Ze kenden elkaar al van de lagere school in Flupland Taart voor inzet Nightingales van nu Voor tienerkamp moet deelname gestimuleerd Bibliotheek, mag het een certificaatje minder zijn? ~ir"ziekenhuis Donderdag 14 mei 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Bestellen Onder één dak Oneerlijke concurrentie Budget jeugdactiviteiten verlaagd Dalemsestraat Dodenherdenking JLievensberg Echtpaar Van der Dussen-Quist uit Tholen zestig jaar getrouwd Ze zaten bij elkaar op de lagere school in Sint-Philips land. Ze hadden toen niet veel kennis aan elkaar. Pas la ter sprong de vonk over toen ze elkaar regelmatig in het dorp tegenkwamen. Dinsdag waren Adriaan van der Dussen (86) en Dingena van der Dussen-Quist (85) ze stig jaar getrouwd. Het echtpaar woont nu ruim een jaar in Ten Anker. Voorheen, met enige onderbrekingen, op Sint-Philipsland waar beiden geboren en getogen zijn. Hongerwinter Dwangsommen tot 6000 euro bij illegale activiteiten K> Het jeugd- en jongerenwerk zal dit jaar nadrukkelijker werven voor het tienerkamp in de zomervakantie. Zo zullen de scholen en de afde ling sociale zaken van de gemeente op het kamp geattendeerd worden. Er is plaats voor 46 jongeren (32 van 8 tot 12 jaar, en twaalf van 12 tot 16 jaar), maar dat aantal is de afgelopen jaren niet gehaald. Vorig jaar bleef het tot 26 kinderen beperkt. Er is 7000 euro voor het kamp be schikbaar. Voor activiteiten in het kader van jeugdbeleid heeft het jeugd- en jongerenwerk dit jaar een totaal budget van 82.200 euro, zeven mille minder dan in 2008. Dat komt onder meer doordat een deel van het geld (10 van de 25 mille) voor activiteiten voor moeilijk be reikbare jongeren wordt gebruikt voor extra uren van het jongeren werk. Ook is, anders dan vorig jaar. geen tien mille beschikbaar uit het budget voor volksgezond heid, waarvan toen het project jeugd, gezondheid en sport is be kostigd. In 2008 werd dankzij dit extra bedrag de overschrijding van het jeugdbudget (met bijna 5100 euro) teniet gedaan. De bijna 30 mille die toen voor buurtnetwer- kcn/consultatieteams en voorlich ting genotsmiddelen zijn uitgege ven, worden in 2009 elders gevonden: respectievelijk in de lo kale educatieve agenda en de GGD-begroting. Voor 2009 is het verzoek van de jongerenraad voor een hoger bud get gehonoreerd: 10 mille in plaats van 7500 euro. Dc leden van de raad worden ook weer bijge schoold tot jeugdadviseur, waar voor afzonderlijk 1000 euro in de begroting is opgenomen. Van de 15 mille voor moeilijk be reikbare jongeren wordt drie mille gebruikt om in beide zwembaden de ondergrond te verharden in de 'activileitententen' en containers te huren voor de opslag van (spel)ma- V KR VOLG NI El'W-ZEEL AND D. van der Werf van de stichting ge meenschap Scherpenisse zou in 2024 ook nog graag in het dorp wil len wonen, maar zou het ook op prijs stellen als haar kinderen er zouden wonen of in ieder geval in de buurt. Volgens politieman E. Waasdorp was vergrijzing in de gemeente niet actueel wel onder het politieperso neel. „We hebben te maken met veel mensen die in de jaren vijftig bij de politie zijn begonnen." Waas dorp toonde zich vooral verbaasd over de plannen van de gemeente voor de woningbouw. Dat gebeurt volgens hem niet meer voor de ei gen bevolking maar voor mensen v^n buitenaf die vervolgens elke dag naar hun werk pendelen. Hij vfëèst voor slaapUdjkétï. Agrariër en recreatieondernemer J. van Nieu- wenhuijzen uit Poortvliet ziet dat het voor de recreatie van belang is om in te spelen op de ouder worden de toerist. Gespreksleidster Meike van de Lin de vroeg wat het allerbelangrijkste is. Volgen Waasdorp is dat een win kel. „We moeten niet voor alles naar Bergen op Zoom rijden. Probeer een wasmachine op Tholen te ko pen. We roepen allemaal dat