Christian en Teuni verkopers in Oostenrijkse klederdracht Lionsclub Tholen 'Ik ben in mijn eentje gestart en van de grond af begonnen' Lions schenken Kenia 4000 euro 4.000,- Schuureigenaar klaagt over onrecht in Tholen ABT pleit voor meer sociale woningbouw bedankt fam. v.d. Velde Tholen Peter Terlouw Tweewielers viert tweede lustrum in Tholen Donderdag 18 juni 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT van zeevishandel de Eendracht te Tholen voor het schenken van de voortreffelijke haring op onze haringparty. De opbrengst van 4000,- is bestemd voor een medisch project in Kenia. Gratis dienstverlening aan Thoolse burgers Voorlichting WMO en PGB goed bezocht De gemeente Tholen heeft ten onrechte een einde ge maakt aan de opslag van hout en glas in een schuur aan de Mosselhoekseweg in Tholen. De eigenaar van de schuur, M.A.M. van den Enden beklaagde zich daar maandag over bij de Raad van State. Geen houtbewerking aan Mosselhoekseweg Techniek l l,°nsclub tholen schenkt Aan Medisch Project Kimillili Kenya Peter Terlouw Tweewielers in Tholen bestaat tien jaar. Mare Kranendonk opende op 3 juni 1999 de fietsenzaak in de Bebouwdendam, nadat zijn zwager Peter Terlouw dat aan hem vroeg. „Ik ben in mijn eentje gestart en van af de grond begonnen." Hij was toen 23 jaar oud en sprong er meteen in. Kranendonk vertelt hoe de winkel in die jaren gegroeid en veranderd is. Op de verkoping en rommelmarkt van de Hersteld Hervormde Ge meente in Poortvliet, vielen ze zaterdag wel op. Christian van den Ber ge en Teuni van den Berge-van Oudenaarde stonden als verkopers ach ter hun kraam in Oostenrijkse klederdracht. De 38-jarige Christian in lederhose en Teuni in dirndl, een ensemble van schort, jurk en bloes. „Zo ver zijn we ingeburgerd in Oostenrijk," zegt Christian lachend. Ze wonen al een jaar in Hollersbach am Pingzau, een dorpje in het district Zeil am See dat ligt in Hohe Tauern, het grootste natuurpark van Oos tenrijk. Christian van den Berge en Teuni van den Berge-van Oudenaarde in klederdracht tussen de aardappelen aan de Paasdijkweg. Ze waren al een paar keer in Oos tenrijk op vakantie geweest en zijn gevallen voor de leefomgeving en de natuur. Vorig jaar emigreerden ze met hun drie kinderen, drie meisjes die nu 9. 7 en 3 jaar oud zijn. Van den Berge werkte bij BJC Tools in Tholcn toen hij bekend maakte dat hij met vrouw en kinderen zou ver trekken. „Zo gauw ik er werk zou vinden, zou ik weg gaan. Toen heeft mijn werkgever besloten om in Oostenrijk een filiaal te beginnen. Dat kwam heel goed uit want ik hoefde niet langer meer naar werk te zoeken." Het was en is een avon tuur. Van den Berge is nog steeds in dienst bij het Thoolse bedrijf aan de Energieweg, maar op grote afstand. „Ik doe het werk van huis uit. Met een bus waar ik het gereedschap in meeneem. We doen in elektrische apparatuur van hoogwaardige kwa liteit. Ik bestrijk heel Oostenrijk. Dat is twee keer zo groot als Neder land." Christian en Teuni kerkten in Poort vliet en zijn nog steeds lid van de kerk. „Vorig jaar heb ik beloofd dat ik mee zou helpen aan de verko ping. In klederdracht. We hebben ons woord gehouden." In Oostenrijk lopen ze niet elke dag in de dracht. Wel op bijzondere ge legenheden zoals dorpsfeesten. „We horen bij de dorpsgemeenschap. Hollersbach telt 1300 inwoners. De mensen vinden het fijn dat je mee doet en hun klederdracht draagt." Het natuurpark heeft oeroude wou den, afgewisseld met zachtglooien- de weilanden, maar ook ruwe ge bergten. Het is niet alleen het natuurschoon dat het echtpaar zo aantrekkelijk vindt in Oostenrijk, ook de normen en waarden die daar worden uitge dragen, spreekt hen aan. Volgens Christina hoeven de bewoners van het dorp hun deur niet op slot te doen. „Iedereen kan in en uit lopen. Iedereen weet heel goed het