Door ommezwaai PvdA ruime steun voor minder bibliotheekvoorzieningen Biertje voor scheidende gemeentebode www.ardikiukens.nl KEUKENS Nipte raadsmeerderheid vóór grondruil met Weggemans Brief vrijwilligers Tweede keer in zes jaar Donderdag 30 april 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOUSE COURANT Scherpendijk Niet uitkopen Jeugd meer met muziek laten doen Doek valt voor uitleenpost Poortvliet; bibliobus na 3,5 jaar congé Bezuinigen op personeel Kwaliteit 'Door Waterfront ging aanblik Tholen teloor' Omgevallen boekenkast Wisselcollectie beperkt Met oog op toekomstige ontsluiting Geertruidapolder Met maar twee stemmen verschil besloot de gemeenteraad donderdag tot een grondruil op het bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk met va der en zoon Weggemans. Van de tegenstemmers vonden ABT en CU het voorstel te prematuur. De SCP maakte er, net als RFT, een principiële zaak van: de gemeente wil de grond met het oog op ontsluiting van een toekomstig recreatie- en woongebied, maar de raad heeft over die ont wikkeling nog geen enkel besluit genomen. „Een goede /.aak om de grond veilig te stellen voor het toekomstige wegtracé. De keuze is gemaakt in het algemeen belang", zei J.P. Bout namens het CDA. „Een goede toe gangsweg is nodig. Die krijgen we met dit voorstel, evenals een veilige kruising en een goede ontsluiting", vond ook VVD'er G.J. Hoek. „De gemeente heeft het goed gedaan. Regeren is vooruitzien. Waarschijn lijk waren er al gedachten over Go* rishoek", stelde H. Nieuwenhuis (PvdA). De gemeente ruilt aan de Sportlaan 9330 vierkante meter grond van het voormalige Massagia-terrein tegen 7503 vierkante meter van R.J. en G.C.J. Weggemans. en betaalt de ondernemers ook nog 50.000 euro. Daarnaast koopt de gemeente een stuk dijk van 9543 vierkante nieter nabij de Górishoeksèdijk voor 95.430 euro. Overigens moet over een derde gedeelte daarvan nog overeenstemming worden bereikt met eigenaresse A. Stoiitjesdijk- Weggemans. Over het nieuw ver worven terrein wil de gemeente in de toekomst het weggedeelte vanaf de rotonde in de Nijverheidsweg/Sportlaan doortrek ken richting de Geertruidapolder, waar twaalf hectare grond is aange kocht van E. Hage. Behalve Weggemans had ook Schot-Oudesluijs belangstelling voor de grond. Al in 2003 was er bij de gemeente geïnformeerd, en in 2007 nog eens. Pas afgelopen de cember gingen de wethouder en een ambtenaar met laatstgenoemde on dernemer praten. ..Is deze in staat gesteld om de grond te kopen, dat is voor ons de primaire vraag", zei J.L. Hage (CU), die zich afvroeg of er alsnog een transactie kan komen. Ook J.J.P.A. Boulogne (ABT) meende dat beide ondernemers niet gelijk zijn behandeld. „Alle regels zijn door het college met voeten ge treden. Er is nooit op verzoeken van Schot-Oudesluijs ingegaan. Natuur lijk moet het algemeen belang pre valeren. maar je kunt wél overleg gen." M.J. Klippel (RFT) zat op dezelfde lijn. temeer daar het be treffende perceel voor Schot-Ou desluijs de enige mogelijkheid zou zijn om uit te breiden .Dit komt op ons als erg onrechtvaardig over", zei Klippel over de gang van zaken. Hij stelde voor dal er opnieuw wordt onderhandeld, met gelijke kansen voor beide partijen. J.M. Aarnoudse (SGP) vond dat op nieuw onderhandelen in ieder geval niet het bereikte resultaat in gevaar mocht brengen. Het toekomstige wegtracé is wat hem betreft onlos makelijk met het voorstel verbon den. Informatie die het college de raad alsnog had toegestuurd, maak te volgens Aarnoudse duidelijk dat de kritiek van andere fracties ten aanzien van hoe met Schot-Oudes luijs is gehandeld, niet terecht was.. Maar de reden waarom het college de grondruil wilde, was voor zijn fractie het echte