"H >▼21 Turbines maken veel meer lawaai en waarde huizen daalt Natuursteen en tegelvloeren! AbdijNieuws LABO BAL Verbrande pinda's leveren nog energie op Eerste landhuis Mosselhoek het is vrij massief allernaar AUTOSCHADE? 'We lijmen het hout tot balken, Deze week 'Bewoonster Derde Dijk is door komst windmolen 'in de aap gelogeerd' Bewoners in de buurt van de nieuw te bouwen windmo lens bij Stavenisse zullen geluidsoverlast ondervinden. Vooral de bewoonster van het huis aan de Derde Dijk is volgens dr. Fred Jansen van het Nationaal Kritisch Plat form Windenergie in de aap gelogeerd. „Als zij naar de Raad van State gaat, dan wint ze." Hij ging bij de bereke ningen uit van een 'stille' turbine. Nog geen vijftig be langstellenden woonden maandagavond in de Stove de informatieavond bij van de actiegroep verontruste Stave- nissenaars. Wethouder K.A. Heijboer en negen raadsle den, alle fracties waren vertegenwoordigd, kregen de 'andere kijk op windenergie' voorgeschoteld van een fer vent tegenstander. Het geluid van Zeeuwind, die vier nieuwe molens wil bouwen, was niet te horen. Reëel beeld S333EC! De contouren zijn al herkenbaar, maar hij is nog niet klaar. De affuit die de leerlingen van het Westerpoortcollege ma ken in opdracht van de gemeente Tholen. De derde en vier deklassers van der richting bouwtechniek verwerken de dik ke hardhouten balken tot een nieuwe wagentje voor een kanon aan de Vest in Tholen. „Een uitdaging", noemt leraar Ad Wijmans het project, dat hij samen met de andere leraar Pieter Roks leidt. AbdijNieuws wordt Provinciewerk Vanaf 1 juli 2009 in deze krant. Donderdag 25 juni 2009 65e jaargang no. 32 Ruim elf mille doelen Roparun Inbreker neemt voetbalshirt mee Groen licht voor windmolens AJP Leerlingen hebben uitdaging in maken affuit Katjang Pedis is weer op kleine schaal bezig om noten te bakken. De fabriek kan onder meer gebruik maken van een loods in Bruinisse. Verder is er nog geen definitieve oplossing voor de pindabakkerij die vorige week zater dag, met andere loodsen in het gebouw, in vlammen op ging. Directeur Gerard Polderman zegt dat hij probeert delen van de productie weer op gang te brengen. Katjang Pedis heeft dertien personeelsleden. De eerste presentatie van een landhuis met bijgebouwen aan de Mosselhoekseweg in Tholen was maandag bij de welstandscommissie geen succes. De tekeningen bleken namelijk al gemaakt voordat Selekthuis het beeldkwali teitsplan voor het buitengebied had ontvangen. Een te leurstelling voor het echtpaar Van der Heyden uit Bergen op Zoom, dat zich er veel van voorgesteld had. 375Vb75<f g^xNSE 46 BEW Website: de Thoolse Courant ZG Sint-Annaland 7007 b.g.g. 653474 7008 tie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556. Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Oud-leerling Patrick Mees op reünie Anthoniusschool in Oud-Vossemeer Tennissers Sint-Annaland winnen Zeeuwse basisschoolcompetitie In de pauze zoeken bezoekers in de Stove de foyer op. Onder meer wethouder Heijboer, midden rechts, met naast hem Rinus Griep RFT Behalve de bewoonster aan de Der de Dijk, zullen volgens Jansen be woners aan de Zuidmoerseweg, de Nieuweweg en de Provincialeweg last krijgen van het geluid van de molens. ,.ln iets mindere mate de bewoners van de nieuwbouwwijk. Volgens de huidige regels die het ministerie hanteert, kunnen de mo lens, vooral bij stil weer met een stabiele atmosfeer, veel hinder ver oorzaken. zei hij. Het meeste lawaai wordt