Echtpaar Bosters-Verhees vormt trouwe band tussen beide dorpen Bruidspaar kiest ruime sop voor foto Brand blussen, varen in kano en orgelspel Griesdoorn verlaat SP, uitgekeken op politiek 'Weegbrug en coupure horen bij Flupland' 'Tweehonderd jaar bevrijd van die Zeeuwen' Goed leefpatroon met voldoende afleiding nodig Zorgen raad over dividend Delta na splitsing nutsbedrijf Nieuw-Vos seme er al twee eeuwen los van Oud-Vossemeer Per 1 juli gas 31% goedkoper Ook VVD vraagt naar hagelkanon Voorrondes rockbandjes Donderdag 18 juni 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Mannenkoor Ook bij SP zitten salonsocialisten Heemkundekring onderzoekt restauratie Nieuw-Vossemeer werd tot 200 jaar geleden nog bé- stuurd vanuit Oud-Vossemeer. Koning Lodewijk Napole on maakte daar een einde aan. In 1809 werd Nieuw-Vos- semeer een zelfstandige gemeente in Brabant, maar de banden met Oud-Vossemeer bleven bestaan. Het levende bewijs is het echtpaar Bosters-Verhees. Theo Bosters (59) komt uit Nieuw-Vossemeer, Jeanet Verhees (56) uit Oud-Vossemeer. Ze trouwden 35 geleden op Tholen, maar wonen sindsdien op Nieuw-Vossemeer. Zaterdag woonden ze de festiviteiten in het dorp bij die ter ere van de verzelfstandiging werden gehouden. De broer van Theo, Adri Bosters, presenteerde er zijn boek: Nieuw- Vossemeer 200 jaar Brabant. Goedhartig Zanger Jan van de Velde uit Nieuw-Vossemeer Aandeelhouders beslissen later deze maand Rechter Chr. basisscholen werken meer samen Tweede Alzheimer bijeenkomst in Dalemhof Water is thema jaarmarkt Gereformeerde Gemeente Water is het thema van de tweede jaarmarkt van de Gereformeerde Gemeente in Tholen die zaterdag wordt gehouden rond de kerk aan de ds. Kerstenstraat. Dat komt op verschillende manieren tot uiting. Er is onder meer een demonstratie brand blussen en in de watergang naast de kerk kan met kano's worden gevaren. De jaarmarkt is drie-in-een: verkoopmarkt, rommelmarkt en activiteitenmarkt. Het wordt evenals vorig jaar groot opgezet. Nieuw is dat leden van de gemeente mee kunnen doen aan een wedstrijd taart bakken. Op de jaarmarkt kun nen de taarten worden ingeleverd. De taarten worden dan als punt bij de koffie aangeboden, de jury vraagt de kopers om een beoordeling. Op de jaarmarkt kunnen bezoekers zich aanmelden voor een vaartocht met de mosselkotter TH48 op de Oosterschelde op zaterdag 27 juni, een week later. Het schip wordt door de familie De Jonge belange loos beschikbaar gesteld. De kotter vertrekt vanuit de haven. Zover is het nog niet, want zaterdag is het al lemaal rond de kerk te doen. Daar kan wel worden gevaren. In een heuse kajak, in de watergang naast de kerk. Het gaat er om wie het tra ject het snelst aflegt. Ook is er een demonstraties brand blussen. De jeugd kan leren mikken met water en water in een pan spuiten. Ook kan de jeugd laten zien hoe ze het beste kunnen manoeuvreren met een op afstand bestuurbare boot. Behalve dat kunnen kinderen bal lonnen oplaten en zich uitleven op een driewielerbaan. Bezoekers kun nen portretfoto's laten maken, er zijn de hele dag orgelconcerten en er zijn oud-Hollandse spelen. Er is een enorm aanbod van producten: van groente en fruit, tot pudding broodjes, van kaas tot boeken, van bloemen tot hoeden en tassen, van linnengoed tot ondergoed. Er is een frietkraam en een koffiehoek. Om twee uur is er een marktveiling bij opbod. Er worden allerlei inte ressante spullen voor de verkoop aanboden. Ook op muzikaal terrein valt er wat te beleven op de jaar markt. Vanaf kwart over tien wordt het orgel bespeeld door Job Schot, Bram Bout, Rob van der Dussen, René Polderman, Bart Burger en Adriaan