Paul Peeman hapt dertig nieuwe haringen weg in twintig minuten Vijfde havendag was écht lustrumfeest Thoolse schipper Dirk van Duivendijk tweede in schout- en schepenenrace Provincie houdt boot af bij extra geld voor de recreatie Sloepenrace Karla Peijs maakt vermakelijke show van prijsuitreiking Donderdag 25 juni 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Organisatie krijgt positieve reacties over jeugdattracties en muziekavonden „Het was een lustrum, en het is een lustrumfeest gewor den!" Toine Klaassen van de stichting Promotie Tholen en de Ondernemersvereniging Tholen kijkt tevreden te rug op het vijfde havenfeest. „Het weer heeft meege werkt, de mensen bleven hangen. En de artiestenavond zaterdag was een superavond." Paul Peeman uit Bergen op Zoom won zaterdag voor de tweede keer op rij het Thools kampioenschap haring happen. In twintig minuten tijd liet hij dprtig haringen in zijn keel glijden. André Faber uit Sint-Annaland werkte er drie minder naar binnen en werd tweede. Superavond Van 6 naar 22 Sint Philipsland 300 arbeidsplaatsen Boze brief Niet zo druk Van Waveren: vergelijkingen met Friesland zijn appels en peren De fraaie Zeeuwse drachten van Ons Boeregoed trekken veel publiek naar de waterkant in Tholen. Eén lange rij kramen stond er zater dag vanaf de zuidelijke havenkom tot de werf van Van Duivendijk aan de Contr" Escarpc. Ondernemers de den hun hest om hun waren te slij ten. Tussen hen in een aantal stand werkers, die de aandacht trokken. „De mensen waren enthousiast", vond één van hen. De organisatie verbond er een concours aan. Het leverde mevrouw J. van Loon uit Rotterdam, die een ontharingsappa- raat aanprees, een mand op met Thoolse producten. Bijzondere am bachten. zoals het snijden van paar- denmesheftcn, waren eveneens te zien. Attracties voor de jeugd waren er aanmerkelijk meer dan andere jaren. Een minidraaimolen, een rodeostier, springkussen, glijbaan en een acht- De achtste plaats van de gemeente Tholen vond ze als thuisspelende ploeg beneden de maat. ..Jullie moeten volgend jaar bij de eerste vijf eindigen", zo gaf de commissa ris aan de Thoolse burgemeester Nuis al een opdracht mee voor za terdag 26 juni 2010. Nuis op zijn beurt complimenteerde Peijs en noemde haar samen met zijn Bergse collega Polman 'de commissaris van Zuidwest Nederland.' De Thoolse schipper Dirk van Dui vendijk eindigde heel hoog met zijn schokker Dronckeoort. Hij werd tweede met de gemeente Veere aan boord in een tijd van 43.09 min. Hulst zegevierde aan boord van een andere schokker, de Snoeshaan van J. Poelmann. in een tijd van 41.41 min. De derde plaats was-voor de hoogaars Zwarte Parel van Danker Rijk met de gemeente Kapelle in 43.49 min. Burgemeester Nuis. de baan in de vorm van een treintje bij voorbeeld. „We kregen er positieve reacties op. Er was meer ruimte doordat er geen feesttent stond", zei Toine Klaassen. Het noordelijke deel van het havenplateau, om zoomd door de Wal. vormde een fraai theater. Op het podium traden 's middags verschillende koren op. Dat trok flink wat mensen en die hadden het duidelijk prima naar de zin. Ook bij de biertent verdrong zich veel publick. Toch liet de zon zich maar af en toe zien. en maakte een lichte bries dat het fris was. Tussendoor presenteerde Ons Boe- regoed verschillende Zeeuwse kle derdrachten. Na het haringhappen trad de band LOZ op. „Het liep alle maal mooi in elkaar over. Daardoor bleven de mensen op het terrein". wethouders Goossen en Van Dis en secretaris Nieuwkoop met hun echt genotes waren aan boord van de hengst D'n Bruinen van Els van Kerchove. Hun tijd was 52.55 min. Steenbergen kreeg de poedelprijs met de hengst Tolerant. „Jullie heb ben ook al zoveel prijzen