Zeeland in Europa quiz Heije is drie keer uitgebreid Ridderharnas knutselen voor geit Resultaat activiteitenmarkt valt mee I VVD komt met negen nieuwe raadskandidaten Voldoende geld waterput Burkina LOGUS Plannen voor talentenjacht Meer groenafval en opvang frituurvet op de milieustraat imabo A Proef zoet water in Oosterschelde ABT wil de lagere olieprijs bij Delta zien Borstrock Thools jeugddebat krijgt vorm Kernenslag voor herhaling vatbaar Waarschuwingen ontsieren landschap Bent u 'aware' van de strijd tegen het water? Drie keer uitgebreid Donderdag 14 mei 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Anco FaseHenk Noteboom, Piet Swarthoff, De VVD komt met 9 nieuwe kandidaten voor de ge meenteraadsverkiezingen: Anco Fase uit Sint-Annaland, voorzitter van WHS en de Dorpsgemeenschap. Piet Swarthoff uit Tholen, voorzitter van de Kunstkring Tho len en president van de Lionsclub Tholen. De Rabobank levert twee kandidaten: Henk Noteboom (bestuurslid openbare basisscholen) uit Tholen en Rien Hoek (voor zitter plaatselijke watersportvereniging) uit Stavenisse. Gratis naar Brussel met quiz Europa Vastenactie De jongerenraad Tholen is druk be zig met het uitwerken van de plan nen voor het houden van een talen tenjacht voor mensen van het eiland. Momenteel is alle aandacht uitgegaan naar het samenstellen van een begroting, een eerste schat ting van de kosten komt rond de 1200 euro uit. In de openbare jon- gerenraadsvergadering van dinsdag werd besproken om richtlijnen op te stellen voor deelname. Er wordt voor gepleit om geen leeftijdsgrens te bepalen. Wel wordt er een tijdsli miet opgegeven en moet een act niet veel tijd kosten om op te bou wen, qua benodigdheden. De da tum waaraan gedacht wordt is 23 oktober en locatie wordt een dorps huis met een tribune. De jury wordt samengesteld uit 'onafhankelijke personen, die iedereen wel kent van gezicht'. Van den Ouden makelaardij. West- vest projectontwikkeling on bouw bedrijf Weggemans zijn door de provincie gewaarschuwd wegens overtreding van de landschapsver ordening Zeeland. Zij hebben in het buitengebied reclameborden ge plaatst voor bouwprojecten en dat is in strijd met de regels. Het provinci aal bestuur is zuinig op het land schap. De aanhanger aan de Post weg in Tholen en het bord aan de Stavenisseweg bij Sint-Maartens dijk moeten binnen twee weken weg zijn, anders legt de provincie een dwangsom op aan de bedrijven. B. en w. en het regionaal milieu team te Middelburg zijn ingelicht. Provincie Zeeland Wie kent de strijd van Zeeland tegen het water niet? De laatste grote overstroming was in 1953 waarbij in Zuidwest Nederland 1837 mensen zijn overleden. Maar rampen houden zich niet aan grenzen. Ook in België stierven 22 mensen en in Engeland 306. Sinds die tijd werken de overheden in Zeeland, Engeland en België samen om overstromingen te voorkomen en de gevolgen daarvan te beperken. Met subsidie van de Europese Unie zijn hiervoor een aantal projecten gestart Een van de projecten is het project Aware. Dat wit er voor zorgen dat ook u zich bewust bent van wat te doen bij een mogelijke ramp. In 2007 is er als test in Terneuzen een grootschalige oefening gehou.- den in samenwerking met Oost Vlaanderen. Vraag: Welke Zeeuwse wijk is tijdens de oefening van Aware in 2007 geëvacueerd? Uw antwoord kunt u doorgeven op: www.zeeland.nl/europaloket Zonder inzet van Europees geld was het niet mogelijk geweest om dit project in Zeeland te starten. Wil jij ook invloed hebben op Europees beleid? Laat dan op 4 juni je stem horen! Provincie Zeeland ondersteunt de Europese Verkiezingen Advertentie LM* VERVOLG VAN HEIJE Karei Heije heeft inmiddels met enkele grote klanten contact gehad. „Met menigeen kijken we naar de moge lijkheden voor een doorstart, maar naast klanten die ver der willen, heb je ook financiers nodig en op dit moment moet je niet bij de banken zijn. Toch is iedereen