Over bidden en blokken, en hoe het verder gaat in het leven Zeeland in Europa quiz 'Je kunt mensen vooral herkennen aan de ogen, die veranderen niet' DEV krijgt in 10 jaar veel leden en luisteraars Juf de Rooij (72) verrast oud-leerlingen School met de Bijbel Blauwe zone Tholen groter Vrijdag 22 mei 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Het voelde aan als een warm bad. Dat is de herin nering van Hanna Her mans uit Sint-Annaland die zaterdag in het chalet park De Krabbenkreek de reünie organiseerde van de School met de Bijbel in Sint-Annaland. Grote ver rassing was de komst van juffrouw Hannie de Rooij (72). Een deel van de reü nisten had bij haar op de kleuterschool gezeten. Gebed Dominee Joppe uit Sint-Maartensdijk schrijft boekje voor geslaagden Hartenkreet Gewend Hoe kijkt Gemeente Noord-Beveland over de grenzen? Stevige basis mannenkoor Sint-Annaland Jonge solisten Structuur Dodenherdenking Ze hadden elkaar heel wat te vertel len, die 28 voormalige klasgenoten uit 1970 en 1971. De meesten zijn nu 49 jaar of net 50 geworden. De meesten zijn getrouwd, hebben kin deren en soms zitten er ook bijzon dere beroepen bij. Zoals Anita Hil- geman, dochter van politieman uit Sint-Annaland. Ze woont tegen woordig in Baarn en is butler ge worden. Ook een leerling die technisch teke naar werd, Peter van de Klooster uit Dordrecht, en anderen die het on derwijs waren ingegaan, zoals Cent de Haan, directeur van een school in Zuid-Beijerland en Elly van 't Hof die aan de Hogeschool in Utrecht les geeft. En meester J. Koppejan uit Vlissin- gen. Gepensioneerd, maar nu reis leider. Na zaterdag kon hij gelijk voor drie weken naar Kroatië. En meester M. Lindhout uit Boskoop. Die zaterdag kon kiezen uit twee reünies. Eentje van een school waar hij 30 jaar heeft lesgegeven, een die van de School met de Bijbel. Hij koos voor de laatste omdat hij het initiatief, na bijna 40 jaar weer bij elkaar, zo leuk vond. En dat was het ook. Dat waren over het algemeen de reacties tijdens het gezamenlijk buffet. Al kon niet ie dereen komen. Zoals Isa Theunisse die vaart en met het schip diep in Duitsland zat. Maar de grote verras sing was de komst van juffrouw Hannie de Rooij. Dertig jaar is ze hoofdleidster geweest van de chris telijke kleuterschool, die later School met de Bijbel werd. Dat gebeurde in 1985. Toen de kleu terschool werd samengevoegd met de lagere school en basisschool \yerd. „Toen kreeg ik ineens een di recteur boven me. Evert van Veld huizen. Dat was een grote overgang, maar ik kon heel goed met die man opschieten." Als zijn zoon Matthijs slaagt voor zijn vmbo-examcn aan het Cal- vijn college in Tholen krijgt hij het boekje Geslaagd van zijn va der. Zijn vader is dominee J. Jop- pe van de Hersteld Hervormde Gemeente in Sint-Maartensdijk en schrijver van het boekje. Het is een geschenkboekje voor ouders, grootouders en kerk waarin Jop- pe een link legt met de Bijbel. In dertig korte hoofdstukjes be schrijft Joppe onder meer over de spanning bij het examen, de steun van de ouders, over bidden en blok ken, maar ook over hoe het verder in het leven gaat als het diploma eenmaal is behaald. Schrijven is een van de hobby's van de dominee. Hij maakte het boekje van 68 pagina's in zijn vrije tijd; in de vroege och tend en de late avond. Hij schreef kort en bondig, en in een voor ieder een begrijpelijke taal. Joppe kent de wereld van het onder wijs via zijn kinderen maar ook om dat hij zelf, voordat hij dominee werd, twaalf jaar als onderwijzer voor de klas heeft gestaan. Het boekje Geslaagd is ook een handleiding voor de periode na het afronden van de middelbare school, gezien vanuit de christelijke ge loofsovertuiging. „Leerlingen zijn opgegroeid in een besloten omge ving waar reformatorisch onderwijs wordt gegeven. Maar ze komen daarna terecht op andere scholen met een andere signatuur of komen op de werkvloer met heel veel ver schillende mensen in aanraking. Hoe gaan ze daarmee om?" In elk hoofdstuk wordt verwezen naar een Bijbeltekst. De ene keer wordt verwezen naar