'Ik zal meteen een abonnement nemen, maar ik zal wel meer gaan selecteren' Open atelier, route over eiland Twee maal zoveel zakken bij kledingactie van Dorcas AM Verburgh 500,- Eef de Jonge stopt na 18,5 jaar bij Uit op Tholen Hulpverleningsorganisatie zoekt opslagruimte Uw toestel is nu Donderdag 14 mei 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 „Natuurlijk zal ik het missen, het was ontzettend leuk." Eef de Jonge-Everaert uit Tholen stopt na 18,5 jaar bij de stichting Uit op Tholen. Ze was in de afgelopen 12,5 jaar voorzitter en daarvoor bestuurslid. Vorige week had ze haar laatste vergadering. „Het voelt gek om te stoppen. Het is veel werk geweest en dat valt nu weg. Ik kan ei genlijk niet rustig aan doen, maar het is voor mijn ge zondheid gewoon beter", zegt de 67-jarige Eef. Toeval Programma Relativeren Opvolger Gekleurde linten op tien plaatsen Cursisten van kunstenares Jos Boogaard uit Sint-Anna- land houden van Hemelvaartsdag tot en met zaterdag 23 mei, een open atelierroute, genaamd Kunst Kieke. Op verschillende locaties in Sint-Maartensdijk, Sint-Philips- land en Sint-Annaland zijn diverse ateliers met schilde rijen en keramiek opengesteld voor publiek. Lodewijk Napoleon in Nieuw-Vossemeer Nieuw zorgcentrum bij 100 jaar Vrederust Twee maal zoveel kledingzakken als vorig jaar. Toen werden ze al bij tientallen ingeleverd. Nee. Precies ge teld zijn ze niet. Maar uit het feit dat onlangs uit Scher penisse een vrachtwagen met 355 zakken mudvol kle ding naar het hoofdkantoor van Dorcas in Andijk reed, maakt duidelijk dat Tholen weer op zijn best was. Hulp Sint-Annaland 161 vergunningen snijden zeegroente Voorjaarsrit met paard en wagen waard!! Ze kan niet zeggen hoeveel tijd ze erin gestopt heeft, maar ze kan wel vertellen wat ze ongeveer allemaal regelde voor de Thoolse theater stichting. Eef was er in elk geval een groot deel van het jaar mee bezig. Vergaderen over welke artiesten er uitgenodigd kunnen worden voor het komende seizoen bijvoorbeeld. Daarvoor is veel voorbereiding no dig. „Ik lees sowieso al veel, maar gaandeweg ga je je steeds meer inte resseren voor het reilen en zeilen van een theaterstichting. Je gaat bij houden in kranten wat er gespeeld wordt en gaatje erin verdiepen. Dan breng je in de vergadering mee wat leuk zou kunnen zijn." Eigenlijk is Eef per toeval bij Uit op Tholen terecht gekomen. „In 1991 belde de toenmalige voorzitter Mari- nus Geuze op naar mijn man Jaap. Hij vroeg hem of hij in het bestuur wilde komen. Maar Jaap had het op dat moment veel te druk. Ik zei dat het mij wel leuk leek om te doen. Het was toen meteen beklonken." Eef was gestopt met werken vanwe ge haar gezondheid. „Ik was ziek geworden en had veel operaties ach ter de rug. Ik was weer zover dat ik mijn tijd met leuke dingen kon gaan invullen." Ze werkte voorheen als le rares textiele werkvormen in het middelbaar beroepsonderwijs. Des tijds de mode- en kledingopleiding van Gertrudis. dat nu onder het ROC valt. Het is niet zo, dat Eef meteen haar stempel op de stichting drukte. „In het begin houd je je mond. Je moest er een beetje inkomen. Maar het was reuze boeiend en dat vind ik nog." Ze legt uit dat er vragen voorbij ko men als "wat willen we, hoeveel geld hebben we ervoor en welke doelgroep willen we bereiken?'