LABO BAL Zelf ervaren we het niet zo, anderen vinden het bijzonder J-oop eens door onze showtuin Abdij Nieuws 'Eten wat pot schaftteen alcohol en hard werken' 'Je ziet wat en gaat er op af' AUTOSCHADE? Erica Terpstra bij Noad '67 35 mille voor kunst Haestinge 'Alle juryleden stemden op mij' www. eendrachtbode. nl Donderdag 30 april 2009 65e jaargang no. 24 Dodenherdenking met toespraak Lintje voor echtpaar Potappel-Potappel; Nieuwkoop en Snoep ridder Jaap Snoep uit Sint-Maartensdijk krabde eens aan zijn hoofd toen hij woensdagmorgen op de voorste rij in de hal van het gemeentehuis zijn vrouw zag zitieiï, Leny van Burgh uit Tholen sloeg haar hand voor haar mond toen ze hoorde dat zij een lintje kreeg en Truus Rijnberg uit Oud-Vossemeer verzuchtte dat ze maar in haar gewo ne goed was. Ook het echtpaar Potappel-Potappel uit Tholen was een tikkeltje beduusd toen ze naast elkaar plaats namen: wie kwam hier voor wie? Bertran Rijnberg 18) is schooltopper Arie Bouman vat inbreker in kraag Gesprekken over toekomst Zeeland voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs €.0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij het monument in het Thoolse Bosje wordt maandagavond de jaar lijkse dodenherdenking gehouden. De plechtigheid verloopt anders dan anders, want voorafgaand aan de kranslegging houdt burgemeester Nuis een korte toespraak. Bij het leggen van kransen en bloemen worden de namen van de instanties en personen genoemd. De aanpas singen zijn doorgevoerd naar aanlei ding van verzoeken uit de samenle ving en na overleg met het comité dodenherdenking. Vanaf kwart over zeven betrekt de Nationale Reserve de dodenwacht bij het monument. Een halfuur later speelt Concordia koraalmuziek en even voor acht uur klinkt The Last Post. Na twee minuten stilte wordt het Wilhelmus gezongen. Een zang koor besluit de plechtigheid met liederen. In Sint Philipsland is er een herden king op het gazon bij de kerk van de Hervormde Gemeente, waar Con cordia vanaf zeven uur passende muziek speelt. De voorzitter van de olympische or ganisatie NOC-NSF Erica Terpstra komt in oktober naar Sint-Philips land. Ze is uitgenodigd door Noad '67 om op 28 oktober de certificaten voor de voetbalschool aan de deelne mers uit te reiken. Noad geeft dit jaar de voetbalschool een feestelijk tintje met de viering van de vijfde editie. Het driedaagse trainingsfestijn in de herfstvakantie is dit jaar opengesteld voor alle leden van de overige Thool se voetbalclubs in de leeftijd van 6 tot en met 14 jaar. Noad heeft een maxi mum gesteld van 100 deelnemers. De gemeente krijgt 35.000 euro sub sidie van de provincie voorliet her plaatsen van de twee kunstwerken van Alma en Horn in het nieuw te bouwen Haestinge in Sint-Maartens dijk. De gemeente had op 25.000 euro gerekend. Zelf stelde ze al 35.000 euro beschikbaar. Met het project draagt de gemeente volgens de provincie bij aan het yerwezenlij- ken van het provinciaal cultuurbe leid, namelijk het behouden van het cultureel erfgoed. Het gaat om de muurschildering van Peter Alma en het glasapplique van Lex Hom uit de technische school die vorig jaar is af gebroken. De kunstwerken bleven gespaard. De muurschildering komt in de zaal en het glaswerk in het dak van de hal van het nieuwe complex aan de Sportlaan. Proefestafette. Het Roparunteam Tholen houdt morgen een generale re petitie voor de