geproduceerd wanneer de wiek de mast passeert. Raadslid J.J.P.A. Boulogne (ABT) bevestigde dat. Hij woont op anderhalve kilo meter van het windmolenpark in de Annavosdijkpolder. Hij hoort de turbines vooral 's nachts. Hij toonde een kaart van het gebied rond Stave nisse met daarop de nieuwe plaats voor de vier molens ten zuiden van het dorp en die bij G.J. Hoek in de Noordpolder bij Sint-Maartensdijk. Het bracht de geluidbelasting in beeld. Binnen de lijn die loopt vanaf de nieuwbouw in Stavenisse tot aan de Hogeweg en de Tweede Dijk bij Sint-Maartensdijk verwacht Jansen geluidsoverlast. Jansen (geoloog) zet grote vraagte kens bij het nut van windenergie. Het draagt volgens hem een ver waarloosbare bijdrage aan het op lossen van de energie- en klimaat probleem. Volgens het platform doet het afbreuk aan de kwaliteit van de open ruimte en het land schap, en heeft het ernstige gevol gen op de woonomgeving. Boven dien daalt de waarde van onroerend goed 'tot op kilometers afstand van een windpark' en slokt het veel ge meenschapsgeld op. Hij had bere kent dal het voor Stavenisse onge veer 32 miljoen euro bedraagt, waarvan de energiebedrijven en de grondeigenaren profiteren. Hij toon de aan de hand van een touw van 13 meter hoe groot het aandeel is van de windenergie in Nederland. Dat is niet meer dan tien centimeter. Bij de voorlichting van het rijk. de energieproducenten en de windtur binesector wordt volgens de spreker uitgegaan van een opbrengst van 10 procent, maar volgens Jansen levert de opbrengst van de windturbines maar 0,4 procent op van het ener gieverbruik. „Bij die tien procent gaat het over wat huishoudens ge bruiken, terwijl de huishoudens maar 2,5 procent vormen van het to tale gebruik." Met de vier windturbines van 3 Mw in Stavenisse wordt volgens Jansen 12 Mw opgewekt. Een windturbine op land heeft een gemiddelde op brengst van 20 procent van hun top- vermogen. Een turbine met een ver mogen van I Mw brengt jaarlijks 1,75 miljoen kWu op. Dat is de ener gie voor 30 personen. In de bereke ning vdn Jansen zouden de molens in Stavenisse voor 360 bewoners energie leveren. 1.4 procent van de Thoolse bevolking, zei hij. Als Tho len zelfvoorzienend zou willen zijn. dan zouden er volgens hem 280 windturbines geplaatst moeten wor den. op een oppervlakte van 67 vier kante kilometer...Bijna de helft van het gemeentelijke grondgebied is daar dan voor nodig. Of een raster over de hele gemeente met mazen van 700 meter en op elke hoek een 135 meter hoge turbine van 3 Mw." C. Wessels uit Sint-Maartensdijk vroeg Jansen waarom hij zich toch zo druk maakte. „U moet wel een reëel beeld schetsen. Dit is zo een zijdig als ik weet niet wat. Zeker als u zegt dat het maar om 360 inwoners gaat." Jansen was het niet met hem eens. „ik reken u voor wat wind energie oplevert." Ook raadslid J.M. Aamoudse (SGP) twijfelde aan de manier waarop Jansen zijn bereke ningen baseerde. Hij wees er op dat Jansen een beeld schetste van het to tale energiegebruik (aan de hand van het touwtje) waaruit blijkt dat in Ne derland veel aardgas wordt gebruikt, vooral door de industrie. Aarnoudse vond dat Jansen het totale Neder landse gebruik op Tholen projec teerde terwijl er hier bijna geen in dustrie is. Maar Jansen zei niet te begrijpen wat er mis is aan zijn bere kening. Volgens Aarnoudse vertroe belt het de situatie. Jansen bracht daar tegenin dat het een maat is voor energiegebruik. Hij had het per in woner berekend. Volgens