'Je bent parttime militair en kan gewoon je baan behouden' Nicole Bijl ontmoet witte tijger én Ferri Somogyi op uitstapje Zeeland in Europa quiz Kunst blijft in kooppand Donderdag 28 mei 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Bewaken en beveiligen en het assistentie verlenen bij ram penbestrijding. Dat zijn de voornaamste taken van de mili tairen van het korps NEationale reserve (Natres). Maar ook het posteren bij de dodenherdenking in Tholen of op prinsjesdag in Den Haag is een taak van de militairen die in het dagelijks leven gewoon een beroep uitoefenen. Het regionaal militair commando Zuid heeft onlangs in Kapel- Ie 26 vrijwilligers beëdigd waaronder vier Tholenaren. Vier Tholenaren beëdigd bij het korps nationale reserve van de landmacht Uitzondering In het bloed Dodo Luchtmacht www.eendrachtbode.nl Onderdak Stichting laat wens kinderen met levenbedriegende ziekte in vervulling gaan Wat doet Zeeland met Europa? De vier soldaten hij de kanonnen aan de Vest in Tholen, v.l.n.r. Harm Kot, Mamix van Dijke, Gerard van de Wart en Kees-Jan Bruijnzeel. Uit Tholen A.C. Kot en G.J. van de Wart en uit Sint-Annaland C.J. Bruijnzeel en M.L. van Dijke. Mar- nix van Dijke (35) is sinds vorig jaar april lid van hel korps. Hij is net als de andere drie, lid van de Alpha- compagnie van het 30ste Natresba- taljon uit de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Limburg. De Tholenaren hebben standplaats Vlissingen. Van Dijke heeft wel lang gewikt en gewogen voordat hij de beslissing nam, zegt hij. „Het kost toch veel tijd. Je bent regelma tig van huis. Je vrouw moet er ach ter staan, maar ook je werkgever." Van Dijke is servicemonteur bij Ar- di Keukens in Sint-Annaland. Zijn werkgever steunt de werknemer an ders zou het niet mogelijk zijn, be nadrukt hij. Per jaar zijn de vrijwil ligers namelijk verplicht 120 uur aan oefeningen bij de Natres te be steden. Dat zijn drie volle weken, verspreid over het hele jaar. Een verplichte conditietest hoort tot het vaste onderdeel van het programma. Tijdens de oefeningen worden de vrijwilligers gewoon doorbetaald, maar dan door het ministerie van defensie, een gage die overeenkomt met wat een beroepsmilitair ont vangt. Tijdens zijn diensttijd bij de artille rie in Havelte was Van Dijke chauffeur op een bergingstank. „Het leger is altijd blijven trekken. Vorig jaar heb ik de knoop doorgehakt. Als ik het wilde doen dan moest ik het dan doen. anders zou het er niet meer van komen." De Nationale reserve is opgericht in 1948 toen het leeuwendeel van de Nederlandse militairen in Neder- lands-Indië verbleef en de dreiging van de Sovjet-Unie toenam. Er be stond toen behoefte aan parate re- serve-onderdelen voor de verdedi ging en de beveiliging van het eigen grondgebied. Tijdens de Koude Oorlog groeide de Natres uit tot een volwassen multi-inzetbaar deel van de koninklijke landmacht en kreeg het de status 'van korps. Het belang nam verder toe toen de opkomst plicht voor militaire dienst werd af geschaft en het leger meer en meer betrokken raakt bij onder meer vre desmissies. De reservemilitairen worden bij het bewaken van kazernepoorten, slui zen én bruggen, van ontruimde ge bieden en van vitale installaties zo als energiecentrales tegen terroristische dreiging. „Een van onze speerpynien j^ de kerncentrale van Borsele," vertelt Van Dijke. „Wachtlopen duurt wel lang. Bij de kerncentrale is het voordeel dat het er ook 's nachts verlicht is." De vrijwilligers krijgen een basis- Nicole Bijl uit Sint-Maartensdijk kon de slaap niet Vatten. Ze werd de volgende dag opgehaald voor het uitstapje van haar dromen. Ze wilde graag zien hoe dieren wor den verzorgd in een dierentuin en een van haar favoriete sterren uit de soapserie Goede tijden, slechte tijden van RTL4 ontmoeten. Ze ontmoette