er meer winkels moeten komen, maar dan zullen we wel een dubbeltje meer moeten betalen voor de producten." Ook Van Dijke zei te hopen dat er over vijftien jaar nog winkels zijn, maar vond dat ook de realitejt onder ogen moet worden gezien. „Als va der en moeder allebei werken en de winkels zijn dicht als ze thuis ko men, dan doen ze elders hun bood schappen. Ook als .er bijvoorbeeld bepaalde producten niet zijn, zoals babyvoeding. In Sint-Philipsland zie je steeds meer ouderen in de winkel. Het leefpatroon verandert. Daar moet Zeeland op inspelen." Van Dijke verwacht dat over twintig jaar de mensen boodschappen be stellen via internet en dat ze de vol gende dag worden bezorgd. Waas dorp zei ook er rekening mee te houden dat een aantal winkels ver dwijnen. Om het toch mogelijk te maken zou het boodschappen doen anders moeten worden geregeld, zei T. Terlouw van de provincie. Ver- sluijs gaf als voorbeeld de busdienst van het Rode Kruis die ouderen op haalt om in de supermarkt bood schappen te kunnen doen. Van Nieuwenhuijzen vond het be langrijk dat er ook nog gemeen schapsgevoel is. „Dat wil ik graag terug in Nieuw Zeeland." Waasdorp was het .daar mee eens. Volgens Zielstra is de temperatuur van de warme maaltijd niet zo belangrijk, maar gaat het om degene die het brengt. De vraag werd ook gesteld of er in elk dorp nog wel een school moest blijven. Kinderen zouden met een bus naar een andere plek gebracht kunnen worden waar ze op een gro te goeduitgeruste school terecht kunnen. Daar bleek niet veel steun voor. Van Dijke zei dat de basis school heel belangrijk is voor ie mands ontwikkeling. Hij vreesde dat het persoonlijke contact verlo ren gaat. De school moet volgens hem dicht bij huis staan. Hij maakte zich nu al zorgen om het feit dat veel kinderen worden opgevangen door oppasoma's en opa's of naar de crèche worden gebracht. Terlouw wees er op dat er juist goe de •voorzieningen moeten zijn om mensen in staat te stellen te werken omdat vergrijzing ook leidt tot een tekort aan arbeidskrachten. Volgens Kloet is het van belang dat er een omslag komt in het denken over de inrichting van de Thoolse samenle ving. Het ontbreekt volgens hem terialen. Voor cursussen weerbaar heid en zelfverdediging op basis scholen is 21,5 mille beschikbaar. Er hebben zich inmiddels zeven basisscholen aangemeld. Aan de vuurwerklessen van bureau Halt deden afgelopen jaar slechts acht Thoolse scholen mee. Om te berei ken dat er méér meedoen, zal Halt de betreffende scholen vragen naar de reden om niet mee te doen. Naast Halt wordt Indigo ingescha keld voor preventielessen met be trekking tot alcohol en drugs. Voor beide organisaties samen is 14.000 euro in de begroting opgenomen. Een GGD-project betreffende voorlichting over genotsmiddelen, wat vorig jaar ruim acht mille van het jeugdbudget vergde, wordt dit jaar uit de GGD-begroting betaald. Voor de vaste activiteiten van de jeugdhonken en het jongerenwerk is tien mille beschikbaar, vorig jaar is hiervoor 6400 euro uitgege ven. En het brugpieperkampioen schap van het evenementencomité Smalstad kan zoals gebruikelijk op 500 euro rekenen. Een nieuwe post is 1000 euro aan Buma-rechten voor de muziek in de jeugdsoos in De Vossenkuil. Een bezwaar van de gemeente tegen het heffen van deze rechten is niet gehonoreerd. Ten slotte is er ook weer 2500 euro beschikbaar voor de stimulerings regeling jeugdactiviteiten. Derden kunnen daar een beroep op doen. Vorig jaar bleven de uitgaven be perkt tot 750 euro. aan voldoende inzet voor anderen. „Omdat bijna iedereen werkt, is er minder tijd voor vrijwilligerswerk. Het is nog steeds erg het eigen ik dat voorop staat. Bij verenigingen komt het vaak op dezelfde mensen aan." Castria Wonen is nog steeds van plan om een winkeltje op te