Ger. Gem. tevreden over jaarmarkt met opbrengst rond de 21.000 euro Gemeente wil brandrisico in het bedrijfsverzamelgebouw beperken Route truckersrit op twee punten aangepast Beleidsnota mag geen papieren tijger worden Tholen vreest voor masten hoogspanning Bout: Pas op de plaats voor kleine kernen Ongewild samenvallen met havenfeest Tholen pakt goed uit Donderdag 25 juni 2009 Werkzaamheden in Tholen en Sint-Maartensdijk EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT St'helde-Rijnweg 'Huizen Van den Bosstraat slopen voor ouderen' Van den Bosstraat Stavenisse Heijboer gereserveerd over studie C1000 De gemeente gaat protest aantekenen tegen het plaatsen van masten op Tholen voor de elektriciteitsvoorziening tussen Borssele en Geertruidenberg. Dat zei wethouder K.A. Heijboer donderdagavond in de gemeenteraad op vragen van de VVD en CU. De zestien taarten die zaterdag werden ingeleverd voor de bakwedstrijd op de jaarmarkt van de Gereformeerde Gemeente in Tholen, zijn allemaal opgesneden voor de bezoekers. De markt was wat het organiserende comité betreft een. succes. De belangstelling was goed en de voorlopige opbrengst van 21.000 euro stemt tot tevre denheid, zegt Piet Zandijk. Schilderstuk Zeven slagen Profile Tyrecenter stuurt personeel naar huis vanwege overlast rook pinda 's Van de Sande verrast door amendement coalitie Een pas op de plaats. Zo noemde J.P. Bout (CDA) don derdagavond in de gemeenteraad het tijdelijk stopzetten van het financieren van projecten in de kleine woonker nen. Er was 30.000 euro voor beschikbaar gesteld. Door de economische recessie en het feit dat er weinig gebruik van de pot wordt gemaakt, wilden b. en w. de regeling stopzetten. Bout diende een amendement in om het voor stel volgend jaar opnieuw op de agenda te zetten voor de kadernota 2011 Ontraden De zevende truckersrit van zaterdag is up twee plaatsen aangepast we gens werkzaamheden. In Sint-Maartensdijk gaat de stoet niet door het centrum vanwege het herbestraten van de Noordpoort. In 'Iholen wordt de route omgeleid via het Waterfront omdat er gewerkt wordt aan de Grindweg vanwege de aanleg van een ontsluitingsweg voor de nieuwe brandweerkazerne. Rond heiII" iwee vertrekken 68 Thoolse chauffeurs voor de zevende truckersrit voor mensen met een handicap. De rit voert door negen woonkernen op Tholen en Sint-Phi- lipsland. In elke truck zit naast de chauffeur één deelnemer. Dat zijn onder meer cliënten van de Schutse in Oud-Vossemeer. bewoners van de Annewas en mensen die nog thuis wgncn. Het initiatief komt van Adrie en Marry Aarnoudse uit Oud-Vosse- meeren Ella de Rooij uit Poortvliet. Het verkeer wordt geregeld dpor de groep motorbegeleiding Zeeland. De elub doet dit ook al voor de ze vende maal. Het instappen vindt plaats bij het dagactiviteitencentrum De Schutse aan de Cocntjeswcg. Dan wordt koers gezet naar Sint-Philipsland, via de Hofstraat, Kennedystraat en Patrijzenweg. Via de Hiksedijk, Broekseweg naar de Krabbenkreek- weg naar Sint-Philipsland. Het dorp wordt aangedaan via de Oostdijk en 'de Stationsstraat. Dan gaat het weer naar de Krabbenkrcekweg. Via de parallelweg naar de Broekseweg naar Sint-Annaland. De stoet rijdt over de Havenweg naar de Haven- dijk en de Oudelandseweg Verder richting Stavenisse over de Oude- landsedijk. Via de Stoofdijk en hel Van der Lek de Clerqplcin naar de Post- straat richting Sint-Maartensdijk. Vanwege werkzaamheden aan de Noordpoort zal de tocht niet door het centrum van de smalstad gaan, maar er langs. Via de Nijverheids- weg, de Schakelweg naar de West- kerkscweg naar Seherpenisse. Via de Spuidamstraat naar de rotonde richting Poortvliet. Via de Stoof- straat