Ferri Somogyi uit de serie. De dag werd verzorgd door de stichting Doe Een Wens Neder land die 'de liefste wens vervult van kinderen tussen 3 en 18 jaar met een levensbedreigende ziekte. Nicole is geboren met een zeer zeldzame combinatie van aandoe ningen. Het betreft onder meer af wijkingen aan hart, darmen, nie ren en wervelkolom. Sinds haar geboorte is ze is al een aantal ke ren geopereerd en is voortdurend onder medische behandeling. Ze is regelmatig opgenomen geweest voor complicaties in het kinder ziekenhuis Sophia in Rotterdam. Sinds oktober heeft ze een adop- tienier. De 14-jarige Nicole werd thuis aan de Plevierlaan opgehaald in een limousine. Samen met haar zusje Denise (10) en haar vader en moeder mochten ze plaats nemen in de luxe taxi die alleen voor filmsterren is bedoeld. Vrijwilli ger Angela Flipse uit Tholen bege leidde het gezin en zwaaide Nico le uit. Nicole: „We wisten niet waar we naar toe gingen. De chauffeur deed het schermpje van de limousine omlaag zodat we niets op de tomtom konden zien. Ik wilde het liefst naar het Ouwe hands Dierenpark in Rhenen, maar elke dierentuin is leuk." Ze kwa men in Dierenpark Amersfoort te recht waar ze werden opgewacht door vrijwilliger Lucia van der Veldt van de stichting. Ze werden naar het leeuwenverblijf gebracht. Nicole en Denise kregen een pak aan van de oppasser (ranger), compleet met hoed. Ze gingen niet alleen om er leeuwen te zien, maar ook om de dieren te schilderen. Nicole schildert graag. Ze zat een poos op schilderles in Tholen. Ze mocht kiezen of zij, haar zusje, vader en moeder ieder een schil derij gingen maken of dat ze sa men één schijderij zouden maken. „Ik heb gekozen om met zijn vie ren één schilderij te maken. Deni se en ik hebben een leeuw geschil derd. Dat moest van mij," lacht ze. Ze konden naar de natuur schilde ren want er zat een leeuw in de buurt. Haar vader penseelde een orang oetang en haar moeder een vlinder en een uil. Tijdens het schilderen vlogen er tropische vo gels rond in de ruimte waar ze za ten, een nagebootste Romeinse stad. Ze vlogen druk kwetterend over hen heen en lieten onderweg -K)k wel eens wat vallen. De ran- opleiding. Ze moeten twee weken naar de kazerne in Oirschot en daar na nog eens drie dagen in de banken voor militair recht en ethiek. „Daar na ben je volledig inzetbaar. We hebben ook een wapen, een Demaco net als de beroepsmilitairen. We le ren in drie dagen schieten. Dat ge beurt in de Harskamp." Het korps verleent ook assistentie bij rampenbestrijding, bijvoorbeeld in het geval van watersnoden of wa teroverlast. Daarnaast heeft het korps ceremoniële taken zoals op prinsjesdag en dodenherdenking. Mamix stond op 4 mei voor het eerst bij de dodenherdenking in Tholen. Hij stond op de tweede rij en was betrokken bij het hijsen van de vlag. „Het is goed dat het er is. Het was heel druk, maar het is wel lang staan. Van kwart over zeven tot kwart voor negen. Steeds in dezelf de houding, behalve de twee minu ten stilte, dan staan we even in de houding." Van Dijke zou ook graag nog eens een keer op prinsjesdag langs de route van de gouden koets willen posteren, zegt hij. De vrijwilligers hebben een vast jaarprogramma. Van Dijke zat bij voorbeeld één week in Budel waar hij samen met anderen 'oefenvij and' moest spelen in een niet be staand land. „De andere partij wa ren militairen die op de koninklijke militaire school in Weert zaten. Zij moesten kijken of ze leiding konden spelen en wij moesten proberen dat zo veel mogelijk te verzieken. Je moet om water of voedsel vragen. Je niet laten wegsturen, vuurtje sto ken en later dreigen. Het moest een oplopende spiraal van geweld wor den, zoals dat werd genoemd." Maar de oefenvijand kon worden in gerekend, zegt Van Dijke. Tijdens zijn diensttijd was Mamix korporaal. Hij is