24 miljoen winst en vijfjes Scherpenisse Van crisis hebben we 10-15 jaar last Jubilerende diabetesvereniging brengt lotgenoten samen in Poortvliet 'Bedoeld als verzetje, maar ik had er bijna een dagtaak aan' Ander systeem huizenveilingen Verkoping voor kerk Scherpenisse Zorgen CU over Cl000 in Tholen Schuurfeest PJZ in de Weihoek Erven bekijken in Poortvliet Lachen helpt suikerpatiënten aan lagere bloedsuikerspiegel Donderdag 7 mei 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Koopman pleit voor extraatje leden De Rabobank Oosterschelde, waaronder ook Tholen en Sint-Philipsland vallen, heeft vorig jaar nog een record winst van 24,9 miljoen euro geboekt. Bijna een verdub beling ten opzichte van de 13,8 miljoen euro in 2007. Chris Koopman uit Sint-Maartensdijk feliciteerde het bestuur met die prachtige winst, maar profiteren de leden er ook van? Stroppenpot Advies stoppen Vermeend ziet nog geen lichtpunt Van de economische crisis hebben we nog 10 tot 15 jaar last. Dat zei prof. Willem Vermeend tijdens de ledenver gadering van de Rabobank Oosterschelde. De oud-mi- nister van sociale zaken en werkgelegenheid en oud staatssecretaris van financiën is commissaris bij uitzendbedrijf Randstad en daar gaat het niet goed. „We zien nog geen lichtpunten en wij lopen voorop als het om herstel gaat." De laatste container met oud papier van de Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk is niet vol. Het was de laatste die Adrie Knuist vergrendelde. Na twaalf jaar stopt hij er mee. Het was voor de 69-jarige Knuist bijna een dagtaak, vertelt hij. Vijf of zes keer per dag ging hij naar de container aan de West vest om het papier op te stapelen zodat er weer ruimte was voor de volgende doos met kranten, tijdschriften en reclamefolders. Geld voor muziek Inloopmiddag voor dyslexie in bieb Diabetespatiënten met een humorvolle partner zijn beter af dan degenen die elke dag tegen een chagrijnig hoofd aan moeten kijken. Humorvolle partners kunnen de dia betespatiënt aan het lachen maken waardoor het effect van de kwaal duidelijk vermindert. Tenminste dat zegt de Universiteit Lorna Linda in Californie. Die onderzocht bij 20 diabetespatiënten de gevolgen van een goed humeur, een optimistische levenshouding en vooral veel lachen. Te vet eten Hogere kosten Transportkosten Adrie Knuist stopt met oud papiercontainer Juliana van Stolbergschool Fietsen „De leden profiteren van ons voor zichtige beleid", was de reactie van voorzitter Thijs Bierens van de raad van commissarissen. Koopman had echter liever klinkende munt. „Geel' wat procenten terug", zo bracht hij de tijd van het kwaftje van Noorn in herinnering, toen je als lid voor spaargeld 0,25% meer rente kreeg of voor hypotheken 0,25% minder betaalde. Algemeen directeur Henk Bczemer vond dat de leden 'een he le faire prijs' krijgen. „De Rabo bank is marktleider, maar onze ta-. rieven kunnen niet boven de markt liggen. Bovendien zou het bedrag verdampen als je een deel van de winst over zoveel leden gaat verde len." Koopman hield vol. „Andere banken geven juist meer rente!" Volgens Bczemer kunnen ze (ABN Amro. Fortis, ING. SNS) dat niet volhouden. „Ze worden nu kunst matig door de overheid van geld middelen voorzien." En Bierens voegde eraan toe, dat 'ze niks ver diend hebben.' Over de Rabobank Oosterschelde was de president-commissaris heel positief. „Overal is gebrek aan ver trouwen, maar wij steken er met kop en schouders bovenuit dankzij onze duurzame relatie." Bierens was des te blijer omdat 