'We moeten gewoon verder, er is geen weg terug meer' Dura Vermeer met 66 man overgenomen Natuursteen en tegelvloeren! Abdij Nieuws Rondweg Vossemeer in verkiezingsprogram VVD Windenergie in Stavenisse imabol ESSELINK Meer dan vijfhonderd wandelaars bij de avondvierdaagse in Tholen 3 Donderdag 18 juni 2009 65e jaargang no. 31 Waterput Burkina in augustus Zaterdag druk: braderie, haven en orgeldag Sloop verwoeste bedrijfsloods met smeulende noten in Sint-Maartensdijk begonnen Gisterochtend om zeven uur is begonnen met de sloop van het bedrijfsverzamelgebouw op het industrieterrein van Sint-Maartensdijk dat zaterdag door brand volledig werd verwoest. Voor het gebied is vanaf dinsdagavond half acht een noodverordening van kracht. De restanten noten uit de pindabakkerij Katjang Pedis worden voordat ze op transport gaan, uit de loods in een bak met water gesleept waar ze af kunnen koelen. Elf bedrijven raakten de dupe van de enorme brand die binnen een paar uur het hele complex in de as legde. De oorzaak is niet bekend. Frustererend Banen in Oud-Vossemeer behouden De 66 medewerkers van Dura Vermeer in Oud-Vossemeer (voorheen Hommel) krijgen per 1 juli een nieuwe werkge ver. Marconi Oranje uit Rhoon neemt de distributie-activi teiten in de ondergrondse infrastructuur over. Daarmee is er nog voor de zomervakantie een eind gekomen aan de onzekerheid voor het personeel, nadat Dura Vermeer had aangekondigd de Vossemeerse vestiging te sluiten. Volop werk Bewoners willen snelheidscontroles en actie De VVD neemt een rondweg aan de zuidkant van Oud- Vossemeer op in het verkiezingsprogramma. Fractievoor zitter Frank Hommel kondigde dat maandag aan op een bijeenkomst van bewoners. Die zijn - blijkt uit de resulta ten van een enquête van het buurtcomité de Molen - de verkeersoverlast in Molenweg, Onder de Molen en Mo lenstraat beu en bereid tot acties. Ze willen allereerst dat er handhavend wordt opgetreden. Deze week -B 3 7 voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eeridrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De stichting Jongeren voor Jongeren heeft op dit moment 21.261,40 euro op de rekening staan. Dat meldt penningmeester Carolien Fase uit Sint-Annaland. Het geld is bestemd voor het realiseren van een waterput in Burkina Faso, een project waar de jongerenraad van Tholen zich voor inzet. De Joth heeft er de stichting voor in het leven geroepen. In de on langs gehouden jongerenraadsver- gadering in Oud-Vossemeer is be sproken dat de put in augustus wordt gebouwd. De stichting heeft subsi dieaanvragen lopen bij onder andere Oxfam Novib. Er wordt tot augustus gewacht wat de stand van zaken van de subsiedicaanvragen is. Ongeacht de uitkomst van die evaluatie gaat het geld sowieso in die maand naar het Afrikaanse land, vertelde Ralf Smits die als Joth-lid deel uitmaakt van het bestuur van de stichting. De inwoners van Tholen en Sint- Philipsland hoeven zich zaterdag niet te vervelen. Men kan een hele dag onder de pannen zijn. De haven dag, de jaarmarkt van de Gerefor meerde Gemeente en de open dag van het centrum voor dieren CVAB in Tholen. de schout- en schepenen race en orgeldag in Sint-Annaland en de 35ste braderie in Sint-Philips land. Van 's morgens tot 's avonds toe is er wat te doen. Sint-Philipsland viert het zevende braderielustrum van tien tot acht uur met 85 kraampjes, 's Middags wor den er van een tot zes uur diverse hapjes uitgedeeld aan de bezoekers en standhouders. Volgens fysiothera peut Adrie van Dijke, die samen met Jaap Neele de organisatie in handen heeft, is het reiiniegevoel de kracht van de Fluplandse braderie. In de VoorstraatKerkring en School straat worden de meest uiteenlopende zaken aangeboden, zoals verschillen de soorten kleding, schoeisel, vis, tassen, sieraden, nacht -en onderkle- ding, fietsen, tweedehands auto's, ge reedschap kinder -en babykleding, bakvormen en speelgoed. Ook staan er diverse verenigingen en standhou ders met behendigheidsspelen. Van 10 tot 12 uur staan de kinderen aan de Kerkring om hun spulletjes aan te bie den. Nieuw is het gratis schminken. Er is ook een grabbelzwembad. Bij de brandweerkazerne laat hout