erbij ge baat als we verder kunnen, maar zo'n doorstarttraject valt tegen, dat heb ik de laatste dagen wel gemerkt. Na tuurlijk schieten er altijd mensen geld bij in, maar het is nu nodig om samen de schouders eronder te zetten." Het metaalbedrijf verhuisde in 1987 van Bergen op Zoom naar Tholen. Er werden toen zeven industrieka vels in de Slabbecoornpolder door de gemeente uitgege ven. De vader van Karei Heije begon met een paar me dewerkers en geleidelijk aan breidde de onderneming uit tot 15 medewerkers. Constructiewerk en gevelbekleding voor de utiliteitsbouw was de hoofdzaak en daarnaast fungeerde Heije als toeleverancier van allerhande staal constructies. „Van het matrandje bij de.voordeur en een balkonhekje tot-complete loodsen." Het laatste karwei op Tholen was de uitbreiding van tweewielerzaak Van de Zande in de Kalisbuurt in Oud-Vossemcer. Op dit mo ment is Heije bezig met een aantal karweien in Bergen op Zoom. Met hoogwaardige staalconstructies voor loodsen, woningen en utiliteitsbouw timmert het bedrijf al meer dan 25 jaar aan de weg. In Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland was een markt opgebouwd, ook voor trappen, bordessen en gevelbeplating zoals dam- wandplaten. „Het pand aan de Slabbecoornweg is in de loop der jaren drie keer uitgebreid. We waren steeds sterk afhankelijk van de bouw en de resultaten golfden altijd op en neer. Maar nu breekt er wel een heel onzekere periode aan", zegt Karei Heije. Eind van de week hoopt hij meer dui delijkheid te krijgen over de mogelijkheden van een doorstart van het bedrijf. Horecavrouw Lia de Nijs en Ell Adriaansen, beiden uit Tholen, zijn twee nieuwe vrouwen op de lijst. Een nieuweling is verder Jack Werkman uit Scherpenisse. Meer bekende nieuwkomers op de lijst zijn de (oud-)bestuursleden Anton van Oost uit Tholen en Bram van Westen uit Oud-Vosscmeer. Afval lers ten opzichte van vier jaar gele den zijn oud-fractievoorzitter Hans van Gorsel uit Oud-Vosscmeer, ho- recaman Bas de Man uit Sint-Anna- land en de van het eiland vertrok ken Els Friggc en Hans Muller. Rijkswaterstaat heeft van de provin cie vergunning gekregen voor een proef om zoet water vanuit het Vol kerak-Zoommeer in te laten op de Oosterschelde. De toestemming geldt tot 31 december 2012. De slikken in de directe omgeving van de Krammersluizen en de Bergse- diepsluis mogen alleen voor contro le worden betreden en dan nog door maximaal 5 mensen. Die mogen geen geluidsapparatuur of geluid producerende apparatuur gebruiken. Zowel het peil als het zoete karakter van het Volkerak-Zoommcer blijven gehandhaafd. Het chloridegehalte Weer beschikbaar zijn uit Tholen: Gre Boelhouwers, Sarien Bout- Sakko, Henny Polderman-Martin en Rinus de Korte, uit Oud-Vosse- meer Sjoerd Bleijerveld en Frank Hommel; uit Scherpenisse Corine van Dalen-Doeleman, uil Anna Ja- cobapolder Eric Goossen, uit Sint- Maartensdijk Gabri Hoek, uit Poortvliet Karei Saris en uit Stave- nisse Piet Stouten. Een selectie commissie doet de leden een voor stel over de volgorde, waarna de leden in september een definitieve keuze maken. mag in de periode 1 april tot 1 okto ber maximaal 450 milligram per li ter bedragen bij meetpunt Bathse Brug. De aanvraag heeft betrekking op percelen bij de Bergsediepsluis en de Krammersluizen. Rijkswater staat heeft de proef afgestemd met de Zeeuwse Milieufederatie, de oes ter- en mosselbcdrijvcn Roem van Yerseke en Prins en Dingemanse en de Nederlandse oestervereniging. De vissen voor de twee sluizen zijn in kaart gebracht om straks de even tuele verschillen te kunnen vaststel len. Ook de waterkwaliteit wordt bekeken. Tijdens de proefperiode in 2010 wordt er 1,5 kubieke meter per seconde extra water geloosd op de Oosterschelde. B. en w. van Tholen zijn door de provincie ingelicht. ABT wil via 'schriftelijke vragen van b. en w. weten hoe het staat met de verlaging van de energieprijzen door