een psalm, de andere keer naar een van de hoofd stukken uit de Bijbel of naar een vraag en antwoord uit de Heidel- bergse Catechismus. „Dat was best een zoektocht bij 30 hoofdstukken. Voor het slagen is het niet zo moei lijk. Daar zijn lofpsalmen voor. En er staan genoeg gebeden in de Bij bel. Ik ben er biddend mee bezig ge weest om de juiste gedeelten uit de Bijbel te vinden zodat ze mooi op het onderwerp aansloten. Ik laat ze geen lange hoofdstukken lezen." Joppe heeft al twee kinderen die voor het examen op de middelbar school zijn geslaagd. Hij weet waar hij.over schrijft. „Als ouder maak je het allemaal mee. Je bent wel eens to't laat bezig om ze te helpen bij het maken van een werkstuk bijvoor beeld. Je kent de spanning rond het examen. De opluchting na het tele foontje als je kind geslaagd is. Van uit die ervaring is het ook geschre ven;" Het is volgens de dominee ook een hulpmiddel voor ouders die het zelf moeilijk vinden om wat te zeggen rond de examentijd en over de pe riode na de middelbare school. „Het kan hen op weg helpen." Het is be slist geen Bijbelstudieboekje, bena drukt hij. En boekjes over bekering zijn er al zoveel, zegt hij. „Dit boek je dat echt over het slagen en daarna gaat, was er nog niet." Joppe put ook uit eigen ervaring. In hoofdstuk vijf beschrijft hij het be lang van het gebed. Hij gaf toen nog les gaf aan de kinderen op de basisschool in Staphorst en leerde in Utrecht voor dominee. 'Vergele ken met de tijd dat we leren, beste den we maar heel weinig tijd aan het gebed. Ooit stond ik ook voor een examen. Vanwege mijn werk in het onderwijs had ik te weinig tijd gehad om het onderdeel van de theologiestudie goed voor te berei den. Ik zag er geweldig tegenop. De avond voorafgaand aan het examen moesten we volgens het dagboek Jakobus 1 lezen. Vers 5 trof me: En indien iemand van u wijsheid ont breekt, dat hij ze van God begere. Die een iegelijk mildelijk geeft, en niet verwijt: en zij zal hem gegeven worden. Het werd me tot schuld. Veel te veel vertrouwde ik op me zelf en veel te weinig begeerde ik wijsheid van de Heere.' Er staan ook voorbeelden in die uit het leven zijn gegrepen. Joppe schrijft in hoofdstuk 16 over de rol van de docenten op school en hoe oud-leerlingen daarop terugkijken. Zelf ontving hij eens een brief van een leerlinge die, nadat ze van school af was, haar excuses aan bood over haar foute gedrag in de klas (hoofdstuk 16). 'Wat eerlijk om zo'n brief te schrijven en wat heerlijk voor een docent om deze te ontvangen.' Joppe zegt daar nu over: „Ik vond dat heel ontroerend. Wat ik me herinner is, dat het niet eens zo'n opvallende leerlinge was. Maar toch vond ze dat er wat over moest schrijven. Ik heb het er in verwerkt. Wie weet, is dit ook een stimulans voor andere oud-leerlin gen om hun docenten van de mid delbare school nog eens te schrij ven." Er staat ook een hartenkreet in. Hij beveelt jongeren aan om in het on derwijs te gaan, zonder overigens anders sectoren te kort te doen. ,Het is - ook voor mannen - mooi om met kinderen en jongeren om te gaan. Het vertellen uit Gods Woord is een prachtige taak.' Volgens Jop pe is het heel moeilijk om jongens te motiveren om het onderwijs in te gaan. „Ik kan het wel begrijpen. De carrièremogelijkheden zijn be perkt." Zelf volgde hij zijn roeping om dominee te worden. Joppe schreef het boekje vanwege zijn betrokkenheid bij de jeugd. Maar ook uit bewogenheid met hun ouders. Om die bij te staan. „Om als kerk, gezin en school staande te kunnen blijven. Het is Gods werk maar we kunnen hierin helpen." In dit verband wijst-Joppe op de keu zes waar jonge mensen voor komen te staan. Bijvoorbeeld als ze in de zorg gaan werken en geconfron teerd worden met vraagstukken als euthanasie of werken op zondag. „Hoe verwoord je dat? Het gaat er om eerlijk te zijn. Ik heb ook ie mand meegemaakt die solliciteerde bij een bedrijf waar op zondag ge werkt werd. Hij vertelde meteen dat hij dat vanwege zijn geloof niet wilde, maar werd wel aangenomen. Wees transparant. Eerlijk duurt im mers