kunstenaar Peter de Koning uit Steenbergen zien hoe hij uit ruwe boomstammen met de motorzaag houten beelden maakt. Hierbij maakt hij ook op uw verzoek o.a. diverse dierenfiguren of tuinattributen. Bij de voetbalstand en de tennis kunt u uw behendigheid testen met doelschieten en meten van de servicesnelheid. Voor de kinderen is er naast de rondrit met paard en wagen 's middags ook de mogelijkheid tot het rijden op pony's. Het record steigerbuishangen kan worden verbroken door zowel heren, dames als jongeren. Maandagavond a.s. om half acht or ganiseert het Nederlands kritisch platform windenergie (NKPW) in dorpshuis De Stove te Stavenisse een informatiebijeenkomst over de vervanging van de windmolens bij Stavenisse. Aanleiding is de bespre king van de plannen in de raads commissie ruimte op 29 juni en de besluitvorming door de gemeente raad op 9 juli a.s. Voor de bijeen- Even over half zeven zaterdagavond: Adri de Viet van visbedrijf Zeebaars van Peter Scherpenisse was als een van de eersten op de fiets bij de brand. De brandweer is bezig de slangen uit te rollen. De schade loopt volgens burge meester W. Nuis in enkele miljoe nen. Polderman wil zo snel moge lijk een bouwvergunning aanvragen om verder te kunnen en zoekt mo menteel naar een andere productie hal. Zowel directeur Gerard Polder man van Katjang Pedis als zijn vader Kees Polderman, eigenaar van het pand waren gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De gemeente zal met voorrang aan dacht aan de herbouw besteden. Op dinsdag was aan het eind van mid dag overeenstemming tussen eige naar Kees Polderman van het pand en de verzekeringsmaatschappij voor de sloop. De gemeente drong op snelheid aan omdat het nog steeds brandde in de loods. Ook de recherche moest eerst onderzoek doen. Een misdrijf wordt uitgeslo ten, zei Nuis. Brandweercomman dant Koos de Feijter heeft de lei ding over de sloop. Nuis was blij met de doorbraak. „Het is het begin van het einde van de brand, de rook en de vieze lucht." In het gebouw van 6700 vierkante meter waren elf ondernemers ge vestigd. Een groot deel was in ge bruik bij Katjang Pedis, waar pin da's en cashewnoten werden gebakken. De olie uit de noten liep gisteren bij het opruimen als zwarte smurrie over het terrein. Geschat wordt dat er 200 ton noten aanwe zig waren toen de brand uitbrak. Met een kraan worden de restanten staal en ijzer van het gebouw van de noten afgehaald. Dan in een laadperron, die half vol met water staat, gegooid en afgevoerd. Het transport is een zaak van de eige naar en verzekeraar. Volgens De Fe ijter is niet bekend hoeveel noten er werkelijk verbrand zijn. ..Dat blijft nog even een verrassing." Het gebouw voldeed aan alle brand en milieuvoorschriften. Op 3 de cember vorig jaar voerde de ge meente nog een inspectie uit in het pand, licht ambtenaar Kees Kleppe toe. „Er was geen enkele opmer king. Het hele gebouw is verdeeld in compartimenten. De vluchtwe gen waren in orde, de opslag voor gevaarlijke stoffen die maar heel klein is bij Katjang Pedis, was alle maal in orde. Van opslag tot expedi tie voldeed het gebouw." Nuis be nadrukt dat daarover geen vraag tekens zijn gerezen. Hij wijst ook op het feit dat de directeur Gerard Polderman alls duurzaam onderne mer bekend staat. De gemeente heeft uit voorzorg re gelmatig bij bedrijven in de buurt metingen verricht naar gevaarlijke stoffen in de lucht. Onder meer bij Goedhart en Bouman-Potter. De Feijter: „De koolmonoxide was te verwaarlozen. Maar het kan wel stinken." Sinds de brand is de wind steeds van richting gedraaid. Vol gens Nuis een geluk bij een onge luk. „De pijn is op deze manier ver deeld." De gemeente adviseert om ook tij dens de sloop ramen en deuren dicht te houden. Alle bedrijven in de buurt zijn om begrip gevraagd voor de overlast. Onder meer door brandslangen. Op de dikke van 15 centimeter doorsnee die van de Pluimpot naar de Nijverheidsweg ligt. kwamen sommige auto's en bussen van Connexxion even op vast te zitten. In het gebied rond het pand is een noodverordening ingesteld. Volgens Nuis was dat nodig om mensen uit de buurt te houden. Er is zelfs sinds dinsdagavond ook een