Hoek. En om half vier is er een open repeti tie van het mannenkoor Rehoboth. In het programmaboekje kunnen kinde ren tot 12 jaar een kleurplaat kleuren. Ook die staat in het teken van het water. Ze kunnen ingeleverd worden bij de kassa van de jeugdactiviteiten. Vorig jaar was de eerste jaarmarkt een groot succes met een opbrengst van 22.000 euro. Met de opbrengst van de jaarmarkt wordt de aflossing van de hypotheek van de kerk beko stigd, de zending, het deputaatschap bijzondere noden, de jeugdbond, het deputaatschap voor Israël, de gehan dicaptenzorg en de evangelisatie. Om alles in goede banen te leiden heeft het comité jaarmarkt in het pro grammaboekje een plattegrond op genomen van de markt binnen en van de markt buiten. Parkeren kan aan de overzijde van de Postweg. De dag wordt 's ochtends om half tien geopen door ds. C. de Jongste. De markt begin om tien uur en duurt tot vier uur. Ferdinand Griesdoorn uit Sint-Maartensdijk heeft de nog jonge SP-af- deling Tholen verlaten. Hij stapte van Algemeen Belang Tholen over naar de Socialistische Partij, maar ook daar is hij nu teleurgesteld ver trokken. Griesdoorn zegt de politiek vaarwel en wijdt zich voortaan aan goede doelen. In een verklaring laat de inwoner van Sint-Maartensdijk het volgende weten: „Binnenkort komt binnen het politieke speelveld van de gemeente Tholen een nieuwe partij. Dat is de SP, zij zijn inmiddels een volwaardi ge afdeling van de landelijke SP. Echter zal ik in tegenstelling tot de berichtgeving in deze krant niet ver der samenwefken met de lokale SP. Destijds ben ik van ABT overge stapt naar de SP omdat deze partij een socialer en actievere houding zou hebben. Jammer genoeg ben ik daarin teleurgesteld. Binnen de groep mensen die ik ontmoet heb, waren zeer actieve, sociale en posi tief ingestelde mensen aanwezig. Echter net als bij de Partij van de Arbeid vond ik ook enige .salonso cialisten.' Aangezien ik een persoon ben van actie en resultaat kan ik me daar niet verder mee verenigen. Ik heb gezien dat zowel het college van burgemeester en wethouders alsmede dc raad en alle politieke partijen binnen de gemeente Tholen acteren uit eigen belang of partijbe lang, maar jammer genoeg nooit uit het belang van de inwoners van de gemeente zelf. Ik wil de politiek in Tholen nog een paar dingen meegeven. Stop met de leenbijstand in de ge meente Tholen. Bijstandsmoeders die niet kunnen sparen voor een wasmachine, hebben niets aan een lening! Behoudt het Holland Huis in Scher- penisse, maar ook de functie van dit huis moet u behouden. U mag van het Holland Huis geen .zielloos' huis maken! Stimuleer het ondernemersklimaat binnen de gemeente Tholen, het ergste effect van de economische te ruggang moet nog komen, dus steek uw kop niet in het zand, maar neem maatregelen. Herzie desnoods uw kadernota! Speciaal tegen de inwoners wil ik zeggen: aangezien ik het maat schappelijk belang wil blijven on dersteunen, zal ik dat gaan doen op die plekken waarvan ik weet dat het wel resultaat oplevert. Namelijk door mijzelf in te zetten voor goede doelen, zoals Kika, Childrens Home International, De Elkie Stichting en vele andere. Ik roep de inwoners van de gemeente Tholen op hetzelf de te doen. Dan wordt de wereld in ieder geval - ongehinderd door poli tiek - iets beter", aldus Ferdinand Griesdoorn in een verklaring over zijn terugtreden bij de SP. De gemeente moet meebetalen aan de restauratie van de weegbrug en de coupure in Sint Philipsland. Dat schrijft de heemkundekring Philip- puslandt aan de gemeenteraad. Het bestuur kreeg bij het kernbezoek positieve reacties van de raadsleden en brengen het opknappen van de