Het is nooit de bedoeling geweest om schuldeisers te benadelen. De financiële direc teur van Phoenix was verantwoor delijk voorde stukken. Bij de over dracht van de aandelen mocht mijn cliënt erop vertrouwen dat de over namebalans en de crediteuren goed geregeld waren." De advocaat ver volgde: „Ook bij de andere bedrij ven. die een samenhang met elkaar hebben, heeft mijn cliënt afgegeven wat hij in het bezit had en heeft hij geen schuldeisers benadeeld. Bij het passeren van de akte was hij geen bestuurder meer van desbe treffende stichting en had hij geen volmacht meer." Hel echtpaar uit .Sint Philipsland moest zich vorig jaar september ver antwoorden voor faillissementsfrau de in de Phoenix b.v. De man werd veroordeeld tot 180 uur werkstraf, waarvan 100 uur voorwaardelijk. Zijn echtgenote, die de administratie voerde, werd vrijgesproken. Zij werd niet als leidinggevende gezien en de rechtbank kon toen ook niet hard maken dat zij de administratie al of niet had overgedragen aan E. De rechtbank doet woensdag uit spraak. De welstandscommissie bestaat uit drie heren die hun eigen ideeën door drijven. Dat zei VVD-raadslid GJ. Hoek maandagavond in de commissie ruimte naar aanleiding .van de antwoorden door b. en w. op vragen over het dienstencentrum voor ouderen in Scherpenisse. De welstandscommis sie was kritisch over het plan aan de Laban Deurloostraat en besloot om het plan voor te leggen aan een derde. Hoek vreesde dat de bouw er door vertraagd zou worden. B. en w. bestreden dat en wezen er op dat dit de gangbare manier van werken is. Maar Hoek was niet te vreden met het antwoord. „Schok kend is de juiste benaming van de antwoorden. Bij het aanpassen van de welstandsregeling zijn we van één persoon met een grote commis sie op de achtergrond naar een com missie van drie personen gegaan zo als die door de raad is vastgesteld zonder externe commissie." Volgens Hoek druist het vragen van een extern advies in tegen de geest van de welstandsregeling zoals die door ile gemeenteraad is vastgesteld. „De welstandscommissie heeft door de opstelling van het college van bur gemeester en wethouders een veel zwaarder waarde dan de wetgever ooit bedoeld heelt en dat zeker in de huidige tijd. Dit is een bijzonder slechte zaak. Tholen probeert bedrij ven voor onze gemeente te interesse ren. We zijn bezig met grote projec ten waarbij de investeringen van ondernemers moeten komen. Als alle moeite succesvol is gebleken-, dan laat u deze drie heren er op los en die kunnen dan hun eigen ideeën door drijven. De plannen worden daarna wel aangepast want zonder deze he ren kan er niet gebouwd worden." Volgens de liberaal plaatsen b. en w. op deze manier iedere bouwaanvraag onder curatele 'van deze drie heren.' Budelpaek in Poortvliet ziet eerste vrouw met pensioen gaan Kees Bal viert 40-jarig jubileum met autobedri jf in Tholen Thoolse Milou van der Reest slaagt met 8 voor extra vak aan YVesterpoorteollege EN VERDER... Gemeente geeft tips bij wateroverlast met folder Hervormde Gemeente in Tholen heeft in W. Meijer een nieuwe dominee WAT MEN GEVOLGEN VAN DE OUDERDOM NOEMT, ZIJN HEEL VAAK GEVOLGEN VAN DE JEUGD Dit nummer hestaat uit 18 pagina's Enkele jaren is er al over gedacht, en nu is het zover dat de Hervormde. Gemeente Scherpenisse een vakan- tiebijbeldag organiseert voor kinde ren die op vakantie zijn op de cam pings rond het dorp. Op woensdag 29 juli wordt de jeugd van 6 lot 12 jaar een programma aangeboden in de recreatieruimte van camping De Pluimpot. Rond het thema 'water' zullen de zendingscommissie en een aantal vrijwilligers tussen tien en twee uur met de kinderen zingen en knutselen. Deelname is gratis, en voor eten en drinken wordt gezorgd. Voor de uitbreiding van woonzorg centrum Poorthove in dc Paasdijk- straat te Poortvliet willen b. en w. 127.500 euro subsidie geven uit de isv-pot voor dorpsvernieuwing. De gemeenteraad moet hierover nog een-besluit nemen. Het open Zeeuws kampioenschap voor dweilorkesten in Oud-Vosse meer krijgt een vervolg. Carnavals vereniging De Vlooicntrappers neemt voortaan de organisatie op zich en heeft voor zaterdag II juli tien deelnemers. Tot vorig jaar organiseerde De Lamsóóren het dweilbandfestival én de braderie. Maar door een gebrek aan vrijwilligers besloot die om er mee te stoppen. Eerder werd bekend dat de Vossemeerse braderie voor taan in handen is van een organisa tiebureau uit Wouw. En nu geeft de carnavalsvereniging het dweilband festival een vervolg. Dc deelnemers aan de twaalfde editie, onder meer uit Nieuw-Vossemeer. Hansweert en Veghel. zullen 's middags optreden op verschillende podia. Het hoofd podium staat op de hoek van de Ring tegenover de Vierwindenstraat, het pleintje dat in de carnavalstijd tot 'Stasse Mispit' wordt omge doopt. Hier opent muziekvereniging OVM om twee uur met een concert de muzikale middag. De winnaar van het festival wordt rond zeven uur bekend gemaakt. Om dc kosten van het evenement te dekken, ver koopt De Vlooientrappers loten huis aan huis. Een vrouw uit