estafetteloop van Parijs naar Rotterdam. Het team vertrekt morgen naar Brussel en komt zaterdag rond half twaalf al lopend terug in Tho len om daar te brunchen in The Sixties. Poststraat-Zuid Unike seniorenwoningen 9 mei 2009 Locatie: Intodag 10:00 tot 12:00 Weth. C.J Moerlandstraat. Verkoopmanifestatie Poststiaat-Zuid Start verkoop te Stavenisse VAN DEN OUDEN U kunt zich nu inschrijven! Maar info: www.vandenouden.nl/vdo/nieuwbouw Mina en Leen Potappel lopen terug naar hun plaatsen op de voorste rij, allebei met een lintje. Zomaar wat reacties tijdens het uit reiken van de koninklijke onder scheidingen die gisterenochtend aan twaalf Tholenaren werden uitge reikt. Aan vier vrouwen en acht mannen. Vorig jaar waren het er zes. Ze werden onderscheiden voor hun verdiensten op een breed terrein: cultuur, onderwijs, kerk, mantelzorg en sport. Bijzonder was dat er dit keer een echtpaar was dat een lintje kreeg: Leen Potappel (67) en zijn vrouw Mina Potappel-Potappel (66). Zij was gelokt met de medede ling dat haar man een lintje zou krijgen, hij was gelokt met de me dedeling dat zijn vrouw een onder scheiding zou krijgen. Zij werden samen op het podium genodigd om door burgemeester W. Nuis de ver sierselen te worden opgespeld. Tien van de gedecoreerden zijn be noemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. Dit jaar zijn er twee ridders in de Orde van Oranje Nassau: ge meentesecretaris Simon Nieuwkoop (54) uit Tholen en Jaap Snoep (64) uit Sint-Maartensdijk. Nieuwkoop vanwege zijn verdiensten op cultu reel- en historisch gebied. Snoep vanwege zijn verdiensten op kerke lijk- en onderwijsterrein. De ridders zaten ieder aan een kant van het gangpad. Beiden hadden er niet op gerekend. Nieuwkoop zat gewoon in een vergadering in het gemeente huis maar had wel een oranje stropdas aan. „Die heb ik rond Ko ninginnedag altijd aan." zei hij. Snoep had geen pak aan, maar een gewoon vest. Hij was gevraagd naar het gemeentehuis te komen voor overleg met predikanten. Het echt paar Van Burgh uil Tholen moest uit Zeeuws-Vlaandercn komen. Ze bi vakkeerden er op camping De Braakman bij Hoek. Leny van Burgh (74) „Óm kwart voor zeven werden we gewekt. Of we naar het gemeentehuis wilden komen." Hans Kats uit Sint-Annaland (63) was naar Tholen gekomen voor overleg over het dierenasiel in Ber gen op Zoom waar hij vrijwilliger is. Directeur Aad Nederlof (61) van de Eben Haëzerschool had vrij en was bezig in zijn volkstuin toen hij om negen uur werd geroepen. Truus Rijnberg uit Oud-Vossemeer (60) zou met haar kinderen naar Intratuin gaan, maar een van haar dochters moest nog even een paspoort opha len in het gemeentehuis. De meesten werden gelokt door list en bedrog, zei Nuis. Hij was trots op het grote aantal Tholenaren dat een lintje kreeg. Een visitekaartje voor de gemeente, noemde hij het. Hij hield de spanning er nog wel even in. „Er zitten hier elf echtparen, er zijn twaalf lintjes. Er zit hier ie mand op de voorste rij die de twaalfde onderscheiding krijgt." Nuis was blij dat er vier dames wa ren die onderscheiden werden. Hij had al eerder opgeroepen vrouwen voor te dragen. „Het werkt." Na hel uitreiken van de versierselen was de spanning er af. Alle gedeco reerden werden op het podium ge vraagd'om het Wilhelmus te komen zingen. Nuis vroeg de aanwezigen ook om te gaan staan en mee te zin gen. Vanaf de trap werd het zingen begeleid