weegbrug en de coupure weer onder de aandacht. Juist omdat er eer der aan negatieve reactie was gekomen op het verzoek om een financië le bijdrage. De brief staat op de agenda van de gemeenteraad van van avond, maar zal door b. en w. worden afgedaan. Volgens de heemkundekring is niet alleen een stukje historie, maar ook een beeldbepalend onderdeel van het havengebied, licht vice-voorzitter A. Wisse toe. Philippuslandt gaat bere kenen wat de kosten zijn en gaat daar na instanties en sponsors benaderen om te kijken of restauratie haalbaar is. 'We hopen natuurlijk dat de gemeente ook het nut van het behoud van histo rische elementen inziet en een bijdra ge wil geven.' Volgens Wisse krijgt de heemkunde kring al veel steun voor het plan. Hij verwijst naar een uitspraak van gede puteerde Van Waveren die tijdens de opening van de Open Monumenten- dag vorig jaar een lans brak voor het restaureren van de weegbrug. Wisse voert ook rijkswaterstaat op die aan geeft de weegbrug te willen behouden omdat het beschreven wordt in het rapport cultuurhistorie aan de Ooster- scheldedijken als een van de opval lende cultuurhistorische elementen bij het Voorstraatdorp Sint Philipsland. Het advies uit het rapport is om niet weg te halen, in de planvorming het in zijn geheel aan te pakken. Hoe een en ander zal worden aangepakt is nog niet duidelijk. Het bureau Zeewerin gen (bezig met het versterken van dijkvakken) wijst er op dat de Oude polder en het dorp pas in 2013 aan de beurt zijn voor het bekleden van de dijken. Rijkswaterstaat kan echter geen geld uittrekken om alleen de weegbrug te herstellen. De werkgroep industrieel erfgoed Zeeland steunt het plan. Uit een brief van september 2007 blijkt dat de werkgroep kritisch is op de gemeente die weliswaar geen eigenaar is van de weegbrug, maar wel verantwoordelijk is voor de veranderingen in de be stemming van het gebied. Volgens de gemeente zou de weegbrug niet meer passen bij het nieuw te bouwen ap partementencomplex. Volgens de werkgroep biedt het hokje wel moge lijkheden voor kleinschalig gebruik. De werkgroep ziet juist meer inspan ningen die er op gericht zijn om klei ne objecten in de Zeeuwse ruimte te behouden. 'Niets toch is zo gemakke lijk als slopen.' Het gebouwtje is geen bouwval, maar is waard om opge knapt te worden, aldus de werkgroep. Tenslotte heeft Precia-Molen Breda ook positief gereageerd op het plan de weegbrug te behouden. Die schrijft dat de weegbrug nog steeds wegend is te maken. De brug zou met een opge knapt weeglokaal onderdeel kunnen worden van het 'Sint Philiplands Mu seum' en bij plaatselijke feestelijkhe den opengesteld kunnen worden. Ook voor educatieve doeleinden zou de weegbrug kunnen worden bezocht. Met foto's uit begin 1900, bietencam pagnes en paard en wagen. De heem kundekring heeft al de toezegging ge had van de eigenaar van de weegbrug om deze voor een symbolisch bedrag over te .nemen, plus de belofte van de ambachtsheer, de heer Bohlke, dat de erfpacht van zijn grond aan de vereni ging zal worden overgedragen. Jeanet Bosters-Verhees en Theo Bosters zitten in het Franse kamp ter gelegenheid van het feit dat 200 jaar geleden Lode lijk Napoleon besloot het *Zeeuwse Nieuw-Vossemeer aan Brabant toe te wijzen. Jeanet en Theo leerden elkaar ken nen 'op de Philips', de lampenfa briek in Roosendaal waar streekge noten terecht kwamen als er in de buurt niet voldoende werk was te vinden. Jeanet: „We kwamen elkaar elke dag wel tegen." De vonk sloeg pas echt over op een bal in het café van Nieuw-Vossemeer dat nu het Wagenwiel heet, vertelt Theo. Ze deden in 1974 ondertrouw in het gemeentehuis Sint-Maartensdijk, werden