'Ik was blij dat ik hem uit de rook zag komen' Elf bedrijven gedupeerd Donderdag 18 juni 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Benauwde momenten voor brandweerlieden „Ik heb al veel branden meegemaakt, maar zoiets nog nooit," zegt brandweerman Hans Priem van het korps Sint-Maartensdijk maandagavond met zicht op de door brand verwoeste loods. Hij was zaterdag op het voetbalveld toen hij om 18.22 uur werd opge piept om naar de Nijverheids weg te gaan voor een 'middelbrand'. Hij fietste over de Sportlaan naar de kazerne tegen de eerste nieuwsgierigen in die op de fiets of brommer naar de brand reden. De zuil met pikzwarte rook steeg loodrecht omhoog. Toen hij met de anderen bij het bedrijf aankwam, konden ze niet meteen het ter rein op omdat het met een groot hek afge sloten is. De brandweêr van Sint-Anna- land die even na die uit de smalstad arriveerde, forceerde de poort met een 'spreider'. Het schuithek kon eerst echter maar een klein stukje open. Met man en macht werd toen de poort omver geduwd. In de hoek bij de Zeebaars, het visbedrijf van Peter Scherpenisse in het pand. klom een van de mannen van de Smurdiekse brandweer met een ladder over het hek, terwijl anderen de watervoorziening op gang brachten en de slangen uitrolden. Addy Guiljam zette de eerste straal in op het complex. Later werd een stuk uit het hek gezaagd. Om 18.35 uur werden de blusgroepen van Sint-Philipsland en Stavcnisse opge roepen. Vijf minuten later de ambulance, weer negen minuten later een tweede. Om 18.44 uur werd de brand opge schaald naar grip 1, dat is een gecoördi neerde regionale incidentenbestrijdings- procedure. Een landelijk afspraak over het 'opschalen van incident- en rampen bestrijding'. Het gaat dan om een inci dent van beperkte afmetingen waarbij af stemming tussen de hulpdiensten nodig is. Om 19.15 uur werd overgeschakeld naar een volgende fase, grip 2. Dan is er sprake van een duidelijke uitstraling naar de omgeving. Dan komt het regionaal operationeel team uit Middelburg bijeen onder leiding Frans Kaptein. De brand breidde zich snel uit, net als het aantal belangstellenden. Brigadier Karei Bosman van de Thoolse politie was vóór de brandweer ter plekke. Hij zette met de politiebus de Geulweg af. Het publiek kon aan de Nijverheidsweg, de Geulweg, de Pluimpotweg en vanaf de Gorishoeksedijk de brand bekijken. Toen het vuur zich uitbreidde waren er klappen te horen van gasflessen die ont ploften maar ook van de wanden die door de hitte werden weggedrukt. Bij het bestrijden van de brand tussen het bran dende bedrijfspand en dat van Van Houte beleefden de brandweerlieden enkele be nauwde momenten toen door een druk golf de wand naar buiten werd geslagen en er een zee van vuur de lucht in schoot. Er kwam in korte tijd enorm veel rook vrij. Brandweerman Corné van Gorsel van de brandweer Sint-Maartensdijk ver dween in de rook. Even was hij kwijt. Priem: „Ik was toch blij dat ik hem weer uit de rook zag komen, maar ik ben er wel van geschrokken." Van Gorsel had een persluchtmasker op en kon zich staande houden. „De wand werd tegengehouden door de vangrail die langs het gebouw staat, anders was hij er helemaal uit geklapt". Ook hij maakt zich op voor een nieuwe nacht wacht bij de ruïne. In de loop van de avond kwamen steeds meer wagens van verschillede korpsen naar Sint-Maartensdijk. Het werd op de Provincialeweg steeds drukker met men sen die op weg waren naar de brand. Zo veel voertuigen met en zonder sirene wa ren er waarschijnlijk niet eerder in Sint-Maartensdijk. Rien Koopman, werkzaam bij het waterschap Zeeuwse Eilanden ging spontaan helpen om het verkeer te regelen. Hij droeg een groen hesje van de ZLM. „Ik ben maar wat gaan doen, want het liep vast. Er waren wagens van de brandweer die er bijna niet meer doorkwamen." Het publiek werd in de loop van de avond op een grotere afstand gezet. Het werd nu tegengehouden bij de uienfa- briek Riebcr en Son en de Geulweg/ Schakelweg. Ook de Gorishoeksedijk die met honderden mensen dienst deed als publieke tribune werd om veilig heidsredenen (op last van de gemeente en de politie) ontruimd. Om 19.20 uur werden de twee sehuim- blusvoertuigen uit Borssele en Tcrneu- zen opgeroepen. Ze staan paraat voor ongevallen in de Westerscheldetunnel. Ook twee zogeheten crashtenders van de vliegbasis Woensdrecht werden naar de plaats des onheils gedirigeerd. Om vijf voor acht werd de korpsen van Rilland, Bruinisse en Bergen op Zoom naar de smalstad gedirigeerd. Om 20.17 uur werd Kapelle opgeroepen als tweede peloton voor Sint-Maartensdijk. Om 20.22 uur werden Nieuw-Vossemeer en Halsteren gealarmeerd. Vier minuten la ter het korps van Haamstede. Slangen wagens reden af en aan. Vanaf een hoog werker uit Bergen op Zoom werd het garagebedrijf van Rinus Roon (in de voormalige BBA-garage) nat gehouden. Het korps van Stavenisse zette een wa terkanon op de zijkant van het bedrijf om te voorkomen dat de brand over zou slaan. Ook een hoogwerker uit Vlissin- gen werd ingezet, aan de achterzijde van de loods. Verder waren de haakarmvoer tuigen van Sint-Annaland-, Goes. Haam stede en Vlissingen ingezet. Er was geen redden aan. De brandweer concentreerde zich vooral op het nathouden van de ge bouwen in de buurt en liet het vuur 'ge controleerd' uitbranden. Water werd be trokken uit de vijver bij Van Steenis, tegenover Rieber en Spn. Ook werd een 1500 mm dikke slang uitgerold naar het natuurgebied De Pluimpot, waar Johan Elenbaas van de brandweer in Sint-An naland takken af moest zagen om de voertuigen en pompen bij de waterkant te krijgen. De brandweerkorpsen werden in de loop van de zondagochtend afgelost door korpsen uit Biervliet, Baarland en Drei- schor. Zondagochtend was goed duidelijk wat er van het pand over was. Verwrongen staal. Kromgetrokken wanden. Zwartge blakerde deuren. Hier en daar kleine vuurtjes. Soms het geluid van een ge smoorde plof. Rook die neerslaat in de stromende regen. Elf bedrijven zijn gedupeerd door de grote brand in het bedrijfsverzamelgebouw in Sint-Maartensdijk. Pindabakkerij Katjang Pedis van Gerard Polderman is de grootste. Verder is visbedrijf de Zeebaars van Peter Scherpenisse gedupeerd. Ook zijn tweede be drijf, Food Change, voor de opslag van boten en an der vismateriaal, is getroffen. De Auto Work Shop van Cor Nicmantsverdriet zat al heel veel jaren in het bedrijfsverzamelgebouw en moet het nu ook zonder bedrijfsruimte stellen. Het Groene Team van J. Koopman, een bedrijf dat hygiëneboxen levert, huurde er ook een ruimte. Datzelfde geldt voor J.P. Part ij goederen van J. Kouwen, Caravan Recycling Zeeland, Martin Quist betonpompen uit Poortvliet. Illuminated Arts lichtreclame van U. Gyorgi, Pham Tan opslag van uniformen en andere kleding en de opslag van E. Boom-Buscop.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7