Parkeren is grootste knelpunt in Oud-Vossemeer en Poortvliet Nog geen eind aan malaise huizenmarkt Plan wordt aangepast voor bedrijf van Hage Abdij Nieuws a Examens op de computer bij natuur- en scheikunde r Opening Markt smalstad eerder Blauwe Vlag in Sint-Annaland Derde schouwronde met ambtenaren, wethouder en middenstand imabol ESSELINK 5?5ywS<- Vrijdag 22 mei 2009 65e jaargang no. 27 'Hoogspanningsnet niet over Tholen' Speld met ridder, deksel met leeuw Auto's die fout of te lang ergens geparkeerd staan, on kruid tussen de bestrating en geen of kapotte lantaarnpa len. Dat zijn samengevat de grootste problemen waar Oud-Vossemeer en Poortvliet mee kampen volgens de ondernemers in de dorpen. Ze hebben die knelpunten donderdagmiddag laten zien tijdens de schouwronde in die twee plaatsen. Boodschappen Onteigening Maaien Henk Note boom (VVD) over financiële crisis Er komt als gevolg van de financiële crisis nog geen eind aan de malaise op de huizenmarkt. Volgens Henk Note- boom uit Tholen zal de gemeente een pas op de plaats moeten maken in haar woningbouwprogramma. „Mensen willen nog wel bestaande huizen kopen, maar de nieuwe worden te duur gebouwd. Projectontwikkelaars pakken wel 60.000 euro op een woning. Dat is niet eerlijk." Luchtfietserij Uitbreiding Scherpenisse met 21 huizen De gemeente heeft het plan voor de nieuwbouwwijk in Scherpenisse aangepast na een bezwaar van P. Hage van het grondverzetbedrijf aan de Molenweg 27a. Hage vreeste voor beperkingen in de bedrijfsvoering. De on dernemer heeft twee bedrijfslocaties aan de Molenweg, op 27a en op 46. De ondernemer maakte bezwaar tegen de geringe afstand die de gemeente had bedacht tussen het bedrijf en de nieuw te bouwen huizen. Deze week 103 kandidaten van Calvijn- en Westerpoort college voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 htbode, de Thoolse Courant 5, 4697 ZG Sint-Annaland 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De ondernemersvereniging Smalstad wil de opening van de Markt in Sint- Maartensdijk een speciaal tintje geven zo gauw de werkzaamheden voor de herinrichting in juni zijn afgerond. Het evenementencomité Smalstad en de werkgroep Smerdiek leeft! hadden het idee om dit in september pas te doen, maar de ondernemers vinden dat veel te laat. A. van Ommen van de vereniging was verrast door het plan van het comité. „We hebben in okto ber in een gesprek met de gemeente al laten weten het voortouw te zullen ne men. Wij hebben er ten slotte ook het meeste last van. We gaan kijken of het samen kan vallen met de opening van Hotel Kom!" De ondernemersvereni ging heeft inmiddels contact gezocht met het evencmcntencomité over de kwestie. Ze gaan nu samen met de ge meente bekijken wat er op korte ter mijn - op een zaterdag - kan. De werk zaamheden aan de Markt, Kaaistraat en Noordpoort duren nog tot half juni. De fractie van de VVD in de gemeen teraad vindt dat er geen hoogspan ningsnet over Thools grondgebied moet komen. Raadslid G.J. Hoek is verontrust over de kaart bij de startno titie voor de aanleg van een nieuwe stroomkabel van 380 kilovolt. Daarop is meer dan tweederde van het eiland als zoekgebicd aangewezen. Hoek heeft aan b. en w. gevraagd om stap pen te ondernemen om te voorkomen dat de masten op Tholen worden ge plaatst. „Het zou grote gevolgen heb ben voor de recreatie en de woning bouw." Volgens Hoek is het beter als er naast de reeds bestaande masten op Zuid-Beveland een derde wordt ge plaatst. De notitie ligt ter inzage in het gemeentehuis vanaf maandag 25 mei tot 2 juli. Op dinsdag 2 juni is er een inloopavond in de Maagd in Bergen op Zoom. ,De jachthaven in Sint-Annaland mag voor het eerst een Blauwe Vlag hij sen. Voorzitter Caroline van Doorn van de watersportvereniging kreeg dit internationale keurmerk voor kwaliteit en duurzaamheid vorige week in Castricum van D66-voorman Alexander Pechtold. Sint-Annaland is de elfde Zeeuwse jachthaven met een Blauwe Vlag. Het onderschei dingsteken wordt jaarlijks opnieuw toegekend, na een controle of men aan de vereisten voldoet. Criteria zijn bijvoorbeeld goede sanitaire voorzie