2008 het jaar van de fusie was. „De start van een nieuwe bank is een mega-opga- ve, maar onze decentrale structuur was goed. De ledenraad vormt de oren en ogen van de coöperatie. We spelen goed in op lokale belangen." Bezemer was blij met de groei en stijging van de marktaandelen. „Het resultaat is fors boven dat in 2007 en onze begroting. Bij de fusie is al les op de schop gegaan, grote ver schillen zijn geharmoniseerd." De leningen stegen met 122 miljoen naar 2,2 miljard euro. Er werd ook dik 100 miljoen meer gespaard met 1,2 miljard in 2008. De rentewinst steeg van 50- miljoen in 2007 naar 59 miljoen vorig jaar. De provisies stegen zo'n 6,5 ton naar 13,1 mil joen euro. De personeelskosten na men met 8 ton toe. De moeilijke economische situatie kwam naar voren in de toename van de strop penpot van 3,8 naar 4.9 miljoen eu ro. Desondanks bleef er nog een nettowinst van 24.887.000 euro over en dat was in 2007 'maar' 13.778.000 euro. De algemene re serve groeide van 163 naar 188 mil joen euro. Voor dit jaar verwacht Bezemer een voortgaande, hoge groei van de spaargelden, maar een beperkte groei van de hypotheken en bedrijfs- financieringen. „Allerlei bedrijven en particulieren hebben het moeilijk en dat verhoogt de risico's. Door de sterke concurrentie zal ons resultaat ook fors lager zijn, 2009 wordt min der uitbundig dan vorig jaar." Het overheidsingrijpen bij de ban ken heeft volgens Bezemer 'markt verstorend' gewerkt. „Het marktme chanisme is behoorlijk verstoord, maar toch zien we een sterke toe stroom van nieuwe klanten." Behalve Koopman hielden ook an dere leden een pleidooi om de markt aan te jagen door extra steun van starters op de woningmarkt en hulp aan bedrijven die het moeilijk hebben. „We blijven lang achter on ze klanten staan en voor goede on dernemingsplannen is er krediet, maar adviseren om te stoppen, is ook achter je klanten staan", zei Bierens. Volgens Bezemer inventa riseert de bank problemen bij onder nemers, waar men zelf soms voor wegloopt. „In verband met de terug lopende kredietaanvragen hebben we daar tijd voor. We kijken of er sprake is van levensvatbare onder nemingen en als dat het geval is, kunnen we aflossingen tijdelijk stopzetten. We zijn ook in gesprek met overheden, maar we gaan niet ongelimiteerd financieren." Jacqueline Franssen miste in Scher penisse een chipknipautomaat, die in het openbaar vervoer en bij parkeer automaten steeds meer gevraagd wordt. Ook vond ze het jammer dat haar twee zoons bij de geldautomaat in de Kerkstraat geen bankbiljetten van 5 euro kunnen pinnen, terwijl dat in Bergen op Zoom wel kan. Direc teur particulieren Anita Suijkerbuijk legde uit, dat de geldautomaat vaker gevuld moet worden wanneer je meer biljetten van 5 euro wil. „En daar kiezen we niet voor." Mevr. Franssen hoopte dat er bij de geldau tomaat die in het toekomstige woon zorgcentrum komt, in elk geval een chipknipoplader zal komen. „Dat wordt nader onderzocht", liet mevr. t Suijkerbuijk weten. Kees Bijl uit Sint-Annaland en An nie Deurloo uit Tholen werden voor 7 jaar herkozen in de ledenraad. De laatste bedankte de directie voor het inzetten van een bus voor de Thool- se leden, waarmee een twintigtal Tholenaren naar de Mythe in Goes waren gekomen. „Daardoor hadden we geen parkeerproblemen", zei mevr. Deurloo. Volgens Vermeend gaat het om 'een abnormale, ongekende crisis die door iedereen onderschat is.' „We zien nu vertraging van de krimp en dat noemt men dan een lichtpunt. Er liggen echter nog veel mandjes