Verkeer groeiend Tholen noopt tot extra ontsluiting op provinciale weg 'We hebben de grootste collectie vloer- en wand tegels in de regio' Lichtgewond na eenzijdig ongeval Raad hecht aan potje leefbaarheid kleine kernen Onderzoek opgenomen in visie toekomstige ontwikkelingen Erik den Engelsman heeft nieuw bedrijf voor tegels, bouw afbouw Donderdag 18 juni 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Er komt een onderzoek naar een derde ontsluitingsweg voor het stadje Tholen op de Nieuwe Postweg, ter hoogte van de Molenviietsedijk. Verder moet eind dit jaar het onderzoek afgerond zijn naar enkele varianten voor de toekomstige plek van de scholen, het sportcomplex en het zwembad. Dat staat in het zogenaamde masterplan Tholen, een visie gericht op de toekomstige ruimtelijke indeling van het stadje. Molenviietsedijk Distributiecentrum Oplossing Anti slip Alle partijen in de Thoolse gemeenteraad willen een budget voor de vier kleine kernen in stand houden. Het CDA komt met een amendement, is vorige week afge sproken in de commissie bestuurszaken. Het geld zal vervolgens binnen de kadernota gevonden moeten wor den. „Dat zal niet meevallen, gezien de financiële werke lijkheid van dit moment. De ruimte wordt alleen maar kleiner", waarschuwde wethouder mevrouw Velthuis al bij voorbaat. Voorstel voor afschaffen krijgt geen enkele steun Volledig bedrag Zaterdag 27 juni muziekdag in Stavenisse 11 'i iZk--kdiji- 1 'l'ii Een viaduct over de Nieuwe Postweg leidt het verkeer vanaf de Molenviietsedijk de polder in. Ergens op deze plek, tussen de Oester- /Garnalenstraat en Molenvliet, moet een nieuwe uitvalsweg komen voor de woonwijken aan de noordwest kant van Tholen. In het stuk zijn een groot aantal toe komstige ontwikkelingen samenge bracht en verdeeld over drie the ma's: sport en onderwijs, binnenstad, verkeer en wonen. Daarnaast zijn een aantal zelfstandi ge projecten benoemd. Door die te bundelen, worden ze in onderlinge samenhang bekeken. Gezien de voorziene groei van Tholen naar zo'n 10.000 inwoners, met alle ge volgen van dien. is het nodig om toekomstige voorzieningen daarop aan te passen. Op 1 juli bespreekt de commissie bestuurszaken het plan, een week later neemt de gemeente raad een beslissing over de prioritei ten. Het eerste onderdeel dat het ge meente wil aanpakken, is het ruim tegebrek waarmee de scholen kam pen. Uitbreiding daarvan op de bestaande plek, betekent dat de sportaccommodaties en het zwem bad in de knel komen. Met alle be trokkenen is overleg geweest om de wensen en ideeën op een rij te krij gen. Daarnaast zijn acht plekken be keken voor het eventueel vestigen van sportaccommodaties. Drie daar van worden meegenomen in een na der onderzoek: de noordkant van de Postweg (achter het gemeentehuis), de Nieuwlandpolder (over het via duct) en de Zoekweg. Dit laatste zou gecombineerd worden met dc tweede van vier varianten voor de inrichting van het gebied, waarbij het zwembad naar elders verhuist en op die plek nieuwen scholen verrij zen zodat de sportvelden kunnen blijven liggen en ruimte krijgen voor uitbreiding. In variant 3 ver huist het sportcomplex naar elders en in variant 4 wordt voor zowel zwembad als sportcomplex elders ruimte gezocht. Het zijn de drie op ties die in de tweede helft van dit jaar onderzocht gaan worden op on der meer (financiële) haalbaarheid en draagvlak. Variant 1, waarin alles blijft zoals het is, valt wat het ge meentebestuur betreft af. Berekend is inmiddels, dat voor een sportcom plex (voetbal en tennis) 9 hectare nodig is, en met een zwembad er bij elf hectare. Bij een eventuele con centratie van sportvoorzieningen, met Poortvliet en Oud-Vossemeer, in dc verdere toekomst is twee hec tare extra nodig. Uit gehouden en quêtes blijkt dat scholen en kinder opvang een voorkeur hebben voor variant vier, de sportverenigingen voor variant twee omdat ze geen uit zicht hebben op alternatieve loca ties. Overigens heeft voetbalclub Tho- lense Boys dringend behoefte aan extra velden. En het 35 jaar oude zwembad voldoet in feite niet meer aan