LABO BAL 'Als we er niet bij toeval langs waren gelopen, was hij verdronken' Abdij Nieuws Straatspeeldag heeft last van regenbuien Zeeweringen wil dijk Van Haaftenpolder versterken Tholen krijgt drie ton minder van Rijk dan gedacht AUTOSCHADE? Werkloosheid vrouwen stijgt Fietshelm voor alle leerlingen Donderdag 11 juni 2009 65e jaargang no. 30 Voor nieuwbouw Haestinge 150 mille PvdA kritisch over hagelkanon Sint-Maartensdij k Peter van Treijen redt 3-jarige Jelle Bout uit water van de Vest in Tholen „Als we er niet bij toeval langs waren gelopen, was hij verdronken." Peter van Treijen en zijn vrouw Erica van Treijen-van Weenen uit Tholen schrokken zich een hoed je toen ze zondagavond de ruim 3-jarige Jelle Bout de Vest in zagen stappen en onder water zagen verdwijnen. Van Treijen bedacht zich geen moment en sprong het ventje na. „Je doet wat je wordt ingegeven," zegt de red der. De ouders van het jongetje zijn dankbaar dat hun zoontje is gered. Hij was het huis uitgelopen en wilde gaan zwemmen. Het kind is door God bewaard, zegt moeder Miranda Bout. Ouders en redders zijn nog vol van de gebeurtenis die fataal had af kunnen lopen. Gedroomd Natuurschade volgens bureau minimaal Behandeling kadernota uitgesteld voor aanpassen Deze week 1 1 itnabo 1 II voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De provincie draagt 150.000 euro bij aan de nieuwbouw van Haestin ge in Sint-Maartensdijk. Het komt uit een pot voor plattelandsontwik keling van de Europese Unie. De to tale kosten van de nieuwbouw zijn geraamd op 3.540.228,75 euro. De provincie beloont daarmee de opzet van het sport-en gemeenschapscen trum dat onderdak moet bieden aan lokale verenigingen en hun activitei ten. Ook voor andere zaken zoals vergaderingen, feesten en partijen. Het draagt volgens de provincie bij aan de kwaliteit van leven op het platteland en wordt tevens gezien als basisvoorziening voor de econo mie en de plattelandsbevolking. Het aantal werkloze Thoolse vrou wen is in april met negen toegeno men, een stijging van vijf procent. In totaal zoeken 188 vrouwen een baan. Mannen zijn er dat 216, daar is er in april slechts één bijgeko men. Het brengt het totale aantal Thoolse werklozen op 404. En dat is een stijging van 2,5 procent ten opzichte van maart. Sint-Annaland was de enige plaats waar het aantal werklozen afnam: met vier tot 27. In Stavenisse bleef het aantal op 20 staan. De toename was het grootst in Tholen en Sint- Maartensdijk. Daar kwamen er vier werklozen bij, wat de aantallen bracht op respectievelijk 118 en 101. Een toename van twee valt te noteren in Poortvliet en Scherpenis- se, waar nu respectievelijk 29 en 24 inwoners een baan zoeken. In Oud- Vossemeer zijn 48 inwoners werk loos, een toename van één. Alle leerlingen uit groep 1 t/m 4 van de basisscholen op Tholen en Sint- Philipsland krijgen voor de kerstva kantie een fietshelm met een unieke opdruk. Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) heeft voor de hele provincie 5000 helmen besteld die niet standaard in de winkels verkrijgbaar zijn. Het ROVZ wil het gebruik van de fiets stimuleren, zowel voor het werk als recreatief, zonder dat dit leidt tot meer ongelukken. Het nieuwe pro ject 'HELM' staat voor hoofddoel een letsel minder. Naar aanleiding van de aanzienlijke geluidsoverlast heeft de PvdA-frac- tie schriftelijke vragen gesteld over de anti-hagelgenerator bij fruitteler Alkema in Sint-Maartensdijk. „Welke criteria legt het college aan om de proef al dan niet voort te zet ten en de