probleem. „De ont wikkeling van 'Scherpendijk', waarvan aard en schaal niet bekend zijn. is voor ons een dilemma." Za kelijk gezien had de SGP geen pro bleem met het voorstel, maar /.e stemde tegen wegens het principiële bezwaar van grootschalige recre atieve ontwikkelingen. Ook Klippel zei uiterst gereserveerd te staan te genover de grootse plannen voor 'Smurdiek aan zee'. ..De raad heeft nog geen enkel besluit genomen. En je kunt je afvragen of de raad en de bevolking deze ontwikkeling wel willen." Wethouder Hcijboer bestreed dat Schot-Oudesluijs onredelijk zou zijn behandeld. Het bedrijf kreeg in 2003 en 2007 te horen dat de ge meente nog geen verkaveling of ex- ploitatieopzet voor het Massagia- perceel had gemaakt, waardoor een transactie nog niet aan de orde kon zijn. Dat is ook de reden dat de cri teria ten aanzien van grondverkoop en economische bedrijvigheid niet zijn gehanteerd. ..Die waren niet het uitgangspunt, maar het algemeen belang aan de /uidkant van Sint- Maartensdijk." De wensen van het bedrijf zijn volgens de wethouder later wél in de Onderhandelingen meegenomen. Schot-Oudesluijs had de raadsleden plannen toegestuurd voor de bouw van een loods van 20 bij 9 meter (maandag boog de welstandscom missie zich over de aanvraag red.), wat bij de VVD vragen opriep over de siiuëring ervan. „De gemeente heeft daar méér grond, biedt ze wat aan", /ei Hoek. Hoe vervelend het ook is. er is correct gehandeld en niets beloofd, vond Nieuwenhuis. ..Zoiets gebeurt waar wordt gehan deld." Hage wees er nog op dat Weggemans de grond door derden laat bebouwen. En hij wierp de vraag op of dergelijke bedrijven op die plek wel passen. „Uitkopen is financieel niet verantwoord", gaf Heijboer aan. Nieuwenhuis. maakte een opmerking over de schaal van de toekomstige weg. ..Die /al voor diverse doeleinden zijn. onder meer voor de ontsluiting van 17 hectare permanente woningbouw", aldus de wethouder. - Met de tien stemmen van PvdA. VVD en CDA was er uiteindelijk een nipte meerderheid voor het voorstel om zaken te doen met Weggemans. De CU heeft in de gemeenteraad een lans gebroken voor het stimulerings programma 'Er zit muziek in ieder kind', onderdeel van het dit jaar op gezette landelijke fonds voor cul tuurparticipatie. „Het spreekt ons bijzonder aan", zei A.G. van de San- de. Net als de sportnota bedoeld is om de jeugd in beweging te krijgen, ziet zijn fractie dit programma als een middel om jongeren - zeker uit de kleine kernen - meer met muziek maken in aanraking te laten komen. De CU zou er de kunstenarrange menten - financiële steun voor Wo men in Rock en MusicalXpress best voor willen inruilen. Op Van der Sandes vraag in hoeverre voor de cultuurnota aansluiting was gezocht bij het fonds, moest wethouder Vel thuis liet antwoord schuldig blijven. De gemeenteraad heeft de cultuur nota 2009-2012 unaniem vastge steld. SGP en RFT hadden op onder delen principiële bezwaren. Ze behielden zich het recht voor om daar bij de latere uitwerking niet mee in te stemmen. „Omdat er vanaf 2009 geld is voor nieuwe beleid, steun ik deze nota wél in tegenstel ling lot de sportnota", zei M.J. Klip pel (RIT)- Hij lanceerde een idee om geld voor het betalen van het cultuurbeleid te vinden: de verkoop prijs voor industriegrond verhogen met een euro per vierkante meter. Geen enkele raadsfractie reageerde daar donderdag op. Dat is de tweede keer dat de bibliobus weggaat, zijn de reacties van inwoners van Stavenisse op bet besluit van de gemeenteraad. Als bet geen vakantie is, komen leerlingen van De Schalm massaal om boeken. Toch zeker nu bet leesbevorderingsproject loopt op de basisschool. De PvdA, in de commissie samenleving nog tegenstander van sluiting, schaarde zich