in de kelder", zo ver wees hij naar de ingewikkelde fi nanciële producten die vanuit Amerika de hele wereld overgin gen en tal van banken in grote pro blemen hebben gebracht. Ver meend voorspelde dat Amerika eerder uit de crisis zal zijn dan Eu ropa. „In Japan duurde het 8 tot 9 jaar. Er is een actieve overheid no dig om de problemen aan te pak ken. Je moet wat doen, maar als je publieke werken wil stimuleren, vergen de procedures 8 jaar. Dan is de crisis voorbij." Het grootste probleem is volgens Vermeend, dat er onvoldoende kre diet wordt verstrekt. „Er is weer een normale kredietverlening nodig." Hij voorspelde dat de miljarden van het rijk die nu in de banken gesto ken zijn. vanaf 2011 tot enorme be zuinigingen zullen leiden. „Er zal 10 tot 20% bespaard moeten wor den. dus wie wil er dan nog in een kabinet zitten? De grootste proble men komen nog gezien de giganti sche schuldenberg." De rol van de staat op financieel- economisch terrein zal volgens Ver meend toenemen. „Het ego-kapita- lisme gaat verdwijnen. Het coöperatiemodel werkt goed. We hebben rustige, solide banken no dig." President-commissaris Thijs Bie rens van de Rabobank Oosterschel de zei dat we boven onze stand leef den. „De luchtbellen worden overal stuk voor stuk doorgeprikt. We ma ken nu een omslagpunt mee naar een gezonde economie en dat doet pijn." Hij durfde Vermeend geen mandje met Zeeuwse producten aan te bie den gezien het verband met de oms treden financiële mandjes uit Ame rika. Een Zeeuws knopje kon de hoogleraar aan de universteit van Maastricht ook wel waarderen. En voor de leden was er een zandloper om korter te douchen. Tijdens de ledenvergadering van de Rabobank Oosterschelde is gepleit voor een ander systeem voor de executieveilingen van huizen e.d. omdat de bank en andere schuldei sers daar nu zeker 10% geld bij in schieten. Notaris Dick Ooslinga, lid van de ledenraad, erkende het pro bleem. „De handelaren houden er nu minder nette methodes op na, zodat er een studie gaande is naar de mogelijkheden van een internet veiling." Het probleem speelt lan- k delijk. Inmiddels is bekend, dat ge streefd wordt naar 16 regioveilin gen in plaats van 35 kleinere veilin gen. Uit onderzoek is gebleken, dat een huis op een executieveiling 37% minder oplevert dan de markt waarde. Het nieuwe systeem moet ook particulieren meer kansen bie den. Die worden nu soms wegge pest of geïntimideerd door handela ren die elkaar de bal toespelen en prijsafspraken maken, aldus bank- vertegenwoordigers. Een groep vrijwilligers van de Hervormde Gemeente Scherpe nisse organiseert zaterdag vanaf half tien een verkoping en activi- teitenmarkt in een loods aan de Veerdijkseweg 4. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van het vijftiende eeuwse kerkgebouw in Scherpenisse. Ondanks dat de er subsidie is ver strekt voor de restauratie, moet de kerkgemeente een behoorlijk deel zelf bekostigen. De restauratie is vooral gericht op het restaureren van het stucwerk aan de muren en pila ren, ook worden het schilderwerk, de verlichting en het orgel onder handen genomen. Er is begonnen met het opnieuw aanbrengen van het stucwerk. De verwachting is dat de restauratie in juli afgerond zal zijn. Bij de verkoping staan meer dan veertig kramen, waarbij van alles te koop is. Zoals kinder- en dameskle ding, orgels, fietsen, gereedschap, speelgoed en soldatenkleding voor kinderen. Ook is er een fotograaf aanwezig voor portret- en gezinsfo to's. Er is een terras met koffie en iets lekkers, en er is meer eten te koop zoals friet en broodjes haring. De rommelmarkt ontbreekt niet en De ChristenUnie vindt het ongewenst dat de ondernemer van C1000 in Tho len te lang van een tijdelijke vestiging aan de Postweg gebruik moet maken. A.G. van de Sande van de CU stelt dat in de toelichting op een vraag aan het college van b. en w. Ondernemer Jurgen Stroot heeft drie jaar ont heffing gekregen om de winkel er uil te baten. Maar de CU vindt het geen goede zaak als het te lang gaan duren. 