LABO BAL Voor Kees de Rijke is het afwachten of biovergistingsproject wordt ingeloot Heije Tholen met 11 mensen failliet Loop eens door vonze showtuin AbdijNieuws EB op vrijdag 'Plannen woningbouw van gemeente te groot' AUTOSCHADE? Freek de Jonge terug in Tholen imabo Meer lopers vierdaagse Vosmeer Donderdag 14 mei 2009 65e jaargang no. 26 Garage ambulance te huur of te koop Fase en Swarthoff raadskandidaten CDA-europarlementariër Van Nistelrooij bij Thoolse akkerbouwer De SDE-regeling, voor stimulering van duurzame ener gieproductie, is feitelijk te gering om de doelen te berei ken die Nederland heeft gesteld. Akkerbouwer Kees de Rijke uit Tholen, die al vier jaar bezig is om H'omassa- vergisting als extra poot van zijn bedrijf op te zetten, loopt daar tegenaan. De regeling voor biomassa was in één dag tijd overtekend, zodat er is geloot. Maar de uit slag van die loting maakt het ministerie vooralsnog niet bekend. Onzekerheid dus voor de ondernemer, maakte hij CDA-europarlementariër Lambert van Nistelrooij duidelijk tijdens een bedrijfsbezoek. Gasleiding Signaal BmnamaBsaag Curator bekijkt mogelijkheden doorstart Belastingdienst Van 18 tot 60 De wandelvierdaagse van Oud-Vossemeer is gegroeid. Maandag meldden zich iets minder lope-rs dan vorig jaar bij de start, maar dinsdag is het aantal gegroeid naar 33 meer dan bij de vorige vierdaagse. Bij de sportkantine geven zich maandag 269 en dinsdag 283 wandelaars op voor de 28ste editie van de wandelsportclub Vosmeer. Daarvan schrijven 260 (249 op maandag) zich in voor de vijf kilometer en 23 (20 op maandag) voor de tien kilometer. Volgens de organisatie is er altijd minder animo voor de langere afstand bij deze vierdaagse. Ook kinderen van de basisscholen lopen mee: 66 van de Sint Anthonius en 79 van De Ark en op dinsdag is dat aantal bij beide scholen met een loper vermeerderd. De route van beide afstanden lopen op de eerste dag gelijk tot aan de Hiksedijk. De tien kilometerlopers worden vanaf daar via de Hikseweg en de Kreekweg over de brug naar Nieuw-Vossemeer geleid. Na een korte rondgang aan de an dere kant van het Schelde-Rijnkanaal, worden ze door de routebeschrijving weer terug naar het eiland gestuurd, om via de nieuwe wijk en de Patrijzenweg weer bij de voetbal kantine uit te komen. De vijf kilometerlopers gaan langs de buitenkant van het dorp over de Vogelzangsedreef, Leguitsedijk, de Coentjes- weg, dwars door het dorpsbos. Dan komen ze via de Mare- hoekstraat weer bij het startpunt uit. Vanavond wordt de laatste wandeling gelopen. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Freek de Jonge opent in september het nieuwe seizoen van de theater stichting Uit op Tholen. De caba retier geeft een try out van zijn nieuwe voorstelling met drie op tredens in Zeeland. Hij is een oude bekende van de theaterstichting, want hij heeft in een eerder sei zoen ook al eens op de program malijst gestaan. Toen was de zaal tot op de laatste stoel uitverkocht. De stichting verwacht dat dat nu ook weer het geval zal zijn. Een andere klinkende naam in het pro grammaboekje is die van schrijver Arthur Japin. En oud-Tholenaren Ties Mellema en de broers Maurits en Martin Fondse geven in mei een voorstelling in het atrium van het gemeentehuis. De afdeling Tholen/Sint-Philips- land van het Nederlandse Rode Kruis gaat de ambulancegarage in Sint-Maartensdijk verhuren of ver kopen nu Connexxion voorlopig de huur eind december heeft opge zegd. Dat deelde penningmeester Jany Boogaard dinsdagavond mee op de algemene ledenvergadering in Sint-Maartensdijk. „De garage komt beschikbaar. Wij kunnen hem niet gebruiken omdat onze Rode Kruisbus er niet in past." Ze riep de leden op alvast na te gaan of ze kandidaten weten die het pand aan de Noordpoort willen huren of ko pen. Volgens teamleider Ton van Broekhoven van Connexxion am bulancezorg Zeeland (CAZ) wordt er alleen maar