LABO BAL Brandweer houdt uitslaande brand visloods Wattstraat redelijk beperkt Toekomst Tholen baart veel zorgen Loop eens door ^onze showtuin Abdij Nieuws PvdA wil bezuinigen op het gemeentearchief Verkoping 21.500 euro voor wooncomplex bij De Schutse vie j! 9 AUTOSCHADE? Huisartsenpost in Poorthove Crisis voorbij imabo ESSELINK Donderdag 23 april 2009 65e jaargang no. 23 Camperplaatsen worden geopend Zomerse derby's Buren op Thools bedrijventerrein gedupeerd door water- en roetschade Een uur nadat visser Job Bout maandagmorgen een aan hanger met spullen had gehaald en was gaan vissen, bel de zijn vrouw hem dat de loods aan de Wattstraat in Tho len in brand stond. „Je kunt het op zo'n moment niet geloven", vertelt hij een dag later. Wat er van zijn mate rialen nog bruikbaar is, weet hij niet. „Vanwege het as best kan ik er niet op of bij." De blusgroepen van Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland wisten de uitslaan de brand redelijk beperkt te houden, en te voorkomen dat ze oversloeg naar aangrenzende panden. Ijsmachine Verplaatsing sportvelden ter discussie De verplaatsing van de sportvelden van Tholense Boys naar'een plek buiten het centrum is niet langer vanzelf sprekend. Ook het herstellen van de vestingstructuur bij de voormalige oesterputten staat ter discussie. Geen gracht dus op het Slachtveld, maar een supermarkt. En scholen aan de Molenvlietsedijk en Zoekweg slopen, zou kapitaalvernietiging zijn. Goed luisteren Ui tbr ïv „ig personeel nodig voor digitalisering De PvdA probeert de toekomst van het Thoolse gemeente archief terug op de politieke agenda te krijgen. In de com missie samenleving zocht J.P.M. Heshof vorige week steun voor het idee om via bezuinigingen op het oud ar chief méér geld beschikbaar te krijgen voor de bibliotheek. Deze week Opzetten lessen ZjS3~ 39^ voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 .gndrachtbode, de Thoolse Courant 5, 4697 ZG Sint-Annaland 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per haltjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In woonzorgcentrum Poorthove in Poortvliet worden twee appartemen ten verbouwd tot een huisartsen praktijk. Na het vertrek van de prak tijk uit het pand van de voormalige huisarts R.H. Padt werd in dorpshuis 't Ouwe Raed'uus een huisartsen praktijk gemaakt voor dokter A.J.S.H. Brussen, maar dat bleek wegens de gehorigheid van de ruim ten toch niet ideaal. De Rabobank aan de Schoolstraat kwam in beeld, maar uiteindelijk is gekozen voor Poorthove aan de Paasdijkstraat 2, eigendom van Marsaki/Castria. Ar- chikon had een ontwerp gemaakt voor de verbouwing, maar voorzitter ir. M. Onrust van de welstandscom missie noemde dat vrijdag ,een vlug klaar snel thuis-oplossing.' „Het mag wel een beetje frisser", vond ook burgerlid Leen Deurloo. Uitein delijk gaf de commissie onder voor waarden een positief advies. Mits het profielglas ter plaatse van de bal kons achterwege blijft en mits de kleuren van de materialen nog ter beoordeling worden voorgelegd. „De crisis is voorbij op Tholen", concludeerde een grijnzende voor zitter van de welstandscommissie, ir. M. Onrust. Hij behandelde vrij dag maar liefst 44 verzoeken. Ze ventien schetsplannen, tien formele bouwaanvragen en zes bezoekers die een toelichting kwamen geven op hun plannen, passeerden een van de kamers in het fractiehuis van het gemeentehuis in Tholen. Tenslotte werd er nog een monster van een gevelsteen getoond. Naast kleine bouwwerken van particulieren, wa ren er ook diverse plannen van (landbouw)bedrijven. veelal nog tij dens vooroverleg. De welstands commissie ging ook na de etenspau- ze nog door met de behandeling van de aanvragen. Wethouder F.J. Goossen opent, geas sisteerd door voorzitter B. Borger en secretaris W. Weijts van de Neder landse Kampeerauto Club, de eerste twee camperplaatsen. Het camper- feestje vindt vrijdagmiddag I mei om twee uur plaats op het havenplateau van Tholen. Na jarenlang praten wordt er tot 1 oktober een proef ge nomen met twee camperplaatsen. Dit gebeurt in samenwerking met water sportvereniging de Kogge, dié haar voorzieningen beschikbaar stelt. De havenmeester ontvangt de camper- gasten en rekent af: 5 euro voor een overnachting, exclusief toeristenbe lasting. Inclusief het