Opruimen brandstof wordt een brandje Minder volk in Flupland maar de verenigingen zijn tevreden Autobedrijf Maat verbreedt assortiment met scootmobielen Weinig mensen hebben er volgens Van Dis last van Weer botsing bij afslag Kadijk Derde prijs Spar broodafdeling Brandweer paraat na storing Gratis luisteren Zevende lustrum braderie heeft last van andere evenementen Gemeente verleent subsidie, servicepunt in Sint-Annaland Tholen in bedrijf Donderdag 25 juni 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 In een maand tijd ruim 160 leden erbij Explosieve groei Philippuslandt Voorzitter Het mag dan minder druk zijn geweest op de braderie in Sint Philipsland, de meeste verenigingen die zich in de Voorstraat, Kerkring en Schoolstraat lieten zien, spreken van een succes. Chauffeursvereniging Flupland, zang vereniging VZOS en vooral de heemkundekring Philip- pusland hadden over belangstelling niet te klagen. Slappe periode Huizenmarkt Lustrum „We willen langer voor onze trouwe klanten blijven zor gen", zegt Jan Willem Goderie van autobedrijf Maat uit Sint-Annaland. „Daarom verkopen we nu ook scootmo bielen. En met de gemeente Tholen hebben we overeen stemming dat ze hiervoor subsidie verstrekken." Naar de bakker Het afzetten van een deel van de kade in Stavenisse heeft geen gevolgen voor de muziekdag die zaterdag ter gele genheid van het 410-jarig bestaan van het dorp wordt ge houden. Dat zegt voorzitter Flip de Rijke van de stich ting actief Stavenisse (SAS). Vrijdagmiddag werden de inwoners van het dorp verrast door het plaatsen van dranghekken door de gemeente over ruim 100 meter langs de deksloof van de haven. Geen risico Een 23-jarige vrouw uit Scherpenis- se is vrijdagmorgen op de Postweg ter hoogte van de Kadijk met haar auto op een automobilist uil Poort vliet gereden. Ze reed in de richting van Tholen en zag niet dat de man voor haar linksaf wilde slaan. De auto van de vrouw was total loss. De auto van de Poortvlietenaar had aan de achterkant schade. De be stuurders kwamen met de schrik vrij. net als de 47-jarige moeder van de vrouw. De kapotte auto is weg gesleept. De politie is niet gebeld. „Dan moet je een uur wachten. want je weet niet waar ze vandaan moeten komen. Je staat daar te ver nikkelen en je wil gewoon naar huis", vertelt de moeder achteraf. Het is het derde ongeval op die plek in enkele maanden tijd. „Het heeft niets met te hard rijden te maken. Die weg is zo onoverzichtelijk, je ziet het gewoon niet. Je kan het zomaar hebben", zegt de moeder. Ze vond de kruising van de Postweg met de Kadijk altijd al een lastig punt. „Maar nu helemaal. Waarom passen ze die weg toch niet aan. zo als bij Scherpenisse met een aparte strook. Je hebt daar sloten en die kunnen makkelijk weg om een extra baan aan te leggen. Er zijn er daar al zoveel doodgereden, het wordt tijd dat er iets gebeurt." Twee broers dachten dinsdagavond rond vijf uur een handige methode te hebben om gelekte brandstof op te ruimen. Ze waren achter hun huis in de Machteld van Gelrestraat in Tholen bezig de buitenboordmotor van hun bootje vol te tanken. Daarbij morsten ze wat. Eén van hen stak de gelekte benzine met een aansteker in de brand, maar dat liep uit de hand. Een doos met oude kranten en de jerrycan vatten vlam, zodat de moeder van de jongens de brandweer alarmeerde. De blusgroep van Sint-Maartensdijk rukte uit, omdat de wagen van Tholen voor onder houd in de garage stond. „Dan is Sint-Maartensdijk de eerstvolgende die paraat staat", verklaart brandweerman Arco Kunst. Blussen hoef den de brandweermannen niet meer. De jongens hadden zelf het vuur al gedoofd met water. „Het was goed geblust", aldus Kunst. De jongens waren geschrokken, maar gingen wel meteen tot actie over. Ze ruimden zelf de asresten met blik en veger op. In de brandgang achter hun huis is alleen nog een zwarte plek op de bestrating zichtbaar. In de brandgang achter de Machteld van Gelrestraat in Tholen woedde dinsdagavond een brandje. De heemkundekring Philippuslandt van Sint-Philipsland is in een maand tijd met meer dan 