pro forma gebruik gemaakt van de opzegtermijn. De vervoersmaatschappij nam de dienst in maart over. „Het wil niet zeggen dat we er dan ook al uit zijn. Het blijft nog mogelijk te ver lengen." De ambulancedienst is op zoek naar een geschikte ruimte die aan alle eisen voldoet, zegt de teamleider. „Die hebben we nog niet gevonden, maar Poortvliet is nog steeds duidelijk in beeld." De vervoersmaatschappij nam de re gionale ambulancevoorziening Zeeland in maart over. De nieuwe ambulance-exploitant is bezig met het verschuiven van posten om de aanrijtijden te verbeteren. M. Wildschut is de tijdelijk nieuwe bestuurder van CAZ. De VVD komt met negen verse kan didaten' voor de gemeenteraadsver kiezingen in maart 2010. Anco Fase uit Sint-Annaland is een van de ver rassende, jonge kandidaten. Ook Piet Swarthoff uit Tholen zet een stap op de politieke ladder en doet een gooi naar de gunst van de libe rale kiezers. Zie verder pagina 5. In verband met Hemelvaartsdag, donderdag 21 mei, verschijnt de Eendrachtbode volgende week op vrijdag 22 mei. Advertenties en berichten kunnen op de nor male tijd ingeleverd \yorden. Europarlementariër Lambert van Nistelrooij rechtsnodigde de familie De Rijke uit om een keer bij het Europees parlement in Straatsburg op bezoek te komen. tevoren had geweten, was hij nooit aan begonnen, zei hij. Op het zonovergoten erf van boer derij Nattenbek ontving de familie De Rijke donderdagmiddag een aantal CDA'ers uit Tholen en Steen bergen. In de aanloop naar de ver kiezingen voor het Europees parle ment bezocht de Brabantse europarlementariër - vijfde op de kandidatenlijst en lid van de nu ze ven leden tellende CDA-fractie - beide gemeenten. Van Nistelrooij (56) is onder meer woordvoerder voor energie, regionale ontwikke ling, milieu en klimaat. Kees de Rijke schetste voor het ge zelschap (met van Thoolse kant af delingsvoorzitter Coppoolse, frac tievoorzitter Bout en burgercom missielid Bijl) de problemen waar hij tegenaan loopt. De agrarische ondernemer besloot in 2005, samen met zijn zoon, om biomassavergis- ting als extra poot aan het bedrijf toe te voegen. Hij oriënteerde zich' breed in binnen- en buitenland, voerde gesprekken met de gemeente en vroeg een bouwvergunning aan. „Hadden we toen maar tegelijk de milieuvergunning aangevraagd, dan hadden we nu gedraaid", aldus De Rijke. In augustus 2006 zette minis ter Wijn met onmiddellijke ingang de MEP-regeling stop (milieukwali teit van de elektriciteitsproductie). De aanvraag van de Tholenaar viel vervolgens bij de overgangsregeling buiten de boot omdat de bouwver gunning tweede fase niet op tijd was ingediend. Vorig jaar kwam er een nieuwe regeling om de opwekking van duurzame energie fe stimuleren, de SDE. „Met de daarin opgenomen vergoeding van twaalf cent per kilo wattuur kon je niks. We hebben daarom niet ingetekend. Van de 43 wél ingediende aanvragen zijn er uiteindelijk veertig teruggetrok ken." Nu is er dan de nieuwe SDE-' regeling. De Rijke - die al het nodi ge heeft geïnvesteerd - tekende nu wél in, maar moet nu op de uitslag van de loting wachten omdat er méér aanvragen zijn dan er geld be schikbaar is. „De termijn om te be slissen is dertien weken, en die kan daarna nog een keer verlengd wor den. Dus het is afwachten", aldus de ondernemer. Als hij dit allemaal Was De Rijkes plan eerst om elek triciteit aan het net te leveren, in middels is besloten dat het gas wordt. Dat heeft te maken met het prijsverschil van 2 tot 2,5 cent ten aanzien van warmteverlies in de SDE-regeling. En de Tholenaar heeft zich ook enigszins laten lok ken door het Zeeuwse project met 'groen' gas voor autobussen. De keuze voor gas betekent dat er een leiding gelegd moet worden, en daar wordt nu druk over onderhandeld. „We zouden richting de tuinbouw kassen bij Sint-Annaland moeten, hier zes kilometer vandaan." De on dernemer voorziet dat gas hem op de