'Contacten met klanten en oplossen problemen, daar voel ik me wel bij' 'Ik zag dit bootje op het droge liggen en vond het geweldig' Tholen krijgt miljoenen minder te besteden Gerard Noorthoek zilveren jubilaris bij Holonite in Tholen Familie Moerland start veerdienst Anna Jacobapolder-Bruinisse Vaartijden Opslag meststoffen www.interieur-paauwe.nl Donderdag 18 juni 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT ,.De geur van polyester is misschien wel verslavend." Dat zegt Gerard Noorthoek, die vandaag precies een kwart eeuw in dienst is bij Holonite in Tholen. De 49-ja- rige Sint Philipslander heeft nooit naar een andere baan gekeken en vindt zijn werk nog steeds een uitdaging. De contacten niet de klanten die hij als verkoopcoördinator bouw heeft, dragen daar in belangrijke mate toe bij. Altijd groei Coördinator Tholen wordt na 2011 geconfronteerd met een jaarlijks tekort van meer dan een miljoen. Dat concludeert het ge meentebestuur uit de meicirculaire van het Rijk. Uit een toelichting die burgemeester Nuis gaf in de commissie bestuurszaken, bleek dat een eenzijdige actie van het ka binet de oorzaak is. Niet alleen Tholen, maar alle ge meenten worden daarmee geconfronteerd. Informeel „Hij is net zo oud als de Ti tanic. Uit 1912", zegt schip per Kees Moerland over het weer in leven geroepen pon tje tussen Anna Jacobapol der en het tegenovergelegen eiland Schouwen-Duive- land. De Diana-Afina, of als gamalenkottertje bekend onder de naam Wieringen 92 (WR 92), gaat voorlopig in elk geval langer mee dan het cruiseschip. Het gaat van 1 juli tot en met 31 au gustus fietsers en voetgan gers over het Zijpe vervoe ren. Het meert alleen niet zoals vroeger aan bij Zijpe, maar in Bruinisse waar er speciaal voor de veerdienst een steiger ligt. In restaurant 't Veerhuis in Anna Jacoba- polder werd maandag het startsein gegeven voor de veerdienst. Het betekent een Rondje Pontje erbij in Zee land. Geld Grotere min Groengele busjes worden wit met oranje Museum Via Start, het uitzendbureau van het Arbeidsbureau, kon Gerard Noort hoek in april 1984 voor twee maan den aan de slag bij Holonite in Hal steren. Hij deed verkooponder- steunend werk en werd na die acht weken door het bedrijf aangeno men. „Ik kende de bouwkant, en dat was een voordeel." Na de meao was Noorthoek in zijn woonplaats op kantoor begonnen bij aannemer Ligtendag, maar raakte werkloos toen die failliet ging. Wél had hij ondertussen een avondstudie mts bouwkunde gedaan. Bij Holonite worden uit gegoten composietsteen (van polyester en zilverzand) uiteenlopende produc ten gemaakt voor de bouw. Bijvoor beeld dorpels, vensterbanken, raam- dorpels, traptreden en omkade ringen van kozijnen. „Naast de stan daard producten hebben we ook aanvragen op projectbasis. Dan worden in overleg met de architect ei>de opdrachtgever dingen op maat gemaakt. Je kunt in principe gieten wat de klant vraagt", legt Gerard Noorthoek uit. Hij kwam destijds in een bedrijf met 20 medewerkers en zag dat uitgroeien naar 120 perso neelsleden nu. „Een neergang is iets dat Holonite eigenlijk nauwelijks kent. Het be drijf heeft altijd een sterke groei doorgemaakt. Ook in de jaren tach tig, tegen de recessie in. Het is, in de veertig jaar dat het bedrijf bestaat (komend najaar - red.), slechts twee keer wat minder gegaan", zegt de Sint Philipslander. De recessie zoals die zich nu voordoet, is volgens hem een geval apart. Als toeleveran cier voor de bouwsector wordt Ho lonite er direct