donderdag in de gemeenteraad aan de zijde van SGP, VVD en CDA. Daardoor was er een meerderheid - dertien tegen vijf stemmen - vóór het volgend jaar afschaffen van de bibliobus in Oud- Vossemeer en Stavenisse en de uitleenpost in Poortvliet. Dezelfde frac ties willen dat irt de dorpen zonder bieb een boek-aan-huis project komt én dat daar een wisselcollectie rouleert langs de woonzorgcentra. Maar extra geld mag het niet kosten, stelden ze in een motie. Een amen dement van CU, ABT en RFT om de drie voorzieningen te handhaven en daar geld voor te vinden, kreeg geen steun. ni'ng." Hommel zei dat er al jaren wordt gepraat. Wat eind 2005 werd besloten, zou voor jaren afdoende zijn. „En nu komen we er al op te rug. Onze keuze garandeert voor lan gere tijd een goede voorziening." M. Ligtendag-Quïst (CDA) zei dat haar fractie had geworsteld om tot een goede afweging te komen. Met vier gecertificeerde vestigingen had ze geen moeite, maar ze stelde enke le aanvullingen voor via de al ge noemde motie die door VVD en SGP werd gesteund. Ten aanzien van Sint Philipsland was ze kritisch: „Is er behoefte aan een opgewaar deerde voorziening, of willen de in woners alleen boeken lenen?" En ze was benieuwd wat er met de vrijwil ligers daar gebeurt. Volgens de wet houder is het absoluut niet de bedoe ling om die te bedanken. Maar er komt daar wel een beroepskracht bij. Vragen waren er over de kosten van de in de motie voorgestelde projec ten. Maar die konden Ligtendag noch Geluk beantwoorden. „Mis schien is de bezuiniging die ermee wordt bereikt minimaal, en is ons amendement moge'ijk beter", re ageerde Boulogne. Volgens Bastin nen kost het boek-aan-huisproject 121 euro per vrijwilliger. RFT. ABT en CU keken heel anders tegen de zaak aan dan de coalitie. Zij pleitten voor behoud, van deze voorziening in de kleine kernen. Met name de sluiting van Poortvliet was RFT een doorn in hel oog. De fractie noemde het sociale aspect van belang. M.J. Klippel wees op door de Bibli- öosterschelde verstrekte informatie dat voor een eenmalig bedrag van 45.000 euro en een jaarlijkse last van 30 mille een uitleenvoorziening met vrijwilligers in Poortvliet, Sta venisse en Oud-Vossemeer gereali seerd kan worden. „Dan denken De sociaaldemocraten hebben lang gewikt en gewogen, maakte woord voerster E. Bastianen in de raads vergadering duidelijk.. Uit haar woorden bleek, dat na de commis sievergadering aanvullende infor matie aan de gemeenteraad is ver strekt: over de kosten van de bibliotheekvoorziening en het aan tal leners per woonkern. De afstand tol een vestiging, beschikbaarheid van openbaar vervoer en het ge bruik van de voorziening nam de PvdA in haar afwegingen mee. „Voor ons is het heel belangrijk dat mensen brieken onder handbereik hebben", zei Bastianen. Haar frac tie wilde aanvankelijk dan ook een voorziening in Stavenisse houden. Maar daar werd later, na een schor sing. geen woord meer aan gewijd. Toen ging het alleen nog over de kosten. „Het gaat ons aan het hart om een goedlopende voorziening de nek om te draaien. Maar we voorzien dat, gezien de kosten, de ze discussie terugkomt bij de be handeling van de kadernota", aldus Bastianen. „De PvdA is vóór duide lijk besturen. Dus steunen wc het voorstel, en de motie van het CDA. Waarbij we van het college graag De vijf vrijwilligers van de uitleenpost lieten de gemeenteraad vóór de vergadering in een brief weten wat zij van de plannen vinden. Corrie Gebraad, Betsy Niemantsverdriet, Hannie Schot, Ineke Schot en Henny Kaptein willen de voorziening in het dorp in stand houden: 'Wij zijn tegen een sluiting van de uitleenpost Poortvliet, daar deze een sociale en culturele functie voor ons'dorp heeft. De huisvesting is prima en