de eisen, maar wordt door de provincie gedoogd. Verder groeit de behoefte aan een binnensportac commodatie, terwijl de 44 jaar oude gymzaal aan vervanging toe is. De bedoeling is dat Meulvliet wordt uitgebreid met een tweede sporthal én met een oefenruimte voor de mu ziekvereniging (die bivakkeert tijde lijk in de gymzaal). Uitgangspunt blijft om de scholen te concentreren, en verder wordt de brede schoolgedachte in de plannen meegenomen. Kinderopvang, bui tenschoolse opvang en peuterspeel zaal worden daar bij betrokken. In de conceptkadernota 2010 is voor de onderwijshuisvesting een inves tering opgenomen van 12,5 miljoen euro. Voor verplaatsing van sport complex of zwembad is in de meer jarenbegroting nog geen bedrag op genomen. De bevolkingsgroei en andere ont wikkelingen zorgen, zo is de ver wachting, voor een behoorlijke ver keerstoename in Tholen. De belangrijkste verkeersader, de Ten Ankerweg/Grindweg, heeft de maximale capaciteit bereikt. Vorig jaar passeerden per etmaal gemid deld 8000 motorvoertuigen de Grindweg, en 5000 de Ten Anker- weg. De toename tot 2017 zal 3500 voertuigen zijn, en in de jaren daar na nog eens 4000. Dat maakt in de ogen van het gemeentebestuur spreiding van verkeersstromen noodzakelijk. Daarom wordt ge dacht aan een derde ontsluitings weg op de Nieuwe Postweg. Die zou, mede met het oog op de toe komstige woningbouwlocaties, ter hoogte van het viaduct in de Mo lenviietsedijk moeten komen. Het idee is om die aansluiting gelijk vloers te houden, met een ovale ro tonde in de weg waardoor het ver keer op de Postweg goed kan door stromen. Voor fietsers en voetgangers moet er een ongelijk vloerse oversteek (tunnel of brug) komen. Bij de plaats van de nieuwe weg speelt, in verband met geluid, de afstand tot de Garnalenstraat een rol. Een binnenring zou bovendien de toekomstige woonwijken in het gebied tussen de Molenviietsedijk, Eeweg en Luchtenburgseweg moe ten ontsluiten. Inmiddels is de pro vincie van de noodzaak overtuigd en heeft dit als knelpunt opgeno men in het verkeers- en vervoer plan. Samen met de gemeente zal naar de extra ontsluiting een studie worden verricht. Een ander punt is het landbouwver- keer. dat nu nog dwars door Tholen gaat. Er wordt gewerkt aan een rou te voor dit verkeer langs de noord kant van de provinciale weg, waar van het voordeel is dat het dan gescheiden blijft van de fietsers. Uit overleg met organisaties kwam naar voren dat het wenselijk is om toe komstige woonwijken minimaal twee ontsluitingen te geven. Mede gezien de verkeerssituatie is het waarschijnlijk beter om eerst het uitbreidingsplan Molenvliet te realiseren en dan pas Buitenzorg IV. De mogelijkheid om die volgor de aan te passen, wordt onderzocht. Ten aanzien van woningbouw zal het beleid zich richten op levens- loopgeschikte huizen en starterswo- ningen. Verder zal duurzaam bou wen nadrukkelijk de aandacht krijgen. Uit een enquête onder or ganisaties kwam naar voren dat het realiseren van evenwichtige wijken belangrijker wordt gevonden dan het bouwen van zoveel mogelijk woningen. En dat er in wijken ruimte moet zijn voor kleinschalige winkels en praktijkruimten. Ook in de binnenstad speelt de ver keersproblematiek. Voor het volle dig autovrij maken ontbrak in het verleden draagvlak. Daarom wordt dat ook nu niet "als optie gezien. Wél het ontmoedigen van autover keer in bepaalde straten, en het ver sterken van het voetgangersgebied. Bij dc Rcgcntessestraat wordt par keerruimte voor 30 tot 35 auto's ge realiseerd. Onderzocht worden ex tra parkeermogelijkheden aan de rand van Tholen, en realiseren van een distributiecentrum waar grotere vrachtwagens gelost kunnen wor den. Naar het eenrichtingsverkeer in de Paulinastraat wordt gekeken. En in de tweede helft van dit jaar zal een vier tot vijf meter brede trap worden aangelegd over de haven- dijk ter hoogte van de Brugstraat. Op die manier komt er een betere verbinding tussen de haven en het centrum, want afgraven van de wa- terkerende dijk wordt door het wa terschap geblokkeerd. Dit moet bijdragen aan het