naar de Paasdijkweg en de rotonde richting Tholen. Na de stoplichten via de Postweg naar de Ten Ankerweg. Vanwege werk zaamheden aan de Grindweg is ook hier de route aangepast. Via de Eendrachtsweg gaan de truckers richting Waterfront, naar de Sehel- de-Rijnweg, via de Deltaweg naar de rotonde richting Oud-Vosse meer. Daar worden de vrachtrijders met hun passagiers rond vijf uur weer terug verwacht. Het huisvesten van ouderen moet hoog op de agenda staan. Beleidsnota's mogen geen papieren tijgers worden, maar de bestemming van het over schot van de jaarrekening 2008 kreeg donderdagavond de volledige steun door de gemeenteraad. Het gaat om een klein bedrag van ruim 60 mille dat naar de algemene reserve gaat. De coalitiepartijen prezen de inspan ningen van b. en w.de oppositie nam de kans waar om kritiek te uiten op een aantal onderdelen uit het jaarverslag dat onderdeel uitmaakt van het voorstel. De huizen in de Van den Bosstraat in Sint-Annaland kunnen vol gens ABT gesloopt worden. CU voelt zich nog steeds roepende in de woe stijn over de overschrijding van de kosten van het nieuwe gemeentehuis. Volgens J. Oudesluijs van de PvdA is er al veel uitgevoerd van het be leid werk in uitvoering en staat er ook veel op de rails. Hij noemde on der meer de nieuwbouw van Haes- tinge in Sint-Maartensdijk, het dien stencentrum voor ouderen in Seherpenisse, de nieuwbouw van de brede school in Sint-Annaland. De herinrichting van de Stoofstraat in Poortvliet, de verzelfstandiging van hel openbaar onderwijs. Hij wees ook op de waardering van de dien- ■sten van het gemeentehuis door het publiek. Met een 7.6 als cijfer zat hel volgens Oudesluijs wel goed. „Het positief saldo had gunstiger kunnen zijn, maar door de economi sche recessie is het minder." Ook F.J.Hommel (VVD) was positief over het jaarverslag en de jaarreke ning. „Was het overschot maar een paar miljoen meer geweest." Een heel ander geluid kwam van A.G. van de Sande van ABT. Hij had kritiek op de overschrijding van de.kosten voor de bedrijfsvoering. En wat de grondexploitatie betreft, zei hij dat de bouwplannen te groot waren maar waarin ook niet precies is na te gaan wat de bijdrage van de gemeente is. Voor de gemeenteraad waren de risico's onvoldoende aan gegeven. Hij wees onder meer naar de plannen voor hel havengebied in Sint-Annaland en het plan Noord in Tholen dat 'steeds wordt doorge schoven.' Ook stelde hij kanttekeningen bij de vele beleidsnota's die zijn geprodu ceerd. Het gaat om 25 tot 30 stuks. „Op zich belangrijk dat er beleid gemaakt wordt, maar belangrijk is om te kijken wat er is uitgevoerd." Volgens Van de Sande moet het geë valueerd worden. Hij noemde "uit stel van beleidsvoornemens en doorschuiven van projecten' opval lend. De fractievoorzitter kwam ook terug op de kosten van het nieuwe ge meentehuis. Volgens Van de Sande is er minder opbrengst, van 1,6 mil joen euro, in de grondexploitatie van Stadszicht II door de nieuw bouw. Tot die conclusie was de op positie (CU, ABT en RFT) in haar onderzoeksrapport ook al geko men, zei hij. De jaarrekening geeft er echter geen duidelijkheid over. En dat vond Van de Sande voor de raad een gemiste 'laatste kans' om er over te kunnen spreken. „Er is geen transparantie. Wij zijn een roe pende in de woestijn." J.JrP.A. Boulogne (ABT) had ook kritiek. Op de overschrijdingen op de post communicatie van 82.500 euro, op de post zorg van 86.500 eu ro. Ook op het uitvoeren van het woningbouwprogramma. Het aantal in 2008 is volgens hem niet ge haald. Er zijn volgens Boulogne geen woningen in de sociale sector gebouwd. „We missen de onder bouwing van de reden," Hij noemde als voorbeeld de uitbreiding van