het langst." Het is volgens Joppe belangrijk om dicht bij de jongeren te komen. Zelf gaat hij langs bij jongens en meisjes die geslaagd zijn voor hun examen. Op eigen verzoek van de jongeren of op verzoek van hun ouders, be nadrukt hij. „De meesten doen dat. Het gaat maar om een half uurtje. Het is een korte tijd maar geen ver loren tijd. Even vragen hoe het is gegaan. Je betrokkenheid tonen. Maar dat geldt ook voor leerlingen die gezakt zijn. Meelevend zijn in de examentijd. Het is ook een wij- gevoel." Bij die gelegenheid gaf Joppe steeds een boekje als herinnering. „Op den duur vroeg ik me af wat ik nu weer eens moest geven. Toen heb ik de uitgever Den Hertog het voorstel gedaan om dit boekje te schrijven." Volgens Joppe is het boekje ook een oproep aan de ambtsdragers van de kerken dicht bij de jongeren te staan. „Slagen is een uitgelezen moment om in contact te komen met jongeren. Een ander moment dan wanneer je een zieke bezoekt of de nabestaanden van een overle dene." Hij haalt er Romeinen 12 aan. vers 15 waarin sprake is van de opdracht om 'te wenen met de we nenden, maar ook om te verblijden iet de blijden.' Joppe is nog bestuurlijk actief in het onderwijs. Hij is lid van de raad van toezicht van het Calvijn colle ge. Uit dien hoofde blijft hij betrok ken bij het reilen en zeilen van de school. „Het schrijven van het boekje was mooi om er bij te doen. De kerkenraad vond het prima. Ik deed het ook gewoon op eigen ini tiatief en in mijn vrije tijd. 's Och tends vroeg of 's avond laat. In de rustige uurtjes." Joppe is het wel gewend om met teksten te stoeien. Hij is eindredac teur van Onze Hervormde Zondags scholen, een blad voor leidingge venden met Bijbeluitleg en vertellingen. Het wordt gebruikt door leidinggevenden van de Her vormde Gemeente en de Hersteld Hervormde Gemeente. „Die band is één gebleven. Maar ook op de zon dagscholen van de Gereformeerde Gemeenten wordt er gebruik van gemaakt." Joppe is lid van het hoofdbestuur van de Zondagscho- lenbond en bestuurslid van de ver eniging gereformeerde schoolon derwijs in Ridderkerk voor scholen met de Bijbel. Als het boekje Ge slaagd aanslaat, weet de dominee nog wel een aantal onderwerpen om in boekvorm uit te laten geven. Steeds rond belangrijke momenten in het leven zoals geboorte, huwe lijk en overlijden. Provincie Zeeland Wat doet een gemeente die met een idee rond loopt om een uit Duitsland afkomstige bouwmethode toe te passen omdat die zo duurzaam is? Die gemeente gaat eens rondbellen en zoekt aansluiting bij vergelijkbare pro jecten die in de steigers staan en stuit daarbij op een aantal internationale ideeën. Met behulp van de Provincie Zeeland wordt een projectaanvraag ingediend en worden contacten binnen Europa gelegd. Waardoor Noord-Beveland partner is in een Europees project. Build with Care. Dit project wil duurzame nieuwbouwhuizen onder de aandacht brengen en ondermeer laten zien dat het ook in Nederland kan: bouwen met minimale stookkosten voor de gebruiker Vraag: In welke kern van Noord-Beveland wordt deze wijk gebouwd? Uw antwoord kunt u doorgeven op www.zeeland.nl/europaloket Zonder inzet van Europees geld was het niet mogelijk geweest om dit project in Zeeland te s(arten. Wil jij ook invloed hebben op Europees beleid? Laat dan op U juni je stem horen! Wil je weten welke projecten nog meer mogelijk worden gemaakt door Europa of wat Europa voor jou kan betekenen? Zie www.zeeland.nl/europaloket In de afgelopen twee weken zijn er al twee vragen gesteld die onderdeel uitma ken van de Europaquiz. U kunt de vragen teruglezen en beantwoorden op.