Bescheiden mens gaf streekmuseum impuls Actief in de sport Ze is een vrijwilliger uit duizenden Bijt zich vast, laat niet gauw los Als jong meisje al zorg voor anderen Loyaal en man van weinig woorden Muziek en meekrap en voorliefde dialect 'Het is dienstplicht en liefdedienst' Veel energie in zang Tactvol op vele vlakken Donderdag 30 april 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Simon Nieuwkoop uit Tholen Cultuurhistorie en geschiedschrijving hebben de belang stelling van gemeentesecretaris (sinds 1999) Simon Nieuwkoop (54) uit Tholen. Dat was al zo in zijn vorige woonplaats Willemstad. Daar is hij al meer dan dertig jaar betrokken bij de herdenking van een scheepsramp met krijgsgevangenen tijdens de Tweede Wereldoorlog. In Tholen is hij voorzitter van streekmuseum De Meestoof. Volgens Nuis is Nieuwkoop een bescheiden man maar gaf hij een impuls aan het museum. Truus Rijnberg uit Oud-Vossemeer Ewoud Goedegebuure uit Sint-Annaland Ewoud Goedegebuure (65) is vooral op kerkelijk terrein in zijn wöonplaats Sint-Annaland al heel lang actief. Eerst bij de Hervormde Gemeente, sinds 2004 bij de Hersteld Hervormde Gemeente. Daarnaast is hij actief in de participantenraad van zorgcentrum De Schutse. Hij is bescheiden en tactvol op velerlei vlak, zei Nuis. Leny van Burgh uit Tholen Hans Kats uit Sint-Annaland Ouderling Hans Kats (morgen 63) van de Hervormde Gemeente Sint-Annaland is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij ontplooit al meer dan dertig jaar activiteiten op kerkelijk terrein. Nelly de Leeuw uit Oud-Vossemeer De manier waarop Nelly de Leeuw-Verhees (69) zich voor anderen inzet, in de vorm van mantelzorg, wordt gezien als een prestatie van formaat. De Vossemeerse kreeg er gisteren een lintje voor en mag zich Lid in de Orde van Oranje-Nassau noemen. Jaap Snoep uit Sint-Maartensdijk Aad Nederlof uit Tholen Wil Boogaard uit Sint-Annaland De kersverse voorzitter van de studieclub voor groente en bloemzaadteelt Eiland Tholen, Wil Boogaard (vol gende week 59) uit Sint-Annaland, is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Naast zijn verdiensten voor de landbouw en.de economie kreeg hij de onderschei ding voor zijn inzet voor cultuur en muziek. Boogaard treedt in de Vb'ètsporen van zijn moeder, bij de uitreiking aanwezig, die eerder voor haar maatschappelijke betrok kenheid een lintje kreeg. Kees Goedegebuure uit Sint-Annaland Dertig jaar bestuurslidmaatschap van De Wezen-Armen van Sint-Annaland, en daarnaast tal van activiteiten op het gebied van kerk, zorg en sport, waren aanleiding om Kees Goedegebuure (morgen 66) te verrassen met een koninklijke onderscheiding. Negentien jaar al is Jaap Snoep (64) uit Sint-Maartens dijk actief voor de gehandicapte medemens. Hij is voor zitter van Philadelphia Scherpenisse en penningmeester van Philadelphia Support. Daarnaast steekt hij al heel lang erg veel tijd in de Hervormde Gemeente Rehoboth in zijn woonplaats. Volgens Nuis is Snoep een gedreven bestuurder, loyaal en een man van weinig woorden. De inspanningen van Aad Nederlof (61) uit Tholen op het gebied van de koorzang worden breed gewaardeerd. Gisteren kreeg de directeur van de Eben-Haëzer basis school er een koninklijk lintje voor. Volgens Nuis steekt hij veel energie in zangkoren en heeft hij een indrukwek kende staat van dienst opgebouwd. jaar bestuurslid van de stichting Vrienden van Fort de Hel en /.es jaar van de stichting Van Welzenes Arsenaal. Hij maakte begin jaren tachtig deel uit van de werkgroep die de viering organiseerde van het 400-jarig bestaan van de vesting Willemstad en was later vijfjaar