zet ten in het dienstencentrum voor ou deren, waar gehandicapten hun dag besteding volbrengen. Kloet verwacht dat de betrokkenheid bij de winkel groot zal zijn. „De men selijke maat blijft belangrijk." Zielstra onderstreepte dat aan de hand van zijn ervaringen met het winkeltje in Ten Anker. „Het is net een soos. Mensen ontmoeten elkaar. Het is ook goed voor de beweging en voor de zelfstandigheid want mensen moeten nadenken wat-ze er gaan halen." Volgens Zielstra moet dat ook in de toekomst 'te organise ren zijn.' Waasdorp had er al een term voor: hangouderen. Zielstra noemde ook de open tafel projecten in alle woonkernen, be halve Anna Jacobapolder waar men sen één keer per week ergens gezamenlijk eten. Volgens hem een groot succes, dankzij de korte lijnen tussen provincie, gemeente, zorgin stellingen en woningbouwcorpora tie. „Dat is het geheim van Tholen." Hij zei wel te vrezen dat het aantal vrijwilligers zal afnemen als men sen langer moeten blijven werken. „Een vrijwilliger wordt een schaars goed." Hij had er als Walchenaar wel van opgekeken hoe groot de be reidheid op Tholen is om als vrij williger in de zorg actief te zijn. „De betrokkenheid heeft me posi tief verrast." Maar volgens Van Nieuwenhuijzen was dat niet speci fiek voor Tholen. Voor hem heeft dat meer te maken met eilandmenta liteit en is die ook op andere voor malige eilanden in de provincie te rug te vinden. Op de vraag of dat zal verdwijnen waren de meningen niet eensluidend. Volgens Van Dijke en Van der Werf gaan jongeren weg van het eiland. Van Dijke, kerkelijk actief in het jeugdwerk in Sint-An- naland, zei dat het lastig is om jon geren op te been te brengen. „Ze gaan studeren, gaan een jaar naar Canada of Australië." Of ze terugkomen? Een aantal, na verloop van tijd wel, zo bleek uit de reacties. Maar of ze dan ook werk vinden. Volgens Van der Linde in ie der geval in de zorg omdat er steeds meer ouderen komen. Maar Zielstra betwijfelde dat omdat er door de in voering van de WMO (afschaffing van de AWBZ) minder geld be schikbaar is voor de zorg. „Wat we eerst met het budget voor honderd ouderen konden doen, moeten we straks voor 140 doen." Ouders in huis nemen? Van Nieu wenhuijzen moest er niet aan den ken. „Met jonge mensen onder één dak. Dat kan niet. We leven in 2009. Ik wil mijn zelfstandigheid bewa ren. Dan koop ik liever met een clubje vrienden een huis en verde len we de taken." Volgens Kloet zijn er wel kinderen die hun ouders in huis nemen. „Die moeten ook de kans krijgen." Er zijn wel kansen voor Zeeland. Volgens Van Nieuwenhuijzen moet de provincie het toerisme voor men sen vanaf 55 jaar beter promoten. „Onder de grijze golf zijn er veel met campers. Die trekken. Staan een paar dagen hier en een paar da gen daar. Daar zit perspectief in." Ook zou de infrastructuur voor de gehandicapte toerist verbeterd kun nen worden. Zielstra zag wel brood in zorgvakanties voor ouderen. Daar is hooggekwalificeerd personeel voor nodig. Vanavond (14 mei) is er in het gemeentehuis in Zierikzee een regiobijeenkomst. Van zeven tot tien uur. VERVOLG VAN CDA Hij zei ook. het jammer te vinden dat de SDE verlangt dat er als grondstof deels ook dierlijke mest gebruikt moet worden. „Wij hebben niets met mest, produceren het ook niet. We zouden beginnen met producten van het land." De aanvoer daarvan, en de afvoer van het restproduct, zou bij het eigen bedrijf aan de Kadijk de kortste routes vergen. „En de afvoer van de opgewekte stroom of het ge produceerde gas vergt helemaal geen wegtransport." Voor De Rijke is er dan ook geen reden om de vergisting bijvoorbeeld op een bedrijventerrein te gaan doen. Van Nistelrooij was het met De Rij ke eens dat het veel te lang duurt eer hij zijn plannen kan realiseren. „U voldoet aan de