LABO BAL Extra toezicht Groen van Prinsterer liegt er volgens het bestuur niet om ■nmizin Abdij Nieuws Tholen krijgt wijze les van Raad van State Grltis motor! Lasten gemeente lopen in tien jaar op met negen ton 'Ook familieleden kunnen een rondje op de duofiets doen' AUTOSCHADE? imabo Donderdag 4 juni 2009 65e jaargang no. 29 Kerk Scherpenisse opent deuren Steven Rooks rondje over Tholen Ruim een ton voor Mosselakker Sponsorfietstocht door zeven dorpen Tholen verspeelt 73 mille in IJsland Plan van aanpak voor verbeteren 'zeer zwakke school' in Scherpenisse Het bestuur van de Groen van Prinstererschool in Scher penisse heeft een plan van aanpak opgesteld om de kwali teit van het onderwijs te verbeteren. Dat is gebeurd nadat de onderwijsinspectie vast heeft gesteld dat de kwaliteit er beneden aanvaardbaar niveau is. De kritiek is hard aange komen, maar het bestuur heeft meteen maatregelen geno men, zo zegt oud-voorzitter M. Dijke van de vereniging tot het verstrekken van onderwijs op reformatorische grondslag in Scherpenisse. Hij trad in mei vanwege zijn leeftijd af. Ondanks de kritiek van de inspectie groeit de school naar 200 leerlingen, zo meldt directeur J.W. Duve- kot trots. In 2000 telde de school nog 158 kinderen. Klassikaal Forse schade plan windmolens FI upland Fout hersteld MIIHIIHIII Uil III Deze week Bewoonsters Maartenshof wijden nieuwe fiets in voor autoschades bij alle merken complete-schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2.Tholen, tel. 0166-607060 endrachtbode, de Thoolse Courant stbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland efoon 0166-657007 b.g.g. 653474 jefax 0166-657008 "nail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag gaan de deuren van de kerk van de Hervormde Gemeente aan het Kerkpad in Scherpenisse open om het publick in staat te stel len een kijkje te nemen bij de res tauratie van het gebouw. Dat ge beurt op de landelijke Dag van de Bouw van Bouwend Nederland waar zo'n 5000 aannemers bij zijn aangesloten. De open dag duurt van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags. Vertegenwoordigers van de aannemer zullen een toelichting geven. Oud-wielrenner Steven Rooks rijdt vrijdagmiddag een deel van het wielerparkoers over Tholen voor de senior games 2009. Hij is gastspre ker in het gemeentehuis, op de tweede dag die speciaal voor spon sors van de spelen voor 50-plussers wordt gehouden. Om half twee geeft hij samen met burgemeester W. Nuis het startsein voor de pro motie van de spelen door het hijsen van vlaggen voor het gemeente huis. Rooks zal ook vertellen oVer zijn carrière als wielrenner (hij won gro te koersen, en het bergklassement in de Tour de France in 1988). De wie lerronde voor senioren over Tholen en Sint-Philipsland vindt plaats op vrijdag 11 september. Het project Mosselakker van W.C. van Nieuwenhuijzen in Sint-Philips land krijgt 124.060 euro subsidie van de provincie. Het landbouwbe drijf krijgt hiermee het maximale subsidiebedrag dat is vastgesteld naar aanleiding van een begroting van 147.060 euro. Van Nieuwenhuij zen heeft meer kosten gemaakt dan vooraf geraamd, namelijk 151.210,76 euro, en mede daarom heeft de provincie de maximale sub sidie toegekend. Op zaterdag 27 juni houdt de chris telijke jeugdorganisatie Atlantic Bridge een sponsortocht op de fiets waarbij zeven woonkernen worden aangedaan. Atlantic Brigde verzorgt uitwisselingen tussen jongeren van 15 tot 20 jaar uit verschillende lan den. In juli en augustus vindt er weer een uitwisseling van twee