Delta pcrjl april. In de com missie bestuurszaken van december sprak fractievoorzitter J.J.P.A. Bou logne er al over. Toen antwoordde wethouder K.A. Heijbocr dat Delta De provincie constateert, dat de ZRD de maximale opslagcapaciteit van groenafval niet goed heeft in geschat. Op basis van de beschik bare oppervlakte en een opslag hoogte van 3 meter kan maximaal 732 kubieke meter groenafval op geslagen worden in plaats van de huidige vergunde 200 kubieke me ter. Momenteel worden volle frituur pannen in de container .rest brand baar' gevoegd en frituurpannen zonder vet als wit- en bruingoed af gevoerd. Voor wat betreft de opslag van frituurvet is een proef gedaan en wegens de positieve resultaten daarvan, zullen verschillende con tainers geplaatst worden met een maximum van 1 kubieke meter. De ze opslagcontainers staan buiten het depot voor klein chemisch afval. In de nieuwe situatie zullen frituur pannen (inclusief frituurvet) in zijn geheel ingezameld worden in daar voor bestemde vloeistofdichte con tainers die beschermd zijn tegen in regenen. Ze worden afgevoerd naar de mogelijkheid bekeek om de energieprijzen al per 1 april in plaats van 1 juli te verlagen. Dit in verband met de scherp gedaalde olieprijzen. ABT verbaast zich ero ver, dat half mei nog geen nadere mededelingen zijn gedaan. „Hoe staat het nu met de verlaging?", wil Boulogne van b. en w. weten. Hij is benieuwd wat de wethouder tijdens de aandeelhoudersvergadering van Delta naar voren heeft gebracht. Boulogne wijst erop, dat de olieprijs is gezakt van 145 dollar in 2008 naar 55 dollar deze maand. een erkend verwerker waar het vet van de pan gescheiden wordt. Het vet zal worden hergebruikt als bio brandstof en de frituurpannen gaan weer terug in de keten als wit- en bruingoed. Bij het groenafval stelt de provincie, dat dit niet mag gaan composteren, want dan vindt geur- verspreiding plaats. Door de maxi mum hoogte van 3 meter zal het groen niet zwaar inklinken. De gro tere capaciteit is een milieubespa ring omdat het aantal verkeersbe wegingen kleiner wordt. De afvoer gebeurt doelmatiger. Omdat er in beginsel een potentieel risico is op broei/beginnende brand, beschikt de milieustraat over een bedrijfs noodplan en voldoende brandblus- middelen. De provincie conclu deert, dat de uitbreiding in Sint-Maartensdijk voldoet aan de wet milieubeheer. Bij een controle van de milieustraat zijn geen bijzonderheden geconsta teerd door de provincie ten aanzien van bodem, lozingen, milieu, op slag en veiligheid. Bedrijfsnoodplan Nijverheidsweg Sint-Maartensdijk De Zeeuwse Reinigingsdienst wil de milieustraat aan de Nijverheids- weg in Sint-Maartensdijk uitbreiden met meer opslagcapaciteit voor groenafval en aparte inzameling van frituurvet. Het vet wordt herge bruikt als biobrandstof. De kinderen van de Eben Haëzerschool in Tholen leren wat het verschil is tussen beroe pen van vroeger en nu. Ze zijn bezig met een twee weken durend project hierover. Zo we ten de kinderen van groep 1/2 dat de ridders van vroeger de soldaten van nu zijn. De meisjes hebben jonkvrouwenpakjes gemaakt en de jongens maakten ridderharnassen (fo to). En groep 3/4 weet door bezoeken aan de boer hoe die vroeger het land bewerkte en hoe die dat nu doet. Na 's morgens een be zoekje gebracht te hebben aan boer Ko Brooijmans in Tholen, zijn ze op school aan de slag gegaan met het maken van boerderij en: oude en moderne. Andere kinderen kwe ken gewassen in potten en grote bloembak ken. Een groepje houdt zich bezig met de bij de boerderijen behorende dieren, zoals koei en en varkens en ook de boer zelf ontbreekt niet. Groep 5/6 houdt zich bezig met het ver voer: vroeger een paardentram en nu een ho gesnelheidslijn. Hoe gebouwen gemaakt wor den gaat nu ook heel anders dan toen. Daar houdt groep 7/8 zich mee bezig. Alles wordt dinsdag gepresenteerd tijdens de project avond van zeven tot negen uur. Daarbij