lid van de - mede door hem opgerichte - landelijke stuurgroep Nederlandse Vestingsteden. Ook de werkgroep die de herdenking van het beleg door de Fransen in 1793 organiseer de, kon op zijn medewerking reke nen. Zeven jaar lang was Nieuw koop redactielid van het jaarboek van heemkundekring De Willem stad. Hij schreef er meerdere artike len voor. De promotie van zijn geboorte plaats gaf hij gestalte als mede-' oprichter en secretaris van de stichting Willemstad Promotie. Nieuwkoops maatschappelijke be trokkenheid was er ook op andere terreinen. Hij was negen jaar be stuurslid van het Oranjecomité en acht jaar secretaris van de plaatse lijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis. Op dit moment is de Tholenaar, al sinds 1997, bestuur lijk betrokken bij de stichting Her vormd rusthuis De Westhoek. Op dit moment is hij vice-voorzilter. Ook was hij een jaar lid van de raad van toezicht van de stichting Cir- conflex in Zevenbergen. Ten slotte is hij in Tholen sinds acht jaar se cretaris van de stichting Pot- Meijerfonds. Dit fonds beoogt Thoolse hulpbehoevenden finan cieel te ondersteunen. delijke organisatie Sportvisserij Ne derland wordt regelmatig een be roep op mevrouw Rijnberg gedaan om bij wedstrijden te assisteren. Nuis wilde graag eens uitleg over de hengelsport, zei hij. vervult ze vanaf 1990 de functie van secretaris. Ze is aanspreekpunt voor wedstrijden, nauw betrokken bij wedstrijden voor het federatieve kampioenschap en het kampioen schap van Nederland. Vanuit de lan- aanschaf van bepaalde zaken. Sinds twee jaar rijdt de Sint:Anna- lander. geassisteerd door zijn vrouw, eens in de maand met drie tot vier gehandicapte kinderen naar een zorgboerderij in Zoutelande. Verder is ze sinds 1988 vrijwillig ster bij de Hervormde Gemeente in haar woonplaats. Ze verzorgt be jaardenmiddagen en andere activi teiten, gaat wekelijks op huisbezoek dameskrans. En ten slotte verzorgt de Thoolse al 27 jaar op vrijwillige basis de administratie van het auto bedrijf van haar zoon. Ze is een vrij williger uit duizenden, zei Nuis. bestuur van de Christelijke mavo in Tholen. En momenteel is hij vrij williger bij het dierenasiel in Ber gen op Zoom. Volgens Nuis bijt Kats zich vast in de stof die hij voor zich krijgt. „Hij laat niet gauw los." Vijf jaar inmiddels geeft Nieuw koop leiding aan het in Sint-Anna- land gevestigde museum. Hij ha mert daar bij elke gelegenheid die zich voordoet op de belangrijke rol van de vrijwilligers. Een rol die hij ook zelf niet schuwt. Na zijn komst naar Tholen gaf hij de aanstoot tot de oprichting van de heemkunde kring Stad en Lande van Tholen in 2002. Deze vereniging telt inmid dels bijna 240 leden. Ze coördineert jaarlijks de Open Monumentendag in Tholen, waarbij Nieuwkoop me de-initiatiefnemer is van de ge meentelijke opening op vrijdag avond die de laatste jaren gebruikelijk is. De gemeentesecre taris heeft een aantal boeken en pu blicaties over de Thoolse geschiede nis geïnitieerd en bemoeienis gehad met behoud van het gemeentear chief. In Willemstad is er jaarlijks een in ternationale herdenking voor de Belgische krijgsgevangenen die omkwamen toen hun schip in mei 1940 op het Hollands Diep op een mijn liep. Simon Nieuwkoop is al sihds 1976 bij de organisatie van die herdenking betrokken als lid van de afdeling Willemstad van het Nederlands Oorlogsgravencomité. Momenteel is hij voorzitter van het Nederlandse deel van het Belgisch^ Nederlands Comité Willemstad 1940. En hij was een jaar secretaris van de werkgroep herdenking en festiviteiten 4 en 5 mei. In zijn geboortestad was Nieuw koop tien jaar voorzitter