aantrek kelijker maken van de binnenstad. Net als het benutten van het monu mentale karakter, het gegeven van de vestingstad en uitbreiding van de jachthaven. Maar in de ogen van de gemeente moeten ook de onderne mers nadenken over hoe zij daaraan kunnen bijdragen (bijvoorbeeld panden met een bepaalde uitstra ling, gevarieerd winkelaanbod, acti viteiten). En dat allemaal om meer mensen naar het centrum te trek ken. zodat middenstand en horeca kunnen profiteren. Nadrukkelijk wordt er gekeken naar de speelterreinen in de binnenstad. Een deel van de voormalige oester putten krijgt mogelijk weer in func tie in het kader van de vestingwer ken. Voor het herstellen van de vestingwallen - als parkachtige zo ne - is al geld in de begroting opge nomen. Daarbij zal er ook 'aandacht zijn voor de molens. Bewoners en ondernemers blijven via klankbordgroepen voor zowel de vestingwallen als de binnenstad betrokken bij de toekomstige ont wikkelingen, zo is nadrukkelijk de bedoeling. Ten aanzien van de jachthaven speelt de afmeting van de Bergse- diepsluis. Die moet groter, vindt niet alleen Tholen maar ook' een aantal West-Brabantse gemeenten. In een breder kader zal gelobbyd worden voor technische aanpassing hiervan. Erik den Engelsman heeft een showroom met keramische tegels geopend aan bedrijventerrein Welgelegen in Tholen. (Advertentie LM.) Op bedrijventerrein Welgelegen in Tholen is er vanaf vrijdag 19 juni meer keus voor bezoekers. Erik den Engelsman heeft voor variatie in het winkelaanbod gezorgd met een nieuw bedrijf: Engelsman tegels, bouw afbouw. „Het woordje 'den' heb ik weggelaten in de naam, want dat klinkt ouderwets en we zijn juist een jong en fris bedrijf', zegt hij met een knipoog. In het gebouw tussen Boerenbond en Decoho- me heeft hij een showroom van 350 vierkante meter met meer dan 1000 vierkante meter verschillende wand- en vloertegels. „Daarmee hebben we de grootste collectie in de regio zuidwest Nederland." rancier wil ook dat zijn tegels vak kundig worden aangebracht." Den Engelsman is van mening dat zijn tegels in tegenstelling tot de tegels van veel andere merken maatvast zijn. „Dat ziet er ook strakker uit als ze gelegd zijn. De meeste tegels zijn niet allemaal ge lijk, maar die van ons wel. Daar door kan een doe-het-zelver een professioneel ogend resultaat krij gen." Mensen kunnen de tegels-bij Den Engelsman bestellen en zelf leggen, hij verkoopt ook professio nele voegmaterialen en kitten, maar ze kunnen het ook door hem laten doen. In de showroom van Den Engels man ligt volgens hem voor ieder wat wils. „We hebben diverse for maten en kleuren, van modern tot klassiek." Het zijn keramische te gels (gebakken) voor binnen en buiten. „We leveren bekende mer ken zoals Mosa en Sphinx en we hebben twaalf Italiaanse leveran ciers. Italië is namelijk niet alleen trendsetter in de mode, maar ook in de tegels. Wat daar ontworpen wordt, volg je hier." Den Engels man vertelt dat hij in de regio de enige is die van een bepaalde Itali aanse leverancier tegels levert. „We zijn 'select dealer' van de te gel van die leverancier." De leve rancier heeft voor ons gekozen, omdat wij gespecialiseerd zijn in tegels en ook extra service kunnen leveren in het plaatsen. „De leve- „Gaat niet. bestaat niet", dat is ei genlijk onze slogan. „Als mensen een tegel zien, hebben ze vaak zelf wel een idee waar ze die willen hebben, bijvoorbeeld een vloerte gel tegen de wand. Wij zeggen niet dat iets niet kan, maar zoeken er een oplossing voor." Dat gebeurt ook als mensen de te gel willen combineren met het ove rige interieur. „Mensen kiezen in eerste instantie natuurlijk voor een bepaalde trend of kleur die ze mooi vinden. Maar als ze het ergens mee willen combineren, bijvoorbeeld een tegel bij een houten vloer, dan geven we ook advies. Dat kan bij voorbeeld ook een bepaalde tegel bij het keukenblad zijn." Bij Engelsman kunnen mensen ook kiezen voor een naadloze vloer. „We verkopen siergrinjlvloeren, ook wel korrcltapijt genoemd. Dat is leverbaar in 1001 kleuren en-er kurmen ook figuren in gemaakt