we ken plaats. Thoolse jongeren gaan naar Slovenië en Hongearije voor een internationaal jeugdfestival. Daarvoor is geld nodig. Meer info: 612384. De gemeente Tholen moet voorlo pig 73.060 euro ophoesten van het bedrag dat SaBeWa - het samen werkingsverband dat voor vier ge meenten de belastingheffing ver zorgt - heeft verspeeld door het uit te zetten bij Landsbanki, de IJsland se bank die niet meer aan haar ver plichtingen kan voldoen. Het gaat totaal om 440.000 euro die SaBeWa als verloren beschouwt. Een deel er van wordt rechtstreeks door de vier gemeenten gedragen. Tholen heeft de 73 mille verrekend met het over schot van de rekening 2008. SaBe Wa vangt 111.000 euro op binnen de eigen begroting, zodat ook daar van nog een gedeelte op het bordje van Tholen terecht komt. De Groen van Prinstererschool in Scherpenisse groeit, ondanks dat de inspectie vaststelt dat het onderwijs in een aantal opzichten onder de maat is. Deze foto is uit november 2006. Het bestuur wil niet reageren op de kwestie. Secretaris M. Kleppe zegt desgevraagd dat het bestuur 'in het belang van de school, de ouders en de kinderen' besloten heeft niet via de krant de zaak toe te lichten. Wel laat hij weten dat het zogeheten ar rangement zeer zwakke school, het extra toezicht 'er niet om liegt.' Kleppe zegt dat het bestuur er druk mee doende is en dat het beter is rechtstreeks te communiceren met de ouders. De Eendrachtbode had al een afspraak gemaakt met directeur Duvekot om het plan van aanpak toe te lichten, maar het bestuur blies die af. De inspectie is zeer kritisch over de rol van de directeur. De inspectie vraagt zich af of het bestuur in staat is voldoende afstand te kunnen ne men. gezien de 'grote verwevenheid van kerkelijke, politieke en familiai re banden bij het bestuur.' De Groen van Prinstererschool is een van de 108 zeer zwakke basis scholen in Nederland. De inspectie heeft het toezicht verscherpt na on derzoek in april en oktober vorig jaar waaruit bleek dat de resultaten van de leerlingen, het aanbod van de leerstof, het didactisch handelen, de leerlingenzorg en de kwaliteitszorg te kort kwamen. Daarnaast had de inspectie van ouders signalen ont vangen over het pedagogisch kli maat op school, aldus het rapport dat eind januari bekend is gemaakt. Na het inspectiebezoek in het voor jaar van 2008 zijn er maatregelen genomen voor het verbeteren van de taalles, het coördineren van de leer lingenzorg en het functioneren van enkele leerkrachten. Er is een extra beroepskracht ingeschakeld van Driestar-Educatief. Volgens de inspectie zijn de resulta ten al jaren achtereen onder de maat. Van 2005 tot en met 2008 presteert de school volgens de in spectie onder de maat. In 2007 en 2008 ging het nog harder achteruit. De methoden die de school gebruikt voor de basisvaardigheden voldoen, maar in de midden- en bovenbouw is er te weinig samenhang. Ook is er voor leerlingen met een achterstand te weinig aanbod van lesmateriaal. De inspectie noemt het verder ken merkend dat er nauwelijks overleg is tussen de leerkrachten over het aanbod van de leerstof. Dat is echter wel het geval in de groepen 1 tot en met 3. In de kleutergroepen is er een duidelijke jaarplanning voor de kin deren en wordt ze ook systematisch gevolgd. Aan leerlingen met een taalachterstand of een beperkte woordenschat wordt niet systema tisch aandacht besteed. Voor de Ne derlandse taal is te weinig tijd inge ruimd. De uren die aan rekenen en wiskunde worden besteed, komen overeen met het landelijke gemid delde. Vanaf