er zijn voldoende enthousiaste vrijwillig sters die de lezers van dienst willen zijn. De aanvoer van nieuwe boeken loopt uitstekend, voor zowel de jeugd als voor de volwas senen. Ook voor bejaarden en slechtzienden is er een ruime .keuze. Er gaat op het eiland Tholen veel geld om in het bibliotheekwezen met duur personeel, nieuwe vestigingen, en er worden dure acties gehouden om lez,ers te lokken. Wij in Poortvliet stellen dat er wordt geschermd met 'certificering', maar daar hebben onze lezers geen boodschap aan. Mocht deze certificering echter zo belangrijk zijn in de ogen van het gemeente bestuur, dan zijn er vrijwilligsters die er wel een opleiding voor wil len volgen. De BibliOosterschelde of de gemeente Tholen wint er eigenlijk niets mee door onze uitleenpost te sluiten, daar het geheel draait op vrijwilligsters. Kortom, wij willen voor ons dorp een betaalbare voorziening be houden. Daar er anders waarschijnlijk veel minder gelezen gaat worden, hetgeen volgens ons niet de bedoeling kan zijn van de Bi bliOosterschelde.' de toezegging hebben dal het terug komt naar de raad als er geen dek king wordt gevonden voor wat in de motie staat." Het CDA kwam met de motie om dat het voorstel aan de raad geen duidelijkheid bood over oplossin gen voor de kernen die hun biblio theekvoorziening kwijt raken, noch over de rol van de vrijwilligers. VVD en SGP dienden het stuk me de in. Het college wordt gevraagd om een boek-aan-huisproject op te zetten in kernen waar geen biblio theek is; om in de woonzorgcom plexen in die kernen een wisselcol lectie te laten rouleren; en ,om er voor te zorgen dat de bibliotheek samen met het onderwijs actief be leid voert op het gebied van taalsti- mulering, mediawijsheid en leesbe vordering. En dit alles moet uit het vastgestelde bibliotheekbudget be taald worden. Ten aanzien van de onderwijsactiviteiten gal wethou der Velthuis -* die zei-dat-het college met de motie uit de voeten kan - al aan dat dit niet gaat. De andere punten worden onderzocht. „En lukt het financieel niet. dan komen we uiteraard bij u terug." Daarmee lijkt het boek over de bi bliotheek geenszins gesloten. Want het budget is al niet toereikend voor het nu gekozen scenario. Daar moet structureel tien mille bij om de uit leenpost in Sint Philipsland (sinds 2001 in De Wimpel) op té waarde ren naar een volwaardig (certifi ceerbaar) servicepunt. En dat geld moet de raad bij de behandeling van de kadernota, later dit jaar. nog zien te vinden. Eind 2005 gaf de raad aan het colle ge de opdracht .voor een zo groot mogelijke spreiding van biblio theekvoorzieningen. „Daarin is toen ook meegenomen dat de bibli otheek moest bezuinigen, en de in zet van vrijwilligers moest bekij ken", riep A.G. van de Sande (CU) in herinnering. „Heeft de PvdA dat standpunt verlaten?" wilde hij van Bastianen weten. Die antwoordde dat het college Volgens haar fractie nu om meer geld vraagt, of anders Je moet geen huizen willen bouwen waaraan geen behoefte is. Reden voor RFT om in de gemeenteraad tégen de derde herziening van het bestem mingsplan Kom Tholen te zijn. Dit plan maakt de bouw van twintig hui zen mogelijk in Waterfront. „Er is op dit moment alleen behoefte aan star- terswoningen, en aan ouderenhuis vesting elders in de gemeente", licht te M.J. Klippel zijn bezwaar toe. „Verder zijn wij nooit voorstander ge weest van het bouwen van Water front, omdat daarmee heel de aanblik van Tholen vanuit Brabant teloor is gegaan." RFT stond in haar bezwaren niet al leen, want ook de SGP stemde tegen. Die was, anders dan de CU, door de antwoorden van het college op vragen over de veiligheidscontouren van het Schelde-Rijnkanaal onvoldoende ge rustgesteld. „We vinden het niet ver