'De bezoekers zeiden allemaal dat ze zo gastvrij werden ontvangen' 'Windkracht 2 is heerlijk varen, maar om te zeilen is het niks' Werkgroep stelt streefbedrag wegens succes twee keer bij Kunst Kieke mogelijk voor herhaling vatbaar Ver burgh 500,- Palaver voor zeiltocht van drie Tholenaren naar Engeland Uw toestel is nu Donderdag 28 mei 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Het meeste werk komt niet meer tevoorschijn", zegt Jos Boogaard over de kunstwerken van haar cursisten. Mede daardoor is het idee ontstaan voor de open atelier route Kunst Kieke, legt de Sint-Annalandse schilder- en teken lerares uit. „ledereen was erg enthousiast, er hing een goede sfeer en het was boven verwachting druk", aldus Boogaard. Daarmee was de eerste thuisexpositie van haar cursisten, van donderdag tot en met zaterdag, een succes te noemen. Huisschilder Inspiratie Drie Thoolse zeiljachtjes steken morgen de Noordzee over vanuit het Engelse Lowestoft. Ze zijn daar afgelo pen maandag naar toe gevaren en hopen zaterdagmiddag weer thuis te zijn. Vorige week werden bemanning en achterblijvende familie bijgepraat over de tocht tijdens een heus palaver. In storing Stropdas verplicht Reddingsvlotten Maartenskerk haalt ruim 17 mille op voor fietsen, dakpannen en bijbels in Malawi „In één woord fantastisch. Ik ben er stil van. Dit gebeurt niet vaak." Dat zei D. Boonzaaier van de Zending Her steld Hervormde kerk vrijdagavond over de opbrengst van het project Maartenskerk helpt Malawikerk. Ver schillende verenigingen en leden van de kerk in Sint- Maartensdijk brachten het afgelopen jaar maar liefst 17.040 euro bij elkaar. Ludieke actie waard!! Samen met 21 leerlingen stelde Jos Boogaard die dagen werk tentoon, verspreid over tien locaties in de ge meente Tholen. Daarvan waren er acht in Sint-Annaland. Volgens Boogaard was het die drie dagen erg druk op het dorp. „Iedereen liep met onze flyers. Maar er was ook veel te doen in het dorp, zoals op zaterdag de vrijwilligersdag in de Meestoof." Een aantal cursisten had zijn huis ingericht als atelier, waar ook werk van andere cursisten bij hing. „De bezoekers zeiden allemaal dat ze zo gastvrij werden ontvangen en dat ze overal koffie kregen. Dat is het voordeel als je thuis bent, dan kun je ook wat gastvrijer zijn", vindt Boogaard. De cursisten hadden gerekend op zo'n dertig bezoekers per dag. „Dan waren we tevreden. Ik heb het niet precies bijgehouden, maar ik denk dat ik zeker 200 mensen over drie dagen verspreid heb gehad." Daar mee is het initiatief boven verwach ting goed ontvangen bij de mensen. Veel bezoekers deden echt de route, die naast Sint-Annaland door Sint- Maartensdijk en Sint-Philipsland ging. Boogaard: „Er waren ook on bekenden. Maar wat ik merkte was, dat de mensen die waren uitgeno digd niet de hele route deden." Sommige exposanten zitten al vijf tien jaar op les bij Boogaard, ande ren slechts nog maar een paar jaar. Iedereen die wilde, kon meedoen. Die mix was ook te zien bij Jaap de Rijke in Sint-Maartensdijk. De huis schilder van beroef), had zijn werk plaats omgetoverd tot expositie ruimte, waar hij, Saskia Kluwen en haar dochterSanne, Jolande He- ijboer, Hans Burger en Annemiek Bouten hun werk lieten zien. Drie van hen waren aanwezig in de expo sitieruimte. De kunstenaars wissel den elkaar af met het ontvangen van bezoekers. De 61'-jarigc De Rijke schildert sinds dertien jaar bij Boogaard. „Ik heb tot mijn 45ste gevoetbald. Daarna kwam ik een keer op een open dag bij Jos en op de donderdagavonden ben ik begonnen met de cursus. Ik vind het fijn om een hobby te hebben, want anders ben ik altijd met mijn bedrijf bezig. Vroeger op de lagere school tekende ik ook graag en bij mijn op leiding was ik bezig met tekenen voor mijn vak." Over zichzelf zegt hij: „Ik ben niet zo'n precieze schil der." Hij werkt met verschillende materialen, zoals krijt. „Maar olie verf ligt me het beste." Zijn uitgestal de werk laat veel dieren zien, maar hij probeert