Aarnoudse kan windenergie op gemeentelijk ni veau wel een bijdrage leveren, ter wijl het landelijk minder is. Jansen was het daar niet mee eens. De gemeente kan zich beter andere doelen stellen, zei hij. Jansen maak te een paar keer duidelijk dat hij niet tegen windenergie is. Evenmin dat turbines steeds beter worden. Op een aantal punten is Jansen het eens met bijvoorbeeld Zeeuwind. Hij be treurde dat de vereniging niet verte genwoordigd was. Rinus Geuze van het actiecomité had wel geprobeerd Adri van't Westeinde van Zeeuwind te bewegen naar Stavenisse te ko men. maar dat was niet gelukt. ZIE VERDER PAGINA 5 SCHITTERENDE VLOERTEGELS Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Provincie M and Het laatste nieuws van de Provinci De informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk naar AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Het origineel staal buiten op hel pleintje achter het lokaal. Het hout van de wa gen is rot en daarom heeft de gemeente gevraagd om een nieuwe te maken. „We proberen een kopie te maken", zegt Wijmans. „Alleen proberen we ze weinig mogelijk schroeven en spijkers te gebruiken, want die gaan roesten door de ja ren heen. We gebruiken twee componentenlijm, dat wordt in de botenbouw ook veel gebruikt.." Het oude ijzerwerk dat nu nog op het origineel zit. wordt herge bruikt. „Dat wordt gegalvaniseerd en daarna er terug opgezet." Wijmans noemt het project apart, omdat er zulk dik houtmateriaal voor nodig is. „Vroeger zaagden ze gewoon in een boom, maar nu krijg je alles in kleinere stukken aangeleverd. Daarom moeten we al het hout lijmen tot balken. Het is vrij massief allemaal." Daarbij komen de makers regelmttfig problemen tegen, volgens de leraar. „Omdat de balken zo groot zijn staan wevaak voor de vraag, kunnen wc dit met de machine of moeten we het handmatig doen? Ga je zagen, dan maak je het gauw te klein." Zo was er geen machine voor de wielen - 50 centimeter doorsnee en 14 centi meter dik - en de assen. „Toen hebben we aan de afdeling metaaltechniek ge vraagd of zij die voor ons konden maken. Daar werken ze normaal nooit met hout. maar hiervoor wilden ze wel een uitzondering maken." Zie verder pagina 5. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Runningteam Tholen heeft bijna 29(H) euro mécr voor het goede doel achter de Roparun ingezameld dan vorig jaar. De opbrengst was 11.679.32 en daar is het team trots op. Het bedrag bestaat uit 25(H) euro uit lotenverkoop (verplichte bijdrage), een donatie van 9000 euro en een collecteopbrengst van 179,32 euro. In het klassement van de opbrengsten staat Running team Tholen op de 137ste plaats. Sportief gezien eindigden de Tholena- ren als 49ste van de 273 deelnemende teams. Ze deden 40 uur, 54 minuten en 14 seconden over de 516 kilometer lange estafetteloop van Parijs naar Rotterdam. Een gemiddelde snelheid van 12,62 km/u. Volgend jaar is de Roparun van 22 t/m 24 mei. De Roparun is opgezet om geld bijeen te brengen voor zaken waarmee het leven van kankerpatiënten veraange naamd kan worden. De recordop brengst van dit jaar was bijna 4,7 mil joen euro. Net als vorig jaar zamelde het Brabantse team Haste4Life (met de Sint Philipslanders Martin Verdoes en Michel van der Reest in de organi satie) het grootste bedrag in: 161.111.11 euro. En 14 in 't uur. met loper Nap Hage uit Poortvliet in de gelederen, kwam op 15.1(H) euro. Van de 273 deelnemende teams beperkten er 41 zich tot de verplichte 