wor den ook spullen verkocht voor het goede doel. Dat is de Bonisa Zending die arme Christenen in China steunt met een geit. De derde activiteitenmarkt van de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland bracht zaterdag ongeveer 8000 euro op. Erna Fase van de activiteitengroep is tevreden over zowel de belangstelling als de op brengst. „Het viel ons achteraf mee, aangezien er nog drie verkopingen in de buurt waren." De kramen met hun kleurige zei len gaven het parkeerterrein bij de Bethelkerk een fleurig aanzien. Het zonnetje lokte velen naar de F.M. Boogaardweg, waar de zes mensen van de activiteitengroep de hulp van heel wat vrijwilligers kregen. „Iedereen was enthou siast, ook de standhouders. Zo'n dag bindt ook weer, zorgt voor een stukje gemeente-zijn", zegt Erna Fase. Naast sieraden, fietsacces- soires, friet en andere etenswaren was er volop aanbod van tweede hands artikelen op de rommel markt. Daar werden ook stukken bij opbod verkocht. Een deel van de fietsenstalling was voor even een kapsalon waar bezoekers het haar konden laten knippen. Vlak bij de kerk was een koffiehoek in gericht. Op het pad toonden jon gedames een aantal verschillende bruidsjurken. In de kerk verzorgde het jeugdkoor Soli Deo Gloria een optreden. Dat gebeurde voor het laatst onder leiding van Heieen Troost, want zijn stopt er na zes tien jaar mee. Lené de Graaf be speelde het orgel en ook de jeugd mocht dat eens proberen. De acti viteitenmarkt werd geopend door dominee Gielen en afgesloten door kandidaat Kater. De op brengst is voor het bouwfonds van de kerk. De provincie Zeeland organiseert in mei een quiz over Europa om de opkomst bij de Europese verkiezingen op 4 juni te bevorderen. Het provinciaal bestuur wil de Thoolse bevolking graag tonen, wat Europees geld mede mogelijk heeft ge maakt. De verplaatsing van speeltuin Vrij en Blij in Sint-Annaland bijvoor beeld. Daarnaast wil de provincie de Zeeuwen bewust maken van het feit, dat als zij hun stem uitbrengen op 4 juni. ze invloed kunnen uitoefenen op het Euro pese beleid. Veel van de regel- en wetge ving die in Europa wordt opgesteld, heeft gevolgen voor Zeeland. De quiz wordt de hele maand mei in de Een- drachtbodc gepubliceerd. De sluitings datum is 5 juni, waarna de provincie de 50 winnaars bekend maakt. Die krijgen een geheel ver/oigde reis naar Brussel, waarbij o.a. een bezoek wordt gebracht aan het Europees parlement en de Brus selse lobbyterrassen. De provincie steekt 50.000 euro in de promotie campagne. Tijdens de Europese ver kiezingen van 2004 was de opkomst in Zeeland 40,7%, iets hoger dan het landelijk gemiddelde van 39,1%. Geen harde rocktonen, maar Holland se meezingers galmen morgenavond vanaf de oude werkhaven in Nieuw- Vossemeer. Dat is de aankondiging van het één dag durende Borstrock- festival. Zaterdag wordt er wel echt gerockt met The Bintangs, O.D. Saxon, Mpire, Idiot Proof, Rattle Sna ke Shake en Troy Torino. De dag start om een uur met een wedstrijd voor bands uit de regio, waarop het publiek kan stemmen. De laatste act staat tot half twee 's nachts ingepland. Meer informatie op www.borstrock.nl. In de koffiehoek bij de Bethelkerk was het zaterdag goed toeven. De stichting Jongeren voor Jonge ren staat voor een dilemma. Het geld dat tot nu toe is opgehaald voor het project in Burkina Faso, is voldoende om een waterput te laten bouwen in het Afrikaanse land. De voorzitter van de stich ting en jongerenraadslid, Ralf Smits, heeft dit dinsdag in de openbare jongerenraadsvergade- ring voorgelegd. „Kunnen we alvast de put laten bouwen?", vroeg hij. De leden van de jongerenraad hebben geadvi seerd om te wachten tot er antwoord is op de subsidieaanvraag voor het project. „Mogelijk loop je subsidie mis als je nu al iets gaat doen", was het ant woord. Wel werd Smits geadviseerd om te vragen of het al mogelijk is om voorafgaand aan de subsidietoe kenning