van alles uit. „Je moet op ideeën komen", zegt hij. Annemiek Bouten (56) komt uit het basisonderwijs, maar kan wegens gezondheidsredenen niet meer voor de klas staan. „Ik ben in 2005 bij Jos begonnen, maar ik was daarvoor al creatief bezig." Ze ziet het in princi pe als hobby. „Maar het is leuk als je wat kunt verkopen." Ze vindt schil deren een prettig tijdverdrijf dat goed valt te combineren met haar ziekte. „Het is iets dat je thuis kunt doen en je kunt stoppen wanneer je zelf wilt." Ze maakt veel portretten! „Bij Jos begin je elk jaar met een thema. Dat was bijvoorbeeld een zelfportret en daarom ben ik gaan oefenen met mijn schoonouders en mijn man en pas daarna durfde ik mezelf te schilderen." De portretten hingen naast elkaar uitgestald in het atelier, allemaal in dezelfde stijl. Bouten zoekt het liever in de sprook jesfiguren, zoals eitjes. „Dat vind ik mooie wezens om te schilderen." Ook dieren zijn onderwerp van haar werk. Ze heeft ook een experiment stuk meegenomen van een zeehond. Er is reliëf in het schilderij aange bracht met papier-maché. Momen teel is ze bezig met een muurschil dering van Whinny de Pooh voor haar zwangere dochter. Ze werkt het meeste met olieverf. „Dat werkt het makkelijkst en daar kun je mee stop pen wanneer je wil en zo weer mee verder gaan. Acryl droogt te snel." Het portrettenthema probeert ze nu los te laten. „Ik wil meer landschap pen gaan doen. Ik wil meer gaan proberen, maar het is makkelijk om een poosje hetzelfde te doen, zodat je er handigheid in krijgt." Saskia Kluwen (44) uit Sint-Maar tensdijk heeft bij Jos Boogaard de overstap gemaakt naar ander materi aal. Ze schildert ongeveer zeven jaar bij Jos en had daarvoor ook wel el ders les. „Ik maakte eerst veel met aquarel, maar dat is een soort truc. Je weet op den duur hoe het vloeit en daardoor werd het iedere keer hetzelfde. Bij Jos ben ik overgestapt op olieverf. Ik zag veel cursisten daarmee aan de slag gaan en wilde dat ook." Ze is een beetje aan het zoeken wat ze wil schilderen. „Ik kom heel veel op dieren uit." Toch hangt er ook een portret van haar dochter Sanne. „Dat is het ideale aan Jos. Ze geeft een thema, maar iedereen mag daarin zijn eigen weg zoeken. Dat inspireert enorm. Bij het thema wind heb ik toen mijn eerste portret gemaakt, dat van San ne op het strand." De leerkracht van groep 6 op basisschool De Riebureh heeft ook een zoon, Daan van elf. Die heeft op de jeugdafdeling bij Jos geschilderd. „Maar hij is ge stopt, want hij kreeg anders teveel hobby's. En hij zei tegen me: mam Bezoeker en dorpsgenoot Rob van der Klugt bekijkt samen met Jaap de Rijke de uitgestalde schilderijen en tekeningen in de werkplaats in Sint-Maartensdijk. Op de achtergrond v.l.n.r Han Kurvers uit Poortvliet, Saskia Kluwen, Annemiek Bouten en Sanne Kluwen. ik heb even geen inspiratie meer." De zevenjarige Sanne heeft dat wel, want ook zij is aan het schilderen geslagen. Ze heeft twee portretten van honden uitgestald staan en laat even haar taak als gastvrouw voor limonade of thee liggen om ze te trots laten zien. Kluwen gebruikt het schilderen als uitlaatklep: „Het is gewoon heerlijk om te doen. Je kunt je energie erin kwijt en je kunt jezelf verliezen in het schilderen." Niet alle cursisten waren aanwezig in de ateliers. De meesten wisselden elkaar af met het ontvangen van de bezoekers. Han Kurvers uit Poort vliet kwam een kijkje nemen bij De Rijke. „Ik zou ook meegedaan heb ben, maar vanwege privéredenen ging dat niet door." Normaal gesproken hield Jos Boog aard traditiegetrouw elk jaar een open dag in haar atelier op 30 april. „Maar dat kwam dit jaar niet zo goed uit met de vakanties." Daarom heeft ze de open dag verschoven naar 5 september. „Dan begint het nieuwe seizoen." Maar op die dag kan ze niet het werk van al haar cur sisten laten zien. „Dat kan ik echt niet kwijt." Bij Kunst Kieke konden de amateurkunstenaars wel meer werk uitstallen. Of Boogaard de open atelierroute voor herhaling vatbaar vindt? „Ik