verschil tussen mijn en dijn. Zo hoort het ook. Die mentaliteit. Voetgangers krijgen van automobilisten bijvoor beeld altijd voorrang als ze overste ken. Je moet hier in Nederland eens proberen over te steken. Dan rijden ze je van de sokken." De 32-jarige Teuni is thuis en zorgt voor de kin deren. De meiden gaan naar school in het dorp. Ze komen regelmatig naar Tholen. Het is 980 kilometer rijden met de auto. Ze konden nu wat makkelijker ko men omdat het donderdag een vrije dag was in Oostenrijk. Van den Ber ge had voor Jan de Graaf, een van de organisatoren, ook een lederhose meegenomen, maar die hield het bij felgekleurd verkeershesje. Het echtpaar kreeg veel reactie op de rommelmarkt. Of ze er meer door verkocht hebben, durven ze niet te zeggen. De Graaf was een keer op bezoek in Hollersbach. Van den Berge maakt van de gelegen heid gebruik om de streek te promo ten. Hij heeft diverse contacten met boeren in de omgeving waar het goed logeren is, zegt hij als rasechte verkoper. Ruim 30 belangstellenden bezoch ten de voorlichtingsavond over het WMO-loket en PGB die donder dag werd georganiseerd door afde ling publieks/aken en het steun punt mantelzorg van de gemeente Tholen. In de raadszaal kwamen in totaal 9 sprekers aan het woord over de wet maatschappelijke on dersteuning en het persoonsgebon den budget. Ellen Comelisse en Maja Vermaas, beiden werkzaam als WMO-consu- lent, vertelden voor welke voorzie ningen men terecht kan bij het WMO loket van de gemeente Tholen. Na mevrouw Baljon van het C1Z. die het indicatietraject verhelderde, deed dhr. Eijpe uit de doeken wat de Sociale Verzekering Bank voor mensen met een persoonsgebonden budget kan betekenen. Door de overeenkomst die de gemeente Tholen met deze or ganisatie heeft, is de dienstverlening aan de Thoolse burgers gratis. De SVB helpt budgethouders die zelf de zorgverlening organiseren, met de gehele salarisadministratie, adviseert over arbeidsrecht en rechtsbijstand. Carla Havermans en Olga v.d. Werf. consulenten bij de afdeling werk en inkomen van de gemeente Tholen, gaven uitleg over het minimabeleid. Naast de regels voor bijzondere bij stand en declaratiefonds, brachten zij ook de collectieve ziektekostenverze kering onder aandacht. Inwoners met een laag inkomen kunnen hierdoor gebruik maken van een goedkope verzekering met een uitgebreid aan vullende dekking. Tenslotte kwamen naast Ronald Smit van het CAK, die voor de aanwezigen denkbeeldig de eigen bijdrage uitrekende, de consu- lentes van MEE aan het woord. MEE ondersteunt iedereen met een beper king. Zij haakten in op de ontstane onrust door het wegvallen van de on dersteunende begeleiding als ver strekking door de ABWZ. Hiermee worden de voorwaarden voor deelna me aan de dagbesteding ook aange schroefd. De gemeentes zijn zich nog aan het beraden hoe zij met de toe kenning van ondersteunende begelei ding om zullen gaan. staken van (ver)bouwactiviteiten aan een kiemkas op een perceel aan de Mosselhoekseweg in Tholen. Volgens de gemeente mag de schuur alleen worden gebruikt voor de opslag van akkerbouwproduc ten. Naast de opslag van glas en hout is de schuur volgens de ge meente ook nog eens in gebruik voor machinale houtbewerking. Die activiteit is verboden in het buitengebied. Eerder had de bestuursrechter van de rechtbank in Middelburg hem 7 november 2008 in het ongelijk ge steld en tegen die uitspraak ging Van den Enden nu in hoger beroep. B. en w. hadden daarvoor al een beroep van de Tholenaar tegen een besluit van het college van 15 janu ari 2008 ongegrond verklaard. De gemeente had Van den Enden aan geschreven onder aanzegging van bestuursdwang tot het onmiddellijk De schuureigenaar erkent dat hij zich niet goed heeft geïnformeerd over het toegestane gebruik van de schuur toen hij die enkele jaren