. Daarnaast moeten er telkens zalen geregeld worden en bijvoorbeeld een piano gehuurd worden. „En dan nog is het spannend. Het is afwach ten hoeveel bezoekers erop af ko men. Daarom kunnen we bijvoor beeld niet te dure voorstellingen nemen." De stichting verzorgt cultuur op het eiland in opdracht van de gemeente. „Sinds 1973 zijn gemeenten ver plicht aan cultuurspreiding te doen." In eerste instantie regelde gemeente de voorstellingen zelf in samenwer king met de Zeeuwse Volksuniversi teit (ZVU), maar later werd gekozen om die activiteiten door een stich ting te laten uitvoeren. Daar wordt jaarlijks een bepaald budget voor be schikbaar gesteld. De bestuursleden van de stichting Uit op Tholen doen alles op vrijwillige basis. Het be stuur bestaat uit acht personen en daarnaast zijn er vier 'losse' vrijwil ligers die bijvoorbeeld bij de kaart verkoop van een voorstelling bij springen. „Eigenlijk zijn de partners van de bestuursleden ook waarde volle vrijwilligers, want die nemen bijvoorbeeld veel telefoontjes aan en zorgen dat er bloemen voor de artie sten zijn." Bij de samenstelling van de voor stellingen, het streven is rond de 14 programmaonderdelen in het sei zoen van september tot eind mei, wordt er altijd gekeken naar een mix aan aanbod. Er wordt geprobeerd vast te houden aan bepaalde onder delen: cabaret, toneel, muziek, een kindervoorstelling, een Iiterairé avond en een Zeeuwse avond. „Niet iedereen houdt van bepaalde artie sten, maar het is de bedoeling dat er voor iedereen wat is en dat er veel publiek op af komt. De laatste jaren hebben we veel volle zalen gehad." Die zalen zijn er qua kwaliteit veel op vooruit gegaan volgens Eef. „De dorpshuizen zijn veel moderner ge worden. Techniek en belichting was vroeger niet aanwezig in de dorps huizen. Nu hebben ze wel veel meer mogelijkheden en hebben we bij voorbeeld met de Vossenkuil een he le mooie zaal erbij gekregen." Uit op Tholen maakt gebruik van een externe programmeur: Jacques Boonman uit Rilland boekt de artie sten. Maar Eef heeft zich voor het komende seizoen ook bezig gehou den met het regelen van artiesten. „Het leek mij ontzettend leuk om iets in het atrium van het gemeente huis te doen, iets groots." Het is haar gelukt om een show van drie oud- Tholenaren naar het eiland te boe Eef de Jonge uit Tholen heeft haar voorzittershamer van de Thoolse theaterstichting ingeleverd. Ze blijft aan Uit op Tholen verbonden als toeschouwer van de voorstellingen. ken. „Het zijn drie Thoolse jongens die hun sporen in de muziek ruim verdiend hebben." De voorstelling met de broers Martin en Maurits Fondse, Ties Mellema (alle drie van eigen bodem) en Carnegiehall-ar- tiest Hans Eijsackers vindt eind mei 2010 plaats in het gemeentehuis van Tholen. „Ja als je mij dan vraagt, wat ik er voor moet doen. Er moeten contrac ten worden geregeld en biografieën worden geschreven. En een gebel heen en weer. AJleen al daarin gaan veel uren zitten." Een andere voor stelling waar Eef zich verdienstelijk voor heeft gemaakt is de literaire avond met de schrijver Arthur Japin. „Die literaire avonden organiseren we altijd met de bibliotheek. Het is heel bijzonder dat deze schrijver wil komen en dan nog op de avond van het Boekenbal, voor aanvang van de Boekenweek." Bij elke artiest komt ook een eisen pakket kijken, ofwel dingen die hij nodig heeft voor zijn optreden. „Dit jaar hadden we Kader Abdolah voor de literaire avond. Die laat zich altijd door een auto met chauffeur overal naar toe brengen. Arthur Japin moet worden opgehaald van het treinsta tion en achteraf ook weer bij de trein worden afgezet. Zulk soort dingen moet je regelen." En daar komt ook wel eens wat stress bij kijken. Zoals bij een voor stelling