groep vijf wordt er huiswerk gemaakt. Volgens ouders wordt de (grote) hoeveelheid huis werk ook gebruikt voor wat in de lessen onvoldoende is behandeld. De inspectie stelt ook vast dat de meeste leraren een gestructureerde aanpak hanteren voor een succesvol leerproces. Wel is de aanpak over wegend klassikaal. Voor de snelle leerlingen zijn er te weinig uitda gende opdrachten. Het verschil in lesgeven op de school varieert. Leerlingen zijn voldoende betrok ken bij de les, maar ze worden vol gens de inspectie weinig in staat ge steld om een zelfstandige rol te vervullen tijdens het leren. Eep on derzoek bij ouders bevestigt dat. In de meeste groepen gaan de leer krachten op een respectvolle manier fnet leerlingen om. Toch wordt het pedagogisch handelen onder de maat beoordeeld. Er is te weinig eenheid van handelen. Ook zijn er signalen van ouders die klagen over het optreden van enkele leerkrach ten in de omgang met de leerlingen. De vragenlijsten van ouders en de vragenlijsten van de leerlingen in groepen 6 en 8 bevestigen dat. Wat het schoolklimaat betreft is er kritiek van ouders, leraren en leer lingen op de manier van optreden van de directeur en het functioneren van enkele leerkrachten. Leerlingen worden hardhandig aangepakt en gekleineerd, aldus de inspectie. 'Ouders en leerkrachten voelen zich niet serieus genomen door het on tactisch optreden van de directeur. Een open communicatie ontbreekt. Een belangrijke deel van de betrok ken en geeft aan dat er sprake is van angst en sociale onveiligheid.' Maar volgens de inspectie beoordelen veel ouders de situatie op school gunstig. Een substantiële groep (hoeveel ouders dat zijn wordt niet duidelijk) heeft schriftelijk en ano niem forse kritiek geuit op de gang van zaken. Die kritiek is bevestigd. Het ziekteverzuim van leerkrachten is hoog en in vervanging is moei zaam te voorzien. De zorg voor de leerlingen is verbe terd. Er is een nieuwe interne bege leider aangesteld. Maar volgens de inspectie was het nog te vroeg om te beoordelen of dit de gewenste resul taten oplevert. Voor 2008-2009 was een actieplan opgesteld voor de kwaliteitszorg. ZIE VERDER PAGINA 3 Als de gemeente Tholen de bezwaren van enkele inwoners van Sint Phi- lipsland en Anna Jacohapolder beter had bekeken, dan was een reeks rechtszaken niet nodig geweest. Die boodschap kreeg een woord voerder van de gemeente Tholen vrijdag bij de Raad van State in Den Haag. De zaak draait om de omstreden plaatsing van vijf windturbines in de buurt van de Zuidweg en Del Campoweg in Sint Philipsland. Tegen de plaats van de turbines is dat oordeel echter terug. Door een veel verzet gerezen. Bewoners van Sint Philipsland en Anna Jacobapol- der hebben onder meer bezwaar ge maakt vanwege de plaatsing van de molens binnen de beschermde eco logische hoofdstructuur, strijdigheid met Europese regels voor de be scherming van diersoorten en aan tasting van de leefomgeving. Maar bij de behandeling van de be zwaren ging er van alles mis. Zo wer den de bezwaren door de bezwaar makers naar het verkeerde adres gestuurd en maakte de rechtbank in Middelburg een administratieve fout. De gemeente had deze fouten echter kunnen voorkomen door de bezwa ren al in eerste instantie opzij te leg gen, omdat de bezwaarmakers geen juridisch belang bij deze zaak heb ben. Ze wonen op te grote afstand om hinder van de molens te hebben. „U had eerst moeten kijken of ze wel belanghebbende zijn", zei de voorzitter van de Raad van State te gen de gemeentewoordvoerder. „Dat is de eerste