voorlopige toestemming om te zetten in een definitieve ver gunning?", vraagt raadslid H. Nieu- wenhuis. „Wordt daarbij ook het aantal klachten van omwonenden betrokken of wordt daarbij uitslui tend gekeken naar het geluidsniveau dat het apparaat produceert?" Tijdens demonstraties leek de ge luidsproductie van de installatie binnen de perken te blijven, maar de praktijk is anders. Met name 's nachts is er aanzienlijke geluids overlast. Er kwamen klachten van inwoners van Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en de Randweg in Poortvliet. „Bewoners maken zich Je/Ie Bout zit veilig in de armen van zijn redder Peter van Treijen, naast hem zijn vrouw Erica van Treijen-van Weenen. Het was rond half zeven toen het echtpaar Van Treijen hun hond uit liet. Het weer was weer opge klaard. Het was zonnig. Ze kwa men van hun huis aan de Bosstraat om een wandeling met hun Sprin ger Spaniel te maken. Een rondje door het park dat ze zo vaak ma ken. Ze liepen in de richting van molen de Hoop. Ze twijfelden even over welk pad ze zouden nemen. Erika: „We lopen vaak rond de mo len, maar daar had ik geen zin in. Als we dat wel hadden gedaan, dan hadden we hem niet gezien. Dan hadden we alleen zijn kleren zien liggen." Ze besloten rechtdoor te gaan en kwamen in de buurt van de treur wilg, een plek waar geen riet langs de kant staat en waar regelmatig wordt gevist. Een open plek langs het water. De 28-jarige Van Treij en: „Dat is vlakbij het wandelpad. We zagen ineens het jongetje staan dat bezig was zijn rompertje uit te trekken. Hij had zijn trui en broek al uitgedaan. Hij liep naar het wa ter toe en stapte in de Vest. Het ging allemaal heel snel. De eerste halve meter is het maar dertig cen timeter diep, maar daarachter wordt het meteen veel dieper. We zagen hem ineens kopje onder gaan. Mijn vrouw zei tegen me: hij verzuipt, spring er in, pak hem." Van Treijen bedacht zich geen mo ment en sprong met kleren en al de Vest in. „Ik stond bijna tot aan mijn nek in het water. Ik kon alleen zijn hoofdje onder water zien. Ik heb hefri aan zijn hoofd naar boven getrokken en toen heb ik hem on der zijn armpjes opgetild en aan de kant gezet. Ik had niet verwacht dat het daar zo diep zou zijn." Zijn vrouw ving Jelle op. Erica (23 jaar): „Het is heel vreemd. Je ziet het kind ineens wegzakken en kop je onder gaan. Je staat verbouwe reerd. Eerst wil je roepen, maar daar was het al te laat voor." Jelle snakte naar adem, maar bleef rus tig. Hij huilde niet. Erica droogde de jongen met zijn rompertje af en deed hem zijn kleren aan. Inmid dels was ook zijn vader Job Bout op de flets aangekomen. Hij was samen met nog twee kinderen uit het gezin aan het zoeken naar zijn zoontje dat via de voordeur van de woning aan de Molenvlietsestraat naar buiten was geglipt. Zijn moe der en oudere zus Mariette waren op dat moment naar de kerk. Mi randa: „Job wilde een rondje gaan doen met de kinderen. Dat doen ze vaker op zondagavond. Toen hij Jelle riep om mee te gaan, was hij er niet. Jelle kent het park. Dat is de route die ze vaak wandelen. Hij wilde gaan zwemmen. Het is een ondernemend ventje. Hij was laatst in het peuterbadje in de Spetter. Hij zat de hele middag in het water. Hij vond het gewelig. Hij heeft gewoon gedacht: ik ga hier zwemmen." Van Treijen was van top tot teen nat. Hij had alles nog in zijn zak ken, zoals zijn mobiele telefoon. „Ik had er geen tijd voor om iets uit mijn zakken te halen of iets uit te doen." Erica liep met vader Bout en Jelle mee naar de woning van de