worden. Zoals bijvoorbeeld be drijfslogo's." Omdat Den Engelsman naar eigen zeggen zelf alles in de bouw heeft gedaan, is hij naast de tegels ook actief in de bouw en afbouw van een woning. Hij vertelt dat hij dat is gaan doen. omdat mensen dat aan hem vroegen. „Ik was eerst al leen actief in de montagq van wand en vloertegels. Klanten waren daar tevreden over en vroegen of ik meer kon doen. Zo ga je richting de totale bouw en afbouw." Zijn erva ring is niet uit de lucht komen val len. „Ik ben ooit begonnen als tim merman en metselaar, en heb zelfs alles in de bouw gedaan.. Ook ben ik werkvoorbereider geweest en calculator. Ik ben bekend met het hele bouwproces." Hij kan dus niet alleen de tegels thuis komen plaatsen, hij kan daar naast ook zorg dragen voor de af bouw en verbouwing van een wo ning. „Daarom heten we ook tegels, bouw en afbouw." Hij werkt in de afbouw samen met BMC bouw uit Tholen. „Wij bieden een compleet pakket vanaf fundering tot comple te afwerking. En alles doen we in eigen beheer van een complete ver bouwing tot een nieuwbouwwoning met alles erop en eraan. Dat i§ mak kelijk voor de klant, want die heeft maar één aanspreekpunt bij een compleet pakket. Bij een verbou wing heb je normaalgesproken al tijd veel onderaannemers en als er eentje tussenuit valt, heb je altijd een probleem. Je hoeft bij ons nooit op een ander te wachten, omdat we het zelf doen." Den Engelsman is doordeweeks op pad om te tegelen en te werken in de bouw en afbouw. De showroom is op vrijdag en zaterdag open en op andere dagen kunnen mensen er op afspraak terecht. Ze krijgen als ze de winkel bezoeken advies van de eigenaar zelf. „Ik sta zelf in de winkel." Erik denkt dat hij garant staat voor een goed advies, omdat hij verstand heeft van het tegelvak. De collectie wisselt steeds. „Men sen raken hier niet zomaar uitgeke ken, want we hebben telkens een nieuwe collectie." Engelsman heeft tegels voor alle gangbare ruimtes, zoals toilet en badkamer, woonka mer en keukenvloeren. En voor het terras heeft hij tegels die vorstbe stendig zijn en anti slip. „Tegen woordig kun je alles betegelen, zelfs gevels." Erik den Engelsman is van mening dat hij op een voor de klant goed bereikbare plek zit, net na de inrit van Welgelegen. „We zitten op een zichtlocatie met voldoende en rui me parkeermogelijkheden. Klanten kunnen makkelijk met hun auto bij het magazijn komen, maar als ze dat willen kunnen we de tegels eventueel ook thuis afleveren." Engelsman tegels, bouw en afbouw opent vrijdag 19 juni om tien uur. Klanten krijgen tot eind juli tien procent korting op alle tegelaanko pen. De winkel is open vanaf tien uur tot vijf uur op vrijdag en op za terdag van tien uur tot vier uur en andere tijden op afspraak. Over de periode 2006-2009 was er jaarlijks 30.000 euro beschikbaar voor eenmalige impulsen op het ge bied van de leefbaarheid in de woonkernen Anna Jacobapolder, Oud-Vossemeer, Poortvliet en Sta- venisse. Daar is echter mondjes maat gebruik van gemaakt. Het bracht b. en w. tot de gedachte om dit budget voor de komende vier jaar te halveren. Maar de maatrege len voor het bestrijden van de eco nomische recessie gooiden roet in het eten. Er bleek weinig financiële ruimte voor nieuw beleid. En omdat kleine kernenbeleid geen wettelijke taak is, stelde het college voor om het budget af te schaffen. Maar geen enkele fractie bleek daar in de commissie voorstander van te zijn (RFT ontbrak). Men vond het een nuttige voorziening. „Hoe han dig is het niet voor de raad om een budget te hebben waaruit je verzoe ken kunt honoreren", stelde het CDA bij monde van J.P. Bout. Hij gaf aan desnoods met een amende ment te zullen komen om het in stand te houden. VVD'er F.J.A. Hommel gaf aan dat de leefbaar heid in kleine kernen onder druk komt te staan. Hij kwam met het idee om met 15 mille te volstaan en kreeg bijval van de SGP. Ook ABT kon zich daarin wel vinden. „Ei genlijk zou ik de dertig mille willen laten staan. Maar het is nu een tijd dat er offers gevraagd worden. Ik zou me in een bezuiniging kunnen vinden", zei