denk niet dat het iets is dat je elk jaar moet doen, want jp moet wel voldoende nieuw werk hebben. Misschien eens in de vier jaar zoiets organiseren. Maar ja, wie weet, ik heb het niet alleen voor het zeggen. Astrid Blaauw in Sint-Philipsland was zo enthousiast dat ze zei vol gend jaar weer." Boogaard heeft veel reacties gehad van mensen, maar ook de vraag of zij met Kunst Kieke wil concurreren met de Kunstroute, die elk jaar met Koninginnedag in Tholen wordt ge houden. „Nee, we zijn geen concur renten, eerder collega's. Ieder doet zijn ding. Het is ook niet met elkaar te vergelijken, want bij de Kunst route komen er ook kunstenaars van buitenaf, bij mij doen alleen de cur sisten mee. En bovendien hield ik mijn open dag ook altijd al op Ko ninginnedag, nog voor de Kunstrou te er was." Twee jaar geleden voeren Siem Baaij, Leen Deurloo en Hans van der Wart gezamenlijk van Tholen naar Ramsgate. Dat is prima bevallen en daarom kozen ze dit jaar opnieuw een bestemming in Engeland. Zoals wel vaker Thoolse watersporters de oversteek maken. Maandagmorgen om zeven uur begon de reis van 120 zeemijlen (222 kilometer). De l'Es- perance llöjJiaiifl&UJian aan boord: schipper Leen Deurloo, Pieter Co- pier en Disk.. Bevelander. Bij -Siem Baaij op de Lambada vaart Jan van der Heijden mee. En op de Astralis zitten Hans en Gerard van der Wart, Johan Koedood en - met een voorbe houd - Rinus de Groen. Volgens plan kwamen ze dinsdag rond de middag aan in de Engelse havenplaats. Mor genochtend kiest het drietal opnieuw zee, voor de terugreis. „Siem en ik liggen met onze bootjes naast elkaar in de jachthaven. En we kennen elkaar al langer", legt Leen Deurloo uit. Twee jaar geleden plan den ze de trip naar Ramsgate. Van der Wart, die nog maar een jaar of wat in Tholen woont, kreeg daar lucht van en wilde zo'n tocht ook graag probe ren. „Het is heel goed bevallen", al dus Deurloo. Alle drie zijn lid van watersportvereniging De Kogge. Een dergelijke reis vergt een gede gen voorbereiding. Dat is ook in dit geval gebeurd en de schippers wil den hun bemanningen en het thuis front daarover informeren. Daarom werd een palaver, zoals dat in water sportkringen heet, georganiseerd. Aan de hand van beelden werd in het clubgebouw Koggedek de route toegelicht, en bijzonderheden gege ven over de stroming, de weersver wachting, de veiligheid en de be stemming. Dat gebeurde in een ont spannen sfeer, onder het genot van een drankje en een hapje. Hans van der Wart gaf aan dat de weersverwachting redelijk goed is. „Rustig, een kracht drie uit de noord westhoek. Ik hoop op ietsje meer", zei hij. Windkracht vier is voor een zeiltocht ideaal. Twee jaar geleden werd het drietal met windkracht zes geconfronteerd, en daardoor met me tershoge golven. Maar de scheepjes, hoewel niet zo groot, hielden zich prima. De l'Esperance meet 7,50 meter, de Lambada is een meter lan ger en de Astralis is 11,20 meter lang. De voorbije weken zijn ze door hun eigenaren grondig nagekeken en gereed gemaakt voor de tocht. De planning was om een uur na vertrek in de Bergsediepsluis te liggen. „Ik hoop dat het lukt. Bij alle grote toch ten die ik tot nu toe heb gemaakt, lag de sluis in storing", zei Van der Wart. De keuze van de route over de Oos- terschelde hing vervolgens af van de wind: door het Brabantsche Vaarwa ter bij Stavenisse, of zuidelijk van de Vondelings- en Galgeplaat. Van der Warts schip kan niet onderdoor de Zeelandbrug, zodat hij moest wach ten tot deze open ging. Bij de Room- potsluis was een eetpauze ingelast. „Daar gaan we de Noordzee op." Op twee uren varen ligt de boei Kaloo, en daar begon voor Het drietal de ei genlijke oversteek. Siem Baaij gaf een gedetailleerde toelichting aan de hand van gepro jecteerde beelden. Hij maakte op de computer een grove plot voor de Siem Baaij links vooraan, met daarachter v.l.n.r. Rinus de Groen, Hans van der Wart, Gerard van der Wart, Johan Koedood, Pieter Copier, Dirk Bevelander, Leen Deurloo en Jan