door een groepje muzikan ten van Concordia uit Tholen. Een nieuw onderdeel in de strak geregis seerde ochtend. Ook nieuw was dat alle gedecoreerden in de raadzaal werden uitgenodigd waar ze konden worden gefeliciteerd. Eerst door het college van burgemeester en wet houders en de raadsleden. Pas daar na door de familieleden. Vanwege het lange wachten waren sommigen (met kinderen) alweer vertrokken. Leen en Mina Potappel hebben 's middags om half drie nog niet gege ten, zegt Leen. „We zitten er nog steeds over te praten. Zelf ervaar je het niet zo, maar anderen vinden het blijkbaar bijzonder wat we doen." Hun twee dochters, schoonzoons en vier van de vijf kleinkinderen waren aanwezig bij de uitreiking. Het echtpaar Potappel heeft veel mantelzorg gedaan. In de periode 2002-2008 deden ze dat samen voor zijn ouders. Leen Potappel beheerde eerder zes jaar de financiën voor een familielid. Zijn vrouw deed achttien jaar mantelzorg voor verschillende familieleden en relaties. Verder is ze inmiddels 21 jaar col lectant voor de Nierstichting. De laatste drie jaar is ze bovendien vrij willigster bij de Hervormde ge meente. Eens per maand helpt ze in zorgcentrum Ten Anker bewoners van de psychogeriatrische afdeling die samen naar de kerktelefoon luis teren. Ook doet ze werkzaamheden voor de jaarlijkse verkoping van de kerk. Leen Potappel is 21 jaar secretaris van de kerkvoogdij van de Her vormde gemeente Tholen. Hij is on der meer betrokken bij de wedu wen- en wezenzorg. Ook is hij gids voor de Grote Kerk. Iets totaal an ders is het secretariaat van buurtver eniging de Jolige Mossel (Jolstraat en Mossellaan), dat hij eind jaren negentig driejaar vervulde. Ën in de jaren zestig en zeventig was Potap pel negen jaar actief in het Oranje comité Poortvliet, dat in die periode naast de activiteiten op Koninginne dag ook het afscheidsfeest van dok ter Kugel organiseerde. Zie ook pagina 3. Setallander Bertran Rijnberg is topper van het jaar van het Markie- zaatcollege in Bergen op Zoom. Hij is donderdag door de jury van de schooltalentenwedstrijd gekozen tok w innaar van deze prijs. De 18-jari- ge mbo-techniekstiidcnt heeft nu 2500 euro op zak die hij mag besteden aan een andere opleiding of een vakgerelateerde excursie. Daarnaast gaat hi j het in september opnemen tegen de zeven toppers van de ande re West-Brabantse ROC's voor de titel ROC topper. De prijs is drie jaar geleden in het leven geroepen om talenten die onderscheidend zijn te stimuleren. Bertran vindt het fantastisch dat hij de prijs heeft gewonnen. „Ik heb er veel voor moeten doen en het is nog gelukt ook." Toen hij werd gevraagd of hij mee wilde doen aan de talen tenverkiezing, twijfelde hij geen mo ment. „Dat is positief voor een goe de naam van ons bedrijf", zegt hij. De jonge knul is in oktober met zijn eigen metaalbewerkingsbedrijf gestart. Dat doet hij samen met zijn vader Adrie en compagnon Mark Loos. De school roemt zijn ondernemendheid op zo'n jonge leeftijd. Dat heeft volgens Loek van Loenhout van het Markiezaat- college meegewogen in de toeken ning van de titel. In de verdere mo tivering staat geschreven: 'Op school toont hij een enorme mate van betrokkenheid bij de oplei ding. Hij komt zelf met goede ideeën om het onderwijs zo aan trekkelijk mogelijk te maken voor zichzelf en voor anderen. Bij pro blemen zoekt hij altijd naar oploss ingen en blijft hij in