van Ambras. „Ik kreeg 's morgens een telefoontje dat de voor, stelling die 's avonds was echt niet door kon gaan. De zanger was door zijn rug gegaan. Dan ga je naden ken: wie moet ik inlichten? De kran ten? Nee, dat kon niet meer. De ra dio en televisie kon nog wel voor dezelfde dag." En de voorstelling Zeeuwse Vrouwen zou aanvankelijk in het Holland Huis in Scherpenisse worden gehouden. „Dat stond ook in onze 11.000 gedrukte programma boekjes die al huis-aan-huis ver spreid waren." De voorstelling werd op het laatste moment verplaatst naar Meulvliet in Tholen. omdat er een groter podium en dus een grote re zaal nodig was. „Ik ben op de dag van de voorstelling om half zes 's avonds naar Scherpenisse gereden om een affiche op te hangen dat ljet in Meulvliet was. Want er was die avond ook niemand in het dorpshuis aanwezig." Eef heeft het er allemaal graag voor over. Ze maakt zich sterk voor het brengen van cultuur op Tholen. Ook bij inspraakavonden van de gemeen te over de toekomst van Tholen. „Ik heb daar gepleit voor goede voorzie ningen voor cultuur die aan de eisen van artiesten voldoen. Hoewel ik dat woord nooit genoemd heb, heeft burgemeester Nuis mij bij één van die bijeenkomsten beloofd: 'Me vrouw de Jonge u krijgt uw vestzak- theater.'" Eef vindt cultuur belangrijk. „Zon der. cultuur zou het een hele arme maatschappij zijn." En zeker om het dichtbij, op Tholen te hebben. Haar man Jaap iegt dat uit: „Het zorgt voor sociale cohesie in een kleine kern. Het brengt mensen bij elkaar. Dat valt weg als mensen naar Rotter dam gaan voor een voorstelling." Eef: „We hebben altijd hele trouwe bezoekers en die vinden het leuk om elkaar weer te ontmoeten." Ze moet even nadenken, maar dan weet ze nog meer redenen waarom cultuur volgens haar zinvol is: „Het is een verrijking, het geeft je meer. Het geeft je een bredere kijk op al les. Zo'n voorstelling als Zeeuwse Vrouwen zetje tot nadenken en laat je relativeren. Je leert ook jezelf niet zo serieus te nemen door bijvoor beeld een cabaretier die je een spie gel voor houdt. Je leen je dagelijkse beslommeringen even vergeten, of misschien wel het omgekeerde, dat je even door elkaar geschud wordt. Je kunt je laten verrassen of beroe ren. Je zet een muziekje op om een prettig gevoel te krijgen." Uit haar werk voor de theaterstichting haalt ze dan ook veel voldoening: „Het is kicken als je het bezoek ziet vertrek ken en als ze dan zeggen 'mooie voorstelling'. Het geeft voldoening als je ziet dat mensen genoten heb ben." Het is niet zo dat Eef elke voorstel ling van Uit op Tholen altijd even leuk vindt. „Soms zie je een voor stelling en dan denk je wat mooi. Een andere keer denk je het ging wel." Maar ze is telkens trots op het programma. Zo ook voor het ko mende seizoen. „Nu kregen we Freek de Jonge in de schoot gewor pen. Jacques Boonman belde op om te zeggen dat Freek voor drie voor stellingen naar Zeeland wilde ko men en of wij hem wilden hebben. We hadden ons programmaboekje al voor elkaar, maar hier maken we na tuurlijk plaats voor. Dat zijn cadeau tjes voor een theaterstichting." Om dat de voorstelling een try out is, is hij voor ons goedkoper te boeken dan anders. Freek de Jonge opent het seizoen van Uit op Tholen in september. Eef haar streven voor het theaterpro gramma is altijd geweest om een goede verstandhouding te houden met alle geledingen waarmee de stichting en zij persoonlijk te maken heeft. Dat is naast de gemeente, de dorpshuizen en de bibliotheek ook de Thoolse samenleving