beveiligings dienst ingesteld. „Noodgedwongen. Het objest heeft een enorme aan trekkingskracht. Ondanks dat er linten zijn gespannen, rijden men sen er doorheen. Er kwamen men sen kijken die met hun kinderen op het terrein liepen. Dat is niet ver antwoord. We kunnen nu handha vens optreden." Het afzetten van het pand is formeel een zaak van de eigenaar, maar de gemeente steekt de hand toe omdat Polderman op het ogenblik bezig is om de produc tie elders weer op te starten. Getroffen ondernemers zijn nog maar nauwelijks bekomen van de ramp die hun bedrijf trof. „De on macht. Dat is zo frustrerend." On dernemer Peter Scherpenisse uit Halsteren kan er nog niet over uit. Hij is alles kwijt. „In een uur heb ik toe moeten kijken hoe alles verlo ren ging." Scherpenisse heeft twee bedrijven, de Zeebaars en Food Change. Allebei aan de zijkant van het gebouw. In totaal vier loodsen. Drie daarvan zijn tot één grote ruimte gemaakt van 200 vierkante meter voor het verpakken van pa ling en zalm. De andere is voor de visserij bestemd, paling, kreeft en de zegenvisserij op harders en zee baars. Tussen de twee bedrijven zijn twee loodsen van de pindabakkerij. Scherpenisse werd gebeld over de brand in het pand van Katjang Pe dis. Hij vroeg een medewerker in Sint-Maartensdijk. Adri de Viet, te gaan kijken. „Toen hij belde, sloeg de angst om mijn hart." ZIE VERDER PAGINA 5 en 7 „Mooi dat we zo door kunnen gaan", zegt Jos Lindhout (60) uit Sint-Annaland, die op zijn zestiende jaar bij Frans Hommel (de voorlo per van Dura Vermeer) begon. „De laatste maanden was er veel onte vredenheid en ook onzekerheid, maar nu is er sprake van opluchting. Marconi heeft alles overgenomen, met lusten, en lasten, dus inclusief onze aparte cao. En dat vinden we wel bijzonder, mede gezien de ge middelde leeftijd van achter in de veertig van het totale personeelsbe stand. We hebben geen pensioen breuk. Alleen jongere collega's die na 1965 geboren zijn. gaan onder de bouw cao vallen in plaats van de landbouw cao die wij altijd had den." Rien Goedegebuure uit Oud-Vosse- meer heeft als voorzitter van de on dernemingsraad de onderhandelin gen van nabij meegemaakt. „Het kan niet beter", zegt hij. „Een ande re overnamekandidaat wilde maar een deel van het bedrijf overnemen, Marconi neemt alle 66 mensen, bus jes er ander materieel over. Bij de meesten is dat goed ontvangen. Ze kunnen hun eigen cao blijven hou den." Goedegebuure gaat zelf niet mee. „Ik wil eens in een andere winkel kijken: bij Baas in Made. Een tiental medewerkers die nu bij Dura Vermeer Vosscmeer in dienst zijn, gaan elders aan de slag, o.a. bij Imtech." Volgens Goedegebuure is er volop werk in de leidingbouw. „Er is wel iswaar weinig nieuwbouw, maar heel veel achterstallig onderhoud op het gebied van gas en water. En in West-Brabant staan er nog een aan tal grote wegenprojecten op stapel, zoals het doortrekken van de A4 van Halsteren naar Dinteloord." Voor Lindhout komt zijn pensioen al in zicht en daarom is hij des te blijer dat hij kan blijven. „Marconi is wel een onbekend bedrijf, maar we heb ben toch een goede indruk gekregen van de presentatie door directeur Leen van Drongelen. Een man van weinig woorden, die zelf als grond werker bij Hoogenboom is begonnen, vervolgers fitter werd en uiteindelijk tot de directie is doorgedrongen totdat hij twee jaar geleden voor zichzelf begon. We krijgen vanaf 1 juli andere bazen en andere uitvoerders, dus dat is nog even afwachten, maar aan de onzekerheid is nu gelukkig een einde gekomen." Goedegebuure is ook blij dat het be drijf voor Tholen behouden blijft. Dura Vermeer wilde naar Roosen daal verhuizen, maar Marconi zoekt een nieuwe plek op het eiland en als dat niet lukt in de directe omgeving. In verband met de milieuvergunning wil de gemeente namelijk niet dat het bedrijf nog lang aan de Coen- tjesweg blijft op het terrein van Hommel. ZIE VERDER PAGINA 3 Snelheid, geluid en trillingen zijn de problemen waar de bewoners vooral mee zitten, legde comitévoorzitter Vincent van Bijnen uit. Weliswaar zijn na de laatste reconstructie - drie jaar geleden - van Onder de Molen geluid en trillingen afgenomen, maar