mee geconfronteerd. Het noopt tot kostenbewust werken en voorzichtig zijn met investeren. In plaats van het bedrijf in Tholen uit te breiden, is er gekozen voor een interne verbouwing. Zelf heeft Noorthoek twee losse krachten moeten inleveren. Maar hij blijft op timistisch: „De recessie biedt ook kansen, en die moet je benutten. Verder krijgen we bijvoorbeeld veel meer offerteaanvragen, en kijken daarbij ten aanzien van de tijdsbe steding welke de kansrijkste zijn." De groei van Holonite heeft volgens Noorthoek een aantal duidelijke oorzaken. Allereerst profiteerde het bedrijf van het verbod op het ge bruik van asbesthoudende materia len zoals eterniet. Het wist boven dien contracten af te sluiten met een aantal grote aannemers zoals Dura Vermeer, Wilma Bouw, Ballast Ne- dam en Era Bouw. Beperkte Holo nite zich aanvankelijk tot het leve ren van materialen, op een gegeven moment werd dat aangevuld met het geven van verwerkingsvoorschrif ten, adviezen en dergelijke. „Er werden bijvoorbeeld tests gedaan met uitzetten, en welke lijm het bes te gebruikt kon worden." De nieuwe werkwijze resulteerde in een omzet groei. Het pand aan de Industrieweg in Halsteren werd te klein. Voor nieuwbouw waren Tholen en Moer dijk in beeld. Omdat driekwart van het personeel uit de omgeving van Bergen op Zoom kwam, werd voor Tholen gekozen, vertelt Noorthoek. In 1995/1996 verrees het huidige pand aan de Ambachtsweg. „In drie fasen is daar het kantoor en de lo gistieke afdeling ondergebracht." Het oude pand in Halsteren is nog steeds in gebruik. Daar wordt een derde van de productie gerealiseerd, in Tholen tweederde. „Vanuit Hal steren wordt alles naar Tholen ge bracht voor de verzending naar de opdrachtgevers." De groei ging door, mede dankzij een nieuwe markt in de bouwsector. „In plaats van de dorpels te plaatsen op de bouwplaats, werden systemen bedacht om ze in de timmerfabriek aan de buitendeuren te monteren. Een stukje prefab. Er is door Holo nite onderzoek gedaan en dat resul teerde in de Premax onderdorpels voor zowel de handel als de aanne- merij." Bij dat ontwikkelen wordt ook wel met andere leveranciers sa mengewerkt, om zo eikaars kennis optimaal te benutten. Het leidde tot een' andere opzet binnen het bedrijf: afzonderlijke takken voor de indus trie en de bouw. De eerste richt zich op timmerfabrieken, de tweede op producten voor de bouwsector en handel. Een echte uitdaging vindt Gerard Noorthoek de projectmatige speciale producten. Het bedrijf heeft twee medewerkers op hts-ni- veau om op dit vlak met architecten - die zich vaak willen onderschei den - zaken te ontwikkelen. Hij noemt verder het 'trommelen' van panelen, waardoor die er uitzien als natuursteen. „Ook daar prikkel je architecten mee. Want het is een goedkoper materiaal dan het prijzi ge natuursteen." Gemeente zet gevolgen voor beleid op een rijtje De vrouwen die bij Holonite werken, kunnen hun zilveren collega Gerard Noorthoek wel waarderen. Achter v.l.n.r. Micky Meisenbacher, Ingeborg Rommens, Sylvia Mein en Conny van Stee. Daarvoor Joyce Havermans, Patricia Schot, Caroline Berings en Esther van der Wal. De jubilaris wordt geflankeerd door Annelies Smit (links) en lana Leiendecker. Noorthoek heeft in zijn werk een sterke voorkeur voor contacten met de klanten. Daarom heeft hij er voor gekozen, van een leidinggevende naar een coördinerende functie te gaan. „Dat ligt me beter, ik voel me er goed bij." Als verkoopcoördina tor bouw heeft hij een breed taak