in het stadhuis in Tholen in de echt verbonden waarna het hu welijk werd ingezegend in de katho lieke kerk in Oud-Vossemeer. Toen verhuisde Jeanet van Botshoofd, waar ze is geboren, naar de andere kant van de Eendracht. De rivier die al eeuwenlang de scheiding vormde tussen de beide provincies. Haar man had er een namelijk een eigen woning. Ze bleef nog wel vier jaar werken bij Philips tot ze een zoon kreeg. Sinds een mftand zijn ze opa en oma geworden. Theo heeft zo'n 12,5 jaar in de lam penfabriek gewerkt. „We reden er heen met de bus van Arie van de Klundert uit Oud-Vossemeer. Door de familiebanden komen ze nog veel in Oud-Vossemeer. Jeanet heeft er nog twee broers en een zus wo nen. De verbinding tussen beide dorpen is sterk verbeterd sinds de ingebruikneming van de brug over het Schelderijnkanaal in 1977. Beiden herinneren zich maar al te goed het pontje over de Eendracht voordat de brug er lag. Theo: „Het was juist in onze verkeringstijd dat we er veel gebruik van maakten om elkaar op te zoeken. Om tien uur 's avonds moest je bij het veer zijn voor de laatste afvaart. Het is dik wijls gebeurd dat we te laat waren en dan moest ik over Tholen, nog over de oude brug om weer thuis te komen." Maar dat had hij er wel voor over, zegt Bosters met een twinkeling in de ogen. Tijdens de wintermaanden was het soms nog lastiger als de pont al om acht uur uit de vaart werd genomen als het slecht weer was. „Maar dan bleef ik daar wel slapen." Bosters bleef niet bij Philips. Hij is gaan zwerven, zegt hij. Heeft een tijd bij Hommel in Oud-Vossemeer gewerkt, is daarna de bouw inge gaan en zit nu alweer 30 jaar bij de BAM. In Nieuw-Vossemeer was hij actief in de kruisboogvereniging, de voetbalvereniging en de visclub. Nu is hij bestuurder van de wildbe heereenheid. Of ze op de foto wil len. Natuurlijk. Op het muurtje van de hervormde kerk en in het Frans kamp dat voor de gelegenheid is opgeslagen in het dorp ter ere van Lodewijk Napoleon die volgens de schrijver Adri Bosters in de maan den april en mei 1809 op inspectie tocht nagenoeg heel Brabant en Zeeland aandeed. 'Hij was met de beste bedoelingen bezield en hij was een goedhartig, welwillend man met een ongeveinsde belang stelling voor het wel en wee van het volk.' Op 4 mei bezocht hij Nieuw-Vossemeer met een deta chement cavalerie. Ook zaterdag gebeurde dat. Leden van saluutbat- terij Bastion RA uit Naarden brachten de koning naar de Voor straat. Samen met burgemeester J. Hoogendoorn (sinds 1997 valt het dorp onder de gemeente Steenber gen), de schrijver en leden van de heemkundekring Ambachtsheer lijkheid Nieuw-Vossemeer. In de Voorstraat was ook een kraam van de stichting 600 jaar Oud-Vosse meer om de viering volgend jaar te promoten. Als er wat te vieren valt, doen Nieuw- en Oud-Vossemeer niet voor elkaar onder. Hij schakelt even gemakkelijk over van het Thoolse naar het West-Bra bantse dialect en omgekeerd. Jan van de Velde werd in 1954 geboren in Anna Jacobapolder. Hij woont alweer 34 jaar in Nieuw-Vossemeer, maar moet 'af en toe even terug om de taal weer te horen.' Zaterdag trad hij op tijdens het officiële gedeelte van de viering dat 200 jaar gele den het dorp van Zeeland naar Brabant ging. Erg grappig vond de zanger het dat uitgerekend hij er mocht optreden in de Vossenburght. „Nieuw-Vosse meer afgeknipt van het Zeeuwse. Gek hè. Tweehonderd jaar bevrijd van die Zeeuwen. En nu zit er ie mand voor uw neus die geboren en getogen is in Zeeland." Hij zong er ook over. Over zijn hart dat is ver deeld tussen zoet (Brabant) en zout (Zeeland). In poëtische zinnen zoals een troubadour. Zichzelf begelei dend op een Spaanse gitaar. 