160 leden gegroeid. Ten opzichte van vorig jaar, waarin over het hele jaar zich vier nieuwe leden aanmeldden, is dat een explosieve groei. Oprichter Jan Kempeneers legt het verband deels bij zijn vrouw Janny, die de ledenadministratie doet, en zichzelf. „Vorig jaar had ik mijn aandacht nodig voor andere zaken. Ik heb mij bezig gehouden met de bouw van het monument voor Piet Avontuur in Anna Jacobapolder. Mijn vrouw en ik brengen de leden aan." Kempeneers vertelt dat het begon met de verkoping bij de Oud Gere formeerde Gemeente buiten ver band, waar hij met een kraam van de heemkundekring stond. Daar meldden zich zo'n 18 nieuwe leden bij de stand. Bij een zendingsactie op het schoolplein van de Juliana- school wilden 40 nieuwe leden zich bij de kring aansluiten. Kempe neers: „Wat de mensen prikkelt? De nieuwe uitvoering van de Cronicke is goed in de smaak gevallen. We zijn van A5-formaat naar A4 gegaan en we hebben een nieuwe drukker die de foto's beter op papier krijgt." Op de braderie van zaterdag voeg den zich nog eens een dikke 100 le den en gezinsleden bij Philippus landt. Volgens Kempeneers wil het meren deel de weegbrug op de haven be houden en de heemkundekring maakt zich daar sterk voor. „De Fluplanders hebben zelfs een gezeg de. Waar vertrekken we: bij de weegbrug. Waar komen we bij el kaar? Bij de weegbrug. Hoe het ook zij, de Fluplandse heemkundekring groeit." Kempeneers denkt deze week het aantal van 475 stemgerechtigde le den te overschrijden. „Maar er blij ven nieuwe leden bijkomen, want veel mensen hebben aangegeven dat ze er wel zin in hebben. We zijn ze er heel dankbaar voor." Overigens is niet alleen het leden aantal gegroeid, ook het jarenlange mager bezette bestuur heeft een in haalslag gemaakt. Dit jaar is met ze ven personen het aantal van een vol tallig bestuur bereikt. Eerder al meldden zich een nieuwe penning meester (Prieneke van Hoeve), een secretaris (Bram Quist), een alge meen adjunct (Pieter den Braber) en een nieuw bestuurslid (Marieke Wolse-Prosman). Nu wacht de kring op een nieuwe voorzitter en daar lijkt Fons Vleghels de aangewezen persoon voor. Hij heeft tot 7 juli, de eerstvolgende bestuursvergadering, de tijd om daarover te beslissen. Spar van Ommen in Sint-Maartens dijk is in de finale voor de beste Spar van Nederland derde geworden in de categorie beste afdeling brood. De vestiging was een van de 350 die meededen. Eerder mocht Spar van Ommen zich al de beste Spar van Zeeland noemen omdat hij met het hoogste aantal punten voor van de winkel in onze provincie naar de fi nale was doorgedrongen. Volgens de jury blonk de zaak tijdens de winkel wedstrijd uit in het 'uitstra len, vertalen en in de praktijk bren gen van de uitgangspunten van de Sparformule.' Uit de enquête onder de klanten bleek verder dat de win kel bijzonder door hen werd ge waardeerd. De Sparvestiging in Deil in Gelder land won de eerste prijs. De onder nemer haalde in elke categorie de hoogste punten. Volgens Van Om men beschikt de vestiging over een afdeling met verse vis. „We hebben er landelijk net naast gegrepen. Wel heel jammer. Wil je bij de eerste drie eindigen dan moet je ook een afdeling met verse vis hebben. Dat hebben we niet. Maar ik ben trots dat we als beste van Zeeland door zijn gegaan naar de finale. Het is in de hele korte tijd sinds we hier op de Markt bezig zijn al een geweldi ge prestatie. Dat we dan ook nog eens de derde prijs halen voor onze ambachtelijke broodafdeling be wijst dat we goed bezig zijn." Door een stroomstoring in het telefoonnet in Middelburg konden de hulp diensten donderdag tussen tien uur 's ochtends en half drie 's middags geen gebruik maken het communicatiesysteem P2000. Voor de brandweer van Sint-Annaland en Tholen werd een parate dienst ingesteld. Beide blusgroe- pen stonden in die periode stand by op de kazernes om in geval van brand of een ongeval direct uit te kunnen rukken. Bij het uitvallen van het systeem, blijft de brandweer wel bereikbaar via mobilofoon en portofoon. De Biblioosterschelde leent vanaf woensdag tot en met 