LABO BAL Abdij Nieuws Herinneringen en ook toekomstwensen bij hoogtepunten De Verwachting en De Hoop Wielerronde 50-pIussers ook over Sint-Philipsland ■■FTTTTTT7T1I 'Ik keek even door mijn raam en toen zag ik hem liggen' Ruimte voor sportschool, accountant en dierenwinkel Veerpont A JP AUTOSCHADE? Vossemeer 600 krijgt 16,5 mille 2 J5Z- Donderdag 28 mei 2009 65e jaargang no. 28 Velen zijn het erover eens: dit zie je niet zo vaak in je le ven, zelfs misschien maar één keer. Maar in Tholen vlie gen de molenkappen door de lucht. Bij twee molens werd dinsdag de kap erop gezet: De Verwachting in Tholen en De Hoop in Sint Philipsland. Volgens moleneigenaren Jan en Iza van Gorsel in Tholen, was het het hoogtepunt van een ruim vier jaar durende restauratie voor de molen aan de Vlasmarkt. Die kreeg na 79 jaar weer een dak op zijn kruin. De Fluplandse molen is altijd blijven draaien tot aan de restauratie in 2007, maar daar moest er een jaar langer op de terugkeer van de kap worden gewacht dan aanvanke lijk verwacht werd. Molenaar Jan Reijngoudt maakt daar niet zo'n probleem van: „De molen is al 300 jaar oud, als ie dan echt aangepakt wordt, is twee jaar wel te doen." Amerikanen Ligafabriek Opsporing van milieudelicten Kastanje aan Zuidstraat in Poortvliet afgebroken De 85-jarige Mina Heijboer kent hem al haar hele leven. De grote kastanjeboom in de tuin van haar huis aan de Zuid straat in Poortvliet. En nu is hij omgevallen. De Aesculus hippocastanum, ofwel paardekastanje, heeft het noodweer van maandagnacht niet overleefd. Hij is rond half vier afge broken en op het tuinpad terechtgekomen. Hoe oud de boom was, weet Mina niet precies. „Ik.woon hier 76 jaar en toen was ie al groot. Het huis is van 1784, dus de boom is misschien wel 125 tot 150 jaar oud." Gemeentearchivaris Fred van de Kieboom is een onderzoek gestart naar de leef tijd van de karakteristieke kastanje. Zie verder pagina 5. De Nijs, Schipper en Amigo/Blommetje In het pand van voorheen Van Houte Wonen in Tholen komt een fitnesscentrum. Schipper Accountants verhuist van de Markt naar de voormalige keukenshowroom van Den Engelsman in Tholen. En dierenspeciaalzaak Amigo en 't Blommetje verkassen van de Raiffeisenstraat in Sint-Annaland naar de Hoenderweg. In alle drie gevallen gaat het om tijdelijke vergunningen voor vijf jaar. In die periode moeten ze een definitieve stek zien te vinden. Finish senior games in flauwe bocht Postweg De voorbereidingen voor de wielerronde op Tholen van 50- plussers tijdens de senior games 2009 in Zeeland zijn in volle gang. De start en finish van de wielerronde op vrijdag 11 september is in Tholen. De grote ronde van 120-kilome ter gaat over Tholen maar ook een stukje over Sint-Philips land. Dat is maandagavond afgesproken in de werkgroep die de ronde voorbereidt. Het laatste woord is aan de consul van de KNWU die de route nog moet beoordelen. Trap Wal Tholen van 50.000 euro Geparkeerde auto in brand gestoken Zes ondernemers willen parkeerplaats voor vrachtwagens Twee kappen op één dag voor molen in Tholen en Sint Philipsland voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 endrachtbode, de Thoolse Courant 'ostbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland 'oon 0166-657007 b.g.g. 653474 'elefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Eerst is de molen in Tholen aan de beurt. Jan van Gorsel heeft weinig geslapen, maar is in euforische stem ming. Hij heeft niets de grote ge beurtenis in de weg laten zitten. Ook het hevige noodweer van maandag op dinsdag niet. „Ik ben vannacht om kwart voor drie boven in de mo len geklommen om water uit het zeil over de rand van de molen te hozen. Een zaklamp had ik er niet bij no dig", zegt hij met een grijns en daar mee bedoelt hij op de bliksemlich ten. „Ik ben tot kwart voor vijf blijven zitten en toen ben ik naar be neden gegaan om een droog T-shirt aan te trekken. Toen arriveerden om vijf uur de mannen met de wieken." De Vlasmarkt en de Venkelstraat vul len zich om tien uur 's morgens met belangstellenden. Er komen mensen via het parkje en