het geld alvast te besteden." De Jotnleden zeiden dat het zonde zou zijn als er onnodig geld wordt misgelopen voor het goede doel. Omdat er meer met het project ge moeid is dan alleen het plaatsen van een waterput, de Joth wil ook hel pen met het aanleggen van een groentetuin en het inrichten van de nieuw te bouwen school, wordt het ingezamelde geld nog niet direct uitgegeven. Jongerenwerker Ingrid Bras opper de een ander dilemma: „Moeten we het geld nog hier houden, terwijl de kinderen in Afrika zitten te springen om een waterput?" Ze noemde dit een mogelijk tegenargument, maar adviseerde de stichting om goed na te trekken wat de mogelijkheden zijn. Jothlid Eline Bras heeft samen met twintig catechesegenootjes 1500 eu ro opgehaald voor het project Bur kina Faso van de stichting Jongeren voor Jongeren. Ze heeft begin deze maand meegedaan aan eén 24 uur durende vastenactie in de kerk aan het Bolwerk in Bergen op Zoom. Ook enkele andere jongerenraadsle- den droegen hun steentje bij aan de actie. De jongeren wasten onder meer auto's bij de kerk en verkoch ten kaarten. Een andere manier waarop de jon gerenraad geld wil ophalen voor het Afrikaproject is door mee te lo pen aan de Zevendorpentocht die in juli op het eiland wordt gehouden. De Joth-leden willen zich-daarbij laten sponsoren en zijn op zoek naar een manier om dat te doen. Een mogelijkheid is het meedragen van een collectebus waar het pu bliek tijdens de tocht een donatie in kan doen. De stichting Jongeren voor Jongeren staat zaterdag met een stand met spulletjes uit Burki na Faso op de interculturele dag in Meulvliet en is ook aanwezig op de Afrikadag die in juni door de We reldwinkel Tholen wordt georgai seerd. Het groot Thools jeugddebat zal waarschijnlijk 15 januari gaan plaatsvinden in dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. De jongerenraad van Tholen en Vosmeer 600, de club die zich bezighoudt met de viering van het 600-jarig be staan van het dorp, hebben ervoor gekozen om samen te werken voor het jonge- rendebat. De Joth is bedenker van het groot Thools jeugdebat en de leden zijn in een speciale werkgroep bezig met de voorbereidingen. Als onderwerp is er ge kozen voor vrijheid van meningsuiting, één van de vier vrijheiden die de Ameri kaanse oud-president F.D. Roosevelt - met vooroudei's uit Oud-Vossemeer - ooit in een toespraak noemde. Het is de bedoeling dat er vooraf minidebatten worden gehouden op de twee middelbare scholen en daarnaast op de basisscho len. De middelbare scholieren doen vervolgens mee aan het groot Thools jeug debat. Het idee is om de winnaar vrijkaarten te geven voor het debat op 12 maart over vrijheid van meningsuiting tussen bekende politieke figuren. De Natte kernenslag is voor herhaling vatbaar. Dat concludeert de jongeren raad van Tholen dinsdag in haar openbare vergadering in de Wimpel in Sint- Philipsland. De spelletjesdag voor basisscholieren en oudere jeugd van het ei land die in april in zwembad De Spetter in Tholen werd gehouden, is door de Joth samen met het zwembadpersoneel georganiseerd. De jongerenraad kijkt via een evaluatie terug op de dag. Er waren minder oudere deelnemers (vier teams tegenover 26 teams met basisscholieren) en dat komt volgens één van de jongerenraadsleden door het feit dat er geen feest na de dag volgde, zoals vorig jaar wel het geval was. „Dat is volgens mij ten koste van het aantal deel nemers gegaan", zegt Michiel van der Velde. Andere leden zijn het daar niet mee eens, maar denken dat er in plaats van een feest wel kan worden gekozen voor een avondactiviteit zoals lasergamen. Of de jongerenraad volgend jaar weer een Natte kemenslag organiseert is afhankelijk van hun budget. Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164 - 27 15 00 www.logus.nl Spectaculaire aanbiedingen op keukens, sanitair, badkamers en tegels!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5