17 augustus gratis luisterhoeken uit. De actie wordt gehouden in het kader van de week van het Luisterhoek die van 17 tot en met 28 juni wordt gehou den in boekhandels en bibliothe ken. Gewoonlijk kost het lenen van een luisterhoek 2,50 euro. Voor meer informatie www.bibliooster- schelde.nl en www.weekvanhet- luisterboek.nl Houtkunstenaar Peter de Koning uit Steenbergen hanteert de kettingzaag als een figuurzaag Niettemin waren er aanvankelijk grote zorgen bij het braderiecomité. Want er was die zaterdag op het ei land veel te beleven. Heel veel, tel de woordvoerder Adrie van Dijke. De concurrentie voor de braderie in Sint Philipsland begon 's morgens al vroeg in Sint-Annaland. waar Het Schorrekoor de belangstellenden voor de schout- en schepenenrace naar binnen zong. Verder was er een orgeldag in Tholen en Sint-Anna land, hield het centrum voor dieren opvang CVAB een open dag in Tho len en was er d^ jaarmarkt van de Gereformeerde Gemeente in Tho len. Maar het meeste zat Van Dijke het Havenfeest in Tholen dwars. „Jaren geleden hebben we een bijeenkomst gehad met diverse braderiecomités. Daar werd afgesproken dat we ei kaars braderiedatum zouden respec teren. Toch kwam vorig jaar Tholen met een braderie op dezelfde datum die wij al 35 jaar hanteren. De derde zaterdag in juni. Ik heb nog gepro beerd Tholen tot andere gedachten te brengen, maar daar werd gezegd dat het geen braderie was, maar een watersportevenement." Jurgen Strooi, woordvoerder van het evenement met 53 kramen op de ha vendag in Tholen, ontkent dat er af spraken zijn gemaakt. „Welke da tum je ook prikt, er is altijd wel wat te doen. Het lukt niet altijd om daar mee rekening te houden. Nee. De datum voor volgend jaar is nog niet bekend." De spreekstalmeester van het Ha venfeest in Tholen, Leo Troost, voelde de bui al hangen en liet in BN/DeStem schrijven dat rekening zal worden gehouden met de brade rie in Sint Philipsland. Daar liep de zaak overigens op rolletjes. Vooral bij de kraam van de heemkunde kring Philippuslandt bij Jan Kempe neers liep het storm. Ook de dochter van Jan Kempeneers, A.J. Neele- Kempeneers, was actief op de bra derie. Zij was een van de dames die samen met andere leden van de zangvereniging duizenden oliebol len bakte. Ze kunnen de centjes goed gebruiken, want op 24 oktober viert het koor met 25 zangers het 50-jarig bestaan. „En we zitten lieel goed in de mannen", weet ze. „Een aantal mannen van het voormalige Smalstad Mannenkoor heeft zich bij ons aangesloten." Naast oliebollen was het ook smul len geblazen bij de poffertjeskraam van de vereniging NBvP, Vrouwen van Nu, Nederlandse bond voor plattelandsvrouwen. Een van de da mes die daar de scepter zwaaide was Henriëtte de Raat. Ze kan niet alleen goed bakken, maar ook goed schilderen. Zo vervaardigde ze een aquarel van een pioenroos en stelde hem beschikbaar voor de loterij. Be langstellenden konden voor een eu ro hun naam op een papiertje schrij ven en in een ton stoppen, 's Avonds werd de naam van Els van der Gies- sen getrokken als gelukkige winna res. Volgens Henriëtte de Raat waren er minder bezoekers aan de stand dan in andere jaren. „Wij zagen veel Fluplanders, maar minder mensen van buiten. Soms hadden we een slappe periode. Maar ja. Er was ook zo veel te doen op het eiland." Vrouwen van Nu heeft ongeveer 50 leden en de vereniging is een be langrijk onderdeel binnen de ge meenschap als het gaat om het be zoeken van evenementen. „Verder is er niet veel op het dorp. Wij organi seren allerlei uitstapjes. Naar de Oudenbosch, Bergen op Zoom-, maar ook naar De Doelen in Rotter dam." Ook voetbalvereniging Noad '67 heeft een Rotterdamse link. „Op 28 juli speelt Noad '67 tegen de A- jeugd van Feyenoord", aldus een enthousiaste penningmeester Jaap van Oudenaarde. Hij kon na zater dag de clubkas vullen met bijna 1000 euro. Bij elkaar geschoten door de talrijke bezoekers. Die kon den voor een euro vier maal schie ten op een gatenbord. Met drie treffers uit vier schoten werd Mar- tijn Reijngoudt uit het dorp winnaar. Maar die speelt dan