familie Bout. Zelf ging Peter met een naar huis om zich te douchen en schone kleren aan te doen. Daarna ging hij ook naar de Mo lenvlietsestraat om over het gebeu ren na te praten. De ouders zijn dankbaar dat hun zoontje is gered. Ze zijn erg ge raakt door de gebeurtenis die fataal had kunnen aflopen. Vader Job Bout is visser en vertrok maandag weer naar zee. Miranda: „We zijn zo blij dat hij er nog is. Ik kan niet dankbaar genoeg zijn. Het kan in eens afgelopen zijn. Het kind is door God bewaard. Het echtpaar was het instrument om hem te red den. Het moest allemaal zo gebeu ren. Ik zie er Gods hand in. Daar ben ik van overtuigd." Het valt haar zwaar. Ze schiet steeds vol als ze er over praat. „Het hakt er echt in. Het is zo'n broos bezit. Ik zal het een plek moeten geven." Jelle is er een van een tweeling. Het is een erg levendig mannetje. Een heel ander karakter dan zijn broertje Job, zegt zijn moeder. Jelle heeft wel goed geslapen, maar is erg aanhankelijk. Hij kruipt vaak bij haar op schoot. „Ik weet niet goed wat hij nu denkt." Erica denkt er nog vaak aan. „Ik heb er over gedroomd. Ik ben zelf in verwach ting van de eerste. Peter is er wat nuchterder in. Ik let nu ook meer op kinderen als ik buiten ben." Eri ca weet uit verhalen van haar vader wat het betekent om iemand te ver liezen. „Hij verloor een neefje van zeven jaar door verdrinking toen hij nog in Ridderkerk woonde. Daar denkt hij nog vaak aan." Peter heeft op zijn werk op de vliegbasis Woensdrecht van colle ga's complimenten gekregen voor zijn optreden. Volgens Erica is het ook goed om er over te praten. „Je staat er versteld van hoe snel men sen weten wat er gebeurd is. Ze zeggen wel eens dat mensen op een verkeerd moment op een verkeerde plaats waren, maar in ons geval waren we op het goede moment op de goede plek." Het projectbureau Zeeweringen wil in 2010 de dijk in de Van Haaften polder, een beschermd natuurgebied bij Sint-Annaland, aanpakken. De bedoeling is dat de dijk voor de komende vijftig jaar sterk genoeg blijft om het achterliggende land bescherming te bieden tegen overstromin gen. Ook moeten de aanpassingen ervoor zorgen dat de dijk bestand blijft tegen een storm die eens in de 4000 jaar kan voorkomen. Het plan ligt tot 20 juli ter inzage in het gemeentehuis van Tholen en in Middel burg bij de provincie Zeeland en het waterschap Zeeuwse Eilanden. Hoewel de werkzaamheden midden in een natuurgebied plaatsvinden, denkt het projectbureau dat er geen noemenswaardige schade aan de na tuur door volgt. Zeeweringen heeft een aantal maatregelen getroffen om de negatieve effecten op de natuur te minimaliseren. Het dijktraject is getoetst aan de bo vengenoemde veiligheidsnorm. Dat gebeurt elke vijf jaar door de dijkbe- heerder. in dit geval het waterschap. Alle bekleding van de dijk is afge keurd, behalve de toegangsweg van asfalt bij dijkpaal 740. Het gedeelte dat is geselecteerd voor verbetering ligt tussen dijkpaal 724, direct aan sluitend aan de Krabbenkreekweg, en dijkpaal 765, de dijk van de Sluispol- der en heeft een lengte van ongeveer 4 km. De steenbekleding op de dijk be staat uit een groot vak met Haring- manblokken en basaltzuilen, en een klein vak Lessinische steen met daar boven Fixstone. Van dijkpaal 740 tot dijkpaal 755 bestaat de steenbekle ding alleen uit Fixstone. Het laatste gedeelte, van dijkpaal 755 tot dijkpaal 765, heeft alleen een grasbekleding. De bekleding vanaf dijkpaal 740 tot dijkpaal 765 bestaat niet uit gezette steenbekleding en valt buiten het pro