nu soldaat tweede klasse van het korps Nationale re serve en is er trots op. Bij de beëdi ging waren maar liefst 450 mensen, militairen met hun familie, vrienden en bekenden maar ook werkgevers van de reservisten. Van Dijke is lid van de Charliegroep, een team van tien reservisten die samen optrek ken op oefeningen. „Het is leuk om in zo'n groep samen bezig te zijn met hetzelfde doel. Er zitten ver schillende beroepen bij, een leraar, iemand die bij de spoorwegen werkt, iemand die in zwembaden doet. Het is heel divers, maar ze zijn allemaal gemotiveerd. Ze hebben er zelf voor gekozen." Die keuze is volgens Van Dijke meer overwogen omdat de mannen er in de regel pas op latere leeftijd voor kiezen. „Als je achttien bent, wil je iets van de wereld zien. Dat gershoed kwam goed van pas. Die gaf bescherming tegen de vogel poep van de kaalkopibis. Na afloop van de schildersessie ging het gezelschap naar de andere kant van de roofdierenverblijven. Daar kregen de meiden een welkomsttas je van de dierentuin met allerlei ca deautjes erin. Nicole en de andere leden van het gezin werden door een dierenverzorger opgehaald om. bij hoge uitzondering, een kijkje te nemen achter de schermen. Ze kre gen tekst en uitleg over de verzor ging van de beesten. „Bij de leeu wen schrok ik wel even. Ze brulden heel hard. Vooral de leeuwinnen. Toen er een mannetjeslccuw aan kwam lopen, kreeg die een klap van een van de leeuwinnen." i i ligt bij ons niet zo. Het is ook geen sprookje. Ik volg de uitzendingen van de beroepsmilitairen naar Uruz- gan met veel belangstelling. Als we willen, kunnen we ook worden uit gezonden. Sommigen doen dat. Ze krijgen dan een taak binnen de mu ren van kamp Holland en worden niet in een gevechtspositie gebracht. Ze hebben vaak een speciale func tie, bijvoorbeeld als ict'er. We heb ben een collega die er al vier keer is geweest. Hij vertelde dat het er van lieverlee beter wordt. Er zijn meer scholen en de politie is beter uitge rust voor zijn taak. Daar lezen of zien we hier niet zo veel van. Wel als er een incident is geweest." De reservisten kunnen ook naar Kreta (voor twaalf dagen) waar de militai ren die uit Uruzgan terugkomen drie dagen op adem kunnen komen voordat ze naar Nederland reizen. Maar Van Dijke wil, niet te lang van huis, hij heeft drie kinderen in de leeftijd van 11. 9 en 5 jaar. Zijn vrouw Anja zegt: „Ze vinden het al stoer als hij twee dagen weg is." Ze bezochten ook de tijgers. Er was een zeldzame witte bij die Brooklyn heet. Dit roofdier met lichte vacht werd naar voren gelokt. „De verzor ger deed bij de leeuwen net of ze eten kregen, maar hij had alleen een lege emmer bij zich. Brooklyn kwam vanzelf naar voren. Je kon de tijger met je handen aanraken als je wou. Zo dichtbij was hij. Hij was wel lief." Het dier is een afstamme ling van de witte tijger die in 1951 in Centraal India werd gevangen. In de natuur hebben ze weinig kans om te overleven omdat ze geen schutkleur hebben. Wit valt zo op dat de prooi dieren snel het hazenpad kiezen. Het uitstapje had nog meer in petto. Voor de lunch, buiten het dierenpark, kwam ineens acteur Ferri Somogyi van Goede tijden slechte tijden naar Nicole toe. Een grote verrassing. Hij is een van haar idolen. Nu niet eens Van Dijke vindt het belangrijk dat de 'wereld daar een beetje beter wordt gemaakt'. Hij wil graag in zijn eigen omgeving een steentje bijdragen door actief te zijn bij de Nationale reserve. „Je kan wat bete kenen voor iemand anders. Bij hoge waterstanden helpen om zandzak ken te vullen, maar ook 's nachts bepaalde punten beveiligen als de stroom uitvalt zoals dat is gebeurd in een deel van Zeeland. Het vrijwilligerswerk zit een beetje in het bloed van de Van Dijkes, zegt hij. „Twee broers zitten bij de brandweer en mijn jongste broer Corné van 20 