overlast wordt nog steeds ervaren. Uit de enquête blijkt dat velen zich niet veilig voelen in het verkeer in hun straat, en dat slechts een enke ling er zijn kinderen buiten durft te laten spelen. Het gros van de bewo ners vindt dat de inrichting van hun straat deze niet veiliger maakt; en dat gemeente en provincie méér moeten doen. Volgens het comité moet er zeker wat gebeuren, aangezien de ver keersdrukte in de toekomst alleen nog zal toenemen. Uit meetgegevens blijkt dat in 2007 per etmaal gemid deld 4222 motorvoertuigen via de Oud-Vossemeersedijk het dorp in kwamen, op de Molendijk werden er 4284 geteld, op de Molenweg 1658 en in de Molenstraat 1722. In 2017 zullen deze aantallen respectievelijk 5390. 5588, 2021 en 2099 bedragen. De uitbreiding van bedrijventerrein Klaverveld zal volgens Van Bijnen voor nóg meer verkeer zorgen. ZIE VERDER PAGINA 5 Kees Moerland nieuwe schipper op pont van de Polder naar Bru Jeanet Bosters-Verhees uit Nieuw-Vossemeer herdenkt Franse tijd Frans Nieuwenhurg nieuwe koning van schutters Scherpenisse EN VERDER... Gerard Noorthoek kwart eeuw bij Holonite Extra ontsluiting Tholen voor groeiend verkeer Raad voor behoud yan potje kleine kernen WIE GEVAREN VREEST, GAATER NIET AAN TEN ONDER Dit nummer bestaat uit 20 pagina's komst zijn een aantal voor- en te genstanders van windenergie uitge nodigd, o.a. Freek Janse en verte genwoordigers van Zeeuwind en de gemeente. Er is volop ruimte tot het stellen van vragen. SCHITTERENDE VLOERTEGELS Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Provincie Geeri internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De avondwandelvierdaagse in Tholen trok voor het eerst meer dan vijfhon derd deelnemers. Maandag meldden zich 511 wandelaars bij de start, dins dag kwamen er nog achttien bij. Een totaal van 529, tegen 481 vorig jaar. Penningmeester Jeanne Brusselaars van wandelsportclub Vosmeer is meer dan tevreden met die opkomst. Dat er in Tholen zoveel wandelaars zijn, is te danken aan de basisscholen. Ter Tolne schreef 153 deelnemers in. De Regenboog 143 en De Kraal 98. Bij het in schrijven in Meulvliet op maandag gaf het grote aantal geen problemen. „Ik ben tevoren op de scholen uitleg gaan geven. Elke school had keurig een namenlijst gemaakt, de aantallen gewenste medailles geïnventariseerd en het inschrijfgeld geïnd. Dat werkte prima", legt mevrouw Brusselaars uit. De Kraal had zelfs voor bordjes gezorgd met daarop de afstand, zodat de deelnemers van die school aan het vertrek konden zien waar ze terecht moesten. Van hei deelnemersveld koos de overgrote meerderheid. 445 wandelaars, voor de kortste afstand van vijf kilometer; 84 liepen er de tien. Behalve uit Tholen, kwa men er ook uit Poortvliet en Oud-Vossemeer. Ze troffen in ieder geval maandag en dinsdag prima weer, en ook voor de laatste twee avonden waren de vooruit zichten goed. Onderweg was er elke avond een versnapering voor de wandelaars. Maandag liepen de deelnemers via de Molenvlietsedijk, maakten via een wan delpad in het verlengde van de Hoogaarsstraat een draai door de Dalempolder, via de Eeweg en Postweg door Stadszicht weer terug. Dat was de korte route, de langere bracht de wandelaars naar het Oudeland en de Razernijpolder, en weer terug via Stadszicht. Dinsdag lagen de routes aan de noordkant van Tholen, de tien kilometer ging de brug over. „In verband met de afsluiting van de Eeweg - in verband met een opknapbeurt - red. - zijn sommige routes dit keer omge draaid". zegt mevrouw Brusselaars. Vanavond vertrekken de deelnemers op de tien kilometer een half uur eerder. Al le wandelaars komen samen op de Markt, waar bekers worden uitgereikt aan de groepen. Naast de drie scholen zijn er zestien dames die meelopen als De Zeeuwse Babbelaars. Ook de oudste deelnemer, de 82-jarige Ko Havermans uit Oud-Vossemeer krijgt een beker. Vervolgens begeleidt dweilband De Neutekrae- kers de wandelaars naar Meulvliet, waar iedereen die minstens drie avonden liep, een medaille of deelnamecijfer in ontvangst kan nemen. De wandelaars vormen op de Molenvlietsedijk een langgerekt, kleurig lint

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1