J.J.P.A. Boulogne. VVD en SGP opperden dat het geld gevonden zou kunnen worden door binnen de begroting posten af te ro men. Hommel: „Er zit altijd wel ruimte in de begroting. Dat toont bijvoorbeeld de aanschaf van twee tenten voor de zwembaden aan, waar geld voor was terwijl er géén badpersoneel aangenomen kon worden om het tussen de middag sluiten van de baden op te vangen." Verder werd in de discussie opge merkt, dat er méér voorstellen voor het budget zijn ingediend, maar dat sommige uit andere potjes zijn be taald. Een voorbeeld is het speel veld in Poortvliet. De PvdA was het met SGP en CU eens dat de raad mogelijk actiever met het budget en de mogelijkhe den bezig had kunnen zijn, onder meer tijdens raadsbezoeken aan de woonkernen. „We praten hier over leefbaarheid", zei J. Oudesluijs. „Ga als raad in samenspraak met de inwoners na waar het geld naar toe kan", aldus Van de Sande. Beiden pleitten voor het volledige bedrag van dertig mille. „Als we vóór handhaven van het budget zijn, dan moeten we bereid zijn om extra geld beschikbaar te stellen", re ageerde de CU'er op het idee om begrotingsposten af te romen. Hij wil het daarom betrekken bij de dis cussie over de kadernota, en daar was ABT het mee eens. De conclusie was dat het raads voorstel wordt gehandhaafd, zodat in ieder geval de evaluatie vastge steld wordt. Maar ten aanzien van het budget komt er vanavond in de raadsvergadering een amendement. Van de Sande wilde dat op zich ne men, maar Bout reageerde dat zijn fractie het regelt. „Het was ten slot te ons voorstel." Ter gelegenheid van het 410-jarig bestaan van Staven isse wordt er za terdag 27 juni een muziekdag geor ganiseerd in het dorp. Op Concor dia Tholen na verlenen alle muziekverenigingen uit de gemeen te Tholen hun medewerking. Euter pe uit Sint-Maartensdijk opent om elf uur het programma met een rondgang door Stavenisse, waarna aansluitend om twaalf uur een con cert volgt op het havenplateau. Het Zeeuwse jachthoornkorps verzorgt vanaf half twee diverse optredens, o.a. bij woonzorgcentrum Elenahof en op het havenplateau. De Konink- lijke fanfare Accelerando uit Sint- Annaland vervolgt om drie uur met een rondgang. De slagwerkgroep treedt om half vier op bij de haven. De Oud-Vossemeerse muziekver eniging begint om half vijf aan de rondgang en brengt ook de majoret tes mee, die om vijf uur optreden op het havenplateau. Het middagpro gramma wordt om half zes afgerond met de .slagwerkgroep van OVM op het havenplateau. Het avondpro gramma begint om zeven uur met Concordia uit Sint-Philipsland^ die tijdens de rondgang in elk geval een tussenstop maakt bij Elenahof. Ook Concordia komt naar het havenpla teau, waar bezoekers vanaf de dijk en vanaf de terrassen kunnen kijken en luisteren. Tussen de muziek door kan men de film Het dorpsleven van Stavenisse in 1966 ophalen in het oude ge meentehuis op de hoek Voor- straat/Molendijk/Stoofdijk. Bij een eenzijdig ongeval woensdagavond rond tien voor acht met een personenauto op de Mareweg bij Oud-Vossemeer liepen de 19-ja- rige bestuurder uit Tholen en de 16-jarige in zittende uit Sint-Philipsland lichte verwondin gen op. Het stel kwam uit Tholen en was op weg naar Sint Philipsland. Komend vanaf de Molendijk raakte de bestuurder met de auto van de weg af, reed ongeveer dertig meter door de berm, en gleed op zijn kant de sloot in waar het voertuig na ongeveer 20 meter tussen het hoge gras tot stilstand kwam. De inzitten den konden zelf aan de bestuurderskant uit de auto kruipen. De brandweer en de duikploeg uit Tholen wa ren eerst op het verkeerde been gezet door de melding drenkeling Oud-Vossemeersedijk. Daar vonden ze niets. De politie zette de Mareweg voor een deel af. Het verkeer werd omgeleid via de Coentjes- weg en de Molendijk. Bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen takel de het voertuig weg waarna de weg weer vrij was voor het verkeer. f i ifc.x. De auto raakte aan de rechterkant beschadigd en zit vol met plukken gras uit de slootkant.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 11