wil ook bij de Na tres." De 20-jarige Harm Kot uit Tholen heeft .ook. ajtijd belangstelling gehad voor het leger maar vond het vak van automonteur ook interessant. Hy koos voor het laatsfeTmaar het leger bleef trekken. „Ik ben eens gaan kijken op internet. Zo kwam op tv maar in levende lijve. De 35-ja- rige acteur zei dat hij speciaal voor haar was gekomen. Hij ging tegen over haar zitten. Vaak vallen tieners stil als ze hun idolen ontmoeten, maar Nicole had er geen enkele moeite mee„ De twee raakten niet uitgepraat. Denise vond het ook leuk hem te ontmoeten. Nicole: „Hij is lief en aardig en groter dan op de te levisie. Hij vertelde dat hij ook wel eens een limousine had bestuurd en dat hij ook wel eens bizons had ge zien. ik heb ook in de teksten mogen kijken van GTST. Wat er over vier weken gebeurt." Nicole volgt de se rie nauwgezet. Ook op internet be kijkt ze wat er over de serie en de ac teurs en actrices verschijnt. Ze besloten om naar buiten de gaan voor een fotosessie met Ferri. Nico le staat samen met hem op de foto. Na deze ontmoeting ging het gezel- i ik bij de nationale reserve uit. Ik heb me ingeschreven voor een voorlich tingsdag op de kazerne in Vlissin gen en toen bén ik nog enthousiaster geworden. Je bent gewoon militair maar dan parttime. Je kan gewoon je baan behouden." Kot is nu 2,5 jaar automonteur en werkt sinds een jaar bij Autobedrijf Tholen in Bergen op Zoom. Het be valt hem erg goed bij de Natres, zegt hij. „Je schiet op de schietbaan, oefent op een hindernisbaan en doet allerlei fysiek zware oefeningen. Vijf kilometer marslopen met 24 ki lo bepakking. Ik doe zelf veel aan sport. Daarom spreekt me dit ook erg aan." Het is voor Harm niet altijd even eenvoudig om vrij te nemen van zijn werk. „Ik werk op een klein bedrijf met twee monteurs, maar als ik het maar lang genoeg van te voren aan vraag. dan kan het wel." Een van de verplichte oefeningen is er eentje die 50 uur duurt en die op donder dagavond begint en op zaterdag avond eindigt. Het lijkt Kot boeiend schap terug naar de dierentuin om de andere dieren te bekijken. Aan het eind van de middag vertrokken ze weer met de limousine. In een pannenkoekenhuis in de Lage Vuur- sche wachtte Nicole weer een ver rassing. Haar favoriete juffrouw Je- anneke Jordans van de mythyl- school De Sprienke in Goes zat haar op te wachten. Nicole vertelde wat ze allemaal had meegemaakt. Ze kreeg weer een cadeautje. Een ingelijste foto van de Dodo, de juf noemt Nicole namelijk altijd de dappere Dodo. Nicole genoot van de dag. „Ik zou precies hetzelfde willen als ik over een poosje weer een wens mocht doen." Voor meer informatie over de stichting doe een wens: www.doeeenwens.nl. L om ook eens naar Afghanistan te kunnen. „Dat lijkt me ten eerste een mooie ervaring, ten tweede doe je wat voor de mensen. Het is een vre desmissie en dat is het mooiste wat er is. Hoewel het niet altijd gemak kelijk is. Maar je ziet wat je op bouwt. Het omgaan met de mensen spreekt me aan. Je bent dan wel een lange tijd van huis. En dat ook niet gaan vanwege mijn werk." Gerard van de Wart uit Tholen kwam via Harm Kot bij de Natres. De 21- jarige Van de Wart is nog student aan de Hogeschool Rotterdam. Derde jaars logistiek- en technische ver keerskunde. Hij kwam vier jaar gele den met zijn ouders in Tholen wonen en kreeg kennis aan Harm Kot. „Ik heb altijd wel interesse gehad in het leger. Ik vind het jammer dat de ver plichte dienst is afgeschaft. Harm was naar de voorlichting geweest en vertelde me er over. Ik was direct verkocht. Ik wist niet dat de Natres bestond." Van de Wart is toen zelf in februari vorig jaar naar de voorlich tingsdag geweest en bedacht zich geen moment om zich vervolgens ook aan te melden. „Maar het duurde nog tot mei voordat we werden ge keurd. De verplichte