gewon nen", grapte de commissaris rich ting burgemeester Hoogendoorn over het aquaduct dat Steenbergen krijgt. „Maar dat viaduct had er ei genlijk al kunnen liggen", vond ze. De troostprijs was voor de gemeen te Drimmelen. „Er zijn geen slacht offers gevallen, maar het heeft niet veel gescheeld", zei Karla Peijs. Schipper Rens Schot van de hoog aars Leijntje viel in de Krabben- kreek overboord tot grote schrik van burgemeester Gert de Kok, maar het liep goed af. Hij hoefde niet gered te worden door de KNRM-redding- boot Koopmansdank van de Room- aldus Klaassen. Voor het avondprogramma week de organisatie uit naar het voormalige Timpa-gebouw aan de Wattstraat. De bezoekers waren verrast over de sfeervolle inrichting; de hal was in een heuse discotheek veranderd. „Ook hierover waren de reacties po sitief. We hopen dat Bouwfonds de hal volgend jaar opnieuw beschik baar wil stellen." Klaassen gaf aan dat je er met licht, beeld en geluid veel méér kunt dan in een tent. En de ruimte kan afgestemd worden op het aantal bezoekers. „Het scheelt ons flink in de kosten dat er geen tent opgezet hoeft te worden. En met het volume kun je in zo'n hal natuurlijk ook meer doen dan in een tent." Op vrijdagavond stond muziek uit de jaren zeventig en tachtig centraal, met de disco- en soulband Disconspi- racy. Klaassen: „Heel Tholen kon er een avond komen dansen, maar dat is duidelijk nog wennen. Het was goed verzorgd, maar er zijn een stuk min der kaarten verkocht dan voor de za- pot. die later een demonstratie gaf met het redden van twee drenkelin gen. Ook de sleepboot Zephyrus uit Stavenisse was weer van de partij en verhoogde het prachtige schouw spel van de oude zeilschepen met waterfonteinen. Ook schepen van rijkswaterstaat en de politie waren aanwezig. Op drie grote aken voe ren sponsors en hun relaties in de Krabbenkreek, zodat het een ge krioel van schepen was in allerlei soorten en maten. De 22 deelnemers aan de schout- en schepenenrace mochten alleen fok en grootzeil voeren om ongelukken zoals vorig jaar in het smalle vaar water te voorkomen. De wedstrijd werd nu ook ingekort omdat een aantal schepen bij de tweede ronde nog lang niet aan de finish toe was en anders zóu de prijsuitreiking te veel uitlopen. De jury moest bij de beoordeling rekening houden met allerlei handicaps, want het snel- heidspotentieel van de hoogaars Windroos was bijvoorbeeld veel groter dan de hoogaars YE 36. De winnaar van vorig jaar. de gemeente Breda, eindigde nu op de schokker terdag." Die tweede avond werd de topper, met optredens van Lccnderd, Wolter Kroes en de immens populai re Nick Simon. De zaal was nage noeg uitverkocht, en met een enthou siast publiek werd het een 'superavond', aldus Toine Klaassen. „Het is wat ons als organisatie betreft een echt lustrumfeest geworden." De stichting zal volgend jaar probe ren een andere datum voor het feest te vinden. Voor de tweede keer viel hel havenfeest samen met de brade rie in Sint Philipsland. „We hadden dat dit jaar al anders gewild. Maar we kondigden aan Nick Simon te willen vastleggen en die hadden al leen 20 juni nog vrij. Dat hebben we de organisatie van de braderie Sint Philipsland augustus vorig jaar al la ten weten. Maar die hebben niets met onze brief gedaan en dat is jammer", zegt Toine Klaassen. Inmiddels is de Ondernemersvereniging druk met de voorbereidingen voor een jubileum feest in oktober, ter gelegenheid van hel vijftigjarig bestaan. Bruine Os van dhr. Geuze als 17de. De hengst TH 49 van Klas ten Wol- de met de gemeente Goedereede was 14de. Wethouder Groffen van Woensdreeht. die met de vijfde prijs als eerste Brabantse gemeente ein digde, kreeg nog een reprimande van mevr. Peijs omdat vorig jaar