gebruik van de voorzieningen (inname schoon water en afvoer vuil water) betaal je een tientje. B. en w. denken met deze aanvulling op de toeristische voorzie ningen een nieuwe doelgroep naar Tholen te halen. De wethouder en de twee NKC-bestuurders zullen daar in hun toespraken ook op ingaan. De Thoolse campinghouders zijn er niet blij mee, maar wanneer de twee plaatsen bij de haven van Tholen be zet zijn, verwijst de havenmeester de campers naar de campings, zo heb ben b. en w. afgesproken. De voetballiefhebbers kunnen zater dag onder zomerse omstandigheden genieten van twee voetbalderby's. Tholense Boys-WHS is de kraker in de derde klas op De Bent. Smer- Met een hoogwerker wordt het vuur in de loods van Bout van bovenaf bestreden met een zogenaamde topstraal. Links het winkelpand van De Glasloods en De Jonge motorenrechts de voormalige Timpa. Om 24 minuten over zeven maan dagochtend werd de blusgroep Tho len gealarmeerd voor een brand op het bedrijventerrein Noord. „Bij de centrale was gemeld dat de vlam men uit het dak sloegen en de loods niet vrij stond. Voor de centralist aanleiding om meteen op te schalen naar middelbrand en Sint-Maartens dijk als tweede blusgroep al twee minuten later op te roepen", legt brandweercommandant Koos de Fe- jjter uit. Terwijl Tholen het vuur vanaf de buitenkant te lijf ging, be kommerde Sint-Maartensdijk zich om de aangrenzende gebouwen in de Edisonweg. De Feijter: „Het was inmiddels bekend dat er niemand in de loods was, dus vermeden we het risico om zelf het pand in te gaan. Bovendien is bij een uitslaande brand, binnen de zaak al snel verlo ren." De brandweerlieden uit Sint- Maartensdijk hielden de belendin gen in de gaten. Ze inspecteerden die op overslag of doorslag van het vuur als mogelijk gevolg van de hit- teopbouw in het brandende pand. Het vuur zat aan de oostkant van het pand, waar een koelcel is. „Het brand de kennelijk op de zolder erboven. De oorzaak daarvan wordt nog onder zocht", aldus De Feijter. Aanvanke lijk was er veel zwarte rook, die weg dreef over de baai van Duivendijk. Al snel klapten door de hitte enkele dak platen. De warmte kon toen weg door het gat, wat een snelle uitbreiding van de brand vertraagde. Om het vuur vanaf de buitenkant goed te kunnen bestrijden, werd even na half acht een hoogwerker van de brandweer Bergen op Zoom gevraagd. Daarmee kon van bovenaf een topstraal naar beneden worden gegeven. Er werd opgeschaald naar grote brand, en Sint-Annaland - om 7.47 uur - als derde blusgroep opgeroe pen. Die werd naar de Eendrachts- weg gedirigeerd en hield zich bezig met de bluswatervoorziening. „Om de hoge temperaturen omlaag te krijgen, is in een korte tijd veel bluswater nodig." Sint-Annaland heeft een dompelpomp. Daarmee werd water uit de baai van Duiven- dijk via een dikke slang over de dijk gebracht. De Feijter: „Precies die situatie hebben we vorig jaar nog geoefend bij de pelotonsoefening in het Timpa-gebouw." Aan de kant van de dijk zitten twee bedrijven gedeeltelijk aan het bran dende pand vast: De Glasloods en De Jonge motoren. Het lukte om beide panden te behouden. Voor de zekerheid was naar De Jonge een slang gelegd, om snel water te heb ben indien dat nodig mocht zijn. Met name De Glasloöds liep veel waterschade op. „De winkel kan niet open.", zegt eigenaresse Willy Czechowski. „Heel vervelend. Maar ik moet er niet aan denken dat de zaak was afgebrand." De plassen .water stonden maandag op de vloer, zeil en laminaat zijn er inmiddels door de verzekering uitgehaald. „Met drogers gaan we de komende dagen het vocht te lijf." Ze woont elders en werd maandagmorgen eerst door de brandweer gebeld, en later door haar zus en een vriendin. Leon de Jonge kreeg op zijn werk in Bergen op Zoom een telefoontje over de brand. Hij vroeg zijn vrouw te gaan kijken en spoedde zich naar Tholen toen hij van haar meer over de situatie hoorde. „Vanaf Halsteren zag ik een fikse rookkolom han gen." De schade aan zijn bedrijf valt mee: er is een stuk dakgoot ver brand, lichte waterschade en roet. „Ik kan donderdag (vandaag - red.) gewoon open. Eventueel moeten klanten omrijden om mijn zaak te bereiken." Het meeste werk heeft De Jonge aan zijn caravan en de camper van zijn schoonvader, die in zijn loods gereed stonden om