- www.zeeland.nl/europaloket Provincie Zeeland ondersteunt de Europese Verkiezingen Advertentie LM. „Wat een koor, machtig mooi, prachtig!" Twee luisteraars uit Sint-Maar tensdijk steken hun bewondering voor mannenkoor DEV niet onder stoelen of banken. En ze bleken zaterdagavond in de hervormde kerk van Sint-Annaland niet alleen. De banken die bij concerten met meerde re koren door de mannen zelf worden bezet, zaten nu vol met gasten. Het weghalen van een aantal ban ken in het middenschip zorgde voor zoveel ruimte, dat DEV het hele concert in de tuin voor de preek stoel kon blijven zitten. Voorzitter Jan van Dijke was blij verrast door de grote opkomst, onder wie wet houder en zangliefhebber Van Dis met zijn vrouw. Het mannenkoor begon ruim tien jaar geleden als een aardigheidje. Gemengd koor VZOS kwam ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan op het idee om 60 mannen in een gelegenheidskoor te laten zingen. Dat lukte en .Gedenk aan mij' was een van de liederen die toen werden gezongen. Een aantal mannen beviel het zingen zo goed, dat ze op het idee kwamen om een permanent mannenkoor op te richten en zo ontstond 10 mei 1999 DEV met 45 leden. Inmiddels Zijn dat er zelfs 75 geworden en de leden komen van het hele eiland en zelfs daarbuiten. De repetities op woensdagavond in het Trefpunt worden goed bezocht en naast een jaarlijkse uitvoering in Sint-Anna land zijn er nog 6 tot 8 optredens elders, zoals 6 juni een uitwisse lingsconcert in Nijkerk. Naast het zingen houden de mannen elk jaar ook wel van een reisje. De voorzit ter noemde twee mannen van het eerste uur. Toon van Iwaarden en Adrie van Driel, die de afgelopen periode overleden. Voor het tienjarig bestaan had DEV een aantal solisten uitgenodigd en dat waren geen onbekenden voor het mannenkoor. De aan het con- versatorium opgeleide sopraan An- nemet Lems, Duo Friends met Ger- linda v.d. Berg op panfluit en Corrie Wielink op viool, pianist Kriston van Bemmel en Evelièn Dolman op dwarsfluit. Mannenkoor o.l.v. Koos van der Slikke en solisten wisselden elkaar af, -waarbij er tussendoor nog sa menzang was o.l.v. Lene de Graaf, die dan weer snel naar beneden moest om mee te zingen met het mannenkoor. DEV en solisten zorg den voor een goed contrast, al was de overgang van pizzicato polka naar zondagmorgen wel groot. De jonge solisten hadden over het alge meen toch wat meer lichtvoetige nummers, zoals een Israëlisch volkslied. Jammer was alleen dat de sopraan niet acapella te horen was, zonder begeleiding van orgel en piano, wat nu soms domineerde. Voordat DEV aan het bekend lied .Wat de toekomst brengen moge' begon, maakte voorzitter Van Dijke gebruik van de gelegenheid om Piet en Joke van 't Hof te bedanken. De eerste voor zijn opening en sluiting van dit lustrumconcert, de tweede als beheerster van het Trefpunt, waar het mannenkoor wekelijks re peteert. Eind juni vertrekken ze naar Oude Tonge, waar kandidaat Van 't Hof bevestigd wordt als pre dikant van de Hervormde Gemeen te. Hij sprak een openingswoord aan de hand van Handelingen 16:20-25 en sloot ook af. „Het was de moeite waard, zo'n prachtig concert met zo'n grote opkomst", zo blikte Van 't Hof tevreden terug. Er zijn weinig inwoners van Sint- Annaland die zich jufrouw de Rooij niet herinneren? Ze had op sommi ge momenten 110 kinderen onder haar hoede. Later ook de kinderen van de leerlingen. Dat veranderde allemaal toen in 1982 de openbare kleuterschool werd opgericht. „Toen was ik in één klap veertig kinderen kwijt. Dat hadden we ook wel verwacht. Niet alle ouders waren gechar meerd van een School met de Bij bel, maar er was tot 1982 niets an ders." Ze praat met liefde over de tijd dat ze in het onderwijs zat. Ook al is ze daar al 14 jaar weg. „Ik kon met 58 jaar met pensioen en ben ook onder scheiden. Een lintje. In de Orde van Oranje Nassau. In goud." Als juf had ze de wind er goed on der. „Ja, natuurlijk waren er kinde ren bij die soms heel vervelend wa ren. Ja. Ik heb er hier een paar zien rondlopen. Nee.