Tholenderwijs Generale repetitie voor Roparun voor het runningteam Tholen 'Het is een toeristische doelgroep die we naar Tholen willen halen' 'Drama in Apeldoorn heeft geen invloed op aantal bezoekers' Interculturele middag 16 mei 2009 Raadsbesluiten vergadering 23 april 2009 10 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 7 mei 2009 week 19 Donderdag 7 mei 2009 Speciale gast deze middag is S0UND0S Voorelkaar gemeente Tholen Wethouder Goossen opent twee camperplaatsen op havenplateau Overlast Mother De raad heeft in zijn vergadering van 23 april jl. een groot aantal besluiten genomen. U vindt hier een overzicht van deze besluiten: Bibliotheekvoorziening De raad heeft besloten: 1. ter uitvoering van het spreidingsbeleid van de bibliotheekvoorziening in de kleine kernen: - bij de behandeling van de Kadernota 2010 overwegen de extra benodigde middelen ten bedrage van 10.000 structureel op te nemen in de Kadernota 2010; - het beschikbaar stellen van een eenmalig bedrag van 13.521 in 2009 uit te stellen tot de besluitvorming over de kadernota 2010. Indien positief wordt besloten over het structureel toekennen van de structurele middelen ten bedrage van 10.000, het eenmalige bedrag van 13.521 in 2009 beschikbaar stellen ten laste van de algemene reserve; 2. in de Kadernota 2010 eenmalig een krediet beschikbaar te stellen van 40.000 voor de inrichting van de bibliotheekvestiging in de brede school in Sint-Annaland. De jaarlijkse kapitaallasten hiervan bedragen 5.000. Sport De raad heeft besloten de Sportnota gemeente Tholen 2009-2012 vast te stellen. Cultuur De raad heeft besloten de cultuurnota 2009 - 2012 van de gemeente Tholen vast te stellen, waarbij in 2009 en 2010 prioriteit gegeven wordt aan: - cultuureducatie; - regionaal kunstenarrangement; - culturele klimaat in Tholen-stad; - immaterieel erfgoed. 1. De raad heeft besloten de kunstwerken van Alma en Hom te restaureren en te herplaatsen in het nieuw te bouwen Haestinge; 2. een aanvullend bedrag van 10.000 ter beschikking te stellen als bijdrage in de kosten van restauratie en herplaatsing en dit bedrag ten laste brengen van de reserve kunstbeleid. Financiën 1. De raad heeft besloten de geconstateerde onrechtmatigheden met betrekking tot interne regelgeving over 2008, gezien de aard, oorzaken en beperktheid in omvang en financieel belang van de onrechtmatigheden, te accepteren; 2. kennis te nemen van de verbeteracties voor 2009 en de voortgang daarvan te volgen via de rapportages over het 'Intern Controleplan'. Media De raad heeft besloten een positief advies te geven aan het Commissariaat voor de Media met betrekking tot de aanvraag voor zendtijd door Omroep Tholen. Grondtransacties De raad heeft besloten ten behoeve van de grondtransacties met de heren R.J. en G.C.J. Weggemans aan de Sportlaan te Sint-Maartensdijk en de Schakelweg/Gorishoeksedijk te Scherpenisse een krediet beschikbaar te stellen van 155.000,00, zulks ten laste van het product "uitbreiding bedrijventerrein Sint-Maartensdijk" voor een bedrag van 55.000,00 en ten laste van het product "toekomstige uitbreiding woningbouw Geertruidapolder" voor een bedrag van 100.000,00 en de begroting 2009 dienovereenkomstig te wijzigen. Gemeenschappelijke regelingen De raad heeft besloten terzake het samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio: - de vastgestelde, tweede begrotingswijziging 2009 voor kennisgeving aan te nemen; - geen, opmerkingen te maken over het concept derde begrotingswijziging 2009; - voor kennisgeving aan te nemen de financiële overzichten over 2008 in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning voor zover door het samenwerkingsverband voor de gemeente Tholen uitgevoerd, welke worden meegenomen in de gemeentelijke jaarrekening van 2008. De raad heeft besloten het college van burgemeester en wethouders toestemming te verlenen de gemeenschap pelijke regeling "De Betho" te