Poorthove in Poortvliet waar in 2006 al over gesproken is. „Het zou in 2008 starten, we zijn nu in 2009." Boulogne noemde ook1 knel punten in de woningbouw in Sint- Annaland waar een groot gebrek is aan huisvesting van ouderen. Hij drong aan om haast te maken op dit punt. Volgens hem is er plaats in de Van den Bosstraat waar negentien be jaardenwoningen staan die voor het merendeel worden bewoond door jongeren. „Er is al vijfjaar al geen onderhoud aan gepleegd. Ze zijn rijp voor de sloop. Er zouden zeven tien huurwoningen kunnen komen. Het is een goede plek voor zorgwo- ningen. H. Geluk (SGP) kon zich wel in een deel van de opmerkingen vinden. Ook zijn fractie wilde nagaan wat er met de vele beleidsnota's gebeurt. De SGP zag dat er zaken worden uitgesteld of vertraagd worden uit gevoerd. „We zien liever een goed onderbouwd beleid met enige ver traging dan een niet goed onder bouwd beleid dat geen vertraging oploopt." Oudesluijs was het met hem eens. Hij wilde nog wel terug komen op de doelmatigheid van het grondbeleid. Zeker als de bevolking gaat krimpen, al is dat voor Tholen nog niet het geval. Oudesluijs wees er op dat door de malaise op de wo ningmarkt ouderen die naar een woonzorgcentrum willen, hun wo ning niet verkocht krijgen. P.W.J. Hoek (SGP) zei het 'gevoel van ur gentie' van ABT voor woningbouw te delen. Hij stelde een plan van aanpak voor. Hommel sloot zich aan bij Oudesluijs en Hoek. Wethouder K.A. Heijboer wees er op dat wonen alle aandacht krijgt. „We hebben steeds grond voor so ciale woningbouw aangeboden in Stavenisse, maar de woningstich ting wilde er niet bouwen. Voor Sint-Annaland gaan we kijken wat er eventueel gesloopt kan worden. Met Castria Wonen worden er wel plannen gemaakt voor seniorenhuis vesting in het havengebied. Hij zeg de toe het nog eens te bespreken in de commissie ruimte. De gemeenteraad steunde unaniem het voorstel om het jaarverslag en de jaarrekening vast te stellen. Voor het tegen het licht houden van de vele beleidsnota's kreeg Van de Sande steun van ABT en VVD. Hommel: „Aan papieren tijgers hebben we niks. Wij willen ook wel eens zien welke nota's we hebben en wat er aan gedaan is. Wat dat be treft hebben we elkaar na jaren ge vonden," zei hij tegen de raadsleden, van de CU die naast hem zitten. Wethouder K.A. Heijboer weet nog niet wanneer het onderzoek naar de toekomstige huisvesting van Cl000 is afgerond. In de gemeenteraad drong de fractie van de CU aan op een spoedige oplossing voor de on dernemer die voor drie jaar vrijstel ling heeft gekregen aan de Postweg. Volgens de wethouder is het onder zoek nog gaande, maar is het 'om vangrijker en belangrijker dan hier wordt gedacht.' „Ik kan er geen uit spraak over doen. Ik ben erg gere serveerd. Zodra er wat meer bekend is, laten we het u weten." Van de Sande zei dat ook de CU het be langrijk vindt dat er een oplossing komt voor hel bedrijf. „Daarom is het belangrijk dat er snel duidelijk heid komt." Van de Sande had ook een vraag ge steld over de mogelijke vestiging van een eetgelegenheid in Tholen. B. en w. lieten weten dat er alleen telefonisch contact was geweest. De fractievoorzitter zei dat hij een ac tievere houding had verwacht naar aanleiding van het telefoontje. „We moeten er bovenop zitten." Wethou der F.J. Goossen zei dat de gémeeai- te dat ook doet. Maar Van de Sande wilde weten hoe dat wordt gedaan. Er komt een brief van de gemeente zelf en een gezamenlijke van de an dere betrokken gemeenten Borssele, Kapcllc en Reimerswaal met de provincie. G.J. Hoek van de VVD kaartte de zaak aan tijdens het vra genuurtje. Het gaat om een nieuwe leiding omdat de bestaande twee vol zijn. Hoek was zelf