voorwaarden, inaar dan komt de overheid en die legt be perkingen op. Er zou een breed ge dragen signaal moeten komen dat de regeling in ons land onvoldoende is om de gestelde doelen te berei ken. Dat is het verhaal. Ik ben daar ook wel kritisch over. Want nu koopt Nederland in het buitenland groene stroom en telt dat mee voor de doelstelling. Dat mag ook. Maar tóch zal ons land voor de keuze ko men te staan dat er intensiever aan getrokken moet worden." Tik ze op de vingers over het halen van de doelstelling, gaf De Rijke aan Van Nistelrooij mee op diens vraag wat hij vanuit het Europees parlement zou kunnen doen. De Tholenaar wees er op dat de Pv dA in de Tweede Kamer heeft voor gesteld om subsidiegeld voor wind turbines op het land over te hevelen naar zonnecollectoren. „Na tien jaar moeten turbines gereviseerd worden en dan kan opnieuw een beroep ge daan worden op een investeringsre geling. Terwijl wij na twaalf jaar SDE op onszelf moeten gaan draai en." Dc Rijke vond dat er ten gunste van biomassa best geld weggehaald kan worden bij windenergie op zee. „Daar is een pot vol voor beschik baar, maar er is nog geen enkele vergunning afgegeven." Van Nistel rooij moest hem teleurstellen. „Het Europees parlement heeft in dit ka der recent een drietal zaken beslo ten: er mogen méér pijpleidingen komen, C02-opslag in de bodem en grootschalige windenergieprojeclen op zee." De politicus wees er de Tholenaar op. dat ten aanzien van i de financiering van zijn project mo- 1— gelijk de Europese investeringsbank iets kan betekenen, aangezien die van de Europese Commissie extra geld heeft gekregen voor onder meer groene stroom. Van Nistelrooij gaf aan dat het CDA in het verkiezingsprogramma een 'stevige' landbouwparagraaf heeft opgenomen. De partij vindt dat plat telandsontwikkeling en -verbreding een Europese aangelegenheid moet worden, net als de landbouw. „Dat hoort bij elkaar." Als het verdrag van Lissabon - voor hervormingen in de unie - van kracht wordt (van de 27 lidstaten is alleen Ierland te gen). wordt het landbouwbeleid een zaak voor het parlement. „Tot nu toe mochten we adviseren, maar dan krijgt het parlement medebe voegdheid." De Rijke wilde weten of dan alle regelingen in de lidstaten gelijkgesteld zullen worden, maar dat is volgens Van Nistelrooij niet het geval. De Thoolse akkerbouwer bracht onder de aandacht dat als ge volg van die verschillende regels oneerlijke concurrentie de bedrijf stak parten speelt. Nederland is streng met het opleggen van sanc ties. „Vandaag kreeg ik bericht dat ik over 2007 financieel wordt gekort omdat een perceel ten onrechte door mij als akkerland'zou zijn opgege ven. Op de kaart blijkt een streepje van een cijfer verkeerd te staan." Eerder kreeg De Rijke een sanctie omdat hij drie dagen te vroeg had gemaaid op een perceel waar een re geling voor natuurbeheer gold. „Terwijl inmiddels de regeling is aangepast en je het maaien zelfs een maand mag uitstellen!" Wonderen verwacht Kees de Rijke niet van het bezoek van de europar lementariër. „Maar je doet soms tips op, wordt op bepaalde mogelijkhe den gewezen. Dat is altijd nuttig. Bovendien is het goed dat politici zelf zien en horen hoe het in de praktijk werkt", aldus de Thoolse akkerbouwer. Het gezelschap ging na het bezoek naar Meulvliet voor een broodje, waarna Van Nistelrooij 's avonds in Steenbergen sprak over de kansen die de EU biedt voor West-Brabant en Zeeland. Stemmen van lezers Met verbazing las ik in de Een- drachtbode over de nieuwe plannen die door dc gemeenteraad zijn aan genomen voor het in stand houden en opdoeken van enkele bibliothe ken. In de commissievergadering is het allemaal nog een beetje vaag, zeker voor de PvdA. We zijn wel gewend dat raadsleden buiten de raadzaal een andere of vage mening