ningen en een hoge mate van veilig heid. Watersportvereniging Sint-An naland diende niet eerder een aanvraag (kosten 550 euro) in om voor de Blauwe Vlag in aanmerking te komen. Ze vernieuwde twee jaar geleden het toilel/douchegebouw. Tijdens graafwerkzaamheden op de Markt in Sint-Maartensdijk zijn vori ge week kleine voorwerpen gevon den uit de late veertiende en begin vijftiende eeuw. Het gaat om een deksel (3 cm doorsnee) van een doos je met een afbeelding van een leeuw en een speld met een albeelding van een ridder. Ze zijn gemaakt van een legering van tin en lood. Ze verwij zen volgens archeoloog Frederique D'Hondt naar heraldische figuren die in die periode onder het volk geliefd waren. De speld werd op de kleding Met negen man wordt de leefbaarheid in Oud-Vossemeer bekeken tijdens de schouwronde in dat dorp. Wethouder Eric Goossen, ambtena ren Hendrik Kieviet, Jan Sneep, Kees Meijboom, Jan Geers en Joost Krijger kwamen daarvoor namens de gemeente Tholen kijken. In Oud- Vossemeer werden ze rondgeleid door Hans Roggeband (lid van de werkgroep detailhandel van de Thoolse Ondernemers Federatie (TOF)), Sander Buth (supermarkt Golff), en John van der Zande (tweewielers). In Poortvliet deed Jan Niemantsverdriet (garagehou der) dat namens de middenstand. Wim Brevet van de TOF zou ook meelopen, maar hij was verhinderd. De gemeente Tholen organiseert sa men met de TOF schouwrondes door alle dorpen van het eiland om samen met de plaatselijke midden standers knelpunten te ontdekken. Alle bevindingen worden meegeno men in een overkoepelend rapport voor alle dorpen, dat uiteindelijk tot verbetering van de leefbaarheid op het eiland moet leiden. De groep begint bij de supermarkt in Oud-Vossemeer. Daar wordt me teen het eerste probleem aangekaart door supermarkteigenaar Sander Buth. Hij vindt dat er te weinig par keerplaatsen rond de supermarkt zijn, gezien de oppervlakte van zijn winkel. Zijn winkel groeit, zegt hij, en daar horen volgens hem ook meer parkeerplaatsen bij. De kwes tie is niet dat er geen plek is om te parkeren, maar dat omwonenden hun auto permanent bij de super markt geparkeerd laten staan. „En dan kunnen de mensen die bood schappen komen doen, hun auto niet bij de winkel kwijt. Daar krijg ik klachten over. Mensen dreigen dat ze de volgende keer doorrijden naar Sint-Annaland." Buth meent dat hij daardoor omzet misloopt, maar hij reikt een alternatief aan: „Mensen kunnen ook hun auto bij de kerk parkeren (Raadhuisstraat), want daar is meestal wel plek." Vol gens Buth wil winkelend publiek niet ver lopen met een winkelkar naar de auto. Voor omwonenden is dat anders, denkt hij. Die kunnen makkelijker hun auto iets verder wegzetten. „Het zal wel weerstand opwekken bij bewoners, maar ik zie ze niet mijn gemiste omzet betalen. Het is van algemeen belang voor Oud- Vossemeer om de supermarkt in het dorp te houden." Parkeren is niet alleen bij de super markt een probleem, ook verderop in de Molenstraat wordt er veel last ondervonden van het grote aantal geparkeerde auto's in de smalle straat. En dat wordt ook aangekaart in de Kalisbuurt. Op beide plekken is het lastig om met een vrachtwa gen te komen voor de bevoorrading. De grote voertuigen kunnen er nau welijks een bocht maken. Daar ge tuigt de schade aan de gevel van het pand naast het magazijn van de su permarkt van. „Er is al meerdere ke ren een stuk uitgereden", zegt Buth. Voor het geparkeerde blik in de Ka lisbuurt ligt een mogelijke oplos sing voorhanden. Halverwege de weg ligt er een groot geasfalteerd terrein. „Dat is in bezit van rijschool Johan uit Tholen", legt John van der Zande uit. Zowel hij als Johan Heuseveldt hebben er een loods op staan, maar volgens Van der Zande wordt het terrein verder niet ge bruikt. Jan Geers ziet er wel wat in om te onderzoeken of de gemeente iets met die grond kan. „Maar men sen proberen altijd zo dicht moge lijk bij de deur te parkeren. We ver zinnen van alles, maar mensen moeten er wel een beetje in mee gaan." Andere mogelijkheden die de on dernemers aandragen zijn onteige ning van een stuk voortuin voor meer