ject Zeeweringen. Het waterschap zal dit gedeelte in een later stadium zelf verbeteren. Het door Zeeweringen te verbeteren traject bestaat uit het ge deelte van dijkpaal 724 tot dijkpaal 740 en beslaat enkel de Van Haaften polder. De effecten op de omgeving worden grotendeels veroorzaakt door het aan passen van de dijkbekleding. Door het verwijderen of overlagen van de hui dige bekleding wordt de begroeiing op de bekleding (met de daarvan af hankelijke fauna) ook verwijderd. Volgens het projectbureau kunnen de ze effecten niet voorkomen worden, maar zijn ze slechts tijdelijk van aard. Nadat de nieuwe bekleding is aange bracht, verwacht het dat zich op ter mijn weer natuurwaarden ontwikke len. Zeeweringen meent dat in het ont werp zo goed als mogelijk tegemoet wordt gekomen aan het advies uit de landschapsvisie, en verwacht dan ook geen negatieve effecten ten aanzien van het landschap. Het aanpassen van de bekleding betekent, zo staat in het ontwerp, dat het buitentalud van de dijk de eerste jaren een andere aanblik krijgt, onder andere wat betreft kleur en structuur. Vlak na de aanpassing is het talud nog kaal, maar op langere termijn krijgt de bekleding weer een natuurlijker aanblik, aldus het project bureau. Het probeert de reeds aanwe zige cultuur, waar mogelijk, te behou den, maar vervangt de bestaande bekleding van de dijk omwille van de veiligheid. Het projectbureau denkt dat de aan- en afvoer van materieel en goederen voor de omwonenden slechts tijdelij ke geluidsoverlast of (verkeers)hinder tot gevolg heeft. Informatie is ver krijgbaar via projectbureau Zeewerin gen. Bezwaar maken kan schriftelijk tot 20 juli. De behandeling van de kadernota 2010 door de raad wordt op voorstel van het gemeentebestuur uitgesteld. De inhoudelijke bespreking ervan, gisteren in de commissie bestuurszaken, bleef achterwege. Reden is dat de hoogte van de algemene uitkering uit het gemeentefonds over enkele jaren sterk zal afwijken van waar in de kadernota van uit is gegaan. In de kademota worden beleidskeuzes op hoofdlijnen gemaakt, met een fi nancieel beeld voor de komende ja ren. Onlangs presenteerde het minis terie van binnenlandse zaken de zogenaamde meicireulaire, over de al gemene uitkering uit het gemeente fonds. Een eerste blik leerde Tholen dat die uitkering in de jaren 2012 en 2013 lager zal uitvallen dan waarmee in de kademota rekening is gehouden. In een brief aan de commissie - die gisterenavond is besproken - noemt het college bedragen van respectieve lijk één en 1,4 miljoen euro. In plaats van de in de nota genoemde over schotten van 248.000 en 193.000 eu ro, treden in beide jaren tekorten op. De afwijkingen hebben verschillende oorzaken. Het gemeentebestuur ging ervan uit dat de economie vanaf 2012 herstel zou tonen, met een hogere uit kering als gevolg. Maar die verhoging (geraamd op twee ton in 2012 en vier ton in 2013) komt er niet. Daarnaast tellen vanaf 2010 inwoners die bijzon dere bijstand ontvangen niet langer mee bij het bepalen van het aantal bij standontvangers. Deze aanpassing kost Tholen blijvend drie ton. Weliswaar is Tholen één van de vijf gemeenten die als compensatie eenmalig een bedrag ontvangt (88 mille). Ten slotte hebben ministerie en gemeente in de progno ses verschillende eenheden gebruikt bij de berekeningen. Naar andere verkla- nrfgen wordt bij de gemeente nog on derzoek gedaan. Door het afwijkende financiële beeld vinden burgemeester en wethouders de eerder opgestelde kademota niet langer relevant. Er is tijd nodig om