ook in het eer ste team van Noad '67. Tevredenheid ook bij Peter van de Velde. Hij is secretaris van de chauffeursvereniging Flupland en kon zaterdag tien nieuwe donateurs inschrijven. De chauffeurs hebben een probleem met de parkeerruimte. De vrachtwagens staan nu op het havenplateau, maar die omgeving is in de markt voor woningbouw. Van de Velde: „De gemeente heeft onder de chauffeurs een enquête gehouden over de oplossing van dat vraagstuk. Over de uitslag is nog niets be kend." De verenigingssecretaris snapt niet dat daar woningen worden ge bouwd. „Dc huizenmarkt is inge stort. Er zouden er acht moeten ko men, maar er is nog niets verkocht. En dat terwijl er in het dorp onge veer 30 huizen te koop worden aan geboden." Intussen slentert een ploegje jonge mannen uit Sint-Annaland over het braderieterrein. Ze stoppen bij een club waar je een caviarace kunt houden. Stanley Menzo (een zwarte cavia) en een wat lichter getinte Sja- kie Swart doen een wedstrijd in een groot houten hok met aan het eind tien gaten. Wie raadt in welk gat met naambordjes als Fatima, Gor don en Jan Smit, de pientere beest jes verdwijnen, heeft een prijs. De Stallanders kochten alle namen op en wonnen op die manier een fles tequila, een surfplank, een schoon heidssetje en een drankpomp. Een aantal kramen stelde de op brengst beschikbaar voor de restau ratie van de Nederlands Hervormde Kerk. De banken zijn versleten en de dakgoot lekt, luidden de op schriften bij enkele kramen. Kerk voogd Chiel van der Doe is blij met de aandacht van onder meer de vrouwenvereniging en de standhou ders die aardbeien en kersen verko pen. „Zo'n lekkende dakgoot is misschien snel gerepareerd, maar we zijn afhankelijk van de toestem ming van Monumentenzorg. Want de kerk staat daar op de lijst en dat betekent dat je niet zonder meer aan de slag kunt. Er komen mensen van Monumentenzorg kijken en die zeggen hoe het in de oude staat moet worden teruggebracht. Nee. Over de kosten kan ik nog niet veel zeggen. Ik schat tussen de vijf- en de tienduizend euro. We hebben aan een aannemer offerte gevraagd en hopen dat voor de zomer de goot dicht is." 's Middags laat de braderieorganisa tie zich evenmin onbetuigd. Omdat de eerste braderie 35 jaar geleden werd gehouden en zaterdag dus het zevende lustrum werd gevierd, wer den standhouders en bezoekers op hapjes en drankjes getrakteerd. Bij de caravan van Veilig Verkeer Nederland kwamen 86 mensen langs om aan de verkeersquiz mee te doen. Twee deelnemers deden dat foutloos. De winnaars zijn J. Rog geveen uit de Esdoornhof en A. Ver wijs uit de Wilhelminastraat. Aan de ogentest van VVN deden 16 bezoe kers mee. VVN wist ook drie dona teurs te werven'. Hans Koese (links) en Jan-Willem Goderie van autobedrijf en scootmobiel Maat presenteren hun uitbreiding van het assortiment in de showroom aan de Veilingweg in Sint-Annaland. De gemeente levert zelf maar 1 mo del, maar bij scootmobiel Maat aan de Veilingweg 15 zijn ze er in aller lei kleuren en maten. „Men kan kie zen vanaf de vouwscooter van 1500 euro (inclusief btw) tot en met de robuuste, zeer luxe scootmobiel van 6300 euro, de Rolls Royce onder de scootmobielen. Er zijn tien verschil lende modellen." Naarmate mensen ouder worden, kan het moment aanbreken dat ze geen auto meer mogen rijden. „Mensen kunnen echter toch mobiel blijven met de scootmobiel. Ze zijn zeer wendbaar en stabiel, voorzien van voor- en achterlicht. Echt een veilig vervoermiddel, zowel drie- als vierwielers en allemaal elek trisch. En we ruilen de auto of elek trische fiets die niet meer nodig is, nog in!" Jan Willem Goderie is blij met de verruiming van het assortiment. „We zijn dealer van Mobiel Garant voor heel het eiland Tholen en Sint- Philipsland. We verkopen ze niet al leen, we verlenen ook de service. En dat allemaal vlakbij." Een scootmobiel kan men zelf aan schaffen zoals men een auto of een fiets koopt, maar wie voor subsidie van de gemeente in aanmerking wil komen, heeft de toestemming van het CIZ nodig, dat de verzoeken be oordeelt. Na een keuring en naar