'Ik kom uit het land waar het altijd kan waai en/ waar meeuwen scheren langs de waterlijn/ de zomer de lucht lang zaam laat golven/ als de zon over de akker glijdt.' Over Nieuw-Vosse meer: 'Ik woon in het land waar het feest nog op straat ligt/ kleuren van kermis en een bont carnaval/ waar iedereen praat als de tap maar blijft stromen/ de glazen gevuld op het zoveelste bal.' Burgemeester J. Hoogendoorn, zelf in Goes geboren en getogen, maar alweer 37 jaar wonend in Noord- Brabant, vond het belangrijk om het te herdenken. Hij had zich afge vraagd waarom Nieuw-Vossemeer voor Brabant is gevallen. Hoogen doorn zei blij te zijn dat het 'weer wat zouter' wordt als het Volkerak/Zoommeer en daarmee het Schelde-Rijnkanaal verzilt wordt in de strijd tegen de blauwalg. „Dan komt ook de geur van Zeeland weer terug." De burgemeester begreep uit het boek van A. Bosters over 200 jaar Nieuw-Vossemeer bij Brabant, dat de bevolking zich steeds meer Bra bants voelden in 1809. In tegenstel ling tot de inwoners van Oud-Vos semeer. De zelfstandigheid van het dorp duurde tot de gemeentelijke herindeling in 1997. Voor vele in woners een doorn in het oog. Hoogendoorn: „Het was misschien toch wel goed. Het dorp telde 2350 inwoners en dan kun je niet goed alleen functioneren. We zitten nu met negentien gemeenten in een samenwerkingsverband. En de ge meente Tholen doet volop met ons mee." De gemeenteraad zal vanavond noodgedwongen instemmen met de af splitsing van het netbeheer van nutsbedrijf Delta. In de commissie be stuurszaken klonk vorige week zorg d(ror over de continuïteit van de onderneming, de verrekening van de splitsingskosten en de ontwikke ling van het dividend. Wilbert van den Berge uit Stavenisse en Jacqueline Hage uit Sint- Maartensdijk zochten vrijdag een niet alledaagse plek uit voor hun trouwfoto's. Wilberts vader Jan, van het gelijknamige bergingsbedrijf zette het stel er speciaal voor af op de gasboei Tl5 in de Oosterschelde voor Stavenisse. De bruidegom werkt bij sleep en bergingsbedrijf Multraship in Temeuzen, en is bezig aan de kapiteinsopleiding voor de kustvaart. Dus met zijn zeebenen zit het wel goed. Maar ook de bruid is niet voor een kleintje vervaard, zij ging deze week als politieagente op Tholen aan de slag. (Foto Foto Fase). Splitsing van nutsbedrijven in een netwerkbedrijf en een productiebe drijf is een gevolg van de liberalise ring van de energiemarkt. Inmiddels stelt de Europese Unie die splitsing niet meer verplicht, maar in ons land, is ze geregeld in de wet onafhanke lijk netwerkbeheer. Het Zeeuwse Delta moet dan ook uiterlijk 1 juli een splitsingsvoorstel indienen bij de energiekamer van de Nederlandse mededingingsautoriteit (NMa). Hier over beslist de algemene vergadering van aandeelhouders op 25 juni. De gemeente Tholen bezit 412 aandelen, krap drie procent van het totaal. De provincie heeft de helft van de 15.280 aandelen in handen, de rest is verdeeld over de andere Zeeuwse ge meenten en de provincies Zuid-Hol land en Noord-Brabant. Alle aan deelhouders ontvangen jaarlijks een dividend; voor Tholen was dat vorig jaar ruim anderhalf miljoen euro (voor 2009 en 2010 is 1,35 miljoen gegarandeerd), waarmee het een be langrijke inkomstenbron is. Over de gevolgen van de splitsing voor het dividend is er dan ook zorg bij de Thoolse raadsleden. Wethou der Goossen kon in de commissie niet meer zeggen dan dat de directie verwacht dat het stelsel ten aanzien van de uitkering van het dividend niet verandert. Ook verzekerde hij dat er een levensvatbaar Zeeuws be drijf overblijft. Als het maar groot genoeg is om een eventuele vijandi ge