ge leden kocht. Maar de vorige eige naar gebruikte de schuur ook niet voor akkerbouwproducten. En dat was de gemeente al heel lange tijd bekend, zegt de eigenaar. Alleen om die reden al is het optreden van de gemeente onterecht, vindt hij. Een woordvoerder van de gemeen te zegt dat het gebruik in strijd is met het geldende bestemmings plan. Bovendien is er geen bouw vergunning aangevraagd voor het opknappen van de schuur. Dat kan volgens de gemeente evenmin door de beugel. De advocaat van de eigenaar vindt dat verwijt schromelijk overdreven. Er zijn reparaties verricht en de enige in het oog springende veran dering is het vervangen van ramen door planken. Desondanks vindt de gemeente dat een zodanige aanpas sing, dat een bouwvergunning is vereist. De eigenaar zit nu met een schuur waarmee hij niets kan doen. De Raad van State doet over zes weken'uitspraak. De fietsenmakers van Peter Terlouw Tweewielers in Tholen. Van boven naar onder: Mare KranendonkCorné de Rijke, Kees Jansen, Christian van Schilt en Coen Burger. (Advertentie LM.) ABT en CU hebben in de commissie bestuurszaken het achterblijven van de woningbouw bij de eerder gemaakte planning aan de orde ge steld. Dat gebeurde bij de bespreking van het jaarverslag 2008. „In de duurdere sector zijn te veel huizen gerealiseerd, maar de sociale sector blijft voor het tweede jaar op rij achter. Wat is de oorzaak, en doe er wat aan", zei J.J.P.A. Boulogne. Hij riep daarnaast op om manieren te vinden voor het sneller ontwikkelen van stads- en dorpsvernieuwingspro jecten. ABT is benieuwd of ten aan zien van dit laatste al is begonnen met de voorbereidingen voor het ont wikkelen van de hoek Klooster- straat/Crooswijck te Sint-Annaland waar volgend jaar de bibliotheek ver dwijnt. CDA'er J.P. Bout vulde aan dat zijn fractie eerder al eens de mo gelijkheid van ouderenwoningen op deze plek heeft aangedragen. A.G. van de Sande (CU) had geconstateerd dat de afgelopen twee jaar 272 wo ningen zijn gerealiseerd, terwijl de planning 364 was. Hij vroeg zich af waar dat tot problemen leidt en hoe die opgelost kunnen worden. Verder herhaalde hij een door zijn fractie eerder geuite wens, dat de gemeente raad van grote plannen - zoals Noord Tholen en havengebied Sint-Anna land - eerder over een exploitatieop- zet beschikt. De vragen waren een reactie op de antwoorden die burgemeester en wet houders gaven op eerdere schriftelijke vragen. Antwoorden die, zei Boulog ne, soms 'matig' waren. De college partijen verbaasden zich. „Het afgelo pen jaar zijn we geregeld bijgepraat, met name op financieel gebied. En als ik dan nu sommige vragen hoor", re ageerde J. Oudesluijs (PvdA). Zijn SGP-collega P.W.J. Hoek zei ook een aantal punten te hebben, maar daar mee te komen bij de behandeling van de kademota. „Dat is het moment." F.J.A. Hommel (VVD) vond dat de gestelde vragen grotendeels over de toekomst gingen, terwijl jaarverslag en rekening 2008 aan de orde zijn. Zowel VVD als PvdA concludeerden dat er veel is gebeurd en dat er goed werk is geleverd, mede gezien het be perkte rekeningoverschot. „De grote zaken staan goed op de rails, zegt de accountant", aldus Oudesluijs. Hom mel onderschreef de aanbeveling van de accountant om het weerstandsver mogen op peil te houden. Advertentie LM. kei, is iedereen in de werkplaats. Andersom kunnen alle jongens uit de werkplaats inspringen als het in de winkel druk is. Dat zie je niet overal." In vergelijking met tien jaar gele den is er volgens Kranendonk veel veranderd in het vak als fietsenma ker. „De fietsen zelf zijn enorm ver anderd in de afgelopen tien jaar. Toen was er geen één fiets met ve ring in de winkel en nu moet ik bij wijze van spreken zoeken naar een tje zonder vering. Ook de elektri sche fiets was toen nog niet zoals nu. Ze hadden losse