toets die u moet doen voordat u de bezwaren in behande ling neemt". De gemeente handelde echter anders. De bezwaren werden afgewezen omdat die te laat zouden zijn ingediend. De rechtbank in Middelburg draaide onduidelijke administratie bij de rechtbank kon niet bewezen worden dat de bezwaren te laat waren inge diend. De bezwaarmakers moesten daarom het voordeel van de twijfel hebben. Projectontwikkelaar KP en P ging tegen dit oordeel van de rechtbank in beroep bij de Raad van State. De advocaat van KP en P zegt dat er in tussen forse schade is geleden door de vertraging bij de plaatsing van de turbines, terwijl het bedrijf geen schuld heeft aan alle gemaakte fou ten. Een uitspraak van de Raad is moge lijk alleen nog van belang als KP en P de schade probeert te verhalen. De gemeente heeft intussen opnieuw een beslissing genomen over de be zwaren tegen de turbines. Die zijn weer afgewezen. Volgens de ge meentewoordvoerder vanwege het ontbreken van een juridisch belang bij deze zaak. De bezwaarmakers wonen volgens de gemeente te ver weg. Hiermee lijkt de fout te zijn hersteld. De Raad van State doet over zes we ken uitspraak. Het gemeentebestuur voorziet in 2010 een eenmalig tekort op de begroting van 138.000 euro, zo blijkt uit de kadernota. In 2013 zal dit omgebogen zijn naar een overschot van 193.000 euro. Volgend jaar worden de belastingen niet verhoogd, een maatregel die eerder is afgekondigd in het kader van de economische recessie. Er wordt, als het aan burgemeester en wethouders ligt, beknibbeld op het wegenfonds en op een aantal gevraagde subsidies. In de kadernota krijgt het bestaande beleid een vervolg. Daarnaast is er ruimte gevonden voor een aantal nieuwe zaken. Een motie van de raad om een ton uit te trekken voor vijf beleidsterreinen wordt gefa seerd uitgevoerd: 75 mille in 2009, 2010 en 2011, daarna jaarlijks een ton. Voor de verplaatsing van de scholen aan de Zoekweg en de sportaccommodaties - onderdeel van het zogenaamde masterplan Tholen - kan zeven ton aan kapi- taallasten gedekt worden waarmee het totaal op 875.000 euro komt. Daardoor kan 12,5 miljoen geïnves teerd worden. Een ander onderdeel van dit plan. de binnenstad, vergt een zodanig grote investering dat het gemeentebestuur bij de ontwik keling ervan even op de rem trapt. Tholen heeft een spaarpot van ruim 35,5 miljoen euro, waarvan begin dit jaar 3,9 miljoen vrij besteedbaar was. Dit laatste bedrag zal in 2014 zijn te ruggebracht naar 180.000 euro. Er wordt onder meer 1,17 miljoen uitge geven voor de verzelfstandiging van het openbaar onderwijs, 330 mille voor een wachtgeldvoorziening voor wethouders, twee ton voor stijging van de pensioenpremie van het perso neel en 12.000 euro voor nieuwe be drijfskleding voor de receptionistes. De digitalisering van de dienstverle ning vergt drie ton, de aanleg van een landbouwverkeersweg in combinatie met grondruil bij de Deehoeve 427 mille en maatregelen uit het verkeers- en vervoerplan twee ton. Blijven de gemeentelijke belastin gen volgend jaar gelijk, vanaf 2011 zal de opbrengst van de onroerende zaakbelasting (ozb) jaarlijks met an derhalf procent stijgen, de riool heffing afhankelijk van het inflatie niveau. de afvalstoffenheffing wordt volledig gebruteerd en de andere ta rieven zullen met drie procent om hoog gaan. De jaarlijkse lasten van de gemeente zullen naar verwach ting in 2015 ruim vier ton hoger lig gen dan nu. oplopend tot bijna ne gen ton in 2020. Als er geen financiële ruimte meer is, zal belas tingverhoging de enige