Anna Jacobapolder wil dat de torenklok in de Lange- weg niet meer slaat op het hele en halve uur en evenmin luidt. Ze heeft het feil dat de klok drie maanden geleden kapot is gegaan, als een aangename stilte ervaren. Alleen met hel luiden van de klok voor de diensten in de Gereformeerde Kerk op zondagmorgen en -middag heeft ze geen problemen. De vrouw er vaart het slaan van de klok (zowel op het halve uur als het hele uur) als een intens geluid waar ze maar moeilijk aan kan wennen. Daarom heeft ze b. en w. verzocht om de stilte te bewaren en de klok niet meer te repareren. B. en w. hebben dat verzoek echter afgewezen. „Het luiden van de torenklok is in alle dorpen van de gemeente een traditie waarop het college geen inbreuk wenst te maken", aldus b. en w. Met luiden bedoelt het college dan ook het slaan. Want luiden doen de to renklokken in. de gemeente Tholen alleen om acht uur 's morgens, twaalf uur 's middags en acht uur 's avonds. Het college noemt deze kwestie 'een gevoelig onderwerp.' De Gasthuiskapel met binnen plaats in Tholen wordt zaterdag omgetoverd tot een vrolijk stukje Afrika. De Wereldwinkel wil ie dereen laten kennismaken met een andere kant van dit door oorlog en honger geplaagde continent; het biedt veel kleur, charme en inspi ratie. Verschillende organisaties die iets met Afrika van doen hebben, pre senteren zich op dc speciale Afri- kadag. Onder meer de Thoolse jongerenraad met hun waterput- tenproject. Er zijn artikelen te koop uit onder meer Zuid-Afrika, Gambia. Kenia. Malawi en Burki na Faso. En er kan Gambiaans ge luncht worden. Een mozaïekde- monstratie, een foto- en een kleurplatenactie zijn er eveneens te vinden. En de percussiegroep Alaafiya zorgt voor West-Afri kaanse klanken. Tussen elf en vijf uur is iedereen welkom op de Afrikadag. Deze wordt geopend door wethouder Velthuis en Gi- briel Jatta van de stichting Tesit- oni Kafoo. een organisatie die in Gambia projecten ondersteunt voor met name vrouwen en jon geren. Advertentie I.M. Ze wandelen niet samen maar gaan wel tegelijk op pad. Sinds maandag vertrekken er in Sint-Maartensdijk en Scherpenisse vanaf half zeven deel nemers aan de avondwandelvierdaagse over vijf en tien kilometer. Het eve nementencomité Smalstad en de stichting Dorpsgemeenschap Scherpenisse hebhen de handen ineengeslagen. Ze trekken samen op maar ieder vanuit het eigen dorp. Het is voor het eerst dat ze op wandelgebied samenwerken. Volgens beide clubs is het een schot in de roos. Vooral Cobv Hage van de dorpsgemeenschap is er blij mee. „We hebben veel hulp gekregen. Het comité in Sint-Maartensdijk stippelt de routes uit, wij zorgen zelf voor de inschrijving en het stempelen en we vertrekken gewoon in ons eigen dorp." Bij Zeelands Welvaren aan de Langeweg in Scherpenisse vertrokken 114 wande laars. bij cafetaria Centrum op dc Haven in de smalstad 202. Zoals gewoonlijk is de kortste afstand favoriet. In Sint-Maartensdijk doen daar 177 aan mee, in Scherpenis se 97. Vorig jaar werkten ze al samen met de fietsdriedaagse. Coby: „Toen heeft Jan Oudesluijs van het evenementencomité voorgesteld om ook de avondwandelvier daagse samen te doen." De stichting in Scherpenisse die nog uit slechts drie perso nen bestaat, greep het aanbod met beide handen aan. „Wé hebben zelf niks geen in komsten. De routes worden voor ons gemaakt en uitgeprint, ze zorgen voor een versnapering en medailles en toch kunnen we zelfstandig blijven met de start en fi nish in Scherpenisse." In beide dorpen gingen een groep van start. In Sint-Maartens dijk ongeveer 25. leden van korfbalvereniging Emergo en in Scherpenisse zo'n 60 kinderen, van de Oosterscheldeschool (de meesten) en de Groen van Prinsterer- school. „Het is een schitterende ervaring." zegt Coby Hage die ook de jongste deel nemer, de 3-jarige Arjan Poot inschreef. De wandelaars lopen in zomerse tempera turen. Maandag was het warm, dinsdag bracht een briesje wat verkoeling. Onderweg wordt bij de controleposten water en limonade, en een versnapering aan geboden. Vandaag (donderdag) ontmoeten de wandelaars elkaar in Sint-Maartens dijk bij het woonzorgcentrum Maartenshof waar een stempelpost is ingericht en waar de wandelaars uit Sint-Maartensdijk hun medaille krijgen. Daar staat ix>k mu ziekvereniging Euterpe de lopers op te wachten. Gezamenlijk lopen ze dan vanaf acht uur voor de intocht naar dc Haven van Sint-Maartensdijk waar ze allemaal een ijsje krijgen. De wandelaars van Scherpenisse moeten dan nog naar hun dorp om bij de finish hun medaille op te halen. Maar Coby Hage zegt dat de kleintjes niet met dc intocht mee zullen doen omdat het ander te laat wordt. CHITTERENDE VLOERTEGELS Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl ln Scherpenisse gaat een grote groep schoolkinderen van start voorde avondwandelvierdaagse. De raadzaal zat maandagavond mudvol. Er moesten stoelen hij voor alle belangstellenden: bewoners van Onder de Molen in Oud-Vossemeer, van de buurtschap Strijenham en uit Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1