25(H) euro. Inbrekers zijn dit weekend de kleedka mers van voetbalclub Tholense Boys op sportpark De Bent in Tholen bin nengedrongen. Ze zijn vermoedelijk door een raam naar binnen geklom men nadat ze de ruit hadden ingesla gen. In de kleedkamers hebben ze di verse spullen vernield zoals kasten en een tassenrek. Hun buit: sporttassen met kleding. waaronderT-shirts. Hoe veel en wat voor shirts ze hebben mee genomen. is niet bekend. Secretaris Piet van der Vlies van Tholense boys zegt het niet te snappen. „Het is heel vervelend. Er is een hoop schade en de inbrekers hebben spullen meegeno men waar ze eigenlijk niets mee kun nen. Als het bijvoorbeeld shirts van het eerste elftal zijn. herkent iemand die gelijk als je die aantrekt." Er zijn op dit moment geen activiteiten bij de club, omdat de sportvelden gesloten zijn. De schade wordt hersteld, maar hoe groot het schadebedrag precies is, is nog niet bekend. Van der Vlies schat het op ongeveer 1000 euro. De Raad van State heeft gisteren het laatste obstakel weggenomen voor de plaatsing van vijf windturbines tussen de Del Campoweg en de Zuidweg bij Anna Jacobapolder. De Raad besliste in een hoger beroep, dat was aange spannen door projectontwikkelaar KP en P. dat de bezwaren tegen de turbi nes opzij moeten worden gelegd. De bezwaren kwamen van enkele inwoners van Sint Philipsland en Anna Jacobapolder. Ze klaagden onder meer over de plaatsing van de molens in een waardevolle natuur lijke omgeving. Ook zijn de wind molens in hun ogen een aantasting van het open landschap. De gemeente Tholen wees die be zwaren al eerder van de hand, om dat ze te laat zouden zijn ingediend. Maar de rechtbank in Middelburg draaide dit terug. De rechtbank gaf de bezwaarmakers het voordeel van de twijfel, omdat er bij de rechtbank zelf fouten waren gemaakt met de behandeling van de bezwaren. Volgens de Raad van State was dit gedoe allemaal niet nodig geweest. De gemeente had de bezwaren me teen buiten behandeling kunnen la ten. De bezwaarmakers wonen na melijk op zo'n grote afstand van de windturbines, dat zij niet als belang hebbende worden gezien en dus ook geen bezwaar mogen maken. Sinion de Jong uit Poortvliet is geslaagd en dat mag iedereen zien EN VERDER... Gemeente wil brandrisico bedrijfsverzamelgebouw beperken Winnaar haringhappen Tholen heeft er bij dertig genoeg van ER KAN NIETS MEER GEZEGD WORDEN, DAT AE NIET EENS EERDER GEZEGD IS Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Directeur Gerard Polderman her\'at deel van productie De pinda's die vorige week zijn op geschept en in containers zijn ge stort, gaan naar een vergistingsinstal- latie in Moerdijk, zegt Polderman. „Er wordt energie uitgehaald. Dat zou je niet zeggen, maar het kan wel. De sloper regelt dat." Polderman wordt bij het opstarten van de bedrijfsactiviteiten geholpen door collega's. Het is nog elke dag druk. „Er komt zo veel op mij af. Het is nog een zootje." Polderman werd die avond gebeld door Cor Niemantsverdriet van Auto Work Shop. „Ik was niet in de buurt. Toen ik terugkwam, zag ik onderweg bij Willemstad al een grote rook pluim. Dan hoop je nog dat het er gens bij Doel in Antwerpen is, maar in je achterhoofd weet je dat het niet zo is." Hij was om zeven* uur ter plekke. „Dan zie je dat het helemaal niet goed gaal." Waar de brand is ont staan en hoe, weet Polderman niet. „De politie en de verzekeringsmaat schappij zoeken dat uit. Maar het kan niet uit zichzelf ontbranden. Er was wel