ge lang het inkomen wordt er subsidie toegekend. „Wij begelejden de klanten volledig door het gehele tra ject. dus ook ten aanzien van de subsidie-aanvraag", zegt Jan Wil lem Goderie. Scootmobiel Maat heeft opvouw bare modellen die ook op vakantie meegenomen kunnen worden of grotere uitvoeringen met een maxi mum snelheid van 21 km en een bereik van 70 km. Men heeft er geen rijbewijs voor nodig. Het sportieve assortiment Freerider on derscheidt zich op het gebied van ontwerp, veiligheid en comfort. De scootmobielen geven senioren meer bewegingsvrijheid. Zeker in de zomer kan men er dan overal op uit. Even een rondje door de polder of gewoon even naar de bakker of de supermarkt. Men hoeft niet bang te zijn voor stoepranden en drempels, de veiligheid is gegaran deerd op deze stabiele en zeer ge makkelijk te bedienen scootmobie len. Bij Scootmobiel Maat krijgt u gele genheid om een proefrit te maken en eventueel is ook een afspraak thuis mogelijk. „De klant is ko ning", zegt Jan Willem Goderie. Scootmobiel Maat is gevestigd aan de Veilingweg 15 in Sint-Annaland en bereikbaar via telefoon 0166- 653625 of de speciale website www.scootmobielmaat.nl (Advertentie l.M.) Gemeente zet kade Stavenisse af met dranghekken De damwand mag om veiligheidsre denen niet langer belast worden met het gewicht van auto's en vrachtwa gens. Uit berekeningen is gebleken dat de toestand van de damwand te wensen overlaat. Volgens wethou der C.L. van Dis zal de gemeente binnen een half jaar de damwand versterken. Na de kade van Sint-An naland is nu ook een deel van de ka de in Stavenisse afgezet. De drang hekken staan op vijf meter van de kadewand. Aan de zuidkant van de haven tot waar het talud begint bij de steigers van de jachthaven. Voet gangers mogen er wel komen. En op de rest van het havenplateau mag geparkeerd worden. De Rijke: „We hebben er geen last van. Er komt wel een trailer voor de muziek, maar die kan vijf of tien meter van de damwand staan. Dan hebben we nog genoeg ruimte over voor de 45 muzikanten die er optreden." Vanaf twaalf uur is er een concert op het havenplateau. Er zijn de hele mid dag optredens gepland. SAS heeft ook een havendag in au gustus gepland, maar volgens De Rijke is dat programma nog niet rond. De betonnen damwand is in 1935 aangelegd. Uit onderzoek in 2003 door ingenieursbureau Oranjewoud bleek dat de damwand rond 2020 vernieuwd zou moeten worden, zegt Van Dis. Recent heeft een ander bu reau, Westenberg bv, metingen ver richt. Dat heeft te maken met de plannen om de jachthaven verder uit te breiden in het deel van de han delshaven en met de ervaring van het onderzoek naar de constructie van de damwand in Sint-Annaland. Bij het onderzoek naar de damwand in Stavenisse is rekening gehouden met extreme omstandigheden, zoals extreem lage waterstand en boven- belasting. In de damwand in Sint-Annaland zit geen enkele beweging, zegt Van Dis. Die wordt elke twee weken be keken. „Er is niets aan de hand." Met de damwand in Stavenisse wil de gemeente geen enkel risico lo pen. De veiligheid zou er in gedrang kunnen komen. Voor de twee hore cabedrijven aan de Stoofdijk die een terras hebben op de kade, blijft er volgens Van Dis voldoende ruimte over. Volgens van Dis kan een deel niet meer worden gebruikt, maar maandagavond stonden de stoelen en tafeltjes achter de dranghekken tot aan de deksloof. Feit is wel dat er geen verkeer meer onderlangs kan. Is de damwand in Stavenisse van beton, die in Sint-Annaland is van staal. „In Stavenisse is het min der complex. Dat houdt verband met de ontwikkeling van het haven gebied." Voor Sint-Annaland be staan plannen om er appartementen complexen te bouwen. Met het vervangen of versterken van de damwanden is wel rekening gehouden, zegt de wethouder. Er is geld voor gereserveerd. „In feite hehben er maar weinig mensen last van. De damwand werd niet of nau welijks gebruikt voor schepen. Er kan nu niet meer afgemeerd wor den." De kade in Stavenisse is voor een deel met dranghekken afgezet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 11