antwoord. Het is een onveilige situ ering, de verkeerde plaats", zei J.M. Aarnoudse. „Er slaan daar toch al een paar honderd huizen. De bewoners daarvan zullen uw opmerking vreemd vinden", bracht PvdA'er H. Nieu wenhuis er tegenin. Maar Aarnoudse wees hem erop dat zijn fractie bij de eerste fase van Waterfront dezelfde argumenten had aangedragen. „Het lijkt wel of we daar móeten bouwen. Of het elders in Tholen niet kan." Maar aangezien er op het kanaal geen kruisend scheepvaartverkeer is, valt het volgens de PvdA allemaal wel mee. J.L. Hage (CU) wees op een brief die verontruste bewoners aan het gemeentebestuur hebben geschreven. „Ga met ze praten", adviseerde hij. „We gaan de belrókkenen zeker infor meren". reageerde wethouder Hcij boer. A De laatste keer dat bij de leden van de gemeenteraad tijdens hun vergadering van koffie voorzag, ging voor gemeentebode Piet Hage niet ongemerkt voorbij. Gemeentebode Piet Hage is donderdag aan het begin van de gemeenteraadsvergadering verrast door burgemeester Nuis. Die vroeg hem om even te stoppen met het inschenken van de koffie. Want het was een bijzonder moment: Hage fungeerde voor het laatst als bode bij een raadsvergadering. Hij gaat offi cieel op 1 augustus vervroegd met pensioen, maar heeft nog zoveel vrije dagen tegoed dat hij al in de eerste week van mei afzwaait. „Ik vind het passend om hier bij stil te staan", zei Nuis. „Heel hartelijk dank voor jouw bij drage aan de vergaderingen. Je hebt soms het nodige geduld op moeten brengen eer je het licht uit kon doen." Piet Hage werkte 31 jaar bij de gemeente. Hij kwam op 1 mei 1978 in dienst als ambte naar C bij gemeentewerken. In 1992 sollici teerde hij naar de functie van bode, en werd op 1 mei van dat jaar benoemd als opvolger van Co Stoutjesdijk. De burgemeester ver meldde hoe de Scherpenissenaar een reeks van jaren in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk werkte, en de laatste zestien maan den in de nieuwbouw in Tholen. Hij wenste Hage een goede tijd toe met zijn vrouw, kin deren en kleinkinderen. Als blijk van waar dering bood Nuis een mandje aan met Belgi sche bieren. „Ik begrijp er niks van", zei de burgemeester grappend. „Je rijdt motor, en dan mag je niet drinken. En je loopt hard, maar volgens mij gebruikt een sportman geen alcohol." Hage nam zijn mandje in ont vangst en liep er - terwijl de opmerking 'En dan is er koffie' werd gemaakt - mee de raadzaal uit. Drieënhalf jaar geleden gaf de gemeenteraad aan burgemeester en wethouders de opdracht om voor een zo groot mogelijke sprei ding van bibliotheekvoorzieningen te zorgen. Op dat moment za ten Oud-Vossemeer, Stavenisse en Scherpenisse zonder voorzie ning. In eerstgenoemd dorp was de huur van het wijkgebouw (met, daarin de uitleenpost) opgezegd wegens de sloop voor de bouw van een nieuw dorpshuis. In beide andere plaatsen was een proef met de bibliobus na twee jaar gestopt. Deze bus kwam vervolgens in Stavenisse en Vossemeer vanaf juli 2006 terug, eens in de twee weken. Maar ook dit keer is de voorziening op Tholen geen lang leven be schoren. Vanaf 2009 valt een provinciale subsidie weg en daar door stijgen de kosten van de bibliobus van 14.356 naar 21.000 euro. In het raadsvoorstel spreken burgemeester en wethouders van een financieel gat. Dat is opmerkelijk, want bij de komst van de bus waren de jaarlijkse kosten vanaf 2007 al op de genoemde 21 mille becijferd. De eigenlijke tegenvaller zijn de duizenden eu ro's die Tholen de komende jaren als afkoopsom - door het, voor de tweede keer in zes jaar, opzeggen van het contract - aan de Zeeuwse Bibliotheek moet betalen en waarvoor ze niets terug krijgt. alternatieven wil. Van de Sande noemde daarop het idee van de Pv dA. in de