verkondigen. Zoals bijvoorbeeld over het plan vakan tiedorp Oesterdam, grondruil Weg- gemans en de steun voor Schot- Oudesluijs en straks het beleid voor de windmolens e.d. Maar ge komen in de raadzaal, is er maar één stemknopje, verdwijnen de verschillende meningen als sneeuw voor de zon en is men het als coali tie dan weer helemaal eens. De PvdA had natuurlijk een moei lijk weekje en moest nog snel een uitweg verzinnen, want je eigen wethouder laat je toch ook zo maar niet vallen, maar het kwam alle maal nog op z'n pootjes terecht. Dat is nu de politiek in Tholen. En zo zullen de oppositiepartijen wel nooit enige kans maken om bij het indienen van een voorstel 1 of 2 co alitiepartijen mee te krijgen, want dat is tegen het principe. Zo ook nu weer met de reorganisatie van de bibliotheken. Doordat er nieuwe bibliotheken zijn gebouwd in Tholen en Sint-Maar tensdijk zijn de kosten overschreden en heeft men, zoals meerdere keren is gebeurd, niet goed op de porte monnee gelet. En dat moeten nu de andere biebs bezuren. Vraag: waar was de controlerende taak van de gemeenteraad, en heeft men zich odit wel eens afgevraagd waarom de kosten van de bibliotheken steeds toenemen? Er moet bezuinigd worden en Sint Philipsland moet opgewaardeerd worden naar een hogere kwaliteit. Moet gecertificeerd worden, noemt men dat. Maar is er iemand van de raad, of misschien de wethouder, die kan uitleggen wat er dan veran dert, behalve dat er een beroeps kracht bij moet komen die gaat ver tellen wat de vrijwilligers al jaren fout hebben gedaan? Door certifice ring wordt de kwaliteit van de boe ken niet beter en zal het uitlenen ook niet veranderen. Wat dan wel? Waar heeft de coalitie nu voor geko zen? Wat betekent kwaliteit en certi ficering voor een bibliotheek? Ik denk dat vele mensen die de biebs bezoeken dit graag zouden weten. Ook onduidelijk is hoe men, zoals bijvoorbeeld in Poortvliet, kan be zuinigen als de bieb wordt gerund door vrijwilligers en de huisvesting een pand van dc gemeente is/ Waar kun je dan op bezuinigen? Het is schuiven van kosten van het ene budget naar het andere, maar uitein delijk komt het toch allemaal uit de zelfde pot. Als je dan als vrijwilliger ook nog mee krijgt dat je je tijd niet anders hebt besteed dan aan een 'omgeval len boekenkast', dan weet je precies hoe je werk wordt gewaardeerd. Ik denk dat het beter zou zijn om te in vesteren in vrijwilligers dan een be roepskracht aan te trekken. Straks is er in de kleine kernen hele maal niets meer aan voorzieningen. Maar hebben de meeste politieke partijen niet het tegenovergestelde in hun verkiezingsprogramma staan? Hetzelfde geldt voor Tholen, waar ook een voorziening in de binnen stad is verdwenen. Als de bibliotheek in de Dalems estraat was gebleven, en niet die budgetkunstjes waren bedacht om die in de nieuwe school te huisves ten - want het was gewoon goed - was er meer activiteit in het centrum gebleven en dat willen we toch? Als men de onnodige certificering weglaat, wat geen enkel voordeel biedt en alleen'geld kost, dan had er in iedere kem een vorm van een bi bliotheek in stand kunnen worden gehouden. Gemeenteraad had daar eens op gelet, en had eens geluisterd naar de bevolking. Maar dat kon niet. want het moest met een week beslist zijn. Als je nu weer kijkt naar de nieuwe opzet van de dodenherdenking in Tholen, weet je waar het geld naar toe gaat. Vrijwilligers zijn niet meer nodig, de gemeente ddet het zelf wel en zal het even beter doen. Tribune bouwen, geluidsinstallatie, enz. met nog een lange toespraak van de bur germeester. De kosten zullen wel flink gestegen zijn, met daarbij nog de uren van ambtenaren en plantsoe nendienst. Mag er dan nooit iets ver anderen? Jawel, maar dat hoeft dan ook niet gelijk meer geld te kosten. Gemeenteraad, denk er eens aan te luisteren naar je burgers en waarom je gekozen bent. DJ. van de Velde. Tholen. 