van der Heijden. route. Die is na opmerkingen van grond van opmerkingen die Baaij sing kwam op voorstel van Leen de 'shipping lane' kruisen, zeg maar beide andere schippers verfijnd, en las in verslagen van andere water- Deurloo tot stand. Om naar Enge- een snelweg voor de grote zeevaart, nog op enkele punten aangepast op sporters. Een belangrijke aanpas- land te varen, moet je de zogènaam- Een knooppunt van vaarroutes ook. De Tholenaren zouden daar 's nachts varen. In verband met de vei ligheid stelde Deurloo voor om deze route meer naar het zuiden te krui sen, omdat daar minder richtingen samen komen en je maar één in plaats van twee vaarroutes hoeft over te steken. „Je kiest voor de vei lige weg", gaf Baaij aan. Hij vertel de ook dat aan de stuurboordkant de Belgische gastenvlag de mast in gaat zodra de scheepjes - die op on geveer vijftig meter uit elkaar varen - de Nederlandse wateren hebben verlaten. Datzelfde gebeurt met de Britse vlag wanneer ddt territorium is bereikt. De 'shipping lane' is tien zeemijlen breed en dat vergt naar verwachting zo'n twee uren varen. „Dan volgt een saai stuk van 48 mijlen zonder enige boei of ton", zei Baaij. De be doeling was om 's nachts wacht te lopen. Het eerstvolgende baken is de South Holm en daarvandaan liep de route in noordelijke richting. „Bij de volgende boei moeten we een veilige weg kiezen die voldoen de diepte heeft. Want er komen on diepten voor, en zandbanken." Van de vorige keer weten de zeilers dat ze het beste de haven in kunnen zei len in plaats van op de motor te va ren. De Tholenaren moesten in de buitenhaven zijn, waarvan de in gang gemarkeerd wordt door twee witte torentjes. Baaij: „De water sportvereniging heeft een markant clubgebouw, in Victoriaanse stijl. In de eetzaal is het dragen van stropdas en jasje verplicht. Ik neem er wel een zak'mee." Hij gaf aan dat 2,5 mijl verder de stad in een grote, mo derne jachthaven ligt. „Daar willen we zeker ook een kijkje nemen." Lowestoft is een stad die qua inwo nertal vergelijkbaar is met Roosen daal. Het ligt in het graafschap Suf folk, en Lowestoft Ness is het oostelijkste punt van Engeland. Behalve dat de schepen de voorbije weken zeewaardig zijn gemaakt, is er ook getraind met de mensen die meevaren. Zelf hebben de drie schip pers de nodige ervaring. „En je moet ook wel wat achtergrond op dit ge bied hebben", aldus Leen Deurloo. „De zeewaardigheid van de beman ning is van groot belang", gaf ook Baaij aan. „We hebben geprobeerd om zo goed mogelijk voor veiligheid te zorgen." Een tip voor de beman ning was om niet alleen aan dek, maar .ook in de kuip aangelijnd te zijn met het veiligheidsharnas. De drie hebben twee opblaasbare red dingsvlotten bij zich, elk voor zes personen. Verder is het een zaak van veilig varen. „De regel dat beroeps vaart voorrang heeft op pleziervaart, geldt niet op zee. Maar ga niet voor langs een groot zeeschip varen. En bij twijfel over de voorrang kun je beter zelf niet doorvaren." Baaij ging ook in op de wind. „Windkracht 2 is heerlijk varen, maar om te zeilen is het niks. Kracht 4 is het meest ideaal, dan heb je golven van anderhalf tot twee meter. En zelfs kracht 5 tot 6 is voor ons soort schepen nog te doen. Wel heb je dan golven van zo'n drie meter!" Hij gaf aan dat het weerbe richt op hel moment van vertrek het uitgangspunt moet zijn. En hij noemde het belangrijk om goed te eten, maar niet te vet. Dit in verband met mogelijke zeeziekte. Bij de aan komst in Lowestoft hebben de Tho lenaren te maken met springtij, wist Baaij tevoren te vertellen. „De stro ming is meer dwars dan tegen. Af hankelijk van hoeveel wind er is, moet je bepalen of je moet accepte ren dat je afdrijft, of dat je de koers corrigeert", gaf Van der Wart aan. „Volg je de kompaskoers, dan ga je met de stroom mee. Kies je voor de plotterkoers, dan corrigeer je steeds. De schippers zullen onderweg over leggen hoe te handelen." De negen hadden zin in de tocht, dat was bij het palaver wel