commissie genoemd, om via bezuinigingen op het gemeente archief aan extra geld voor de bibli otheek te komen. „Daar blijkt vol gens het college geen ruimte voor te zijn", verwees Bastianen deze optie naar de prullenbak. De keuze voor een fusie met de bi bliotheken op Schouwen en de Be- velanden (met ingang van 2008) was volgens H. Geluk (SGP) een bewuste keuze voor kwaliteit. En juist tussen die kwaliteit en de spreiding diende nu een afweging te worden gemaakt. Zijn fractie koos voor kwaliteit. „Niemand staat te juichen bij een voorstel als dit. Maar doen we dat niet. dan /it- ten we hier over twee jaar weer. Want de kosten lopen uit de hand", aldus de SGP'er. De garantie dat over twee jaar niet opnieuw in de bibliotheek wordt gesneden daar vroeg J.J.P.A. Boulogne (ABT) naar - wilde Geluk niet geven. „Ik kan niet in de toekomst kijken." De SGP'er had begrip voor de aparte status van Sint Philipsland (met een vestiging die wordt opgewaardeerd, wat jaarlijks tien mille extra vergt - red.) en pleitte ervoor om in de an dere kernen 'projectjes' in stand te houden. De VVD zat op dezelfde lijn. „Na twintig jaar praten ligt er nu een be sluit waarmee we jaren vooruit kun nen", /.ei F.J.A. Hommel, die aangaf te kiezen voor het scenario met bibli otheekvestigingen in Tholen, Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland en Sint Philipsland. Ook steunde hij de mo tie van het CDA. Van de Sande be greep het niet. „Als de VVD waarde hecht aan goede voorzieningen in de kleine kernen, waarom kiest ze dan voor dit scenario? Want daardöor verdwijnt juist een goede voorzie- wij: dat is het. Dat moeten we ge woon dóen." De eenmalige kosten wilde RFT uit de algemene reserve halen, de jaarlasten zouden opge bracht kunnen worden door te be zuinigen op bibliotheekpersoneel. „Het moet toch mogelijk zijn. ook daar door de inzet van vrijwilligers een stuk kosten te besparen", aldus Klippel. „We maken ons druk wanneer de politie uit onze provincie dreigt te verdwijnen. We maken ons druk over een mogelijk vertrek van het UWV werkbedrijf. En terecht", be gon Van de Sande zijn betoog. Hij trok de lijn door en vroeg wie er mee gediend is dat de goedlopende uitleenpost in Poortvliet verdwijnt. De CU wil deze voorziening in de kleinere kernen handhaven. Een memo van het college heeft de in druk van de fractie bevestigd dat het tekort van 30 mille waarmee de bibliotheek kampt, wordt veroor zaakt door de hogere huisvestings kosten van de nieuwe vestigingen in Tholen en Sint-Maartensdijk. „Dan is het helemaal zuur wanneer hiervan de kleine kernen de dupe worden." ABT had berekend dat de huisvestingskoster, in Tholen en Sint-Maartensdijk in de periode 2005-2009 met veertig procent zijn gestegen. „We maken ons zorgen. Zijn deze kosten in de hand te hou den? Andere vestigingen moeten er door sluiten", zei Boulogne. Hij wees erop dat de uitleenpost Poort vliet Cr, volgens cijfers van de Bi bliOosterschelde, 42 leners bij heeft gekregen, waarvan 33 jeugd leden. „Dit zouden we moeten be lonen." ABT vroeg ook om creati viteit voor het behouden van de bibliobus in Stavenisse en Oud- Vossemeer. En hij stelde het college voor om in de kadernota aan te ge ven hoe dat betaald kan worden. Wethouder Velthuis - die een bibli otheekvestiging waar alleen boeken geleend kunnen worden herhaalde lijk als 'omgevallen boekenkast' ty peerde - vond dat de raad voor een uitvoerbaar beleid moet kiezen. Vol gens haar overhéérst op dit moment de spreiding van voorzieningen. Ze schetste de problematiek: de kosten van de bibliobus heeft de gemeente niet in de hand, en vrijwilligers kun nen slechts beperkt ingezet worden. De duurdere huivesting in Tholen en Sint-Maartensdijk had volgens haar een