op de inspraak bijeenkomst in Bergen op Zoom ge weest. „Het was er erg rustig." Eén van de belangrijkste vragen is vol gens hem waarom Tholen op de kaart staat als mogelijk tracé voor de nieuwe hoogspanningsmasten. Dat heeft te maken met knelpunten in Woensdrecht en Bergen op Zoom. „Dat is het meest logische traject, maar als het niet lukt om die op te lossen dan is Tholen in beeld." Hoek wilde weten wat de raad en b. en w. van de kwestie vinden. J.L. Hage (CU) ondersteunde het ver zoek van de VVD. Hij vroeg zich af of er alternatieven voorhanden zijn. Volgens Nuis mocht hij alleen wat aan b. en w. vragen, maar hij gaf de raadsfracties toch gelegenheid kort te reageren. De PvdA zei niet blij te zijn met de masten en verklaarde zich tegenstander. De andere frac ties, SGP, CDA en ABT (RFT was verhinderd) schaarden zich achter de vragen van de VVD en CU. J.J.P.A. Boulogne (ABT) maakte gebruik van de gelegenheid om ook kritiek te uiten op het plan van Hoek voor de bouw van windmolens in de Noordpolder bij Sint-Maartensdijk: „Het is niet al te best als je al die masten ziet staan. Ik heb nu goede moed met de vragen van de VVD." Kanoën op de watergang langs de Postweg was één van de attracties op de jaarmarkt. Het parkeerterrein bij de kerk aan de Ds. G.H. Kerstenstraat stond vol kramen met een gevarieerd aanbod aan producten en informatie. Ook in het gebouw zelf was van alles te koop. En daar werd, getuige de op brengst, goed gebruik van gemaakt. Voor de tweede keer organiseerde de kerk een jaarmarkt op zo'n grote schaal. „Het is een goede dag ge weest. De belangstelling was goed en het weer zat mee", aldus comité lid Piet Zandijk. 's Middags ver schenen et; wel érg donkere wolken aan de lucht, maar die verwaaiden weer en het bleef droog. Omdat er op de zaterdag voor moederdag al twee verkopingen op Tholen waren, besloot de organisatie uit te wijken naar vaderdag. „We hadden er geen erg in dat dan ook het havenfeest in Tholen was. Maar ik denk dat het positief heeft uitgepakt. Dal mensen die voor het havenfeest kwamen en zagen dat er hier iets te doen was, ook bij ons kwamen kijken." Zandijk hoopt dat het definitieve be drag nog wat hoger uitvalt dan de zaterdagavond getelde 21.000 euro. Van de opbrengst wordt de helft ge bruikt om de bouwkosten van de Rehobothkerk af te lossen. De ande re helft wordt verdeeld over een aantal goede doelen: zending, depu- taatschap bijzondere noden, jeugd bond, deputaatschap voor Israël, ge handicaptenzorg en evangelisatie. Op de jaarmarkt waren naast de verkoop tal van andere activiteiten. De taartbak wedstrijd was er één van. „Een daverend succes", zegt Zandijk. De ingeleverde taarten werden in punten bij de koffie ver kocht. en de kopers beoordeelden ze. Alles ging op, en de dames Lianne v.d. Breevaart en Ina de Vos moesten stapels briefjes doornemen om de uitslag te bepalen. Winnaar werd de Afrikaanse taart van Anne- marie Kot, de tweede prijs was voor de marsepeintaart van Neeltje de Vos en de derde prijs voor de per- zik-yoghurttaart van Beanka Aar noudse. Wat ook aansloeg, was de vaartocht aan boord van de mossel- kotter TH 48 komende zaterdag. 