lange termijn méér oplevert, want bij elektriciteit zit je met hoge revisiekosten van motoren. Binnen de SDE is het budget voor gas aan merkelijk kleiner dan voor elektrici teit. De categorie 'overige vergis ting' zou De Rijke mogelijk meer soelaas kunnen bieden, was Van Nistelrooij het met hem eens. Overigens is met zowel de MEP als de SDE géén Europees geld gemoeid, het is puur een Nederlandse aangele genheid. Wel passen de regelingen in het kader van de in Europees verband gemaakte klimaatafspraken. Van.Nis telrooij: „Nederland heeft getekend voor de Europese doelstelling dat in 2020 twintig procent van de energie duurzaam moet zijn (nu is dat zes pro cent)." De uitvoering heeft veel te ma ken met subsidies en belasting, en is daardoor per land verschillend. De I er europarlementariër gat" als voorbeeld dat, anders dan in Nederland, in Duitsland de meerkosten van groene stroom in de stroomprijs worden doorberekend. Biomassavergisting is bij onze oosterburen gemeengoed, merkte oud-wethouder Boluijt van Steenbergen op. Hij vertelde dat twee Thoolse wethouders zich destijds in zijn gemeente hebben georiënteerd op biovergisting; er liep daarvoor een procedure van een Dinteloordse var kenshouder. „Maar de Steenbergse gemeenteraad heeft de plannen uitein delijk getorpedeerd", aldus Boluijt. De Rijke is tevreden over de mede werking van de gemeente ten aan zien van de vergunningen, zei hij. Daarom steekt het des te meer, dat de landelijke regels de realisatie van projecten dwars zitten. Hij zei bang te zijn. dat een groot project zoals de installatie voor 10 megawatt die de Suikcrunie in Dinteloord bouwt, praktisch de" hele pot van de rege ling zal opsouperen. En er dus geen geld is voor projecten op 'boerderij- schaal' zoals dat van hem. „Word ik uitgeloot, dan moet ik wéér wachten tot er een nieuwe regeling komt. En ondertussen bestaat het gevaar dat de bouw- en de milieuvergunning verlopen." De Thoolse agrariër gaf aan dat het volgens hem niet werkt als er teveel biomassavergistingsinstallaties ko men. Dat heeft met concurrentie te maken. Elf medewerkers van metaalbedrijf Heije aan de Slabbeeoornweg in Tholen verkeren in onzekerheid na het faillissement van hun bedrijf. De Middelburgse rechtbank verklaarde zowel de werkmaatschappij als de holding failliet. Curator mr. C.T.E. Nuis uit Goes bekijkt de eventu ele mogelijkheden voor een doorstart. „Heije heeft drie jaar geleden een grote zeperd moeten incasseren en dat is mede de oorzaak van het faillis sement", vertelt de curator. „Er hoeft maar iets tegen te zitten, of zoiets breekt op. De huidige economische recessie speelt ook zeker mee." Nuis is nog bezig om alles te inven tariseren. „Alle mogelijkheden pas seren daarbij de revue. Intussen werkt Heije nog even door aan de lopende opdrachten." Zowel Heije Konstruktie b.v. als K.L. Heije Holding b.v. zijn 7 mei door de Middelburgse rechtbank failliet verklaard. In 2006 stegen de schulden explosief tot ruim acht ton; een jaar eerder was dat maar de helft. Een sterke toename van de vorderingen brak op. Heije kampte met een negatief eigen vermogen en een negatief werkkapitaal. De mededeling over het faillisse ment van Heije sloeg donderdag avond bij de medewerkers in als een bom, zegt directeur Karei Heije (46), die zelf het slechte nieuws moest brengen. „Zoiets is nogal in grijpend en van zo'n boodschap word je niet vrolijk, zeker niet als je hier al 20 jaar zit." Er zat voor hem na overleg met diverse adviseurs - onder wie ervaren mensen van de stichting Ondernemersklankbord - niets anders op dan zelf het faillisse ment aan te vragen. Dit mede op ad vies van de belastingdienst, de grootste schuldeiser, naast diverse crediteuren. Heije noemt het faillis sement een optelsom van allerlei dingen. „Je hebt een keer een slecht werk, er komt een faillissement van een opdrachtgever bij, de bank wil drie keer