wijzigen overeenkomstig het voorstel van het algemeen bestuur van de gemeen schappelijke regeling, gevoegd bij brief van 11 februari 2009. De raad heeft besloten om ten laste van de reserve vrij besteedbaar, een incidentele subsidie van 47.040 beschikbaar te stellen aan de Stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio, team Noord-Zeeland, voor 2009 om de wachtlijsten dit jaar terug te brengen tot een acceptabel niveau. Bestemmingsplannen De raad heeft besloten: I. in te stemmen met de becommentariëring van de zienswijzen zoals verwoord in het voorstel van burgemeester en wethouders, deze tot de zijne te maken en onderdeel te doen zijn van dit besluit; II. de door Koch Van den Heuvel Advocaten namens de heer W.L. Dolman, Voorerf 1 en de heer W. de Rijke, Voorerf 3, beiden te Tholen, ingediende zienswijze wegens niet verschoonbare termijnoverschrijding niet-ontvankelijk te verklaren; III. de door de heer J.C.M. Geuze te Tholen ingediende zienswijze ontvankelijk doch ongegrond te verklaren; IV. het bestemmingsplan Stadszicht, le herziening, ongewijzigd vast te stellen. De raad heeft besloten de 3e herziening van het bestemmingsplan Kom Tholen (Waterfront II) ongewijzigd vast te stellen. De raad heeft besloten het bestemmingsplan Camping Stavenisse ongewijzigd vast te stellen. Servicebureau Voor Elkaar van de gemeente Tholen nodigt alle inwoners op 16 mei uit voor een gezellige middag. (13.30 uur -17.00 uur) in Sport en Gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen Nu al kunnen de kinderen een kleurplaat met als thema "Water" inkleuren. Per categorie is de eerste prijs: 4 toegangskaarten voor Diergaarde Blijdorp. servicebureau Deze kleurplaten kunt u downloaden van www.tholen.nl/ wonen en welzijn/ servicebureau Voor Elkaar/ nieuws. Of afhalen op het servicebureau Voor Elkaar. Voor meer info kunt u ook bellen met Servicebureau 0166 668200. Het runningteam Tholen liep in de nacht van vrijdag op zaterdag van Ghislenghien onder Brussel naar Tholen. Zaterdagochtend kwamen ze na een tocht van 165 kilonieter rond half twaalf aan in Tholen. De acht lopers en vier fietsers, plus begeleiders, die dit jaar meedoen aan de zeventiende Roparun van Parijs naar Rot terdam, een afstand van 530 kilometer. Het runningteam Tholen oefen de alvast en liep en fietste een deel van de route vanaf Ghislenghien, 40 kilometer ten zuidwesten van Brussel in de Waalse provincie Hainaut (Henegouwen). Ze legden gemiddeld 12,8 kilometer per uur af. Er wordt in estafettevorm gelopen. Volgens Dennis van Lent van het team is het belangrijk om te zien welke gemiddelde snelheid de ploeg per uur aanhoudt. „Aan de hand daarvan wordt de starttijd in Parijs bepaald en is ook bekend hoe laat we in Rotterdam aankomen." Dit jaar zijn er 275 teams ingeschre ven die in het pinkerweekeinde de route tussen de Lichtstad en de Maasstad afleggen. De teams laten zich sponsoren. De opbrengst is be stemd voor mensen die aan kanker lijden. Met het geld worden onder meer ziekenhuizen, inloophuizen en Havenmeester Wessel van Hunnik vooraankijkt naar dè 'm-fi-antenne die Jaap van de Donker aanwijst vanaf de camperplaats aan de Thoolse haven. Campergasten die op de twee camperplaatsen op het plateau komen overnachten, mogen namelijk gratis internetten via de wi-fiverbinding van de watersportvereniging. Als het goed is, kunnen camperrijders niet wachten om de speciale camperplaats op het havenplateau bij Tholen in gebruik te nemen. V9I- gens de secretaris van de Nederlandse kampeerautoclub (NKC), Wil lem Weijts, is er namelijk dringend behoefte aan parkeerplaatsen waar mensen met een camper kunnen overnachten. „Ik ben vijf jaar bezig geweest om dit te regelen", zegt hij vrijdag bij het onthullen van de twee camperplaatsen in Tholen. Wethouder Eric Goossen en Cindy Hornstra van de gemeente Tholen, NKC-voorzitter Bertus Borger en Jaap van de Donker van de watersportvereniging