het aandenken was blijven liggen. „We zijn zuinige Zeeuwen, dus Woens dreeht krijgt nu twee prijzen. Alle hoop in deze economische crisis is ook op jullie gevestigd in verband met uitbreiding van de werkgele genheid bij bedrijven die met de luchtvaart te maken hebben", aldus de commissaris. Voorzitter Tom van Gurp van de or ganiserende stichting was in zijn nopjes. „Dit in 2006 begonnen eve nement met 6 deelnemers is vorig jaar al gegroeid naar 14 en nu zijn er maar liefst 22 gemeenten. De op dracht van het Zeeuws provinciebe stuur om de betrokkenheid van ge meentebesturen bij de verdere ontwikkeling 'van watersport en wa tersportbedrijven te vergroten, is dus prima aangeslagen. De gemeen ten laten hiermee zien dat ze de mo gelijkheden en uitdagingen van de ze economische pijler serieus willen nemen", zei Van Gurp. Zes heren en drie dames meldden zich zaterdagmiddag op het podium onderaan de Eendrachtswcg. Vijf deelnemers minder dan vorig jaar die wilden proberen om binnen twintig minuten zoveel mogelijk nieuwe haringen op te eten. „Ze moeten helemaal op, tot aan het staartje", zei presentator Leo Troost richting het talrijke publiek op de Contr' Escarpe. Cor van Aarle van het zeemanskoor De Leijezangers uit Tilburg, een verschijning met een imposante witte snor. mocht het startsignaal geven met het eten van de eerste haring. Hij verving burge meester Nuis, die deze middag op de Krabbenkreek vertoefde bij de schout en schepenenrace. Troost adviseerde de 'happers' om rustig aan te beginnen. Want bij een dergelijke schranspartij krijgt je maag heel wat voor de kiezen. De negen stonden rond drie statafels, waarop de haringen keurig in bakjes waren gelegd. Ook stonden er be kertjes water bij. Na vijf minuten had Peeman al achttien haringen verorberd, en Faber - de winnaar van 2005 en 2007 - één minder. De Rooscndaalse Irene Knappers, die voor de derde keer meedeed, zat hen op de hielen. Zij liet de visjes niet in haar keel glijden, maar hield ze De Thoolse burgemeester Nuis pleitte ervoor om de recreatie als economische factor uit te buiten. „De provincie hebben we aan onze zijde, maar af en toe is er een span ningsveld. De gemeente is ambiti eus, wij willen passie en meer ruim te voor recreatie en toerisme, met name voor de watersport. Er is po tentie en er zijn ontwikkelingsmo gelijkheden", zei Nuis. Eerder deed voorzitter Albert van Opdorp van de VVV Zuid-Beve- land/Tholen in 't Veerhuis te Anna Jacobapolder een oproep voor meer geld van de provincie voor de toe ristische sector. „We zouden veel meer willen doen en gelukkig on dersteunen de gemeenten ons wel, maar van de provincie Zeeland krij gen we nog geen 2 ton, terwijl Friesland 5 miljoen aan de recreatie bijdraagt. We hopen dal onze pro vincie verstandiger wordt en ons meer wil steunen", aldus de VVV- voorzitter. Ook Eric Moerland, ex ploitant van het nieuwe recreatieve fiets-voetveer Anna Jacobapoldcr- Bruinisse, deed een klemmend be roep op de provincie voor meer fi nanciële steun. „Anders is er over twee jaar geen rondje pontje meer. We krijgen steun van het bedrijfsle ven en van de gemeenten Tholen en Schouwen-Duiveland, maar de pro vincie zei nee." Van Waveren noemde zaterdag in Sint-Annaland de vergelijkingen met Friesland een zaak van appels en peren. „Dan kunnen wij wel zeg gen dat de 275 miljoen euro voor de aanleg van een tunnel bij Sluiskil ook ten goede komt aan de recre atie. Intussen is de waardering voor het Deltagebied van de waterspor ters 8.1 en dat is 0.2 hoger dan voor dwars voor de mond. „Ik mis mijn uitjes", klaagde een van de deelne mers. Een andere was al na twee ha rinkjes van het podium verdwenen. Al snel werd duidelijk dat geen re cordaantal gehaald