van het co mité Open Monumentendag, vier De gymnastiekvereniging, de visclub en het Sint Nicolaascomité in Oud-Vossemeer zijn de organisaties waarvoor Truus Rijnberg-Pland- soen (60) zich al vele jaren inzet. Vorig jaar viel haar de hoogste onder scheiding van de gymnastiekbond ten deel, de gouden broche. En nu mag de Vossemeerse zich voortaan ook-Lid noemen in de Orde van Oranje-Nassau. Haar carrière bij gymnastiekvereni ging Spido is indrukwekkend. Truus Rijnberg begon als kleuter met tur nen. Als tiener werd ze bode en haalde bij de leden de contributie op. Een kwart eeuw gaf ze vervol gens leiding aan de kleutergroepen van de vereniging. Veertig jaar in middels is ze penningmeester, een functie die ze de afgelopen vijf jaar combineerde met het secretariaat. En ook hield ze zes jaar lang de le denadministratie bij. Bij de oprichting van het Sint Nico laascomité was de Vossemeerse in 1982 nauw betrokken. Achtereen volgens was ze veertien jaar pen ningmeester, zeven jaar secretaris en vijf jaar - tot vorig jaar - voorzit ter. Veel van haar werk rond de in tocht van Sinterklaas in het dorp deed ze achter de schermen. Mevrouw Rijnberg is een fervent sportvisser. Ze is inmiddels 26 jaar penningmeester van hengelsportver eniging 't Scharretje. Binnen de werkgroep wedstrijden hengelsport van het district Delta van de Federa tie Zuidwest-Nederland, die elke zes weken bij haar thuis vergadert. Alweer 34 jaar vervult Goedege buure kerkelijke functies. Hij was notabel en diaken. Als zodanig legt hij wekelijks huisbezoeken af bij zieken of bij leden van de kgrk met wie het minder goed gaat. Over problemen overlegt hij zonodig met de burgerlijke gemeente. Ook fungeert hij als vrijwilligerscoördi- nator. De laatste vijfjaar is hij na mens de kerk lid van de ouderen- contactcommissie. Deze verzorgt vier tot zes keer per jaar een mid dag voor de ouderen uit de ge meente. Goedegebuure was inten sief betrokken bij de bouw van de Bethelkerk, na de kerkscheuring in het dorp. Hij was het aanspreek punt voor alle betrokkenen, regelde mensen en materiaal. In feite nam hij grotendeels de algehele leiding op zich. In 2005 werd Ewoud Goedegebuure lid van de participantenraad van zorgcentrum de Schutse. In die raad zijn alle kerken uit de gemeente Tholen vertegenwoordigd. De di recteur van het zorgcentrum is voor zitter en de raad bespreekt zaken zo als het gebruik van de hospice en de Ze is al 34 jaar actief bij het Thoolse Rode Kruis en daarvoor onder meer onderscheiden met de bronzen medaille van verdienste. Gisteren kwam daar voor Leny van Burgh-Dorst (73) uit Tholen een koninklijke onderscheiding bij. Ze zet zich ook breder maatschappelijk in, onder meer voor de kerk. De welfare van het Rode Kruis - te genwoordig heet dat sociale recre atieve activiteiten - ligt mevrouw Van Burgh na aan het hart. Ze coördineert het, beheert de pennin gen en vervult deze taak binnen het afdelingsbestuur. Ook was ze een reeks van jaren begeleidster bij va kantieprojecten voor gehandicapten. Ook was de Thoolse al 26 jaar leid ster van de catechesegroep van Phi ladelphia Support. Vorig jaar is ze daarmee gestopt. Twee jaar maakte ze deel uit van het bestuur van deze organisatie. Ze was betrokken bij de voorbereiding van tal van activitei ten, zoals soos- en catechisatieavon den, uitstapjes en kerstbijeenkom sten. In de periode 1977-2006 coördineerde mevrouw Van Burgh als wijkhoofd voor het Fonds Ver standelijk Gehandicapten de werk zaamheden van zo'n 55 collectanten voor de jaarlijkse collecte in Tho- Ouderling is Kats sinds vorig jaar, maar in de periode 1983-199 en 2000-2008 