De Kogge trokken als officiële openingshandeling de vlag van het parkeerbord. Het gaat om een proef tot 1 oktober. Tholenaar Andy van de Velde is één van de toeschouwers bij de opening van de camperplaatsen. Hij is enthou siast, maar kijkt meteen verder. -„Er móeten er nog meer van komen: in Sint-Annaland en Stavenisse." Zelf heeft hij ook een camper, een voer tuig dat volgens wethouder Goossen de huifkar van vroeger is, maar dan met een geïntegreerd paard. Waarom kunnen de kampeerautorij ders niet gewoon naar een camping gaan? „Iemand die zo'n plaats als dit zoekt, gaat nooit naar een cam ping", meent Weijts. „Ik zou wel iets willen hebben dat ik een stad kan bezoeken, maar morgenvroeg weer weg ben. In Tholen wil ik de haven zien en een restaurant bezoe ken. Ik ben eigenlijk aan het parke ren. Op dat moment hoef ik daarbij niets anders dan alleen veilig kun nen overnachten", legt Bertus Bor ger de behoefte uit. Hij vertelt dat een derde van dé leden van de NKC - naar eigen zeggen de grootste van Europa met 17.500 leden - een camping bezoeken en dat twee derde graag naar een campcrplaats gaan. „Daarvan gaat een derde grijs staan op plekken die wij niet willen. Daar heb je bijvoorbeeld ellende met drugs. Ordenen, zeggen wij tegen de minister. Kijk naar Frankrijk. Duits land en Italië. Wij willen dat het hier ook geregeld wordt en dat we kunnen kiezen voor een leuke plek." Het overnachten op openbare par keerterreinen wordt in Nederland mogelijk gemaakt door het intrekken van de wet op de open luchtrecreatie per 1 januari 2008. In het buitenland zijn er al meer van dergelijke cam perplaatsen. Borger vertelt dat er in Duitsland plekken zijn waar tachtig campers tegelijk kunnen staan. „Voor ons is twee echt te weinig", zegt hij over Tholen. In andere plaat sen in Nederland zijn er ook al cam perplaatsen. Dichtbij gaat het om on der andere Hansweert en Terneuzen. Beleidsmedewerker toerisme en re creatie Cindy Hornstra kan nog niet zeggen of er na de proef meer plek ken in Tholen komen.„We moeten het achteraf evalueren." Elke cam- pergast krijgt dan ook éen enquête formulier aangereikt en er wordt ge keken of er overlast van de campers wordt ondervonden. Jaap van den Donker is positief over de proef - de watersportvereniging werkt eraan mee - maar hij is ook kritisch over de ruimte die er is. „We hebben er vier parkeerplaatsen voor opgeofferd en als je ziet hoe veel auto's er nu hier staan: heMs zoeken naar een plekje." De kam peerders kunnen (tegen betaling) gebruikmaken van de faciliteiten van de watersportvereniging, zoals de douche en de wasmachine. De havenmeester houdt toezicht bij de camperplekken. De kampeerders moeten zich bij aankomst bij hem melden en overnachtinggeld beta len. Er mag maximaal 72 uur, ofwel drie nachten gebruik worden ge maakt van de camperplaats. Is er geen plek. dan wijst de havenmees ter de weg naar de campings. Er is ook belangstelling vanuit een gemeente uit de buurt. Esther Sloot weg van de gemeente Woensdrecht is bij de opening van de camper plaatsen aanwezig. „Ik probeerde het vorig jaar bij ons voor elkaar te krijgen, maar in Woensdrecht zijn ze huiverig en conservatief." De D66-fractievoorzitter van de Bra bantse gemeente vindt dat de cam perplaatsen goed zijn voor de lokale economie. Daar is wethouder Goos sen het mee eens. „Het is een nieu we toeristische doelgroep die we naar Tholen willen halen." hospices gesteund waar kankerpa tiënten worden opgevangen. Ook worden er hulpmiddelen van het geld gekocht. Vorig jaar bracht het runningteam 8820 euro bijeen, 2500 euro uit een loterij en 6320 euro uit donaties. Voor de lopers is het een zware tocht. Ze lopen dan gemid deld 65 kilometer en dat is meer dan anderhalve marathon. De Thoolse ploeg was in twee bus jes vertrokken. Elk busje heeft vier lopers, twee fietsers, een kaarlezer en een chauffeur. Er gaat ook een verzorgende mee en een routecoör dinator. Om