staat om ver der te kijken.' Bertran heeft zijn tweejarige oplei ding constructie bij de afdeling werktuigbouwkunde in anderhalf jaar volbracht. „Ik heb vorige weck mijn laatste schooldag gehad." Daarnaast is hij gestart met het vol gen van een lascursus in de avond uren. Hij heeft plannen om verder te leren en kan daarvoor het gewon nen geld goed gebruiken. „Ik wil nog een cursus autocad tekenen en een cursus calculeren volgen." Voor de verkiezing moest hij een presentatie maken waarin bij ver telde wie hij is, wat hij het afgelo- pefi jaar gedaan had en wat hij in de toekomst wil gaan doen. Hij moest het opnemen tegen acht kan didaten van de andere afdelingen van de school. „Zowel het publiek als de jury kon stemmen. Ik had het publiek niet mee, maar alle vijf de leden van de jury stemden op m'j" Woonboulevardeigenaar Arie Bonman uit Poortvliet heeft er een nat pak aan overgehouden, maar hij heeft wel één van de mannen die zon dagavond inbraken in zijn loods aan de Paasdijkweg te pakken gekre gen. De inbrekers hadden het voorzien op de spullen in de hal van het voormalige Budelpack II die daar nog stonden van een personeelsfeest van zaterdagavond en het feest van de Kiwanisclub Tholen een week eerder. Bouman was rond zeven uur de hond van zijn zooj? aan het uitlaten en zag toen op de parkeerplaats ach ter de woonboulevard een auto staan. Hij ging daarom een kijkje nemen en ontdekte dal er spullen bij de loods buiten stonden, die daar niet hoorden te staan. „Ik zag een persoon in de loods naar binnen schieten en toen wist ik genoeg. Ik fieb naar huis gebeld om mijn zoons erbij te roepen en gelijk 112 ge beld." Zijn twee zoons en schoonzoon kwamen er direct aan en gingen naar de voorkant van het pand. ter wijl Bouman aan de achterkant op onderzoek uitging. Hij wilde niet op de politie wachten. „Je ziet wat en dan ga je daar gewoon op af", ver klaart hij nuchter. Eén verdachte wilde over de sloot springen, maar Bouman en zijn zoons gingen achter hem aan en wisten de man in de kraag te vatten. „We rolden met zijn allen de sloot in." De 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is overgedra gen aan de politie. Die hebben de man vastgezet na verhoor. Bouman weet niet precies om hoe veel mannen het ging, maar hij denkt dat er ongeveer vier mannen bij de inbraak waren. „Ik heb niet alles gezien, omdat ik achter was en mijn zoons voor, maar achteraf valt alles meer op zijn plaats." De andere verdachten zijn er vandoor gegaan. „Ze hebben de benenwagen geno men." Of de auto iets met het mis drijf te maken heeft, weet de Poort- vlietenaar niet. Er zijn enkele spullen door de inbre kers meegenomen. Volgens Bouman zijn er enkele elektriciteitshaspels en een heteluchtkanon gestolen. „Dat heteluchtkanon hoorde bij de feestspullen van Kiwanis." De provinciale staten van Zeeland willen het gesprek aangaan met Zeeuwse inwoners over de toekomst van de provincie. Daarvoor zijn er zogenoemde dichtbijhuis ontmoe ting georganiseerd. Die zijn dinsdag en woensdag op Tholen gepland. De aanleiding is de veranderende bevol kingssamenstelling: de bevolking in Zeeland neemt namelijk af. De dia loog 'NieuwlZeeland' is bedoeld om mensen elkaar te laten ontmoeten, in gesprek te raken en initiatieven en ideeën uit te wisselen. De ontmoe tingen zijn op 5 mei van 19.30 tot 20.30 uur in De Wingerd in Tholen en op 6 mei van 17 tot 20 