zou worden. Vo rig jaar at Peeman er 32 op. „De Friesland." De gedeputeerde maakte duidelijk dat hij zijn hand niet wil overspelen. „We hebben onze handen vol aan de bestuurlijke inspanningen." Hij noemde Schouwen-Duiveland als goed voorbeeld voor een water sportvisie. „Daar willen we als pro vincie graag ons steentje aan bijdra gen. We moeten de dingen gezamenlijk doen. Zo willen we als provincie de Zeeuwse bedrijven op de watersportbeurs Hiswa koppe len." De directeur van Economische Im puls Zeeland. Gerbert van der Wal. onderstreepte de economische bete kenis van de watersport met een voorbeeld uit Friesland. In Heeg zijn er bij ruim 40 watersportgerela- teerde bedrijven maar liefst 300 ar beidsplaatsen ontstaan. Volgens de Thoolse wethouder van recreatie Erik Goossen, die het gebied heeft bezocht, is dat het resultaat van een eendrachtige samenwerking van provincie, gemeehte en bedrijfsle ven. „Wij hebben de kans om van het zuidwesten een watersportge bied te maken, maar daarvoor is wel een grotere Bergsediepsluis bij Tho len nodig." Rabo-directeur Jaap Wielaart meld de dat er na een bijeenkomst over de recreatie in Goes, honderd onderne mers uit die sector verder gaan sa menwerken. „Onze bank kan zich permitteren, ook in deze crisistijd, de groei van de recreatie te financie ren." Gedeputeerde Van Waveren bleef terughoudend. „We denken graag mee, maar de creativiteit moet uit het bedrijfsleven komen." Toch gaf hij zaterdag bij de schout en schepenenrace hoog op over 'één kandidaten klagen dat de haringen te dik zijn. Ze zijn vetter dan vorig jaar", zei Troost. Knappers kreeg last van haar maag en laste noodge dwongen een pauze in. Maar ze zou uiteindelijk met 19 haringen de der de prijs in de wacht slepen. Troost gaf de laatste minuut aan, telde vervolgens de laatste seconden af en gaf het stopteken. De staarten in de schaaltjes werden geteld, en daarbij bleek Paul Peeman met der tig stuks de overtuigende winnaar. André Faber was met 27 haringen van de mooiste watersportplekjes van zuidwest Nederland.' „We zijn trots op deze parel van Zeeland", zei Van Waveren, die in Burgh- Haamstede achter de duinen is op gegroeid. „Ik heb weinig met de watersport, maar dat komt wel goed", zei de gedeputeerde die vo rig jaar ook bij het evenement in Sint-Annaland was. „Toen was het echter een rampjaar, want na tien minuten lagen we al aan de kant. En in dat jaar heb ik ook de meest boze brief gekregen die ik ooit ontvangen heb omdat ik toen hier het Zeeuws palaver miste." Met de watersport gaat het volgens Van Waveren wel goed. „Het aantal ligplaatsen is ge stegen, er is een toename van de verblijfsduur en de bestedingen na men met 25% toe. Sluizen en brug gen worden nu op afstand bediend en dat vergroot de mogelijkheden. De Zeeuwse jachthavens krijgen het rapportcijfer 7,9 en onze schippers zijn jonger dan gemiddeld. Er zijn ook nog wensen: uitbreiding van het aantal ankerplaatsen, betere sanitai re voorzieningen en grotere sluizen van de Oosterschelde naar de Gre- velingen. De chartervaart en de ri- viercruisevaart kan uitgebreid wor den. Er is veel te doen, veel te investeren, want de economische opbrengst van de watersport moet groeien. We staan dus voor een enorme opgave. Gebiedsgericht gaan we plannen ontwikkelen, zoals bij Sint-Maartensdijk, waarbij we wel inzetten op meer duurzaamheid van jachthavens", aldus de gedepu teerde. Hiswa-voorzitter Andre Vink wist waar de hoge waardering voor de Delta vandaan kwam. „Het is hier nog niet zo breed ontdekt, dus nog niet zo druk." Daarom is Tholen. zei volgens burgemeester Nuis vol gens de Libelle ook .het best be waarde geheim van Zeeland.' „Steeds meer mensen gaan echter zuidwest Nederland