'Ervaringen in Sint-Annaland beves tigen dit standpunt. Investeren in een tijdelijke accommodatie is weinig aantrekkelijk.' De fractie wil onder zocht zien waar de supermarkt zich definitief kan vestigen maar wel in de omgeving van de Postweg. De CU maakte zich ook zorgen om de invulling van de binnenstad. Van de Sande had gehoord dat er een on dernemer is geweest die een eetgele genheid wilde beginnen. De fractie wil weten hoe b. en w. hiermee om gaan. Van de Sande haalt er Bestem ming Tholen bij waarin de vestiging van eetgelegenheden in de binnen stad als doel wordt aangegeven. 'We hebben vernomen dat er bij de ge meente geïnformeerd is naar de mo gelijkheid om een eetgelegenheid te vestigen. Om ons onbekende rede nen heeft dit geen vervolg gekregen.' De plattelandsjongerenafdeling zuid houdt zaterdag vanaf 20.30 uur het jaarlijkse schuurfeest aan de Bitterhoekseweg 3 in Poortvliet. De muziek wordt verzorgd door dj Da ve (o.a. Zwarte Cross) en de cover band Garfield. De entree is gratis voor leden, niet-leden moeten wel betalen om binnen te komen. Het Zeeuws Orkest krijgt voor de pe riode 2009 tot en met 2012 elk jaar maximaal 236.000 euro subsidie, die jaarlijks in vier delen wordt betaald. _i er is een stand met tweedehands boeken. Op het crea-doe-plein wor den op ouderwetse wijze potten ge draaid door een echte pottenbakker. Ook worden er geboortekaartjes omgetoverd tot decoratieve schoen tjes als kraamcadeau en wordt er ge demonstreerd met 3D en mozaïek. Er draait doorlopqpd qen beeldpre sentatie over de geschiedenis en res tauratie van de dorpskerk. Een aantal vrijwilligers heeft een acti viteitenprogramma samengesteld. Zo zal er elk uur een orgelbespeling plaats vinden en wordt elk half uur een veiling gehouden door een vei lingmeester. Om twaalf uur is er een bruidsmodeshow met bruidsjurken vanaf 1949 tot nu. Bezoekers kunnen hun auto laten wassen. Voor de kinde ren is er een kinderdagprogramma sa mengesteld, met diverse spelactivitei ten. Er is een springkussen aanwezig, een trampoline en een skelterbaan. Ook kan er pony gereden worden of een rondrit worden gemaakt in een echte legerjeep. 's Middags wordt er in het dotp een vossenjacht gehouden met de jeugd. Alle kinderen van de basisscholen uit de gemeente Tholen kunnen zich hiervoor opgeven via kinderdag@hotmail.com. De stichting Landschapsbeheer Zee land houdt op 13 mei van 19 uur tot 21.15 uur de actie 'Kijk mijn erf' in Poortvliet. Er worden twee streekei gen erven bezocht om te kijken wat er nodig is voor het inrichten van een karakteristiek Zeeuws erf. De excursie start bij familie Van der Slikke aan de Stoofstraat 62. De an dere enthousiaste eigenaar die zijn erf openstelt voor publiek is de fa milie Dijkstra aan de Deestraat 91. Deelnemers dienen zich aan te mel den bij de slichting Landschapsbe heer Zeeland via tel. 0113-230936 of e-mail info@slz.landschapsbe- heer.nl onder vermelding van naam en adresgegevens de plaats van ex cursie en het aantal deelnemers. Meedoen is gratis. Op