parkeerplaatsen, éénrichtings verkeer voor de Kalisbuurt en een blauwe zone instellen rond de su permarkt. Waar de mannen zich ook aan ergeren is het woekerende onkruid tussen de gemeentelijke bestrating. Vooral op een parkeer- terreintje aan de Kalisbuurt is dat goed zichtbaar. De ondernemers zouden daar ook graag wat meer parkeerplekken gecreëerd zien, maar de ambtenaren zien dat niet zitten. „Dat gaat ten koste van het groen. Bomen omhakken is zo ge beurd, maar er is hier al zo weinig groen." Tegenover de slager aan de Raad huisstraat staat een paal die volgens Roggeband al diverse malen omver is gereden.. Ook nu staat hij weer scheef. Jan Sneep en Jan Geers bui gen zich over het euvel. Ze weten allebei: haal je hem weg, dan geeft dat problemen met de gevel van het gebouw op die hoek. Ze noteren het. Na ongeveer anderhalf uur rondlo pen door de straten van Oud-Vosse- meer komen de mannen bijeen voor een korte nabespreking bij Hans Roggeband. Die vertelt dat hij het veer en weegbrug heeft overgesla gen, omdat hij dat te ver lopen vond. „We hebben ooit plannen ge opperd voor een jachthaven of een vissteiger. maar die zijn afgeketst bij Rijkswaterstaat en Staatsbosbe heer." In Poortvliet hebben de mannen af gesproken bij garage Niemantsver driet, waar eigenaar Jan. die lid is van het algemeen bestuur van TOF, hen opwacht. Hij heeft vooraf bij de plaatselijke ondernemers geïnventa riseerd of zij aandachtspunten heb ben. ZIE VERDER PAGINA 7 Noteboom sprak woensdagavond op de algemene ledenvergadering van de Thoolse VVD in café Havenzicht in Sint-Annaland. Hij is directeur commercie bij Rabobank Hct-Mar- kiezaat in Bergen op Zoom. maar benadrukte dat hij op persoonlijke titel sprak. „Alles is mijn mening." Hij zette kort uiteen waar en wan neer het fout was gegaan in de finan ciële wereld en wat de gevolgen daarvan zijn. Volgens Noteboom is het dal nog niet bereikt en is het ook niet duidelijk wanneer dat bereikt wordt. De crisis gaat vooral over vertrouwen, zei hij. „Er is nu geen vertrouwen in het financiële sys teem en in de banken. De banken le nen geen geld aan elkaar. Dat geldt voor bijna alle banken." Door het instorten van de huizen markt verwacht Noteboom een kaal slag onder makelaars en hypotheek adviseurs en zelfs onder notarissen die zich helemaal-hebben toegelegd op transacties van panden. Op de vraag- van Sjoerd Bleijerveld uit Oud-Vossemeer of er een overschot aan huizen is, zei Noteboom dat dit punt wel is bereikt. „Mensen willen wel ruimer wonen. Er /.al zeker een markt blijven voor woningbouw, maar er is geen plaats meer voor grote Vinexwijken. Ook op de ap- partementenmarkt gaat het slecht. Kijk maar naar Het Lint in Tholen. Appartementen worden niet ver kocht." Volgens penningmeester Anton van Oost uit Tholen is het wel eens goed dat de boel op de wo ningmarkt wordt opgeschud. Note boom was het daar mee eens. Elly Adriaansen uit Tholen (nieuw op de kandidatenlijst) vroeg zich af of de financiële crisis ook gevolgen heeft voor het masterplan Tholen. „Of is het luchtfietserij. Dat zijn toch ook plannen die kapitalen kos ten?" De spreker kon niet goed in schatten wat de gevolgen zijn, maar wees er wel op dat hot ontwikkelen van plannen zes tot zeven jaren duurt. „En dan ziet het er weer an ders uit." Volgens Noteboom zijn op het ogenblik de woningbouwcorpora ties de kers op het ijsje. Zij houden volgens hem de woningmarkt in be weging. „Ze kopen rijtjes op van projectontwikkelaars en gaan die verhuren. Het gaat soms om huizen die drie ton kosten en die daarna voor 850 euro per maand in de ver huur worden gebracht. De meeste corporaties zijn ontzaglijk rijk, enorm kapitaalkrachtig." ZIE VERDER PAGINA 5 De gemeente komt daar nu aan tege- Molenweg 27 en L. Bijnagte van de moet door de afstand te vergroten van 19 naar 25 meter. De gemeente wil aan de Maluslaan, Pyruslaan en Molenweg 2J huizen bouwen. Het is de tweede fase van het bestem mingsplan. Voor de bouw is een her ziening van het bestemmingsplan nodig. De toekomstige uitbreiding van de begraafplaats wordt er ook in opgenomen, zodat al met de aan plant van