'Daarvoor kochten zaterdag 91 men sen een kaartje. Zandijk verwacht op honderd belangstellenden uit te komen. Getooid met een strohoed leidden Han Heijboer en Hans v.d. Wart de verkoop bij opbod van allerhande spullen. Met hier en daar een kwinkslag verleidden ze de aanwe zigen tot het kopen van bijvoorbeeld een visstoeltje en een hangmat. Een schilderstuk van Johan Baaij, de ou de haven van Tholen voorstellend, was één van de mooiste stukken die werden aangeboden. De veiling bracht ruim 400 euro op. Ook de verkoop van versgerookte paling en nieuwe haring was met een record opbrengst van 1250 euro een suc ces. Bij de frietwagen stonden de mensen in de rij. doordat twee ovens dienst weigerden. Maar er werd flink gewerkt, zodat iedereen zijn deel kreeg en aan het einde van de middag alles was verkocht. Verschillende raadspelietjes bleken trekpleisters. In de stand van firma Kobout kon het aantal bouten gera den worden in een plastic zak. Jeanet de Pater zat er met 1444 slechts vijf onder. En Thirza van der Male benaderde het gewicht van een bout van ongeveer veertig centime ter het dichtst. Die woog 34,4 kilo en ze raadde 34 kilo. Een drukvat voor gereinigd water in de stand van Pro Natura kon tien liter bevatten. Daar zat Annet de Ruijter uit Sint Philipsland met 10,9 liter het dichtst bij. En de inhoud raden van een ge kantelde glazen bak met water en twee glazen bollen viel al helemaal niet mee. Soms kwamen er wiskun dige formules aan te pas. Het juiste antwoord was 15.65 liter en met 14,75 liter benaderde Arnold Klok dat het best. Ook met actief bezig zijn waren za terdag prijsjes te winnen. Inspelend op het thema water kon er met een kano gevaren worden over de water gang bij de kerk. Niet iedereen be heerste dat even goed: één deelne mer kapseisde. De dertienjarige Elize v.d. Wart bleef met 3.39 minu ten menig volwassene de baas. Zij won in de categorie 13-17 jaar, ter wijl bij 10-12 jaar Jelle Bechteld met 4.56 minuten de snelste was. En bij de volwassenen zette Sjaak Lindhout de winnende tijd neer van 3.35 minuten. Jorien Bout en Piet Zandijk probeerden dat aan het ein de van de middag tevergeefs te overtreffen. Bij de spijkerbalk won Pieter Heijboer in de categorie tot 18 jaar met twee spijkers in zeven slagen; Rinus de Vos deed het bij de vol wassenen het best met drie spijkers in negen slagen. Het banden wisse len werd door Tjerk Burger gewon nen in een tijd van 59 seconden. P. Klippel, die met 37 seconden jaren op nummer één stond, gunde dit jaar de eer aan een ander en trok zich vooraf sportief terug. Een spektakel waren de demonstra ties brandblussen van Van Rijn brandbeveiliging. Soms gingen de vlammen metershoog de lucht in, en ook het effect van een ontploffende campinggasbus werd gedemon streerd. De jeugd kon een prijs win nen door met water een huisje te blussen. Dit leverde Mariëtte Knuist en Tamara Moeriand een spel op. en Jurian de Pater en Jurian Versprille een helikopter. Ten slotte was er een kleurwed- strijd, met een kleurplaat over wa ter. Hier gingen de prijzen naar Ard van Luik (groep 0-3) en Ida v.d. Breevaart (groep 7-8) uit Tholen, en Jean de Goffau (groep 4-6) uit Yerseke. Profile Tyrecenter van Rinus Roon werd gespaard hij de brand in het bedrijfsverzamelgebouw. Rechts de containers waarin de voorraad verbrandde noten worden afgevoerd. De gemeente gaat bekijken of het mogelijk is om branden in bedrijfsver zamelgebouwen zoveel mogelijk te voorkomen. Burgemeester VV. Nuis liet dat donderdagavond in de gemeenteraad weten naar aanleiding van de 'inegabrand'op het bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk. Hij vroeg zich af of het geen zaak is of er wat meer aan de preventieve kant gedaan kan worden. Sinds zijn benoeming als burgemeester in 2000 is het de derde keer dat er brand was in een bedrijfsverzamelgebouw, zei hij. Eén in Tholen in 2001 en twee in Sint-Maartensdijk. De vorige was in 2004 in het andere bedrijfsverzamelgebouw op het industrieterrein toen MCI in de as werd gelegd. Desgevraagd zei Nuis: „We gaan proberen om in het beleid meer aan de voorkant te gaan zitten. We gaan kijken of we er meer greep op kun nen krijgen en zullen bijvoorbeeld nagaan of er