accu's en als je er twee van op een jaar verkocht, was het veel. De techniek is hard gegaan en dat maakt de branche voor de jongens echt wel leuker." Mare denkt dat het ook iets heeft gedaan met het aanzien van het be roep. „Je bent niet meer gewoon een fietsenmaker. Het wordt nu echt een vak apart." Net als in de auto branche moeten de fietsenmakers minimaal één keer op een jaar op cursus als er een nieuwe techniek of een nieuwe fiets uit is. Qua type fiets ziet Mare een sterke ver^huiving bij de schooljeugd. „Tien jaar geleden wilden jongens bijna allemaal een mountainbike en nu verkoop ik er bijna geen één meer. Daarna brak er een periode aan dat zowel jongens als meisjes op een omafiets wilden. En nu is het speciale in: rekken voorop, bloemen en manden. Dat is een trend." Wat Mare absoluut niet als trend ziet, is de elektrische fiets. „Dat is een ont wikkeling waar alleen maar groei in zit. Welke auto heeft geen stuurbe krachtiging meer? We gaan voor het gemak. Daarom hebben we trapbe- krachtiging. Als het waait, kun je gewoon fietsen." Dat de fiets een enorme populari- teitssprong heeft gemaakt, komt volgens Mare deels door de over heid. „Die heeft enorm gestimu leerd om het woon-werkverkeer op de fiets te doen. En ik wil niet zeg gen dat het door de economische crisis komt, maar het is wel een eer ste besparing. Op de fiets springen in plaats van in de auto stappen. Daarnaast spaar je én het milieu én je hebt een stukje dagelijkse bewe ging. En als de afstand wat groter is, bespaar je energie op een elektri sche fiets. Vijftien kilometer is daarmee geen probleem meer." Hoe mensen tegenwoordig tegen de fiets aankijken is volgens Marc in de loop der jaren ook veranderd. „Als je tien jaar geleden op de fiets naar je werk ging, werd er anders tegenaan gekeken dan nu. Dan zei den ze al gauw, die kan zeker geen auto betalen. Nu is het veel gewo ner geworden. Het heeft zelf veel meer aanzien gekregen.." Meer mensen kopen een nieuwe fiets. Ook de schooljeugd. „Ze heb ben, zeker hier, ook allemaal een grote afstand af te leggen." Maar niet iedereen koopt zijn fiets in de fietsenwinkel. Internet heeft een gro te aantrekkingskracht als het gaat om de prijs. „Natuurlijk is een win kel duurder. Als ik moet concurreren met internet win ik op alle terreinen, behalve de prijs. Je krijgt bij ons een leenfiets, gratis eerste servicebeurt, je kunt inruilen, je krijgt garantie, een proefrit en wij willen dat een zadel goed zit. dus past het ene zadel niet, dan krijg je van ons een ander en ga zo maar door. En weet jij wel ke maat frame je nodig hebt als je op internet gaat bestellen?" Hij denkt dat hij klanten in de winkel veel meer gemak kan bieden. De fietsen van Peter Terlouw zijn zaterdag te bewonderen tijdens het Havenfeest. „We hebben dan een actie in de winkel." Diezelfde dag is de tweewielerhandel ook aanwe zig met fietsen op de braderie in Sint-Philipsland. Het weer was uitstekend, de haring smaakte prima en het was heel druk, vrijdagmiddag op de binnenplaats van de Gasthuiskapel tij dens de Thoolse haringparty. De Lionsclub Tholen slaagde er dankzij de kaartenverkoop bovendien in om 4000 euro voor het goede doel beschikbaar te stellen. En dat was dit keer Rotary Doctors Nederland, een stichting die (tand)artsen als onbetaalde vrijwilliger vier tot acht weken uitzendt naar projecten in ontwikkelingslanden. Reis- en verblijfkos ten alsmede andere onkosten, vergoedt Rota ry Doctors Nederland door middel van fond senwerving. En elke Rotarylid betaalt er jaarlijks 5 euro aan mee. De voormalige huis arts van Poortvliet, R.H. Padt (tevens Lions- lid) voelde zich aangetrokken door een pro ject in Kenya en behandelde in zes weken 1500 mensen. Tweederde van hen had mala ria. Het project lag in West-Kenia tegen de grens van Oeganda. Dokter