met al haar groeperingen. „Je probeert te voor komen dat de boel escaleert." Ze let dan ook altijd op de keuze van de voorstelling. Ze heeft bijvoorbeeld meegemaakt dat een bepaalde groe pering een bepaalde voorstelling wilde verhinderen. Eef probeert dan met veel praten tot een oplossing te komen. „Ik vind het belangrijk dat ik blijvend met iemand over het pad kan gaan, zonder wrijving. Ik weet niet of dat mijn stempel is voor de stichting, maar ik hoop dat dat blijft bij Uit op Tholen. Daar heb ik alle vertrouwen in." De stichting heeft niet veel geld en blijft daardoor klein, maar dat heeft zijn charme vindt Eef. „Dat je op in gehaakte stoelen dicht tegen elkaar aan zit en niet op een fluwelen stoel in een luxe grote schouwburg, geeft een intieme sfeer. Er staan anderen dingen tegenover, zoals dichter bij de artiesten zitten en eerder ermee in contact komen. Je kunt via Uit op Tholen een schitterende avond bele ven." Karei Saris uit Poortvliet, die al als vrijwilliger was verbonden met UOT. volgt Eef op als voorzitter. „Hij heeft een halfjaar met mij mee gelopen." Eef heeft in principe al haar werkzaamheden afgerond. „Maar voor Arthur Japin en de Thoolse jongens kom ik nog even te rug, omdat ik daar zoveel aan ge daan heb. Dat wil ik zelf voltooien." Eef heeft verder haar handen nog vol aan andere activiteiten. Ze is samen met een andere vrouw ambassadrice van de Zeeuwse merklap Door ons gedaen, een project dat zij heeft mee ontwikkeld. Daarnaast houdt ze van lezen en eten met vrienden, schrijft ze gedichten (niet onverdienstelijk, gezien enkele prijzen en opnames in bundels), schildert ze en af en toe doet ze wat vrijwilligerswerk. „Mensen zeggen wel eens wat doe je veel. Anderen passen op hun kleinkinderen, maar die hebben wij niet, dus dan vul je op een andere manier je tijd in." Straks als het weer wat beter is, gaat ze met haar man een paar weken met de caravan naar Frankrijk. „Daar hebben we nu tijd voor." Ze vindt het vanzelfsprekend dat ze straks weer als publiek te zien is bij de voorstellingen. „Ik ging altijd naar zoveel mogelijk voorstellingen, omdat ik in het bestuur zat. Ook naar een voorstelling die niet hele maal mijn smaak was. Ik zal meteen een abonnement nemen, maar ik zal wel meer gaan selecteren waar ik wel en waar ik niet naaV toe ga." Het initiatief voor het organiseren stelt Astrid Blaauw haar huis open, van een open atelier route is ont- waar ze met drie andere deelnemers staan tijdens de lessen bij Atelier Jos Boogaard in Sint-Annaland. Na een aantal jaren er alleen over ge praat te hebben, wordt nu de daad bij het woord gevoegd. Op tien lo caties gaan daarom de deuren open waar 23 exposanten met hun werk naar buiten treden. Voorheen was al leen het atelier van Boogaard open voor het tentoonstellen van enkele werken van de cursisten. Vele mensen hebben door de jaren heen heel wat werk gemaakt en zijn blij om nu een selectie hiervan te kunnen laten zien. Niet iedereen is in de gelegenheid om zelf thuis te exposeren en zijn daarom te gast bij een andere deelnemer. Sommige deelnemers zijn al vijftien jaar ac tief en hebben nu de gelegenheid hun werk te laten zien. Boogaard: „De mensen worden steeds enthou siaster nu ze er reacties op krijgen. Als het mooi weer is kun de mensen op de fiets langs de verschillende plaatsen. In de werkplaats van Jaap de Rijke in Sint-Maartensdijk zijn vijf men sen vertegenwoordigd met hun werk. In Sint-Philipsland vlak bij het veer van Anna Jacobapolder, exposeert. In en nabij