-Ik zeg niet wie." Van de 28 reünisten herkende ze er gelijk een stuk of acht. „Johan Snoep. Niks veranderd. Riet Bruijn- zeel. Ook niet. En Hanna Herman, johan kon goed tafeltennissen. Hij zat in een vereniging. Smash. Je kunt mensen vooral herkennen aan de ogen. Die veranderen niet. Ook niet als je ouder wordt. Waar het tegenwoordig aan man keert is het gebrek aan structuur voor een kind, zegt ze. „Moeders gaan in discussie met de kinderen. Dat moet eigenlijk andersom. De ouders moeten de regels stellen en de kinderen moeten zich daaraan houden." Juffrouw de Rooij kijkt de verslaggever van de Eendrachtbode intussen aan met een blik van: En durf me eens tegen te spreken. Dat gebeurt dan ook niet. Ze heeft een voorbeeld van de volgens haar uit de hand gelopen opvoedingsme thoden. „Een kind schopte zijn moeder omdat ze niet achter op de fiets wilde. Toen heb ik ze stevig beetgepakt en achterop de fiets ge zet. En nu zitten en u gaat fietsen, heb ik gezegd." Een groot nadeel om je kinderen be hoorlijk op te voeden is in haar ogen het bezit van een televisie. „Soms staat dat ding al om zeven uur 's ochtends aan. En dan is het kijken geblazen. Doorgaans zijn dat overi gens niet de meest snuggere kinde ren." Het meest heeft ze genoten van het geven van muziekonderwijs. „Ik heb vroeger met de kinderen veel gezongen. Nee. Ik bespeel geen ins trument. Mijn stem is mijn instru ment. De Vox Humana. Met vibra tie. Veel psalmen en gezangen. Eerbiedige liedjes. En nu nog hoor ik van de leerlingen van vroeger: Wat hebben we altijd fijn bij u ge zongen." Over een jaar of vijf, zo verwacht Hanna Herman, is er weer een reü nie. Dominee Joppe met het boekje Geslaagd dat eind deze maand uitkomt. De gemeente gaat het aantal parkeer vakken in Tholen uitbreiden. Behalve de vakken aan de Eendrachtsweg ko men er op verzoek van ondernemer en opticien G. Atres aan de Markt. Er komen ter hoogte van het winkelpand twee keer twee parkeervakken waar alleen met een parkeerschijf een half uur mag worden geparkeerd. In Sint-Maartensdijk worden ver keersmaatregelen genomen nu de Markt daar opnieuw is ingericht. De gemeente heeft samen met de onder nemersvereniging Smalstad en bewo ners, de directie van de openbare ba sisschool De Rieburch en de Thoolse politie de maatregelen besproken. Ze hebben betrekking op de Markt, de Kaaistraat en de Noordpoort. Voor een deel wordt de Markt een eenrich- tingsverkeersweg (fietsers uitgezon derd). Vanaf de Haven tot aan de pomp op de Markt wordt eenrich tingsverkeer. Er komt op de hoek van de Markt en de Oudestraat een par keerplaats voor gehandicapten. Voor zestien vakken wordt een blauwe zo ne ingesteld, waarvan er zes voor de Spar en zes voor de Lidl. Auto's mo gen er niet langer dan een half uur staan. Voor hel pand Markt 37 blijft de artsenparkeerplaats gehandhaafd. Dat wordt met borden aangegeven. Hierbij wil ik reageren op de bij drage van D.J. van de Velde uit Tholen over 'Bibliotheek, mag het een certificaatje minder zijn?' waar bij hij ook de Dodenherdenking noemt. Wanneer iemand het herdenken van onze doden die voor onze vrijheid vielen, als argument wil gebruiken om zijn ongenoegen over de gang van zaken bij de gemeente te spui en, heeft deze man van eerbied voor dit gedenken niet veel meegekre gen. Het is zelfs een minachting voor dit gebeuren. Velen zullen met ongeloof het artikel gelezen hebben. Het waardig en ordelijk herdenken is voor nabestaanden van slacht offers van de Tweede Wereldoorlog en de strijd in Nederlands Indie van grote emotionele waarde. Dat heeft deze man jammer genoeg blijkbaar niet begrepen. Zijn opvatting over de gang van zaken bij de herden king zullen dan ook door allen die bij de plechtigheid aanwezig waren, ajs een negeren van pieteit gevoeld worden. Ik vertolk de gevoelens van nabestaanden en oud-militairen wanneer ik zeg, dat op deze manier herdenken, vrijheid zijn prijs waard is. Dat is niet in geld uit te drukken. Ik dank allen die hebben meege werkt om deze herdenking op waar dige en gevoelvolle wijze te laten plaatsvinden. Jan Niemantsverdriet, Tholen, oud-oorlogsvrijwilliger. Iemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn leuen uerdiept. Ik woel me begrepen. En tdch is het mijn interieur, mijn stijl! 0 oO' www.interieur-paauwe.nl oA "^®1318 To 14 Zonnemaire ligt ulakbij Zierikzee; 50 autominuten uan Rotterdam, Roosendaal en Temeuzen. De reünisten van de School met de Bijbel met in het midden juffrouw De Rooij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3