veld binnen het bedrijf. Hij overlegt met bouwers, bespreekt offertes en orders, levertijden en betalingster mijnen. Het oplossen van proble men en klachten hoort er ook bij en dat bevalt hem wel. „Los je zaken niet adequaat op, dan blijft er bij de klant iets hangen en dat moet niet. Want je kunt het beste marketing plan hebben, maar als de basis niet in orde is dan werkt het niet." De Sint Philipslander herinnert zich de jaren dat klachten via rapportages door de vertegenwoordigers werden afgehandeld. Daar gingen dan vaak weken overheen. „De binnendienst kan dat nu veel actiever oppakken. Dat is belangrijk. De communicatie middelen zijn ook verbeterd." Bij de klachtenafhandeling profiteert Ge rard Noorthoek nog steeds van zijn opleiding bouwkunde én van zijn kennis van de bouwsector. „Je kunt je in de klant verplaatsen." In de loop van de jaren nam de auto matisering toe. Drie jaar geleden nog is een nieuw computersysteem geïn stalleerd. Zoiets gaat niet zonder hor ten of stoten, zegt de jubilaris. Maar dankzij het gebruik van scanners in de productiehal, kan hij een klant op elk gewenst moment precies infor meren hoe het met een order staat. Uit de manier waarop hij het vertelt, blijkt hoe belangrijk Noorthoek dat vindt. De informele sfeer in het bedrijf - tot directeur Ton Niessen toe wordt iedereen met de voornaam aange sproken - en de persoonlijke be langstelling die er steeds is, ervaart Noorthoek als erg positief binnen wat hij 'de Holonite cultuur' noemt. „Vroeger was het gemoedelijk. Dat kun je niet handhaven als de perso neelsomvang zo sterk groeit. Het wordt ook harder." Maar het idee dat bij de dames van kantoor spon taan op komt om samen met hem op de foto te gaan, tekent volgens de Sint Philipslander de sfeer. Binnen de beide afdelingen - administra tie/verkoop en productie - is er ook veel wederzijds begrip. „Dat is de kracht van het bedrijf. Juist nu het spannende tijden zijn, is dat belang rijk." Voor Gerard Nooflhoek liggen er na 25 jaar nog volop uitdagingen in' zijn werk bij Holonite. En wordt de druk eens te groot, dan is er altijd nog Noad '67. „Dijt is voor mij écht ontspanning", zegt hij. Zijn zilve ren jubileum 'wordt vanavond ge vierd in The Sixties in Tholen. „Het is ongeveer twintig minuten varen", vertelt Moerland. Hij gaat de zomermaanden samen met zijn zoon Eric van restaurant 't Veerhuis zorgen voor de oversteek van Anna Jacobapolder naar Bruinisse. Ze hebben beiden hun vaarbewijs. „We vissen en varen graag. Dan is de keus snel gemaakt om ook de veer pont te gaan doen", legt initiatief nemer Eric uit. Hij kwam op het idee door vragen van bezoekers, die bleven naar het bootje vragen, ter wijl het sinds 2005 niet meer voer.. „Mensen vroegen, hoe laat gaat het pontje? Toen het er nog was, kwa men ze bij mij klagen als de boot niet ging, terwijl ik er niets aan kon doen. Daarom leek het mij een goed idee om zelf de veerdienst te gaan doen." In de praktijk zal vader Kees (70) vaker op de boot te zien zijn dan Eric. De vrouw van de laat ste, Karin, legt uit waarom: „We hebben hem ook nodig in de keu ken van het restaurant." Voor de veerdienst is contact ge zocht met de stichting Rondje Pon tje, voorheen Fiets een Rondje met een Pontje. Laurens de Brouwer en Ria Schrier van die stichting, zijn maandag dan ook uitgenodigd bij het eerste vaartochtje. Zo ook Wim Kusee van de vereniging Vrienden van de voetveren. Wethouder Eric Goossen is erbij namens de ge meente Tholen, die het pontje