algemene mili taire opleiding hebben we pas eind oktober gehad." Harm wachtte tot hij samen met Van de Wart werd opge roepen. Voor Gerard voldoet de Natres aan zijn verwachtingen. „Ik hoorde wel eens verhalen over vroeger dat je maar weinig uitvoerde en je het vooral voor de gezelligheid deed. maar het is nu echt een professioneel onderdeel van de landmacht. En het is zeker ook nog gezellig op oefe ning." Van de Wart vindt dat de re serves een voorbeeldfunctie hebben. Hij had zich al aangemeld om uitge zonden te worden naar Kreta om de y Nederlandse soldaten op te vangen, maar hij was nog te kort in de oplei ding. Gezien zijn leeftijd kan Gerard nog beroepsmilitair worden. Dat over weegt hij alsnog. „Tot voor kort heb ik het nooit als fulltime baan gewild. Maar ik denk er nu serieus over. Als ik mijn opleiding heb afgerond ,wil ik solliciteren voor logistiek offi cier." Gerard heeft de stap niet eerder willen maken, zegt hij. „Vroeger kon je voor een jaar in dienst en zien of het je beviel." Nu is de Natres een opstapje naar het beroepsleger. .Al leen wil hij dan de overstap maken naar de luchtmacht. „Voor de land macht heb je alleen een havo-diplo ma nodig, bij de luchtmacht per se een hbo-diploma. Het zou zonde zijn als ik dat niet zou gebruiken." Helemaal zeker is Gerard er nog niet van. Hij gaat eerst de school afma ken. „In principe zit het nu in de planning, maar als ik het bij mijn af studeerstage heel erg naar mijn zin heb, dan blijf ik misschien in de bur germaatschappij." Van Dijke zit samen met Kees-Jan Bruijnzeel in dezelfde groep. Bruijn zeel is 20 jaar en heeft niet in dienst gestaan, maar is gemotiveerd geraakt tijdens een bezoek, samen met Mar- nix. aan de landmachtdagen. „Ik ga met de broers van Marnix om en hij Vier exposanten mogen de leeg staande ruimte in de voormalige boekhandel van Dieleman aan de Hoogstraat in Tholen blijven gebrui ken totdat het pand is verkocht. Dat zijn de vier exposanten overeenge komen met de eigenaar L. Tichem. Het pand is nu tijdelijk ingericht als galerie en zal elke zaterdag van elf uur 's ochtends tot vier uur 's mid dags open zijn. Ook gaat het deel uitmaken van de maandelijkse route langs verschillende galeries, op elke eerste zaterdag in de maand als er ook op tien andere plaatsen kunst is te zien. jy In het pand aan de Hoogstraat stel len, Marlou Mercx en Paula Cze- chowski uit Tholen en Greet van Beers uit Ossendrecht schilderijen tentoon, Karen de Jonge uit Halste ren sieraden. Ze exposeerden ook al i vroeg me om eens mee te gaan." Hij werd gekeurd en haalde op alle on derdelen het hoogste niveau. „Ze vroegen me daar waarom ik geen be roepsmilitair wilde worden. Maar ik wil rustig beginnen. Het komt ook omdat mijn vader een eigert bedrijf heeft in zonnepanelen (BCON ener gy systems). Ik ga af en toe wel eens mee en dat is ook heel leuk werk." Kees-Jan werkt nu als verkoopchef bij supermarkt Cl000 in Sint-Anna land. Van zijn werkgever heeft hij steeds vrij gekregen als hij op oefe ning moest. „Het kost wel veel tijd, maar het is wel te doen. Een paar keer op zaterdag en soms een paar avonden in de week. Tot nu toe heeft hij het meest genoten van het spelen van oefenvijand waar Van Dijke ook aan deelnam. „We mochten steeds meer hardere middelen inzetten ge bruiken om aan eten te komen, zoals een staking organiseren. Dat was heel mooi. We konden er flink tekeer gaan. Zo gaat het in Afghanistan ook." Niet lang geleden was hij ook be trokken bij een oefening van lucht machtofficieren in opleiding. „Die kwamen hier met drie man slapen. De volgende dag gingen ze naar Stavenisse waar ze zelf onderdak moest zien te vinden. Daar hebben ze in een schuur geslapen. Vanuit de haven van Sint-Annaland zijn ze toen ook met een politieboot naar Wemeldinge gevaren. Onderweg raakten