remedie zijn om dit op te vangen. Berekend is dat de ozb dan jaarlijks met 3,5 procent extra verhoogd zou moeten worden. Maar dat opnemen in de meerjaren raming, vinden b. en w. op dit mo ment niet verantwoord. Een nieuw college zal zich daar volgend jaar over mogen buigen. Bestuurder van christelijk onderwijs M. Dijke neemt na 50 jaar afscheid Sarina Dorst uit Stavenisse houdt van een schaap dat haar begroet Jaap de Graaf uit Poortvliet heeft snelste duif van Zeeland EN VERDER... Hennepkwekerij in Sint-Maartensdijk opgerold KWS ziet mogelijkheden in Thoolse maïs teelt VERGEET NIET ALS GU IEMAND IN IETS OVER TREFT, DAT HIJ U WELLICHT OVERTREFT IN IETS ANDERS Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het strandje bij Sint-Philipsland is door de gemeente schoongemaakt na klachten. Het CDA stelde er vragen over. Het ligt na het opspuiten vol met oesterschelpen. Vol gens de gemeente komen die bij hoog wa ter op het strandje terecht. SPECIALE PRESENTATIERUIMTE Zie onze website voor meer informatie. Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Prownrje Zeeland Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. =B De duofiets is dinsdagmorgen nog maar net gearriveerd in Maartenshof in Sint-Maartensdijk, of Ina Bijl maakt al van de gelegenheid gebruik om er een rondje mee te doen. De bewoonster van het woonzorgcomplex wijdt die ochtend de voor de helft door het Delta Zeelandfonds geschonken fiets in. samen met bewoonster Lina Koopman van de beschermde afdeling van Maartenshof. Bijl heeft zo de smaak te pakken, ook vanwege het mooie weer, dat ze direct daarna besluit om met medewerkster Angelina Huis het dorp in te fietsen. De duofiets, een fiets waarop je met zijn tweeën naast elkaar kunt zitten en fiet sen zonder te vallen, was een grote wens van de vrijwilligers en de. bewoners van Maartenshof. Om geld in te zamelen zijn er acties gehouden zoals een fancy fair en het bakken van kokkienen. Maar daarbij was het benodigde bedrag van 6700 euro nog niet bereikt. Een subsidieaanvraag bij het in oktober vorig jaar opgerichte Delta Zeelandfonds bood uitkomst. De overige 3250 euro werd toe gezegd door het bestuur van dat fonds, waaronder voorzitter Cees van Liere (oud-burgemeester van Noord-Beveland) en lid Henk Brinkman. Zij waren dinsdag samen met de ambtelijk secretaris, biljarter Jean-Paul de Bruijn, aanwezig om de fiets officieel te overhandigen aan de bewoners van Maartenshof. Als het aan mevrouw Bijl ligt, gaat ze er elke-dag een rondje op doen. Vestigingsleider Joost Zielstra kent de fiets al van zorgcentrum Ten Anker in Tholen, waar ze eerder zo'n fiets hebben aangeschaft. Hij legt uit dat iedereen in Maartenshof gebruik kan maken van de fiets. „Ook familieleden kunnen een rondje met een bewoner op de fiets doen." Het is een extra mogelijkheid voor een uitstapje van de bewoners. „Maar ook geschikt om individueel aandacht te geven", aldus Zielstra. Voor initiatieven die de Zeeuwse samenleving ten goede komen, kan subsidie worden aangevraagd bij het Zeelandfonds van energiebedrijf Delta. „Delta Nuts wil hiermee laten zien dat het bedrijf ook energie in de Zeeuwse samenleving wil stoppen", zegt Van Liere. Het fonds kent vier domeinen, waar zorg en wel zijn er één van is. Zie verder pagina 5. Ina Bijl en Lina Koopman (voorgrond) testen de nieuwe duofiets van Maartenshof. Om de fiets staan v.l.n.r. Joost Zielstra, Cees van Liere, Henk Brinkman, stagiaire Jori de Bruijn en Angelina Huis. =6

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1