duidelijk. Van der Wart: „En we vertrekken stipt op tijd. Wie te laat is, moet het eerste stuk maar komen zwem men." D. Boonzaaier van de Zending Hersteld Hervormde kerk rijdt op de oude transportfiets door de schuur om dakpannen op te halen. Dominee J. Joppe had voor het be kend worden van het eindbedrag een overzicht gegeven van de acti viteiten die er zijn gehouden. Het was een indrukwekkende lijst, zei Boonzaaier na een presentatie van een half uur in de schuur van David Oudesluijs aan de Pierhoekseweg. Er waren zo'n 180 leden van de kerk aanwezig voor een barbecue en de afsluiting van het project. De opbrengst lag veel hoger dan de werkgroep van de kerk aanvanke lijk ten doel had gesteld, vertelde Joppe. „We hadden aan 5000 euro gedacht. Dat zou al een heel bedrag zijn. We zouden blij zijn als we dat zouden halen. Het project is be doeld om het zendingsbewustzijn te stimuleren en de onderlinge band van de gemeente te bestendi gen. Van die 5000 euro zou 1500 besteed worden aan fietsen voor evangelisten, 2670 euro voqr de re novatie van drie kerkdaken en 900 euro voor de aanschaf van bijbels en andere lectuur. Maar na een rondje sponsors te hebben bena derd, kwam er al ruim 3312 euro binnen. De eerste activiteit- de fietstocht- leverde 702,20 euro op. Goed voor zeven fietsen. Een zen dingsavond met ds. R.J. Oomen, die in Malawi werkzaam is, leverde 1148,70 euro op. De collecte van een zangavónd: 849,93. De ver koop van babbelaars en kaarten 506 euro. Toen het streefbedrag in korte tijd was bereikt besloot de werkgroep het bedrag te verhogen naar 11.000 euro. En weer werden er allerlei activiteiten op poten gezet: kaart verkoop en klusjes door kinderen leverde 160,20 euro op, een grote verkoping van de vrouwenvereni ging was goed voor 2500 euro. De collecte van vier voorlichtingsbij eenkomsten door Boonzaaier 290,40 euro, de crea-avond van Marieke Koopman 140 euro, de oliebollenverkoop van de vrou wenvereniging 500 euro, koekver- koop van de jeugdvereniging Sola Fide ook 500 euro, het opknappen van klusjes door Sola Scriptum 290 euro. De collecte van de kerstzang avond 606.60. De opbrengst van de koffie en thee daarna 191,55. De verkoop van boeken, kaarten en balpennen door de vrouwenvereni ging 341,50. Over het bedrag ont ving de werkgroep 44,19 aan rente. Toen ook de 11 mille ruimschoots was gehaald, werd een nieuw streefbedrag vastgesteld: 15.000 euro. De snerttocht met zeventig deelnemers was een succes: 350 euro, de kraskaart van de zondags school 675 euro, de tweede olie bollenverkoop 225 euro, de collec te van de ouderenmiddag 236,25, de kleine verkoping van de vrou wenvereniging 1007,50 euro, kaartverkoop door mevrouw Kloet 150 euro. En tenslotte ontving de dominee tijdens zijn huisbezoeken nog eens 1820,48 en doneerde een gemeentelid 1000 euro om één kerkdak te vernieuwen. „Na de Heere, allen heel hartelijk dank voor alles wat u en jij aan dit pro ject hebt gegeven," zei Joppe na af loop van de opsomming. Voor de snelle rekenaars in de zaal was het eindbedrag toen wel duide lijk, maar de werkgroep had nog een ludieke actie in petto. Boonzaai er moest er zelf ook nog wat voor doen voordat hij het geld in ont vangst kon nemen. Op een oude transportfiets van de familie Knook uit Poortvliet, moest hij door de zaal rijden om bij verschillende kinderen dakpannen op te halen. Boonzaaier moest alle pannen in een kist op de bagagedrager naar het podium rij den waar hij de bedragen die op achterkant van de zeven pannen stonden moest optellen. Op de voor kant schreef hij het eindbedrag. Daarna tilde een hoogwerker een lange kartonnen thermometer met het eindbedrag via een hoogwerker de zaal in. Dat werd met applaus be groet. Het geld gaat naar de zuster kerk in Malawi, de Free Presbyte rian church. Electronica Vraag naar de voorwaarden Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. t)164 237940 www. verburghnl Hi-Fi. LCD DVD Plasma Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7