Sint-Annaland is er op acht plaatsen werk te zien van veer tien deelnemers. Net buiten Sint- Annaland exposeert Jeltje Goedege- buure samen met drie anderen. Op alle locaties waar geëxposeerd wordt, bij de locale VVV en in ver schillende winkels waar een poster ophangt, is een flyer te verkrijgen. Hierop staan alle adressen met de diverse openingstijden. De plaatsen waar wat te zien is zijn te herkennen aan gekleurde linten. De toegang is gratis. Voor verdere informatie 0166-652179 of mailen naar jmf- horst@gmail.com. Alle adressen zijn tot vijf uur te bezoeken. De be gintijden verschillen. Programmaoverzicht: Sint-Anna land: 21 mei 14 u., 22 en 23 mei 10.30 u.: Nieuwstraat 34; Hoender- weg 55; Bierensstraat 61Weststraat 5; Annavosdijk 2; Anna van Bourg- ondiestraat 56. Alle dagen 14 u.: Bierensstraat 6. 22 en 23 mei 10.30 u.: Voorstraat 45. Sint-Maartens- ijk: 22 en 23 mei 10.30 u.: werk plaats achter Kaaistraat 1Sint-Phi lipsland: 21 mei 14 u., 22 mei 10.30 u.: Beatrixstraat 9. Koning Lodewijk Napoleon be zoekt op 13 juni Nieuw-Vosse meer. Het dorp herdenkt die dag dat het 200 jaar Brabants is, want lot 1809 was het Zeeuws en vorm de samen met Oud-Vossemeer één bestuurlijke eenheid. Het was Lo dewijk Napoleon die het dorp, bij zijn bezoek in mei 1809, gezien de ligging aan de oostkant van de Eendracht overhevelde van het de partement Zeeland naar het depar tement Brabant. Op initiatief van de heemkunde kring Ambachtsheerlijkheid wordt dit historische feit herdacht. In sa menwerking met de stichting Cultu rele producties is een programma samengesteld, 's Middags is er een historische optocht door Nieuw- Vossemeer, met de figuur Lodewijk Napoleon, een Frans-Brabantse markt in de Voorstraat, oude am bachten en optredens van artiesten. De napoleontische saluutbatterij Bastion Rijdende Artillerie, uit Naarden. geeft demonstraties. Ten slotte wordt ook een boek gepresen teerd, geschreven door oud-inwoner Adric Bosters uit Voorburg, over de geschiedenis van 200 jaar Nieuw- Vossemeer bij Brabant. Voor dit boek heeft het Prins Bernhard cul tuurfonds duizend euro subsidie ge geven. Op zijn reis door Brabant en Zee land deed Lodewijk Napoleon in dertijd ook het eiland Tholen aan. Hij overnachtte bij een Thoolse be stuurder in de Hoogstraat, het pand dat nu notariskantoor is. Evenement vernieuwing. Een Zeeuws evenement over vernieu wing krijgt van de provincie 25.000 euro subsidie. Landgoed Vrederust, bekend van het psychiatrisch ziekenhuis (tegenwoor dig GGZWNB genoemd), viert het honderdjarig bestaan. Vrijdag 29 mei is er een multiculturele bazar en een circus, maar die middag wordt ook het nieuwe psychiatrisch zorgcentrum voor ouderen geopend. Er kunnen 94 ou deren terecht en de nieuwbouw vervangt de huidige Lake en een deel van de Venne en de Schans. Mevr. Maij-Weggen, commissaris van de koningin in Brabant, verricht de officiële opening met gedeputeerde Wellens van wel zijn van de provincie Antwerpen. D. van de Velde (links) en A. Quist uit Tholen. Dat vindt mevrouw E. Goeree uit Scherpenisse. Zij coördineerde de kledinginzameling in alle woon kernen van de gemeente Tholen. „Inclusief Sint Philipsland", zegt ze er gelijk bij. Ze heeft over het resultaat van de actie dan ook nietf te mopperen. Ze komt met 15 vrij willigers in een grote loods bijel- kaar om de zakken te legen en de kleding te sorteren. „Dames-, he ren-, kinder- en babykleding wor den allemaal apart in zakken ge daan voor het naar het hoofdkantoor wordt gestuurd. Van daar