er mee op pad te gaan. „Ze zien hele maal zwart van het roet." Ook De Jonge is blij dat zijn pand gespaard is gebleven. „Het seizoen is voor ons volop bezig. Zoiets als een brand kunnen we niet gebruiken." In de loods van Bout stonden enkele gasflessen. De Feijter: „Vlak achter de schuifdeur, weg van de vuur haard. We konden er goed zicht op houden en het leverde dan ook geen extra gevaar op." Wél ontstond er door de springende dakplaten een as- bestverontreiniging. „omdat het windstil was, verspreidde het asbest zich over een beperkt gebied." De straten rondom werden met lint afge zet, maar zijn dinsdag al gereinigd. Om tien over half elf maandagmor gen kon de blusgroep Sint-Maar tensdijk inrukken, om elf uur volgde Sint-Annaland. En even voor twaalf uur ging Tholen als laatste terug naar de kazerne. Job Bout staat er van te kijken dat de brandweer de brand vuur zó be perkt heeft weten te houden. „Met al die nylon visnetten en kunststof kisten binnen reken je daar niet op." In de koelcel lag maar een beperkte hoeveelheid vis en die is verloren gegaan. Wat er van zijn visserijma terialen nog bruikbaar is, weet Bout niet. „Ik moet de verzekering af wachten. En dan is er het asbest nog." De loods met koeling was voor hem gemakkelijk om de vis vangst van vrijdag en zaterdag te bewaren. „We hadden een ijsmachi ne, en apparatuur voor de verwer king van garnalen. Zo kon je jezelf bedruipen", zegt de Thoolse visser. Hij heeft inmiddels van verschillen de kanten spontaan hulp aangebo den gekregen. Dat werd woensdag duidelijk in de raadscommissie bestuurszaken. De commissie besprak de resultaten van de burgerparticipatie bij het project sport en onderwijs en het master- plan Tholen. Definitieve standpun ten werden nog niet ingenomen, ook al omdat komende maand nieuwe inspraakrondes plaatsvinden. Ingrij pende keuzes zijn echter nodig, zei J. Oudesluijs (PvdA). „De bezorgd heid om Tholen weegt zwaar." Namens de Thoolse ondernemers maakte P. Verhoeff gebruik van het spreekrecht. Verhoeff vond het be treurenswaardig dat tijdens een eer dere inspreekavond op voorhand veel door de gemeente was inge kleurd. hoewel bij de uitnodiging de indruk was gewekt dat alles be spreekbaar was. Verhoeff benadruk te het belang van een aanpak van de stadswallen. „Ontzettend belangrijk voor de cultuur van Tholen." Ook pleitte Verhoeff vopr het versterken van de oesterputten als speelterrein voor de Thoolse jeugd. De plek te ruggeven aan het water als onder deel van de oude vestinggracht is volgens hem een onzalig idee. „Be nut die plek voor spelende Tholena- ren. Anders lopen we hét gevaar dat we verdrinken in ons eigen plan." Uiteraard kwam ook de bereikbaar heid en aankleding van het Thoolse centrum aan bod. Een snelle aanpak is volgens Verhoeff nodig. „We ver liezen op Tholen veel ondernemers." De gemeente moet daarbij een voor trekkersrol spelen. „De gemeente is in feite een soort hoofd van het gezin. Daarbij is goed luisteren een voor waarde. Dat betekent dat de gemeen te het hoofd moet buigen als het gezin rechtsaf wil, ook al wil ze zelf linksaf. Zoiets is een kwestie van goed ouder schap." Die vergelijking riep bij Ou desluijs herinneringen op aan zijn ei gen opvoeding. „Ik kom uit een groot gezin en denk nog wel eens terug aan mijn moeder die met zoveel kinderen .en zoveel verschillende meningen te maken had. Als gemeente bevinden we ons in dezelfde positie." Pagina 7: Sportvelden, zwembad en scholen bij elkaar houden Ko Vroegop 50 jaar bode bij Setallands koor VZOS Oud-Tholenaar Dave Feenstra maakt muziek tijdens Kunstroute In de gemeentebegroting is voor het archief een bedrag van 71.000 euro opgenomen, exclusief de kosten van ambtelijke uren. Heshof probeerde in de commissie van mevrouw Box- start (ABT) een uitspraak te krijgen over en keuze vóór de bibliotheek ten koste van - een deel - van het budget voor het archief. Maar zij wilde daar niet zomaar op ingaan zonder overleg met de fractie. P. van Belzen (CU), die de bibliotheek om schreef als 'cultuur van de eerste or de', leek het bespreekbaar te vinden. Toen - een jaar of zeven geleden al weer - de discussie werd gevoerd of voor het oud archief ruimte in het nieuwe gemeentehuis moest komen, of dat de documenten bij een ar chiefdienst elders