brandstof in de vorm van olie maar dat is op zich niet brandgevaar lijk." De fabriek draaide van maandagoch tend tot vrijdagmiddag. Er wordt in een tweeploegendienst gewerkt, maar niet 's nachts. „De productie liep goed. En voor de rest van het jaar waren de vooruitzichten ook goed. Nu is veel nog onzeker. We staan voor een grote beslissing. Ik word nu de hele dag geleefd." Polderman is nog nauwelijks beko men van de schrik. Voor zijn ogen zag hij zijn bedrijf, plus de rest van het bedrijfsverzamelgebouw, door de brand verwoest worden. Toen hij er arriveerde, kon hij niet veel meer doen dan vragen van de brandweer beantwoorden over wat waar stond in het bedrijf. Katjang Pedis besloeg ongeveer de helft van het gebouw, zo'n 30(H) vierkante meter van de 67(H) vierkante meter. Met het bakken van pinda's is Pol derman in 1980 begonnen. De loods werd in 1993 eigendom. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Als bedrijfs leider kun je je hier niet op voorbe reiden. Het enige positieve is dat er geen ongelukken bij zijn gevallen. Geen slachtoffers of gewonden." Volgens Polderman is 'in principe al les verloren gegaan'. De omvang van de schade is nog niet bekend. Hij heeft waardering voor de brand weer. Hij kent de verhalen dat de brandweer onvoldoende bluswater zou hebben, maar Polderman kan er niets van zeggen. „Daar weet ik niks van. Het zijn professionals die doen wat binnen hun macht ligt. De brand weer heeft het strak geregeld en is drie tot vier dagen aan het werk ge weest. Het zijn in principe toch maar vrijwilligers." Polderman probeert het maar te rela tiveren. zegt hij. „Voor ons en de an dere huurders is het erg genoeg, maar gelukkig zijn er geen slachtoffers ge vallen." Polderman is ook positief over de gemeente die met de onder nemers contact heeft over een ver vangende ruimte. Tot nu toe zijn er vijf ondernemers voor wie een ander pand in de gemeente is gevonden. Welstand: Zeeuwse boerderij met samenhang nodig „Maar nu is het nogal schokkend wat ik gezien heb", zei commissie voorzitter M. Onrust. Hij constateer de een aantal atypische zaken. Sjaak Dorst van Selekthuis Tholen erken de dat het plan niet naadloos aan sloot op het beeldkwaliteitsplan. „We wisten dat niet, we hadden al leen een brochure van de makelaar." Volgens Onrust is er aan de Mossel hoekseweg een Zeeuwse boerderij nodig. De bijgebouwen mogen niet aan de woning zitten, maar moeten vrijstaand zijn, al moet het weer wel een samenhangend geheel zijn. Tot teleurstelling van dhr. Van der Hey den wilde de commissie absoluut geen dakkapellen op de bijgebou wen. Onrust pleitte ook voor een zadeldak in plaats van een wolfs- eind. „We hadden gekozen voor een ontwerp met een leuke uitstraling", vertelde Van der Heyden. die een woning van 750 kubieke meter wenst om er ook een kantoor in te kunnen maken. Op de plaats van de kassen van Roggeband kunnen totaal vier land huizen komen. „U bent de trendset ter met dit eerste plan, dus als u een rieten dak wilt - wat ik overigens atypisch vind hier - dan moeten de andere drie kopers ook een rieten dak nemen", zei commissievoorzit ter Onrust. Selekthuis gaat, samen met het echtpaar Van der Heyden, kijken hoe ze het bouwplan kan aanpassen. Advertentie I.M. V.l.n.r. Pavel Ispirian, Remco Bosnians en Stefan van der Meer zijn pas begonnen met werken aan de affuit nu de vierdeklassers examen hebben gedaan op het Westerpoortcollege in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1