het stuk bij te stellen. Gisteren is daarom besproken om het niet in de raadsvergadering van 18 juni te be handelen. Voor de inhoudelijke be spreking van de bijgestelde nota wordt woensdag 24 juni een extra vergadering belegd van de commissie bestuurszaken. Richard van de Velde uit Poortvliet doet wateronderzoek in Nepal Wendy Aarnoudse bij lesmarathon Calvijn college Kaja Vallipuram wacht op bericht uit Sri Lanka EN VERDER... PPV grootste in Vossemeer en smalstad Aardappelprijzen veiling Sint-Annaland vallen tegen WAAR GEEN MOERASSEN ZIJN, ZUN GEEN OOIEVAARS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's ook zorgen over het ontstaan van schade aan hun woningen als ge volg van de schokgolven die het an- ti-hagelkanon opwekt", aldus Pv- dA-raadslid Nieuwenhuis. SPECIALE PRESENTATIERUIMTE Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Provincie Zeeland Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De straatspeeldag die gisteren in Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Poortvliet, Sint-Annaland en Sint-Philipsland werd gehouden had last van de regen. De festiviteiten die 's middags werden gehouden waren nog maar net van start gegaan of de lucht betrok en de eerste regendruppels vielen naar beneden. Waar mogelijk werd uitgeweken naar een droge plek binnen. In Stavenisse waren kinderen naar de Schoolstraat gekomen die afgesloten was voor het verkeer. Op straat lag een berg zand en een waterbak. De kinderen stonden ech ter in de rij om geschminkt te worden. De animo om als poes de middag door te brengen was groot. Toen het zachtjes begon te regenen, werd de schminktafel en de spiegel snel verplaatst naar binnen, het schoolgebouw van De Schalm. Joke van de Pol van peuterspeelzaal 't Stavertje tekende met vier andere ouders voor de organisatie. Er waren vooral ouderwetse spelletjes. Er was een kruiwagenrace waar een prijsje aan was verbonden, kinderen konden bliklopen, ringwerpen, stoep- krijtert, springen met een skippybal. Op de straatspeeldag was voorheen een spring kussen, maar nu heeft de leiding er bewust voor gekozen om het zonder te doen. „Als we een springkussen laten komen, dan gaat iedereen alleen maar springen en worden er bijna geen andere spelletjes meer gedaan. Dat is ook niet de bedoeling." In Sint-Maartensdijk waren maar liefst twee springkussens. Daar werd de straat speeldag gehouden op de kruising Bloemenlaan/Hogeweg. Het evenementencomité Smalstad wilde daarmee de aandacht vestigen op de onveilige verkeerssituaties. Er lopen en fietsen daar vele kinderen op weg naar school en terug. Volgens het comité moeten niet alleen de kinderen, maar moet ook het verkeer zich bewust zijn dat vei lig deelnemen aan het verkeer van levensbelang is. Ook hier waren verschillende spelletjes, zoals blikgooien, ringen op een koe werpen en spijkerbroek hangen. Alle kinderen kregen een deelnemerskaart voor alle spelletjes. Ook in Sint-Annaland was een springkussen opgesteld. Aan de Ring, die voor een deel was afgesloten voor het verkeer, maakten de kinderen gretig gebruik van het grote gevaarte. Tot het begon te regenen. De straatspeeldag is een initiatief van Vei lig Verkeer Nederland. Voor kinderen wordt het door het toenemende verkeer steeds lastiger om op straat te spelen. Het is bijna onmogelijk geworden. Op deze dag krij gen de kinderen de kans dat wel te doen. In de Schoolstraat in Stavenisse worden de ballonnen gebracht voor het spelletje ballonnen trappen. -6

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1