via de Markt toege stroomd. Tegen elf uur staan er ruim honderd mensen bij De Verwachting. Van Gorsel staat er niet van te kijken. „Ik kan gerust stellen dat het stadje Tholen gespannen is. Ik liep gisteren een rondje over straat en was zo een uur kwijt, omdat iedereen me aan sprak. Er kwam zelfs een groep Amerikanen langs. Die zijn mee de stelling opgegaan. En later wilde een groep Zuid-Afrikanen ook mee. Er is dus sprake van internationale belang stelling." De toekomstige molenaar loopt met kriebels in zijn buik rond. „We zijn hier nu bijna vijf jaar mee bezig. Het is een leuke dag waar we enorm naar uitgekeken hebben." Daar is de 86- jarige Wim Geluk, één van de vele toeschouwers, het mee eens. Hij heeft als kind de molen nog twee jaar (bewust) zien draaien. De toenmali ge molenaar, H.J. Stoutjesdijk, kwam om tarwe bij hem thuis in de Mosselhoek. „Dat was nog met paard en wagen", zegt hij. Iets voor hem staat de schoonzoon van de laat ste molenaar Koos van de Velde. „Die is inmiddels overleden", vertelt Kees Hage. „Mijn vrouw heeft hier nog gewoond." Dat is Matty. Ze is niet aanwezig. Haar broers Dick en Jan zijn ook verhinderd, maar eentje komt wel kijken naar de metamorfo se. Het is Wim van de Velde (71) die vanaf zijn geboorte in 1937 tot 1962 in de molenaarswoning heeft ge woond. Hij heeft de molen nog nooit met kap gezien, want die was er in 1930 al af gehaald. „Maar zo met die omloop ken ik hem ook niet. De molen lijkt zo klein, nu ik hem zo zie. Als kind leek alles veel groter", mijmert hij. „Verrek, wat een klein molentje is dat gewoon", roept hij vol verbazing uit." Wim zijn vader had een maalderij in de molen die hij aandreef met een elektromotor. De vorige molenaar, Stoutjesdijk, had een dieselmotor. „Dat was een ééncilindertje en dat soort motortjes trilden nogal. Daar door is de. molen iets scheefgezakt", vertelt Kees Hage. Van de Velde schetst de oude situatie: „De woning die nu bij de molen hoort, is com pleet verbouwd. De opslagschuur naast de molen, was er toen ook. We gebruikten die als opslag voor graan en we hadden een schuur voor de paarden. Want mijn vader ging eerst met paard en wagen op pad. Ook hadden we een winkeltje met voer voor kippen, konijnen en duiven. En mensen lieten bij ons tarwe malen en dan gingen ze daarmee naar de bak ker om een brood te laten bakken." Paard en wagen zijn later vervangen door een Hotchkiss, een Engelse au to. „Ik ben nog op zoek geweest naar die oude auto van mijn vader. Mijn broer heeft er een plaat van gevon den via het DAFmuseum. Dat is mis schien leuk om op te hangen in de molen." Koos van de Velde was volgens Hage een goede molenaar. Hij leverde meel aan de Ligafabriek in Roosen daal en daarvoor moet je product kwaliteit hebben, vertelt hij. Wim van de Velde vertelt dat zijn vader ook aan bakkers en boeren in Tholen en Bergen op Zoom leverde. „En rond de oorlogstijd hadden mensen zelf kippen en een eigen varken. De molen was handel, we hadden een grote klantenkring." De Vlasmarkt ligt vol met de balken van de wieken, er staat een kraan en naast de molen ligt de kap. Er is wei nig werkruimte. Mocht de kap gaan zwieren, dan is een beschadiging aan één van de omringende gebouwen niet ondenkbaar. Volgens Dick van den Boogaart, die recht tegenover de molen woont, is dat uitgesloten. „In ons bedrijf werken we ook veel met kranen. Die mannen nemen echt geen risico, als er teveel wind staat, gaan ze die kap niet hijsen." Hij en zijn vrouw Jcnncke kijken sa men toe. Jongste zoon Hilbrand is van school gehaald, het Calvijncolle- ge in Tholen, zodat ook hij de ge beurtenis niet hoeft te missen. Een oudere dochter met kind komt ook langs. ZIE VERDER PAGINA 5 SPECIALE PRESENTATIERUIMTE website 7. li onze vnor meer Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 01)8-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Provincie Zeeland Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg B. en w. hebben bij het ministerie van justitie een aanvraag ingediend voor het verlengen van de beëdiging van een buitengewoon opsporingsambte