fi nancieel ondersteunt. Moerland wacht nog op toezegging van sub sidie vanuit de provincie. Manon de Ruijsscher (recreatie) en Paul Eversdijk (vervoer) zijn daarvoor een kijkje komen nemen. Twee da mes van promotie Zeeland Delta, Anne Boogaard en Janine Wrench, zorgen voor de publiciteit rond het bootje en ook zij komen voor de eerste oversteek. Alvorens de eerste symbolische in gebruikname, komt het gezelschap bijeen in het restaurant voor toe- Moerland, Kusee en spraken van Goossen. De heer Kusee spreekt zijn bewon dering uit voor de inzet van de fa milie Moerland en wenst ze veel succes. Zijn vereniging heeft een boekje 'Overzetveren' uitgegeven, waarin alle veren van het land zijn opgenomen. Hij overhandigt een exemplaar aan de wethouder en geeft een vlag van de Vrienden van de voetveren aan Laurens de Brou wer en Eric Moerland. Goossen benadrukt dat er vooral geld nodig is om de veerdienst in stand te houden. Hij hecht een groot toeristisch belang aan het bootje, dat één van de zestien veer- trajecten in Zeeland vormt. De wet houder betreurt het, dat er voor het traject Gorishoek-Yerseke geen schipper gevonden is. „De ge meentes Tholen en Reimerswaal gaan volgend jaar opnieuw met vereende krachten Gorishoek in de schijnwerpers zetten." Goossen roemt Eric en Karin Moerland om hun lef. Dat vindt hij ten eerste voor het in 2007 geopende hotel Oosterschelde dat zij hebben dur ven bouwen in. volgens zijn woor den 'in the middle of nowhere'. Ten tweede zegt hij: „Ze hebben niet alleen een groot hotel ge bouwd, maar nu hebben ze ook een rederij erbij. Dat getuigt van onder nemerschap." Eric Moerland vertelt dat hij van kleins af aan al een band heeft met het veer. „Er stonden vaak rijen met auto's te wachten, soms wel een file van drie kilometer. Ik ging dan de ramen wassen. Een gulden per voorruit. Dat deed ik vanaf mijn zevende jaar en daarmee ver diende ik een vakantiecentje." Toen Eric en Karin met het idee van het bootje op de proppen kwa men. was vader Kees direct en thousiast. „Ik ben het niet altijd met ze eens, maar dit vind ik een goed idee." Zo werd er begonnen met een zoektocht naar een ge schikt bootje. Kees vond het voor malige gamalenkottertje, dat later in gebruik was als sportvisbootje, in Den Oever. „Ik zag dit ding op het droge liggen en vond het ge weldig. Ik hoorde de motor lopen en wist, dit is het." Het pontje tussen Anna Jaco bapolder en Bruinisse vaart dagelijks van 1 juli tot en met 31 augustus. Het eerste vertrek vanuit Anna Jacobapolder is om 9.30 uur. de volgende af vaarten zijn om 10.30 u., 11.30 u.. 13.30 u„ 15.30 u. en 16.30 uur. In Bruinisse zijn de vertrektijden een half uur eer der. Daar is de eerste overtocht om 9 uur en vervolgens om 10 uur, 12 uur, 14 uur, 16 uur en 17 uur. Bruse musea bezoeken. Wethouder Goossen is uitgenodigd voor het omdopen van het gama lenkottertje naar veerpontje. „Maar dat mag een man niet doen. Alleen een vrouw kan dat." Daarom gaan drie generaties vrouwen uit de fa milie Moerland naar de aanlegstei ger die op zo'n 80 meter van het restaurant ligt. Karin Moerland verricht de doophandeling -ze werpt een fles water tegen de romp van het schip - bijgestaan door schoonmoeder Ria en dochter Isa- belle (1). In april spraken de Vereniging van Nederlandse gemeenten en het kabi net met elkaar af dat het gemeente fonds in 2010 en 2011 niet zal groeien. Tholen had berekend dat de jaarlijkse uitkering die ze uit dat fonds krijgt, daardoor vier ton lager zou uitvallen. In de Thoolse voor stellen om de gevolgen van de re cessie te bestrijden, is daarmee re kening gehouden, legde de burgemeester uit in de commissie. En ook in de kademota, terwijl voor het meerjarenperspectief de septem bercirculaire 2008 over deze zoge naamde algemene uitkering als uit gangspunt is genomen. Daarin was voor 2012 en 2013 samen een 825 miljoen hogere toevoeging aan het gemeentefonds voorzien. Maar in de meicirculaire 2009 staat in plaats van dat bedrag een P.M.