was hij diaken. Vanaf 2000 tevens notulist en secretaris van het college van diakenen. En in de jaren tachtig negen jaar lang lid (voorzitter) van de zendingscom missie in Sint-Annaland. In zijn vroegere woonplaats Dinteloord was Hans Kats vier jaar diaken/ou derling van de Hervormde Gemeen te. De Sint-Annalander ontplooide zijn talenten vanaf 1982 ook in breder verband. Zeven jaar lang was hij lid van de classicale zendingscommis sie, een orgaan van bijstand van de classicale vergadering. Het bezoe ken van gemeenten en het uitzen den van zendingswerkers behoor den tot de werkzaamheden. Sinds 2000 is hij diakenafgevaardigde naar de classicale vergadering Zier- ikzee. En ook was hij een jaar lid van de provinciale commissie Kerk en Israël. In de jaren tachtig maakte Kats ne gen jaar deel uit van het algemeen Zestien was Nelly Verhees toen ze, dels met een zoon minder). Tot op de na het overlijden van haar toekomsti- dag van vandaag zet ze zich, in de ge schoonmoeder, spontaan aanbood vorm van huishoudelijke hulp en on- om het gezin - vader en vier zoons - dersteuning, in voor familieleden, te helpen met huishoudelijke activi- Naast deze mantelzorg was mevrouw teiten zoals wassen, strijken en ver- De Leeuw enige tijd lid van het stelwerk. Na haar huwelijk ging ze zangkoor Sint Caecilia in haar woon- daar mee door, bovendien kookte ze plaats. Haar man was al onderschei toen ook nog voor het gezin (inmid- den. Vanaf de oprichting in 1983 is Wil Boogaard bestuurslid van de studie club en onlangs nam hij de voorzit tershamer over van Cor Breure. Hij heeft een flink aandeel in de opzet en uitvoering van het jaarlijkse proefveld. Op agrarisch gebied is Boogaard verder actief bij de telers vereniging Rubia (meekrap en wouw), en hij is voorzitter geweest van de projectgroep landbouwont wikkelingsplan. Daarnaast is hij bestuurslid van de stichting De Wezen-Armen van Sint-Annaland, waarbij pachtzaken de laatste jaren zijn aandachtsge bied zijn. In de jaren negentig was hij zeven jaar lang lid van de raad van toezicht van de Rabobank Sint- Annaland-Poortvliet. Op cultureel gebied deed de Sint- Annalander van zich spreken als be stuurslid, gedurende acht jaar, van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Daarin maakte hij zich met name sterk voor behoud van het Thoolse dialect. Een belang rijk onderdeel van de Zeeuwse cul tuur, zei Nuis die mensen opriep om zich meer in te spannen voor het dialect. De muziek speelt al jaren een be langrijke rol in Boogaards leven. Hij is inmiddels twaalf jaar lid van Euterpe in Sint-Maartensdijk, en was tevoren actief - ook bestuurlijk - bij Accelerando in zijn woon plaats. Hij bespeelde verschillende instrumenten, als laatste de besbas. Dat doet hij ook bij de brassband Excelsior Kloetinge, waar hij in middels tien jaar bestuurslid is. On langs is Boogaard benoemd tot se cretaris. Bij De Wezen-Armen hadden vijf tien jaar lang de 86 huurwoningen - die inmiddels geruime tijd zijn afge stoten - binnen het bestuur de aan dacht van Kees Goedegebuure. Ook bemoeide hij zich met de landerijen en 24 jaar lang was hij vice-voorzit- tef. Twee jaar geleden legde hij deze functie neer. Sindsdien heeft de Sint-Annalander nog één taak als vrijwilliger: hij is chauffeur voor cliënten van het dag activiteitencentrum De Schutse in Oud-Vossemeer. Ook bij de bouw van de Bethelkerk van de Hersteld Hervormde Ge meente in- Sint-Annaland leverde hij als vrijwilliger zijn inbreng. Op ker kelijk terrein was Goedegebuure eerder actief, een periode van veer tien jaar als notabel en diaken bij de Hervormde Gemeente in zijn woon