ontdekken, de bekendheid neemt toe, zeker als we helemaal niet ontevreden, want vo rig jaar bleef hij op 22 steken, net als in 2007. De Sint-Annalander verbeterde zijn record; in 2005 en 2006 at hij 24 haringen op. „Het is gewoon mooi om mee te doen", zei hij na afloop. Van de overige deelne mers wisten er twee 15 haringen te verorberen, twee andere 13 en één 14. Peeman mocht de wisselbeker nog een jaar houden, en de top drie kreeg van de organisatie ook nog een ijsje. De overgebleven haringen werden in het publiek uitgedeeld. De schout- en schepenenrace zou uitgebreid kunnen worden met een sloepentocht. Dat plei dooi hield tv-presentator Epco Ongering van Yacht Vision za terdag in de Buutengaets. „Zei- len heeft iets stoers, manne lijks, ruigs. Met sloepen erbij kun je de aantrekkingskracht voor bredere doelgroepen ver groten." Zaterdag was er al een uitbreiding met voor het eerst een programma voor de vrou wen en kinderen van de ge meentebestuurders. „Dat gaan we nog verder verdiepen", kondigde voorzitter Tom van Gurp aan. de blinde vlek op watersportgebied bij Sint-Maartensdijk gaan invul len." Presentator Epco Ongering van het tv-programma Yacht Vision kwam vroeger als klein kind 'in het sim pel haventje van Sint-Annaland.' „Als je echter ziet dat er nu een heuse watersportboulevard is ont staan met op deze fantastische plek een clubhuis van de watersportver eniging met een Michelinvermel- ding. dan wordt het belang van de watersport in sportief-recreatieve en economische zin hier duidelijk geïllustreerd. Deze schout- en schepenenrace is daarom ook een goed initiatief, dat het Zeeland denken overstijgt." Directeur Hans van der Togt van rijkswaterstaat in Zeeland voorspel de een groei van de watersport wan neer het Volkerak-Zoommeer zout wordt. „Wanneer er een verbinding komt met de Grevelingen en de dy namiek van het getijde erbij komt. nemen de kansen voor de water sport verder toe." Voor Epco Ongering koren op zijn molen. „Dit hele mooie gebied kunnen we dus nog verder ontslui ten en dat allemaal via de authen tieke manier van voortbewegen, het zeilen." Prachtige oude zeilschepen, maar ook moderne schepen zoals de KNRM-reddingboot die een demonstratie gaf met het redden van drenkelingen, waren zaterdagmiddag te zien op de Krabbenkreek. „Wat doet ze het weer goed hè!" De Halsterse steekt haar bewondering voor Karla Peijs bij de prijsuitreiking van de schout- en schepenenrace niet onder stoelen of banken. De Zeeuwse commissaris was ook prima in vorm, want met de nodige kwinkslagen had ze bij elke burgemeester of wethouder die zijn of haar prijs in ontvangst nam, wel een ludieke opmer king. Zo noemde ze winnaar Hulst 'onze rampenstad die ook wel eens een prijs mag winnen.' Op het overvolle terras van clubhuis de Buutengaets van watersportvereniging Sint-Annaland volgden de lachsalvo's elkaar snel op. De gemeentebestuurders genoten van hun dagje uit. De Zeeuwse wijnkoningin Simone van Veldhuyzen (26) uit Zierikzee trad zaterdag bij de schout- en schepenenrace voor het eerst op en presenteerde burgemeester Nuis en gedeputeerde Van Waveren Zeeuwse witte wijn van de Kleine Schorre uit Dreischor. Na een aantal haringen is het voor de een écht slikken om de volgende weg te krijgen, terwijl de ander ze nog soepel in de keel laat glijden. Een jachthaven bij Sint-Maartensdijk ziet Harry van Waveren wel zit ten, maar op extra geld uit Middelburg hoeft de recreatieve sector niet te rekenen. „We gaan geen wedloop aan met Friesland en we gaan èvenmin op de stoel van het bedrijfsleven zitten", zei de Zeeuwse gede puteerde tijdens het palaver voor de schout- en schepenenrace in Sint- Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 13