uur in het Holland Huis in Scherpenisse. Op 26 en 27 mei zijn er weer dichtbij huis ontmoetingen op het eiland, maar de locaties en tijden zijn nog niet bekend. Er is ook een regionale bijeenkomst. Inwoners van de ge meente Tholen kunnen kiezen uit twee data: 14 mei in het gemeente huis van Zierikzee of 3 juni in theater De Mythe in Goes, beide bij eenkomsten zijn van 19 tot 22 uur. Deze week Gemeentebode Piet Hage bedankt met Belgisch bier Mevrouw Van Dijke- Stehouwer 55 jaar lid van Plattelandsvrouwen Sint Philipsland Jeffrey van Herk vindt het tijd voor de nieuwe school in Sint-Annaland EN VERDER... Door ommezwaai PvdA ruime steun voor sluiting uitleenpost en bibliobus Natte kernenslag brengt jongeren weer in beweging NIEMAND IS WIJZER DAN DE BURGEMEESTER EN NIEMAND IS MACHTIGER DAN ZIJN VROUW Dit nummer bestaat uit 16 pagina's TUINHOUT EN SIERBESTRATING Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Proviide Zeeand Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Neeltje van Popering betovergrootmoeder van Vanessa Je hoeft niet bij betovergrootmoeder Neeltje van Popering-Goedegebuure binnen te lopen of de kinderen, kleinkinderen en huishoudelijke hulpen, horen een praehtige stem. „Ik zing de hele dag", vertelt de Setallandse. Ze heeft sinds kort een achter-achterkleinkind, Vanessa van Meer. In hoeverre ze aan Vanessa de psalmen doorgeeft, ligt verborgen in de toekomst. Haar lievelingslied is het eerste vers van Psalm 25: "k Hef mijn ziel, o God der goden/, Tot U op, Gij zijt mijn God./'k Heb op U vertrouwd in noden./Weer van mij toch schaamt' en spot./Dat mijn vijand nooit van vreugd/Om mij opspring' Die U wachten, Dekt nooit schaamt'-, maar die de deugd./Zonder oorzaak, stout verachten.' Zaterdag lepelde ze de tekst moeiteloos op toen de vijf generaties in zorgcen trum De Schutse waren verzameld. Een meisje van twee weken en de betover grootmoeder van 94 jaar. „Ik heb zeven kinderen gehad", vertelt de laatste met trots. „En ze leven allemaal nog en ze hebben het allemaal goed", weet ze zeker. Kleindochter Anita Vermaas heeft een kleine studie gemaakt van haar voorge slacht. Dat gaat terug tot in de tijd van de hugenoten. Daaruit blijkt dat het voor geslacht van opa Van Popering uit, hóe kan het eigenlijk anders, Poperinge komt, maar dat de familie moest vluchten om te ontkomen aan vervolging van. Hugenoten waren katholieken die protestant waren geworden en zelf in de 16e eeuw nogal wat verduren hadden. Hoe het ook zij, de hugenoten zorgden er voor dat het gezin zich vestigde in Sint-Annaland aan de Molendijk. Zoveel eeuwen verder is er nu Vanessa, een schatje. En de eerste dochter van Michel van Meer en zijn vriendin Monika Vermaas. Vanessa gaat dankzij de liefde van haar pa en ma het geslacht voortzetten. Michel: „Ik leerde haar kennen op 24 mei vorig jaar. Op de kermis in Steenbergen. Liefde op het eerste gezicht." Goed even zat er een dip in de relatie, maar de vonk sloeg weer over tijdens een housefeest in Nieuw-Vossemeer. Zie verder pagina 1. - Vijf generaties met vooraan v.l.n'.r. Monika Vermaas, Neeltje van Popering-Goedegebuure, Riet Vermaas-Hoek met baby Vanessa en Toos Hoek-Geense. Achteraan v.l.n.r. Tineke Moerland-van Popering, Corrie Hart-van PoperingTinus Hart, Anita Vermaas- Hart, Chris Vermaas, Michel van Meer en Rini Vermaas.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1