plaats. Slechts een jaar korter was hij bestuurslid (secretaris) van zorg centrum De Schutse, met het beheer van de gebouwen als taak. En ook bij Philadelphia Support was de Sint-Annalander twaalf jaar be stuurslid, waarvan een periode vice- voorzitter. Hij was daar ook coördi nator en begeleider bij soosavonden. Vier jaar lang maakte Goedege buure in de jaren negentig deel uit van het bestuur van de School met de Bijbel. Verder was hij in de jaren zeventig zeven jaar vice-voorzitter en voorzitter van middenstandsver eniging Activa. En dertien jaar be stuurslid (secretaris) van schietver eniging Prinses Juliana in Sint-An naland. Kees Goedegebuure ver leende ook mantelzorg aan familieleden. Het is dienstplicht en liefdesdienst, zei hij tegen Nuis. Vorig jaar legde Aad Nederlof na 26 jaar het voorzitterschap neer van Chantez Dieu. Het christelijk kamerkoor ontstond mede op zijn initiatief, en het kende dankzij zijn leiderschap en motivatie weinig wisselingen in de bezetting. Be stuurlijk was hij daarnaast actief bij de chr. Gemengde zangvereni ging Crescendo in zijn woonplaats: in de jaren zeventig vier jaar secre taris en aansluitend negen jaar In de jaren zeventig vervulde Jaap Snoep negen jaar lang de functie van secretaris van Rehoboth. Ook was hij toen kerkelijk ontvanger. Na een onderbreking van tien jaar bekleedt hij sinds 1991 opnieuw allerlei functies. Pij is/was ouder ling en scriba, afgevaardigde naar de classis Zierikzee, kerkrent- meester, voorzitter van het college van kerkrentmeesters en afgevaar digde naar het moderamen, en lid van het dagelijks bestuur van de kerkelijke gemeente. Als zodanig heeft hij een breed takenpakket, en is hij het aanspreekpunt voor inter ne en externe contacten. Verder was hij secretaris van de werk groep die zich bezighield met het aanstellen van dominee Reehorst. En hij is lid van het pastorale coör dinatieteam, dat een aansturende en signalerende functie heeft met betrekking tot het bezoekwerk. Sinds 2003 is Snoep bestuurslid - momenteel voorzitter - van de Ne derlands Hervormde vereniging Schrift en Belijdenis, die eigenaar is van het kerkgebouw en de pasto rie van Rehoboth. In de jaren vijf tig en zestig was hij in Sint-Anna land lid en vrijwilliger van de knapenvereniging Samuël en de jongelingsvereniging Tot de Wet en tot de Getuigenis. Tien jaar lang, tot aan de fusie met het reformatorisch onderwijs (Cal- vijn college), maakte Jaap Snoep deel uit van het dagelijks bestuur van de Christelijke mavo in Tho len. Eerder was hij' negen jaar be stuurslid en penningmeester van de Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk. Ook bij het bibliotheekwerk was Snoep 28 jaar ldng betrokken. Dat begon in de jaren zestig bij de ker kenraadsbibliotheek in Sint-Anna land, hij was beheerder van de christelijke bibliotheek in dat dorp en betrokken bij de vorming van één stichting voor de christelijke bibliotheken op Tholen en Sint- Philipsland. Ook is Jaap Snoep al jaren bloed donor. voorzitter. Een periode waarin het gouden jubileum werd gevierd. Nederlof was in het verleden ook provinciaal en landelijk in besturen werkzaam. Binnen de Ring Zee land van de Bond van zangvereni gingen van de Gereformeerde Ge meenten elf jaar als algemeen bestuurslid en twee jaar als vice- voorzitter. Hij was daarin mede be trokken bij het organiseren van zangavonden voor het goede doel en optredens voor ouderen en ge handicapten. Verder was hij binnen deze bond dertien jaar algemeen bestuurslid op landelijk niveau, waarbij hij een rol vervulde in de Bondsdagcommissie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3