mogelijkheden in de wet zijn voor dergelijke gebouwen om de risico's verder te beperken." Nuis zei dat het ook belangrijk voor de gemeente is om de wisselingen van de gebruikers in de loodsen in de gaten te houden. Volgens Nuis was de gemeente op de hoogte van alle elf gebruikers in het pand van Thopol van eigenaar Kees Polder man. Donderdagochtend pas was het vuur uit. Dat kwam door voor raad pinda's. Dat was echter eerder dan was verwacht, zegt A. Kunst van de Thoolse brandweer. „De slo per had er 2,5 dag voor gerekend, maar het was binnen 24 uur ge beurd." Nadat woensdagochtend met een kraan de zijkanten van de loods wa ren verwijderd, werden de pinda's uit de opslag in de laad- en losruim- te gegooid die half vol met water was gezet om ze af te laten koelen. Dat ging door tot donderdagochtend vroeg. Om vijf uur 's ochtends was het vuur uit. De afgebluste pinda's - gesproken wordt over 200 ton - wer den in vier grote waterdichte contai ners gedaan. Woensdagmiddag sloot Profile Ty- rescenter van Rinus Roon de deuren van het bedrijf aan de Nijverheids- weg wegens rookoverlast. De wind stond precies op het gebouw dat bij de brand gespaard is gebleven. Kunst: „Er is steeds gemeten door de dienst voor gevaarlijke stoffen. Ook bij Roon. De concentratie C02, koolmonoxide, bleef onder de waardes, maar vanwege de rook hebben we toen geadviseerd de deu ren te sluiten. Het bedrijf heeft uit eigen beweging besloten het perso neel naar huis te sturen. Het stinkt natuurlijk behoorlijk." Volgens Kunst is er ook uit voor zorg bij Goedhart Cooling Equip ment gemeten. Daar werden geen verhoogde waardes gemeten. Toch zijn er twee personeelsleden naar huis. Bij het distributiecentrum van Bouman Potter zijn ook geen ver hoogde waardes geconstateerd. „Er waren ook geen gevaarlijke stoffen aanwezig volgens het RIVM. Er hoefde alleen op C02 te worden ge controleerd." Volgens Kunst was het een voordeel dat de wind steeds draaide. Nadat de vuurhaarden waren ge doofd, was ook de rook en de stank verdwenen. Na vijf dagen was de lucht boven het terrein weer schoon. De ondernemers kregen donderdag de gelegenheid om - voor zover mo gelijk - nog bruikbare spullen uit hun loodsen te halen. Dat was bitter weinig. Vier ondernemers namen de gelegenheid te baat. Glasblazer A. Geoffrey uit Bergen op Zoom kon nog enige stukken neonverlichting uit zijn oven halen. Het betreden was alleen toegestaan onder bege leiding van de brandweer. Volgens Kunst was het voor een aantal on dernemers heel emotioneel en was het betreden van het pand ook maar beperkt mogelijk. „Als je iets opzij trekt, kan het zo maar instorten. Een aantal boxen 'stond open. Daar kon den ze zo naar binnen. De avond ervoor bekeken de ondernemers ge zamenlijk wat er van het gebouw- was overgebleven. De gemeente be gon toen ook met het afzetten van het terrein met een hoog hek voor de definitieve sloop van het gebouw. Het terrein werd aan het eind van de dag overgedragen aan de verzeke raar. De brandweer van Sint-Philipsland was donderdagmiddag bezig om de dikke slangen, - voor watertoevoer uit de Pluimpot, - op de slangen wagen te rollen. Ook het personeel van de buitendienst die sinds maan dag bij de afzetting op de hoek van de Nijverheidsweg/Schakelweg had gestaan om het verkeer te regelen, kon stoppen. „Om vijf uur was alles van de brandweer weg." Vrijdag ochtend kwam het beleidsteam nog een keer bij elkaar. Zijn voorstel werd ondersteund door de andere coalitiepartijen VVD. PvdA en SGP. Volgens frac tievoorzitter A.G. van de Sande (CU) betekent dat het einde van het kleine kernenbeleid. Zijn fractie diende ook een amendement in, na melijk om jaarlijks 30.000 