uit wordt de kleding verstuurd naar de armste landen in de wereld. Veel gaat er naarAfrikaanse landen zoals Zimbabwe, maar ook naar Oost-Europa." Dat Oost-Europese landen zijn toe getreden tot de Europese Gemeen schap merkt ze niet. „In Roemenië is het nog steeds armoe troef. De meeste mensen hebben er nog steeds niets." Zaterdag mag dan de landelijke kledingactie zijn gehouden, elke maand wordt er in elk geval op Tholen ingezameld voor mensen die moeten leven van weinig tot niets. „Dan komen de mensen niet alleen met zakken kleding, maar ook met dozen vol materialen die ze niet meer gebruiken. Als het schoon en heel is, kunnen wij er nog van alles mee", zegt ze. Ze neemt'met plezier speelgoed in ontvangst, of keukenmaterialen, gereedschap, ziekenhuisspullen en kinderwagens. „Maar ook inconti- nentiemateriaal. Dat hebben ze daar gewoon niet." Kinderbedjes, naaimachines, alles is welkom. „Als het maar schoon is", benadrukt ze. „Soms sta je ver steld wat mensen durven in ^e leve ren. Maar daar zeg ik gelijk bij dat 98.% van de materialen uit onze ge meente heel goed materiaal is. Soms zie je wel eens een vest waar de rits is uitgehaald. Of een jaste waarvan de knopen zijn afgehaald. Dat gooien we dan gelijk weg." Ze verbaast zich er wel eens over watmensen allemaal weg doen. „Aan de kwaliteit van wat we krij gen zou je niet zeggen dat het crisis is. En als de mensen hun spullen weggeven, is dat goed voor de eco nomie. want dan moeten ze nieuwe spullen kopen", stelt ze nuchter vast. Dat neemt niet weg dat zelfs een hulporganisatie als Dorcas Tholen om hulp verlegen zit. Goeree: „We zoeken een vaste stek. Nu hebben we in de wintermaanden een loods aan de Lageweg in Scherpenisse in gebruik. Maar de eigenaar van die loods heeft een bloemenbedrijf en heeft in de zomer die loods nodig. Dat betekent dat we straks de hele loods leeg moeten halen en de hele boel verhuizen naar de Spuistraat in Scherpenisse. In de voormalige rijwielwerkplaats van de familie Duijne." Dorcas is natuurlijk erg dankbaar dat van die diensten gebruik kan worden gemaakt, maar zou toch graag een stek hebben waar perma nent kon worden verbleven. Want, zo kan uit de woorden van de kle- dinginzamelaarster worden opge maakt, dat verhuizen, dat gaat ze niet in dc koude kleren zitten. Temeer omdat ze in Scherpenisse een aantal schuren leeg heeft zien staan waar de Dorcasmaterialen met gemak een plaatsje zouden kunnen vinden. „Ik ben wel eens langs geweest bij de eigenaren van die schuren. Maar de een die zet er wel eens een trekkertje in. De an der heeft er een paar fietsen in staan. Maar als je die een beetje aan dc kant zet, blijft er voor ons genoeg ruimte over." Sommige agrariërs verhuren de ruimte ook als caravanstalling. Dat brengt nog wat op. Terwijl Dorcas liefdewerk oud papier is. Goeree: „Ik heb er best begrip voor. Ook voor de mensen die zeggen dat ze geen vreemd volk op het erf willen hebben. Want we komen natuurlijk regelmatig met spullen." Toch. veronderstelt ze, moet er er gens iemand in de buurt van Scher penisse wonen met het hart op de goede plaats en ruimte in de schuur. In elk geval zit bij de heer A. Quist (75) uit Tholen het hart op de juiste plek. Hij kwam zaterdag aan de Regentessestraat 50 aanfietsen met een zak vol kleding. „Ik weet niet precies wat er in zit. Daar zorgt de vrouw voor. Ik breng het alleen maar weg." De zak werd in dank afgenomen door de heer Dick van de Velde, die samen met familie de opslag op Tholen verzorgde. Uit een praatje met