-post, ter wijl over genoemde jaren tussen VNG en kabinet geen afspraken zijn gemaakt. Op het VNG-jaarcongres was dit vorige week hét gesprekson derwerp. „Het VNG-bestuur, waar van ik deel uitmaak, is het er vol strekt niet mee eens dat het Rijk dit eenzijdig heeft besloten", aldus Nuis. De ledenvergadering riep het bestuur op om met het kabinet in gesprek te gaan. Maar dat zal niet staan te trappelen om de zaak te ver anderen, aangezien het een volgen de kabinetsperiode aangaat, zei de burgemeester. Tholen heeft berekend dat de alge mene uitkering in 2012 met 650 mille daalt en in 2013 met 1,1 mil joen. Maar beide bedragen moeten met nog'eens drie ton worden ver hoogd. Dat is het gevolg van het wegvallen van een bedrag voor in woners die periodiek bijzondere bij stand ontvangen. Deze mensen val len vanaf volgend jaar niet langer onder de definitie 'bijstandsontvan ger' waarop een deel van de alge mene uitkering is gebaseerd. De vijf gemeenten die als gevolg daarvan meer dan vijftien euro per inwoner terugvallen, krijgen eenmalig een compensatie. Voor Tholen is dat 88 mille. „Die aanpassing is uit de lucht komen vallen, er is daarover geen overleg met de VNG ge weest", zei wethouder Velthuis in de commissie. Ten slotte zijn er nog kleinere ver schillen door het gebruik van afwij kende rekeneenheden. Bijvoorbeeld de bevolkingsontwikkeling wordt door Rijk en gemeente verschillend ingeschat. Alles bij elkaar valt de al gemene uitkering volgend jaar nog 196 mille hoger uit dan waarop de kadernota is gebaseerd. Voor 2011 is hij 307 mille lager, in 2012 al bij na 1,1 miljoen en in 2012 zelfs 1,37 miljoen euro. Dat resulteert in de kadernota voor volgend jaar in een overschot van ruim 58 mille. Voor de drie jaren daarna zijn er echter tekorten van respectievelijk 294 mille, 832 mille en bijna 1,18 mil joen. Gezien die afwijkingen heeft het ge meentebestuur tijd nodig om de meicirculaire nader te analyseren en zich te beraden over de kadernota. De burgemeester sluit niet uit dat die alsnog ongewijzigd aan de raad wordt voorgelegd. „Met een grotere min. Normaal accepteert de toe zichthouder dat niet, maar dit is een bijzondere situatie en we staan daar in niet alleen." ABT gaf aan. het be langrijk te vinden dat de onlangs aangenomen 'crisisnota' zoveel mo gelijk overeind blijft. En de CU ad viseerde om verschillende varianten op te stellen. SGP, VVD, CU en CDA vroegen om op de hoogte ge houden te worden van wijzigingen in de beleidskeuzes die b. en w. eventueel gaan maken in de kader- nota. Het al dan niet vrijstellen van hondenbezitters in het buitengebied van de hondenbelasting zal, op voorstel van SGP en VVD, even eens bij de kadernota worden be trokken. Het stuk wordt niet van avond behandeld, maar in een extra vergadering van de commissie be stuurszaken op woensdag 24 juni. B. en w. hébben een aanwijzingsbe sluit genomen over het tijdelijk op slaan van vaste meststoffen. Ook een bijbehorend meldingsformulier is vastgesteld op grond