opgeslagen moes ten worden, was de PvdA voorstan der van het laatste. Maar gebruikers van het archief wisten een politieke meerderheid ervan te overtuigen dat het Thoolse archief in de gemeente moest blijven. In de voorliggende decennia was een fikse achterstand ontstaan bij het ordenen van het ar chiefmateriaal, mede door een be perkte personele bezetting. In een notitie schreef gemeentearchivaris Nieuwkoop dat er eigenlijk zes ar beidsplaatsen nodig zijn. Inmiddels heeft de studiezaal van het archief een prominente plek ge kregen in de hal van het gemeente huis. Dat heeft in ieder geval al ge leid tot meer bezoekers. Want uit het jaarverslag van archivaris Van den Kieboom blijkt dat het aantal bezoe ken vorig jaar met 573 liefst 47 pro cent hoger lag dan in 2007. Het per soneel is afgelopen jaar met één arbeidsplaats gegroeid naar drie. 'Het beleid voorziet de komende ja ren in verdere hoognodige uitbrei ding', schrijft Van den Kieboom in zijn jaarverslag. Verdere digitalise ring van bestanden en beschikbaar stelling via internet kunnen dan aan dacht krijgen. ZIE VERDER PAGINA 3 Thoolse basisscholieren leren veilig fietsen bij verkeersexamen EN VERDER... CDA, CU en VVD willen sportvelden, zwembad en scholen bij elkaar houden Stavenisse doet zichzelf de das om tegen Smerdiek DE SMART VINDT NIET ALLE DAGEN EEN HART, DAT ERNAAR LUISTERT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's diek-SPS is de derby in de vierde klas. Beide wedstrijden beginnen om half drie. Zie verder ook de voorbeschouwing elders in deze krant. TUINHOUT EN SIERBESTRATING Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Ptffnoce Zeeünfl Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. „Er is ons bij verteld dat deze Ieren koffer van rond 1900 is. Ze wordt ingezet op vijf euro. Wie biedt er meer?" Vestigingsleider Huib Dorst van De Schutse in Oud-Vosseineer begint zaterdag de verkoop bij opbod van tweedehands spullen met een bijzonder stuk. Twee mannen bieden tegen elkaar op, uitein delijk wordt de jongste van de twee eigenaar voor 35 euro: De veiling is on derdeel van de jaarlijkse verkoopdag in Scherpenisse. Die brengt 21.500 euro op, vertelt penningmeester Jo van Poortvliet van de steunstichting. Binnen ccn half uur na het begin van de verkoping staat de omgeving van het vei linggebouw aan de Veerdijkseweg vol geparkeerde auto's. Het is meteen een gezel lige drukte. In de hal is van alles te koop. Aan de ene kant zijn dames volop in de weer met het passen van hoeden, aan de overkant is het druk bij de snoepkraani. Kleding, sieraden, boeken, bloemen, een verscheidenheid aan etenswaren, hobby artikelen. het is er allemaal. Cliënten van het dagactiviteitencentrum in Oud-Vosse- meer bieden zelfgemaakte spulletjes te koop aan, zoals vogelhuisjes en beschilder de dakpannen. En in een hoek is een zitje gemaakt waar op het gemak een kop koffie of thee gedronken kan worden. Buiten eveneens volop activiteit. De jeugd kan zich bijvoorbeeld vermaken op een mechanische ringsteekbaan, houtblokken verplaatsen met een kraantje of - en dat is nieuw - met een brandblusser een vuur doven in een bak met water. Ook het voorterrein staat vol met kramen. Liefhebbers van een broodje haring of hambur ger, of een portie friet, komen er volop aan hun trekken. Ook hier allerhande koop waar. en een rommelmarkt. Een aantal voorwerpen wordt bij opbod verkocht. Zo brengt een antiek kastje 20 euro op. Jo van Poortvliet is tevreden met de opbrengst, die nog iets hoger uitvalt dan vorig jaar. „Zeker in deze ti jd is het een mooi bedrag. En verder is het ook onderling een fijne dag geweest." De 21.500 euro wordt gebruikt voor het project om bij het dag activiteitencentrum twaalf zorgappartementcn te houwen. Huib Dorst meldt dat de bouw waarschijnlijk eind dit jaar kan beginnen. De appartementen zijn al toegewe zen. Er was met 20 tot 25 belangstellenden volop animo voor. „Het brengt ook weer extra cliënten voor de dagbesteding met zich mee, doordat een aantal toekom stige bewoners daar nu nog geen gebruik van maakt maar dat wél wil gaan doen." rf'v '.V1 Huib Dorst, met microfoon, leidt de verkoping bij opbod voor De Schutse op het veilingterrein in Scherpenisse. 43 43"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1