groen kan worden begon nen. De huidige begraafplaats is tot 2016 toereikend. De uitbreiding voorziet volgens de gemeente in een woningbehoefte tot 2014, voorna melijk voor senioren en gezinnen. Op de voorgestelde herziening kwa men drie reacties binnen van omwo nenden. Van Hage van het grondver zetbedrijf aan de Molenweg 27a, de familie Maljaars-van Steenis aan de Molenweg 17. Het nieuwbouwplan wordt in feite in tweeën gesplitst. Aan de Molenweg komt een dreefje voor zes vrijstaande woningen, dat eindigt bij de toekomstige uitbrei ding van de begraafplaats. De andere woningen komen aan de Pyruslaan waar zes twee-onder- een-kapwonin- gen worden voorzien. En haaks op de Maluslaan komen acht kavels voor (half)vrijstaande woningen en één vrijstaande woning. De familie Maljaars-van Steenis aan de Molenweg 27 vindt het mis plaatst om vanaf de Molenweg een nieuwe straat aan te leggen. Volgens Maljaars worden het landelijke en open gebied, de flora en de fauna ernstig 'verstoord. ZIE VERDER PAGINA 7 Dominee Joppe uit Sint-Maartensdijk schrijft boekje voor geslaagden Piet Lagerwerf en Wullem de Viet gouden jublarissen PvdA Van Vollenhovenpenning Zeeuwse primeur voor Thoolse politievrijwilligers EN VERDER... Leden Thoolse VVD willen geen debat voor kiezen lijsttrekker Braderie in Scherpenisse trekt vooral 's middags volk TEVEEL GELUK VERWACHTEN, DAT IS EEN HINDERPAAL VOOR HET GELUK Dit nummer bestaat uit 16 pagina's of een, hoed gedragen. Ook zijn er met een metaaldetector een aantal munten gevonden, maar die zijn zo versleten dat nog niet bekend is hoe oud ze zijn. SPECIALE PRESENT AT I.E R U I M T E Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Het iaatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Prtwnoe Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Maandag zijn de schoolexamens begonnen. Op de twee Thoolse scholen voor voortgezet onderwijs proberen dit jaar 103 leerlingen hun vmbo-diploma te halen: 52 op het Calvijn college in 51 op het Westerpoort college. Gisteren waren de vakken geschiedenis en wiskunde aan de beurt, dinsdag Neder lands en maandag natuur- en scheikunde en biologie. Tegenwoordig doen leerlingen ook digitaal examen. Op de computer in het schoollokaal. De elf leerlingen van het Calvijn college die maandagmiddag na tuur- en scheikunde doen, zijn van elkaar gescheiden door schotten tussen de ta feltjes zodat ze niet bij elkaar op het scherm kunnen kijken. Het is een spannend moment als de leerlingen de opdrachten uitgedeeld krijgen. Op het Westerpoort college zijn de ramen van het lokaal waar het digitale exa men wordt afgenomen, met papier afgeplakt. Een bordje aan de deur wijst op het bijzondere gebruik van het lokaal: Stilte examens. Het aantal kandidaten op het Westerpoort college is minder dan vorig jaar, toen er zeventig leerlingen examen deden, waarvan er 64 slaagden. Adjunct-directeur J. Goossens verwacht er volgend jaar veel meer, namelijk tachtig. Op het Calvijn college is het aantal leerlingen met twee iets hoger dan vorig jaar. In het computerlokaal op het Calvijn college zit Leon Aamoudse (16) achter de computer, vlakbij de deur. Hij doet melalektro en is aan het examen natuur- en scheikunde bezig. Zenuwachtig is hij niet. Hij heeft goede punten gehaald voor het vak, gemiddeld een 7. Er waren 39 vragen te beantwoorden. De antwoorden kon hij 's avond al bekijken op internet. Leon heeft de indruk dat hij het wel goed heeft gemaakt. De vmbo'er verwacht dat hij wel zal slagen. Voor de mees te vakken heeft hij voldoendes. Alleen met Engels heeft hij moeite. Hij staat ge middeld een vijf. Na de vakantie begint hij aan de opleiding installatietechniek aan het Markiezaat college in Bergen op Zoom, één dag leren en vier dagen werken. Dat werken gaat hij bij het installatiebureau Bevelander in Sint-Maar tensdijk doen. In de vakantie heeft Leon een bijbaantje: bloemen snijden en plukken, en op bossen binden. Leon Aamoudse uit Tholen is een van de elf leerlingen op het Calvijn college die het digitale examen natuur-en scheikunde doet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1