euro te reserveren. Van de Sande zei dat hij verrast was door het amendement van de vier fracties om de pot in 2010 'weer te rug te brengen'. „Bout'claimt het voorkeursrecht, maat tot kwart over zeven vanavond wisten wij van niks." Fractievoorzitter F.J. Hom mel (VVD) vroeg of Van de Sande zelf actie had ondernomen om Bout te bereiken. Dat was niet het geval, maar Van de Sande had wel een amendement klaar liggen. Om de pot overeind te houden. Bout verdedigde zich door uit te leggen dat zijn fractie al in de com missie bestuurszaken het amende ment had aangekondigd. „Ik kan wel excuses gaan maken, maar ik heb zelf tot half zeven aan de tele foon gezeten. Als u dat onaardig vindt, dan excuses daarvoor. Ik wil de geen enkele fractie ontwijken." Volgens Bout zijn de 'boze berich ten' in de meicirculaire van het rijk aanleiding om pas op de plaats te maken. „Verdraaid lastig om andere keuzes te maken. Zaken die we graag wensen komen verder in het nauw." Volgens Bout moeten b. en w. de tijd hebben om een en ander op de rails te zetten. „Daarom wil len wij dit volgend jaar op de agen da voor de kadernota 2011 Fractievoorzitter F.J. Hommel (VVD) zei met een tussenvoorstel te willen komen. „Waarom zouden we wachten tot 2011? De septem bercirculaire gaat wellicht meeval len. Daar hebben we nog geen informatie over. maar op het VNG- congres is opgeroepen om te on derhandelen met het rijk om meer geld los te krijgen. Als er financië le ruimte is kan het kernenbeleid voor 2010 weer in overweging worden genomen." Van de Sande vond het winst om het amendement van de coalitiepartijen te wijzigen. Hommel wilde weten of er draagvlak voor was. J.J.P.A. Boulogne (ABT) vond dat Hommel verwarring stichtte. Hij zei er niet in te geloven dat de financiële situatie snel zal verbeteren. Ook niet binnen twee jaar. „Daar moeten we de bur gers niet mee zoet houden. Het is nu doen of niet. Gaan we voor 15.000 euro per jaar of 30.000 euro per jaar." Wethouder K.A. Heijboer van fi nanciën vond het een misvatting dat het rijk in september meer geld naar de gemeenten zal sluizen. Volgens hem liggen de bijdragen voor 2010 en 2011 vast. „Het bestuur van de VNG en het ministerie van finan ciën praten er wel over. Er ligt een voorstel van de gemeente Haarlem mermeer maar die heeft betrekking op 2012 en 2013." Wethouder M.A.E. Velthuis zei het amendement van de CU te ontra den. Maar wel de oorspronkelijke van de coalitiepartijen over te ne men. Ze was tegen het opnemen van de wijziging van Hommel. Bout was blij met de steun van b. en w. Maar Van de Sande zei dat het kleine kernenbeleid 'uit' is, door het besluit van de meerderheid van de raad. „Het voorstel voegt niks toe aan het voorstel van b. en w. om het budget te stoppen. Ik was juist blij met het voorstel van Hommel, maar er ligt wel een amendement dat door hem is getekend." Volgens Van de Sande draait Hommel om de hete brij heen, maar de liberaal ontkende dat. Waarop Van de Sande zei dat Hommel moest kiezen. Bout wierp zich in de discussie door te stellen dat het amendement van coalitiepartijen ook een keus was. „We moeten reëel zijn. Het is nu moeilijk voor b. en w. om alles rond te krijgen." Het amendement van de CU kreeg geen steun van de andere fracties. Boulogne liet in een stemverkla ring weten dat hij het amendement van de CU wel goed vond. maar dat er onvoldoende steun voor was. Het andere amendement kreeg steun van alle coalitiepartijen.en werd aangenomen. Boulogne be treurde het: „Iedere partij heeft het kleine kernenbeleid hoog in het vaandel, maar nu haken ze af. Er kan best ergens 15.000 euro wor den gevonden."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5