www.kijk- mijnerf.nl is te zien welke andere er ven in het land zijn te bezoeken. De bibliotheek Tholen en de ouder vereniging Balans organiseren dins dag van drie tot vijf uur een inloop middag over dyslexie. Balans is de landelijke vereniging voor ouders met kinderen met ontwikkelings stoornissen bij leren en/of gedrag. Ervaringsdeskundigen van Balans geven tijdens deze middag tips en ideeën aan ouders met kinderen met dyslexie. Er kunnen ook met andere ouders ervaringen worden uitgewis seld. De toegang is gratis. De mid dag wordt gehouden in aansluiting op het Makkelijk Lezen Plein (MLP) dat vorig jaar in de bibliotheek is in gericht. Eén op de tien kinderen heeft moeite met lezen. Het MLP is bedoeld voor kinderen van 8 tot 13 jaar met leesproblemen, concentra tiestoornissen zoals ADHD of een taalachterstand. In het MLP vinden zij onder andere leesboeken, infor matieve dvd's, luisterhoeken, tijd schriften en hulpmiddelen bij het le zen. In de zaal van 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet vieren de leden van de DVN, afdeling Tholen, het jubileum. Ook al zullen niet alle therapieën gelijk aanslaan, de Diabetesvereni ging Nederland (DVN) is blij met de aandacht. Want het aantal patiën ten in Nederland stijgt snel. Volgens een woordvoerder heeft 7,3% van dc bevolking een of ander type dia betes, tegen 3,7% in 2003. De onderzoekers gaven de proefper sonen opdracht om een jaar lang el ke dag minstens een half uur naar komedies en grappige televisiebeel den te kijken. Daarbij bleek dat 26% meer goed cholesterol in zijn lichaam had, dan diabetici die dat niet hadden gedaan. De Universiteit nam de proef speciaal met diabetici, omdat die vaak last hebben van ho ge bloeddruk en een hoog choleste rolgehalte. Die combinatie verhoogt de kans op hartproblemen, aldus de onderzoekers. De Thoolse diabetesvereniging bracht onlangs ongeveer 50 lotgeno ten samen in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Niet om naar allerlei sprekers te luisteren, maar, zoals woordvoerster Coby Hage-de Graaf uit Scherpenisse meedeelde, om vooral op een gezellige manier het 40-jarig bestaan van de afdeling Tholen van de DVN te vieren. De afdeling heeft inmiddels 200 leden. Om het feest te financieren werden 300 bedrijven aangeschreven. Ruim twintig daarvan reageerden positief, waardoor er een smakelijke maaltijd kon worden geserveerd. Maar. zo lezen diabetici ook in een Japanse studie, er moet vaker 'la chen' op het menu worden gezet. Veel lachen tijdens de maaltijden. Dat beperkt de verhoging van de bloedsuikerspiegel, staat in het on derzoek. Het bewijs? Gemeten werd het sui kergehalte voor en na de maaltijd van 19 patiënten met het diabetes type 2. De eerste dag kregen ze een saaie voordracht van 40 minuten voorgeschoteld, terwijl ze de vol gende dag verwend werden met een zeer humoristisch spektakel. Wat bleek, zo staat in het onderzoeksre sultaat, de bloedsuikerspiegel was veel hoger na de saaie voordacht. Daaruit concluderen de Japanners dat ontspannen zijn en lachen een weldadige invloed heeft op de bloedsuikerspiegel. Karina Bijl-Verhage uit Tholen is een van de aanwezigen op de jubi leumavond in Poortvliet. Ze is zelf diabetespatiënt en geeft in het me- disph centrum De Smisse in Sint- Annaland onder meer voorlichting over diabetes. Daarnaast controleert ze suikerpatiënten in de praktijk. Ook dat aantal is de laatste jaren sterk toegenomen, vertelt ze. Alleen in Sint-Annaland wonen ongeveer 180 diabetespatiënten. Een deel wordt