naar. Die kan dan weer vijfjaar de naleving van de milieuregels in de gaten houden. Mina kan nooit slapen met onweer, zegt ze. Ze was dus wakker toen het gebeur de. „Het was een hele klap vannacht", zegt ze dinsdagmiddag. „Ik keek even door mijn raam en toen zag ik hem liggen." De boom is niet door de bliksem geveld. „Hij is gewoon door de wind uit elkaar gespleten." De boom ging de laatste jaren al veel achteruit, vertelt Mina. „Het is wel jammer, inmiddels is de schuur ook weg. Zodoende is het een kale bedoeling geworden." Maar ze is wel dolblij dat de boom niet op het huis is gevallen. Hij heeft verder in zijn val niet veel vernield. „Hij is op het heggetje rond de boom gevallen." Volgens nicht Corrie van der Slikke heeft haar tante Mina in haar leven al heel wat kruiwa gens vol bladeren van de boom opgeruimd. En nu moet de hele boom worden opgeruimd. „Het zal een hele klus worden", denkt Mina. „Het is nog afwachten wie er hout kan gebruiken." Ze vindt het erg jammer dat de boom er niet meer is. „We kunnen er niets meer aan veranderen", verzucht ze. Gaat het bij Schipper en Amigo om ruimte hebben we 120 m2 voor spin- verplaatsingen. het fitnesscentrum van de broers Daan en Erwin de Nijs is een volledig nieuw initiatief dat aan 10 tot 12 mensen werk kan bie den. Het pand van voorheen Van Houte Wonen aan de Stevinweg is nu tijdelijk in gebruik door Bouman- Potter, die er faillissementsverkopen in houdt. Tweederde van de boven verdieping gaat eigenaar Nieuwen- huis uit Rijssen verhuren aan de ge broeders De Nijs. Voor die 1000 m2 komt er een aparte ingang. Erwin de Nijs is bekend als voetballer van Tholense Boys en hersteltrainer bij RBC. Met die semi-profclub is ook een samenwerkingsovereenkomst gesloten om gebruik te maken van de mogelijkheden in het fitnesscentrum. Daan de Nijs, die 22 jaar bij diverse vestigingen van Philip Morris in het buitenland heeft gewerkt, zegt ieder een die nu over de brug naar een sportschool gaat, naar de Stevinweg wil trekken. „We krijgen 55 appara ten 1 per 7 m2) en kunnen 1500 tot 1600 leden hebben. Naast die grote nen (fietsen) en 150 m2 vrije fitness ruimte. Verder twee kleedkamers voor zowel dames als heren, sauna's, massageruimte en kinderopvang. Be halve voor particulieren willen we ook voor Thoolse bedrijven in de di recte omgeving fitnessprogramma's aanbieden." De Nijs denkt 5-6 men sen in vaste dienst aan te nemen en met deeltijdwerkers en stagiaires van de sportopleiding Cios wel aan 10-12 medewerkers te komen. De sport school maakt gebruik van de horeca- faciliteiten van brasserie Du Bois in het pand. Daan de Nijs heeft lof voor de gemeente, die voor 5 jaar een tij delijke vrijstelling heeft verleend, net zoals dat eerder bij de Cl000 aan de Postweg is gebeurd. Dat is onlangs weer voor 3 jaar verlengd. „Heel mooi dat dit voor ons nieuwe initia tief kan. De flexibiliteit bij de ge meente is groot", aldus Daan de Nijs. Zie verder pagina 5, Schipper kan niet wachten. Zaterdag draaide sportambtenaar Piet doen, zegt hij. „Aanvankelijk wilden van der Vlies al even proef tijdens de Omloop van Tholen. Hij stapte in in Poortvliet bij de ploegleider Patrick de Grave van de Zeeuwse ren- en toerclub Theo Middelkamp en maak te de wedstrijd van dichtbij mee. Na de wedstrijd moesten De Grave en Van der Vlies nog een wiel ophalen dat door een van de renners, die lek was gereden, in een sloot was ge gooid. De Omloop van Tholen werd zo doende een opmaat voor de 'omloop van stad tot stad' die op vrijdag 11 september wordt gehouden van Tho len via de Oesterdam naar Woens- drecht en terug. Er zijn twee afstan den in deze koers voor licentie houders. Een van 120 kilometer voor 50 plussers tot 60 jaar en een van 90 kilometer voor 60 plussers. De grote ronde zal net als de Omloop van Tho len het hele eiland aandoen maar gaat nu ook een stukje over Sint-Philips land. Volgens vice-voorzitter Rien Jongenelen van de KNWU district Zuidwest Nederland staat de route nagenoeg vast. Ook deze keef zullen de renners even Scherpenisse aan- we na Sint-Maartensdijk voor Scher penisse