Padt deed er ver slag van op de Thoolse Lionsclub en dat werd zo goed ontvangen, dat men niet langer hoef de te zoeken naar het goede doel voor de ha ringparty. „Een formidabel bedrag", noemde Hans van Ronkel van Rotary Doctors Nederland de gift uit Tholen. „Zeker in deze tijd van malaise, waar ook de sponsoring minder is, is zo'n be drag welkom. Je kunt in Kenia heel veel doen met 4000 euro. Het is een kleinschalig project en het geld komt direct ten goede van directe noodhulp aan kinderen en volwassenen. Onze artsen zijn daar onze beste ambassadeurs." Van Konkel vertelde dat er vooral door de crisis in Amerika gaten geslagen zijn in de budgetten. „Per jaar hebben we 250.000 euro nodig, waarvan de Rotary zestig procent be taalt. We schaffen er o.a. jeeps van aan en ge lukkig sprong er ook een zorgverzekeraar bij toen we met de voertuigen in de problemen zaten." Van Ronkel bedankte de Lionsclub Tholen voor de ,hele fraaie geste.' „Ik krijg hier haring, een drankje en ook nog geld mee, dus dat is ideaal. Onze stichting is er heel gelukkig mee." Dokter Padt is het werk zo goed bevallen, dat hij in januari weer te ruggaat naar Kenia. De voormalige huisarts van Poortvliet, dokter Padt (links), werkte zelf mee aan een medisch project in Kenya, waan'oor Hans van Ronkel van Rotary Doctors Nederland tijdens de Thoolse haringparty een gift van 4000 euro ontving. In het midden voorzitter Piet Swarthoff van de Lionsclub Tholen. staat Mare allang niet meer alleen in de winkel. En omdat hij nu zijn handen vol heeft aan het nieuwe fi liaal in Hendrik-Ido-Ambaeht, heeft hij een stapje terug gedaan in Tholen. Corné de Rijke (24) heeft het stokje van hem overgenomen als bedrijfsleider. „Die is zo van school hier komen werken. Hij kwam er als eerste bij. Ik zie het dan ook als onze winkel en zo ziet hij dat volgens mij ook. Corné is hier als klein ventje begonnen en inmiddels heeft hij zoveel kennis, dat als ik iets niet weet, het vaak zit aan hem vraag." Na Corné zijn er meer jongens in de zaak komen werken. Bijna allemaal zijn het blijvertjes. „Je loopt hier stage op voorwaarde dat je niet meer weg mag. Zo werkt dat", grapt Mare. Zo is ook vaste kracht Kees Jansen (19) vijf jaar geleden als zaterdaghulp begonnen. Chris tian van Schilt (19) is begonnen als stagiair en is nu ook in vaste dienst gekomen. De jongste in het gezel schap is Coen Burger (16). Hij is na zijn stage blijven hangen als zater daghulp. Mare vindt de jongens die in de fietsenzaak werken veel waard. „Als die jongens allemaal thuisblij ven, dan ben ik klaar." Daarom wil hij ze ook de kans geven om te kun nen groeien in het werk. Voor de jongens is het volgens Mare afwis selend werken bij Peter Terlouw. „In tegenstelling tot andere fietsen- zakcn.doen de jongens hier alles. Ze doen zowel reparaties als ver koop. Als het niet druk is in de win- Eigenlijk had de winkel beter Kra nendonk Tweewielers kunnen he ten, want er zullen in Tholen vol gens Mare weinig mensen zijn die Terlouw kennen. Die heeft het druk met de winkel, waar het allemaal begon, in Barendrecht. Die heeft hij een jaar eerder dan die in Tholen ^geopend. Zowel Terlouw als Kranendonk ko men uit de autobranche. „Ik deed schadehcrstel", vertelt Mare. Peter is samen met zijn vader een fietsen- handeltje begonnen. Dat groeide zo, dat ze een fietsenzaak begon nen. Het is een succesverhaal ge worden met daarnaast het tweede filiaal in Tholen en begin dit jaar is er een derde filiaal bij gekomen in Hendrik-Ido:Ambacht. Marc nam zogezegd Tholen onder zijn hoede. „Ik ben low budget be gonnen met een zelfgetimmerde ba lie. Alles in het pand hebben we ge bruikt zoals het was. Maar het liep goed, vijf jaar geleden hebben we kunnen verbouwen." Inmiddels

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 9