zekerheid, de prijsdruk - er is veel honger naar werk. dus er wordt scherp ingeschreven - ver kleint het rendement, kortom allerlei verschillende factoren komen op een gegeven moment samen en alles bij elkaar opgeteld, kom je na lang wikken en wegen bij een faillisse mentsaanvraag uit." De uitspraak van de Middelburgse rechtbank is voor de directeur en zijn personeelsleden een hard gelag. „De oudste medewerker is net 60. de jongste 18. De helft komt van Tholen, de andere helft uit West- Brabant. De meesten werken al ge ruime tijd hier. Mede omdat we wat werk betreft nog zeker twee maan den vooruit kunnen, kwam het fail lissement als een donderslag bij hel dere hemel." ZIE VERDER PAGINA 5 Basisset ooi in elke woonkern in 'Nieuw Zeeland' Over twintig jaar zou er in elke Thoolse woonkern nog een basisschool moeten zijn. Het kleinschalige en het persoonlijke contact zijn belang rijke elementen in het Zeeland van de toekomst. De provincie moet geen blauwdruk op willen leggen over hoe het er dan uit moet zien, maar in woners, daar waar nodig, ondersteunen. De plannen voor woningbouw van de gemeente zijn te groot. Dat was de uitkomst van de bijeenkomst woensdagavond in het Holland Huis in Scherpenisse over de toekomst van de provincie onder het motto Nieuw! Zeeland Mijn Zeeland. Er waren vijftien personen gevraagd deel te nemen aan de ontmoeting om te praten over de gevolgen van de ver anderingen die de provincie te wach ten staat als de samenstelling van de bevolking verandert (meer ouderen) en het aantal inwoners daalt. Een aan tal genodigden uit het onderwijs ont brak omdat het midden in hun vakan tie viel, een andere deelnemer was door ziekte verhinderd. Op Tholen is echter nog geen sprake van een krim pende bevolking, maar de verwach ting is wel dat het aantal inwoners op den duur terug zal lopen. Volgens directeur J. Kloet van Castria Wonen groeit Tholen nog steeds, maar is het ook van belang bij krimp stil te staan. Hij wees op de plannen voor woningbouw. „Wellicht zijn te groot." Verder vond hij het van belang om jongeren aan Tholen te binden. En het ik-tijdperk is voorbij. „We gaan naar een wij-gevoel." Over vijftien jaar zou hij graag nog aan ouderen- sport willen doen. Directeur J. Zielstra van de SVRZ (Ten Anker. Maartenshof, Pwrthove, Rozeboom) ziet in de vergrijzing ook wel kansen. „Dat is ook business. Hoe moeten we de zorg daar op voor berei den?" Hij stelde dat Zeeland Zeeland moet blijven. Kleinschalig, een rusti ge omgeving en in elke woonkern een voorziening voor ouderen. Hij vroeg zich wel af of elk dorp zijn eigen voet balclub kan behouden. Ondernemer H. van Dijke uit Sint- Philipsland maakte zich zorgen om de leetbaarheid in de dorpen. Maar hij wees er ook op dat bepaalde ont wikkelingen niet tegen te houden zijn. zoals het feit dat steeds meer mensen hun inkopen doen in de stad omdat de keuze daar nu eenmaal gro ter is. Oud-wethouder J. Versluijs hoopt dat er goede voorzieningen voor ouderen komen zodat ze zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven ZIE VERDER PAGINA 3 Deze week Kinderen op de Eben-Haëzer leren over beroepen van toen en nu Op dag van verpleging ontvangt M. van Dijke een taart Maikel Goudzwaard organiseert Omloop van Tholen EN VERDER... Echtpaar Van der Dussen viert diamanten huwelijk Entree Haestinge verrast welstandscommissie SPS verliest eerste duel in nacompetitie DIEPE STROMEN STROMEN LANGZAAM Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Voor nog meer foto's zie www.eendrachtbode.nl TUINHOUT EN SIERBESTRATING Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders In dit blad. Province Zeeland Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De wandelaars treffen mooi weer tijdens hun wandeling. Ze beginnen maandag dan ook fris aan hun tocht, de Coentjesweg ging. die onder meer over

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1