via de Westkerkseweg de pol der in, maar de stichting Dorpsge meenschap Scherpenisse wilde toch graag dat ook het dorp weer werd aangedaan. Ze hebben vrijwilligers die bereid zijn on^het verkeer te rege len. Daar hebben we nu rekening mee gehouden." Volgens Jongenelen is de start in Tho len op de Ten Ankerweg. De finish is op de Postweg, in de flauwe bocht ter hoogte van het hoveniersbedrijf van V;m Dis, het voormalige opslagterrein van de provincie. De renners gaan eerst via de Veerweg naar de Oester- dam richting de oude Zeeuwse weg om daarna richting Hoogerheide, Os- sendrecht naar Woensdrecht te rijden 120 km). De 90 kilometer gaat recht streeks naar Woensdrecht om daarna weer richting de Zeeuwse weg en de Oesterdam te gaan. Op Tholen gaan de coureurs weer richting Tholen, via de Eeweg en maken op de Molen- vlietsedijk een scherpe bocht naar links om richting Oud-Vossemeer te gaan. Mina Heijboer mist naast haar schuur nu ook de kastanje bij de woning aan de Zuidstraat. Om de relatie tussen de binnenstad en de haven van Tholen te verster ken, wordt er een trap van 50.000 euro gelegd. Deze wordt uitgevoerd in grijs graniet en vanwege de lange levertijd, zal aannemer Struyk Ver- wo niet voor september kunnen be ginnen. Volgens de gemeente is de bestaande trap bij het praathuisje nodig, aan vervanging toe. Daarbij komt, zeggen b. en w., dat onderne mers en inwoners het belangrijk vin den dat de verbinding tussen haven en binnenstad verbetert. De stichting die de festiviteiten rond 600 jaar Oud-Vossemeer orga niseert, krijgt 16.500 euro subsidie van de gemeente Tholen. Op dit lo pende begrotingsjaar drukt acht mille, de overige 8500 euro moeten uit de nog goed te keuren gemeente begroting 2010 komen. In de zomermaanden gaat er weer een veerpont varen tussen Anna Ja- cobapolder en Bruinisse. Het is een initiatief van Eric en Karin Moer land van restaurant 't Veerthuis, die tevens hotel Oosterschelde exploite ren. De gemeente Tholen waardeert het plan met een garantiesubsidie van 1746 euro. Eerder was er daar ook een fietsveer in het vakantiesei zoen, maar de exploitant stopte er tussentijds mee. De personenauto die maandagmor gen in Oud-Vossemeer in brand I stond, is aangestoken. Dat is de poli- tie gebleken uit sporen die zij aan- I trof, maar waarover verder geen mededelingen worden gedaan. De chauffeur van een passerende vrachtwagen ontdekte de brand te gen vijf uur. De personenauto stond geparkeerd op het enkele jaren gele den aangelegde parkeerterreintje op de hoek van de Molenweg en Ónder de Molen. De chauffeur is gestopt en gaan blussen. Hij alarmeerde de brandweer, die heeft nageblust. Het schadebedrag is niet bekend. B. en w. bespreken met zes onderne mers in Tholen. Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Sint-Philipsland het exploiteren van een parkeerter rein voor vrachtwagens. Binnen de bebouwde kommen geeft het parke ren al jaren problemen. Eind vorig jaar zijn er enquêtes uitgedeeld on der vrachtwagenchauffeurs. Naar aanleiding van de publiciteit daar over in deze krant hebben zich zes ondernemers gemeld die bereid zijn om een parkeerterrein te exploite ren. B. en w. pakken deze aanbiedin gen met beide handen aan. Ze gaan nu met de zes ondernemers uit vier plaatsen de mogelijkheden inventa riseren. Daarna maakt het college een keuze uit de beste aanbiedingen. EN VERDER... Thoolse zeilers steken de Noordzee over Bewoners nemen alvast kijkje in zorgcomplex in aanbouw in Stavenisse MEN KAN PAS GOED FILOSOFEREN ALS MEN DÉ FILOSOFIE NEGEERT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Deze week Een spektakel in Tholen. Duizenden kilo's wegende kappen werden dinsdag op molen De Verwachting in Tholen (rechts) en molen De Hoop in Sint-Philipsland gehesen. Ze kunnen waarschijnlijk dit jaar weer gaan draaien. I)e wens van Nicole Bijl uit Sint-Maartensdijk is in vervulling gegaan Tholenaar Marnix van Dijke is beëdigd als parttime militair Oud-Thoolse Annika Boxhoorn zingt haar eigen lied om beroemd te worden

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1