overname te voorkomen, merkte J.J.P.A. Boulogne (ABT) op. „Want het is op het ogenblik keihard zaken doen." De wethouder zei dat overna me niet aan de orde is. Hij beloofde de geuite zorg te zullen overbrengen in de aandeelhouders- vergadering. Hij wees op de reserve die de ge meente heeft gevormd om schomme lingen in het dividend op te vangen. Begin dit jaar zat daar 551.000 euro in. „En de aandeelhouders zullen goed kijken wat Delta gaat doen." Delta heeft tevergeefs via de rechter geprobeerd om splitsing te voorko men. Met de splitsing zijn kosten ge moeid (eenmalig 19,2 miljoen en structureel 12,9 miljoen) en verschil lende commissieleden zijn ongerust dat die via de tarieven aan de inwo ners worden doorberekend. Dat is echter wettelijk niet toegestaan. Het bedrijf blijft procederen met de Staat om te proberen de kosten daarop te verhalen. „Dat kan jarenlang duren", aldus Goossen. Verder wil Delta dat aan enkele randvoorwaarden wordt voldaan. Het wil van de NMa een structurele compensatie voor de ho gere aanleg- en onderhoudskosten in het dunbevolkte Zeeland, en een compensatieregeling voor de kosten van decentrale "opwekking van ener gie (windmolens en warmtekracht koppeling). Een compensatie voor de extra kosten als gevolg van de vele waterkruisingen in de provincie is al toegezegd. Over wat er gebeurt als niet aan de randvoorwaarden wordt voldaan, doet Delta geen uitspraak. Naar de plannen met het waterbedrijf Evides - Delta bezit de helft van de aandelen - werd in de commissie ook nog gevraagd. Er komt een on derzoek naar de positie daarvan, al dus de wethouder. Provinciale staten hebben vorig jaar uitgesproken dat de aandelen in publieke Zeeuwsen handen zouden moeten komen. De prijs voor een kubieke gas van Delta wordt per 1 juli met 31,2% verlaagd. De prijs voor elektriciteit gaat met 1,2% per kWh omlaag. Een gemiddeld huishouden is op jaarbasis 276 euro goedkoper uit. Dat antwoorden b. en w. op vragen van de ABT-raadsfractie, die liever al per 1 april lagere energieprijzen had gezien. In de aandeelhouders vergadering is dat wel besproken, maar ook Delta profiteert als gevolg van lopende leveringscontracten vertraagd van een dalende olieprijs. Bij een stijgende prijs is het niet ge bruikelijk de prijs tussentijds aan te passen en nu de prijs daalt, wijkt Delta niet van die lijn af. B. en w. van Tholen drongen daar wel op aan, maar op het uiteindelijke be sluit van Delta op 1 juli de tarieven te verlagen, heeft het college geen invloed gehad. Klanten met een va riabel tarief profiteren van de prijs verlaging. Klanten die gekozen heb ben voor een vaste prijs van drie jaar, profiteren nu niet. Die hebben in de afgelopen jaren, waarin de prijs steeds steeg, voordeel gehad. Ook voor de toekomst verwacht Delta stijgende prijzen. Herstel van de economie leidt immers veelal tot een stijgende olieprijs. Nieuw is een tussenvorm, waarin de klant voor de helft een vast tarief krijgt en voor de helft meebeweegt met de prijsont wikkeling. Na de PvdA-fractie heeft ook de Thoolse VVD schriftelijke vragen gesteld over het hagelkanon van fruitteler Alkema bij Scherpenisse. Aanleiding zijn klachten van om wonenden. Raadslid Gabri Hoek verwijst naar artikelen uit het Agra risch Dagblad, waaruit blijkt dat de problematiek in diverse gemeenten speelt. „Er is veel onduidelijkheid over. Is het college van b. en w. be reid om contact te leggen met ande re gemeenten waar hagelkanonnen geplaatst zijn. Dit om tot een een duidige aanpak te komen die duide lijkheid geeft aan zowel fruittelers als omwonenden", aldus de VVD- fractie. Uit nadere informatie is PvdA- raadslid Henk