1 VRIJDAG 22 MEI (VRIJDAG NA HEMELVAART) zijn alle poliklinische afdelingen gesloten, met uitzondering van de afdeling spoedeisende hulp. Advertentie I.M. Diamanten echtpaar Dingena van der Dussen-Quist en Adriaan van der Dussen. Het paar trouwde op 12 mei 1949 in Sint-Philipsland. Een afdruk van hun trouwfoto prijkt op de voorkant van de uitnodiging voor de receptie. Hij in een gehuurd pak. zij in een witte jurk genaaid door haar nicht Pie de Masier uit Anna Jacobapol der. „Een uitzonderlijke mooie jurk," herinnert van der Dussen zich. Het trouwfeestje werd ge woon thuis in de woonkamer ge houden. Er waren zo'n 20 tot 25 mensen. Van der Dussen had twee 'plaktafels' tegen elkaar gezet zodat iedéfefeti aan kon schuiven. De trouwfoto is wat vlekkerig: aange tast door het zoute water bij de Ramp in 1953. Op de uitnodiging staat ook een spreuk uit de Bijbel, uit Handelingen 16:31. 'Geloof in den Heere Jezus Christus en gij zult zalig worden, gij en uw huis'. Van der Dussen: „Toen we trouw den verdiende ik 35 gulden in de week voor vijftig uur werken." Hij werkte als timmerman bij een aan nemer. Hij was er voor opgeleid aan de ambachtschool in Bergen op Zoom. Hij kon toen kiezen tussen de richting schilderen of timmeren. „Ik was thuis ook altijd al bezig aan het rommelen." Na zijn opleiding ging hij werken bij aannemer Ca- pelle in Sint Philipsland. „Het was toen een hele puzzel om aan werk te komen. Net als met onderwij zers." Later kwam hij bij aannemers Piet de Raadt terecht en weer later bij Jan Ligtendag waarVan der Dussen een kwart eeuw in dienst was. Zijn vrouw woonde als kind in een van de arbeiderswoninkjes bij boerderij Broedershof (nu Leo van Nieuwen huijzen) buiten het dorp' waar haar vader boerenknecht was. Tot vorig jaar woonde het echtpaar in de Achterstraat in Sint-Philips land waar Van der Dussen na de oorlog een lapje grond had gekocht en er een huis bouwde. Daarvoor, tussen 1949 en 1953, in de Voor straat. Het was een huis waar na de Ramp meerdere families iil kwa men wonen. „Wij woonden aan de voorkant, de anderen aan de'aehter- kant en weer een ander gezin in de garage. Het was niet gemakkelijk. Er was maar één wc buiten waar we allemaal gebruik van moesten ma ken." Er was weinig privacy. Dingena werkte na de lagere school bij bakker de Waal aan de Voor straat. Daar werden al bokkenpoot- jes gebakken waarmee de familie De Waal later in Tholen bekend mee werd. In de oorlog diende ze in Den Haag bij een rijke familie. De man des huizes werkte bij het mi nisterie van verkeer en waterstaat. Anderhalf tot twee jaar verbleef ze er en maakte er ook de hongerwin ter mee. Ze kwam aan de betrek king via haar broer die bij de bere den politie was. Adriaan werkte tijdens de oorlog, in 1943, negen maanden voor de ar beidsdienst in de buurt van Breda. Tilburg en Gilze-Rijen. Na de Ramp werd het gezin geëvacueerd naar Steenbergen. Elf maanden ver bleven ze er. Na hun huwelijk ging mevrouw Van der Dussen bij een aantal huis houdens in het dorp aan de slag. Ze werkte ondermeer in de pastorie van de Nederlands Hervormde kerk bij dominee Donkersgoed en Van Dieren. In de herfst oogstte ze ap pels en peren. Verder was ze actief in het bestuur van de kleuterschool en in de bibliotheek van de Her vormde kerk. Van der Dussen was actief in de vrijwillige brandweer in het dorp. Een paar branden staan hem nog goed voor de geest. Een grote brand bij Van Dijke op boerderij Buiten- lust en de bollenschuur van Hage. Ook rukte Van der Dussen uit voor een brandje bij bakker De Waal. „Het was er zo spekglad dat je er bijna niet kon lopen." Jarenlang heeft'de Fluplander ook lijkkisten