duidelijke oorzaak - de ruimten zijn groter - die tevoren bij de gemeenteraad bekend was. Over een uitbreiding van het leesbevorde ringsproject dal nu op De Schalm in Stavenisse. zei ze dat dit een proef is waarvan nog bekeken moet wor den wat het oplevert. Van de Sande wilde van haar weten waarom b. en w. iets willen wegbc- zuinigen waarover de inwoners te vreden zijn (er lag een brief van de Poortvlietse vrijwilligers waarin dat werd gesteld). De wethouder gaf niet toe. Ze wees op de landelijke ontwikkeling dat een bibliotheek méér functies heeft dan alleen het uitlenen van boeken. Jongeren zul len dat volgens haar ook steeds meer w illen en daarom is alleen een boekenuitleen eindig. „Handhaaf de uitleenpost dan tot de bevolking zelf aangeeft dat ze niet meer toe reikend is", opperde Van de Sande. „Je bent met een ontwikkeling be zig en die wil je iederéén aanbie den". bracht Velthuis daar tegenin. Ze gaf ook aan dat in Poortvliet dan wel het aantal leners is gestegen, maar het aantal uitleningen loopt er al jaren terug. En de terugloop met 164 lezers van de certificeerbare bieb in Sint-Maartensdijk, waar ABT op wees, weet ze aan aanloop problemen én het saneren van het jeugdledenbestand. „Ik denk dat ook de locatie van belang is", re ageerde Klippel nog. De vestiging verhuisde anderhalf jaar geleden van de Markt naar Maartenshof. Te gelijk werd ze van een volwaardige bibliotheek ingekrompen tot een 'doelgroepenbieb' voor ouderen en jeugd, een ontwikkeling die don derdag volledig buiten de discussie bleef. De CU waardeerde de poging van het CDA om te proberen via een motie in de kleine kernen iets te be houden. „Maar ik mis het aspect van de ontmoetingsplek in een kern, en dat is voor ons belangrijk", zei Van de Sande. „Dat geldt voor iede re uitleenpost", reageerde Ligten dag. ABT vond een wisselcollectie beperkt. En stelde dat het de inwo ners kennelijk weinig uitmaakt of een bibliotheek gecertificeerd is of niet, gezien het' dalende lezersaantal in de smalstad en de* stijging in Poortvliet. RFT zag in de motie als positief aspect dat Scherpenisse, als daar het woonzorgcentrum staat, weer een boekenuitleen krijgt in de vorm van een wisselcollectie. Maar de fractie steunde de motie niet. Dat gold, naast ABT, ook voor de CU. „In Bestemming Tholen staan heel andere dingen dan waartoe nu wordt besloten. Voer die discussie eens. Zo niet, dan zijn wij legen dit voor stel en de motie", zei Van de Sande. Hij betreurde het dat de PvdA 'na een heldere route in de commissie' het zoeken naar andere mogelijkhe den voor behoud van de drie voor zieningen - in zijn ogen snel - opg af. Tevoren wees de CU'er de SGP op een mogelijkheid. „In de cul tuurnota zit 40.000 euro voor nieuw beleid. Kijk daar naar voor de bibli otheek. je kunt immers keuzes ma ken." En Van dc Sande deed het idee aan de hand om, als proef, wat er nu in Poortvliet is straks in het uitgebreide Poorthove te handha ven. Geluk stond er niet helemaal afwij zend tegenover, maar zijn fractie ^leunde tóch het collegevoorstel. Dat deed ook de PvdA, na een korte schorsing van de vergadering. Ver volgens stelde de burgemeester eerst het amendement van de oppo sitie aan de orde, waarin weud voor gesteld de voorzieningen in Poort vliet. Oud-Vossemeer en Stavenisse te behouden en te onderzoéken waar daarvoor het geld gevonden kan worden. Wethouder Velthuis wees het amendement af namens het college, en geen van de coalitie fracties steunde het. Met dertien (SGP'er Hoek ontbrak) tegen vijf stemmen verdween het amende ment in de prullenbak, waarna het voorstel en vervolgens de motie met dezelfde stemverhouding wer den aanvaard. Advertentie I.M. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7