kwart voor elf 's avonds werd gestart. De weersom standigheden waren goed. Omdat er voornamelijk 's nachts werd gelo pen en gefietst, was er weinig ver keer. Volgens Maurits Verwijs, die delen van de tocht op de fiets maak te, was het geen moeilijke rit. „Het koelde wel af, maar we hebben geen problemen gehad." Er waren dit jaar nieuwe lopers bij. Voor hen was het een voorproefje voor het echte werk en voor het hele team een goede training, zegt loper Robin Jonkers uit Tholen. De ploeg volgde de officiële route via Dendermonde. Brussel. Ant werpen naar de grens bij Putte. Via Bergen op Zoom en Halsteren buigt de route naar het noorden. De lo pers en fietsers sloegen bij Lepel straat dê richting naar Tholen in, waar ze rond half twaalf arriveer den bij het eindpunt. The Sixties aan de Kaaij. Het eindpunt van de trainingstocht. De lopers die dit jaar meedoen zijn Robin Jonkers, Zeb Braai, Merien Hopmans en Koen Bakker uit Tholen. Frans Heijboer uit Poortvliet, Daaf de Rijke uit Roosendaal (oud-Smurdiekenaar), Johan Wanrooij uit Halsteren en Ronald Somford uit Lekkerkerk. De fietsers zijn Maurits Verwijs uit Sint-Philipsland, Dennis van Lent uit Tholen, John Bierboom uit Oud- Gastel en Joe van Bergen uit Steen bergen. De chauffeurs zijn Harm Verwijs uit Tholen en Timo Striek- wold uit Barendrecht. De kaartle zers Marjoke Verwijs uit Sint-Phi lipsland en Eduard de Rijke uit Sint-Maartensdijk. De fysiothera peute is Daphne van Tulder uit Os- sendrecht en de coördinator Frits de Jong uit Sint-Maartensdijk. Het team zoekt nog een reserveloper/ kaartlezer. Info bij Dennis van Lent: 06-5514698. Advertentie I.M. Kunstroute in Tholen is vooral op Koninginnedag druk De gebeurtenissen in Apeldoorn op Koninginnedag hebben geen invloed gehad op Kunstroute in Tholen. Volgens voorzitter Piet Swarthoff van de stichting Kunst kring Tholen is het druk geweest. „Het is natuurlijk een schok ge weest, maar het heeft geen invloed gehad op het aantal bezoekers." Het viel Swarthoff op dat er op vrijdag vooral jongere mensen, tussen de dertig en veertig jaar, op de Kunstroute afkwamen. De bezoekers hadden nu drie dagen de kans om de exposities te bezoe ken en concerten bij te wonen. Dat kwam zo uit omdat Koninginnedag op donderdag viel. Het is niet de be doeling dat dit blijvend is, zegt de voorzitter. Volgens Swarthoff was het zaterdag ook druk. „Er waren exposanten die turfden er door de 400, anderen door de 300. Het was ook heerlijk weer. Iedereen was te vreden." Voor Rina Ligtendag uit Tholen hoeft het ook geen drie dagen te du ren, zegt ze in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond in de Oudelandsestraat. „Het was niet druk op vrijdag. En als je er dan een hele dag moet zijn, is.dat best lang." Ze doet al een aantal jaren mee aan de Kunstroute. Ze schildert op Chi nees rijstpapier. Dieren, bloemen, menselijke figuren. Vaak kleurrijk. En op groot formaat. Groter dan het werk van haar mede-exposante Nel ly van Weenen die een serie portret ten had gemaakt. Ligtendag heeft al op verschillende plaatsen met haar werk gestaan. „Als exposanten heb ben we daar geen invloed op. Ge lukkig maar, anders heb je altijd mensen die het er niet mee eens zijn." De organisatie had dit jaar vier loca ties minder. Zo viel de molen van de familie Van Gorsel aan de Vlas- markt af wegens restauratie. Maar de leegstaande winkel van boekhan del Dieleman aan de Hoogstraat bracht uitkomst. Swarthoff: „Die. mochten we gebruiken. Er konden meteen vier kunstenaars in." De ruimte lijkt geknipt voor een gale rie. Greet van Beers. Karen de Jon ge, Paula Czechowski en Marlou Mercx-Heukeshoven stelden er hun schilderijen en sieraden ten toon. Ze hoefden bijna niets aan de lege ruimte te doen, dan alleen een gor dijn voor de kast te hangen. „Toen alles hing, was het meteen goed," zegt Van Beers die smalle schilderij en maakt van vrouwen. Ze verkocht er twee. Ook Karen