getimmerd. Hij werd door zijn oom Willem van der Dus sen die lijkdienaar was (en een ko- lenhandeltje had) gevraagd het over te nemen. Tot vorig jaar reed Van der Dussen nog zelf auto. Hij reed samen met zijn vrouw naar familie in Den Haag, Bleskensgraaf (waar hun oudste zoon woont) en zelfs naar Amsterdam. Totdat hij werd getrof fen door een lichte herseninfarct. Sindsdien loopt hij moeilijker. Voor zijn vrouw is het nog moeilijker om te lopen. Zij woont op de gesloten afdeling van het woonzorgcentrum. Dinsdagmiddag werd het diaman ten echtpaar namens de gemeente gefeliciteerd door wethouder M.A.E. Velthuis. Zij verving burge meester Nuis die verhinderd was. Het echtpaar kreeg drie kinderen, de eerste, een meisje, werd leven loos geboren. De zonen wonen in Tholen en Bleskensgraaf. Het echtpaar heeft acht kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Za terdag houdt het echtpaar een re ceptie in een van de zaaltjes van de Gereformeerde Gemeente in Tholen. Wie gemeentelijke regels ten aan zien van illegale bouwwerken ne geert, kan dwangsommen tot 60(X) euro tegemoet zien. Dat blijkt uit het beperkingenregister van de ge meente Tholen. Er moet pas betaald worden wanneer het verzoek tot verwijdering van de illegale bouw werken wordt genegeerd. In Sint- Maartensdijk ging het om een sta- en toercaravan, een partytent, over kapping, hekwerk en diverse hok ken voor kleine dieren. De dwang som bedroeg 1000 euro per maand met een maximum van 6000 euro. In Sint-Philipsland werd voor een paardenstal zonder vergunning een dwangsom van 5000 euro opgelegd. Voor een stacaravan voor seizoens arbeiders in Oud-Vossemeer vroe gen b. en w. 750 euro per maand met een maximum van 4500 euro. Een illegale dakkapel in Oud-Vos semeer leverde een dwangsom van 500 euro per maand met een maxi mum van 3000 euro op. In Sint-An- naland moesten de eigenaren van een illegaal geplaatste caravan en een container met paardentrailer ie der 750 euro per maand of maxi maal 4500 euro betalen. Een huisei genaar die geen maatregelen nam voor instortingsgevaar van een dak goot in Sint-Annaland kreeg een dwangsom van 750 euro per maand of maximaal 3000 euro. B. en w. hadden de betrokkene vanaf novem ber 2006 al aangeschreven, gevolgd door een brief in juli 2007, twee in 2008 (april en november) en ten slotte in maart van dit jaar. Sommigen hebben twee taarten voor thuis, an deren misschien wel drie. De medewerkers van de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) stonden dinsdag in de rij voor de trakta tie van hun vyerkgever. Jaarlijks op de geboorte dag van Florence Nightingale, de grondlegster van de moderne verpleegkunde, zet de zorgver lener al haar personeel in het zonnetje. En dat betekende voor de ruim 200 personeelsleden en 150 vrijwilligers taart eten. Niet meteen, ze mochten in ploegen, hun taart ophalen en die meenemen naar huis. De medewerkers en vrij willigers van verpleeghuis Ten Anker in Tholen deden dat aan de achterkant van het verpleeg huis, bij de personeelsingang. Op de parkeer plaats stonden ze in een rij voor een koelcontai ner waar een man één voor één een tasje met daarin een taart aan elke verpleger gaf. Het wachten op het eigen pakketje gaf enkelen een beetje het idee van een voedselhank. Omdat er moeders en dochters en andere familie- <>r ge zinsleden in hetzelfde verpleeghuis werken, kwam het voor dat sommigen met meer taarten huiswaarts gingen. „Wij vriezen ze in hé mam", zegt een verpleegster tegen haar moeder ofwel collega. „Mijn vader is vorige week jarig ge weest, dus ik heb voorlopig genoeg taart gezien", zegt ze. In totaal deelt SVRZ 4000 taarten uit aan medewerkers en vrijwilligers in Zeeland. Vorig jaar kregen ze een bon voor bloemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3