van de Alge mene Plaatselijke Verordening (APV). Tevens is de gedoogregeling tijdelijke opslag van (mest)stoffen op landbouwgronden ingetrokken. VERVOLG VAN DURA VERMEER Nieuwe eigenaar Marconi Oranje heeft behalve in Rhoon ook vesti gingen in Diemen en Hedel. Met Vossemeer erbij zijn er nu 170 me dewerkers. Het aannemersbedrijf is gespecialiseerd in de aanleg van ka- bel- en leidingsystemen in de breedste zin van het woord. De on derneming richt zich vooral op nutsbedrijven en de industrie. Cor- ne Daanen. nu werkzaam in Rhoon, wordt de bedrijfsleider in Oud-Vos semeer, vertelt J. van Puffelen, hoofd van de vestiging Rhoon. Voorlopig blijft Marconi vanuit-de bestaande vestiging aan de Coen- tjesweg opereren. „We gaan echter kijken naar een nieuwe vestiging in de omgeving." Marconi doet alles op het gebied van gas, water en licht en voerde al werkzaamheden uit voor de Zeeuwse nutsbedrijven Delta (gas en elektriciteit) en Evi- des (water). „Dankzij deze overna me kunnen we nu meer volume neerzetten in de markt en we kun nen ons ook specialiseren", zegt Van Puffelen. Op termijn verdwij nen daarmee de groen-gele busjes uit het Thoolse straatbeeld, zoals eerder de rode busjes van Hommel geleidelijk aan vervangen werden. Marconi werkt met de kleur wit en een oranje logo. De ondernemingsraad heeft positief gereageerd op de overname. Dura Vermeer maakte begin april bekend een groot deel van haar dis tributie-activiteiten in de onder gronden infrastructuur (het aan sluiten van woningen op het elektriciteits-, aardgas- of drinkwa ternet) te staken. Aanleiding was de prestaties al jaren onder de ge stelde rendementsdoelstellingen la gen. In heel Nederland ging het om 120 medewerkers. De baan van de 66 personeelsleden in Oud-Vosse meer is gered, maar voor 55 men sen in de vestigingen Zuidoost en Noord dreigt ontslag. Zij worden begeleid naar ander werk bij Dura Vermeer of andere bedrijven en als er geen baan te vinden is, krijgen ze een afvloeiingsregeling. Dura Vermeer verwacht hierover binnen kort een akkoord met de vakbon den. Eric (links) en zijn vader Kees Moerland gaan deze zomer ervoor Anna Jacobapolder naar Bruinisse en weer terug kunnen maken. zorgen dat mensen met hun pontje (op de achtergrond) de oversteek van Eric noemt het veerpontje een meerwaarde voor zijn restaurant. „En ik vind het natuurlijk gewoon leuk om te doen." Hij heeft er hard zijn best voor gedaan om samen met andere partijen arrangementen op te stellen. „Ik heb contact ge zocht met collega's op Schouwen- Duiveland en vervoersbedrijven. Zo kan een club met een bus een rondreis maken langs bijvoorbeeld musea, en bijvoorbeeld lunchen in Schouwen, een overtocht maken met het pontje en bij mij in het res taurant eten." Hij vertelt dat het nog niet zo makkelijk gaat om par tijen te vinden die daar voor open staan. „Ze denken al gauw dat ze tekort gedaan worden, maar juist door samen te werken, houd je el kaar in stand." De stichting Brusea, beheerder van het Visserijmuseum en de Oudheidkamer in Bruinisse, staat in elk geval wel positief te genover een samenwerking met de beheerders van het pontje. Mensen die met het pontje overvaren, kun nen tegen een gereduceerd'tarief de Ontdek u/elke meubelen in de opruimingcollectie zitten op: OU1 Vraag naar de voorwaarden in de winkel. In de opruiming: 3B, Baan, Bench, Bylsma, Leoiux, Montis, Rolf Benz, Schuitema, Van Rossum, Wade enz. Advertentie I.M. 9

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3