in De Smisse behandeld, an deren gaan naar een specialist. „En er komen elk jaar patiënten bij." Ze heeft zo haar scepsis bij de resul taten van de onderzoeken. De stel ling dat leefgewoonten bijdragen aan het krijgen of niet krijgen van diabetes, onderschrijft ze wel. „Te vet eten. Teveel alcohol en te weinig beweging, zijn veelvoorkomende oorzaken. Ook roken hoort daarbij." Ze constateert dat steeds meer men sen en op steeds jongere leeftijd aan de ziekte ten prooi vallen. „In de praktijk ontmoet ik jongeren van 20 jaar met diabetes-2. Die moeten de rest van hun leven tabletten slikken." De DVN maakt zich intussen be hoorlijk ongerust over de toename van het aantal mensen met suiker ziekte. Uit het informatiemateriaal blijkt dat het gevolgen heeft voor veilig autorijden. Als het bloedsui kergehalte te laag wordt, kan dat vervelende gevolgen hebben en kun je beter gelijk langs de kant gaan staan en maatregelen nemen. „Maar", zegt Karina Bijl, „als de diabetes goed is ingesteld, geeft dit absoluut geen problemen." Ook de financiële kant van de zaak verdient aandacht. De hogere kosten voor aangepaste voeding bijvoor beeld. Zelfs solliciteren kan proble men opleveren. De wet op de medi sche keuring verbiedt weliswaar dat een werkgever vraagt naar ziekte verleden, maar wie houdt zich daar aan? Dus toch maar lachen? Karina Bijl: „Het zal best enig effect hebben. Maar ik kan moeilijk patiënten ver plichten naar lachfilmpjes te kijken. Dat lijkt me op den duur overigens wel vervelend worden." Zij houdt het erbij dat een gezonde levensstijl, waarin veel aandacht is voor gezonde voeding en veel be weging, een deel van het probleem oplost. Gehuldigd werd er ook door de DVN-al'deling Tholen. De dames Van Gorsel-Brok uit Sint-Maartens dijk, Havermans uit Oud-Vosse- meer, Noom-de Groen uit Scherpe nisse en M. van der Poll uit Tholen waren 40 jaar lid. Mevrouw Van Gorsel was zelf aanwezig om de fe licitaties in ontvangst te nemen. Ook Truida Opree kreeg bloemen vanwege het vele werk dat ze de af gelopen jaren heeft verzet. Er zijn geen vrijwilligers die het overnemen. Het bestuur van de school bekijkt of het op een andere manier lukt om toch nog oud papier in te zamelen omdat de school de extra inkomsten niet graag wil mis sen. Knuist wilde eigenlijk pas eind dit jaar stoppen, maar hij was het in eens beu, zegt hij. „Het was laatst zo'n grote bende. Dat was de drup pel die de emmer deed overlopen. Er zijn mensen die gooien het pa pier er zomaar in. Ik heb me die dag twee keer moeten douchen. Toen heb ik gezegd dat ik er mee uit wil de scheiden." Knuist was er van maandag tot en met zaterdag zoet mee. „Ik deed de container elke avond om zeven uur op slot. Toen ik dat nog niet deed, kroop de jeugd erin en krauwden ze alles om terwijl je zelf je best doet om het netjes te houden." 's Och tends om half zeven, kwart voor ze ven, maakte hij de container weer open. „Ik was altijd vroeg. Deed eerst een rondje door het dorp. deed de container van het slot en ging dan thuis eten. Om negen uur ging ik weer terug want dan waren er al mensen geweest die papier hadden gebracht." Knuist taste het papier op en ruim de de boel op. Want het was niet al tijd papier dat werd gebracht. Tus sen het oud papier zaten ook vaak kartonnen dozen met piepschuim. Het verpakkingsmateriaal haalde Adrie er allemaal uit. Hij bracht het naar de afvalcontainer op het schoolplein. Knuist nam altijd de kortste weg. „Dan moest ik wel over de omheining klimmen. Eén keer sloeg ik voorover