de Jonge uit Halsteren is enthousiast over de ruimte. Ze doet voor de tweede maal mee, maar 'trekt heel veel meer mensen' dan vorig jaar. Ze zegt dat het aan de ruimte is te dan ken. Het voormalig winkelpand biedt ook nog een andere verras sing. In de achterwand is een groene kluisdeur zichtbaar. Daarachter schuilt een kluis die weer vanuit een andere ruimte bereikbaar is. Het pu bliek hééft er geen toegang, maar het verhoogt wel de bijzondere sfeer die er nu hangt in de onttakelde winkel. In de tuin van de familie Boxhoorn aan de Slbofstraat toont Karla de Winter uit Oud-Vossemecr kera miek. Halve bollen, soms met glas als toevoeging. Schalen en torso's. Gestookt in de oven en geglazuurd. Soms met teksten bewerkt. 'De kunst is zo te leven dat het je over komt'. Het is een citaat van Martin Bril. de schrijver die onder meer voor de Volkskrant schreef en on langs overleed. „Ik vond dat een he le goede tekst. Ik had hem al ge bruikt voordat hij overleed." Een andere is Wish it, dream it, do it. Dat spreekt haar ook aan. „Proberen dingen te realiseren." Dat is ook de uitdaging van het maken van vor men en het bakken van de vormen in de oven. „Als het niet bevalt als ze er uit komen, dan voeg ik soms weer een ander glazuur toe. Net zo lang tot ik tevreden ben." In de Grote Kerk hebben de leerlin gen van de Thoolse basisscholen zich gestort op het thema tradities' Ze hebben het op allerlei manieren vorm gegeven. Een wand met Thoolse vlaggen, een hoogaars, klompen, beschuit met muisjes, mo lens. In het koor klinkt harpmuziek van Bouke Feleus. Hij zit tussen zijn schilderijen en vult de ruimte muzikaal op. Feleus is componist en bespeelt verschillende instrumen ten. Daarnaast schildert hij Zeeuwse landschappen. Hij is in 1970 gebo-^ ren in Geldrop maar zijn familie komt uit Sint Philipsland. Op zijn grote doeken is veel zee te zien, gol ven en wolken in blauwe luchten. Vaak vanaf het water. Feleus ligt vaak met zijn boot in Burghsluis en beziet het land vanaf de Zeeuwse stromen. Hij heeft gezelschap .van Cocky Wattel-Geertse die vooral koeien schildert. Koeien en harpmu ziek in één ruimte. Het kan allemaal op de Kunstroute. In het oude stadhuis aan de Hoog straat treden muzikanten en koren op. In het Pink Floydprogramma van Dave Feenstra is plaats inge ruimd voor Jolanda Bazen. Ze zin gen samen het nummer Mother. Toepasselijk, want Bazen is in ver wachting. Feenstra speelt op akoes tische gitaar 'juweeltjes' uit het oeu vre van Pink Floyd vanaf de jaren zeventig. Hij zingt erbij met zijn wat hese rokerige stem. Zijn bewer kingen van de nummers klinken overtuigend en doorleefd onder de eeuwenoude balken van de monu mentale hal. Bazen heeft het uur voor Feenstra al in dezelfde ruimte opgetreden met haar man Jörgen Versteeg aan de piano. Nu zingen en spelen ze nog één Pink Floydnummer met Feen stra voor het 40-koppige publiek. In de deuropening verschijnen de le den van het BZB Vocaal Ensemble onder leiding van Sarien Bout-Sak- ko. Ze zijn gekleed in historische kostuums, passend bij de muziek en zang uit de Gouden Eeuw. Een gro te sprong in de geschiedenis, maar ook dat biedt de Kunstroute. Ver scheidenheid als oogmerk. Wie van een muzikaal avontuur houdt, kon donderdag terecht in de Paulinastraat 8 bij Wijnant Lam- mers. In de woonkamer speelde hij drums met Evert Bal als gast. Free jazz, klezmer en noise. Wijntak schuwt het experiment niet. Op donderdag om twaalf uur was er maar één bezoeker. Ook dat is mo gelijk op de Kunstroute. Documentairereeks. Het provinci aal bestuur geeft omroep Zeeland een subsidie van maximaal 175.000 euro, exclusief btw, voor het maken van een documentairereeks over de zuidwestelijke Delta. De 13 afleve ringen, in het kader van de landelij ke campagne Nederland leeft met water, worden uitgezonden van week 39 t/m 52. De omroep steekt er zelf 30 mille in. v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 10