Nieuwenhuis inmid dels gebleken, dat de hagelkanon nen al sinds 2004 gebruikt worden in Zeeland. Een fruitteler in Krab- bendijke kocht toen zo'n hagel kanon op advies van Belgische col lega's. Een katholieke Nederlandse fruitteler die vaak hagelschade had. schafte in 1999 een hagelkruis aan. een speciaal gefabriceerd kruis dat gezegend is door kerkelijke perso nen. Sinds die plaatsing had hij geen hagelschade meer. Klimatolo gisch is dat goed mogelijk, aldus Jon Wieringa in Meteorologica. Vijf protestants-christelijke basis scholen van Tholen en Sint-Philips- land gaan verder samenwerken in Zeeland. De federaties Noord-Oost Zeeland en Zeeland West gaan sa men met de school voor speciaal onderwijs in Kapelle een nieuwe or ganisatie vormen. Aan de 25 scho len met bijna 5000 leerlingen en ruim 500 personeelsleden worden diensten verleend op het gebied van personeel, financiën, zorg en onder wijs. De nieuwe organisatie, waar van de naam in december bekend gemaakt wordt met de vorming van een professioneel bestuur, wordt ge leid door 3 mensen, die bijgestaan worden door 7 medewerkers. De Eben Haezerschool Tholen, Groen van Prinstererschool Scher penisse, de Juliana van Stolberg- school Sint-Maartensdijk, de School met de Bijbel Sint-Annaland en de Koningin Julianaschool Sint- Philipsland vallen onder de nieuwe organisatie. „De lokale schoolbestu ren blijven autonoom om personeel aan te nemen, e.d.", benadrukt H.P.A. Poortvliet, de huidige fede ratiedirecteur van Noord-Oost Zee land. „De meeste basisscholen zijn immers goed verankerd in hun dorp en de betrokkenheid van de ouders is groot." Het gaat Poortvliet aan het hart, dat de als ,zeer zwak' door de onder wijsinspectie gekarakteriseerde ba sisschool in Scherpenisse tot zijn federatie behoort. „We steunen el kaar. September vorig jaar hebben we ook een kwaliteitsdag georgani seerd. Ons uitgangspunt is, dat we in 2011 geen zwakke scholen meer in onze federatie willen hebben." Ook de tweede Alzheimer Inn van de Alzheimerwerkgroep en het steunpunt mantelzorg van de gemeente Tholen, vrijdag in Dalemhof, is goed bezocht. Dit keer was verpleeghuisarts Kristel Delien te gast. Zij vertelde over de mentie en medicijngebruik. Ze deed de werking van medicijnen die het pro ces van dementie vertragen, uit de doeken. Er zijn voor en tegenstanders. Tegenstanders wijzen op de vele bijwerkingen van de medicijnen, zoals maagdarmklachten, gewichtsverlies, duizeligheid en slapeloosheid. Ook medicijnen tegen onrust en slapeloosheid hebben elk hun bijwerkingen. Het belang is het vinden van juiste balans. Belangrijk is ook een goed leefpa troon met voldoende afleiding, beweging, rust en regelmaat. Het oplossen van kruiswoordraadsels traint de hersenen en helpt tegen vergeetachtigheid maar het vertraagt of voorkomt het proces van Alzheimer niet. Er was volop de gelegenheid tot het stellen van vragen. Ondertussen kon men genieten van het rustgevende pianospel van Henny Besling. De volgende bijeen komst is gepland op 25 september a.s. Dan gaat het over dementie en de buitenwereld. Zaterdag 5 september houdt de stichting Tholen Rockt voor het eerste lus trum van het Women In Rock Festival haar eerste voorronde in Sint-Anna- land. Bands die in ieder geval een zangeres in de frontlinie hebben staan, komen in aanmerking. Inschrijven kan via de website (www.womenin- rock.nl) tot eind juli. De voorronde wordt gehouden in Sint-Annaland. Het eigenlij ke festival wordt 21 november in de Thoolse sporthal Meulvliet gehouden met o.a. Stream of Passion., X-tinxion, Hellesbells, Le Titre en ElectricA.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 15