ze uit koers. Zij moesten dan weer zorgen dat het schip op koers ging varen. We moeten er een beetje bij helpen, maar het was minder spannend dan de oefening in Budel." Kees-Jan denkt er wel over een keer naar Kreta te gaan om de Nederlandse militairen uit Uruzgan te helpen opvangen. „Het gaat er dan om ze af te halen van het vliegtuig en naar het hotel te brengen." Bruijnzeel kent Harm Kot. Ze zaten samen op het Calvijn college in Tholen. „We komen el kaar we eens tegen, maar niet zo vaak omdat hij in een ander pelo ton zit." samen in dezelfde ruimte op de Kunstroute. Paula Czechowski: Het is voor ons interessant en voor de eigenaar ook. Voor de binnenstad geeft het ook wat meer levendigheid nu er wat meer te doen is. Het is een prachtige ruimte om te exposeren." Een groot deel van haar werk hangt nu in de tandartspraktijk in Tholen, en zal straks te zien zijn in de Hoogstraat, zegt ze. Tijdens de Kunstroute ont vingen de vier exposanten heel veel bezoekers. Czechowksi maakte schilderijen die geïnspireerd zijn op foto's in kranten of tijdschriften. Ze haalt er de donkere en lichte partijen uit, zet ze op schaal over op doek en schildert vervolgens de partijen weer in. Ze geeft het werk steeds een titel mee om aan te geven dat het werk een verhaal vertelt. Bij de ex positie tijdens de Kunstroute speelde ze in op het thema tradities door on der meer Zeeuwse klederdracht als onderwerp te nemen. Nicole Bijl uit Sint-Maartensdijk bij de witte tijger Brooklyn in Dierenpark Amersfoort. Provincie Zeeland Om dat te laten zien is er het Europaloket (vanaf 2 juni aanstaande te bereiken) van de Provincie Zeeland. Een digitaal loket dat nieuws en informatie over Europa en Europese subsidies biedt. Bovendien is het een informatiepunt voor iedereen die vanuit zijn/haar interesse of werk iets wil weten over de vele Europese projecten. Op de site staan ook de Zeeuwse projecten die mede mogelijk gemaakt zijn met Europese subsidies. En vindt u informatie over Europese wet en regelgeving. Ook is er een lijst beschikbaar van provinciale contact personen die werkzaam zijn "in Europa" en die kunnen adviseren over de verschillende Europese beleids- en subsidieprogramma's. Wilt u niet met behulp van een computer uw informatie krijgen, ga dan eens naar de Zeeuwse Bibliotheek. Op de eerste verdieping (op het Infoplein) vindt u alle Europese informatie. Al vanaf 1996 is de Zeeuwse Bibliotheek actief in het Europees Netwerk, eerst als Info Point Europa, de laatste jaren beter bekend onder de naam Europe Direct. Waar bemoeit Europa zich mee? Ongetwijfeld de meest gestelde vraag. De informatiecentra zijn in het leven geroepen óm de informatiekloof tussen Europese burger en Unie te overbruggen. Onbekend maakt onbemind, zo is de redenering. Vandaar de opzet van een informatie netwerk. Een toegangspoort dus tot het hart van het Europees sys teem, voor iedereen.toegankelijk Voor meer informatie: loop eens langs of kijk op www.europedirect.nl. Hier vindt u een schat aan informatie over Europa: van vakantie tot werken, van voedselveiligheid tot wetgeving. Vraag: Waar is Europe Direct Zeeland gevestigd? Uw antwoord kunt u doorgeven op: www.zeeland.nl/europaloket Zonder inzet van Europees geld was het niet mogelijk geweest om dit project in Zeeland te starten. Wilt u ook invloed hebben op Europees beleid? Laat dan op 4 juni je stem hofen! Wilt u weten welke projecten nog meer mogelijk worden gemaakt door Europa of wat Europa voor u kan betekenen? Zie www.zeeland.nl/europaloket In de afgelopen drie weken zijn er al drie vragen gesteld die onderdeel uitmaken van de Europaquiz. U kunt de vragen teruglezen en beantwoorden op: www.zeeland.nl/europaloket Provincie Zeeland ondersteunt de Europese Verkiezingen Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3