op het gras. Veel mensen weten niet watje er al lemaal aan moet doen om zo'n con tainer te vullen. Sommigen zetten het ineens op een klamp, maar er zijn er ook bij die het zomaar weg zetten." Behalve de container van de Juliana van Stolbergschool heeft ook mu ziekvereniging Euterpe een oud-pa- piercontainer. Die staan aan de Sportlaan. Jarenlang kon er elke dag papier worden gebracht, maar sinds een jaar is de container alleen op zaterdagochtend open. Dat heeft Adrie wel gemerkt. Het aanbod steeg. „Zeker toen steeds meer mensen het wisten dat hier ook een container stond." Volgens de be heerder van de container zijn het wel steeds dezelfde mensen die pa pier komen brengen, zegt hij. Vaak maakten ze even een praatje. Kees van de Ree bracht zaterdag een zak met oud papier. Ook Lean- der Brinkman kwam papier bren gen. Voordat hij het in de container zette, keek hij of er nog plastic in zat. „Dat moet er uit", zei hij. Huib Ponse kwant ook voor de laatste keer. Elke zaterdag bracht hij het oud papier bij Knuist. Waar hij er nu mee naar toe moet weet hij nog niet. „Ik denk gewoon in de grijze afvalcontainer thuis." Een volle container bevat ongeveer 3,5 ton oud papier, vertelt Knuist. „Op het ogepblik krijgen we daar 3000 euro voor, maar de school is 1400 euro kwijt aan transportkos ten. Dan hou je dus 1600 euro over, maar als je ziet wat je er voor moet doen." Eigenlijk is het niet in geld uit te drukken. Het is puur vrijwilli gerswerk. Om de veertien dagen is de container vol. Knuist deed het graag, maar herinnert zich ook wel de minder plezierige momenten. Dat was toen hij vuile luiers tussen het oud papier vond. Hij vond ook wel eens een voeten bankje van Bouman Potter tussen het papier,, zegt hij. „Dat had ik thuis eerst in de schuur gezet, maar later opnieuw bekleed. Nu staat het in'huis. Dus ik heb ook wel eens wat goeds gevonden, maar dat was maar heel weinig, hoor." Behalve een voetenbankje vond Knuist ook eens een driewieler in de container. Dat was ook in goede staat. Hij Adrie Knuist sorteert oud papier in de container aan de Westvest in Sint-Maartensdijk. bracht het naar dc kinderen van de kleuterschool. Twaalf jaar geleden nam hij het werk over van Johan Nelisse en diens zoon Kees en Adrie van Zet ten. Van Zetten deed dat eerst met een fietskar. Later reed Nelisse met een trekker door het dorp. Toen zij stopten, plaatste het schoolbestuur een container naast de school op een stuk grond aan de Westvest voor de volkstuintjes. Een deel van het terrein werd ervoor verhoogd en verhard met 'stelconplaten'. „Het was een reuze plek", zegt Knuist die een straat verder woont. Het bijhouden van de container was een leuk verzetje, vindt hij. Maar hij deed het niet alleen, benadrukt hij. Als hij weg was dan viel Jan op den Brouw voor hem in. Knuist begon ermee nadat hij met pensioen was gegaan. Daarvoor hielp hij Nelisse al op zaterdag, sa men met Izak Franke. Adrie werkte eerst zeventien jaar bij boer Toon Oudesluijs in de Noordpolder, daarna 25 jaar in de 'witte juun' bij SVZ in Baarland. Nu hij niet meer naar het oud papier hoeft om te kijken, krijgt Knuist wat meer tijd om te fietsen. „Dat deden we 's middags al vaak. Maar dan dacht ik onderweg toch al: hoe zal ik de boel aantreffen?" Knuist heeft nu ook meer tijd om samen met zijn vrouw zijn kinderen in IJs- selstein en Veenendaal te bezoeken. „Meestal gingen we er maar een paar dagen naar toe. Nu kunnen we eens een weekje weg."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5