Quist bleek dat hij al 34 jaar op Tholen woont en uit Sint-Annaland komt. Goeree: „Als je Tholen-stad niet meetelt, halen we in Sint-Anna land de meeste zakken op.1' Daar heeft Qtrist niet bij stil ge staan. Hij ging uit Sint-Annaland weg omdat dat financieel heel voor delig was. „Ik werkte bij General Electric. Dat bedrijf wilde dat ik dichter bij de zaak kwaip wonen. Er was een huis vrij in de Ju'lianastraat. We kregen de verhuiskosten ver goed. De metselaar- werd door het bedrijf betaald en we kregen ook nog een verhuiskostenvergoeding." Quist vreest wel dat die 'gouden tij den' nu voorbij zijn. Dat geldt zeker niet voor Dorcas. Uit de cijfers van Dick van de Velde blijkt er een steeds groeiende stroom goederen van het eiland Tholen naar arme landen te gaan. In 2006 telde hij nog 630 zakken en 60 dozen. In 2008 ging het om 1280 zakken en 75 dozen. „Dit jaar heb ben we nu al 940 zakken en 75 do zen", meldt hij verheugd. Daarnaast verkoopt Dorcas Tholen spulletjes op braderieën en rommel markten. De boerderijwinkel in Sint-Maartensdijk verkoopt kaarten. Tijdens de braderie in Poortvliet worden loten verkocht en zelfge maakte spullen. Van de Velde zette de inkomsten op een rij en kwam in 2003 aan 850 eu ro voor kraampakketten in Albanië. Een jaar later 2300 euro voor mo biele klinieken in Moldavië. In 2007 werd 2750 euro bijelkaar gehaald voor de straatkinderen in Rusland. Vorig jaar werden ook Kenia (500 euro) en Zimbabwe (1500 euro) fi nancieel gesteund. Van de Velde: „Dit jaar gaat de opbrengst van on ze verkopen naar een project voor scholing aan zigeunérkinderen in Hongarije en Roemenië." Aan 161 Tholenaren is een vergun ning verleend voor het snijden van zeegroenten. Er waren 194 aanvra gen. maar 26 zijn er geweigerd om dat de limiet was bereikt. En zeven werden er niet behandeld omdat het dubbele aanvragen betrof van de zelfde adressen. De verdeling van de vergunningen over de verschil lende woonplaatsen is als volgt: Sint-Annaland 35, Sint-Maartens dijk 33, Sint Philipsland 28, Tholen 22, Scherpenisse 18, Oud-Vosse meer 13, Stavenisse 6, Poortvliet 5 en Anna Jacobapolder 1 In totaal heeft de provincie 284 ver gunningen uitgegeven (er waren 374 aanvragen) verdeeld over ze ven plekken in het Oosterschelde- gebied. Op het schor van Anna Ja cobapolder West mogen 58 mensen (waarvan 52 Tholenaren) lamsoor en zeekraal snijden, op het schor van Anna Jacobapolder Oost 48 (34 Tholenaren), de schorren van Sint- Annaland 50 (49 Tholenaren)', het schor van Viane op Schouwen 35 (2 Tholenaren), het schor bij Ratte- kaai West op Zuid-Beveland 65 (24 Tholenaren), de Oesterput op Noord-Beveland 18 en 't Stelletje op Schouwen 10. De vergunningen zijn voor persoonlijk gebruik en geldig tot 15 juli. Aangespannen vereniging De Menners uit de Hoeksche Waard organiseert zaterdag een voorjaars rit over Tholen en Sint-Philipsland. De leden komen met paard en wa gen om half elf bijeen bij Ko Brooijmans aan de Bartelmeetweg in Tholen. Van daaruit wordt met de aanspanningen richting Sint- Philipsland gereden, waar om kwart over elf een koffiestop wordt gehouden bij dorpshuis De Wim pel. De tocht gaat verder naar Anna Ja cobapolder waar de lunch wordt gebruikt bij restaurant 't Veerhuis. Daarna gaat de stoet terug naar het startpunt in Sint-Annaland. Electronica Vraag naar de voorwaarden Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 237940 www. verburghnl Hi-Fi. LCD DVD Plasma Automatisering Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 11